TOPlist

Recenze OnePlus 6T: vlajková loď za hubičku

Smartphony značky OnePlus na sebe vždy poutají poměrně velkou míru pozornosti, a to především díky dobře nastavené cenové politice. Filosofie OnePlus je poměrně jednoduchá – nabízet telefony se špičkovou výbavou za co možná nejnižší cenu. V minulosti se často ve spojení s OnePlus používalo označení „zabiják vlajkových lodí“, nicméně to už je dnes přece jenom trochu klišé.

Výrobce vsadil na roční obměnný cyklus, což v praxi znamená, že velké změny můžeme čekat každých zhruba 12 měsíců. Teď na podzim proto přichází vylepšený model klasického OnePlus 6 (recenze), který si do názvu přidal písmenko T. Mohlo by se tedy zdát, že změn nyní tolik nebude, ale není tomu tak.

OnePlus 6T přichází s nepatrně větším displejem, na kterém zároveň najdeme menší kapkovitý výřez, který dle mého vypadá mnohem lépe, pak také větší kapacitou baterie a především čtečkou otisků prstů integrovanou přímo do displeje. Za základní verzi s 6 GB RAM a 128GB interní pamětí si výrobce účtuje 549 euro (14 300 Kč), což je o poznání méně, než jsme zvyklí u konkurenčních výrobců.

OnePlus 6T: kvalitní konstrukce a minimalistický výřez

Po stránce designu se ve srovnání s OnePlus 6 příliš mnoho nezměnilo. Na první pohled je patrný snad jen menší výřez v displeji, který připomíná kapku. Pokud nejste fanoušci výřezů, můžete si jej v nastavení softwarově skrýt. Vzhledem k většímu displeji (6,41″ vs. 6,28″) a baterii (3 700 vs. 3 300 mAh) narostla hmotnost ze 177 na 185 gramů a nepatrně se zvětšily i rozměry.

Přesto OnePlus 6T dobře padne do ruky a celkově má dobrou ergonomii. Rámeček je kovový, záda jsou skleněná. Vybrat si můžete buď z lesklé povrchové úpravy (Mirror Black), nebo matné Midnight Black. V době psaní recenze výrobce představil ještě třetí variantu Thunder Purple, která má na zádech gradient s přechodem z černé do fialové. Matná Midnight Black je méně náchylná na otisky prstů, naopak u lesklé verze se nevyhnete velmi častému leštění.

Obsah balení OnePlus 6T
Obsah balení OnePlus 6T

Klasickou tlačítkovou sestavu doplňuje ještě speciální přepínač na pravé straně, který vám dovolí rychle měnit mezi klasickým/tichým profilem a vibracemi. Ve spodní části má své místo USB-C konektor pro rychlé nabíjení a hlavní systémový reproduktor, který nehraje vůbec špatně.

Klasický 3,5mm výstup pro připojení sluchátek bychom na těle OnePlus 6T hledali marně, spokojit se budete muset s redukcí z USB-C, nebo vsadit na bezdrátová sluchátka.

OnePlus 6T ve speciální edici Thunder Purple
Takhle vypadá OnePlus 6T ve speciální edici Thunder Purple

Spolehlivá čtečka v displeji i rychlé rozpoznání obličeje

Velkým lákadlem je bezesporu čtečka otisků prstů integrovaná přímo do displeje. Samotné odemčení telefonu je doprovázeno animací okolo přiloženého prstu, což má trochu odpoutat pozornost od nepatrně delší prodlevy při odemčení ve srovnání s klasickými čtečkami, ale i tak musím uznat, že mě rychlost odemykání příjemně překvapila. Senzor se nachází ve spodní části displeje (navádět vás bude ikonka), kam stačí prst přiložit a systém se rázem odemkne.

Dejte si ale pozor, abyste se při odemykání prstem dobře trefili do plochy senzoru. Je také potřeba, aby se displeje dotkla co možná největší plocha prstu; v opačném případě bude váš pokus neúspěšný. V mém případě čtečka prst správně rozpoznala zhruba devětkrát z 10 pokusů. Přiznám se, že na přítomnost čteček v displeji jsem se v uplynulých dvou letech velice těšil a netrpělivě jsem vyhlížel první zařízení, které tuto technologii nabídne. Paradoxem ale je, že když už jsou letos konečně na trhu, prakticky je nepoužívám.

