Domů » Články » Vybíráme nejzbytečnější smartphony roku 2018

Vybíráme nejzbytečnější smartphony roku 2018

Vybíráme nejlepší cenově dostupné telefony, zdroj fotografie: Unsplash.com

Konec roku 2018 je tu a přichází tedy i období bilancování. Vzhledem k tomu, že primárním tématem našeho webu jsou stále smartphony, zaměříme se na ně. Ty největší letošní pecky jsme vybrali v tomto článku, tady to ale uděláme obráceně.

V redakci jsme vybrali šestici telefonů, které podle nás v rámci tohoto roku byly největším šlápnutím vedle. Důvodů pro zařazení do této kategorie může být několik. Ne vždy tedy uvedený telefon bude vyloženě špatný. V procesu vybírání jsme se zaměřovali také na to, jestli odpovídá poměr ceny a výkonu, nebo jestli náhodou daný přístroj nemá výrazně lepšího konkurenta za podobné peníze.

Každý takovýto výběr je pochopitelně subjektivní záležitostí, a proto ho berte spíše jako názor redakce než exaktní zhodnocení. Pokud byste vybrali jiné přístroje, určitě se s námi o váš názor můžete podělit v komentářích.

Honor 7S

Srpnový test dostupného telefonu Honor 7S byl zřejmě největším zklamáním celého roku. Smartphone se začal prodávat za necelé tři tisíce, takže jsme pochopitelně brali v úvahu fakt, že nemůže jít o špičkový přístroj.

I za tuto cenu se však dají pořídit slušné alternativy, které neoslní výkonem, ale jejich používání alespoň není takovým utrpením. Honor 7S klame tělem – na první pohled vypadá celkem elegantně a byť je celý plastový, nepůsobí přehnaně levným dojmem. O to větší zklamání je pak však používání.

Čtyřjádrový procesor MediaTek MT6739 není žádný zázrak, ale 2GB operační paměť je už v dnešní době prostě málo. Honor k tomu navíc dramaticky nezvládl optimalizaci systému, který na už tak slabý hardware klade zřejmě příliš vysoké nároky.

Hardwarové parametry Honor 7S
Systém: Android 8.1
Rozměry: 146,5 x 70,9 x 8,3 mm, Hmotnost: 142 gramů
Čipset: Mediatek MT6739, quad-core, 4x 1,5 GHz
RAM: 2 GB, Interní paměť: 16 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 5,45", HD+, 720 × 1440 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 5 Mpx, LED blesk
Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, NFC:
, GPS:
, Konektor: microUSB
Baterie: 3020 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Výsledkem je prostředí, v kterém se v podstatě nedá plynule pohybovat. Veškeré animace jsou trhané, každá minimálně náročnější operace znamená i několikavteřinové sekání a na multitasking lze v podstatě zapomenout. „Zlatým hřebem“ jsou pak takové drobnosti jako fakt, že i připojení nabíječky někdy zaměstná telefon natolik, že se zvukové upozornění ozve až za několik sekund po zapojení kabelu.

Tento smartphone si tedy své místo v našem výběru zasloužil tím, že není vhodný ani pro zcela nenáročné uživatele. Takto neoptimalizovaný přístroj by zkrátka neměl nikdy zamířit do prodeje.

Huawei P20

Huawei P20 určitě není špatný telefon. Zpracování těla je vyloženě nadstandardní, displej sice není OLED, ale rozhodně nezklame. Fotoaparát pak není zdaleka tak dobrý jako u většího bratříčka P20 Pro, ale špatný také není.

Čím si tedy tento mobil zasloužil místo v našem nelichotivém výběru? Jednoduše tím, že není důvod, proč si ho koupit. Huawei totiž úspěšně ve vlastní nabídce vytvořil takové alternativy, které přináší pádné argumenty P20 nekupovat. Předně – jde o trochu zbytečný mezistupeň mezi P20 Pro a P20 Lite. Zájemce o vlajkovou loď si rád připlatí za P20 Pro, zatímco pro člověka operujícího s nižším rozpočtem zase bude zajímavější P20 Lite.

Hardwarové parametry Huawei P20
Systém: Android 8.1
Rozměry: 149,1 x 70,8 x 7,7 mm, Hmotnost: 165 gramů
Čipset: Hisilicon Kirin 970, octa-core, 4x 2,4 GHz + 4x 1,8 GHz
RAM: 4 GB, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: LTPS LCD, 5,8", Full HD+, 1080 × 2244 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 24 Mpx (f/2.0), Full HD video
Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3400 mAh Li-Pol, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Posledním hřebíčkem do rakve nešťastného Huawei P20 je však nevlastní bratr Honor 10. Ten je výbavou i schopnostmi v podstatě identický, ovšem je výrazně levnější. Když se tedy někdo bude rozhodovat mezi těmito dvěma telefony, asi jen omylem by mohl vybrat P20.

Sony Xperia L2

Vzhledem ke kontinuálně se zhoršujícím výsledkům mobilní divize Sony od nás sice není moc hezké jejich výrobek dále kritizovat, ovšem nemůžeme si pomoci. Xperia L2 je totiž telefon, který se zkrátka opravdu nepovedl. Prodávat se začal za ambiciózní cenu 5 600 Kč, za níž nabízel loňské parametry a předloňský design. S touto cenovkou zkrátka nelze k jeho prohřeškům přistupovat shovívavě.

Začněme designem – hranatá klasika Sony, která zjevně zaspala dobu. Poněkud překvapivě však dokonce od předchozí generace narostla šířka bočních rámečků displeje, což je jednoznačný krok zpět. Nepochopitelná je i volba displeje. HD 720p rozlišení na 5,5″ úhlopříčce už zkrátka v roce 2018 vypadá poněkud přežitě. Displej navíc působí jaksi tmavším dojmem než předchozí generace, což rozhodně celkový dojem nevylepšuje.

Operační paměť o kapacitě 3 GB je ještě přijatelná, čtyřjádrový Mediatek MT6737T už však výkonem neoslní. Konkurence za stejnou cenu nabízela Snapdragon 625, který byl prostě po všech stránkách lepší. Ocenit musíme alespoň přítomnost USB-C.

Hardwarové parametry Sony Xperia L2
Systém: Android 7.1
Rozměry: 150 x 78 x 9,8 mm, Hmotnost: 178 gramů
Čipset: Mediatek MT6737T, quad-core 1,5 GHz Cortex-A53
RAM: 3 GB, Interní paměť: 32 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 5,5", HD, 720 × 1280 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 8 Mpx, f/2.4
Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Dojem nezachránil ani fotoaparát, který je přinejlepším průměrný. Natáčení videa je pak vyloženě nezvládnuté, přístroj nabízí maximálně Full HD ve 30 FPS, přičemž tuto snímkovou frekvenci ne vždy dokáže reálně udržet. Konkurence přitom shodně nabízela 4K video.

Slabý hardware a nekonkurenceschopná cena tak z Xperie L2 dělají právoplatného člena našeho výběru.

Samsung Galaxy A9 (2018)

Do výběru se dostal i Samsung Galaxy A9, který vzbudil nejen u nás, ale i u zahraničních redakcí velká očekávání, která pak ani v nejmenším nenaplnil. Jedno slovo shrnující tento smartphone by znělo asi: proč?

Telefon na první pohled vypadá dobře. Zajímavé duhové tělo, velmi pěkný displej a někteří jistě ocení i absenci výřezu. Samsung však tento telefon velmi agresivně inzeroval jako fotografický, všechny marketingové materiály zdůrazňovaly prvenství v nasazení kamery skládající se ze čtyř čoček. Když jste však plni očekávání spustili fotoaparát a začali pořizovat snímky, brzy vás čekalo kruté zklamání.

Fotoaparát je nejen vzhledem k jeho protěžování, ale také cenovce 14 990 Kč, prostě vyloženě špatný. Problematické ostření, špatný dynamický rozsah, nízká úroveň detailu a poměrně silný šum jsou všechno věci, které byste u „fotomobilu“ nečekali. Samsung přitom dokáže produkovat velmi kvalitní fotoaparáty, což ukazují jeho vlajkové lodi. Je tak záhadou, proč tento model dopadl tak, jak dopadl.

Zatímco samostatně může telefon působit možná jako průměrný, ve srovnání s konkurencí se ukazuje jako tragický. Za podobnou cenu koupíte například OnePlus 6T nebo Xiaomi Mi 8. Oba telefony Samsung A9 rozdrtí na poli výkonu a navzdory absenci čtyř čoček s nimi pořídíte i lepší snímky. Jednoznačně lepší je dokonce i výrazně levnější Pocophone F1.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A9 (2018)
Systém: Android 8.0
Rozměry: 162,5 x 77 x 7,8 mm, Hmotnost: 183 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 660, octa-core, 4x 2,2 GHz + 4x 1,8 GHz
RAM: 6 GB, Interní paměť: 128 GB, Pam. karta:
Displej: Super AMOLED, 6,3", Full HD+, 1080 × 2220 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 24 Mpx (f/2.0), Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3800 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Tento model se zkrátka Samsungu žalostně nepovedl a jako odpověď na čínskou konkurenci je zcela nedostatečný. Aby měl naději na úspěch, musel by být výrazně levnější. Vzhledem ke schopnostem je totiž za 15 tisíc vyloženě předražený.

Apple iPhone Xr

Možná nejkontroverznější položkou našeho výběru je Apple iPhone Xr. Jde o nejlevnější z letošních iPhonů, kterým Apple tak trochu navázal na iPhone 5c či SE. Mělo by jít zkrátka o levnější variantu pro zájemce o iPhone, kteří ale nemůžou nebo nechtějí platit stále stoupající ceny. A v tom je právě celý problém modelu Xr.

Cenovka přesahující 20 tisíc totiž opravdu není dostupná. Za stejnou cenu koupíte vlajkové lodě s Androidem, a dokonce i loňský iPhone X. Ten se sice už pouze doprodává, avšak určitě je zajímavou volbou v případě, že hledáte způsob, jak ušetřit za iPhone.

Původní Xko totiž na rozdíl od iPhone Xr nabízí kvalitní OLED displej, což určitě není k zahození. U Xr se totiž budete muset spokojit s IPS displejem, který navíc nepochopitelně nemá ani Full HD rozlišení, což je v této cenové kategorii opravdu ostuda.

Hardwarové parametry iPhone Xr
Systém: iOS 12
Rozměry: 150,9 x 75,7 x 8,3 mm, Hmotnost: 194 gramů
Čipset: Apple A12 Bionic, 7nm
RAM: 3 GB, Interní paměť: 64/128/256 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 6,1", Retina, 828 × 1792 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 7 MPx, f/2.2
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: Lightning
Baterie: 2942 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Ačkoliv je tedy iPhone Xr s výjimkou displeje velmi dobrý telefon, jeho cenu je velmi těžké ospravedlnit. A pokud z něj chtěl Apple udělat „lidovku“, asi se mu to nepovede.

Meizu Pro 7

Meizu Pro 7 jsme vybrali jako ukázku toho, že klíč k úspěchu nespočívá v tom mít co nejvíce fotoaparátů, gigabytů operační paměti, nebo v tomto případě displejů.

V podstatě jediným důvodem, proč si tento telefon kupovat, je jeho sekundární OLED displej na zádech. Jinak je totiž veskrze průměrný a existují lepší alternativy. Problém je, že výrobce nedokázal potenciál sekundárního displeje využít. Podrobněji jsme se tomu věnovali v naší květnové recenzi, nicméně jako shrnutí postačí konstatování, že sekundární displej nebudete mít důvod aktivně používat.

Zobrazení času a počasí sice může být praktické, ovšem to by displej nesměl zcela nesmyslně po pěti minutách zhasínat. Jde sice vzbudit klepnutím, ovšem to můžete dost dobře udělat i na hlavním displeji. Selhává i v oblasti notifikací, neboť ani nezobrazí jméno volajícího kontaktu. Asi nejužitečnější je tedy náhled hledáčku fotoaparátů, což vám umožní použít zadní fotoaparát pro selfie. Tím ovšem zase poněkud ztrácí smysl přední kamera.

Hardwarové parametry Meizu Pro 7
Systém: Android 7.0
Rozměry: 147,6 x 70,7 x 7,3 mm, Hmotnost: 163 gramů
Čipset: Mediatek MT6757T Helio P25, octa-core (4x 2,4 GHz Cortex-A53, 4x 1,6 GHz Cortex-A53
RAM: 4 GB, Interní paměť: 64/128 GB, Pam. karta:
Displej: Super AMOLED, 5,2", Full HD, 1080 × 1920 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 16 Mpx
Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3000 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Meizu Pro 7 je nelogický telefon, na němž je patrné, že výrobce vsadil na „wow efekt“ místo toho, aby se zaměřil na optimalizaci. A ta by tomuto telefonu rozhodně prospěla více než zbytečný displej, který navíc jistě nepřidává telefonu na odolnosti.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

131 komentářů

 1. Jaromír Ležák

  Dobry den, na zaklade tohoto popisu bych XR-ko zavrhl.
  Nastesti je internet plny videi, kde si lze o (ne)kvalite tohoto mobilu udelat nazor (jedno z videi): [odkaz]
  Kdyz uz je rec o cenach, tak by asi bylo fer zminit, ze pri porovnani se “zajimavou volbou” X-kem je ten lonsky model je porad drazsi, nez letosni XR.

  • Jj, plny marketingovych videii, urcených pro tupe ovce.

  • Řekla ovce co byla ve stádu Lumii a v každém komentáři pomlouval Android. Teď si koupil Samsung a je z toho vykulenej

  • Kokos: To teda a koupil jsem i iPhone 8 a jak jsem byl vykulenej z detskosti a totalni omezenosti iOS. :-D

  • A wokna na mobilu nebyly vůbec omezena…. Vůbec ne viď. Jediný co je tady omezený je tvůj mozek. Nic víc.

  • „Wokna“ na telefonu stale pouzivam a jsou o parnik mene omezena nez iOS dnes v roce 2018.

  • Vždyť z tebe se stal zastánce Androidu a Samsungu s reklamosystem, viz. konkurenční forum. Jsi trouba co si nevidí ani na špičku nosu.

  • Nejsem zastance niceho, stridam jak mobilni Windows, tak Android. Mobilni Windows jsou u me stale na prvni pricce, pak na druhem Android – reklamosystem a iOS – detsky system na tretim miste.

  • Nevidíš si do huby …. Ještě před pár týdny jsi hejtoval android a teď ho u Samsungu chválíš,přestože to pro tebe byli omalovánky.
   Jsi jen mobilní šašek.

  • A tvoje dřívější kecy o zalagovaném „reklamosystému“ ?
   Cituji tvoje příspěvky o Androidu od konkurence (téma Galaxy S9) :
   „Jede to paradně, už se doladuji jen drobné chybky a rychlost je uzasna.“
   „Jede to luxusne, vsechno maka na vybornou“

   Ale zase je super že se ti smějou i tam, že si nevidíš do huby

  • Zatim to jede paradne, az nepojede, budu nucet udelat hr a jet dal. To ze Android pouzivam, neznamena, ze prestal byt reklamosystemem. Nova nadstavba je lepsi a zatim nic nelaguje. Uvidime, jak dlouho. Do pusy si vidim synku a ty z toho zilkaris, tak klid, nebo budes tahat nohu ty mnohonickari. ?

  • Je krásné, že podle sebe soudíš ostatní, ale mohu tě ujistit, že všichni nejsou tupé ovce jako TY, jak neustále v každé diskuzi dokazuješ :-D

  • No jasně, a trvalo jim 5 minut, než díky tak malým rozdílům v kvalitě displeje dokázali poznat 2,5 dražší telefon. Gratuluju! iPhone je opravdu špička!
   To je jako bys potřeboval 5 minut soustředěného přemýšlení a srovnávání abys poznal Dačii od BMW. Gratuluju! :-D
   Když to nejsi schopný poznat okamžitě, tak je jasné, že je to jen předražený krám.

  • Tak brutální rozdíl by nepoznal jen člověk s lobotomií mozku, nebo 90letá babička, která ví o autech (mobilech) úplný prd – prostě jako průměrný uživatel Applu. :-D

  • To video je strašné!

 2. Já bych přihodil herní telefony, např. od Xiaomi, který má 60Hz displej nebo od Asusu, který je overkill, i s bižu z kufru.

 3. ,,Původní Xko totiž na rozdíl od iPhone Xr nabízí kvalitní OLED displej, což určitě není k zahození. U Xr se totiž budete muset spokojit s IPS displejem,…“

  A mnozstvo ludi naopak oceni kvalitny IPS panel namiesto problemoveho amoledu. Takze toto su naozaj len vase pocity a dojmy…

  • Cozpak IPS je oproti výpal OLEDu kvalitnejsii, ale s odpovidajicim rozlisenim.. ne nejake hrubozrno.

  • Jsi sežral všechnu moudrost světa ne? Oled je kvalitnější což je jasně prokázaný, že se vypaluje je věc druhá ale barevný podání a kontrast je někde jinde, tak tady nemel blbosti, vypadáš pak akorát jako blbec ?

  • Jen cerna synku, tim to u OLEDU zacina a konci.

  • Je vidět že víš hovno??? maximální kontrastní poměr má LCD 1000:1 kdežto oled může mít teoreticky až nekonečný, a jdeme dál HDR prokazatelně lepší na oled, to samé platí o pozorovacích úhlech, nejdřív si něco nastuduj než tu budeš zase plácat blbosti, nebo se aspoň koukni na YouTube na porovnání displejů a když už plácáš o apple tak věř že iPhone xs má nejmenší odrazivost skla a v kombinaci s oled technologií patří momentálně mezi nejlepší zobrazovač.

  • a kto to dokazal? :D stači sa pozrieť trochu z uhlu a ten duhový efekt je hrozný (Ano aj na Xku), uplne iny nadych farieb pri naklone ako ked sa človek pozera rovno. + subpixely, ktore robia displej zrnitejšim. vypalovanie (zatial každý oled čo som videl) A farby rozhodne na OLEDe niesu prirozdenejšie

  • Tvl. Já si připadám jako v blázinci jako co kdo dokázal? Víš co to je kontrastní poměr?tzn jednoduše rozdíl mezi světlým a tmavým bodem, lepší LCD má tak 1000:1 a oled má 1000000:1 tak nevím co se tu pořád řeší, jediná nevýhoda oledu je že se vypaluje, LCD zase časem ztrácí jas, všude v testech oled jasně vede, a ten nádech u iPhone stačí jen vypnout truetone. Vyzdvyhovat LCD nad oled je jako by jsi popíral třeba že nebyla druhá světová válka??

  • skriplene pozorovacie uhly nezmeniš vypnutim nejakej funkcie v telefone ??? ale vidim že odbornici na smartmanii to dokažu

   meniace sa farby + dúha ktoru vidno priamo v displeji je vlastnosť každeho amoledu už dlhe roky.
   [odkaz]

   ale ani XS nieje výnimkou..

  • zle pozorovacie uhly nezmeniš vypnutim nejakej funkcie v telefone ?? ale vidim že odbornici na smartmanii to dokažu

   meniace sa farby + dúha ktoru vidno priamo v displeji je vlastnosť každeho amoledu už dlhe roky.
   A ani XS nieje výnimkou.. Aj youtube je zasiaty colorshiftom a blueshiftom

  • No asi jsi větší odborník než kluci z displaymate.com ??? protože tam je xs první a note9 druhý, oba oled, zdar??

  • l0lz: Luky nevidel jeste kvalitni IPS a ani nevi co to znamena. Je to pro nej rana, ze OLED proste neni nic kvalitniho, vypaluje se, je duhovka a jak jsem psal cernou to zacina a cernou to konci.

  • Displaymate je asi tak stejne s h i t o z n i a smerodatny jak dxomark. Pro tupe hloupé bezmozky.

  • A jaký telefon má kvalitní ips?

  • Až příště půjdu koupit telefon, poradím se s tebou jako s místním odborníkem ???

  • Displaymate je asi tak stejne s h i t o z n i a smerodatny jak dxomark. Pro tupe hloupé bezmozky.

   ??? tak hlavne, ze tu mame tebe, abys nam to vysvetlil :D

  • Luky (neregistrovaný): iPhone 8, Razer 2 např.

  • HTC, Sony atd.

  • Ten displej neni nejhorsi, dokonce ani rozliseni by mi nevadilo, i kdyz jsem si rikal, ze uz pod fullHD nepujdu. Patrim k tem, kteri nechteji OLEDy, ostatne proto jsem se na Xr tesil…
   Ale staci ten telefon vzit do ruky, a je jasne, ze do tohoto vyberu patri. Vypada jako hracka. Coz by ani nevadilo, kdyby ta hracka nestala 22k.

  • Ten displej je krupice, viditelna, bohuzel.

  • Cenu neres, trubko. Pokud nemas penize, kup si huawei.

  • I Huawei stojí 25000,- to si moc nepomůže.

  • To je taková prázdná křečová argumentace tupých jablečnáku, nemáš iPhone protože na něj nemáš. A přitom některé modely u konkurence stojí více jak iPhone.
   To je vždy klasicka věta, když už jablečnákovi dojdou argumentace. Uni, JP23, Lukass71, PetrCBR by mohli vyprávět.

  • @bublina Huawei má dneska skoro stejný marže jak apple. Protože apple dává mraky peněz do softwaru. Takže píšeš blbost. A jen tak… Až ty si koupíš ten svůj skvěle našláplej xr v nejnižší konfiguraci tak budeš první kdo tu nebude mít peníze. To raději budu používat KaiOS : ).

  • Bublino, hod se do klidu. Mozna ti rodice davaji velky kapesny, tak tu chces zamachrovat, ale na nikoho dojem neudelas, jen jsi za hlupaka.

   Jinak ja nemam problem s tou cenovkou. Jen proste ten telefon nevypada jako pristroj za takove penize. Pro me velke zklamani. A to jsem opravdu na nej cekal, chtel jsem o neco vetsi displej nez na iP8. HW je jinak asi v pohode, fotak taky super.

 4. Xr bych tu rozhodně neuváděl, je to dobrý telefon za dobré peníze. Ano, parametry samozřejmě nemá, ale komu to vadí :) Za sebe můžu říct, že je to za ty peníze opravdu dobrá volba.

  • Vždyť to má rámy, jako ruská televize a taky to tak váží. To je průser tohoto telefonu

  • Ty ramy a cihla nahore jsou hodne slusne, to je pravda. Takze shrnuti – vypada lacine jako hracka, ramy jako ruska televize, cihla uprostred displeje, hrubozrno, iOS, detsky a omezeny system, no nekup to..

  • Htcjirka:Viděl jsi XR naživo, nebo soudíš podle recenze někde na Apple hate YouTube??
   Jako uznávám rámy to má, ale stále je to lehčí než XS max nebo 8plus, display, pokud se na něj nedíváš z 5cm lupou( možná ty jo, protože už jsi tu někoho nazýval synku?)
   Podle mě je jediná nevýhoda XR chybící 3D Touch.
   Ale každému vyhovuje něco jiného a na rámy od ruský televize si zvykneš.

  • Ano videl, bohuzel, o telefony se dosti zajimam a dost me jich projde nazivo rukami. A plati tedy do puntiku, to co jsem napsal. Jsou nektere veci na ktere si zvyknes a veci na ktere se zvyknout neda. Na displej se opravdu nemusis koukat lupou, aby jsi videl to hrubozrno. Staci mit zrak v poradku a vidis to z bezne vzdalenosti.

  • Tak to si musím zajít k očnímu?

  • Dál má tak XR super výdrž baterky.

  • Jo a nikdo nic o tom, že je to 3.nejvýkonnější telefon na světě

  • Urcite zajdi, hned po novem roce ti to doporucuji.

  • Díky, určitě zajdu, máš nějakou známost, kterou by jsi mě poradil, chci vidět tak dobře jako ty?

  • Jirka, neuvidis

  • Neuvidíš po methanolu, zde bohuzel ano, uvidis a vidis hrubozrno, pokud netrpis ocni vadou nebo uz nepotrebujes popelniky.

  • Hele a vadil ti display na iphonech 5,6,7,8 ?

  • Zkus Gemini.. tam by ti mohli pomoci a nepodcenuj to.

   [odkaz]

  • Stejná je to super, kolik lidí má čas se o půl osmé hádat v komentářích o nějakým telefonu?

 5. Nevýhodou XR nie je nízke rozlíšenie displeja. Sám som bol milo prekvapený že v reále displej vyzerá dobre. XR je však zbytočne veľký a hrubý s príliš širokým rámom okolo displeja a tiež vysokou váhou. Jednoducho mi prišiel menej elegantný ako xiaomi za 200 stovky.

 6. Víceméně všechny levné Xiaomi za poslední řekněme dva roky – kdo má starší, nemá důvod měnit. Žádné usb-c, žádné nfc,…

  • Přesně. Xiaomi v low a mid telefonech totálně zaspalo dobu. Redmi Note 3 SE má prakticky stejný výkon a výbavu jako nynější telefony, jen nemá už aktualizace. Nově maj leda notch, což je spíš nevýhoda. Když Xiaomi, tak jedině top modely nebo A řadu s čistým androidem (A2).

 7. uchylaci co jsou zamilovaní do telefoních hraček,

 8. No tohle může napsat jen blb, co neměl telefony v ruce. Konkrétně srovnávat Huawei p20 a p20 lite jako podobný je totální oslovitost..
  Ale o de toho tady jsou tyhle přilblý články, že?

 9. Vlastnim Xiaomi Mi 8 (kdyby mě někdo chtěl podezírat) ale mě tam nesedí ten Huawei P20. Hlavní výhodu toho telefonu proti P20 Pro totiž spatřuju v tom, že je citelně menší zatímco si zachovává stejný HW (mimo foťáku). Kdybych měl volit mezi těmito telefony, jednoznačně beru P20. Navíc ušetřím. Ne každý je takový fotomaniak a P20 taky nefotí špatně. Důležitější je výkon a z toho odvozené chování telefonu v běžných každodenních situacích a to P20 zvládne minimálně stejně dobře jako dražší a větší P20 Pro.

  • Ja mam S7 a co som pozeral tak p20 mi pride ako fajn telefon. Tiez sa mi pacia slusne rozmery oproti p20pro, to uz je fakt lopata a fotak je velmi slusny. Ma aj krytie ip53 myslim, klasicky displej oproti napr. S8. Jedine co by mi trochu prekazalo je chybajuci jack. Nemal som ho u XZ2 compact a nie je to moc prakticke tym ze pouzivam klasicke sluchatka…ale to by som prekusol…

  • SamsungAnalLizator

   presne. aj cenovy rozdiel medzi pro a lite, jednoducho klasicka p20 bola v strede.

   ano, honor 10 zamiesal karty, trochu ubral na fotaku ale cena bola vyrazne nizsie (+ dalej klesa).

   ale v dobe uvedenia bol p20 nastaveny OK – ale ako „Lukas“ pise, stval ma chybajuci jack, mizerna hlasitost z tej redukcie. som idiot, pretoze som o 4 mesiace pozdejsie aj tak presiel na BT (inak to vyber extremne limituje), ale v ten moment mi to prislo ako nieco, coho som sa nechcel vzdat.

  • Ten jack me taky stval ale pak jsem si rekl, ze stejne pouzivam jen jedny sluchatka, tak na nich necham ten adapter (na ali jsem si za 3 dolary koupil dalsi 3 pro jistotu :D ) a jsem v klidu. Jeden adapter mam v tasce do prace ale jeste jsem ho nepouzil. V aute to je stejne pripojene pres kabel nebo pres BT a jinde prakticky jack nepotrebuju. Jasne, bylo by lepsi, kdyby tam byl. Ale není to nic hroznýho, dá se bez něj v klidu žít.

 10. Vyberte aj najzbytocnejsich diskutujucich roku 2018. Koho by redakcia okrem absolutneho vitaza uni-ho vybrala? :)

 11. Souhlas s Sony Xperia L2 a Honor 7S :D

 12. XR nemá sice fullHD. XR má dechberoucí Retinu

  • No zas s prichodom 8 a vyššie su aj tie LCD jemne ružové pri naklone, čo pri 6S ani 7 nebolo. Preto bol podla mna najlepši displej na iphone v iP 7+

  • Mel jsem 7+, 6s i 8, a nejlepsi displej se mi zdal na osmicce.

  • guest (neregistrovaný): Super Retinu

  • Super krupici, to uz je presnejsi.

  • Super Retina je ve spojení s OLED, resp. X řadou resp. Pentile.

  • Jakou Retinu ty pako, normální obyčejné LCD s houby jemností a rozlišením

  • Ta technologie je dál než nějaké FullHD. Retina je něco, na co se prostě chceš jen dívat. Pixel není šance vidět, protože technogie je naprosto elegantní.

  • Jestli si to myslím špatně, tak mě opravte, ale myslím si že retina je název pouze pro rozlišení. Myslím, že apple má určenou průměrnou vzdálenost ze které se lidé dívají na telefon a pokud z té vzdálenosti není možno rozpoznat pixel tak je to retina

  • Retina je jen marketingovy nazev, nic vic.

  • htcjirka
   přečti si něco o té technologii. Je to hodně dobré. Ani ten Samsung s ničím takovým nepřišel.

  • Neni to dobré, je to jen marketing, nazev, nic vic. Neni ten displej nejak lepe seskladan oproti jinym, nedostal lepsi pixely, nemá je lépe seskladane, nema lepsi sklo, nema lepsi odrazovou vrstvu..
   Pekne jsi ted ze sebe udelal hlupáka, totálně iovčího.

  • Já nevidím důvod proč by to měl být iovčí hlupák, retina je bohužel na internetu prezentována tak, že má 4x více pixelů a to jen proto, že o proti minulým iPhonům měl 1. iPhone s retinou 4x víc pixelů.
   BTW podle Applu je pozorovací vzdálenost na používání iPhonů 25-30cm a z této vzdálenosti by mělo být nemožné rozeznat pixely. Tak si laskavě nacpi do huby pravítko a podívej se na ten iPhone z té vzdálenosti, neuvidíš ty pixely, prostě to nejde.

  • Uz davno bylo dokazano a prokazano, ze lidske zdrave lidske oko ma schopnost bezpotizi rozpoznat z bezne pozorovaci vzdalenosti 25-30 cm 500PPI ne jako si myslel kdysi Jobs, ze 300PPI je ok a to oznacil retinou. XR ma ubohých 326PPI, totatalni hrubozrno, ktere vidi kazdy zdravy jedinec. Retina – marketing – nazev – nic vice.

  • Jasný takže já, všichni známí, kamarádi atd. jsme parta tupých slepců. Jinak pošli mi sem odkaz, kde jsi to zjistil, nechce se mít o hledat.

  • Ano, iOvčích zaslepenců, kteří zhltali nazev, marketing. Casta vec u jablecnaku.

  • Zdravé lidské oko je schopno rozpoznat 2190 ppi ale z 10 cm z těch 30 je to cca 300

  • Jo jinak nikdo z rodiny, krom mě, nemá iPhone. kamarád- hater iPhonů( zvláště pak XR ) uznal že ten display je v pohodě a že ty pixely nevidí

  • Tech 300PPI uz bylo davno prekonano, to je to stare jobsovo, prekonane, dovzdelej se synku. :-)

  • Jo a nevím co myslíš tím slovem překonáno, asi je moje oko zastaralý, jinak se světové populaci celkově zrak spíše horší než aby se jim zlepšoval. A pošli mi link na stránku kde jsi ti našel, já jsem tak skepej, že to nemůžu najít.

  • To nesmis hltat prepisovane internetove clanky na comfor apod. Asi napsat jako, ze jobsovo hovinko lepe vonelo a dalo se jist.

  • průměrný člověk vidí kolem 300-350ppi, člověk s nejlepším zrakem na světě vidí ze stejné vzdálenosti 700-790 ppi, při testu byla pozorovací vzdálenost 20cm, to znamená, že průměrný člověk pixely na XR nevidí pokud ty ano, tak ti zde můžeme všichni pogratulovat. Já jsem jenom chtěl říct, že já ty pixely nevidím a 90% lidi taky ne.

  • Matyáš (neregistrovaný): Ano, špatně ? Je to označení hustoty pixelů vs typická vzdálenost užívání daného displeje. Proto je hodnota „rerina“ odlišná pro telefon, tablet, monitor, atd. Apple pojmem Retina neoznačuje žádnou exaktní hodnotu.

  • Uni:díky za opravu.
   htcjirka: donutil jsi mě jít si koupit 50cm pravítko a podívat se na to. Zjistil jsem: když se na display iPhonu XR podívám z 20cm tak pixely vidím, z 25 občas( jde o to jaký je text), z 30 velmi těžko, dále jsem zjistil, že se na telefon běžně dívám z 45-50cm, proto pixely nevidím a chtěl bych dodat, ze ten kdo se na telefon velký jako XR dívá z 25cm si musí kazit zrak, jako sorry, ale přijde mi to minimálně nepřirozené.

  • Uni: TCL má Retinu?

  • Tím se dostávám k tomu, že většina lidí ten telefon bude používat ze vzdálenosti 40-50cm A to, že to má retinu, znamená, jak psal/a uni že z této vzdálenosti běžný člověk nerozezná jednotlivé pixely.

  • Matyáš: Ano, na slepotu máš právo, stejně jako pár tvých předchůdců zde, nicméně já ten rastr vidím, tak se laskavě mně, ani dalším, kteří vidí normálně, nesnaž nalhat to, co nalháváš sobě. Retina je nic neřikající pojem o kterém ani sám Apple nemá páru, co vlastně je. Jelikož zcela logicky, na větší úhlopříčku se člověk dívá z větší vzdálenosti, tudíž PPI může být menší. Takže bych rád slyšel nějaké vysvětlení faktu, že 8+ má i přes větší úhlopříčku vyšší PPI, než osmička. Ano, protože Retina je bordel. A sorry, vidět rastr v dnešní době už vpodstatě z jakékoliv vzdálenosti, je u mobilu za 22 tisíc těžkej fail. Daleko víc mi to z tvojí strany přijde jako obhajování své vlastní špatné koupě, než nějaké vysvětlení toho, co to Retina vlastně je. A nemyslim to nikterak zle, ať si každej používá co chce, dyť ať, ale jakože argument „je to v pohodě“, jak píšu, v pohodě můžou bejt věci u smartphone za 3 litry, ne za 22.

  • Vlastně s tebou souhlasím, až na to, že kdyby mi to přišlo jako špatná koupě tak ho asi vrátím, jinak já to ani nějak neobhahuju jen říkám že to prostě nevidím, na iPhonu SE i 8 jsem rastr viděl, protože jsem se na ně díval z těch 20-30cm

  • Zaklinac: Určitě, mluvou Apple vlastně i Super Retinu. Min u BB, u Alcatelu předpokládám také, nechce se mi to hledat.

  • Uni: ako ny si mohol mať Retinu, poťažmo Super Retinu, keď nemáš Apple, ty smiešny gašpar?

  • Tak pokud to Matyasi uz z 50 cm nevidis, tak naklusej hned 2.1 na Gemini, nic se tim padem nemeni.Ten displej jest hrubozrno. Dobrou. ?

  • A ty se nauč psát háčky a čárky, taky dobrou ?

  • Na ty kaslu, do neformalnich for je to jedno.?

  • Ano ale budeš působit inteligentnějším dojmem?

  • Nepotrebuji, nestezuji si a nemam s tim ani problem.?

  • pri 6,1″ displeji je 326ppi akurat.

  • Ano, taky si myslím, ale jsou tu lidé s suprzrakem, kteří vidí rastr na půl metru při 326ppi. Na to my normální lidé nemáme proto nám stačí XR.?

  • To uz je solidni hrubozrno. Po alkoholu mozna, akorat.. ?

  • Tuto diskuzi bych uzavřel tím že jsme zhýčkáni moderní dobou, kde jsou ty časy kdy pro mě měla véčková nokie super rozlišení?

  • Na to neni potreba ani super zrak, ani zhyckanost. Proste nekoho nebavi se koukat na podradny a hruby displej a jeste verit blabolum o retine, ktera je jen marketingem a nazvem, nicim vice. Doba pokrocila, takze neni potreba se odvolavat na stare telefony. Doma taky nechces koukat na starou televizi se starou obrazovkou.

  • Matyáši,
   já také žádný rastr na iPhone XR nevidím, možná to bude asi tím, že vůbec nevím co to je. :-)
   Jinak na XR-ku souhlas s výdrží, ta je opravdu hodně dobrá.

  • Jako sorry ale já mu prostě nevěřím že na XR vidí jednotlivý pixely na půl metru?? mě to přijde nemožný, s tou výdrží se dostanu tak na 10h využití a oproti 5h na SE je to vážně dobrej upgrade. A i kdyby jsem ten rastr viděl tak to kvůli baterce obětuju.

  • Matyáši
   vždyť ano, jsi spokojený s výdrží – myslel jsem si to, proto jsem Ti ji pochválil.
   Lidé by si měli dělat nejenom v tomto čase radost. :-)

  • Taky si myslím, že sarkasmus je super??

  • Kup si XR taky, teď vypadáš jako psycholog z apple storu

  • Zaklinac: O M G…

  • aha, uni sa naucil tri pismenka ako zaverecne pindy, ked mu dojdu argumenty. Ako vzdy.

  • Jako dechberoucí ne, ale STAROU a dobrou určitě.

 13. Nesouhlasím s Huawei P20. Velikost a IPS displej je jednoznačná výhoda proti P20 Pro. Telefon svoje místo má. A srovnání s Honorem 10 nebo P20 lite je naprosto nesmyslné už jen z pohledu IPS displeje. Ten na P20 je nadprůměrně dobrý, ten na Honoru 10/P20 lite (mají stejný) naopak velmi podprůměrný. Stačí si je srovnat v kdejakém elektru. Já měl oba doma na zkoušku.

 14. Perfektní článek. Díky moc, usnadnil jste mi rozvahu mezi Samsungem S9 a S8 což jsem si taky myslel. Zdeněk
  Přeji vám mnoho úspěchů v novém roce.
  Více takových článků si přejí.

 15. To je ale zbytečný článek ….. prý zbytečný smartphone … , nemyslím si že pro majitele zde uvedených telefonů je daný přístroj zbytečný.
  To už nemáte co psát ? Dlouho tu nebylo nic o aplikaci na počasí :D :D :D D: D:
  Ale těch blbů co diskutují je hodně, takže článek splnil svůj učel. htcjirka vyhrál první cenu.

  • Pro motorkáře zde nic k diskuzi není.
   Nezastavovat – pokračovat.
   Jo ona je vlastně zima, tak do garáže a leštit a leštit a leštit.

  • iOvce jsou zde nejvice vitane.?

 16. S P20 ve vašem výběru rozhodně nesouhlasím, je to výborný telefon a ani za doporučenou cenu není důvod se mu vyhýbat. Já ho koupila za 11.000 Kč a to fakt nebyl důvod váhat. Takže tady jste dost ulítli.

 17. Procitam si diskuze a….. htcjirka mi pripada jako asocial vysedavajici 24/7 na diskuznich forech zabyvajicich se spotrebni elektronikou. To uz je slusna diagnoza. Tak bych chtel travit nekolik let sveho zivota… hadat se o kltinach jako je !mobilni telefon! :-D solidni odpad spolecnosti :-D

 18. Za to ty vypadáš na výkvět společnosti.

 19. Zanechte diskuzí. Droidovce htcjirka ví vše nejlépe a vše vám vysvětlí. Tahle zneuznalá Lumia ovce je přece bohyňa :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).