Domů » Články » FotoDuel: Nokia 7.1 vs. Samsung Galaxy A7 (2018)

FotoDuel: Nokia 7.1 vs. Samsung Galaxy A7 (2018)

Přichází další díl seriálu FotoDuel, ve kterém srovnáváme fotoaparáty mobilních telefonů. Rozhodli jsme se zaměřit také na střední třídu v podobě Nokia 7.1 (recenze), které bude konkurovat Samsung Galaxy A7 (2018) (recenze). Cenovka výrazně pod 10 tisíci korunami posouvá oba zástupce do střední třídy. Znamená nižší cena velké ústupky na poli fotografií? Ne tak docela, Nokia i Samsung přináší do střední třídy věci, které by mohly být rozhodující pro koupi jednoho z dnešních smartphonů.

Samsung Galaxy A7 (2018) a Nokia 7.1 se utkají v duelu fotoaparátů

Telefon Nokia 7.1 je k dostání na našem trhu za cenu okolo osmi tisíc Kč a řadí se tak ke střední třídě. Na dnešní dobu nabízí velmi kompaktní tělo a v ruce působí opravdu příjemně. Samsung se svým modelem Galaxy A7 (2018) míří cenovkou kolem sedmi tisíc o něco níže než Nokia. Rozdíly však najdeme nejen v hardwarové výbavě, ale také v softwaru a v oblasti fotoaparátu, na kterou se dnes zaměříme.

Nokia 7.1 a Samsung Galaxy A7 (2018)

Nokia 7.1 vsází na duální fotoaparát s optikou Zeiss, jehož hlavní snímač disponuje maximálním 12Mpx rozlišením, světelností f/1.8 a pixely o velikosti 1,28 µm. Technologie Dual Pixel se společně s PDAF postarají o rychlé zaostřování. Pro tvorbu bokeh efektů je zde sekundární monochromatický fotoaparát s rozlišením 5 Mpx a světelností f/2.4. Na optickou stabilizaci obrazu se sice zapomnělo, ale v této cenové relaci to nepovažujeme za velký ústupek. Selfíčka můžete z přední kamery fotit v maximálním rozlišení 8 megapixelů.

Nokia 7.1 se na zadní straně chlubí logem Zeiss a duálním fotoaparátem

Video můžete pořizovat v rozlišení až 4k při 30 snímcích za vteřinu. Elektronická stabilizace je dostupná při rozlišení Full HD/30 fps. Samotná aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá na obsluhu, je rychlá, stabilní a obsahuje několik zajímavých vylepšeních. Občas se hodí Google Lens, najdete zde i bokeh režim, panorama, manuální režim a další. U tmavších scén využijete duální přisvětlovací diodu.

Hardwarové parametry Nokia 7.1
Systém: Android 9.0
Rozměry: 150 x 72 x 8 mm, Hmotnost: 160 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 636, octa-core, 4x 1,8 + 4x 1,6 GHz
RAM: 3/4 GB, Interní paměť: 32/64 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 5,84", Full HD+, 1080 × 2244 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3060 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Samsung Galaxy A7 (2018) je jedním z modelů, které nabízejí trojitý fotoaparát na svých zádech. Střední třída však znamená, že kombinace snímačů nebude na úrovni Mate 20 Pro nebo nedávno představené řady S10. To ale nikdo nečeká a je chvályhodné, že Samsung nelení ani v nižších cenových kategoriích. Primární (prostřední) snímač dostal 24MPx rozlišení se skvělou světelností f/1.7 a fázovým ostřením. Pod ním je umístěn širokoúhlý objektiv se záběrem 120 stupňů, rozlišením 8 MPx a horší světelností f/2.2. Třetí 5Mpx kamera (f/2.2) bude sloužit především k hrátkám s hloubkou ostrosti.

Samsung Galaxy A7 (2018) na svých zádech hostí 3 fotoaparáty

Své maximum u videí má Galaxy A7 (2018) u kvality Full HD a frekvence 30 snímků za vteřinu. To už je však i v této cenové kategorii poměrně zarážející a rozhodně bychom uvítali možnost 4k videa. Ani jedna kamera nenabízí optickou stabilizaci obrazu, která by pomohla eliminovat otřesy a další pohyby rukou. Na přední straně je k dispozici 24Mpx snímač se světelností f/2.0, který slouží pro selfies. Aplikace fotoaparátu je stabilní a rychlá, což je hlavní.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A7 (2018)
Systém: Android 8.0
Rozměry: 159,8 x 76,8 x 7,5 mm , Hmotnost: 168 gramů
Čipset: Exynos 7885, octa-core, 4x 2,2 GHz + 4 x 1,6 GHz
RAM: 4 GB, Interní paměť: 64 GB, Pam. karta:
Displej: Super AMOLED, 6", Full HD+, 1080 × 2220 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: microUSB
Baterie: 3300 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Nokia 7.1 vs. Samsung Galaxy A7 (2018): testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Telefony fotily na své nejvyšší možné rozlišení. Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem, a měly stejné podmínky. Na levé straně jsou snímky z Nokia 7.1, na pravé pak sídlí Samsung Galaxy A7 (2018).

Dobré světelné podmínky

Na začátek jsme si připravili pro naše zástupce lehkou zkoušku a oba se toho zhostili velmi dobře. Snímky jsou si velmi podobné a občas se po přiblížení nedají rozpoznat velké rozdíly. Už na první pohled je však vidět, že Nokia drží barvy a reálnost scén v naprosté přesnosti. Samsung si vede dobře, ale například žlutou barvu na prvním snímku přepálil poměrně výrazně.

Díky většímu rozlišení není žádným překvapením, že Samsung dokázal přinést více detailů a celkově jsou jeho snímky na velmi dobré úrovni. Nokia 7.1 však je hned za zády a ukazuje své schopnosti, které nejsou vůbec malé. Zejména HDR, kontrast a realita barev jsou oblasti, ve kterých Nokia opravdu boduje.

Je až pozoruhodné, jak dobře se Nokia 7.1 pere s nástrahami. I přes nižší rozlišení dokáže poskytnout velmi detailní snímky, kterými občas předčí i svého soka. Nedá se říct, že by Samsung podával špatné výkony, má příjemné naladění barev bez zbytečných přepalů, HDR funguje také dobře a v této cenové kategorii nejsou výsledky vůbec špatné. Jenže Nokia 7.1 je zde nad průměrem a dokazuje to. Na snímku zdi má výborný kontrast. Bazilika obsahuje více detailů a méně umělého vyhlazení i šumu než Galaxy A7.

Schopnosti přiblížení

Sice ani jeden z našich dnešních smartphonů nenabízí optický zoom, i tak ale vyzkoušíme jejich schopnosti. V přiblížení samotné značky opět nejsou nějak zvlášť znatelné rozdíly. Je však zcela jasně vidět, že Nokia to zde nevychytala s protisvětlem a přepálila oblohu v pozadí. U druhé série fotografií je možno si všimnout diference barev. Opět ve prospěch Nokie, která se striktně drží reality a nepustí. Tento přístup a možná i celkový vzhled mi připomíná řadu Pixel a to rozhodně není na škodu. Ostatně Pixel 3 XL vyhrál náš poslední FotoDuel.

Nejen, že Nokia dokáže scénu přiblížit mnohem více než Samsung, ale dokáže hlavně přiblížit lépe. O přesnosti barevného podání a dalších přednostech jsme vám říkali již dříve.

K večerním snímkům se ještě dostaneme a v této kategorii budeme hodnotit pouze schopnost přiblížení. A v tom jednoduše vede Nokia. Fotografie je sice tmavší, ale bližší pohled prozradí důvod. Samozřejmě v této třídě není možné očekávat zázraky, ale model 7.1 si dokázal s přiblížením v noci poradit se ctí. Samsung se zřejmě snaží dostat ze tmy co nejvíce. I zde však občas platí, že méně je někdy více.

Již u prvního snímku je vidět, že Nokia nechává vše tak, jak je v realitě. Je možné si povšimnout i nedokonalostí v omítce a poměrně dobrých detailů hodin. Snad jen s reflektorem si poradil lépe Samsung, ale to především z důvodu lepší práce s okolní oblohou. V ostatních případech jej nechává Nokia za sebou.

Rozmýšlel jsem se, jestli vůbec obohatit tento článek o výřezy snímků v noci. Rozdíly jsou opravdu propastné a musím přiznat, že jsem to nečekal až tak výrazné. Říkat, který model zde vede, by bylo naprosto zbytečné. Nokia zkrátka těží z poměrně velkých pixelů a dovolím si tvrdit, že v této cenové kategorii se jedná o velké a velmi milé překvapení. Doplním, že snímky byly sice pořízeny bez stativu v ruce, ale telefony měly naprosto stejné podmínky.

Funkce HDR

U dynamického rozsahu je těžko rozhodnout, kdo výrazně převýšil toho druhého. Nokia je možná až zbytečně tmavá a v žebrování se objevuje i digitální šum. Samsung na druhou stranu snímky přesvětlil a hlavně dodal barvy, které neodpovídají realitě. Ta je někde mezi těmito modely, ale o trochu blíže modelu Samsung Galaxy. Cyklostezka nebyla nikterak těžkou zkouškou a oba si poradili dobře. Barevně však zase vede Nokia.

Samsung se snažil eliminovat protisvětlo co nejvíce a ve snímku je pak viditelná světelná čára. Nokia si sice nedokázala tak dobře poradit se sluncem, ale není zde žádná čára a snímek vypadá přirozeněji. I u druhé fotografie bych přirozenost označil za klíčové slovo Nokie. Galaxy A7 pracuje s dynamickým rozsahem velmi dobře, ale Nokia je zkrátka lepší v udržení barev na úrovni reality a daří se jí to.

Průchod v domu se světlou oblohou a zdrojem světla v pozadí byl pro oba smartphony poměrně složitou scénou, ale ani jeden se nezalekl a výsledky jsou velmi dobré. Samsung předvedl lepší funkci HDR a obloha je příkladná, ale Nokia stojí opět kousek za ním a přidává reálné barvy a o trochu lepší úroveň detailů.

Přímé protisvětlo z osvětlení mostu bylo pro oba smartphony těžký úkol a ani jeden z nich nepředvedl bezchybnou práci. Samozřejmě se ale pohybujeme ve střední třídě a od toho se odvíjí výsledky. Samsung scénu přeexponoval a snímek tak ukazuje nejen osvětlení, ale také velké množství šumu všude kolem a kvalita tedy není moc dobrá. Nokia se vydala opačným směrem, scénu raději podexponovala a fotografie je tak mnohem příjemnější na pohled. Není to ideální, ale je to lepší než Galaxy A7 (2018). Snímek níže potom jednoznačně dopadl lépe v podání modelu Nokia 7.1.

Makro fotografie

Naprosto odlišné hodnocení si tentokrát odnese první dvojice makro snímků. List na první fotografii je zkrátka mnohem lépe vyobrazen na modelu Galaxy A7 (2018). Perfektní barvy, dobrá úroveň detailů a zejména skvělá práce HDR zajišťuje plusový bod jihokorejskému zástupci testu. Oproti tomu plod na druhém snímku lépe vystihla Nokia a přesnost barev i scény dávají modelu 7.1 další plusové body.

Opět se bude chválit, a to především Nokia. List dubu ovládla naprosto jasně, barvy jsou přesné, detaily jsou skvělé a obloha má správnou expozici. U druhého snímku se situaci nijak nemění a Samsung hraje druhé housle. I přes vyšší rozlišení má o něco horší úroveň detailů.

Širokoúhlý objektiv

Širokoúhlý objektiv je v poslední době jednou z věcí, která se více a více dostává do chytrých telefonů a jsme za to rádi. Dává možnost dostat více obsahu do snímku a přináší tak příjemné zpestření dosavadních řešení zoomovacích a monochromatických fotoaparátů. Je rozhodně velmi příjemné, že Samsung osadil širokoúhlým fotoaparátem i svůj model Galaxy A7 (2018), který spadá do střední třídy. Samotné výsledky jsou ale už i za dobrého světla o něco horší než z primárního fotoaparátu. Menší rozlišení se zde rovná horší úrovni detailů, ale jinak je to velmi schopný fotoaparát, který najde své uplatnění. Více takových, prosím.

Už za dobrého světla byly výsledky o něco horší než z primárního fotoaparátu a tak nikoho nepřekvapí, že za špatných světelných podmínek se situace ještě zhoršuje. Detaily nejsou téměř patrné, snímky jsou špatně exponovány a trpí digitálním šumem. Doporučujeme tedy pořizovat širokoúhlé fotky při dostatečném osvětlení.

Zhoršené světelné podmínky

Občas je velký rozdíl mezi prvním pohledem a pohledem po přiblížení. Dnes to tak však neplatí a Samsung na první pohled není ideálním společníkem pro noční fotky a to se potvrzuje i po přiblížení. Samozřejmě ani Nokia není perfektní a najdete tady dost digitálního šumu a barva první budovy je až moc teple žlutá. Samsung však „dokázal“ přinést šum, malé množství detailů, špatnou expozici a barvy, které jsou úplně mimo, do jedné fotky. Ani na dalších snímcích z první trojice se situace nemění a panuje zde Nokia.

Obě strany fotografií se od sebe poměrně výrazně liší. Nokia zůstává při zemi a nabízí výrazně tmavší snímky než jihokorejský soupeř. O to větší překvapení bylo, když jsem zjistil hodnoty nastavení fotoaparátů. Nokia volí výrazně vyšší citlivost na světlo a v případě druhého snímku (s kašnou) je rozdíl více než trojnásobný (500 vs 1600). I přes tyto hodnoty je Nokia téměř vždy tmavší, obsahuje více detailů a méně šumu. Právě druhý snímek je až moc tmavý a trochu světlejší tóny by mu prospěly. Ze třetí fotografie pochází výřez v jedné z předchozích kapitol.

Nokia nadále vede v zobrazení reality a v nočních snímcích přidává perfektní kontrast, dobré detaily a celková kvalita snímků je v této kategorii nadprůměrná. První fotografie opět posloužila pro výřez a jez něj zřejmé, že Samsung trpí nedostatkem detailů. Sloup je ukázkou umění Nokie, ve kterém dnes nemá konkurenci a Galaxy A7 (2018) si ze scény neporadil téměř s ničím. Nedostatečné detaily, kontrast, barvy a artefakty na sloupu jsou utrpením pro Samsung a ten si určitě nezaslouží být pochválen.

Blížíme se ke konci, ale Nokia o své body přijít nehodlá. Drží si své pevné místo a jede dál svým tempem bez ohledu na Samsung. Galaxy A7 (2018) přepálil stromy na náměstí, které jsou na modelu 7.1 opravdu mnohem lepší. I zbytek scény má menší úroveň šumu, lepší expozici a celkovou kvalitu než Samsung.

Poslední perličku jsem si nechal na konec a každému je na první pohled jasné, proč. Barevně je snímek ze stáje Samsung naprosto vedle a ani po stránce detailů a šumu to není nijak slavné. Nokia to opět zvládla a barvy, detaily, kontrast i celková kvalita jsou o několik úrovní výše.

Nokia 7.1 je Pixel za třetinu ceny

Ano, titulek kapitoly je potřeba brát s nadhledem, ale v určitých záležitostech mi Nokia 7.1 v mnohém připomínala Pixel 3. Čistý Android, odladěnost softwaru, přehledná a jednoduchá aplikace a samotné výsledky fotoaparátu, který se vždy snažil být co nejvíce přesný a reálný. Nokia 7.1 velkou část FotoDuelu vedla a svoji pozici výrazně upevnila při nočních fotografiích. Samozřejmě také není bez chyby, ale za tuto cenu se jedná o koupi, která se vyplatí. Před nějakou dobou jsme tu měli model Nokia 6, který nás vůbec nepřesvědčil a jsme tedy rádi, že Nokia opravdu zapracovala a stvořila vynikající smartphone, který dnes vyhrál.

Nokia 7.1 je Pixel za třetinu. Fotoaparátem mile překvapil a právem zvítězil

Samsung Galaxy A7 (2018) má své největší přednosti ve více čočkách fotoaparátu. Jestli toužíte po různých úhlech záběru, Samsung bude pro vás vhodnou volbou. Tyto dovednosti se hodí, ale někdo prostě ví, že je nevyužije a vystačí si s menším počtem senzorů. Samsung se po celou dobu testu držel velmi statečně a občas Nokii překonal. Jenže noční snímky ukázaly, že větší počet megapixelů se nerovná lepším výsledkům. Samsung proto odchází poražen a jeho největší zbraní tedy zůstane možnost fotit širokoúhlé snímky.

Samsung Galaxy A7 (2018) i Nokia 7.1 jsou telefony střední třídy. Nokia však překvapila a odchází právem jako vítěz

Testovací fotografie v plném rozlišení

Aby šel poznat rozdíl, doporučuji se podívat na odkazy níže, kde jsou fotky k dostání v plné kvalitě, které se dají i stáhnout. U každého snímku jsou také v náhledu vidět základní informace jako například hodnotu ISO, čas závěrky a další.

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

41 komentářů

 1. To říkám.
  Nokia telefony je za ne příliš peněz, nemálo muziky. :)
  Samozřejmě, že třeba nejsou nadupané výkonem, ale zato nabídnou v za méně, velmi slušný foťák, pěkný displej, velmi kvalitní zpracování, čistý Android, některé modely OZO mikrofony či Dolby

  • Nokia je asi o tisícovku dražší než A7, ale má USB-C a čistý android. Ten microUSB u A7 je už opravdu totálně mimo.
   Zajímavé by bylo srovnání Nokie 7.1 a Motoroly G7 Plus. Jsou to cenově podobné mobily s čistým androidem, ale koncepce foťáku je hodně odlišná.

  • To jako je ale myslím, že pro většinu lidí to naprosto není rozhodující. :)
   Ani mě nijak Micro nepřekáží :)

 2. Jj, pristi telefon bych chtel od Nokie, akorat ted ty modely me moc nenadchnuly – chybi mi neco mezi…

  • Sám mám Nokia 6.1 a velice mne těší. Naopak mám trochu problém, že momentálně všechny jejich telefony spadají do škatulky – ajfoun na tisíc způsobů, hlavně výřez, sklo a nudný design, který se mi zrovna u 7+ a 6.1 velmi líbil.

  • Nudný design? Zrovna zlato černá 6.1 je hodně luxusní ?

  • Luxusní? Pokud se ti líbí pouťovost a že to vypadá jako každý čistokrevný číňan, tak asi jako jo.

  • Může mi někdo říct, co na tomhle přijde Jirkovi pouťově
   [odkaz]

  • Poutovka se zlatym rameckem, zadny extra design a na zadech batoh, vystouply, to je to luxusni.. :-D :-D

  • Bože můj
   Co tobě se vlastně líbí?
   Budu hádat. Lumia 925.

  • S Jirkou trochu souhlasim, ten zlaty trim vypada dost kycovite, podobne jako treba MSI laptopy. Ale ze by to byla uplna hruza, to bych taky nerekl.

  • Ono s černou se to vyjímá mnohem hezčí. Zrovna ta modrá s tím podle mě taky příliš nesedí. :)

   Mekni spíš na poslední snímek
   [odkaz]

  • Ani s černou to nesedi, telefon s humusně vystouplým baťohem na zádech. Luxus. :-D Hrůza to úplně není, jak už psal Lukáš, je to jen taková prachobyčejná čína, jakých je dnes všude mraky.

  • Jaký batoh? Kamera? OK, také nejsem fanoušek vystouplých kamer, ale co, je to minimální věc, co mě ve své podstatě (a všechny ostatní krom pár) nezajímá. :)

   Jinak pošli mi prosím ze zajímavosti čínu s lepším designem a zpracováním, použité materiály…. Myslím to vážně. Ale v cenové kategorii 4000. Když jsem vyzvedl první Nokii známé (ty od HMD), nečekal jsem, že v tak nízké cenové kategorii budou tak kvalitně, celokovově zpracovány a ještě se zde budou pokoušet o design. Třeba mě přesvědčíš, že je tohle tuctovka. Mě přijde, že všechno okolo této ceny je strašná tuctovka a na tu cenu ta Nokia není opravdu špatná. :)

  • Prave v te cerne je to mozna jeste horsi tbh

  • lukass71
   Jáj, proč? Pomoc někdo, líbí se vám černá 6.1 nebo mám divný vkus? Neříkejte mi snad, že mám nějaký blbý zrak. ?

  • Mas divny vkus a i evidentne blby zrak.

  • htcjirka
   Ticho tam! :D
   Nevěřím, že to přijde pěkné jen mě (Na tuto cenovou kategorii připomínám).
   Ptám se dalších diskutujícíh. :D

   Ty spíš posílej to, o co jsem tě žádal. :D

  • Ani Lukasovi se to nelibi, takze jsi v tom zatim sam. Proste obyc podprumerny design, ktereho je vsude prehrsel.

  • Neslovíčkař. Nedělej, že nevíš, jak to myslím. ? Čekám na reakci třetí strany, nezávislé na naší diskuzi.
   Hele, podívej se do porovnání telefonů okolo této cenové kategorie.

   Jeden horší, tuctovější a mnoho levně vypadajících plasťáčků. Naprosto obyčejné, nic neříkající.
   Nemůžu prostě uhnout z toho faktu, že v této cenové kategorii je jeden z mála, co se vyjímá. A jinak posílej a neremcej porát, to by ti šlo, posílat ne. :D

  • Vždy, když máte s unim šanci něco dokázat, tak uhejbáte.

  • Nikdo neslovickari, to je proste realita, kterou tezko zkousavas. S Unim nic nedokazujete, jen blafate nesmysly.

  • Přemýšlím, ale nic mne nenapadá

  • Je tu vicemene tuctovy design s kycovitym zlatym ramem. Nebyt ten ram zlaty, tak dejme tomu no. Takhle to trochu pripomina tu vlnu zlatych cinanu po vydani iP5S

  • Nejspíš erupce na Slunci. To by tě omluvilo.

   koukám, že ne. Z daleka ne sám. Pročítám si recenze modelu. Opravdu nejsem sám. A tomu odpovídají i reakce okolí na Nokii 6, když řeknu cenu. ?
   Případně uznání od recenzentů jako nebytelnější telefon roku, překvapivě, za danou cenu. Tak nejsem blbej ne? Podívám se a vidím. Jestli nějakému HTCJirkovi vadí a není mi schopen normálně sdělit, který telefon v dané nízké cenové kategorii má lepší zpracování a prvky pokusu o design (Asi nic nenašel), je zcela šumák.

   Hele, očekávám nějakou diskuzi na úrovni. Pokud o to nemáš zájem, je to na tebe příliš složité či nad úroveň, končím s diskuzí.

  • lukass71
   Okej, zlatý rám beru, to může být každého vkus. Když nebudeme brát barevnou kombinaci v potaz, protože barevné kombinace jsou i jiné a konzervativnější, kde téměř není vidět, stojím si za tím, že v této cenové kategorii je 6, 6.1 velmi dobře zpracován a pokouší se o design. Ostatní v této cenové kategorii mají jen obyčejnou vaničku. Z plastu, případně kovu, ovšem je možné je prohnout a na tom fláklá kamera, případně dvojčočka. Toť vše. :)

  • Dále pokud porovnám i jen ten design toho Samsungu vs. Nokie 7.1.
   No neříkejte, že se vám líbí ty „tlačítka“ na zádech Samsungu.

   Nokie má podle mě mnohem čistější design. A to se mi líbí. Zatímco u Samsungu mám pořád trochu pocit, že oni sami s tím nejsou 100% spokojeni. Prostě to jakoby není ono. Neosloví, nemá to žádné emoce.

  • Ale uznávám, že 7.1 nepatří u mě k těm designově povedenějším Nokiím.

  • To tě skutečně nicméně trápit nemusí, Nokia telefony nedělá víc jak pět let:)

  • Co když jej chce od značky Nokia

  • Pokud se nepletu, není nijak proklamováno, že by se Nokia chtěla vracet k mobilům. Odpískali i nositelnost, ti na koncový trh očividně nechtějí.

  • Resp. spotřební. Ach ta editace….

  • uni znova okamzite nachystany na pindy, jeho zufalost je uz maximalna.

 3. Nová Nokia zatím nic moc nepředvedla, ač čístý Android, aktualizace chodí čím dál hůře, množí se bugy a čistý Android také není žádná výhra. Zrovna Nokia 7.1 má těch bugů celkem dost a navíc přišly až s aktualizacemi.

  • U mě Android 9 dost Nokii zrychlil

  • To na kazdem telefonu, ovsem nejde o rychlost, ale o celkove fungovani a bugovost.

  • Nokií mám hned několik (Ne, HMD tomu říkat kvůli Unimu nebudu – Sony také neříkám Foxconn) a za mě jsou to naopak velmi podařené mobily.
   Pracovní mám 6.1 – je to trochu lenoch, ale na Whatsapp, telefonní hovory a reprezentaci super. Baterie s minimem aplikací vydrží několik dní a design se líbí každému, hovory jsou hlasité.
   Osobní – 7 Plus – ta se ovšem projela pár metrů po asfaltu. I nadále ale skvěle funguje jako záložní / festivalový / zážitkový mobil.
   Místo výměny displeje jsem pořídil 6.1 Plus přímo z Číny, bez záruky. Zpracování je narozdíl od nižších Xiaomi špičkové, velmi dobrý displej a za 4400,- jsem nadmíru spokojen. Android One funguje, na všech telefonech mám Pie s únorovou záplatou a žádné potíže ani bugy nepociťuji.

  • Ja Nokii fandim, miestneho saska nech kludne aj rozthrne :)

  • Jakub (neregistrovaný): Díky za vzpomenutí mé osoby, i když to bylo v zcestné souvislosti?
   Aneb neplést si brand, výrobce a zhotovitele.

  • xiaomi nedokáže dva modely s v rodince android one pořádně aktualizovat. Nokia už má na Pie kolik? Devět zařízení?

   Kdepak hůře, za mě to funguje skvěle.

 4. Nepochopiteľne ze Samsung aj v roku 2018 dava micro usb. Za mňa veľký fail a základ pri výbere telefónu usb-c, jack lepšie ked je co pri nokiu aj Samsungu chválim. Jednoznocne nokia aj ked notch je na prd. Radšej uz noikiu 7 plus.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).