FotoDuel: iPhone 11 Pro vs. Samsung Galaxy Note 10+ – SMARTmania.cz

FotoDuel: iPhone 11 Pro vs. Samsung Galaxy Note 10+

Samsung Galaxy Note 10+ a Apple iPhone 11 Pro Max

Dva dlouholetí rivalové mobilního světa na podzim opět přišli se svými novinkami a my jsme se rozhodli, že proti sobě postavíme tváří v tvář fotoaparáty vlajkových modelů společností Apple a Samsung. Co na tom, že ani jeden z nich nevévodí žebříčku DxOMark. Oba dva patří mezi nejlépe fotící telefony na trhu a ani s jedním chybu rozhodně neuděláte.

Samsung Galaxy Note 10+ a Apple iPhone 11 Pro Max
Samsung Galaxy Note 10+ a Apple iPhone 11 Pro Max

Apple iPhone 11 Pro Max jsme v redakci již testovali a odnesl si velmi vysoké hodnocení. Ještě více bodů si však vybojoval Samsung Galaxy Note 10+. Ani jeden z nich není dokonalý a zároveň se jedná o jedny z nejlepších telefonů současnosti. Fotoaparáty na první pohled slibují hodně a i na ten druhý pohled se to letos opravdu povedlo. Dost už řečí, jdeme na to.

iPhone 11 Pro Max vs. Samsung Galaxy Note 10+

Fotoaparát iPhone celkem tvoří tři členy, každý s 12Mpx rozlišením. Hlavní fotoaparát se světelností f/1.8, ohniskovou vzdáleností 26 mm a optickou stabilizací obrazu. Sekundární teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením nabízí světelnost f/2.0, ohniskovou vzdálenost 52 mm a optickou stabilizace obrazu. Posledním do party je širokoúhlý objektiv se světelností f/2.4 a úhlem záběru 120 °.

AppleiPhone11Pro 2
Soustava senzorů moc elegantně nepůsobí. Skrývá ale jedny z nejlepších fotoaparátů na trhu.

Za  jednu z nejlepších změn považuji prostředí aplikace pro fotografování, jelikož na okrajích vidíte i prostředí mimo záběr hlavního objektivu. Ten vám rovněž naznačuje, jak by fotka vypadala v případě použití širokoúhlého objektivu. Do prostředí se také nově integroval dlouho očekávaný noční režim, jehož fungování je zde skvělé a prostředí fotoaparátu na novém iPhonu se dostal do čela mého osobního žebříčku nejlepších fotoaplikací.

iphone 11 fotoaparat
Aplikace fotoaparátu se dočkala updatu a působí skvělým dojmem.

Apple iPhone 11 Pro (Max) exceluje i při záznamu videa. To lze nahrávat až ve 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu, případně lze sáhnout po slow-motion záznamu ve Full HD při 240 fps. Během záznamu se lze pohodlně přepínat mezi jednotlivými objektivy a přepnutí je opravdu výjimečně plynulé. Na přední straně se pak nachází perfektní 12Mpx selfie fotoaparát. Jedinou vadou na kráse jsou dvakrát vystupující čočky snímačů.

Hardwarové parametry iPhone 11 Pro Max

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 13, čipset: Apple A13 Bionic, GPU: Apple GPU, RAM: 6 GB, interní paměť: 64/256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 158 × 77,8 × 8,1 mm, hmotnost: 226 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,5", OLED, rozlišení: Szper Retina, 1242 × 2688 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 3969 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.0, 52mm, 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2× optický zoom, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 120˚, 13mm, 1/3.6", selfie kamera: 12 Mpx, f/2.2 + SL 3D, 4K video, HDR

Samsung Galaxy Note 10+ je dosavadní vlajkovou lodí a ke špičce se řadí i samotný fotoaparát. Ten se skládá dohromady ze čtyř členů a nebojí se srovnání s nejlepší konkurencí. Hlavní má rozlišení 12Mpx a pyšní se proměnlivou clonou (f/1.5 – 2.4), optickou stabilizací obrazu, technologií Dual Pixel a úhlem záběru 77 stupňů. Dále na zádech najdeme širokoúhlý objektiv s fixním fokusem, záběrem 123°, rozlišením 16 megapixelů a světelností f/2.2. Třetím je 12Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením, optickou stabilizací obrazu a světelností objektivu f/2.1

Samsung Galaxy Note 10 25
Samsung Galaxy Note 10+ má perfektní fotoaparáty

Aplikace fotoaparátu se také řadí k těm nejlepším, ale na přímého konkurenta v podobě iPhonu 11 Pro trochu ztrácí zejména co se týče ergonomie používání a spolehlivosti, ale o ní až za chvilku. Na přepínání mezi mezi režimy můžete použít i stylus, který je ukrytý v těle telefonu. Je to však spíše zajímavá fičura než spolehlivé řešení. I tak ale palec nahoru za rozšíření možností.

Screenshot 20190822 180612 Camera
Samsung Galaxy Note 10+ & aplikace fotoaparátu

I u videa jsou možnosti velmi podobné jablečné konkurenci a maximem je 4k video při 60 snímcích za vteřinu. Optická stabilizace obrazu je dostupná při nastavení 4k/30 fps. Potěší i super slow motion video při 960 fps a rozlišení HD. Mezi novinky se řadí například rozmazané pozadí při nahrávání videa či přiblížení zvuku při zoomování.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Note 10+

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Exynos 9825, octa-core, 2,7GHz + 2,4 GHZ + 1,4GHz, GPU: Mali-G76 MP12, RAM: 12 GB, interní paměť: 256 GB, pam. karta:
Rozměry: 162,3 × 77,1 × 7,9 mm, hmotnost: 198 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,8", Dynamic AMOLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 3040 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.5-2.4, 27mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, druhý: 16 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 12mm, 1/3.1", 1.0µm, super stabilní video, třetí: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.1, 52mm, 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 2× optický zoom, čtvrtý: 0,3 Mpx, hloubkový senzor, TOF 3D, selfie kamera: 10 Mpx, f/2.2, 4K video, HDR10+

Testovací snímky

Oba telefony byly nastaveny do automatického režimu, HDR režim byl ponechán na automatice a jako poměr stran byl zvolen formát 4:3. Oba smartphony pořizovali snímky v kvalitě 12 Mpx, v případě širokoúhlého fotoaparátu Galaxy Note 10 + pak při rozlišení 16 Mpx.

Fotografie byly vždy pořízeny ve stejný okamžik ze stejného místa, aby nedošlo k nepřesnostem, a telefony měly stejné podmínky. Snímky vlevo pochází z telefonu Apple iPhone 11 Pro Max, na pravé straně sídlí Samsung Galaxy Note 10+.

Dobré světelné podmínky

Opět začínáme zlehka a na špičku mezi smartphony nečeká nic záludného. Samsung překvapivě udržuje barevné spektrum blíže realitě a exceluje i v dynamickém rozsahu, který se projevuje hned u prvního snímku s číslem poschodí. Snímky z Note 10 + jsou také detailnější a mají méně šumu. Apple má na druhou stranu konzistentní výsledky a ostrost po celé ploše.

První dva snímky jsou ve vedení Samsungu, který dokázal podat vynikající úroveň detailů a barevně je velmi přesný. U kmene stromu si bere své body iPhone 11 Pro Max. Má sice o něco teplejší tóny než jaká byla realita, ale i tak se jí blíží více než Note 10 +. Sluší se také zmínit vynikající kontrast a detaily. Prostě parádní výkony na obou stranách.

Socha s malým vodotryskem je excelentní z jablečného telefonu. Samsung se snaží omezit digitální šum a tím přichází o část cenných detailů. Podobnou strategii volí i Huawei se svými vlajkovými modely, u řady Galaxy je ale tento jev mnohem méně výrazný. Pokud byť jen nepatrně klesne úroveň světla, začíná se kladně projevovat lepší světelnost Samsungu.

Schopnosti přiblížení

Je až překvapivé, jak propastný rozdíl v barevném podání je mezi těmito smartphony. Samsung se zde striktně drží reality, má vynikající úroveň detailů a celkově nemám co vytknout. Apple je v závěsu, ale osobně mě nejvíce zarazila volba barev, kdy je konstrukce ruského kola téměř žlutá namísto bílé.

Dvojnásobné přiblížení vypadá velmi dobře a barvy, kontrast i celkový vzhled je na obou smartphonech vcelku konzistentní. Ostrostí jsou oba konkurenti na podobné úrovni a prim tak bude hrát zejména barevná přesnost, které je blíže Samsung Galaxy Note 10+. Sice má na první pohled chladnější nádech, ale v den focení bylo počasí pochmurné a scéna z iPhonu je až moc zabarvena do žluta.

Pro mě osobně je velmi zajímavé sledovat, jak jsou si dnešní smartphony podobné, a že rozdíly mezi nimi nejsou zas tak výrazné. Samsung volí trochu výraznější postprocessing, který má za následek méně šumu. Snímky však  překvapivě neztrácejí cenné detaily a kontrast. Apple je v těsném závěsu, ale Note 10+ si drží svoji pozici. I barevně je opět realitě blíže jihokorejský zástupce.

Snímky z teleobjektivu jsou na vysoké úrovni i za zhoršených světelných podmínek. Mají velmi podobné barevné podání, kontrast i úroveň detailů jako fotky z hlavního snímače. Posun v kvalitě k horšímu se projevuje zejména u dynamického rozsahu. Oba výrobci ještě můžou zapracovat na zmírnění digitální šumu. Jinak jsou ale výsledky hodně slušné.

Dostáváme se k 100% výřezům, které byly vytvořeny z fotografií primárního fotografií. Z mého pohledu jsou snímky velmi vyrovnané a nelze zcela určit vítěze. Například na druhém a třetím snímku má více detailů iPhone, na zbytku pak Samsung. Barevně je však správně Galaxy Note 10+ a zaslouží si alespoň malé plus.

Dopravní značku lépe vystihl Samsung, barevně však červená barva odpovídá realitě na iPhonu. Snímek s kontejnerem má sice větší kontrast od Galaxy Note 10+, ale lepší detaily vystihl Apple. Oba si poradili velmi dobře, rozhodující tak budou další kategorie.

Funkce HDR

To, v čem byl dlouhou dobu iPhone na špičce, se nyní téměř proměnilo v parketu Samsungu. Oba dva konkurenti předvádí vynikající výsledky, ale celkovým dynamickým rozsahem, barevnou přesností, kontrastem a úrovní detailů je Galaxy Note 10+ o něco před svým sokem. Tím nechci říct, že by na tom byl iPhone nějak špatně. To vůbec ne. Podává skvělé výsledky, ale při porovnání vedle sebe jdou malé rozdíly odhalit.

Zde se karty obrací a ačkoli má Samsung velmi dobrý dynamický rozsah, zbytkem parametrů je přesvědčivější Apple. V tomto případě lepší reprodukce barev a detailnější kresba po celém snímku hraje ve prospěch iPhonu.

Jihokorejský zástupce testu si však nic nenechá líbit a ve tmě nenechá Applu možnost. Pro někoho možná trochu agresivní práce softwaru, která má za následek poutající modrou oblohu, je dost kontroverzní věc. Osobně mám radši přirozené snímky, které zde má bezesporu Apple. Zároveň se mi však líbí, když na snímku vidím všechny části scény. A v tom je zde Samsung vskutku vynikající.

Pokud je úroveň světla moc nízká, tak na scénu přichází variabilní světelnost Galaxy Note 10+. Ten se dokázal skvěle popasovat zejména s barevným podáním, které je zde ukázkové. Apple iPhone 11 Pro Max zde tíhne k velmi teplým tónům a plusový bod udělit nemůžu. Práce HDR je zde mírně na straně jablečného zástupce, ale v celkové kvalitě vede Samsung.

Širokoúhlý fotoaparát

Ještě pár let zpátky byly širokoúhlé fotoaparáty jen na pár telefonech od LG a dnes vlajková loď, která nemá širokáč, budí negativní emoce. Tu narážku na Google Pixel 4 jsem si nemohl odpustit. V každém případě zde je všechno v pořádku a fotky s širokým záběrem vypadají na obou testovaných smartphonech perfektně.

Kromě ležícího stromu je zbytek snímků barevně přesně na straně Samsungu. Jihokorejský zástupce má navíc na hony lepší detaily a kontrast. Až na jeden přepal to prostě vychytal Galaxy Note 10+ a nechal svého soupeře v závěsu.

Samsung pokračuje v krasojízdě a zejména barevně a úrovní detailů je před svým soupeřem. Nevím proč, ale myslel jsem si, že věrnější barvy bude mít právě Apple. Opak je ale pravdou a zde mají teplý nádech, který není moc reálný. Není to však pravidlem a i Apple dokáže podat barevně přesné výsledky. Jen to není tak konzistentní, jak jsem možná očekával. Třeba to vylepší softwarová aktualizace.

A ta chvíle nastala právě teď. Apple je zde o něco věrnější a zejména obloha a dlažba prvního snímku mají oproti Samsungu výrazně lepší barvy. Galaxy Note 10+ však zůstává v závěsu a navíc zvyšuje náskok v úrovni detailů.

Další série snímků zřejmě nepotřebuje komentář. Téměř žádný z dnešních smartphonů není perfektní při focení širokoúhlým fotoaparátem v noci. Tyto dva telefony nejsou výjimkou a rozhodně se kvalitou nerovnají primárnímu fotoaparátu. Z této dvojice však díky lepší světelnosti a možná i softwarovým úpravám dokáže Samsung nabídnout lepší výsledky i za nižší úrovně světla.

U další dvojice se situace nezměnila a Samsung má na snímcích více světla. Dynamický rozsah je v noci také lepší na straně Galaxy Note 10+. Žádná změna nenastala ani v případě lepších detailů a stále vede Samsung.

Makro fotografie

Na prvním snímku jsou barvy opět na straně Samsungu, květ růže již opanoval Apple. A celková kvalita je na tom úplně stejně. První snímek patří jihokorejskému zástupci, ten druhý už opět iPhone. Oba snímky jsou bezesporu perfektní a rozdíly mezi nimi nejsou (kromě barev) nikterak výrazné.

Apple to s odladěním barev tentokráte zvládá lépe a navíc ke svému prospěchu zvládá i detaily a ostatní parametry snímku. Takže super, zde to prostě iPhone dokázal na výbornou.

Portrétní režim

Zde zmíním problém nebo možná spíše kuriozitu, která se mi stala. FotoDuely a obecně testy fotoaparátů v telefonech dělám už dlouho a pod rukama mi prošlo několik desítek gigabajtů fotografického materiálu. U Samsungu Galaxy Note 10+ se mi však stalo něco zvláštního. Vyfotil jsem zhruba 300 fotek a zkontroloval si je v telefonu. Po navrácení smartphonu zpět přišla ledová sprcha, když jsem zjistil, že mi v počítači zbyly zhruba dvě třetiny fotografií. Zřejmě jsem si je tedy špatně zkopíroval.

Z toho důvodu je výběr portrétních snímků omezený, ale mohu zaručit, že výsledky, jaké podává Samsung Galaxy Note 10+, jsou skvělé. Nemůžu si stěžovat na detekci hran, na efekt rozmazání pozadí ani na celkovou kvalitu snímků. Samsung má díky ToF senzoru trochu výhodu a výsledek je vynikající.

Apple i Samsung navíc umožňují fotit portréty nejen primárním, ale také teleobjektivem. Je to fajn funkce, protože dává možnost využít oba fotoaparáty, které jsou navíc velmi podobně barevné a s kvalitou také nemají v žádném případě problém. Ruku k dílu samozřejmě přidává i software a portréty na obou smartphonech se řadí ke špičce.

Zhoršené světelné podmínky

Fotky v noci se za poslední dobu staly ukazatelem kvality smartphonů a v dnešním FotoDuelu si oba zástupce testu důkladně prověříme. Samsung i zde těží z lepší světelnosti a úroveň světla je vždy vyšší na pravé straně. Galaxy Note 10+ nabízí navíc již zmíněný dynamický rozsah. I barevně je to velmi blízké realitě, ale je pravdou, že iPhone je občas reálný úplně. Celkovým zpracováním snímků vede s mírným náskokem Samsung.

U série snímků níže je v jasném vedení Samsung, který dokázal i z velmi mála světla vyždímat velmi dobré výsledky. Apple to moc nezvládl a zejména tráva a stromy v pozadí jsou téměř neviditelné. Jejich barva se navíc moc nepovedla.

Situace se nemění ani v dalším „kole“ a Samsung nadále ovládá tuto kategorii. Má však v závěsu velmi silného soupeře, který si nenechá nic líbit. Nechci se pořád opakovat, ale Apple má ty barvy teplejší než by bylo potřeba. I v dalších oblastech vítězí Galaxy Note 10+, který má i za zhoršených světelných podmínek velmi povedené výsledky.

Jakmile však ve scéně přibude trochu světla, začne se rozdíl zmenšovat a dost často se stane, že Apple svého soka předstihne. Přesně to se stalo v případě prvních dvou snímků níže. Oba smartphony jsou však na špičce co se týče nočního focení a ani s jedním tak neuděláte chybu.

Obecně se mi snímky ze Samsungu líbí o něco více, ale přiznávám, že zde hodně záleží na osobních preferencích a určitě se najde spousta lidí, co dávají přednost výstupu z iPhonu. Abych jihokorejského zástupce jen nechválil, tak jej musím pokárat za přehnanou práci HDR na obloze snímku brněnské ulice. Obloha vypadá, jako by byla dodělaná ve photoshopu. Ale to je tak všechno, co můžu vytknout.

Noční režim

Po vzoru mnoha jiných výrobců se (konečně) dočkaly modely od Applu nočního režimu. Ten funguje velmi dobře a zážitek z jeho používání je skvělý. Jedinou vadou na kráse je, že se nedá uměle „vyvolat“. Občas by se tato funkce hodila. Důležitější však je, jak to celé funguje. Jedním slovem perfektně. Apple iPhone 11 Pro Max je jedním z mála telefonů, kdy noční režim vskutku vylepšuje kvalitu obrazu a nejde jen o vytažení kontrastu, změnu barev a vyhlazení šumu. Bravo, Apple.

Apple válí a detaily se výrazně zlepšily. Překonávají i Samsung, který doposud ve tmě vedl. Barvy jsou však nadále na straně Samsungu, který se realitě blíží mnohem více než snímky Applu s oranžovým nádechem. Navíc přemíra dynamického rozsahu se teď negativně projevila právě u iPhonu. To je vidět zejména u scény s jeřábem.

Dovolím si tvrdit, že snímky bez nočního režimu jsou z Galaxy Note 10+ ve výsledku lepší než s jeho použitím. Občas se totiž stane, že stabilizace nepodpoří snímání dle potřeby a snímkům pak chybí detaily. První dvě fotky jsou navíc docela rozmazané a možná to půjde poznat i ze zkomprimovaných náhledů. Poslední snímek ulice je už opět ve vedení Samsungu, a to zejména díky mnohem lepší práci HDR.

Apple v prostředním snímku s dopravní značkou dokázal podat zejména perfektní podání barev. V dalších kategoriích ho Samsung poráží a ani ve zbylých fotografiích se situace nemění. Příkladné barvy, minimum digitálního šumu a velmi vyvážené celkové výsledky posouvají Samsung kupředu.

Jedna funkce, která mě na Samsungu bavila, je možnost použít noční režim i při zachycení nočních snímků. Samozřejmě nečekejte zázraky, snímky po přiblížení odhalují digitální šum a detaily ani kontrast také nebudou na skvělé úrovni. Je ale super, že je zde aspoň ta možnost. Apple ji třeba nemá a pomyslný bod navíc si zde zaslouží Samsung.

Galaxy Note 10+ je lepší, ale focení iPhonem je také zážitek

Hned kontroverzní závěr FotoDuelu vysvětlím. Osobně mi jako telefon sedí více Samsung Galaxy Note 10+, ale v oblasti focení bych si i přes tento fakt vybral Apple iPhone 11 Pro Max. Může za to skvělá aplikace fotoaparátu, která společně s odladěností iOS funguje vskutku výborně. Přechod mezi jednotlivými fotoaparáty je plynulý a tohle se prostě Applu povedlo. Zážitek z focení je tedy na iPhonu lepší. No jenže hlavní je kvalita fotek.

AppleiPhone11Pro 1
Apple iPhone 11 Pro Max je povedeným telefonem se skvělým fotoaparátem. Jeho kouzlo je však zejména v emocích

A tu má podle mého názoru Samsung Galaxy Note 10+, který ve všech kategoriích buď vedl, nebo byl ve velmi těsném závěsu. Note má za většiny podmínek překvapivě velmi přesné barvy, perfektní detaily za téměř jakékoli situace a aplikace fotoaparátu je také povedená a je radost ji používat. Vlajková loď Samsungu má vynikající širokoúhlý fotoaparát i teleobjektiv a vhod přijde také ToF senzor, který vytváří perfektní portréty.

Na druhou stranu – iPhone má zase skvěle nastavené to, že ať fotíte jakýmkoliv fotoaparátem, snímky mají vždy téměř shodně zkalibrované barvy a nejsou mezi nimi tak velké rozdíly, jako v případě Samsungu. Co se ale barevnosti u hlavního fotoaparátu týče, blíže k realitě focené scény měl vždy Samsung.

Samsung Galaxy Note 10 14
Samsung Galaxy Note 10+ je vítězem. Rozdíl ale není tak výrazný, aby deklasoval soupeře

Během testování a připravování tohoto článku jsem se nemohl zbavit pocitu, že v těchto sférách už snad ani není co porovnávat a pro výrobce smartphonů už je i docela těžké inovovat a zlepšovat se. Je fajn, že jsme se do této fáze dostali a sám jsem hodně zvědavý, co nám přinese budoucnost telefonů a zejména jejich fotoaparátů.

Fotografie v plném rozlišení

  • Apple iPhone 11 Pro Max
  • Samsung Galaxy Note 10+

Budeme rádi, když se s námi v diskuzi podělíte o své dojmy ze seriálu FotoDuel. Dejte nám vědět, na co se máme více zaměřit nebo co je pro vás zajímavé. Napište nám, jaké telefony byste proti sobě rádi postavili a třeba je zařadíme do některého z dalších článků. Další díly tohoto seriálu naleznete pod tímto odkazem, případně zde:

Autor článku David Skopal
David Skopal
Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.

Kapitoly článku