Odemknutí telefonu doprovází animace
Odemknutí telefonu doprovází animace

Stejně jako třeba u Huawei Mate 20 Pro jsem u OnePlus 6T více než čtečku používal autentizaci přes rozpoznání obličeje. To totiž funguje naprosto skvěle i v horších světelných podmínkách, ale na druhou stranu je dobré vědět, že pokud náhodou by rozpoznání obličejem selhalo, máte v záloze ještě otisk prstu.

Displej OnePlus 6T: skvělá podívaná a množství vychytávek

Čelní straně dominuje 6,41palcový displej s rozlišením 1080 × 2340 pixelů. Poměr stran tak činí 19,5:9 a výsledná jemnost je 402 pixelů na palec. Zobrazovač vyplňuje téměř 86 procent přední strany. OnePlus zůstává věrný zobrazovací technologii Optic AMOLED, která je zárukou výborného barevného podání, pozorovacích úhlů i čitelnosti na přímém slunci. Jeho ochranu zajišťuje Gorilla Glass 6 a z výroby je na displeji nalepena ochranná fólie.

Ambientní režim na OnePlus 6T
Ambientní režim na OnePlus 6T

Vzhledem k použité výrobní technologii displeje nechybí ani ambientní režim, který zobrazuje informace o datu, času, notifikacích a kapacitě baterie, nicméně se tak neděje pořád, ale pouze při zvednutí (pohybu) telefonu, nebo klepnutí na obrazovku. V nastavení lze rovněž vybrat, zda chcete displej rozsvěcet při nové notifikaci. Potěšila mě rovněž možnost aktivovat v nastavení displeje tmavý režim, který díky AMOLED technologii dává smysl, a nechybí ani noční režim s filtrací modrého světla.

Už od modelu OnePlus 5 (recenze) výrobce nabízí několik barevných profilů displeje – kromě výchozího je to sRGB a DCI-P3, případně se nabízí adaptivní režim, který vychází ze standardu D65 a barvami se hodně přibližuje profilu True Tone, který používá Apple. K dispozici je i režim vlastní barvy, kde si lze nastavit barevnou teplotu od 5823 (teplý nádech) po 8200 k (studené barvy).

OnePlus 6T: hardwarová výbava a výkon

Telefony s logem OnePlus vždy nabízely velmi vysoký výkon a jinak tomu není ani v případě nejnovějšího OnePlus 6T. Hnacím motorem se stal osmijádrový čip Snapdragon (4 × Kryo 385 Gold s taktem 2,7 GHz a 4 × Kryo 385 Silver s taktem 1,7 GHz), grafický čip Adreno 630 a 8 GB RAM. S touto sestavou jsme v AnTuTu benchmarku průměrem tří testů dosáhli na skóre 297 524 bodů.

OnePlus 6T se prodává ještě ve verzi s 6 GB RAM; novinkou je zde využití technologie Smart Boost, jež dokáže operační paměť využívat jako interní úložiště, což se pozitivně projeví například při spouštění her (v nastavení tuto funkci najdete pod názvem Chytré posílení). To je podle slov výrobce až o pětinu rychlejší. Jinými slovy, 6 nebo 8 GB RAM není u OnePlus 6T jen marketingové lákadlo, ale má zde své opodstatnění pro rychlejší swapování spuštění aplikací do paměti.

Hardwarové parametry OnePlus 6T

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 GHz Kryo 385 Gold + 4× 1,8 GHz Kryo 385 Silver, GPU: Adreno 630, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 157,5 × 74,8 × 8,2 mm, hmotnost: 185 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,41", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3700 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 16 Mpx, f/1.7, 25mm, 1/2.6", 1.22µm, PDAF, OIS, druhý: 20 Mpx (16 Mpx efektivních), f/1.7, 25mm, 1/2.8", 1.0µm, PDAF, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, Full HD video

Novinku si můžete pořídit se 128GB nebo 256GB interní pamětí (po prvním spuštění máte volných okolo 236 GB pro vaše data), slot na microSD kartu už ale chybí. Alespoň že telefonu disponuje dvěma sloty na nanoSIM kartu a samozřejmě i kompletní podporou LTE sítí.

Konektivitu uzavírá dvoupásmová Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth ve verzi 5.0 a NFC. K dokonalosti chybí snad jen infraport pro dálkové ovládání spotřebičů. Vysokou rychlost a přesnost určení polohy zajišťuje podpora systémů GPS, Glonass, BDS a Galileo.

Baterie a výdrž OnePlus 6T: dva dny na jedno nabití

Oproti předchozí generaci jsme se dočkali navýšení kapacity baterie na 3700 mAh, což se samozřejmě pozitivně projevilo na celkové výdrži. Při méně náročném používání jsem neměl problém dostat se na dva dny provozu, a při velmi aktivní zátěži telefon bez problémů zvládl celý pracovní den (a ještě mi zůstala rezerva okolo 30 %).

OnePlus 6T rovněž podporuje rychlé nabíjení Dash Charge; v praxi jej tedy za prvních třicet minut dobijete z nuly na zhruba 55 procent, pak už se rychlost dobíjení trochu zpomalí (součástí balení je 20W nabíječka). Na 100 % jej nabijete za zhruba 75 minut. K výdrži telefonu nemám jedinou výtku, zamrzí snad jen absence bezdrátového dobíjení, která by u skleněných zad dávala smysl.

Operační systém: Android 9 Pie se spoustou vylepšení

OnePlus 6T běží na vlastní úpravě OxygenOS, který vychází z aktuálního Androidu 9.0 Pie. Základem je čistá verze systému, které prošla pouze lehkými změnami, které usnadňují používání. Za mě je to ideální kombinace – prostředí vypadá téměř jako v čistém Androidu, ale přesto jsou do něj integrovány drobné vychytávky, které dávají smysl. Líbí se mi například malé systémové bublinky zobrazující se při regulaci hlasitosti či změně profilu.

Za zmínku rovněž stojí podpora gest při vypnutém displeji. V pohotovostním stavu stačí na displeji nakreslit předem navolené gesto, kterému přiřadíte požadovanou funkci (spuštění fotoaparátu, hudebního přehrávače…). Nechybí samozřejmě možnost telefon probudit dvojklikem, nebo jej stejným způsobem zase uzamknout.

Líbila se mi také nabídka Shelf, která je součástí launcheru a nachází se na ploše nalevo od domovské stránky. Shelf je jakási alternativa ke kartám Google Now. Najdete zde například oblíbené kontakty, můžete přidávat poznámky, sledovat počasí nebo přidávat další samostatné widgety. Pokud byste Shelf nechtěli využívat, lze jej v nastavení vypnout.

Využívat můžete také režim zobrazení dvou aplikací najednou či paralelní aplikace. V rámci druhé zmíněné funkce můžete mít v telefonu například dva Messengery, WhatsApp, nebo jiné kecálky, a do každého se přihlásit s jiným účtem.

Vzhledem k tomu, že OxygenOS staví na Androidu 9.0, nabízí se možnost ovládat systém gesty, podobně jako například na iPhone Xs (recenze). Pokud by vám ale tato kombinace nevyhovovala, lze v nastavení aktivovat klasickou softwarovou lištu se systémovými tlačítky. Samozřejmostí je možnost přizpůsobit si pořadí systémových tlačítek podle svého gusta.

Nejnovější model z pera OnePlus je dle mého názoru jeden nejrychlejších smartphonů, které jsem měl tento rok možnost otestovat. Optimalizace je skutečně příkladná, stejně tak stabilita systému. Tady si výrobce zaslouží velkou pochvalu.

OnePlus 6T: fotoaparát a záznam videa

Duální fotoaparát u OnePlus 6T je zcela shodný s tím, který výrobce použil už u původního modelu. Primární 1/2,8″ senzor Sony IMX519 disponuje rozlišením 16 megapixelů, optickou stabilizací obrazu a objektivem se světelností f/1.7. Stejnou světelnost má i sekundární senzor, jen rozlišení narostlo na 20 Mpx.

Pokud byste neměli parametry OnePlus 6T dopředu nastudované a spustili byste aplikaci fotoaparátu, pravděpodobně byste si mysleli, že druhý objektiv je zde kvůli optickému přiblížení; ostatně malá ikonka “2X” v aplikaci tomu přímo napovídá, ale realita je bohužel úplně jiná.

Ukázkové fotografie z OnePlus 6T

Druhý fotoaparát v tomto případě slouží pro záznam rozdílné hloubky obrazu a hrátky s hloubkou ostrosti při používání portrétového režimu. Škoda, tak třeba se dočkáme u OnePlus 7… a ona ikonka “2X” v aplikaci pro focení skutečně značí jen možnost využívat dvojnásobný digitální zoom, což rozhodně není nic, co by vás posadilo na zadek.

Dvojnásobný digitální zoom

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde

Výsledná kvalita snímků je ale na velmi slušné úrovni, a to zejména při focení v dobrých světelných podmínkách. Obstojně si software poradí také s protisvětlem a přepaly, a to zejména díky chytrému používání HDR. Pokročilí fotografové ocení přítomnost plně manuálního Pro režimu. Nechybí ani podpora technologie Google Lens pro rozpoznávání objektů skrze hledáček telefonu – ta rovněž funguje spolehlivě.

Noční režim OnePlus 6T

S ubývajícím světlem se tradičně začíná objevovat vyšší míra šumu a detaily se začínají slévat do barevných ploch. S přihlédnutím k ceně telefonu je však kvalita fotografií velmi dobrá, a to samé platí i pro záznam videa. Pro noční focení je k dispozici i speciální Noční režim, který umí vytáhnout o něco více detailů a nepatrně zvýšit ostrost, ale zázraky od něj nečekejte.

Video telefon zvládne nahrávat maximálně v rozlišení 4K při frekvenci 60 snímků za sekundu. Při záznamu nejvíce oceníte optickou stabilizaci obrazu; ta funguje velmi dobře a pořízená videa díky tomu nejsou nijak roztřesená. Občas je ale patrný drobný pokles snímkovací frekvence (u 4K/60 fps), a to zejména při rychlém pohybu za zhoršených světelných podmínek. Na můj vkus také automatika u videa až moc „vylepšuje“ barvy, což u některých scén vypadá pěkně, ale ve většině případů jsou barvy zbytečně přesaturované a k realitě mají hodně daleko.

Nechybí ani speciální slow-motion režim, kdy telefon zvládne pořídit zpomalená videa s až 960 snímky za vteřinu, avšak maximálně v HD rozlišení.

Recenze OnePlus 6T: závěrečné hodnocení

Jak jsem nakousl v úvodu – OnePlus 6T je vylepšeným nástupcem původního OnePlus 6, oproti kterému nabízí lepší výdrž, větší displej a především čtečku otisků prstů integrovanou do displeje. Ta funguje překvapivě dobře, ale stejně tak se můžete spolehnout na svižnou autentizaci obličejem.

Design telefonu zůstal téměř beze změny a na první pohled od sebe oba telefony rozlišíte snad jen díky menšímu kapkovitému výřezu nad displejem. Ten působí decentně a úspěch slavil i u lidí, kteří jinak smartphonům s výřezem nemohou přijít na jméno.

oneplus 6T ve všech barevných variantách
oneplus 6T ve všech barevných variantách

Do karet novince hraje i velice příznivá cena. Základní model s 6 GB RAM a 128GB interní pamětí vyjde na 549 euro (14 300 Kč), prostřední varianta s 8 GB RAM a 128GB pamětí vás vyjde na 579 euro (15 050 Kč), a konečně nejvybavenější verzi s 8 GB RAM a 256GB interní pamětí zakoupíte za 629 euro (16 350 Kč). Telefon lze objednat přímo z oficiálních stránek OnePlus.net. Základní poštovné je zdarma, případně si můžete připlatit zhruba 350 Kč za zrychlené doručení (nám takto telefon dorazil hned druhý den).

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu. Pokud si chcete přečíst recenze všech předchozích generací smartphonu OnePlus, přejděte na tento odkaz.

A zápory? Rozhodně je to absence jakéhokoliv stupně krytí a voděodolnosti, chybějící slot na microSD kartu, 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a absence bezdrátového dobíjení. U fotoaparátu na mě dojem neudělaly noční fotografie a sekundární objektiv bych raději využíval pro dvojnásobný optický zoom, než pro focení portrétů, nicméně vzhledem k ceně jsou to všechno věci, které telefonu určitě odpustíte.

OnePlus 6T

OnePlus 6T
9.2

Design a zpracování

9.4/10

Výkon a optimalizace

9.6/10

Hardwarová výbava

9.3/10

Kvalita fotografií a videa

8.8/10

Výdrž baterie

8.9/10

Klady

  • precizní dílenské zpracování
  • kvalitní AMOLED displej
  • výkon & optimalizace
  • vylepšení v rámci OxygenOS
  • dobrý fotoaparát
  • čtečka otisků v displeji
  • bleskové odemykání obličejem
  • skvělý poměr cena/výkon

Zápory

  • chybí odolnost vůči vodě
  • nemá klasický audio výstup
  • absence bezdrátového dobíjení
  • chybí slot na microSD kartu
  • fotoaparát občas zbytečně zvýrazňuje barvy
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku