Domů » Recenze » Velká recenze Microsoft Lumia 950 XL: Odpustíte jí kompromisy?

Velká recenze Microsoft Lumia 950 XL: Odpustíte jí kompromisy?

Lumia 950 XL je nejvybavenější smartphone v portfoliu Microsoftu. Nabídne všechno, co by si mohl náročný fanoušek mobilních technologií přát, bohužel jej sráží ke dnu vrzající zadní kryt a řada softwarových chyb.

Telefonů se systémem Windows je jako šafránu, a těch skutečně dobře vybavených je ještě mnohem, mnohem méně. Doposud úřadující vlajková loď Nokia Lumia 930 (recenze) byla představena 13. února 2014 – nejprve jako Lumia 929 „Icon“ pro amerického operátora Verizon, v březnu pak přišla její evropská verze. Čekání na nástupce tak trvalo bezmála dva roky, které Nokia a později Microsoft vyplnili zástupem low-endových modelů, v nichž se vyznali jen skutečně ortodoxní fanoušci dlaždicového systému.


Nokia Lumia 950 XL je pořádně velký telefon

Uvedení nové řady x50 zbrzdily dva aspekty – rozsáhlá restrukturalizace Microsoftu, a s ní stále se oddalující vydání systému Windows 10 Mobile (recenze). Předchozí Windows Phone 8.1 měly velmi omezenou podporu hardwaru, a stavět nové telefony na starých Snapdragonech 800, 400 a 200 nedávalo žádný smysl. Mobilní desítky si naštěstí poradí se spoustou modernějších komponent a Microsoft toho využil bezezbytku – nové Lumie mají ultrajemné Quad HD displeje, nejnovější procesory od Qualcommu, výtečné fotoaparáty, oboustranné USB-C, skener oční duhovky; zkrátka to nejlepší, co je momentálně dostupné.


Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu CZC.cz, kde si Lumii 950 XL můžete zakoupit

Nechybí ani položky, po nichž fanoušci často volají – uživatelsky přístupná vyměnitelná baterie, paměťové karty a konečně také podpora dvou SIM karet ve vlajkových modelech. Zkrátka hardwarová výbava Lumie 950 (recenze) a 950 XL patří k tomu nejlepšímu na trhu a kupředu ji má táhnout moderní operační systém, který má společné jádro s klasickými Windows 10 pro počítače a tablety, a díky tomu je schopný spouštět univerzální aplikace společné pro všechna tato zařízení.


Trio prvních vlašovek s Windows 10 Mobile (zleva Lumia 550, 950 a 950 XL)

Windows 10 Mobile jsme v redakci testovali již od prvního Insider preview z ledna loňského roku, a i když byl v posledních sestaveních patrný značný pokrok, systém se jako finální stále netvářil. Proto jsme byli velice zvědaví, jak se bude chovat na telefonech, jimž byl primárně určen. Rychlost a stabilita totiž byly odjakživa silné stránky mobilních Windows, a jak dokázala naše recenze Lumie 950, „desítky“ zatím minimálně ve stabilitě značně pokulhávají.
Tlak na uvedení telefonů ještě před Vánocemi je zkrátka značně cítit, a ani u dnes recenzované Lumie 950 XL tomu není jinak. Napraví reputaci budoucí aktualizace, nebo má top smartphone Microsoftu ještě jiné slabiny?

Obsah balení

Pokud si koupíte Lumii 950 XL, dostanete poměrně velkou krabičku, která však neobsahuje žádný nadstandardní obsah. Kromě telefonu samotného zde naleznete potřebnou kabeláž pro úspěšný vstup do éry USB-C, konkrétně 3A nabíječku s napevno připojeným kabelem, a pak samostatný USB-C kabel zakončený klasickým „počítačovým“ konektorem USB-A. Sluchátka v balení přítomna nejsou, nezlobili bychom se ani za folii na displej či bezdrátovou nabíječku. Do veškerého příslušenství budete muset ještě zainvestovat nějaké peníze.

 

Pořídíte-li si Lumii 950 XL do konce ledna 2016, můžete ušetřit 3 tisíce korun za krabičku Microsoft Display Dock, která přijde vhod pro využívání prostředí Continuum (recenze). Stačí si nainstalovat aplikaci Lumia Offers a v ní si vyzvednout kód, který pak uplatníte při nákupu Display Docku na webovém obchodě Microsoftu.

Nám na test dorazila Lumia 950 XL včetně Display Docku, takže se můžeme podívat i do jeho krabičky. V ní se nachází opět nabíječka s napevno připevněným USB-C kabelem, a pak také kabel USB-C –> USB-C pro propojení Lumie s Display Dockem. Tento kabel také může přijít vhod majitelům nového MacBooku, který jiným portem nedisponuje (více informací). S kombinací Lumia 950 XL a Display Dock získáte slušnou zásobu kabelů a nabíječek, s níž můžete nechat microUSB historii daleko za sebou.

Design a zpracování: V útrobách Bugatti, zvenku Škoda 120

Hojně diskutovaným tématem je u nových Lumií design a použitý materiál těla telefonu. Zatímco konkurence buduje své vlajkové modely z kovu, skla, kůže nebo z porcelánu, Microsoft vsadil plast, chcete-li polykarbonát.

 

Ten je v mnoha ohledech velmi praktický – není zapotřebí řešit prostupnost signálů bezdrátových sítí, GPS či bezdrátového nabíjení; netrpí tolik na oděrky a rýhy jako hliník; neroztříští se jako sklo; a navíc plastová vanička jde snadno sejmout pro přístup k baterii a kartám. Kromě toho jakékoliv fatálnější poškození lze vyřešit výměnou krytu za jiný, což může mnohdy ušetřit mnoho času i peněz.

Bohužel, praktický materiál sebou nese několik ústupků, a díky Microsoftu je jich ještě více, než by bylo bezpodmínečně nutné. Na první omak poznáte, že zpracování není na nejlepší úrovni, což ovšem není problém polykarbonátu, ale zvolené konstrukce. Nokia v minulosti několikrát dokázala, že s tímto materiálem pracovat umí, a vytvořila několik bytelných modelů s displejem napevno vnořeným do pevného unibody těla; jmenujme například Lumie 800, 900, 920 či 1020.

  

Bohužel její mobilní divize již pod křídly Microsoftu sáhla k řešení, které známe z těch nejlevnějších modelů, a tím je snímatelná nacvakávací skořápka. Ta sice na Lumii 950 XL dobře drží, avšak na několika místech (nejvíce nad hlasitým reproduktorem) nepříjemně povrzává. Při hraní mé oblíbené závodní hry Asphalt 8: Airborne je to obzvláště nepříjemné, neboť každé otočení „volantu“ je doprovázeno zřetelným zavrzáním. A vypomáhat si podkládacími papírky u telefonu za bezmála 20 tisíc korun mi přijde dost přitažené za vlasy.

 

Lumia 950 XL má hmotnost 165 gramů a rozměry 151,9 × 78,4 × 8,1 mm, což jsou na zařízení s 5,7palcovým displejem perfektní hodnoty srovnatelné s konkurencí – telefon je například nižší než Samsung Galaxy Note 5 či S6 Edge se stejně velkými displeji, a v půdorysných rozměrech dokonce překonává iPhone 6s Plus s menším 5,5″ displejem.

Škoda jen, že se tloušťka Lumie 950 XL ke stranám výrazněji nezmenšuje, pomohlo by to lepšímu úchopu. Jeho jistotě ani nepomáhá fakt, že zadní kryt je dokonale hladký a pokud trpíte syndromem suchých rukou, budete se muset hodně hlídat, aby vám z nich nová Lumia nevypadla.

Vzhled až na posledním místě

Odbytou konstrukci bohužel Microsoft nezachraňuje ani designem, který je tak nudný, až to štípe do očí. Žádný po stranách zahnutý displej, žádné zajímavé provedení reproduktoru, a tentokráte bohužel ani žádné zajímavé barevné kombinace. Telefon téměř jako by z oka vypadl Lumii 640 či její větší sestřičce 640 XL, což jsou telefony s cenou okolo čtyř, respektive pěti tisíc korun.


Lumia 640 LTE vs. Lumia 950 XL

Situaci na čelní straně alespoň částečně zachraňují tenké rámečky po stranách displeje a útlá brada. Osobně jsem spíše příznivcem kapacitních tlačítek pod displejem, ovšem v případě Lumie 950 XL je součet šířky brady a šířky proužku s virtuálními tlačítky na úrovni sloučeného řešení u starších Lumií, tudíž není důvod ke stížnostem.


Nokia Lumia 1020 má širší bradu než Microsoft Lumia 950 XL s připočtením virtuálních tlačítek na displeji

Ani prostor nad displejem zbytečně neplýtvá místem, vešla se do něj totiž nejen čočka čelního fotoaparátu a nezbytné senzory, ale také infračervená kamerka pro snímání oční duhovky. Ta slouží k autentizaci uživatele skrze funkci Windows Hello, kterou si popíšeme později. Zadní strana je domovem pro vystouplý kruhový modul fotoaparátu ohraničený stříbrným prstencem, xenonový blesk se bohužel do kruhu nevešel; k ozáření scény však dobře poslouží trojice LED diod. Záda ještě dotváří stříbrné logo Microsoftu a nenápadné perforování, skrze které o sobě dává vědět hlasitý reproduktor.

Levý bok telefonu je tradičně holý a na horní straně se ukrývá 3,5mm výstup na sluchátka. Mnohem zajímavější jsou ale jejich protějšky. Vpravo se nachází dvoupolohová spoušť fotoaparátu a zamykací tlačítko, které je netradičně vnořené mezi tlačítka pro změnu hlasitosti. Na toto řešení si budete muset chvíli zvykat, osobně bych preferoval standardní rozvržení známé ze starších Lumií, nebo alespoň umístění této trojice o kousíček níže. Kladně na mě nepůsobilo ani zpracování tlačítek, ve srovnání například s Lumií 930 působí levně a poměrně hlasitě cvakají. Pochvalu si zaslouží spodní strana, kde se nachází nový oboustranný port USB-C.

Z designu a zpracování Lumie 950 XL máme rozpačité dojmy, avšak vypomoci si lze kryty výrobců třetích stran. Microsoft totiž s novými smartphony představil program Designed for Microsoft Lumia, do něhož se mohou přihlásit výrobci příslušenství s touhou připravit pro nové Lumie kryty s oficiálním požehnáním z Redmondu.

Jedním z nich je například společnost Mozo (více informací), která již má ve své nabídce několik reprezentativnějších krytů, například s koženými zády a plastovými rámečky připomínajícími kov. S těmito kryty nepřijdete ani o bezdrátové nabíjení, ani o NFC, zkrášlení už tak poměrně drahého telefonu však přijde na další stokoruny.

Displej: Perfektní podívaná

Zobrazovač Lumie 950 XL je tvořen AMOLED panelem s vrstvou ClearBlack (více informací) a krytím Gorilla Glass 4. Pyšní se WQHD rozlišením (1 440 × 2 560 pixelů), což na úhlopříčce 5,7″ znamená perfektní jemnost 518 ppi. Sice zastávám teorii, že takto vysoké rozlišení je v mobilních telefonech zcela zbytečné a s Full HD displejem by Lumia 950 XL udělala stejné množství parády; to bych si ale také mohl stěžovat na to, že procesor je zbytečně výkonný, fotoaparát má zbytečně moc megapixelů apod. Zkrátka si musíme zvykat na to, že Quad HD displej již v roce 2015 k vlajkovému smartphonu patří, byť baterie by s námi určitě nesouhlasila.

Displej své špičkové parametry dokáže obhájit i v praxi. Barvy jsou syté, pozorovací úhly široké a čitelnost na venkovním světle bezproblémová, za velmi ostrého slunce navíc dokáže Lumia přizpůsobit kontrast a jas nad maximum, takže je vše perfektně čitelné. Pokud se vám budou zdát barvy na AMOLED displeji příliš křiklavé, můžete si v nastavení – bonusy zvolit jiný barevný profil. Osobně mi ale přišly barvy umírněnější než na Lumii 930, takže bych zážitek přirovnal spíše k IPS displejům, které mám v oblibě více.

Má glanc, ale poklepáním jej neodemknete

Kde se AMOLED určitě hodí, je funkce Rychlý přehled (Glance Screen), kterou poslední vlajková loď Lumia 930 postrádala. Díky ní lze zjistit informace o čase, zmeškaných notifikacích či následující události v kalendáři, aniž by bylo nutné zapnout displej. Tato funkce je velmi šetrná k baterii, neboť díky AMOLED technologii svítí jen hrstka pixelů, jejichž obnovovací frekvence je navíc v tomto režimu značně utlumena. Ve vybraný časový úsek (například v noci) lze text rychlého přehledu přebarvit do červené/zelené/modré nebo jej zcela vypnout.


GlanceScreen v praxi

Displej Lumie 950 XL lze ovládat i v rukavicích, oproti starším Lumiím však nelze zvýšenou citlivost vypnout. To je možná škoda, občas se mi stávalo, že displej vyhodnotil dotek už při letmém přiblížení prstu k displeji. Microsoft také (zatím) nové Lumie nenaučil odemykání displeje dvojitým klepnutím, což je nepochopitelné hned ze dvou důvodů: zamykání poklepáním na spodní řádek funguje bez problémů / v posledních sestaveních Insider preview funguje jak odemykání, tak zamykání. Zvláštní.

Hardwarová výbava: Zcela bez kompromisů

Lumia 950 XL je nejdražším, zároveň však nejvybavenějším telefonem v portfoliu Microsoftu. Výkon si bere z čipsetu Qualcomm Snapdragon 810 nejnovější revize, který v sobě obsahuje osmijádrový procesor (čtyři jádra Cortex-A57 a čtyři Cortex-A53) s taktem 2 GHz, grafický čip Adreno 430 a modem X10 s podporou sítí LTE Cat. 9. K uchlazení této bestie slouží heatpipe s kapalinou a můžeme říci, že svoji práci odvádí dobře – ani při hraní náročných her se telefon nezahříval tak, aby si člověk musel dávat při hraní pauzy na chlazení rukou.

 

Čipset doplňují 3 GB RAM, což je na chod systému Windows 10 Mobile až nadstandardní množství. Málo která (jestli vůbec nějaká) aplikace či hra z Windows Store dokáže Lumii 950 XL vytížit naplno, obrovský výkon je připraven především na funkci Continuum, kterou si popíšeme později. Pro ukládání dat slouží 32GB vnitřní úložiště, z něhož je uživatelsky přístupných necelých 25 GB. Paměť je možné rozšířit microSD kartou o dalších až 200 GB, přičemž na toto místo lze ukládat nejen hudbu či obrázky, ale také aplikace, hry a mapové podklady pro offline použití.

Zvuk a jeho záznam

Lumia 950 XL poslouží i jako zdatný hudebník, byť sluchátka si budete muset obstarat vlastní. To mnohdy bývá lepší řešení než sluchátka od výrobce smartphonu, bohužel se však ve většině případů musíte obejít bez mikrofonu a tlačítka pro přijetí/zavěšení hovoru a ovládání hudebního přehrávače. S kvalitou výstupu do sluchátek budete u Lumie 950 XL maximálně spokojeni, nedostatky je navíc možné dotáhnout v systémovém ekvalizéru.

Pro přehrávání hudby je možné použít také hlasitý reproduktor na zadní straně, jeho kvalita je však spíše průměrná a ve vysokých hlasitostech dochází ke zkreslení zvuku. Nepomáhá mu ani jeho umístění, které je příliš blízko horní straně, takže při držení telefonu na šířku snadno reproduktor utlumíte rukou. Umístění pod displej by se nám líbilo více.

Za co však musíme Microsoft pochválit, je záznam zvuku. Lumia 950 XL disponuje technologií Lumia Rich Recording, která díky 4 mikrofonům zajišťuje skutečně skvělý zvuk, se kterým se nemusíte stydět natočit i kus heavy metalového koncertu.

Nabíjení a výdrž baterie

Lumia 950 XL v sobě ukrývá baterii o poměrně slušné kapacitě 3 340 mAh, kterou lze navíc z těla vyjmout, což u nových vlajkových smartphonů bývá poměrně velká rarita. Nabíjení je jedna velká radost, neboť telefon podporuje jak rychlé dobíjení Qualcomm Quick Charge 2.0 přes kabel, tak bezdrátové dobíjení; na výběr tak máte rychlost nebo pohodlí.

 

Zatímco přiloženou 3A nabíječkou se dostanete z 0 na 100 % za famózní 1 hodinu a 47 minut, lampou IKEA (stolní i noční) s integrovaným bezdrátovým nabíjením nám to trvalo rovné čtyři hodiny. Kdo je však zvyklý telefon průběžně na bezdrátovou nabíječku odkládat, nikdy se na 0 procent nedostane. Leda by na ní telefon špatně vycentroval, což se může kvůli velkému tělu zařízení lehce stát.

 
Z nuly na sto na bezdrátové nabíječce = čtyřhodinový odpočinek

S nabitým telefonem si lze užít poměrně značné množství legrace. Bez nabíječky zvládne klidnější víkend, v pracovní dny však budete muset nabíjet denně. Sice vám k večeru zhruba třetina baterie zbyde (v závislosti na využití), druhý den už by byl problém i se zapnutým spořičem baterie. Ten omezí aktivity všech aplikací na pozadí, přičemž si můžete vybrat, které aplikace nebudou spořičem baterie ovlivněny. Také lze zvolit, při jakém procentu nabití baterie se má spořič aktivovat automaticky.

Provedli jsme také několik testů výdrže při přehrávání videa. Jas displeje byl ve všech případech nastaven na 50 procent, telefon byl připojen k Wi-Fi a k síti operátora, měl povolený běh procesů na pozadí a zvuk byl vyveden do sluchátek s hlasitostí na 50 procent. Přehrávání videa v HD rozlišení baterie vydržela 11 hodin a 30 minut, přehrávání Full HD videa telefon vydržel o hodinu a půl méně a konečně 4K video ukončilo vypnutí telefonu po zhruba sedmi hodinách.

Konektivita: Připojí se snad ke všemu

Lumia 950 XL je vybavena snad všemi možnostmi spojení s okolním světem, které jsou dnes běžné. Již jsme nakousli oboustranný konektor USB-C, který pracuje se standardem USB 3.1, tudíž jej lze využít pro nabíjení, pro přesun dat, přenos obrazu, či pro připojení periferií včetně myši, klávesnice či externích úložišť. Doufáme, že v letošním roce dojde k výraznějšímu rozšíření USB-C jak v počítačích, tak v mobilních zařízeních, a to i u levnějších modelů.

Bezdrátová konektivita je u Lumie 950 XL také široce zastoupena. Přítomna je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, kterou lze využít v místech se slabým nebo žádným mobilním signálem pro běžné hovory, pokud tuto funkci daný operátor podporuje. Citlivost Wi-Fi nás příjemně potěšila, telefon se připojí i na místech, kde již mají ostatní zařízení problémy. Z telefonu lze také vytvořit mobilní hotspot až pro 8 připojených zařízení.

Data z operátorských sítí mohou do Lumie téct na všech frekvencích LTE podporovaných našimi operátory, potěší i možnost zakoupit telefon ve variantě Dual SIM. SIM karta je zapotřebí ve formátu nano. Pro bezdrátovou komunikaci nechybí ani Bluetooth 4.1 či NFC pro rychlé párování.

Windows Phone je mrtev, Windows Mobile je zpět

Před nedávnem jsme vám přinesli podrobnou recenzi tohoto systému, založenou na zkušenostech právě na Lumii 950 XL a její menší sestře. Z tohoto důvodu si novinky představíme pouze ve stručnosti, případně si vypůjčíme část textu z recenze, a spíše se budeme soustředit na souznění hardwaru a softwaru na recenzovaném telefonu. Pokud se o systému budete chtít dozvědět další podrobnosti, přečtěte si náš test.

Lumii 950 XL pohání systém Windows 10 Mobile, který je dostupný pouze na nových Lumiích 950, 950 XL a 550. Počátkem tohoto roku by jej nicméně měly dostat i starší modely. Windows 10 Mobile prošly oproti svému předchůdci velkou designovou revolucí, byly odstraněny poslední systémové huby ve prospěch samostatných aplikací, integrace sociálních sítí ztratila poslední kapky použitelnosti a konzistentní vzdušné prostředí tvořené pouze typografií vzalo za své.

 

Důvody jsou pochopitelné – Microsoft se pokusil co nejvíce sblížit svůj mobilní systém s Windows 10 pro počítače a tablety. Tato filozofie mi je sice bližší než striktní oddělování několika nezávislých systémů, bohužel si tímto mobilní Windows pohoršily v pohodlnosti ovládání.

 

Dáte si hamburger?

Inovované prostředí je totiž na telefonech podstatně hůře ovladatelné jednou rukou, což například na velké úhlopříčce Lumie 950 XL pocítíte dvojnásob. Spousta ovládacích prvků napříč celým systémem se posunula k hornímu okraji displeje, který navíc často zdobí tlačítko hamburger vyvolávající skryté položky. Sice je možné dlouhým stiskem tlačítka Windows posunout obsah o půl výšky displeje níže, avšak dřívější ovládání systému a aplikací za pomoci piktogramů v kroužcích a tří teček ve spodním řádku považuji mnohem pohodlnější.

 

Některé aplikace si ovládání ze spodního řádku ponechaly, což ve výsledku znamená, že někdy ovládáte aplikace ze spodního okraje displeje (Lidé, Zasílání zpráv…), někdy z horního (Xbox, Windows Store…) a někdy kombinací obou (Pošta, Kalendář…). Z horního řádku se měl dokonce ovládat i prohlížeč Microsoft Edge, Insideři ale naštěstí Microsoftu tento přesun zakázali. I kvůli těmto aspektům působí nový systém dosti nekonzistentně, zvláště pak vstoupí-li do hry aplikace třetích stran navržené ještě pro Windows Phone 8.1.

  
Ovládací prvky: Jednou jsi dole, jednou nahoře

Diskutabilní je i vzhled aplikace Lidé. Mobilní Windows vždy stavěly na čtvercích a obdélnících, v desítkách jsou však obrázky kontaktů kulaté a to jak v samotné aplikaci Lidé, tak na její dlaždici.

Drobné inovace, které potěší

V systému se odehrály drobné změny prakticky na všech místech, nabídka nastavení byla přeskládána z nekonečného seznamu položek do několika logických kategorií, v nichž lze vyhledávat pomocí vyhledávacího řádku. Ten nově naleznete i v seznamu všech aplikací, kde však i nadále funguje vyhledávání podle počátečního písmene.

  

Domovská obrazovka tvořená dlaždicemi nabídne lepší možnosti přizpůsobení – dlaždice mohou být jednobarevné, můžete na ně „nalepit“ obrázek, nebo můžete umístit obrázek pod dlaždice a zvolit míru jejich průhlednosti. Tento obrázek se navíc zobrazí i v seznamu aplikací, do něhož se tradičně dostanete tažením vpravo. Dlaždic se na domovskou obrazovku vejde podle velikosti displeje zařízení – na malých displejích 2 nebo 3 sloupce středních dlaždic, na velkých displejích 3 nebo 4 čtyři sloupce.

  

Novinky přišly i do Centra akcí, v horním řádku se stále zobrazují rychlé položky nastavení, nejste však omezeni pouze čtyřmi, respektive pěti položkami; rozbalit si můžete kompletní seznam přepínačů. Ty nově rozlišují krátký a dlouhý stisk pro rychlou akci nebo pro přesun do podrobnějšího nastavení. Mezi rychlé volby přibyla například svítilna. Notifikace se také chovají mírně odlišně, konečně lze smazat jednu notifikaci z dané aplikace, a nikoliv pouze celou skupinu. Na příchozí oznámení vybraných aplikací lze reagovat okamžitě z informačního proužku při horním okraji displeje bez nutnosti otevírat příslušnou aplikaci.

 

Klávesnice: Šikovná, ale ne pro každého

Systémová klávesnice je na velkých úhlopříčkách displeje lépe přístupná, neboť ji lze připnout k levému či pravému okraji, nebo ji dokonce odpoutat od všech stran a pohybovat s ní po ploše displeje podle potřeby. Mezi klávesy Y a X (při nastavení pro leváky mezi X a backspace) se vklínila tečka, která slouží pro vertikální a horizontální posun kurzoru v textu. Rozložení klávesnice zůstává při starém, takže v české klávesnici nechybí vpravo klávesy háčku, čárky a písmene ů. Přiznám se, že jsem tomuto rozložení nikdy na chuť nepřišel, raději bych dostal tradičnější rozložení roztažené do stran.

    

Na klávesnici lze po stažení slovníku psát tahy metodou swype, což je značně rychlejší než běžné vyťukávání jednotlivých písmen. Škoda, že Windows 10 Mobile stále neumožňují instalaci klávesnic třetích stran, této vymoženosti se dokonce otevřel i Apple v iOS 9.

Windows Hello: Přibližte se

Bezesporu jednou z největších novinek Windows 10 Mobile a nových vlajkových Lumií je funkce Windows Hello. Jedná se o způsob přihlašování bez použití hesla, v případě Lumie 950 XL se tak děje čtením oční duhovky. Infračervený snímač je umístěn na čelní straně nad displejem, každé přihlášení je doprovázeno jeho rozsvícením červenou barvou.

Procento úspěšných rozpoznání je poměrně vysoké, a to i za absolutní tmy, bohužel kamera vyžaduje, abyste telefon drželi zhruba 20 – 25 cm od obličeje. Pokud jste zvyklí na delší vzdálenost (jako já), bude vás telefon neustále obtěžovat hláškou, abyste se přiblížili. Celý proces přihlášení trvá asi 2 vteřiny, což je ve srovnání s čtečkami otisků prstů značně dlouhá doba. Pokud se přihlášení nezdaří, budete vyzváni k zadání PINu, bez něhož nejde funkce Windows Hello nastavit.

  

V nastavení je možné určit interval, po němž bude v případě krátkodobé nečinnosti nutné nové přihlášení, avšak telefon si o vaši duhovku řekne pokaždé. Nastává tak kuriózní situace, že po zamčení a následném pokusu o odemčení si váš bezvadně zabezpečený telefon řekne o nasnímání oka, a vy jej ledabyle odemknete pouhým tahem prstu po displeji vzhůru.

   

Funkce Windows Hello je určitě osvěžující bezpečnostní prvek, který podle testů nedokáže ošálit ani fotografie uživatele či jeho jednovaječné dvojče. Na druhou stranu je velmi obtěžující neustále poslouchat prosby o přiblížení telefonu k obličeji, a ani samotná rychlost odemknutí vás nijak neoslní. Po několika dnech testování jsem tedy Windows Hello vypnul, nedovedu si představit, že bych Lumií 950 XL platil a platbu ověřoval duhovkou. V obchodě by asi koukali, jak neustále hledám polohu, ve které mi telefon rozpozná oko.

Skype zapustil kořeny

Jednou z větších novinek ve Windows 10 je plná integrace komunikátoru Skype. Namísto samostatné aplikace se jeho funkce nacházejí v aplikaci Lidé, Zasílání zpráv a Skype video. Zmeškané hovory ze Skype uvidíte v klasickém protokolu hovorů, chatovat můžete přímo z aplikace pro tvorbu SMS, stačí vpravo nahoře přepnout způsob konverzace. Bohužel soubor zatím přes Skype neodešlete.

Univerzální aplikace: Sbohem huby

Ve Windows 10 Mobile se o většinu funkcí starají univerzální aplikace. Ty vlastně ani nejsou žádnou novinkou, již ve Windows Phone 8.1 existovaly aplikace, které bylo možné zakoupit na telefonu, a používat je i na tabletu či počítači s Windows 8.1, pokud je vývojář pro tato zařízení upravil. Ve Windows 10 (Mobile) existuje jeden centralizovaný obchod aplikací, avšak vývojáři stále mohou určit, zda jejich výtvory budou pouze pro telefony, počítače nebo pro obojí. Poslední varianta je nejzajímavější, avšak vyžaduje, aby se aplikace dokázala danému zařízení a způsobu ovládání přizpůsobit.

Tuto cestu pochopitelně zvolil i Microsoft u systémových aplikací, takže mobilní poštovní klient, kalendář, hudební přehrávač a ostatní jsou ve skutečnosti ty stejné aplikace, které známe z Windows 10 pro počítače. Na smartphonech s vysokým rozlišením displeje, což je i případ námi testované Lumie 950 XL, dokáží v režimu na šířku nabídnout více informací. Aplikace Pošta například zobrazuje dva sloupce, jeden se seznamem emailů a druhý s obsahem vybrané zprávy, do dvou sloupců je rozděleno i nastavení systému. 

Aplikací je v telefonu celá řada, kromě těch od Microsoftu nám telefon dorazil i s předinstalovanými aplikacemi Mapy.cz, Uber, Audible, Fitbit, Shazam, Heureka a Weather Channel. Od Microsoftu pochopitelně nechybí fotogalerie, poštovní klient, kalendář, OneDrive, OneNote a kancelářské aplikace Office (Word, PowerPoint a Excel). Pokud se chcete o předinstalovaných aplikacích dozvědět více, odkážeme vás do naší recenze Windows 10 Mobile.

 

Navigace: Chtělo by to nové funkce

Na postu navigační aplikace došlo po letech k velké změně – HERE Autem nahradila vlastní aplikace Mapy, které si však od HERE berou veškeré mapové podklady. Ty si naštěstí stále můžete stáhnout do telefonu pro offline použití, což výrazně šetří data. Pokud si však data necháte zapnutá, navigace vás bude informovat o dopravní situaci, byť v plánování ji nijak nezohlední a nedokáže vám při měnící se situaci v reálném čase navrhnout lepší variantu. A bohužel si ji nezadáte ani ručně, neboť Mapy neumí pracovat s průjezdnými či objízdnými body a ani nedokáží změnit trasu přetažením. Zkrátka, Mapy si od HERE Autem vzaly ty nejlepší funkce, ale nikam dál je neposunuly.

  

Ve Windows Store najdete konkurenční aplikace, avšak například na Google Mapy můžete zapomenout. Českého výletníka potěší Mapy.cz, které rovněž dokáží stahovat mapové podklady pro offline využití a přidávají velmi širokou paletu zájmových bodů z vlastních zdrojů, jako autonavigace však tato aplikace vhodná není. Fixace GPS byla u Lumie 950 XL okamžitá, a to i v lese nebo v centru města.

Čechům vstup zakázán

Windows 10 Mobile také obsahují funkce, kterých si našinec příliš neužije (pokud si v telefonu nepřepne region na USA). Hovoříme především o personální asistentce Cortaně, která se ukrývá pod tlačítkem lupy vpravo dole. V českém prostředí se zobrazí nepříliš použitelné vyhledávání na Bingu, které navíc přišlo o funkci Vision, kterou bylo dříve možné používat k rozpoznávání přebalů CD, knih či QR kódů.

 

Bohužel i v mobilních desítkách se na Cortanu vážou vybrané funkce, například Období klidu, v němž vás nebudou moci rušit žádné kontakty, s výjimkou těch vybraných. U nás si také neužijeme hudební službu Groove či nákup videoobsahu v aplikaci Filmy a TV pořady.

Nestabilita aplikací a další problémy

Telefon nám přišel do redakce s veřejným sestavením systému s číslem 10.0.10586.0 a žádnou mocí se nám nepodařilo v nastavení vyhledat a stáhnout novější verzi, byť byla několik dní oficiálně dostupná. Po několikadenním testování jsem byl připraven systém zcela odsoudit a nad Microsoftem zlomit třistaosmdesátoupátou hůl, zejména kvůli velmi častým pádům aplikací, restartům telefonu a velmi nevyzpytatelnému chování, k němuž by v roce 2015 vůbec nemělo docházet. Jako Insider jsem byl dost zděšen, že systém na Lumii 950 XL funguje o dost hůře než Insider preview na testovací Lumii 640 LTE. Nepomohlo ani dvojnásobné uvedení telefonu do továrního nastavení.

Když jsem zhruba po pěti dnech nasbíral do OneNote spousty nelichotivých poznatků z používání, objevila se zničehonic aktualizace systému na verzi 10.0.10586.29 a vzápětí přišel i nový firmware. Situace se podstatně zlepšila, avšak ve srovnání s Windows Phone 7, 8 a 8.1 stále nemohu „desítky“ považovat za hotové. Novodobá mobilní Windows pro mě byla vždy symbolem rychlosti, stability a designové ucelenosti, a díky těmto atributům jsem jim vždy dokázal leccos odpustit.

Windows 10 Mobile si z výše vyjmenovaného zachovaly pouze rychlost, a to ještě s velkým přimhouřením oka. Zrychlily se přechodové animace, takže systém působí mnohem svižněji, ovšem tu a tam dokáže zaškobrtnout tak, že potřebuje na vzpamatování i deset a více vteřin. Potrápit dokáží i nainstalované aplikace, a to včetně těch systémových. Sem tam se samy bezdůvodně zavřou a co hůř, mnohdy není možné je znovu otevřít a je nutné sáhnout po restartu telefonu. Také se nám několikrát stalo, že místo položek v nastavení systém zobrazil pouze tmavou obrazovku bez jediné ikonky či textu.

Mnoho uživatelů v našem diskuzním fóru si stěžuje na restartování Lumie 950 XL během hovoru s aktivním Bluetooth. Náš testovací přístroj tyto problémy nepostihly, což je možná ta horší varianta – tento problém se evidentně netýká všech zařízení anebo je k němu potřeba „vhodná“ kombinace zařízení, SIM karty, operátora a kdoví čeho ještě. Univerzální návod k opravě však nemáme, doporučujeme Bluetooth raději vůbec nezapínat.

Microsoft Display Dock: Dokáže Continuum nahradit počítač?

K Lumii 950 XL jsme na testování dostali i Microsoft Display Dock, malou krabičku, do níž lze připojit externí displej a periferie, a používat nové vlajkové Lumie částečně jako počítač. Slovo částečně je zde na místě, neboť jste omezeni pouze skromnou paletou univerzálních Windows aplikací a možností pracovat na obrazovce pouze s jednou spuštěnou aplikací.

Microsoft Display Dock má rozměry 64,1 × 64,1 × 25,6 mm a hmotnost 230 gramů, což je pocitově mnohem, mnohem více než byste čekali. Mé multimediální centrum postavené na Raspberry Pi 2 váží třetinu, přitom má srovnatelné rozměry i počet portů. Display Dock je přitom nadneseně řečeno pouhý rozbočovač portů, neboť výpočetní výkon obstarává právě připojený smartphone, v našem případě Lumia 950 XL.

Telefon ve spojení s dockem skrze oboustranný kabel s USB-C koncovkami získá slušnou zásobu portů, kterou tvoří trojice klasických USB typu A (jeden pro vysokoproudé nabíjení), Display Port a HDMI; dost portů pro připojení monitoru (televizoru), klávesnice, myši a třeba i nějakého externího nosiče.

  

Vyzkoušeli jsme několik flash disků, čtečku paměťových microSD karet i dva externě napájené pevné disky o kapacitách 2 a 3 TB; se vším si dock poradil bez problémů, pouze načítání dat z velkokapacitních disků trvalo v průzkumníkovi souborů poměrně dlouho. K mému překvapení si dock poradil i s rozbočovačem PS/2 – USB, takže nebyl problém ovládat Display Dock i poměrně obstarožní myší (včetně scrollování kolečkem) a klávesnicí, obojím v jednom USB portu. S webkamerou a tiskárnou už si však titěrná krabička neporadila.

 

Externí monitor připojený do Display Portu či do HDMI zvládne zpracovat obraz o maximálním rozlišení 1 920 × 1 080 s 60 snímky za vteřinu. Jde to i bezdrátově, avšak za cenu horší kvality obrazu. Bezdrátově můžete díky Bluetooth připojit i klávesnici a myš, druhou položku dokonce dokáže nahradit displej telefonu, který se umí proměnit v touchpad. Jakmile tedy všechny komponenty propojíte, ať už drátově či bezdrátově, můžete se směle pustit do používání.

Jako na počítači

Prostředí systému na velkém displeji vypadá podobně jako na počítači, při spodním okraji monitoru se nachází hlavní panel s tlačítky Start, zpět, hledání a multitasking. Další ikonky přibývají s otevřenými aplikacemi, bohužel k panelu nejdou nijak připnout. Dostanete se k nim pouze z nabídky Start, která jsou v tomto případě kopií vaší domovské obrazovky v telefonu. Otevřít však jdou pouze univerzální Windows aplikace, ostatní mají zešedlé dlaždice a je možné je spustit pouze přímo na displeji telefonu. Jeho funkce nejsou při používání Continua nijak ovlivněny, a lze je používat nezávisle na tom, co se děje na externím displeji. Spustit stejnou aplikaci na obou displejích vám ale Continuum nedovolí.

Teprve v Continuu lze pořádně ocenit přizpůsobitelnost univerzálních aplikací, které na velkém displeji vypadají prakticky stejně jako na počítači; dokonce při zajetí myší do pravého horního rohu se zobrazí tlačítka pro minimalizaci a zavření. Aplikace lze přepínat tlačítkem multitaskingu, klikáním na ikonky v hlavním panelu nebo zažitou klávesovou zkratkou alt + tab. Klávesové zkratky fungují i v ostatních aplikacích, k označování souborů v průzkumníkovi můžete využít ctrl nebo shift, k práci s textem zase kombinace ctrl + c / v / x.

Ne všechno ale funguje stejně jako na počítači, například některé prvky jsou umístěny jinde, než kde byste je hledali – například hodiny nejsou vpravo dole, ale nahoře; centrum akcí má zase rychlé přepínače nastavení nahoře a nikoliv dole apod. Chyběla mi také možnost otevřít nabídku Start a okamžitě psát název aplikace pro její snadné nalezení.

Za největší problém však považuji nemožnost spustit dvě a více aplikací vedle sebe, což produktivitu dosti sráží na kolena, a prakticky mě to odradilo od krátkodobého testu, kdy bych Lumií 950 XL a Display Dockem nahradil svůj počítač. S podporovanými aplikacemi bych si přitom vystačil, webový prohlížeč Microsoft Edge, emailový klient, kalendář či mobilní kancelář Office by mé potřeby na dokázaly 95 % pokrýt.

U většiny aplikací jsem si všiml, že se od svých počítačových protějšků liší, byť se má jednat o ty samé univerzální aplikace. Mobilní prohlížeč Edge například neumí zobrazit obsah ve flashi a aplikace Fotky nemá v Continuu prakticky žádné editační schopnosti. Paradoxně v některých disciplínách si vedou mobilní aplikace lépe, například v aplikaci Lidé nechybí provázání se sociálními sítěmi, což na počítačích chybí. Jinak je řešena i práce s OneDrive, zatímco ve Windows 10 je toto cloudové úložiště integrováno do Průzkumníka, v Continuu má OneDrive vlastní aplikaci a v průzkumníkovi chybí.

Continuum funguje perfektně, ale…

Práce s aplikacemi (a vůbec s celým prostředím) byla k mému potěšení neuvěřitelně svižná a ani více spuštěných aplikací najednou systém nijak nezadýchalo. Dost mě však zarazilo, kdy po chvíli nečinnosti systém „zhibernoval“ a po návratu nebyla spuštěna jediná aplikace. Ještěže jsem zvyklý pracovat v cloudu, takže jsem o rozepsaný text nepřišel.

 

I přes všechny vyřčené výtky mě práce s Continuem (podrobná recenze) velmi bavila, avšak stále ve mně hlodala odpověď na otázku: „Ve které situaci bych v reálném životě toto řešení použil?“ V domácím prostředí bych Continuum za počítač nevyměnil, při cestování je vám Display Dock k ničemu, a spoléhat se na to, že hotelová televize bude vybavena Display portem či HDMI, bych se nechtěl. Pokud bych však opravdu chtěl ulehčit zavazadlu a netahat sebou notebook, či tablet, může být Continuum krkolomné, ale funkční řešení. Tedy pokud za něj není nutné nic připlácet.

 

Samotný Display Dock totiž přijde na 3 tisíce korun, a za těchto okolností mi přijde lepší investice do některého „fleškového“ mikropočítače (například Intel Compute Stick), který pracuje s plnohodnotnými Windows 10, a tedy se všemi aplikacemi, na které jste zvyklí. I tak Continuum nezatracujeme, jedná se o solidně položený základ, jehož potenciál bude růst s počtem přibývajících funkcí a univerzálních aplikací třetích stran.

Fotoaparát a záznam videa: Perfektní snímky za každého počasí

Telefony od Nokie, respektive od Microsoftu, se mohly vždy pyšnit velmi kvalitními fotoaparáty; ty z vyšších sfér obvykle dostávaly optiku Zeiss ve spojení s řešením PureView, který znamenal soubor hardwarových a softwarových opatření pro tvorbu snímků vysoké kvality. Již předem můžeme prozradit, že Lumia 950 XL je této tradici věrná, a obrázky, které z ní vycházejí, rozhodně v mobilním světě ostudu neudělají. Ale pěkně popořadě.

Nové vlajkové Lumie dostaly do výbavy poměrně velký 1/2,4″ snímač s rozlišením 20 megapixelů, s nímž lze pořizovat buď 19Mpx fotografie v poměru stran 4:3, nebo 16Mpx fotografie v poměru stran 16:9. Optika pochází tradičně od firmy Carl Zeiss, tvoří ji 6 optických členů a může se pochlubit výbornou světelností f/1.9. Nechybí ani optická stabilizace obrazu, RGB+ senzor a možnost přisvítit si scénu trojicí diod s různým barevným tónem.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Potěšilo nás, že u vlajkových lodí Microsoft nezapomíná na hardwarovou spoušť fotoaparátu, ačkoliv bychom byli radši, kdyby bylo toto tlačítko součástí všech Lumií, jako tomu bylo dříve. Fotografie bohužel nejdou „odpalovat“ hlasem nebo gestem ruky.

Fotoaplikace, která nezklame

Pro pořizování fotografií a videa slouží aplikace Fotoaparát. Ta vzešla z aplikace Lumia Camera, která byla dříve exkluzivní pouze pro telefony od Nokie, Fotoaparát však bude součástí systému na telefonech všech značek. Pochválit musíme rychlost spouštění aplikace, kdy se opravdu na nic nečeká – při zamčené obrazovce lze navíc fotoaparát spustit dlouhým podržením hardwarové spouště fotoaparátu. Schopnosti aplikace jsou velmi široké, ačkoliv konkurence mnohdy dokáže při zapnutém profesionálním režimu ještě více. Omezovat vás ale při tvorbě rozhodně nebude, naopak potěší svým intuitivním ovládáním.

 

Většina přepínačů nastavení se nachází při horním okraji displeje, odsud jde přepínat přední a zadní fotoaparát, zapínat/vypínat blesk, měnit jas, vyvážení bílé, ISO, rychlost závěrky a manuálně ostřit. Veškerá nastavení lze realizovat posuvníkem na půlkruhu, tažením softwarové spouště fotoaparátu do středu displeje lze rozbalit všechny posuvníky zároveň. Ve sbalené nabídce se navíc nachází ikonka kouzelnické hůlky, která zapne režim Záznam s rozsáhlým obsahem (v anglickém originále Rich Capture).

 
Srovnání: Vlevo snímek pořízený v režimu Rich Capture, vpravo v klasickém režimu

Ten zvládá bleskurychle pořídit fotografii s různými intenzitami blesku a různými expozičními časy, přičemž si následně můžete výsledek posuvníkem plynule vyvážit. To se může hodit v situacích, kdy přemýšlíte, zda je lepší scénu vyfotit s bleskem či bez něj – Rich Capture zahrne obě varianty, a vy si můžete dodatečně vybrat jednu nebo druhou, či zvolit „něco mezi“.

 
Srovnání: Vlevo snímek pořízený v režimu Rich Capture, vpravo v klasickém režimu

Daní za tuto funkci je delší zpracování fotografie, takže ji doporučuji používat spíše za horšího osvětlení či při scénách s vysokým dynamickým rozsahem. Také mi přišlo, že do snímků pořízených skrze Rich Capture až příliš zasahuje software a postprodukce je násilnější, než by bylo bezpodmínečně nutné.

Pokud se ponoříte hlouběji do nastavení aplikace Fotoaparát, najdete ještě možnost změnit čas závěrky, bracketing a také schopnost pořizovat živé snímky. Ty jsou pak při prohlížení v galerii doprovázeny krátkým videem s pohybem, který statické fotografii předchází. To by působilo docela efektně, kdyby byl přechod mezi animovanou a statickou částí plynulý, a to bohužel není – nejdříve vidíte „video“, potom půlvteřinový střih, a pak samotnou fotografii.

-

- -  -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

-  - -

Nejlepší fotomobil současnosti?

Kvalita fotografií je velmi vyvážená za všech podmínek. Za dobrého světla se fotoaparát odmění perfektně ostrými a barevně odpovídajícími snímky, byť občas se může zdát inklinace ke studenějším odstínům. Telefon si dobře poradí i s protisvětlem vycházejícím z jednoho či více zdrojů, což oceníte zejména při pořizování nočních snímků.

-

-  -  -

Na nich se nejlépe projeví přítomnost optické stabilizace, která je účinným opatřením proti rozmazaným fotografiím. Solidní optika s dobrou světelností navíc zabraňuje nadměrnému množství šumu. Telefon dokáže vykouzlit i pěkné makro snímky, jen občas má problém automaticky zaostřit; pokud mu však pomůžete manuálně, můžete fotit zhruba od 10 cm.

-

- -  -

Velikost snímků je díky množství různých voleb dosti individuální, statické JPG zabírá zhruba 6 megabajtů, pokud však do hry vstoupí živé obrázky či Záznam s rozsáhlým obsahem, který generuje další metadata, může si jedna fotografie ukrojit více než 20 MB. Telefon navíc zvládá ukládat fotografie do bezztrátového formátu RAW.

Přední kamerka disponuje 5Mpx rozlišením, světelnost objektivu je f/2.4 a video zvládne nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení pči 30 fps. Pro focení selfie poslouží velmi dobře, avšak s ubývajícím světlem počítejte s horší ostrostí a větším množstvím šumu.

Záznam videa: Je libo 4K nebo slow motion?

Telefon zvládá pořizovat video ve formátu MP4/H.264, maximální rozlišení je 4K (3840 x 2160 px) při 30 snímcích za vteřinu, Full HD lze nahrávat ve 30 nebo 60 fps, nechybí ani slow motion video v HD rozlišení a snímkovací frekvencí 120 fps. Kvalita videa je nadprůměrná, záznamy nemají viditelnější potíže s ostrostí či reálností barev, při nahrávání je možné manuálně přeostřovat či zapínat/vypínat přisvětlení. Jen u slow-motion videa nás kvalita zklamala.

Microsoft Lumia 950 XL: Camera demo (4k)

K záznamům ve 4K a Full HD nemám žádné výhrady, o něco horší je situace při pořizování slow motion videí – kamera má mnohdy problém s ostřením, nenahrává zvuk a určitě by nás potěšila ještě vyšší snímkovací frekvence.

Nokia Lumia 950: Slow-motion test (120 fps, HD)

I přesto musíme fotoaparát Lumie 950 XL ohodnotit slovem vynikající. Krásné snímky za všech podmínek z něj dokáže vykouzlit jak úplný amatér, tak profesionál, který ocení široké možnosti nastavení. Drobné výhrady můžeme mít pouze k samotné aplikaci, která při zapnutí živých fotek či rich capture zpracovává výsledky poměrně dlouho. Také bychom si dovedli představit více integrovaných funkcí, které musí obstarávat jiné aplikace, například tvorbu panoramat, zkrášlování selfies apod. I tak považujeme fotoaparát Lumie 950 XL za naprostou špičku, která snese srovnání s těmi nejlepšími, a mnohdy je i překoná.

Závěrečné hodnocení: Povedená, nepovedená

K hodnocení Lumie 950 XL se nepřistupuje vůbec snadno. Na jednu stranu se jedná o naprosto skvěle vybavený telefon, kterému do výbavy chybí snad jen vodotrysk. Výčet parametrů ve všech oblastech znamená naprostou špičku, máme zde výkonný procesor, perfektní displej, úžasný fotoaparát, praktický USB-C konektor, bezdrátové nabíjení, výtečnou konektivitu a také dnes tolik opomíjené položky jako vyměnitelná baterie a volitelně slot na druhou SIM kartu. K tomu si přičtěme zabezpečení oční duhovkou a možnost používat telefon jako počítač a máme zaděláno na jasný úspěch. Nebo ne?

Lumii 950 XL sráží ke dnu dva aspekty, a to bohužel dosti výrazně. Nad nezajímavým designem a plastovými zády se dá ještě mávnout rukou, byť atraktivní vzhled a prémiové materiály určitě dokáží přitáhnout větší pozornost; za problém však považujeme konstrukci, která vrže doslova při každém doteku. Rádi bychom tvrdili, že se jedná pouze o problém našeho kusu, diskuzní fóra doma i v zahraničí nás v našem tvrzení podpoří. Částečným řešením může být zakoupení jiného krytu, například toho koženého od společnosti Mozo, v tom případě vás však čeká další investice do už tak poměrně drahého telefonu.

Druhým, a podle mě ještě větším problémem, je operační systém Windows 10 Mobile, který prostě nelze považovat za hotový. Na každém rohu je cítit snaha vypustit jej ven ještě před Vánoci společně s novými Lumiemi, což poměrně často vede k nestabilitě systému, aplikací a nepředvídatelnému chování, na které nejsou majitelé dlaždicového systému zvyklí.

Microsoft sice poměrně pružně vydává aktualizace a záplaty, a hodlá v tom pokračovat i nadále, jenže tento přístup si může dovolit v Insider programu, a ne v prodejní verzi. Pokud byl Windows Phone (v jakékoliv verzi) systémem, na nějž se dá stoprocentně spolehnout, u Windows 10 Mobile toto neplatí. Jsme si jistí, že budoucí aktualizace spoustu věcí změní k lepšímu, ale máme obavy, že železná stabilita a grafická ucelenost, na kterou jsme byli zvyklí z dřívějších verzí systému, se už nikdy nevrátí, byť bychom se rádi mýlili.
Ve výsledku se tak i přes nesporně působivou hardwarovou výbavu dostáváme k bolestivé otázce: Opravdu jsme čekali dva roky na rozvrzaný plastový telefon s nehotovým systémem a cenou blížící se 20 tisícům korun? Bohužel ano. A co hůř, nové vlajkové Lumie jsou zcela bezkonkurenční, neboť konkurence jednoduše v táboře Windows zařízení žádná není; tedy alespoň do doby, kdy se začne prodávat telefon Acer Jade Primo.

Koupit? Ponechat si starší Lumii? Dát přednost konkurenci, nebo počkat?

Lumii 950 XL můžeme doporučit tomu, kdo touží po telefonu s maximální možnou výbavou a systémem Windows. Pokud však nevyužijete funkce jako Windows Hello (která zatím odemykání spíše zpomaluje) nebo Continuum (které je v současné verzi dosti kompromisním řešením), bohatě si vystačíte se staršími Lumiemi, zejména s modely 930 a 1520.

Jejich Full HD displeje jsou pro běžné použití dostatečně jemné, Qualcomm Snapdragon 800 je pro všechny aplikace a hry ve Windows Store naprosto dostačující a zpracování obou telefonů je na mnohem lepší úrovni. Sice z nich nevymáčknete tak úžasné fotografie a nebudete si moci užívat komfortního USB-C konektoru, za to tyto telefony pořídíte za polovinu ceny Lumie 950 XL.


Srovnání: Lumia 930 vs. Lumia 640 vs. Lumia 950 XL

Pochopitelně se můžete poohlédnout v táboře konkurenčních operačních systémů, kde je výběr neskonale širší, a tak bude záležet spíše na vašich preferencích. Všichni zavedení výrobci telefonů s Androidem mají co nabídnout, a tak bude spíše rozhodující, zda chcete telefon z kovu/skla/kůže či plastu, zda je pro vás důležité bezdrátové nabíjení či USB-C konektor, a další spousta proměnných.

Opomenout pochopitelně nemůžeme ani iPhone 6s Plus, který nabídne například bleskurychlou čtečku otisků prstů a displej reagující na intenzitu tlaku. Ani na Androidu, ani na iOS vám nebudou chybět aplikace a služby Microsoftu, na které jste zvyklí; naopak mnohdy od nich dostanete ještě více funkcí, například propojení s nositelnou elektronikou. Jako bonus si ještě můžete přičíst mnohem větší množství aplikací v App Store a Google Play.

Microsoft sice dosti tlačí vývojáře k tvorbě univerzálních Windows aplikací, ale celý proces je poměrně pomalý a závislý na úspěchu Windows 10 jako celku. Pokud Windows 10 zaznamenají úspěch na počítačích a tabletech, dá se počítat se zvýšeným zájmem vývojářů, kteří přinesou nové univerzální aplikace a mohou vdechnout nový život i mobilní platformě. Jenže to znamená po dvou dlouhých letech další čekání, které už je nepříjemné i skalním fanouškům dlaždicové platformy.

Nokia Lumia 950 XL

8

Design a zpracování

6.0/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Kvalita fotografií a videa

9.0/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady (+)

 • vysoký výkon
 • kvalitní displej s vysokým rozlišením
 • špičková kvalita fotografií a videa
 • vyměnitelná baterie se slušnou výdrží
 • rychlé a bezdrátové nabíjení
 • funkce Continuum
 • podpora pam. karet
 • dostupná i v dualSIM verzi

Zápory (–)

 • nedodělaný systém s řadou chyb
 • časté pády aplikací
 • nekvalitní plastová konstrukce
 • rozmístění tlačítek na pravé straně telefonu
 • nudný design
 • méně aplikací než u konkurenčních platforem
 • vyšší cena

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

142 komentářů

 1. pet (neregistrovaný)

  neodpustul bych :-)

  – velke ramecky nad a pod displejem

  – systemova tlacitak na displeji

  – obrovska vaha, S6 Edge+ ma 153 g a je kovový a Samsung A7 s 5,5 displejem 141 g

  – na windows stále nejdou spustit android aplikace, windows aplikace buď chybí nebo jsou polovičaté, kdyby ze dne na den šly všechny android aplikace tak bych o nokii aspoň uvažoval takhle ani náhodou

  – continuum je úplně k ničemu tím že tam nejdou desktopové aplikace a metro aplikace jsou na nic. proč kdy intel compute stick apod to zvládají????

  kdyby windows uměly všechny android aplikace a continuum desktop aplikace asi by se windowsu začalo dařit ale takhle nemá šanci. osobně bych teprve pak uvažoval

  • Hehe, ono je to ještě horší. Ony tam nejdou ani ty „Metro“ (resp. Moden UI) aplikace:D

  • Pokud napíšeš, že bys „neodpustil“ velké rámečky nebo systémová tlačítka na displeji, tak nás pouč jaké rámečky má konkurence (třeba iPhone), jaké jsou nevýhody tlačítek na displeji nebo proč je Continuum nanic (jak dlouho jsi ho používal a jaké máš zkušenosti).

  • UNI: takže aplikace psané několik let před existencí funkce Continuum ho měly podporovat? Proč ze sebe neudělat trumpetu, když se zase otevřela nějaká diskuze o Windows :)

  • steelspace: V zásadě ale uživatele „Jeden MS, jeden Windows“ nemusí moc zajímat, že si MS hraje na 3-5 navzájem neslučitelných aplikačních prostředí…

  • A kde je těch 3-5 navzájem neslučitelných prostředí? Já vidím jen řadu WP7 – W10M, kde každá novější podporuje zpětnou kompatibilitu aplikací. Ukaž mi jednu aplikaci na iPhone starší 1 roku, která umí 3d touch ;)

  • intel stick má intel procesor

  • Předpokládáš, že žák prvního stupně základní školy chápe rozdíly v architektuře procesorů a rozdíl mezi Win32 a W10 API?

  • zipiik (neregistrovaný)

   steelspace 4.1: Tak schvalne, chapes? :c)

  • Johny (neregistrovaný)

   Steelspace: Wunderlist :D

  • pat (neregistrovaný)

   Prosimta jedna vec ma na svete velmi trapi.

   Co to vadi na SYSTEMOVYCH TLACITKACH na displeji, Toto nikdy v zivote asi nepochopim

  • pat (neregistrovaný)

   Prosimta nekecaj do vetra Len preto ze ta to bavi.

   Ja tie system pouzivam kazdy den na rozdiel od teba.

   Metro aplikacie nechaj tam KDE boli. To bol najvacsi omyl ms. Primitivne jednoduche s touch rozhranim na desktope, full screen, metro nadstavba, nejednotny store.

   Nikomu to nechyba, uwp aplikacii je uz teraz dost.

   Desktop aplikacie ? Pouzili ste aj rozum ci ste to Len tak tresli bez zamyslenia sa ?

  • pet: nesuhlasim! Ake velke ramceky, ved XL ich ma jedny z najmensich! Dival si sa poriadne alebo to mam chapat ako univerzalny anti-MS prispevok?

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Qwerty: ne pet tento blabol pise pod kazdy clanek. Bez ohledu na znacku.

  • „obrovska vaha“ – o 10 gramov vacsia… co mate s rukami ?

  • Yegor (neregistrovaný)

   steelspace: Srovnáváš jablko a totální sračku…

 2. Jen dvě poznámky – displej 950 XL lze opravdu ovládat v rukavicích? To u 950 nejde, a to k mobilu přistupuji vcelku stále „v rukavičkách“.

  Dále mi ani v posledmím insider preview .36 na 950 nefunguje probuzení dvojklikem (pravda, možná nevím, kde bych to nastavil). Popravdě řečeno slyším poprvé, že by to vůbec někomu v nějaké konfiguraci mělo fungovat.

  • Ne, 950 ani XL neumí rukavice ani probuzení poklepáním.

  • Jan (neregistrovaný)

   To je blbe. Ovladanie v rukaviciach mi nikdy velmi zmysel nedavalo, ale odomknutie poklepanim je skvela vec.

  • Bohužel, to měla na starosti verstva displeje, který tam teď není.

  • Jan (neregistrovaný): Tak pokud jezdíš na kole s dlouhoprsťáky, tak si tu mapu ne a nezoomneš:) Já tedy jezdím krátkoprsťáky, tak se naštěstí při výběru nemusím tímhle parametrem zaobírat.

  • No, ona to je spíš taková ironická reakce. Někteří kolegové na mé výtky ohledně pomalého a nespolehlivého Hello oproti snímači otisků argumentovali tím, že snímač otisků nefunguje s rukavicemi. Takže pravda, uznávám, 950 odemknete díky skenování duhovky i s rukavicemi, ale bude vám to na nic.

  • Jan (neregistrovaný)

   UNI: jop, to dava zmysel. Ale podobne ako ty aj ja jazdim „krátkoprsťáky“.

  • Tak zrovna kolega má na své Xperii Z5 problém s odemknutím, protože je to horolezec a má sedřené prsty. Nicméně třeba snímač u iPhonu 6 je samozřejmě rychlejší než Hello. Ale i to se dá naučit, aby bylo rychlé a spolehlivé.

  • ijon: Budu-li mít rukavice (v mém případě zimní na sjezdovce), budu také mít lyžařské brýle, tedy mám pocit, že Hello bude úplně stejně na nic:)

   Aneb téma je jasné (i pro steelspace), nic nemůže vyhovovat všem scénářům.

  • Jakub Karásek

   Při testování jsem vyzkoušel ovládat displej přes poměrně silnou látku a prst detekoval. Microsoft ve specifikacích uvádí, že displej zvýšenou citlivost na dotek nabízí [odkaz]

   Probuzení dvojím poklepáním funguje na Lumii 640 LTE s insider sestavením .36, na Lumii 950 XL jsem insider verzi neinstaloval a telefon jsem testoval s tou verzí, která je aktuálně veřejnosti dostupná.

  • Díky za odpověď, 640 má ale jiný displej, který „doubletap“ umí. Problém je tedy bohužel v použitém hw u 950, ne sw… V rukavicích opravdu nefunguje, 950 jde ještě přes tenký kapesník, přes 1x přeložený už ne.

  • Jan (neregistrovaný)

   MS sa zjavne snazi ist v duchu Nokiackej tradicie, kedy proste ziadny model, ani ten vlajkovy nemohol mat vsetko.

  • L930 neměly Glance, protože nesehnali výrobní kapacitu na displeje s pamětí. V reálu se řeší i takové věci.

  • Jan (neregistrovaný): jj, už jen počkat na „i“ modely, které opravují chyby předešlých, místo nového FW:)

  • Momentálně není na trhu vybavenější telefon, než Lumia 950 XL, co se hw a možností konektivity týká. Brečet, že nemá jednu funkci, kterou mimochodem nikdo jiný nemá (možná OnePlus) je trochu mimo mísu.

  • steelspace: lenže tu ide o to, že niektoré funkcie sa berú už ako samozrejmosť a ono to tam zrazu nie je. Až teraz keď prišli mrazy som zistil, že moja 950 nemá zvýšenú citlivosť, a že 950XL ju má a nedá sa vypnúť. Ono je to možno mesiac-dva, ktoré treba nejako prežiť, ale otravuje to, keď neviem ani len dvihnúť hovor keď mám hoci aj tenké rukavice. Prebudenie poklepaním tiež zamrzí, len by prišlo aj vhod vyjadrenie MS, či túto funkciu v budúcnosti pridajú, alebo sa mám zmieriť s tým že už nebude.

  • 950XL nemá zvýšenou citlivost. A poklepání s tím souvisí, je to HW záležitost takže to těžko přidají.

  • Steelspace: 950XL ma zvysenu citlivost. Je to uvadzane na US, DE a aj na SK store. Poklepanie sa da podla mna vyriesit aj SW, neni nutne na to mat HW (okrem dotykovej obrazovky).

  • Dvojité poklepání je SW záležitost, jinak by to kdysi Nokia nemohla v rámci nějaké aktualizace softwaru přidat snad do všech starších Lumií řady X20. A ovládání v rukavicích je uvedeno jak na Microsoft store, tak i na ofic. stránkách Microsoftu. Takže je asi potřeba vyčkat, až to s nějakou aktualizací přihodí… na windows central se spousta lidí zmiňuje, že o tom Microsoft ví a že to přijde s aktualizací.

  • Ano, SW se dá přidat, pokud tam tam vrstva na displeji už je. Ale to neznamená, že stačí jen SW. A navíc MS nikde u L950XL ovládání v rukavicích nepíše.

  • Říkáš hlouposti. Je to je věc JEN softwaru. U androidu stačí stáhnout aplikace a umí to i telefon za tisícovku.

  • Píšu o dvojitém poklepu.

  • zipiik (neregistrovaný)

   LubiCzech: Mno, to nemusi byt pravda. Pokud je to resene pouze na urovni aplikace bez podpory HW, tak to znamena, ze aplikace musi porad bezet a zbytecne to zatezuje baterii.

  • steelspace: keby si sa aspon unuval pozriet na stranku MS. [odkaz] Technologie dotykového displeje: Zvláště citlivý na dotek.

   U Lumie 950 toto neuvadzaju.

  • Ano, ale to neznamená ovládání v rukavicích.

  • Znamená.

  • LUBICZECH: ano, můžeš mít aplikaci která to umí, akorát pořád běží OS a výdrž baterie jde samozřejmě do háje. Stejně tak můžeš mít „Glance Screen“, kde platí to samé.

   Kdyby to bylo tak jednoduché, tak už je to dávno standardní součást všech telefonů.

  • Samozrejme, mozes to ovladat aj penisom. Ako tu zvysenu citlivost vyuzijes je uz len na tebe.

  • Aby sme uz boli presni a uvadzali spravne odkazy, v anglictine sa to vola Super Sensitive Touch a ma ho … tramtadada:

   Lumia 950XL [odkaz]

   Lumia 920 [odkaz]

   Lumia 930 [odkaz]

  • A podle specifikací microsoftstore.com ho má i 950.

  • praveze nie, CS aj US store uvadzaju iba multitouch displej :( [odkaz]

   Ja som dnes skusal matlat po displeji v tenkych rukaviciach a musel som velmi tlacit, aby som zadal aspon PIN. Na L920 to islo perfektne.

  • uvidime, tiez som toho nazoru, ze sa to da spravit aj softwerovo, ked tuto funkciu ma aj L640, ktora pochybujem ze ma super citlivu dotykovu vrstvu

  • Ano, web microsoft.com to neuvádí, ale microsoftstore.com ano. Viz:

   [odkaz]

  • @PAPEK VČERA V 11:19 :

   Trochu pozde, ale preci.. Dokud jsem mel telefon s displejem co nebral dotyk v rukavicich, tak jsem prijimal hovory nosem :)

   Vypada to asi trochu divne, ale funguje to! :D

  • :D presne. Pamatam si ked som upgradoval z rezistivneho displeja na HTC Diamond na iPhone 4 a na svahu som dvihal telefonaty nosom. S Lumiou 928 som nemal ten problem.

   V kazdom pripade, na Lumii 950 musim mat naozaj tenke rukavice a poriadne tlacit na displej, aby to zachytilo dotyk.

 3. shd (neregistrovaný)

  skvela recenzia… som rad, ze redaktor nie je zaslepeny ako polovica z Vas a neberie si servitku pred usta..

  smejdacky lacne vyhotovenie, nedorobeny zabugovany a zalagovany system a cenovka 18 000?

  som zastanca microsoftu, ale to co si dovolili teraz to je vrchol!! Lutujem kazdeho kto si 950 a 950xl kupil. Na Wp nedam dopustit je to pre mna genialny OS a som nadmieru spokojny a do droidu alebo IOS by som nesiel, ale W10m je jeden velky nedorobok, je nekonzistentny, zlozito sa ovlada je zalagovany a zabugovany !! je to hanba.

  Taketo smejdy nepredaval ani apple ani s tymi desiatkami problemov od ohybania az po nemoznost volania..To co ponuka microsoft, je este ovela horsie a to uz je co povedat!!

  Vsetky bugy lagy a pady aplikacii sa este opravit sice daju a na novy HW s kvalitnym spracovanim sa pockat da …ale to ze z jendoduchosti a prehladnosti a pristupnosti neostal kamen na kameni sa odpustit urcite neda..

  Zrusene vsetky huby, kde bolo vsetko pokope a vsetko prehladne(mozno okrem hudobneho prehravaca), ovladacie prvky v hamburgery v lavo hore a milion podpriecinkov, kde sa clovek naklika ako najvaci hlupak to je uz vrchol!!

  Toto sa na najjednoduchsi, najrpehladnejsi, uzivatelsky najprivetivejsi a bleskovy WP 8.1 ani trochu nepodoba !!

  • Nojo, ale vývoj jde dál a design se přizpůsobil okolí. Že zmizely huby není tak docela pravda – people hub s novinkama je tam pořád, ale je integrován s twitterem, linkedinem, skypem nebo facebookem na úrovni API, což je mnohem flexibilnější, než zadrátování v systému.

   Výkon, chybovost a ovladatelnost je podle mých praktických zkušeností velmi dobrý.

  • Osobně se mi design nových Lumií líbí, je praktický, narozdíl od sklo/kovového Samsungu. Neodpustil bych ovšem takto nedoladěný systém… Microsoft vyházel celé své testovací oddělení a nechává vše na Insiderech, to je bohužel krok na nic. Profesionálové, kteří produkt testují a přinášejí informace vývojářům budou vždy lepší než jakýkoliv Honza z horní dolní s feedbacky typu: „vraťte čtverečky na dlaždici lidé,“.

  • Je třeba si zvyknout na méně odladěné systémy. Je to prostě trend, vydat všechno co nejdřív. Druhá půlka lidí by zase brečela, že se to nepodařilo vydat před vánoci. Mimochodem, mě žádná z těch „tvrdých“ chyb nezasáhla, takže to není obecná věc.

  • Pády aplikací, mizení dlaždic, velmi špatně fungující režim Rich Capture. Insider 930 a aktuální build a FW pro 950, všude stejné.

  • Maly kaktus (neregistrovaný)

   SHD: Naprosto souhlasím, recenze je skvělá a objektivní. Konečně se to někdo nebál napsat.

  • Proč by se to někdo bál napsat? Pošle snad na ně MS zabijáka?

  • Jan (neregistrovaný)

   Tiez tomu moc nerozumiem. Ze nove Lumie maju potencial, no zatial moc nefunguju pisu prakticky v kazdej recenzii ktoru som cital/prebehol.

  • Taky se mi design líbí, hlavně zadní strana, která mi třeba u Galaxy S6 připadá děsivá – vodorovná skleněná záda a uprostřed vystouplý fotoaparát.

  • ano, recenzia je skvela, ale rozhodne mna ako majitela mensej 950ky lutovat nemusis. Som spokojny.

  • Marty 04 – rozdíl je ale mezi kvalitou zpracování a designem, design je subjektivní, může se líbit, nemusí se líbit, kvalita zpracování je ale povětšinou fakt. Třeba mně se taky nelíbí iPhone 6S, je to pro mě jeden z nejodpornějších telefonů současnosti, nicméně kvalitu zpracování má velmi dobrou, takřka špičkovou. SGS6 to samé.

  • To je pravda no. Ale nechápu, že si tohle Microsoft neohlídal. A divnější je, že menší 950 na žádné vrzání netrpí.

  • to je dane tym plastovym krytom, ked tie predvadzacie kusy niekto stale otvara. moja 950 nevrzga aj preto, ze som ju mal otvorenu raz, ked som vkladal SIM kartu

  • Steelspace: „Je třeba si zvyknout na méně odladěné systémy.“

   – na tohle si uzivatel (cehokoliv) nesmi zvyknout. Je potreba nedodelky (jakychkoliv) produktu co jsou vydavany jako hotovy produkt neustale kritizovat pokud tomu tak neni!

  • Můžeš to kritizovat, můžeš nad tím kroutit hlavou, ale to je tak jediné, co s tím můžeš dělat. Je tomu tak u všech výrobků a není důvod proč by to u tak složité věci, jako je OS, mělo být jinak.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Zajimavy pokus o obhajobu takoveho nedodelku. Bohuzel, jak jsem psal, tohle je neomluvitelne, at to omecavas jako chces. Padajici aplikace a restarty systemu normalni clovek nemuze akceptovat. Fanaticky fanousek odpusti temer vse ve sve zaslepenosti a hlouposti.

  • Arakin: ze to pises prave ty, co pouziva android :D

   Ale inak mas pravdu, nemalo by sa to stavat. Je to ale prva verzia inak komplet prekopaneho OS (treba brat v uvahu aj cash za ktory to dali dokopy), takze sa to pochopit aj da. Android je tu s nami neporovnatelne dlho a az mozno verzia 6 bude Schönau, ale neverim tomu.

  • Steelspace:

   Ja mluvim vseobecne, nikoliv o vasem W10M. Pokud jste zvykly chodit se shrbenou hlavou, tak prosim..mlcte si, zvykejte si. Pokud me ale nekdo hodla podstrcit za MOJE penize nejakej nehotovej vyrobek, tak si piste, ze se vzdycky ozvu..a je jedno jestli jde o telefon, SW nebo nedejboze nejaky bezpecnostni prvek.

   Verte, ze ja nikdy nebudu jenom kritizovat a kroutit hlavou, ale bude (a bylo) me poradne slyset!

 4. Petr (neregistrovaný)

  Mám Lumia 930. Podle mě špičkovej telefon ale počkám až Microsoft doladí desítky, Android nechci ani za zlatý prase, na to má s tím v mém okolí až moc lidí špatné zkušenosti. Takže u mě to bude spíš o výběru Lumia 950 XL či iPhone 6S či nenich nástupci, zatím je to vyrovnané, iOS má sice více aplikací ale celá moje domácnost valí na Windows 10 a v budoucnu to nedolám měnit.

 5. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Pad aplikace, nebo nedejboze pad celeho systemu je pro me naprosto neprijatelna a neakceptovatelna zavada. Aplikace, ktera spadne opakovane jde okamzite z telefonu. Za posledni dca roky jsem zazil pouze jediny pripad, kdy by aplikace spadla – byla to ale experimentalni apka, stejne vsak po tretim padu letela. Ale nemam W10M. B-)

 6. Najdôležitejšie a magické slovko v celej recenzii je toto: verzia OS 10586.0. Na verzii 10586.29 fungujem od prvého dňa, čo ju vypustili, rovnako ako na najnovšom FW, a žiadne pády aplikácií alebo lagy neregistrujem. Nikdy. S aktuálnym OS nemám žiadne problémy – v súlade so všetkými domácimi a zahraničnými fórami. MS si sám uškodil, že dal na trh a na testovanie zariadenia s verziou .0.

  • Jakub Karásek

   Musím vás zklamat, ale všechny první poznámky k recenzi z testování 10586.0 jsem po aktualizaci telefonu smazal a recenzoval systém ve verzi .29 s novým FW.

  • No tak to tiež svedčí o stave OS, keď čo kus, to originál. Jediné, čo ma napadá, že som nerobil obnovu zo zálohy ale všetko nastavil nanovo – aj podľa fór najjednoduchšia cesta k bezproblémovému telefónu. Faktom je, že pád aplikácie som ešte na svojej XL nezažil.

  • Já neměl problémy ani s původním SW/FW.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Mozna by to chtelo poradne cist, zaklinaci. Autor v clanku pise, ze se sestavenim .0 byl pripraven sytem odsoudit, kdyz pak po peti dnech dostal .29. Takze je vice nez pravdepodobne, ze text se tyka prave teto novejsi verze. Ale u tebe vime, ze mas zazracnou Lumii, ktera zadne problemy nedela.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Tak jakub byl rychlejsi. Potvrzeno

  • Nebudem si predsa vymýšľať problémy, keď žiadne nemám.

   Áno, zrejme mám zázračnú Lumiu napr z tejto várky: [odkaz]

  • No, pokud to krátce proběhnu, on má US region, kde třeba navigace funguje mnohem lépe (zkus si u nás najít najbližší benzínku, navíc tohle vyhledávání probíhá online!). Vůbec nepoužívá Hello atd.

   Pokud je ráno na 94-96%, má nějaký zázračný mobil. Fakt je, že dost může dělat to vypnuté Hello, já mám pře noc úbytek tak minimálně 10%. Možná ale Kris velmi krátce spí;)

  • IJON: Ja mám úbytok za noc veľmi variabilný, zrejme podľa synchronizácie, zálohovania atď. Spať chodím cca 23:00, vstávam 5:25. Väčšinou mám ráno 94-95%, ale už som mal aj 91%, a napríklad tú noc, co vyšla aktualizácia FW, som mal ráno 63%.

   Navigáciu používam HERE na druhom telefóne, aby som mohol bez problémov naraz navigovať aj telefonovať, takže aké sú Mapy neviem.

  • Úbytek 10 % přes noc – jak dlouho trvá tvoje noc, jak silný máš signál, jaké máš aplikace na pozadí. Tohle všchno má vliv a bez toho je nesmysl se bavit o spotřebě v noci.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Ona Lumie nezvladne najednou navigovat a telefonovat? Hmmm, velmi podivne.

  • Samozrejme, že zvládne. Ale keďže veľa jazdím, je mi pohodlnejšie mať jeden telefón čisto na navi + druhú SIM v mieste zlého signálu môjho primárneho operátora miesto TomTomu, čo som mal predtým.

  • jirka (neregistrovaný)

   TO:Jakub Karásek, to možná ano, bohužel jste testoval na přístorji s nultou verzí, a později upravil, podle systému který prošel upgrade procesem. Měl jste od začátku testovat na finální verzi s čistou instalací (tedy nahrátou pomocí WDRT), protože právě s takovou verzí se většina nově kupujících nejčastěji setká. Osobně jsou finální verzi 10586.29 používal, a bez jakýchkoliv problémů ani pádů aplikací. V současnosti mám .36 která pak ještě zrychluje a prodlužuje výdrž baterie.

  • Jakub Karásek

   Telefon nám ve verzi určené pro prodej zapůjčila firma czc.cz, tedy ve stavu, v jakém jej dostane běžný smrtelník, který zcela určitě nebude nahrávat do telefonu ROM z WDRT

  • zipiik (neregistrovaný)

   MS mel sanci uvest W10M nadherne poladene na novem HW, ktery dorovna konkurenci ve vykonu a prekona ji exkluzivnimi vlastnostmi (ctecka sitnice, ovladani v rukavicich, continuum). Misto toho vzal nedoladeny OS, z HW ocesal pro bezneho uzivatele sikovne veci (ovladani v rukavicich, probuzeni poklepanim). Jak se chce timhle zpusobem prosadit na obsazenem trhu?

  • Jakub Karasek: BFU nemusi pouzit WDRT, build .29 sa mu ponukne automaticky

  • Jirka, QWERTY – ano, ale jde o to, že za ten měsíc a půl se prodala hromada Lumií, které měly prapůvodní verzi OS (.00). A jak správně podotýká pan Karásek, vpodstatě nikdo z běžných uživatelů nebude nějaké přehrávání ROM přes WDRT řešit.

  • ano, menty, mas pravdu, BFU nevysvetlis ze ma nieco aktualizovat a ze potom mu to pojde dobre. chyba je v tom, ze mobilny Win10 ma oneskorenie, vyzera to z pohladu nas laikov ako keby tam pracovalo 5 programatorov na polovicny uvazok. Za danej situzcie MS mal dve moznosti: odlozit to alebo pustit s chybami. Zvolili si tu druhu, ale v danej situacii na obe rozhodnutia by sa zniesla vlna kritiky.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Menty: vsak se jich taky hromada vratila zpatky prodejcum.

 7. Maly Kaktus (neregistrovaný)

  smartmania opět potvrdila, že jejich recenze jsou jedny z nejlepších a nejobjektivnějších v ČR. Obrovská pochvala autorovi za to, že napsal věci tak jak doopravdy jsou a ne tak, jak by je někteří (včetně Microsoftu) rádi viděli. Je dobře, že si redakce umí sundat růžové brýle. Děkuji za objektivní test a dávám palec hore! Mimochodem, do prosince jsem používal Lumii 930, teď mám 950 a dávám ji ještě poslední šanci.

 8. jirka (neregistrovaný)

  Několik poznámek k recenzi.

  -Windows Hello, je zatím beta, což by bylo vhodné říci, je poněkud nefér kritizovat telefon jako celek, za část, která není určena k běžnému používání.

  -Podobně také platí pro Continuum, byť zde MS ho již neoznačuje jako Betu (a funguje také naprosto spolehlivě), ale co do možností je teprve na začátku, např v nejbližších updatech nás čeká podpora spouštění i neuniverzálních aplikaci (tedy libovolných aplikaci (byť se zcela nepřizpůsobí displayi), u Univerzálních aplikací naopak přibude možnost dvojího spuštění stejné aplikace (tj. souběžně na telefonu i monitoru) a možnost spuštění dvou univerzálních aplikací vedle sebe na monitoru.

  -Souhlas co se využití Continuual v top třídě týče (kdy každý bude mít ještě ten notebook), moc mě žádné nenapadá, ale dokážu si ho představit velmi dobře u střední třídy, u nenáročných uživatelů kteří prostě telefonem nahradí i PC (které už nebudou potřebovat)

  -Co se týče Hamburger menu, slušelo by se dodat, že v během prvních insider verzí, MS prakticky zcela přešel na Hamburger menu, ale během testovaní se ve většina případů vrátil k původnímu konceptu. Finální koncept je použít pro nejčastější akce spodní tlačítka jako u WP, a pro míň používané věci a nastavení použít hamburger menu (bohužel ještě ne všechny aplikace MS stihl předělat do tohoto konceptu), což mi nepřipadá špatné řešení.

  -Navigace určitě pokročila k lepšímu, trasu vyhledává i podle dopravní situace (pokud to v nastavení nezměníte, bohužel ji již pak nezobrazuje), dokáže nabídnou více variant trasy, zobrazuje jízdní pruhy, atp.

  -Co se týče stability a spolehlivosti, tak s finální 10586.29 žádný problém nemám, zvláště pokud provedete čistou instalaci pomocí WDRT. Škoda že autor recenze nepoužíval právě čistou instalaci finální verze (tak jako bude mít většina uživatelů, kteří telefon zakoupí v následujících týdnech). Testovat na nehotové verzi, nebo na verzi která prošla upgrade procesem, není úplně vypovídající.

  -Poslední oficiální verze je 10586.36, která dolaďuje další drobnosti, a měla by být finální (tj. poslední v dané vývojové větvi), zatím ale není dostupná ve všech regionech.

  • Pokud to je beta, tak to mělo zůstat v Insider verzi a v ostrý se to vůbec nemělo objevit, max jako opt-in

 9. Recenze fakt super, asi nejlepší co jsem zatím četl. Dovolím si jen drze rýpnout do záporů :)

  – časté pády aplikací: chtělo by to příklad aplikace, abych mohl otestovat a souhlasit, zatím mi žádná nespadla

  – nekvalitní plastová konstrukce: asi problém kusu, mám v okolí další dvě XL a žádné nikde ani nevrzne ať dělám co chci

  – rozmístění tlačítek: to že si člověk musí chvíli (asi den?) zvykat přece není zápor, po tmě rozeznatelnost perfektní

  – nudný design: no nevím.. hodně subjektivní, v bílé barvě mi ho každý hned okukuje a vyptává se, asi to zas tak nudné nebude, můj starší S5 nikoho nezajímal, protože tak vypadá každý Samsung :)

  – vyšší cena: to má být zápor vzhledem k čemu s touto výbavou a 5,7″ displejem? iPhone dražší, S6 edge+ taky dražší

  • unicorn (neregistrovaný)

   SVATA PRAVDA

   + BEZPECNOST systemu je neporovnatelna s konkurenciou, kde vacsinu androidov uz nikto nikdy neopravi

 10. A ještě bych chtěl pochválit pana Karáska, že konečně někdo v recenzi zmínil a dal i do kladů možnost dvou sim karet.

  Většina recenzí to přehlíží nebo suše zmíní do specifikací. Přitom to je pro spoustu lidí důležitá věc a konkurenční značky na to u svých top telefonů kašlou.

  U mě to byl jeden z důvodů proč vyzkoušet WinPhone…

 11. Slušná a obsáhlá recenze. L950 a její XL bratříček jsou velice rozporuplné telefony :) Kupující to nemají lehké.

  • Ako som už raz písal, MS mal na tomto OS začať pracovať o pol roka skôr a nemusel si utŕžiť hanbu. Inak sú tie telefóny špičkové.

  • To je pravda, jenže minulost nikdo nevrátí. Jsem zvědav, s čím přijdou dále. L650 je už skoro jistá.

  • pat (neregistrovaný)

   Nic sa nedeje. An tak lepsie kupovat lumie neskor ked zlacneju.

   Ja si pockam ake budu nazory o par mesiacoch po nejakom zasadnom update

  • @Zaklinac: uz jednou jsem psal, ze v MS meli dat vyvojarum vrtuli do zadku aby stihli mobilni verzi vydat soucasne s desktopem. Prodeje by pak byly uplne nekde jinde, kdyz by se krasne svezli na vlne marketingu :)

 12. okrem toho vrzgajuceho prevedenia a nedorobeného OS to je výborne vybavený teôefon, len tá cena mala byť nižšia ak chce MS preraziť

 13. Honza (neregistrovaný)

  Děkuji za podrobnou recenzi.

  Tohle si koupí leda blázen. Žádnou hodnotu tento nepodarek OS pro mne nemá. Spíš by mrkvosoft ještě mi měl platit, že bych byl ochotný (což tedy masochista nejsem) tento nepodarek používat.

  Už aby je postihl krach. To je zvěrstvo tohle prodávat a masochismus tohle používat.

  • A ještě horší je si na tom vylévat zlost bez základní zkušenosti.

  • Nadávat na něco, s čím člověk nemá osobní zkušenosti, to samo o sobě vypovídá o inteligenci autora příspěvku…

  • Souhlasím, že by ti měl MS platit. Prospělo by to nám všem. Zkus napsat Billovi, ten má slušnou nadaci.

  • Aleš (neregistrovaný)

   Honzíčku, už tady zase bliješ? Napíšeš konečně někdy, co ti ten Microsoft strašného udělal?

  • Steelspace „A ještě horší je si na tom vylévat zlost bez základní zkušenosti.“ – to z tvých úst zní naprosto směšně. Ten, kdo si vylévá mindráky vpodstatě pod každým článkem s jiným OS. Polepši se.

  • „pod každým článkem s jiným OS“, ani bych nemusel psát skoro, otevřu a tam neustávájící pláč.

  • tade: neviem o tom, ze by mal Bill nadaciu pre mentalne postihnutych :)

  • QWERTY :D :D :D :D

 14. Jakub (neregistrovaný)

  Teda jedno nechápu. Už je to měsíc co jsou lumie v prodeji a ještě nikdo nebyl schopný z MS dostat oficiální odpoveď, jak je to se zvýšenou citlivostí a dvojím poklepání pro odemknutí. Že to u 950XL jde, aspoň to ovládání v rukavicích slyším také poprvé.

  No a recenze pěkná. Trochu mě mrzí kritika ke stabilitě. Takové problémy nemám. Ta neucelenost ovládání mi až tak nevadí, jen kde by to chtělo změnit jsou mapy. Tam by to chtělo ale předělat pro pohodlnější ovládání za jízdy. Spíš mi ty aplikace příjdou propracovanější.

  No a plast. Stačí se podívat po okolí a jsou to samé telefony v krytu nebo v obalu a pak je ta vanička vlastně to nejhezčí a hlavně nejpoužitelnější.

  • Jakou bys chtěl odpověď? Zvýšená citlivost a poklepání (což spolu souvisí) tam nejsou. A nebudou, protože je k tomu speciální vrstva na displeji. Ani XL nejde ovládat v rukavicích.

  • Souhlas, navíc nechápu, proč nezůstaly v nabídce ještě Here mapy (které jinak na W10M normálně běží), dokud nebudou Windows mapy na stejné úrovni. Pokud vím, Microsoft se k tomu taky nijak nevyjádřil, ostatně ani k tomu, proč nejde například do OneOne přidávat zvukové záznamy a ruční náčrtky. Nebo proč nejde nastavit trvale jinou úroveň podsvícení s automatickou regulací.

   Nestabilita – teď mám neofiko .36 a problematický kalendář je trochu lepší. Nicméně i teď jsem schopný tak deseti rychlými kliky na různé datumy v režimu Program schůzky schodit celý telefon…

   Design taky neřeším, nic mi nevrže, na rozdíl od kovových rámečků ani neklouže z ruky. Na různé ovládání jsem zvyklý odjinud, spíš nerozumím, proč vůbec někoho napadlo zavádět místo trojtečky hamburger menu. Teď je to zbytečný paskvil.

  • OneNote, ne OneOne ;)

  • Jakub (neregistrovaný)

   No tak třeba je to pravda. Ale jakub má pravdu v tom, že ve všech MS store je v popisu 950XL super sensitive touch. A co popisuje, že občas reaguje dříve než se prst dotkne obrazovky by sedělo, pokut si nevymýšlí.

 15. pat (neregistrovaný)

  Nevidel by som to tragicky kedze kritizuje sa software ktory sa ale da doladit. Jednoducho to nestihli na 100%

  Islo o dost velky update, kazda jedna systemova app bola prekopana od zakladu. A nieje ich desat.

  Zas telefon ma kopec vychytavok.

  Hw spust, bezdrat nabijanie, continuum, SD karty, bateria, dual sim, USB c.

  Proste je to prakticky telefon.

  Dokonca aj ten kryt je vyhodny z tohto hladiska. PRI opotrebeni lahko prezlecies, na spolocensku akciu das elegantny na inu prilezitost plastovy.

  Proste telefon ktoreho sa nepredaju desiatky milionov, ale prakticky proste posluzi skvele.

  • Petr (neregistrovaný)

   Souhlas s poslednmi vetou – budou radi, kdyz se jim povede prodat alespon ty, co uz jsou vyrobene.

  • pat (neregistrovaný)

   Pozri. Oni tiez niesu nahlavu padnuti a vedia ze vlajkove lumie trhakmi nebudu ajkeby boli zo zlata.

   Ako on ten telefon fakt vyborne posluzi, a moze mi byt jedno ci predali 20 kusov alebo miliony.

   Predaju budu tahat lacnejsie lumie

  • zipiik (neregistrovaný)

   PAT: Vetsina mistni vi, ze nic neni bez chyby a SW se do par tydnu/mesicu doladi. Spis jde o to, ze MS uspechanim vydani projel sanci ukazat, ze prinesl novy kvalitni a rychly system, takze se povest Windows jako nehotoveho produktu potahne s Win10 dal. Druhou sanci udelat prvni dojem uz nedostane.

  • Tak musí představit nový vlajkový stroje, 955 nebo něco tak a složit reparát. Jak v otázce SW, kde si myslím, že za půl rok a intenzivnějším testování by měl být OS už vpořádku, tak v otázce HW, kde si tím ale nejsem jist, protože co se mobilů týče, tak MS opravdu NEumí vyrobit kvalitní smartphone. Ono to začalo už tím průserem jménem Lumia 535 a pokračuje to směle dál. Já být MS, soustředím se na software a šťouchnu ostatní výrobce. Teď jsem koukal na Galaxy A5 a A7 (2016) a to jsou krásný kusy, být něco takového s Windows, nikdo by se asi nezlobil. Ale to jsou kdyby…

  • neni pravda, napr. 640/XL su podarene, a ostatni vyrobci sa uz tiez aktivuju. 950 bude podarena po aktualizacii systemu

  • 640 je světlá výjimka, jinak MS moc nepřesvědčil. A 950 bude po aktualizaci systému vpořádku, to ano, vrzající kryty ale update nevyřeší. To je HW chyba, stejně jako vadné displeje u 535.

  • Tak snad další revize telefonů už bude bez vrzajících krytů.

  • mozno je to specialita fabriky vo Vietname, ze su tam skveli odbornici na vrzgajuce kryty :)

  • Lumie 950 potřeboval MS dostat na předvánoční trh.

   Evan Blass u článku o L650 píše, že by to měla být poslední „Nokiácká“ Lumie a všechny následující už budou od Surface teamu.

  • PAT, ono to právě tragický je, vydaj nedodělek, recenzenti to zrecenzujou tak jak to je, lidi si to přečtou a hromada si jich to kvůli tomu nekoupí. Pokud chtějí aby někdo přešel na jinou platformu, tak mu musí k tomu dát důvod a nedodělaný systém to rozhodně není

  • honcka: jj, jsou to borci:) Nezapomenu na video těsně před vydáním přístrojů, kdy CZ MS pozval novináře pro předvedení Continua. To bylo vskutku tragikomické… MS by už konečně mel vyházet komplet PR oddělení včetně agentury.

 16. Zrovna koukám na bižu k 950 (XL) na MS Store a jako docela komedie. Žádný zadní kryt, žádná aku, žádná nabíječka, žádný kabel, žádná pam. karta, žádná folie/sklo, pouzdro (orig), dost trága:) Takhle se dělají obchody!:)

  Jediné co tam je nějaký asi alternativní kryt od kohosi v příšerných design stylech. Aha MS, vlastně si musíme počkat, i na tu pitomou nabíječku…

  Jediné co tam je dock, který fakt nikomu neprodají, když ho rozdávají (zatím). Sou to borci.

 17. Shift (neregistrovaný)

  Parádní recenze, naprosto s ní souhlasím po mých zkušenostech s Lumií 950 XL.

 18. Jakub (neregistrovaný)

  [odkaz] tak tady je důkaz že 950XL umí ovládání v rukavicích… ale teda štve mě, že 950 ne :(

 19. Lukas (neregistrovaný)

  Zatím ne…

 20. Yegor (neregistrovaný)

  Je to hnusné, je to zoufalé, je to tragické a hlavně – je to zbytečné. To jsou Lumie i celé mobilní Windows v kostce.

 21. Pepa (neregistrovaný)

  Víte někdo kde se dají spravovat „blokovaná čísla“ ? Telefonní čísla některých trapičů-šmejdů, kteří pořád volají a něco nabízejí, jsem si zablokoval. Nyní marně hledám seznam zablokovaných čísel. Díky za radu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).