Ve včerejším článku jsme se podívali na několik telefonů, které se podle nás v uplynulém roce povedly úplně nejméně. Nakonec jsme ale neodolali a rozhodli se rok zakončit na trochu pozitivnější notě.
Proto vám dnes představujeme výběr sedmi nejlepších telefonů roku 2018 podle redaktorů SMARTmania.cz. Jednotlivé modely se na tento seznam dostaly z různých důvodů, ale myslíme si, že své místo si zasloužily všechny.
Stejně jako u nejhorších telefonů jde pochopitelně o velmi subjektivní výběr a je tak možné, že s ním ne všichni budou souhlasit. Pokud se váš favorit na seznam nedostal, určitě se s námi neváhejte podělit v komentářích.
Huawei Mate 20 Pro
Čínské smartphony již nějakou dobu rozhodně nepatří mezi outsidery. Huawei však svým modelem Mate 20 Pro ukázal, že mají i na úplnou špičku. Přímým konkurentem je Samsung Galaxy Note9, případně z jablečného světa iPhone Xs Max. Huawei však oproti oběma konkurentům nabídl sympatičtější cenovku a v poměru ceny a výkonu by tak jen velmi těžko hledal konkurenci.
Na tomto smartphonu se nám v recenzi líbilo až na pár maličkostí v podstatě všechno. Zaujme skvělou kvalitou zpracování, krásným displejem, pokročilým fotoaparátem s AI a dokonce mu nechybí ani spolehlivá čtečka otisků integrovaná přímo do displeje.
Huawei Mate 20 Pro nezaostává ani ve výdrži. Jeho velká 4 200mAh baterie spolu s bleskurychlým 40W nabíjecím adaptérem zajišťují skutečně dlouhou výdrž. S tímto smartphonem tak pohodlně prožijete celý den, a ještě budete mít pravděpodobně dost baterie na sledování seriálů před spaním.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 157,8 × 72,3 × 8,6 mm, hmotnost: 189 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
V našem výběru neurčujeme pořadí jednotlivých telefonů. Pokud bychom tak ale učinili, Huawei Mate 20 Pro by možná pomyslnou první příčku zaujal. Jak jsme řekli už v naší recenzi, jde zkrátka o smartphone bez kompromisů.
Samsung Galaxy Note 9
Samsung Galaxy Note 9 je další zjevnou volbou, která v našem seznamu prostě nemůže chybět. Podobně jako Huawei Mate 20 Pro exceluje v podstatě v každém ohledu, ovšem v některých oblastech čínského konkurenta ještě předčí.
Jako již tradičně zaujme především velký displej s minimálními rámečky. 6,4″ Super AMOLED je bez přehánění nejlepším displejem, který kdy byl do smartphonu zabudován. Nejde přitom pouze o jemné rozlišení či podání barev, displej exceluje také v čitelnosti na slunci, která je dána vysokým jasem. Zahnuté okraje chytře využívá software a displej tak nese určitou přidanou hodnotu, kterou u konkurence nenajdete.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 161,9 × 76,4 × 8,8 mm, hmotnost: 201 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Samostatnou kapitolou je pak fotoaparát, který patří k úplné špičce. Velmi zajímavá je zejména variabilní clona, která představuje zajímavou inovaci ve světě mobilní fotografie.
Note9 však potěší i v celé řadě dalších ohledů, například stylus S-Pen je doplněk, na nějž někteří nedají dopustit. Vlajková loď Samsungu tak zkrátka představuje koupi, které určitě litovat nebudete.
Apple iPhone Xs Max
Zařazení vlajkové lodi Applu asi není žádným překvapením. Apple iPhone Xs Max je zkrátka telefon, který se povedl ve všech ohledech. Jde o důstojnou evoluci pro majitele iPhonů X a přímo revoluci pro všechny uživatele starších řad.
Na iPhonu Xs Max nás na první pohled zaujala kvalita zpracování, která působí skutečně velmi prémiově. Telefon je navíc odolný podle certifikace IP68 a je tak i poměrně odolný vůči vodě a prachu. Házet bychom s ním ale kvůli skleněným zádům nedoporučovali.
Dalším velkým benefitem modelu Xs Max je jeho displej. Zatímco na špičkový výkon jsme u každé nové generace jablečného smartphonu už tak nějak zvyklí, s displeji to ne vždy bylo tak slavné. „Xsko“ však nabízí velký 6,5″ OLED displej s vysokým rozlišením, jasem a skvělým podáním barev. Když k tomu přičtete podporu HDR10 a 3D Touch, můžeme bezpečně říci, že jde o nejlepší displej, který jsme kdy na iPhonu mohli vidět.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 157,5 × 77,4 × 7,7 mm, hmotnost: 208 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 3174 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Přístroj je dobře odladěný i po softwarové stránce a vytknout mu lze snad jen trochu nedotažený fotoaparát. Ten sice rozhodně není špatný, ale na současnou špičku prostě nemá. Nepotěší ani astronomická cena, nicméně to už snad v případě Applu nikoho nepřekvapí.
Pixel 3 (XL)
Google tento rok již potřetí představil svou odpověď na iPhony pod značkou Pixel. Pixel 3 a jeho větší bratr Pixel 3 XL jsou telefony, které na první pohled neznalé uživatele moc nezaujmou. Menší Pixel 3 má poměrně velké rámečky, zatímco větší Pixel 3 XL je zatížen vyloženě přerostlým výřezem. Design navíc celkově působí docela nudně a možná i trochu lacině, což se vzhledem k cenovce moc nehodí.
Ale nebojte, nespletli jsme si kategorii. I přes tyto – řekněme povrchové – chyby jsou Pixely 3 výbornými smartphony. Silnou stránkou je pochopitelně spojení softwaru s hardwarem, což je dáno tím, že Google podobně jako Apple ovládá oba aspekty.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 158 × 76,7 × 7,9 mm, hmotnost: 184 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3430 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Výsledkem je mimo jiné to, že Pixely 3 jsou dost možná nejlepšími fotomobily roku. Mají sice pouze jednu čočku a nemohou tak nabídnout optický zoom ani extra širokoúhlé záběry, ale bohatě to vynahrazují v ostatních aspektech. Focení v noci, portréty, dynamický rozsah. To vše jsou disciplíny, v nichž Pixely v podstatě nemají konkurenci.
Fotoaparát je tak hlavním důvodem, proč se Pixel 3 (XL) dostal do našeho výběru. Google dokázal z hardwaru velmi podobnému ostatním vlajkovým lodím dostat to, co jiní zkrátka ne. A vzhledem k tomu, že focení je pro spoustu lidí stále důležitější součástí smartphonu, určitě si své místo ve výběru zaslouží.
OnePlus 6T
OnePlus někdy čelí kritice, že jeho smartphony již nejsou tak levné, jak kdysi bývaly. Na druhou stranu jsou však také mnohem lepší a dalo by se říci, že se ze „zabijáků vlajkových lodí“ staly opravdovými vlajkovými loděmi. Proti nim si však stále uchovávají poměrně značnou cenovou výhodu.
OnePlus 6T tak v našem výběru nemůže chybět. Elegantní telefon s kvalitním zpracováním, prvotřídním výkonem, rychlým nabíjením a slušnou výdrží je zkrátka to, co pro mnoho lidí představuje ideální volbu. Nechybí dokonce ani čtečka otisků v displeji, což telefonu dodává prémiový nádech.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 157,5 × 74,8 × 8,2 mm, hmotnost: 185 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3700 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Najdou se samozřejmě i některé slabší stránky, jako například kamera. Ta sice není vyloženě špatná, ale na nejvyšší příčky zkrátka nemá. Na druhou stranu však telefon stojí téměř polovinu toho, co jeho konkurenti, takže mu tyto drobné ústupky rádi odpustíte.
Xiaomi Mi Mix 3
Xiaomi Mi Mix 3 je třetí generací telefonu, jímž čínský výrobce v roce 2016 pomohl spustit trend bezrámečkových smartphonů. Xiaomi ukázalo, že mu ani po dvou modelech rozhodně nedochází dech a vsadilo na netradiční vysouvací konstrukci. Ta umožnila docílit skutečně minimálních rámečků bez rušivého výřezu a telefon tak zase o kus posunul laťku mobilního designu. Důležitou informací je také fakt, že vysouvací konstrukce pravděpodobně nebude činit v běžném používání problémy. Nezávislé testování nedávno neodhalilo žádnou vadu ani po výrazném překročení garantovaného počtu vysunutí.
Xiaomi navíc neudělalo tu chybu, že by se zaměřilo pouze na displej. Velmi povedená jsou také keramická záda, ale i třeba duální fotoaparát s optickou stabilizací, který směle snese srovnání s jakoukoliv konkurencí.
Mi Mix 3 exceluje i na poli výkonu, kde nabízí všechny parametry vhodné pro opravdovou vlajkovou loď (byť tento titul oficiálně patří Mi 8). Jedinými zápory tak je trochu vyšší hmotnost, chybějící voděodolnost a nepříliš zářná výdrž.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 157,9 × 74,7 × 8,5 mm, hmotnost: 218 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3200 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Tyto zápory však nejsou nijak zásadní a Xiaomi si tak za svou odvahu posouvat limity designu členství v našem výběru bezpochyby zaslouží.
Asus ZenFone 5Z
Asus ZenFone 5Z je telefon, pohybující se svou cenou na rozhraní vyšší střední třídy a vlajkových lodí. Jeho výbava však už vcelku bez diskuze patří do druhé zmiňované kategorie. Spolu s OnePlus 6T tak ZenFone 5Z nabízí jeden z nejlepších poměrů ceny a výkonu z letošních modelů.
Snapdragon 845 a 6GB RAM jsou mezi top modely klasikou, omezme se tedy na konstatování, že hardware nijak nebrzdí ani grafická nadstavba ZenUI, která naopak přidává několik užitečných funkcí navíc. Zatímco špičkový procesor a velkou RAM nabízí i jiní, kvalitní fotoaparát přeci jen u telefonů s cenou okolo 13 000 Kč není tak úplně pravidlem.
Nejbližším konkurentem je zřejmě zmiňovaný OnePlus 6T a můžeme celkem bezpečně říci, že fotoaparát se lépe povedl Asusu. Kvalitní stabilizace, sekundární širokoúhlý objektiv a zajímavé AI funkce jsou zárukou velmi solidních výsledků. Ty sice úplně nedosahují kvalit opravdových vlajkových lodí, ale vzhledem k ceně jsou myslíme více než dobré.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 153 × 75,7 × 7,9 mm, hmotnost: 155 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Potěší také design, který není bůh ví jak originální, ale působí lépe, než třeba mnohem dražší Pixel 3. Z celkového dojmu ubírá jen trochu moc široká bradička displeje. Samotná obrazovka je ale velmi povedená, a ačkoliv nejde o OLED, s kontrastem ani podáním barev rozhodně problém nemá.
Asus ZenFone 5Z tak do našeho výběru našel cestu jako ukázka toho, že i za relativně dostupnou cenu lze vytvořit přístroj, který nedělá moc bolestivých kompromisů a v klíčových oblastech snese srovnání s dražší konkurencí.