Domů » Bleskovky » Vyzkoušeli jsme Noční režim Samsungu Galaxy S10. Jak obstál ve srovnání s Huawei P30 Pro?

Vyzkoušeli jsme Noční režim Samsungu Galaxy S10. Jak obstál ve srovnání s Huawei P30 Pro?

Samsung o víkendu vydal aktualizaci pro své vlajkové modely řady Galaxy S10, která přidává samostatný Noční režim v aplikaci pro focení. Dosud měli majitelé řady Galaxy S10 smůlu, Noční režim byl spíše jen do počtu a nedal se zapnout manuálně. Nás zajímalo, jestli má řešení od Samsungu schopnosti, jaké už dlouho předvádí Huawei se svými modely. V dnešním srovnání vám tedy ukážeme, jak se od sebe liší noční režimy na Samsung Galaxy S10+ (recenze) a Huawei P30 Pro (recenze).

Noční režim: Samsung Galaxy S10 vs. Huawei P30 Pro

Už na první pohled je vidět, že Huawei má problém s barvami. Náměstí opravdu není červené a výsledek tak nepůsobí nijak přirozeně. Na druhém snímku už nejsou barvy tolik mimo realitu, i tak v této oblasti boduje spíše Samsung.

Huawei rozhodně dokáže pojmout více světla, to je beze sporu. Dost často to však nepůsobí přirozeně a kladné hodnocení by si za reálnost odnesl opět Samsung. Huawei však vrací úder menší úrovní šumu a celkově lepší prosvětleností scény.

Opět ta přirozenost. Samsung podává barvy poměrně blízko realitě. Fotky z Huawei P30 Pro vypadá světleji a ze tmy dokáže vytáhnout opravdové maximum. Kdyby ubral trochu světla a upravil by barvy, Samsung by se musel snažit mnohem víc.

Barvy doznaly u Huawei zlepšení, celková přepálenost scény však zůstala. Hodně výrazné je to u stromu na prvním snímku, který z dálky vypadá, jako by se leskl bílou barvou. I tak je však výsledek o něco lepší než u Galaxy S10+. Ten má totiž na obloze poměrně velké množství šumu a ani barevně rozdíl není tak výrazný.

Poslední dvojice ukazuje zajímavou situace. Samsung totiž „šumí“ i nadále, má však více detailů než jeho sok. Huawei se ve snaze odstranit šum a podat lépe vypadající snímek zbavuje také detailů. Stejná situace se projevovala i u testů s loňským Mate 20 Pro, který na první pohled neobsahoval šum, ale kvůli tomu přicházel i o část detailů.

Noční snímky jsou oblastí, kterou Huawei ve svých reklamních spotech intenzivně propaguje. A má proč. Huawei opravdu dokáže doslova „rozsvítit tmu“ a občas člověk opravdu nevěří svým očím, když telefon vidí více než člověk. Snímky níže jsou pořízeny za minimálního osvětlení a například stíny na silnici nešly vidět vůbec. Samsung se sice snaží, ale v extrémních situacích opravdu ztrácí.

Noční režim, nebo softwarová kouzla?

Díky seriálu FotoDuel mi pod rukama prošla velká spousta smartphonů, které zmiňovaný „Noční režim“ nabízely. Ve zkratce se jedná o prodloužení času snímání scény, zvýšení hodnoty ISO a následné softwarové zpracování, které většinou obstarává umělá inteligence. Například Huawei snímá scénu v rozmezí od 4 do 8 vteřin.

huawei p30 pro 5
Fotoaparát Huawei P30 Pro zvládá Noční režim bravurně

Jenže Samsung se vydává úplně jinou cestou. Závěrka snímače je velmi podobná jako s automatickým nastavením. V nočním režimu se pohybuje mezi 1/3 až 1/8 vteřiny. Automatika ve tmě volí zhruba 1/17 vteřiny. K dalšímu podivu přispěl fakt, že ISO se při Nočním režimu většinou snižuje, a to poměrně výrazně. V aplikaci fotoaparátu však pořízení snímku trvá čtyři vteřiny. Veškerá „práce“ tak zřejmě zůstává na softwaru.

S10 update nocni rezim
Noční režim přišel také na Galaxy S10+

To však zjevně nevadí, výsledky jsou poměrně dobré. Jeden problém tu však je. Rozdíl mezi běžnými snímky na automatické nastavení a Nočním režimem není tak výrazný, jak by se možná dalo očekávat. Pokud by snímal Samsung scény delší dobu, možná bychom se mohli dočkat ještě lepších výsledků. I tak se jedná o velmi příjemné vylepšení pro již povedený telefon a je docela možné, že v Samsungu na vylepšení tohoto režimu budou dále pracovat, takže se v budoucnu můžeme dočkat dalšího zlepšení.

Samsung Galaxy S10+ je za tmy velmi schopný i bez Nočního režimu

V redakci již chystáme FotoDuel smartphonů Samsung Galaxy S10+ a Huawei P30 Pro. Za nějaký čas se tedy můžete těšit na velmi podrobné srovnání s velkým počtem snímků. Dejte nám do komentářů vědět, na co se máme zaměřit a jaké snímky vás nejvíce zajímají. 

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments