TOPlist

Redmi Note 8T ukazuje, jak má vypadat levný telefon [recenze]

Redmi Note 8T recenze

Nižší střední třída neměla o kvalitní telefony poslední roky nouzi. Kombinaci dostupné ceny a takřka žádných kompromisů dovedla skoro k dokonalosti společnost Xiaomi, která před nedávnem pro své nejlevnější zařízení osamostatnila značku Redmi. Nová značka ale neznamená více kompromisů – právě naopak. Pokračuje v nastoleném trendu také Redmi Note 8T? To se dozvíte v naší recenzi.

Balení je tradiční a design vás bude bavit

Uvnitř balení se kromě telefonu nachází také USB-C kabel, 18W adaptér, nezbytné manuály a silikonové pouzdro. Za přítomnost adaptéru pro rychlé nabíjení musím pochválit, stejně jako za silikonový obal. U něj si jen dávejte pozor – nasadit lze snadno, ale se sundáním to jde o poznání hůř.

Redmi Note 8T 1
V balení dostanete navíc i silikonové pouzdro

Po designové stránce se jedná o zajímavý telefon, a to především díky atraktivnímu zpracování zadní strany. Nutno ale dodat, že pokud by záda nebyla takto výrazná, nebyl by telefon nijak zajímavý. Sklo na obou stranách a kovový rám přináší do této cenové kategorie standard z vyšších tříd. Námi testovaná varianta s modro-fialovým gradientem rozhodně vypadá dobře a v okolí s ní budete budit pozornost. Barevné přechody se prostě povedly.

Redmi Note 8T 4
USB-C je společně s 3,5mm výstupem velmi populární kombinace

V ruce se telefon drží obře, v menších rukách to ale taková slast nebude. Ze zad vystupuje čtveřice fotoaparátů, a to poměrně výrazně. Čtečka na zádech naproti tomu lze nahmatat hůře. Přední straně dominuje displej s poměrně tlustými rámečky a kapkovitým výřezem pro přední fotoaparát. Zejména u mladší generace bude tahle barevná varianta bodovat na celé čáře.

Výbava poctivé střední třídy je znát

O předním displeji již řeč padla, takže nezbývá, než doplnit několik technických údajů – velikost 6,3″, technologie IPS, rozlišení 1080 x 2340 pixelů, jemnost 409 ppi a kapkovitý výřez. Připočtěte k tomu ještě dobrou čitelnost na přímém slunci a vyjde vám z toho skvělý displej v dané cenové kategorii.

Uvnitř pak najdete osmijádrový Qualcomm Snapdragon 665, grafiku Adreno 610, 3/4/6 GB RAM a 32/64/128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty až do kapacity 256 GB. Tato sestava získala v AnTuTu velmi slušných 158 019 bodů a testované hry Call of Duty a Need for Speed běží velmi plynule, byť s detaily by to mohlo být lepší. Vzhledem k tomu, že se bavíme o telefonu s cenovkou kolem pěti tisíc korun, výkonu má skutečně na rozdávání.

Redmi Note 8T 12
Displej je na přímém slunci dobře čitelný

Samozřejmostí je podpora všech tuzemských pásem, dvou nanoSIM karet, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), Bluetooth 5.0, GPS, infraport, 3,5mm jack či FM rádio. Na zádech najdeme bleskurychlou a spolehlivou čtečku otisků prstů, využít můžete také odemykání pomocí obličeje. Připojení probíhá skrze USB-C, za což chválím. Stejně tak za přítomnost NFC, které bývá tradiční slabinou telefonů od Xiaomi. Bohužel nepočítejte s notifikační LED a zvýšenou odolností.

Hardwarové parametry Redmi Note 8T

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 665, octa-core, 4× 2,0 GHz Kryo 260 Gold + 4× 1,8 GHz Kryo 260 Silver, GPU: Adreno 610, RAM: 3/4 GB, interní paměť: 32/64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 161,1 × 75,4 × 8,6 mm, hmotnost: 200 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,3", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, čtvrtý: 2 Mpx, hloubkový senzor, f/2.4, selfie kamera: 13 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Operační systém s příjemnou nadstavbou

Asi není žádným překvapením, že na Androidu 9.0 Pie běží také nadstavba MIUI ve verzi 10.3.5. Aktualizace na novější verzi 11 se telefon jistě dočká, během testování ale nedorazila. I tak se dá MIUI hodnotit veskrze pozitivně. Nadstavba od Xiaomi je patřičně robustní, funkcí má na rozdávání a, ani co se týče rychlosti, tak body neztrácí.

Redmi Note 8T 9
Prostředí MIUI nabízí řadu nadstandardních funkcí

Aktualizace chodí víceméně každý týden, což je na jednu stranu výhoda, na druhou stranu zase velký nešvar. Už dávno jsou pryč doby, kdy na jednu opravenou chybu vznikly dvě nové, nicméně tu a tam se stane, že aktualizace „něco rozbije a něco opraví”. Nutno podotknout, že díky funkcím jako je tmavý režim, čtecí režim, ovládání gesty nebo optimalizaci spotřeby snadno neduhy odpustíte.

Čtyři foťáky v základu

Redmi Note 8T sází na fotografickou výbavu, kterou chce ovládnout nižší střední třídu. Na zadní straně najdete rovnou čtveřici senzorů v sestavě hlavní 48 Mpx se světelností f/1.8, širokoúhlý 8 Mpx (f/2.2), makro kamera 2 Mpx (f/2.4) a hloubkový senzor 2 Mpx (f/2.4). Vepředu najdete 13 Mpx (f/2.0), který taktéž nedělá ostudu. Sestavu doplňuje dvojtý LED blesk. Z funkcí nechybí elektronická stabilizace (hlavní fotoaparát) či HDR (i v selfie fotoaparátu).

Redmi Note 8T 11
Čtveřice fotoaparátů v plné kráse

Rozkročeno má Note 8T velmi solidně, jaká je ale praxe? Hlavní fotoaparát fotí nadprůměrně, za dobrých světelných podmínek jsou fotky plné detailů, příkladně ostré a dobře prosvětlené. Jen občas automatika trochu ujede s barvami a mírně je saturuje, nejedná se ale o žádnou tragédii.

V noci jde pochopitelně kvalita dolů, speciální noční režim si sice poradí, pokud je světla málo. Když je ho ale na noční scénu dostatek, má tendenci snímek přesvětlit a doplnit o notnou porci digitálního šumu. Je to proto tak trochu sázka do loterie, nicméně časem se jistě naučíte rozpoznat, na kterou scénu vytasit noční režim a kterou zkusit vyfotit bez něj.

Makro objektiv pak v této cenové kategorii bere dech. Svou kvalitou je na tom obdobně jako hlavní senzor, takže se můžete těšit z velmi kvalitních, ostrých a prosvětlených snímků. Detaily jsou jasné a nemají tendenci se slévat do jednoho. Jen ta saturace občas také vyletí výš, než jak je tomu ve skutečnosti. Makro objektiv můžete využít také jako teleobjektiv, kde taktéž obstojí se ctí. V noci už fotky trpí na méně detailů a jsou kvalitativně horší než z hlavního senzoru.

Širokoúhlý objektiv je nejslabším článkem party. Dobré světelné podmínky mu svědčí, střed fotografie je ostrý a barvy jsou věrnější, než je tomu v případě jeho kolegů. Okraje jsou nicméně často rozmazané. Za horších světelných podmínek pak na „širokáč” raději zapomeňte – absence jasného světelného zdroje a přítomnost několika menších senzor spolehlivě zmate, dostaví se znatelný digitální šum a fotografie nevypadají dobře.

Čtvrtý do party je senzor hloubky ostrosti, kterému nelze moc vytknout. Svou práci dělá dobře, fotografie rozmazává příkladně. Jen pozor na horší světelné podmínky. Selfie fotoaparát je na tom taktéž velmi dobře, ale pouze za dobrých světelných podmínek. V šeru, za tmy nebo i v místnosti počítejte, že místo detailů dostanete jen několik fleků pospojovaných dohromady. Zkrátka nic pro selfie maniaky, běžného uživatele nicméně uspokojí.

Redmi Note 8T 13
Na fotoaplikaci by chtělo zapracovat, základ ale zvládá

Natáčení videa v této sestavě je rovněž velká radost. Hlavní a makro objektiv zvládají natáčet až ve 4K při 30 fps, ostatní se musí smířit s Full HD při 60 fps. Hlavní senzor se také může pochlubit elektronickou stabilizací obrazu. Jak je na tom kvalita? V rámci zvýšení jasu počítejte občas s přepálenou oblohou, většinou ale hlavní senzor dokáže adekvátně přizpůsobovat okolní jas. Kvalita natočeného videa je mírně nadprůměrná, elektronická stabilizace dělá divy a hlavní fotoaparát nemá tendenci neustále přeostřovat.

V noci klesá kvalita videí co do ostrosti a počtu detailů, nicméně díky stabilizaci jsou videa koukatelná. U makro objektivu poznáte absenci stabilizace, jinak mu ale nelze nic vážnějšího vytknout, snad jen nemožnost během natáčení měnit objektivy. Obdobně je na tom i širokáč – jednoduše řečeno v noci s žádnou vysokou kvalitou nepočítejte. Výtku mám také ke zvuku – ten se mi zdál až příliš tlumený a nevýrazný.

Skvělá výdrž i rychlé nabíjení

Redmi Note 8T se chlubí kapacitou baterie 4000 mAh, což je poměrně slušná porce. V praxi mi telefon vydržel bez problémů dva pracovní dny, ani při náročnějším používání se mi jej nepovedlo za jeden den utahat. Přehrávání Full HD videa po dobu 1,5 hodiny při maximálním jasu vybilo baterii jen o 18 procent.

Redmi Note 8T 8
Výdrž je velkou předností Redmi Note 8T

Při nabíjení se Redmi Note 8T vyšvihl – dodávaný 18W adaptér nabije telefon z 0 na 50 procent za krásných 35 minut, do plna mu to potom trvá něco přes hodinu a půl. Pokud hledáte držák, co vás nenechá ve štychu, Redmi Note 8T je kousek, který byste při výběru měli zvážit. Jen to bezdrátové nabíjení chybí, ale vzhledem k ceně mu to můžeme s klidným svědomím odpustit.

Dostupný smartphone se slušnou výbavou

Jsme na samém závěru recenze, kde je potřeba rozseknout, zda Redmi Note 8T stojí za to, nebo ne. Ve prospěch mluví solidní hardwarová výbava, slušná výdrž na jedno nabití, rychlé nabíjení a 18W adaptér v balení, velmi solidní fotoaparát, přítomnost moderních technologií včetně NFC a kvalitní displej. Chválím také ze výrazný design, který mě rozhodně bavil.

Redmi Note 8T 10
Redmi Note 8T je svěží vítr v nižší střední třídě

V neprospěch Redmi Note 8T hraje absence odolnosti proti vodě a prachu, chybějící notifikační LED, žádné bezdrátové nabíjení a horší kvalita při natáčení videa. Tyto neduhy nicméně blednou při pohledu na cenu, která se pohybuje okolo 4 990 korun za námi testovanou základní verzi se 3 GB RAM & 32GB vnitřní pamětí.

Redmi Note 8T 7
Recenze Redmi Note 8T: poctivá nižší střední třída

Jaká je konkurence? Přímými konkurenty jsou Huawei P30 Lite, Samsung Galaxy A40 nebo Redmi Note 8 Pro z vlastní stáje. I přes silnou konkurenci si dokáže Redmi Note 8T vybojovat své místo na trhu. Konkurenci totiž v mnoha ohledech překonává a v některých případech také nastavuje laťku kvality o poznání výše.

Redmi Note 8T

redmi note 8 4
8

Design a zpracování

8.3/10

Výkon a optimalizace

8.4/10

Hardwarová výbava

7.3/10

Kvalita fotografií a videa

7.2/10

Výdrž baterie

8.9/10

Klady

  • sympatická cena
  • atraktivní design
  • dobrá výdrž na jedno nabití
  • ve své třídě slušný fotoaparát
  • NFC, Bluetooht 5.0, 3,5mm jack
  • kvalitní displej
  • rychlé nabíjení a 18W adaptér v balení

Zápory

  • absence odolnosti proti vodě
  • chybí bezdrátové nabíjení
  • absence notifikační LED
  • průměrná kvalita videa
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku