Domů » Články » FotoDuel: Microsoft Lumia 950 XL vs. Huawei Mate 20 Pro

FotoDuel: Microsoft Lumia 950 XL vs. Huawei Mate 20 Pro

Dnes jsme si do našeho seriálu FotoDuel vybrali dvojici smartphonů, které od sebe dělí několik let. Model Microsoft Lumia 950 XL (recenze) přišel na trh na začátku roku 2016 a dlouhou dobu patřil mezi jedny z nejlépe fotících telefonů na trhu. My jsme se proto rozhodli jej porovnat s jedním z nejlepších fotomobilů současnosti – smartphonem Huawei Mate 20 Pro.

Huawei Mate 20 Pro vs. Lumia 950 XL fotoduel
Huawei Mate 20 Pro a Microsoft Lumia 950 XL patří mezi skvělé fotomobily. Od sebe je však dělí téměř tři roky.

Rozdílů je opravdu hodně a vývoj je rozhodně znát. Huawei ještě stále vládne žebříčku DxOMark, ve kterém už Lumia 950 kvůli svému stáří nefiguruje. Umělou inteligenci byste na tři roky starém telefonu hledali marně, a stejně tak větší počet fotoaparátů. Microsoft implementoval pouze jeden snímač, zatímco Huawei, jak je dobře známo, hned tři. Je počet fotoaparátů to, co rozhoduje o kvalitě? Ne tak docela, v nedávném FotoDuelu byl Huawei Mate 20 Pro poražen „jednočočkovým“ Pixelem 3 (recenze). Je ale Lumia na takové úrovni, aby překonala svého moderně vybaveného soka?

Lumia 950 XL & Mate 20 Pro: specifikace fotoaparátů

Lumia 950 XL ve svých útrobách nabízí 20Mpx snímač s optickou stabilizací a velikostí 1/2,4 palce. Pixely jsou velké 1,12µm, světelnost objektivu činí f/1.9 a senzor je samozřejmě opticky stabilizovaný. Telefon se také pyšní logem Zeiss na zadní straně a právě tato firma dodala optiku pro fotoaparát. Snímkům v noci pomůže také trojitá dioda s různými teplotami barev. Při formátu 4:3 je dostupné rozlišení 19 Mpx, pokud zvolíte 16:9, klesne rozlišení na 16 Mpx. Potěší možnost spustit a ovládat fotoaparát hardwarovým tlačítkem na pravém spodním boku telefonu.

Huawei Mate 20 Pro vs. Lumia 950 XL fotoduel
Microsoft Lumia 950 XL má stále jednu z nejlepších aplikací fotoaparátu na trhu

Velmi povedená je aplikace fotoaparátu, která je snadná na ovládání a nabízí vše přehledně po vysunutí ikony fotoaparátu do prostoru displeje. Nastavit můžete citlivost na světlo, rychlost závěrky (maximem jsou 4 vteřiny), vyvážení bílé a manuálně můžete také ostřit. Všechno by bylo v naprostém pořádku, kdyby byla aplikace stabilní a spolehlivá.

Video je možno natáčet v maximálním rozlišení 4k při 30 snímcích za vteřinu. Využít můžete také Full HD video s 30 nebo 60 fps. Zpomalené záběry jsou také dostupné, ale pouze při HD rozlišení a 120 snímcích za vteřinu.

Hardwarové parametry Microsoft Lumia 950 XL
Systém: Windows 10 Mobile
Rozměry: 151,9 x 78,4 x 8,1mm, Hmotnost: 165 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 810, 4x 1,5 GHz + 4x 2,0 GHz
RAM: 3 GB, Interní paměť: 32 GB, Pam. karta:
Displej: Super AMOLED, 5,7", Quad HD, 1440 × 2560 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 5 Mpx, f/2,4, Full HD video
Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Huawei Mate 20 Pro na to jde naprosto odlišným přístupem a na zadní straně tak má své místo hned trojice fotoaparátů. Primární snímač přichází s rozlišením 40 Mpx, velikostí senzoru 1/1,7 palce a světelností f/1.8. Sekundární snímač prošel oproti minulosti změnou a Huawei vsadil na 20Mpx fotoaparát s širokoúhlým objektivem se světelností f/2.2. Jako poslední uzavírá sestavu 8Mpx snímač, který kryje optika se světelností f/2.4 a s trojnásobným zoomem. Ten se jako jediný může spolehnout na optickou stabilizaci obrazu.

Huawei Mate 20 Pro má ve čtvercovém modulu trojici fotoaparátů

Pro selfies je na přední straně jediný fotoaparát o rozlišení 24 Mpx a světelností f/2.0. Maximem u videa je 4k rozlišení při 30 fps, u Full HD se frekvence zvýší na dvojnásobek. Zpomalené záběry je možno nahrávat v rozlišení HD při 960 snímcích za vteřinu. I zde si v prostředí pomáhá výrobce implementací umělé inteligence. Ta je od spuštění deaktivována pro rozpoznání scén a po celou dobu testu byla vypnuta. V nočním režimu, při zoomování a stabilizace videa je spolupráce s AI viditelná, ale neruší tak jako dříve. Naopak v určitých scénách pomáhá a vylepšuje celkový dojem.

Hardwarové parametry Huawei Mate 20 Pro
Systém: Android 9.0
Rozměry: 157,8 x 72,3 x 8,6 mm, Hmotnost: 189 gramů
Čipset: HiSilicon Kirin 980, Cortex-A76 2× 2,6 GHz, 2 × 1,9 GHz, Cortex-A55 4 × 1,8 GHz
RAM: 6 GB RAM, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 6,39", Quad HD+, 1440 x 3120 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 24 Mpx (f/2.0), Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Microsoft Lumia 950 XL vs. Huawei Mate 20 Pro: testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, umělá inteligence byla na Huawei Mate 20 Pro vypnutá, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Model 950 XL pořizoval snímky v plném 19Mpx rozlišení. Huawei Mate 20 Pro fotil maximálně v rozlišení 40 Mpx. Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem, a telefony měly stejné podmínky. Snímky vlevo pochází z telefonu Microsoft Lumia 950 XL, na pravé straně sídlí Huawei Mate 20 Pro.

Dobré světelné podmínky

Bez ohledu na věkový rozdíl mezi telefony musím uznat, že oba smartphony fotí velmi dobře. Ano, za dobrých světelných podmínek se nic jiného asi neočekává, ale čekal jsem nějaký znatelný rozdíl v kvalitě a on zde není. Naopak Lumia 950 XL překvapila a u snímku ptačí budky podává vyrovnaný výsledek, který je plný detailů a správného kontrastu. Mate 20 Pro ale lépe vystihl barvy a je reálnější.

Lázeňský oplatek ani další scény nebyly pro telefony ničím složitým, ale nějaké rozdíly zde jsou. Lumia má na prvních dvou snímcích skvělé barevné podání, na třetím je cedule v kameni laděna do příliš teplého odstínu. Huawei se daří díky svému 40Mpx fotoaparátu přinést více detailů, ale občas je rozdíl velmi nepatrný. Zkrátka dvojnásobné rozlišení se nerovná dvojnásobné kvalitě.

Microsoft zřejmě rád přibarvuje scény a je vidět, že odstíny zelené a žluté barvy Lumia občas zvýrazňuje až příliš. Je ale s podivem, jak blízko si zde jsou oba telefony kvalitou. Huawei se někdy stane, že je v tmavých částech snímku viditelný šum, který Lumia naopak dokáže odfiltrovat. Můžete si toho všimnout u přiblížení lampy na prvním snímku nebo na budově níže. Microsoft si také bravurně poradil s hydrantem.

Schopnosti přiblížení

První série přiblížených fotografií je pořízena zoomem přímo v aplikaci fotoaparátu, druhá polovina byla vytvořena za pomoci 100% výřezů z fotografií, které byly pořízeny při maximálním možném rozlišení. Huawei ve svém prostředí fotoaparátu umožňuje uživateli sledovat míru přiblížení, Lumia nikoliv, což je škoda, a proto je přiblížení snímků levé strany pouze orientační.

Díky umělé inteligenci dokáže Huawei naprosto skvěle stabilizovat veškeré scény a v tomto opravdu smekám. Ať už jde o trojnásobný nebo maximální (10×) zoom, Mate 20 Pro si vždy ví rady a Lumia zde nedokáže konkurovat. Huawei inteligentně volí mezi svými senzory a využívá jejich schopnosti.

U sloupu na náměstí je přeci jen jedna oblast, ve které Lumia svého soka poráží. Je to patrné již na první pohled a jedná se o barevné podání. Naprosto přesné a výborné barvy po celém snímku. Bez ohledu na to jsou ale přibližovací schopnosti výrazně lepší z telefonu Huawei.

Pomalu se dostáváme k oblastem, které mohou smartphonům činit problémy. Jenže Huawei si s tím neláme hlavu a pokračuje v perfektní práci. Tabuli s odjezdy na nádraží opět perfektně zachytil Mate 20 Pro a na prvním snímku bez přiblížení je i podání barev naprosto přesné. Zbylé dva jsou laděny do příliš teplých tónů. Lumia si neporadila moc dobře a výsledná fotografie je až moc světlá, stíny zde skoro neexistují a funkcí HDR také neoslní.

A právě práce s dynamickým rozsahem bude očividně slabým místem Lumie 950 XL. Scéna byla opravdu těžká, v místě pořízení snímku byl jediným zdrojem světla panel v dálce, na který bylo ostřeno. Lumia měla už od začátku problém zaostřit a po přiblížení na zhruba 3×zoom se situace samozřejmě ještě zhoršila. Při snaze vyzkoušet maximální přiblížení se model 950 XL zasekl a sám restartoval. Huawei naprosto bez problémů zvládá vše, co od něj chcete a je tedy jasné, že svého soka v této kategorii poráží.

Jak bylo zmíněno výše, druhá část této kapitoly se bude točit kolem 100% výřezů z fotografií. Výsledky jsou si velmi podobné a musím uznat, že jsem opět mile překvapen. Lumia má totiž vynikající zpracování oblohy v pozadí a samotný výřez je velmi reálný a přesný. Huawei je na druhou stranu barevně přesný ve zbytku plochy snímku a také má vynikající vlastnosti přiblížení. Jenže stejně jako jsem se o tom zmínil v nedávném FotoDuelu, i zde má Huawei občas agresivní software, který sice vyhlazuje šum, ale s ním i část detailů.

Budova radnice je od obou smartphonů velmi podobná a jediný nepatrný rozdíl je opět v barevném podání, které má Lumia o trošku lepší. Troufám si říct, že Huawei snímky upravuje někdy až zbytečně. Hardware má totiž Mate 20 Pro skvělý a bez zásahů by výsledky mohly být naprosto reálné a přirozeně vypadající. Nelze říct, že by zde Lumia vedla, ale oba telefony jsou si opravdu blízko a kde jeden zaváhá, druhý se ihned chopí příležitosti.

Příkladné rozmazání pozadí předvedl Huawei, opravdu dobrá práce. Pozadí je sice rozmazané, ale je také opravdu hodně světlé. To Lumia si pohlídala dynamický rozsah a perfektně vyvážila veškeré barvy celé plochy snímku. I když bylo ostřeno na suchý květ, každý telefon si to přebral po svém. Lumia se zaměřila spíše na zadní části, Huawei pak ostřil na popředí květu.

I u výřezů otestujeme, jak jsou na tom telefony při nočních snímcích. Huawei zde fotil bez nočního režimu, aby byly podmínky vyrovnané. Lumia se drží se ctí, ale na Mate 20 Pro zde nestačí. Huawei má lepší úroveň detailů, lepší práci s HDR a v neposlední řadě si umí velmi dobře poradit se stíny a kontrastem.

Samotného mě překvapilo, jaký je rozdíl u fotky z nádraží. Na první pohled vypadá snímek z Huawei mnohem lépe. Dobře si poradil s protisvětlem, barvami i s kontrastem. Jenže po přiblížení na tabuli s odjezdy lze informace přečíst pouze na modelu 950 XL. Příliš velké rozlišení v noci nesvědčí a Huawei je toho důkazem. Fotka je i tak vynikající a zbytkem plochy Lumii poráží, ale ten nápis dokázala 950 XL podat zkrátka o něco lépe.

Níže jsou 100% výřezy ze snímků pořízených v nočním režimu telefonem Mate 20 Pro. Tento režim automaticky spojí 4 pixely do sebe a vznikne tak 10Mpx fotografie, která by měla být kvalitnější. Velkou práci odvádí opět software a například u snímku z nádraží je vidět mírné zlepšení, ale nápis ani tak nejde přečíst bez problému.

Funkce HDR

Další překvapení se naskytuje u scén s vysokým dynamickým rozsahem. Lumia i Huawei dokázaly skvěle vystihnout oblohu v pozadí a rozdíly se hledají těžko. Na dopravním značení a přilehlé stěně už však rozdíly najdeme. A ne zrovna malé. Mate bojuje s digitálním šumem a trpí ztrátou detailů. Lumia se chopila situace a předvedla tak příkladné zpracování, že je naprosto čitelný i drobný nápis nad šipkou doleva. Budova s pozadím je pak také velmi vyrovnaná u obou smartphonů.

Rozdíly jsou opět spíše minoritní a oba telefony předvádí opravdu povedené výkony. Tentokrát však jde o trošku lepší hodnocení směrem k Huawei. Druhý snímek obsahuje v případě Lumie artefakty v oblasti kolejí, které nevypadají úplně přesvědčivě. Mate má sice v tmavých oblastech náznak digitálního šumu, ale to Lumia také.

Poslední snímky s dynamickým rozsahem za světla byly dost obtížné a Lumia zde zaváhala. Dopravní značení s přímým světlem v pozadí odhalilo její slabost a Mate 20 Pro toho ihned využil ve svůj prospěch. Ještě větší rozdíl je na snímku níže. Budovy na levé straně jsou v případě Huawei barevně naprosto správně, Lumia je ladila do barvy, která byla úplně mimo realitu. Zbytek plochy snímku je také mnohem lepší v podání Mate.

Noční snímky s protisvětlem jsou často náročnou zkouškou a dnešní FotoDuel není výjimkou. Podle očekávání z této kategorie odchází lépe Huawei, který si dokázal dobře poradit s rozdílem mezi tmavými a světlými plochami na snímku.

Makro fotografie

Suchý květ už byl předmětem hodnocení jedné z předchozích kapitol a tak jen zopakuji, že sice oba smartphony zaostřily na jiné části, ale není to na škodu a rozdíl je patrný až po přiblížení. Lumia si ale lépe poradila s pozadím, kdy použila správnou expozici. Snímek květiny níže už ale ovládl Huawei, který se nezalekl umělého osvětlení a podal výborné detaily i příkladné barvy.

Zajímavější situace se odehrává u fotografie listů s řekou v pozadí. Lumia sice nepřinesla správné barvy a funkce HDR také nezafungovala nejlépe, ale i tak je po přiblížení mnohem detailnější než Huawei. Lumia zřejmě těží z OIS, kterou Huawei postrádá a vynahrazuje to stabilizací založené na umělé inteligenci. Detaily jsou tedy skvělé na 950 XL, zbytkem je přesvědčivější Mate.

Jestli před chvílí Huawei ztrácel dech, tak tady se zhluboka nadechl. Perfektní barevné podání, detaily i kontrast mu přináší plusové body. Lumia první snímek mírně přesvětlila a barevně se odlišuje od reality. Druhé fotografii chybí k dokonalosti o trochu více detailů v oblasti zaostření. Mate je zachytil bez problémů.

Další snímek stejné květiny, ale z jiného úhlu, ukazuje velký rozdíl mezi barevným podáním. Huawei se realitě přibližuje, ale ve středu květu je možno si všimnout nádechů růžové barvy. Naštěstí to není nic výrazného a oproti Lumii je to zanedbatelné. Model 950 XL totiž opět výrazně přesvětlil původně tmavě oranžovou květinu do žluté barvy. I stonky květin jsou více žluté než zelené. Navíc Huawei vede i v úrovni detailů, které jsou opravdu výborné.

Fotografii obalu se nedá nic moc vytknout. Obě jsou na tom dobře barevně, kontrastem i ostrostí. Mate však díky většímu počtu megapixelů dokázal přednést více detailů. Opět to není dvojnásobný rozdíl, ale po přiblížení je to znatelné.

Širokoúhlý fotoaparát

Huawei Mate 20 Pro má nespornou výhodu v možnosti pořizovat širokoúhlé snímky. Ty najdou využití velmi často a například v městě nebo při focení památek přijdou vhod. Jejich kvalita nedosahuje úrovně primárního snímače, ale i tak je nadprůměrná a snímkům nelze téměř nic vytknout. Výsledky ve tmě může vylepšit noční režim, který zde funguje také velmi dobře.

S širokoúhlým fotoaparátem přichází také možnost využít funkci Super Macro, která dovoluje fotit z výrazně menší vzdálenosti než doposud. Stejná květina potřetí, ale tentokrát jsem fotil z okraje okvětních lístků. Fotoaparát byl opravdu velmi blízko a je to velmi efektní způsob pořizování makro fotografií. Kvalita je také výborná a můžete tak vytvořit unikátní fotky.

Zhoršené světelné podmínky

Lumie byly dlouhou dobu považovány za jedničku v oblasti mobilního fotografování a noční fotky nebyly žádným problémem. Jenže postupem času je vidět, že vývoj prostě nespí a Mate 20 Pro podává vyrovnané a většinou lepší výsledky.

Mnohem lepší práce HDR, detailnější snímky a menší množství šumu jsou vlastnosti fotografií Huawei Mate 20 Pro. Za dobrého světla fotí skvěle už velká část telefonů, ale ve tmě se odhalí veškeré neduhy. A Lumia zde bohužel svůj souboj s časem začíná prohrávat. Snímky jsou téměř vždy dost světlé a to se negativně podepisuje na úrovni digitálního šumu. Huawei si však musí poradit s rozlišením 40 Mpx a například fotografie náměstí tak není perfektní a v některých ohledech jej Lumia dokonce překonává.

Lumia opět nabízí světlejší snímky, které obsahují o něco více digitálního šumu než Mate 20 Pro. To však neznamená, že by byly nějak špatné. Právě naopak. Byl jsem mile překvapen tím, jaké snímky dokáže Lumia produkovat i v roce 2019. Potěší velmi dobrá úroveň detailů a ucházející barvy. Huawei je ale přeci jen o nějaký kus dál a například práci HDR má Mate 20 Pro lepší.

Ano, dynamický rozsah je oblast, kterou má Huawei skutečně výbornou a tento fakt potvrzuje i v noci. Snímek je sice tmavší a neobsahuje tolik objektů jako Lumia, ale scéna je velmi reálná a příjemná na pohled. To, že Lumia výrazně přesvětlila celý snímek a zejména světelný reklamní panel, je vidět na první pohled.

Fotka z nádraží ukazuje, že 950 XL alespoň nechává vše takové, jak to je. To znamená, že je zde stále dostatek detailů a některé části snímku jsou opravdu povedené. Jenže pak je zde nesprávná expozice a práce s HDR. S tím nemá problém Huawei, ale ten se, stejně jako v předchozím FotoDuelu, snaží udělat realitu lepší než ve skutečnosti je. Zvýší kontrast tam, kde by ani být nemusel, a třeba po přiblížení informační tabule je tento jev poměrně výrazný. I přes to všechno je ale lepší a ukazuje Lumii záda.

Opět je po přiblížení vidět, že Mate se snaží vytvořit lepší realitu. Na první pohled vypadá všechno naprosto v pořádku a ve valné většině vypadají fotografie z Huawei mnohem líp. Jenže pak se přiblíží a ukazuje se již zmíněný zvýšený kontrast. Huawei se také musí obejít bez optické stabilizace obrazu a vsází na umělou inteligenci, která je mocná, ale určitě ne všemohoucí. Celkovým zpracováním, expozicí a prací s protisvětlem je lepší Huawei, ale Lumia je se svými detaily opravdu velmi blízko.

Noční režim

Není žádným překvapením, že jsme vyzkoušeli i noční režim na modelu Mate 20 Pro. Ten umí vytvořit velmi pěkné a povedené snímky. Ani tak ale není perfektní a budova radnice má kolem kontur artefakty, které byly zřejmě způsobeny třesem rukou. Stalo se to ale jen jednou a po naprostou většinu času fungoval noční režim velmi dobře.

Kvůli tomu, že v nočním režimu trvá zhruba čtyři vteřiny, než Mate pořídí snímek, jsou rychle se pohybující objekty často rozmazané. Není to chyba, jen je potřeba na to brát ohled a počítat s tím. Zbytek fotografií ukazuje, že Huawei umí. A umí to velmi dobře.

Lumia 950 XL poražena, ale se ctí

Často slýchám debaty o tom, že Lumia 950 XL je stále nejlepším fotomobilem. Já sám jsem byl dlouholetým fanouškem mobilních Windows a vím, že Lumie fotily vždy dobře. I tak jsem ale byl skeptický k tomu, jak obstojí více než tři roky stará Lumia oproti dnešní moderní konkurenci.

Nokia Lumia 950 XL
Fotoaparát má Lumia 950 XL stále výborný

Celkově jsem tedy byl mile překvapen kvalitou výsledných fotografií. Velmi přesné barvy, dobré detaily a přirozenost jsou oblasti, ve kterých Lumia svého soka dokonce nejednou porazila. I dnes tedy Lumia 950 XL umí pořizovat velmi kvalitní snímky a je příjemné vidět, že optika tohoto smartphonu je (na rozdíl od systému samotného) dobře použitelná i v roce 2019.

Nokia Lumia 950 XL
Lumia 950 XL fotí opravdu dobře a ani dnes se nezalekne srovnání s top fotomobily

Huawei Mate 20 Pro se vyvaroval chybám a pokud jej v něčem Lumia předběhla, nejednalo se většinou o výrazný rozdíl. Čínský zástupce zkrátka umí fotit skvěle a vhod přijde celá řada vylepšení jako například širokoúhlý fotoaparát nebo Noční režim.

Huawei Mate 20 Pro vs. Lumia 950 XL fotoduel
Huawei Mate 20 Pro odchází jako vítěz. Lumia se ale i přes svůj věk stydět rozhodně nemusí

Stále však platí to, co jsem na adresu Mate 20 Pro řekl už minule. Má na to být ještě lepší. Bez zbytečného vytváření „hezčí“ reality by byly výsledky perfektní a pro sdílení na sociální sítě by stačilo použít nějaký filtr. Pro výsledek dnešního FotoDuelu ale i tak platí, že se právem stal vítězem a dokázal si obhájit své místo na špičce.

Testovací fotografie v plném rozlišení

Aby šel poznat rozdíl, doporučuji se podívat na odkazy níže, kde jsou fotky k dostání v plné kvalitě, které se dají i stáhnout. U každého snímku jsou také v náhledu vidět základní informace jako například hodnotu ISO, rychlost závěrky a další.

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

83 komentářů

 1. Tak nám tu náš čínský “nejlepší” fotomobil dostal pěkně na pr.del od 4 roky starého smartphonu. Neuvěřitelné, jak krásně Lumia 950 pořád fotí…

  • Co to zase plácáš? :D
   Ty vždycky přijdeš akorát zaperlit a totálně popřít fakta. Lumia 950 XL je určitě skvělý fotomobil, ale už dávno překonána. Samozřejmě budeme li se bavit pouze o hlavním snímači, výsledky za dobrého světla jsou u všech dnešních fotomobilů skvělé a Lumia 950 XL měla hodně dobrý snímač a optiku – na Mate 20 pro už ani tohle samozřejmě nestačí (stejně jako na několik dalších přístrojů na trhu).

   Mate 20 pro má ale ultrawide a 3x teleobjektiv a díky domu se jeho univerzálnost dále rozšiřuje.

   • Skoro souhlasim s xzeitem, až na ten blábol o optice :D Jinak má pravdu. Jediná vyjímka jsou noční snímky, kde Huawei už tradičně napálí ISO a vzniklej šum dohání postprocesem do takové míry, že se vše sleje v jeden velkej zvratek. Ostrost snímků na světle, absence přepalů, snímky s nižší úrovní ISO, tam všude si namazal huawei Nokii na chleba – a to řikam jako někdo, kdo Huawei fakt nemusí.

   • johny: No ne, tak optika je tam od Karla Zeisse…u Huawei samozřejmě Leica. Ne, nejsou to jen nálepky. No, ono to není úplně Nokia, to by ti asi vysvětlil takový uni :-)

   • xzeit v téhle velikosti „objektivů“ to opravdu jsou jen nálepky. Takle malá skla můžeš sekat jak baťa cvičky bez vad a i kdyby tam vada byla, prostě to vyhodíš do koše. Čočky/objektivy kvůli kterým nesou tyto značky jméno jaké nesou (u Leicy jde spíše o system než o objektivy) je ve schopnosti udělat velkou čočku bez vad. U malých čoček tohle zvládne jakýkoliv číňaň v garáži. Něco jiného by bylo, kdybychom se bavili třeba alespoň už o centimetrové čočce s vysokým úhlem, třeba jako rybí oko. Tam už ti vznikají třeba viditelné vady při refrakci světla které se může odrážet uvnitř čočky a dělat duchy, ale u těhlech titěrných snímačů a titěrných skel objektivů s pevným ohniskem je to prostě šidítko. Nebo mi snad chceš říct, že na fokách vidíš nějaké vady dané použitou značkou optiky? Nenech se vysmát prosimtě.

   • Samozřejmě. Jsou to různé odlesky, špatná ostrost v rozích atp.
    Jakože Huawei a Leica – samozřejmě spolupráce, takže předpokládám, že si ohlídají vše okolo fotoaparátu.

    Je fakt, že to ten číňan v nějaké kvalitě asi zvládne, ale psát tady moudra, jak to doopravdy je a že je to jen nálepka apod….možná ano, možná ale taky ne. Já se spíš přikláním k té druhé možnosti. Carl Zeiss, nebo Leica tam není jenom tak a bavme se o fotoaparátu tedy jako o celku. Od optických členů po elektornické.

   • Však se přikláněj kam chceš, ale nepleť si to pak s odbornou diskuzí :-) Sklo je sklo. Co by tě mohlo zajímat je nějaká povrchová úprava, polarizace nebo Tessar soustava… nic z toho ale u mobilů prokazatelnýho není. Stejně tak nemáš cokoliv, čím prokázat že to je v něčem lepší. Je to prostě branding, nic víc.

    „Other Tessar lenses, for example for Nokia mobile phones, have only the name „Tessar“ in common with the original Tessar. They are for example a 5-elements-in-1-group, aperture-less all-aspherical lens, as in the Nokia 808 Pureview and Nokia Lumia 800 camera.“ (Wikipedia)

   • Tak bavit se o kvalite u smartphoni fotografii je proste vykrik do tmy samo o sobe.

  • Ach jo, škoda, že do diskuse nechodí lidi, co hodnotí objektivně a ne zaslepeně. Pak se to tu stává rájem malých dětí, jako jsi ty a je to prostě škoda.

  • Lumii 950 XL pořád mám a objektivně fotí o něco hůře, než současné fototelefony. O nočních režimech a optických zoomech nemá smysl mluvit, tam rozhodně už nemůže soupeřit. Také jsem si všiml, že hlavně noční fotky, resp. při horších světelných podmínkách, jsou výrazně horší, než když byl telefon nový. Holt, má svůj věk a čip se trochu opotřeboval, sklíčko poškrábalo atd. a časem se foťák prostě trošku zhoršil.

 2. Diky autorovi za toto porovnanie. Nebolo by odveci to este skusit s L950XL vs. Samsung S10(+) :) Bude take?

  • Pro zajímavost článek posloužil, není jakýkoli důvod pálit další čas. Tu S10ku si koupíš, to druhé, ba ani nástupce ne. Výrobce „zkrachoval“. Asi nedělal dobré produkty ?

   • Tiez nemas iphone, takze robi zle mobily?

   • O je velice neotřelý pohled na věc. S největší pravděpodobností máš telefon od jednoho výrobce. Ergo, 599 dalších výrobců dělá špatné telefony ?

    Btw jsem ne náhodou hovořil o produktu, ne telefonu….

   • uni, moja otazka smerovala na autora, nie na tupeho trolla uniho. Chvalabohu, ze ty v zivote nerozhodujes o nicom dolezitom, ani o tom, ci ma zmysel na nieco palit cas alebo nie. Ty si pal nadalej cas nepretrzitym sledovanim diskusii na bazarovom TCL.

   • lololol (neregistrovaný): Tvou hantýrkou, troll Jiří Hrma ti napsal úplně to samé.

  • Dobrý den, fotoduel S10+ vs. Lumia 950 XL jsme zvažovali, ale nakonec jej připravovat nebudeme. Myslím si, že věnovat jeden fotoduel přes 3 roky starému telefonu stačí, ale nevylučujeme, že v budoucnu ty nejlepší fotomobily pro spestření porovnáme třeba s Lumií 1020 či 808čkou… nicméně ve spojení s Lumií 950 XL na SMARTmanii ještě několik článků chystáme ;-)

 3. Je docela vtipné, že od sebe tyto zařízení dělí 3 roky a 3 čočky ?, a přesto nejsou fotky z huawei věrohodné, šíleně přepálené barvy, a to jste netestovali videa, kde huawei není přesvědčivý už vůbec..

  • Bohužel opět chybí referenční raw snímky, takže barevnost je i líbí/nelíbí, nemáš s čím porovnat vs realita.

  • Uprchlík: Jenomže tady můžeš srovnávat pouze hlavní snímač. Ultraširokoúhlý fotoaparát lumia 950 XL nemá, stejně jako 3x optické přiblížení.

 4. Trochu offtopic – dá se někde sehnat funkční náhradní fotomodul do Lumie 950? V mé nefunguje autofocus, sehnal jsem si jiný údajně originální z USA a ten má pro změnu vadný OIS. Reklamaci prodejce odmítá… V našich shopech jsem viděl jen moduly za cenu převyšující zůstatkovou hodnotu celého mobilu. Možná ještě zkusím něco z Číny.

 5. Jarmila Vlhká

  za denního světla podává Nokia přirozenější a reálnější snímky. Technicky náročnější scény zvládá z povahy fyziky hůře, ovšem myslím, že mít aktuální sw a 3 snímače, měl by Huawei konkurenci.
  Obecně mi tahle honba za co nejvíce snímači a pixely přijde trochu pošahaná a Huawei se nese spíše na vlně svého brutálního a úspěšného marketingu.

 6. Redakce: Doporučuji na Huawei Mate 20 pro vyzkoušet supermakro režim a přepnout v něm kameru na 3x. Jsou z toho pak ještě lepší makrosnimky.

 7. Na to jak je Lumia 950XL stará vykopávka, jednocočka tak Huawei dostal „čočku“. :-)

 8. Tak za dne jsou jednoznačně lepší fotky z Lumie 950XL (ale neni to teda žádnej rychlík při focení). Hlavně barvy jsou reálnější na první pohled a to ani nemusím mít referenční RAW snímek. Mate 20 Pro má obrovskou výhodu v širokáči a v zoomu. To je asi ten hlavní posun za poslední roky.

 9. Legrační článek.
  Asi by bylo dobré, kdyby takovéto záležitosti dělal někdo, kdo tomu alespoň trochu rozumí a ví o čem píše.

  Článek je plný základních pochybeni , už na začátku píše autor humor….senzor je samozřejmě opticky stabilizovaný. …a ten pokračuje v článku v různých úrovních…

  Pro toho kdo se dožaduje xenon blesku. Nepřítomnost má své odůvodnění.
  Ale myslím, že Vivo vyrábí mobil s xenonem..

  • Spíš ty se nauč číst, v článku to mají správně, sám Mate 20 Pro vlastním. U Lumie píše, že má OIS, a jestli myslíš ten primární 40MPx foťák na Huawei, tak ten optickou stabilizaci nemá. Má ji pouze 8Mpx telezoom, tak tu nešiř bludy, inteligente.

   • Milý Mirku.
    Jestli se někdo má učit číst, tak to jsi ty.

    Zvrzeni….senzor je samozřejmě opticky stabilizovaný. …je naprostý nesmysl..

   • Senzor může být pouze elektronicky stabilizovaný…EIS

    Tuto elektronickou stabolizaci čipu mají některé přístroje, protože je vhodnější a účinnější proti optické stabilizaci objektivu vzhledem k celkové konstrukci přístroje a dalším okolnostem..

  • Pro: člověče, ty seš fakt ret.ard a píšeš tu úplný kraviny. V recenzi to mají napsané správně který foťák má EIS a který OIS. Jak psal diskutující nademnou, přestaň se tu ztrapňovat a hybaj si doplnit vzdělání.

   • Myslím, že mu jde o to, že není stabilizovaný snímač, ale ty čočky před ním…

 10. lol, poďme oslavovať že po 4 rokoch či koľko telefóny konečne fotia lepšie ako Lumia. Aj tí len v niektorých prípadoch v niektorých stále Lumia foti lepšie. O aplikácii ani nehovorím.

 11. ako po stránke fotoaparátu bola lumia 950 na svoju dobu dobrý mobil ale objektívne posun kvality je vidieť a súčasné top modely sú už ďalej , ale čo na tom že fotí tak dobre keď systém je mŕtvy a smartmobil sú hlavne aplikácie a ekosystém veľká škoda že nokia nešla cestou androidu hardware vedela robiť veľmi dobrý

  • Kéž by Nokia ne své době šla do Androidu….to byla zásadní chyba. Jinak Lumia 950 svého času byla to nejlepší, co šlo po Lumii 1020 koupit. No a její HAAC mikrofony – to je úplně jiná liga.

   • Postupem času souhlasím, že by možná ten úspěch měli s Androidem. Jejich telefony byly opravdu v mnohém velmi dobré.

    jinak zkusím větu parafrázovat jinak.
    Kéž by Microsoft na své době věnoval větší úsilí pro mobilní Windows.

    Mohli jsme tu mít OS se sjednoceným ovládáním a UI jako na desktopu. Mohli jsme tu mít univerzální počítače, propojený OS s možností přenášet si rozdělanou práci, otevřené univerzální aplikace, Continuum daleko před Samsung Dex no prostě kapesní počítač.

 12. Jo L950 jsem používal 2roky u mě jeden z nejdéle sloužících telefonů. Možná i díky vyměnitelné baterii. Telefon nebyl až tak ničím výjimečný ale ten foťák vyčníval. A to i jak foto aplikací tak galerii sdílenou s PC. Dlouho jsem nemohl nejít telefon, který by mě fotkami tak vyhovoval a to neříkám, že by fotky z Lumie byly „reálné“. Dneska když použiju Lumii je až neuvěřitelně pomalá a to bych do ní dříve neřekl. Ale furt ta jednoduchost je perfektní. Naštěstí už i google vše zjednodušuje a dneska už bych pixel asi zpět za Lumii nevyměnil. I když nikdy neříkám nikdy. Jsem tedy zvědavý na Nokiu 9 jestli naváže a posune schopnosti této poslední Lumie.

  • Tak pokus si stáhneš do telefonu aplikaci OneDrive, budou se ti fotky synchronizovat automaticky na OneDrive a zobrazovat v aplikaci Fotky stejně, jako na tvé Lumii. :)

   Ještě více pak můžeš propojit telefon pomocí Průvodce pro váš telefon (Your Phone), případně Microsoft Launcher

   • Jj tak to i používám. Teda pouze na sdílení. Samostatnou galerii přímo ve onedrivu zabíjí to zobrazení úplně všech fotek.

 13. Souhlas, system nahledu je tu naprosto tragicky..

 14. Doporučuji stáhnout zdrojové fotografie. Ale jinak ano, tohle vymyšlené moc dobře není.

 15. krásně je vidět, že 4 roky vývoje, přidávání čoček a výpočetního výkonu stejně nestačí na rozdíl v kvalitě, kde by si člověk řekl WOW. u mě to jen potvrzuje, že spát desetitisíce do špičkových telefonů jsou většinou jen vyhozené peníze za dobře zvládnutý marketing. nic víc.

  • To přece není pravda :-) Je tam navíc ultraširokoúhlý a teleobjektiv, které prostě jedním fotomodulem neuděláš. Samozřejmě…kvalita hlavního fotoaparátu je i v případě Lumie 950 XL skvělá, ale pokrok i tam zcela jistě je. Levné fotomobily nemohou konkurovat, ať už jen samotnou kvalitou fotografií (den/noc), rychlost ostření atp. Kvalita hlavního fotoaparátu sama o sobě každým rokem zpomaluje. Rozdíly jsou, ale už né jako dříve. Právě další fotomoduly (ultrawide, tele, a kombinace všech dohromady) tady je síla, která se projeví.

   • To ano, ale je otázka, jestli to stojí za třeba 30 000,-

   • Tak za prvé tento Huawei Mate 20 pro stál v době svého uvedení 25000,- což je cca stejná cena, jako například stojí Galaxy S10+. Je tam téměř jistota, že člověk získá jeden z nejlepších fotoaparátů současnosti, budeme-li se bavit o fotoaparátu. Jenomže tyhle stroje umí také spoustu jiných věcí a za ty se taky platí.
    Není to asi úplně adekvátní ceně. Auto se dá taky koupit (třeba Škoda) za 700 000,- v základu, ale v nějaké lepší verzi se cena může vyšplhat přes milion jak nic. Není to přímá úměra no, ale když chceš to nejlepší..

 16. Co nahrávání videa a zvuku? Lumie má 4 mikrofony a supr zvuk. Jak je na tom Huawei. Proč jste toto netestovali?

 17. xzeit: stala se z tebe behem par tydnu fanaticka huaovce, vsiml sis? Neni den, abys aspon 10x nenapsal “teleobjektiv”, “ultrawide”, “3x opticke priblizeni” a vlastne Mate 20 Pro je dokonaly intergalaticky stroj

  • Ne, nemá to nic společného s Huawei, ale s fotoaparáty v mobilech obecně. Nikde jsem nikdy nepsal, že Mate 20 pro je dokonalý. Zvláštní je, že zrovna někdo jako ty, píše něco o fanatismu a sleduje jak a co kdo napsal :-) :-). Tak jsi potom Stalker.
   Když mě něco zajímá a mobilní focení mě zajímá, tak to tom rád diskutuji. Je na tom něco špatného? Od toho ta diskuze je. Za to ty, místo toho abys napsal něco k tématu, začneš rýpat jak, kdo a co napsal…neskutečné :-)

   • xzeit: jako stalker bych te musel cilene sledovat. Tve huaovci kviceni clovek cte v temer kazde diskuzi. Navic, ty nediskutujes, ty presvedcujes o sve pravde, pripadne urazis kazdeho, kdo s tebou nesouhlasi. Zrejme mas bolsevicke manyry jako tvuj senilni kamos jirka.

   • VagMyk: A to přesně děláš, napsal jsi, že jsem aspoň 10x napsal to, či ono. Jsi stalker. Já nikoho přesvědčovat nemusím. Nikoho o ničem nepřesvědčuji, není potřeba. Já se dívám na věci objektivně a uznám, když je něco lepší, nebo horší atp. Akorát na to mám obecnou stupnici a když někdo napíše kravinu, jako že třeba ((Tak nám tu náš čínský “nejlepší” fotomobil dostal pěkně na pr.del od 4 roky starého smartphonu.)) což nemá s objektivitou ani s realitou absolutně nic společného, tak mu určitě nenapíšu, ano máš pravdu. Vždyť to vůbec není pravda, byly situace, kde se Lumia 950 XL chytala a i v porovnání s dnešními fotomobily produkuje kvalitní snímky, ale je už dávno překonaná.
    Nebo když někdo napíše, že videa jsou u toho, či onoho přístroje hrozné, nebo špatné….ale skutečnost je taková, že nejlepší videa točí sice mobil XY, (10b. z 10b.), ale ten tzv. hrozný točí třeba (8,5b z 10b.) tak nemůže být hrozný, je to leda tak hrozný kec. A jak už jsem psal několikrát, nelpím na žádné značce, je mi jedno jestli je to Huawei, Samsung, nebo LG. Koupím si klidně Sony. Žádná ovce.
    Neodiskutovatelný fakt ale je, že se Huawei tlačí hodně nahoru a ty s tím nic neuděláš.

   • Procitam si diskuze, vidim te snad v kazde, kde kvicis “teleobjektiv”, “ultrawide”, atd… Sorry, ale mam velice dobrou pamet a tyhle kolovratky neprehlednes. Vzdelej se trochu.

    At se Huawei tlaci kam chce, me je to uplne jedno. Jako uzivatel jsem za boj mezi vyrobci jen a jen rad. Apple zaspal, Samsung je pro me letos nepouzitelny a Huawei nechci kvuli EMUI. Kdybych mel na vyber ze tretiho systemu, jsem na nem.

   • VagMyk (neregistrovaný): A v čem se mám vzdělat? :-)

   • Ve tvem pripade ve vsem, protoze jsi jako tvuj kamos jirka. Reklamni blaboly nazpamet, ale trochu hlubsi porozumeni problematiky je na nule. Predvadite to tady kazdy den, vzorku dat je vice nez dost ;-)

   • To je moc obecné, zkus být trochu konkrétní a když toho je teda více, vypiš mi tady aspoň….aspoň 3 problematiky, ale konkrétní to na co narážíš, abychom si to mohli vysvětlit….jinak si ty ty obecné (a vymyšlené) připomínky nechej :-)

 18. A co porovnat dnešní špičku a Lumii 1020 a Starší sestřičku 808ku

  • Srovnání s Nokii 808 mohu klidně udělat já. Jestli by měla redakce zájem…?

  • 1020 by som niekde vyhrabal, aj S9, S10 mam tiez k dispozicii. Tiez mozem pomoct par snimkami.
   uni ma bazarove TCL, tam by tiez bolo zaujimave porovnanie.

   • To by nebylo špatné, ale kde vezme uni Mate 20 pro? :-)

   • V elektre urobi par srovnavacich zaberov :) samozrejme ak mu personal dovoli a mate20pro mu na stojanku odblokuje.

   • Tak já jsem dělal rychlé srovnání Matu 20 pro s S10+ taky v EW, takže lze :-)

 19. Pouzivam aktivne Lumia 950XL a LG V40. Kvalita fotografii z 950XL je casto skutecne lepsi. Kdyby existovalo WM jeste dnes ve fazi plneho vyvoje a kdybychom dnes ocekavali napriklad Lumii 980XL, tak myslim, ze bychom se mohli tesit na nejlepsi telefon soucasnosti.

 20. Mám Lumii 1020 a Lumii 950 XL a mohu konstatovat,že fotky byly nejlepší z 1020,protože snímač byl velký,rozlišení kolem 40 MP bylo nedostižné a detaily také.Ovládání a prodlevy však jsou dnes u 1020 neakceptovatelné,u 950 snesitelné.Jinak u obou byly u fotek specifické znaky všech Nokií a to v dobrém i zlém.Dodnes nemají obě – 1020 a 950 mnoho rovnocenných konkurentů.Vše zazdil Microsoft,takže přeji mnoho úspěchů při reinkarnaci nové Nokie.Je stále pravda,že dobré foto dělá dobrý ,velký snímač a dobré sklo a to platilo již i za starého analogu .Hledám plnohodnotné náhradníky 1020 a 950 a stále nenacházím…..

  • Tiež mam lumiu 950xl a dúfam ze mi vydrží co najdlhšie nakoľko nastupca ani alternatíva neni. Ale nokia 9 vyzerala zaujímavo. Fakt som zvedavy ako sa im to podarilo

  • Panklasik – Tak to nás asi bude víc. Taky mám L1020 a L950 jen tu menší, bohužel 950 nepoužívám, jelikož je pro mě L1020 stále lepší, ale né ve všem. To hlavní je, že má xenonový blesk, stabilizaci obrazu a je menší.
   L950 má vyladěnější systém, je rychlejší a plynulejší, více aplikací a rozhodně lepší video, které je i 4K.
   Ale nefotí tak dobře, jako 1020.
   A náhrada??????
   Už 3 roky sháním něco, co s androidem a xenonovým bleskem, stále nenacházím a asi ani nenajdu.
   Ten xenon totiž umí to, co pigi ledky neumí a nikdy umět nebudou. Už jsem si to snad 1000krát vyzkoušel v praxi.
   Takže, kdo má nějaký typ na telefon s androidem s xenonovým bleskem?????? Vyrábí se vůbec????

   • Nevím o ničem. Věřím ale, že Huawei něco připraví. Snad P40 pro.

 21. A hele Zlín ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).