TOPlist

Huawei P30 Lite recenze: odlehčený na správných místech

Huawei P30 Lite recenze

O společnosti Huawei je v posledních letech hodně slyšet. Tento čínský gigant si dal za cíl stát se celosvětovou jedničkou na trhu se smartphony, a i když se jedná o velmi ambiciózní plán, zatím se mu daří k němu rychle směřovat.

K naplnění cíle mají dopomoci mimo jiné nové smartphony z modelové řady P30. Tato řada obsahuje celkem tři modely – P30 lite, P30 a P30 Pro. Nejvybavenější Huawei P30 Pro jsme již v redakci otestovali a tentokrát se nám do rukou dostal nejlacinější kousek nesoucí označení Huawei P30 Lite. Tato novinka se na českém trhu začíná prodávat od zítřejšího dne (pondělí 13. května) za cenu 8 990 korun a dnešní recenze vám prozradí, zda se za danou částku jedná o zajímavý kousek.

Videorecenze Huawei P30 Lite

Konstrukce a vzhled: jako dražší sourozenci

Při vyjmutí z krabičky mě překvapily poměrně kompaktní rozměry i hmotnost. P30 Lite totiž měří 152,9 × 72,7 × 7,4 milimetrů a váží 159 gramů. Novinka velice dobře padne do ruky a díky zaobleným bokům je držení pohodlné a jisté.

Huawei P30 Lite recenze
Huawei P30 Lite

Po vzoru dražších sourozenců jsou i v tomto případě horní a spodní část rámečku zploštělá. Když už je řeč o rámečku, tak na něm je bohužel znát úspora nákladů. Hliník totiž v tomto případě vystřídal lesklý plast. Na první pohled to sice není patrné, ale plast se přeci jen snadněji poškrábe a není ani tak pevný.

Huawei P30 Lite recenze
Huawei P30 Lite

Většinu čelní strany zaujímá displej, na který se podívám ještě později. V jeho horní části je malý výřez, ve kterém se ukrývá čelní 24megapixelový fotoaparát s clonou f/2,0. S ním můžete fotit oblíbené selfies nebo nahrávat videa v rozlišení FullHD. Daleko větší využití ale najde čelní kamera pro rozpoznávání obličeje uživatele. P30 Lite se odemyká během dne velice rychle a v tomto ohledu se řadí ke špičce. Narazíte až v noci, kdy už si čelní kamera neporadila.

Naštěstí ale můžete využít ještě jednu možnost biometrického zabezpečení a tou je čtečka otisků prstů. Na rozdíl od P30 Pro se bohužel nejedná o čtečku umístěnou přímo v displeji, ale to se dá vzhledem k ceně prominout. Čtečku tak najdete v horní části zad a jedná se o rychlý i přesný model.

Huawei P30 Lite recenze
Huawei P30 Lite

Na zádech se dále nachází modul hlavního fotoaparátu, kterému budeme věnovat samostatnou kapitolu. Ten je dále doplněný o přisvětlující diodu. Barevné provedení zad je jedním z poznávacích znaků smartphonů značky Huawei. Námi testovaná bílá verze se řadí mezi ty decentní a oblibu najde pravděpodobně především u dámské populace. Kromě toho bude na českém trhu k dostání ještě černá verze a designově nejvýraznější provedení Peacock Blue (modrozelená barva).

Spodní hrana těla obsahuje datový konektor USB-C (standard USB 2.0), mřížku hlasitého reproduktoru, mikrofon a vítáme také sluchátkový výstup. Na horní hraně těla najdete kombinovaný slot pro dvojici karet nanoSIM, kdy je možné jednu pozici nahradit paměťovou kartou microSD.

Celkové zpracování těla je na velice dobré úrovni. Jediné, co trochu kazí „prémiový“ pocit je plastový boční rámeček. Ne, že by snad kvůli němu bylo těla málo pevné, ale mám obavy, jak bude rámeček vypadat po několika měsících nošení v kapse nebo po případném pádu na zem.

Displej Huawei P30 Lite: povedené IPSko

Displej s úhlopříčkou 6,15 palců se pyšní rozlišením 1080 × 2312 pixelů. Na rozdíl od P30 a P30 Pro se výrobce rozhodl zvolit „pouze“ panel typu IPS místo AMOLEDu. I tak se ale nemusí displej za své barevné podání nebo pozorovací úhly stydět. Trochu horší je to snad jen s čitelností na přímém slunci, kde by se hodil o něco vyšší maximální jas.

huawei p30 lite 8

Výřez v horní části je opravdu nepatrný a věřím, že většině zákazníků nebude nijak vadit. Pokud chcete, aby nebyl výřez tak patrný, můžete si v nastavení navolit, aby se veškerá grafika prostředí začala vykreslovat až pod tímto výřezem. Celou čelní stranu chrání blíže nespecifikované odolné sklo.

Výbava a výkon Huawei P30 Lite: střední třída se vším všudy

Jedním z míst, kde se pochopitelně muselo šetřit, je výkon. P30 Lite pohání čipset HiSilicon Kirin 710. Tento čip vyráběný 12nm procesem nabízí celkem 8 procesorových jader (4 × Cortex-A73 s taktem 2,2 GHz a 4 × Cortex-A53 s taktem 1,7 GHz) a grafický akcelerátor Mali-G51 MP4. Společně se 4 GB operační paměti se jedná o slušnou sestavu určenou pro všechny běžné operace. Při běžném provozu si na nedostatek výkonu pravděpodobně stěžovat nebudete a narazíte až při hraní náročných mobilních her. S většinou běžných titulů si však novinka poradí bez větších potíží.

huawei p30 lite 10

Kapacita vnitřního úložiště se se svými 128 GB řadí k lehkému nadprůměru. Standardem je spíše poloviční kapacita. Další prostor můžete získat dokoupením paměťové karty formátu microSD. Při jejím využití ale přijdete o druhý slot pro kartu nanoSIM.

Hardwarové parametry Huawei P30 lite New Edition

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Hisilicon Kirin 710, octa-core, 4× 2,2 GHz Cortex-A73 + 4× 1,7 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G51 MP4, RAM: 6 GB, interní paměť: 256 GB, pam. karta:
Rozměry: 152,9 × 72,7 × 7,4 mm, hmotnost: 152,9 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,15", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3340 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.8, 27 mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, 17 mm, třetí: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, 26 mm, Full HD video, panorama

Datová konektivita nabízí vše podstatné. P30 Lite podporuje dvoupásmovou Wi-Fi (standard 802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth a nezapomnělo se ani na NFC. Plná podpora všech českých LTE pásem je již samozřejmostí. Jediné, co by mohlo někomu chybět, je infraport pro dálkové ovládání spotřebičů. To je ale jen drobný nedostatek na jinak bezchybné datové konektivitě. K určení polohy může telefon používat satelity GPS, GLONASS a BDS.

Baterie a výdrž Huawei P30 Lite

Baterie s kapacitou 3340 mAh se řadí v dnešní době k průměru. Čipset, který pohání telefon není nijak energeticky náročný, takže jsem očekával slušnou dobu výdrže. Mé předpoklady se vyplnily a novinka vydržela v provozu celý den i při velkém zápřahu. Při střídmém využívání by nemusel být problém vydržet bez nabíječky i dva dny.

huawei p30 lite 5

Součástí balení je napájecí adaptér s výkonem 18 wattů. S ním dokážete nabít telefon z prázdného stavu na 80 procent přibližně za hodinu. Na nabití do plna si počkáte další půlhodinu.

Huawei P30 Lite: operační systém a prostředí

Operační systém Android 9.0 Pie doplňuje grafická nadstavba EMUI deváté generace. Vzhled prostředí se nese ve stylu jednoduchosti a pokud vám nebude vyhovovat výchozí vzhled, můžete si stáhnout některé z grafických schémat.

Huawei měl dříve ve svých smartphonech nainstalováno poměrně dost zbytečných aplikací, které většina uživatelů stejně nevyužila. Tomu je naštěstí konec a P30 Lite neobsahuje vůbec žádný bloatware. Nainstalovány jsou jen nezbytné systémové nástroje, za což si Huawei zasluhuje velikou pochvalu.

Systém lze ovládat jak klasickou trojicí tlačítek, tak i pomocí gest. Osobně jsem si na gesta příliš nezvyknul a raději jsem zůstal u osvědčených tlačítek. Celková optimalizace systému je na velice dobré úrovni. Během doby testování jsem se nesetkal s žádným zásekem nebo pádem aplikace.

Fotoaparát a záznam videa: jde to i bez Leicy

Dalším místem, kde je znát redukce ceny je hlavní fotoaparát. Huawei P30 Lite se ale nemá vůbec za co stydět. Modul na zádech obsahuje celkem trojici fotoaparátů:

  • Primární senzor se standardním úhlem záběru, rozlišením 48 megapixelů a světelností f/1,8
  • Širokoúhlý senzor s rozlišením 8 megapixelů
  • 2 megapixelový senzor pro záznam rozdílné hloubky obrazu
  • Huawei P30 Lite fotoaparát
    Na rozdíl od dražších sourozenců nenese fotoaparát u P30 Lite punc značky Leica. Vývoj měl plně na starosti samotný Huawei.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu obsahuje celou řadu snímacích režimů. Kromě automatického režimu je přítomen i mód pro focení v noci a pokročilí uživatelé jistě ocení manuální režim, kde si můžete nastavit čas závěrky, hodnotu citlivosti ISO, vyvážení bílé, hodnotu expozice, a dokonce můžete i ručně zaostřovat.

Kvalita pořízených fotografií je na velmi dobré úrovni a v dané cenové hladině se řadí k tomu nejlepšímu. Především primární 48megapixelový senzor má velice dobré vykreslení detailů, barevné podání i dynamický rozsah. Širokoúhlý senzor má znatelně horší vykreslení detailů – je zkrátka poznat nižší rozlišení.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Při fotografování ve tmě důrazně doporučujeme využít speciální noční režim. Po jeho aktivaci vyfotí telefon několik snímků s různou dobou expozice a následně je složí do výsledné fotografie. Pořízené snímky mají velice slušnou kvalitu, i když je nutné počítat s vyšší hladinou šumu a horším vykreslením detailů.

V případě záznamu videa je maximem rozlišení Full HD při frekvenci 60 snímků za sekundu. Je škoda, že si novinka neporadí s rozlišením 4K, což je v dané cenové třídě poměrně rozšířený standard. Kvalita videa příliš nenadchne a řadí se maximálně k průměru. Během natáčení lze plynule přepínat mezi oběma objektivy.

Se svým fotoaparátem se P30 Lite nemůže se svými dražšími sourozenci rovnat. To se dá ale vzhledem k ceně očekávat. Pokud vezmeme v potaz cenovku, tak se testovaná novinka řadí k jednoznačnému nadprůměru.

Recenze Huawei P30 Lite: závěrečné hodnocení

Huawei P30 Lite je povedený smartphone vyšší střední třídy. Výrobce tomuto modelu propůjčil vzhled své vlajkové lodi, což se ukázalo jako dobrá volba. Po stránce výkonu sice za dané peníze najdete i lépe vybavené telefony, ale na druhou stranu testovaná novinka v ničem nezklame.

Huawei P30 Lite recenze

Jedním z velkých konkurentů bude loňský high-endový model od Xiaomi. Model Mi 8 (recenze) nabízí vyšší výkon, o chlup lepší zpracování těla a rovněž povedený fotoaparát. Díky tomu, že je na trhu již nástupce, klesla cena tohoto kousku na 9 tisíc korun.

Z aktuálních novinek je přímým konkurentem Samsung Galaxy A50 (recenze). Ten boduje kvalitním AMOLED displejem s integrovanou čtečkou otisků prstů. Výkon, výdrž, nebo fotoaparát jsou na tom podobně jako u P30 Lite. Tito dva konkurenti budou na trhu svádět veliký boj.

Huawei P30 Lite recenze

Novinka má jen několik málo nedostatků jako je třeba nižší maximální jas displeje, plastový boční rámeček a horší kvalita záznamu videa. Na druhé misce vah je ovšem povedený vzhled, kvalita fotografií, odladěný systém Android Pie, výborná výdrž a přiměřená cena. To jsou přednosti, díky kterým by měl Huawei P30 Lite na trhu uspět.

Huawei P30 Lite

p30 lite
8.1

Design a zpracování

7.7/10

Výkon a optimalizace

7.8/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

7.9/10

Výdrž baterie

8.8/10

Klady

  • atraktivní vzhled
  • výborný fotoaparát
  • výdrž baterie a rychlé nabíjení
  • dobře optimalizovaný systém
  • bohaté možnosti konektivity
  • rychlé rozpoznávání obličeje

Zápory

  • plastový boční rámeček
  • kvalita záznamu videa
  • pro někoho výřez v displeji
  • výkon by mohl být vyšší
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku