Recenze Apple iPhone 5c: Vážně jen „pětka“ v plastu?

Možná tak trochu jiná recenze, protože v testu nemáme novinku, ale telefon, který se již rok prodává. Nebo to tak není a 5c je nový model? Pojďme to zjistit v našem dnešním testu.

Apple iPhone můžeme směle označit za fenomén dnešní doby a také legendu, která obrátila svět mobilních telefonů vzhůru nohama. A nejen ten, ale svým způsobem i naše životy. Vůbec náš pohled na mobilní telefony, přístup k nim a styl jejich využití. Dotykový displej, ovládání prsty, aplikace a další. To vše tu bylo již dříve, ale přiznejme si, že to nebylo tak pohodlné, tak intuitivní. Steve Jobs měl v jednom pravdu. „We really reinvented the phone,“ řekl na své dnes již legendární keynote, kde světu představil první generaci iPhone.


iPhone 5c láká na polykarbonátové kryty v několika pestrých barvách

Od té doby uplynulo šest let a iPhone stále patří k nejprodávanějším smartphonům na světě. O ziskovosti Applu jako takového nemluvě. Konkurence se snaží nabourat teritorium Applu, ale zatím neúspěšně. Stále a pořád se na trhu neobjevil smartphone, který by byl opravdovým konkurentem a iPhonu zatopil. Ano, jsou tu skvělé smartphony, které jsou mnohdy technologicky pokročilejší než iPhone, jejich parametry jako by září do dáli, ale žádný z nich nikdy neměl kolem sebe tu auru luxusu a výjimečnosti, jako stále a pořád má iPhone. Můžete ho milovat, můžete ho nenávidět, ale to nic nemění na tom, že iPhonu vděčíme za to, jak a jaké smartphony dnes používáme.


Dvě nová jablka od Applu: iPhone 5c a iPhone 5s (vpravo)

A teď jsou tu dva. Svým způsobem jde o malou revoluci. Doposud byl vždy představen jeden iPhone a předchozí model se doprodával souběžně s novým za nižší cenu a třeba i v nižší specifikaci, hlavně co se paměti týče. Letos je ale vše jinak a Apple na své tradiční keynote představil iPhony dva. „Drahý“ iPhone 5s (videopohled), jehož recenzi chystáme a „levný“ iPhone 5c, jehož recenzi právě čtete.

Zlí jazykové tvrdí, že iPhone 5c je jen předchozí iPhone 5, který Apple obalil do plastového krytu a v podstatě se nic nezměnilo. A také si za to Apple nechá řádně zaplatit. Realita ale není vždy tak jednoznačná. iPhone 5c je opět iPhone jak má být. Buď ho budete milovat nebo nenávidět. Nic mezi tím. A je jedno, jestli je obalený do plastu, kovu, dřeva nebo něčeho jiného. Je to prostě nový iPhone. Pojďme se mu společně podívat na zoubek.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu smarty.cz, kde si iPhone 5c můžete zakoupit

Klady (+)

 • kompaktní rozměry a dílenské zpracování
 • polykarbonátová záda, pestré barvy
 • rychlý a stabilní systém
 • perfektní displej s dobrou čitelností na sluníčku
 • dobrá výdrž
 • fotoaparát a záznam videa
 • novinky v iOS 7
 • kvalitní sluchátka v balení

Zápory (-)

 • minimum inovací vůči iPhone 5
 • polykarbonát je náchylný k vlasovým škrábancům
 • bez iTunes se neobejdete
 • omezení iOS 7, absence USB Mass Storage
 • slot na nanoSIM kartu
 • některé fotografie mají růžový nádech uprostřed
 • zbytečně vysoká cena

Obsah balení: Plastové vajíčko

Balení tvoří krabička z tvrdého plastu, uvnitř adaptér do zásuvky, USB kabel s koncovkou Lightning a sluchátka EarPods, stejná jako u iPhone 5, takže velmi kvalitní. Pak nějaké ty návody a nezbytnou samolepku v podobě loga Apple.

- - -

Právě sluchátka EarPods, která mě příjemně překvapila svou kvalitou. Až doposud jsem k testovaným telefonům používal své „špunty“ Sennheiser CX 300, protože mám rád výrazné basy. Sennheisery mi navíc velmi dobře seděly v uších, což jsem ocenil zejména při běhání. EarPody od Applu dle mého hrají téměř stejně jako „senny“, mají však odlišnou konstrukci.

-

Videopohled na iPhone 5c

Design a zpracování: Pevný polykarbonát s výraznými barvami

Opět si musím posypat hlavu popelem, že vynáším unáhlené soudy a dám na předsudky. Ale snad se mnou budete souhlasit, když řeknu, že na fotkách iPhone 5c vypadá prostě divně a plastově. Při představení mě vůbec nezaujal a podobně na tom byli i další členové redakce.

- - -

Na oficiálních snímcích od Applu vypadá moc pouťově a nevyzařuje z něj punc výjimečnosti jako z předchozích iPhonů. Ano, 3G a 3GS byly taky plastové, ale to bylo ještě před tím, než ve větší míře dorazilo sklo a kovy. Možná proto iPhone 5c, plastový, teď působí divně a možná levně. Ale není takový.

-

Apple si na vzhledu a zpracování svých produktů dává záležet. Tedy i plastový, respektive polykarbonátový iPhone v reálu vypadá dobře a nemáte z něj pocit, že byste v ruce drželi levný telefon. Realita je skutečně jiná než na produktových fotografiích. Polykarbonát na bocích a zádech je sice lesklý, ale nezůstávají na něm otisky tolik jako na plastech používaných konkurencí.

- - -

Vadou na kráse je vyšší náchylnost plastu k oděrkám. Nevšiml jsem si, v jakém stavu telefon dorazil, protože už byl používaný, ale po více jak týdnu se na zádech objevily nepěkné vlasové škrábance. Jsou vidět jen pod přímým světlem a jen z určitých úhlů, ale jsou tam. A to u telefonu s poměrně seběvědomou cenou zamrzí.

- - -

Až na polykarbonátové boky a záda je iPhone 5c stejný jako iPhone 5. Což samozřejmě nahrává teoriím, že je to jen pětka vložená do plastového krytu. Změnily se rozměry, lehce, o milimetry. Další fakt ve prospěch výše uvedené teorie. Také vzrostla hmotnost, o zhruba 20 gramů. Na internetu jsem viděl fotky iPhone 5c „vyloupnutého“ z plastových zad. A byla to starší pětka tak, jak ji všichni známe. Těžko říct, jestli to byl podvrh či ne, ale červíček už hlodá, že?

-

Nic to ale nemění na tom, že iPhone 5c v reálu vypadá opravdu dobře. Zvolené barvy jsou atraktivní a věřím, že o tuto novinku bude zájem, ale rozhodně ne tak enormní jako v případě iPhone 5 či iPhone 5s. Z pohledu ergonomie mu není moc co vytknout. Vzhledem k celkovým rozměrům nevadí tlačítko pro zapnutí/vypnutí na horní hraně.

- - -

Určitě je potřeba pochválit mechanický přepínač vyzvánění a vibrací, má ale poměrně tuhou aretaci a k přecvaknutí je potřeba vynaložit více síly… minimálně do doby, než se mechanismus trochu vychodí. Drobnou vadou na kráse pro někoho může být umístění 3,5 mm jacku na spodní hranu. Je to trochu nezvyk a mnozí uživatelé toto řešení považují za nepraktické, včetně mě.

-

Pozor je potřeba si dát na jednu věc. Čočka fotoaparátu v levém horním rohu zad, je moc u kraje a často se stane, že si ji při focení částečně zakryjete prstem.

Hardwarová výbava: Nic nového pod sluncem

Na hardwaru se oproti iPhone 5 nezměnilo nic. Ale vůbec nic. Ani ťuk. Apple vzal osvědčený a úspěšný koncept a použil ho znovu. Opět tu tedy máme čip Apple A6 (dual-core, 1,3 GHz) a 1 GB RAM zajišťující velmi svižný chod a interní paměť 16 nebo 32 GB, kterou samozřejmě nelze nijak rozšířit. U 16GB verze máte volných okolo 13 GB pro vaše data. Kdo by čekal 64GB verzi iPhone 5c, bude zklamán, tu Apple ve svém portfoliu nenabízí. Telefon je opravdu svižný a věrný rozšířenému podvědomí, že iPhone je rychlý, neseká se a nepadá. Je to pravda, do posledního puntíku.

GPRS, EDGE, HSPA, LTE, WiFi data ve všech podobách, v jakých je dnes můžete komerčně využít. Příjem signálu jak ze sítě operátora, tak lokální WiFi je vynikající. Souběžně jsem testoval další smartphony s Androidem, a v tomto ohledu byl iPhone 5c králem. A vězte, že LTE na něm „lítá jak z praku“.

Kromě podpory GPS zde najdeme i Glonass. Satelity se fixují velmi rychle, signál nevypadne ani v husté městské zástavbě. Horší je to s mapovými podklady od Apple, ale to je na debatu do jiné kapitoly. A naštěstí můžete pro navigaci používat i jakýkoliv jiný program včetně povedených Google Map. Akcelerometr, gyroskop, kompas a proxmity senzor jsou dnes již standardem. Konkurence umí víc, ale o využitelnosti a praktičnosti bychom mohli sáhodlouze diskutovat.

-
D
isplej u iPhone 5c je stejný jako u hliníkové „pětky“, přesto je na něj radost pohledět

Nebudu vás dál zatěžovat výčtem technických parametrů a jejich hodnocením. To je nuda. A hlavně, iPhone není Android smartphone, u kterého se úzkostlivě sledují jednotlivé parametry, pixely na displeji, pixely u fotoaparátu, palce úhlopříčky, jádra procesoru, gigabajty operační paměti a podobně. iPhone má vždy jasně dané parametry a většina jeho uživatelů je neřeší. Proč? Protože iPhone funguje. Takřka vždy a všude, takřka za všech okolností. A o tom to je, to je na tom to nejdůležitější. Chcete-li si honit triko v hospodě před kamarády, jak vybavený máte smartphone, iPhone není pro vás. Ten funguje a nemusí si hrát na něco, co není a co ve finále mnohdy ani nefunguje jak má.

- -

Zastavme se nakonec u displeje. Čtyřpalcový IPS panel s rozlišením 640 x 1 136 pixelů jasně patří k tomu nejlepšímu, co na současném trhu pořídíte. Ne velikostí, ale tím, jak zobrazuje to, co zobrazovat má. Věrně, jasně, dobře… čitelnost na přímém sluníčku je příkladná, stejně tak pozorovací úhly a podání barev. A kdo chce zařízení s větší úhlopříčkou, pravděpodobně se iPhonu vyhne. Tady si budeme muset počkat až na představení dalšího modelu (příští rok), který už snad s větším displejem přijde.

Baterie a výdrž: Malý, ale vydrží

Na výdrž předchozího iPhone 5 si uživatelé velmi často stěžovali a osobně znám případy, kdy majitel musel k nabíječce s vybitým telefonem i 3x denně. Nic příjemného. Apple si tuto vadu zjevně uvědomil a iPhone 5c dostal do vínku baterii s vyšší kapacitou, i když ne o moc. 1 510 mAh oproti původním 1 440 mAh z iPhone 5. Větší změny se ale nejspíš udály jinde „pod kapotou“, konkrétně v optimalizaci samotného iOS 7. iPhone 5c totiž i při vyšší zátěži nemá problém vydržet celý jeden den. To je vzhledem k mizerné výdrži předchozí generace opravdu úspěch.


Náhled pod kapotu aneb baterie z iPhone 5, iPhone 5s a iPhone 5c (vpravo)

Vyšší denní zátěž znamená synchronizaci 4 e-mailových účtů, zhruba hodinu hovorů, Twitter, WhatsApp, a surfování po webu. I tak máte večer k dispozici kolem 35 % baterie, na „takové to večerní brouzdání“.

Přehrávání HD videa s polovičním jasem zvládne iPhone 5c necelých 7 hodin. Hudbu pak 18 hodin a hry necelých 6 hodin. Zkusil jsem jeden zajímavý test.Vložil jsem do iPhone 5c SIM kartu pouze na volání, vypnul jsem datové přenosy, WiFi a GPS. Pouze s voláním a SMS telefon vydržel na jedno nabití celých 5 dnů v provozu či spíše v pohotovostním režimu.

Fotoaparát a záznam videa

iPhone je již nějakou dobu považován za jeden těch lepších fotomobilů. Pětka se posunula zase o kus dál a z toho těží i dnes testovaný 5c, který má zcela stejný fotoaparát. 8Mpx snímač typu BSI od Sony o velikosti 1/3,2“ pořád patří k tomu lepšímu, co se prodává. Parametry jsou jedna věc, výsledky však druhá. Jak tedy „levný“ iPhone fotí?


Přepínání mezi jednotlivými režimy (focení, video, panoramatický snímek a čtvercová fotografie)

Dejte mu dobré světlo a pořídí vám kvalitní fotky i video. Není to sice to nejlepší, co dnes můžete z fotomobilu dostat, ale rozhodně vás svými výsledky neurazí. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami výsledky neklesají tak rapidně jako u konkurence. Dejte mu tedy horší světlo a pořád vám naservíruje uspokojivé výsledky. Za špatných světelných podmínek se nemůže rovnat top Lumiím od Nokie, ale pořád fotí vcelku dobře, i když je potřeba počítat s menší ostrostí a výraznějším šumem. Případně vám pomůže silná přisvětlovací dioda, která funguje zhruba do vzdálenosti 4 metrů. S jejím použitím mají pak obrázky mírný nádech do modra.

- - -

- - -
V některých situacích (zejména v horších světelných podmínkách) se ve středu snímku objevuje nepříjemný růžový nádech

S iOS 7 se změnilo i prostředí fotoaparátu. To postrádá veškeré moderní finesy, které aktuálně nabízí Samsung, LG, Sony nebo Nokia. Pro základní focení ale iPhone stačí bohatě. Kromě standardních fotografií a až fullHD videa zvládne i HDR obrázky, panorama nebo různé barevné filtry.

- - -

- - -
Další snímky najdete v naší galerii, kde najdete i odkaz pro stažení v plném rozlišení

Pokud jste s iPhonem nikdy nefotili, překvapí vás rychlost, s jakou snímky pořizuje. Rychlost spouště (softwarová na displeji nebo tlačítko ovládání hlasitosti) reaguje okamžitě a dokáže sázet jeden snímek za druhým. Pomalejší je pouze režim HDR, ale to je vcelku logické. iPhone 5c kromě výše uvedených zvládne pořizovat také makro snímky. Nejmenší vzdálenost je zhruba 8 cm. Nemusíte nic zapínat, pouze telefon přiblížíte k fotografovanému objektu, zaostříte a hotovo.

- - -

Video můžete natáčet ve fullHD s frekvencí 30 snímků za vteřinu, respektive 29. Během natáčení můžete zároveň pořizovat snímky. Zároveň iPhone po celou dobu natáčení průběžně zaostřuje, můžete doostřovat prstem a problémy mu nedělají ani rychlé přechody mezi světlými a tmavými místy. Vyrovná se s nimi rychle. K pořizování videa si můžete zapnout přisvětlení diodou, ale záběry jsou pak umělé a přesvětlené. Občas se mi ale stávalo, že optika při záznamu videa přeostřovala až zbytečně moc často, což se negativně projevilo na výsledném záznamu.

iPhone 5c rozhodně není fotošpička. Nenabídne portfolio pokročilých funkcí, ale fotí a natáčí dobře pro běžné každodenní použití. Pracuje rychle a bez jediného zaváhání.

Operační systém, prostředí a software

iPhone 5c přišel na náš trh s novým iOS 7 (testovaný kus konkrétně s verzí 7.0.3). Ten si prošel poměrně masivním beta testováním na uživatelích, než byl představen a nasazen oficiálně. Pokud vám iOS 7 a rozsáhlé změny v něm nic neříkající, podívejte se na náš dřívější článek.

 
Obrazovka s ikonami v iOS 7 a nová nabídka Control Center, do které se dostanete tahem prstu odspoda nahoru

Nevím, jestli jsem ten správný člověk na hodnocení nového iOS 7. Nějak si nedokážu udržet objektivní odstup. iOS jsem používal na iPhone a iPad od verze 4 a byl jsem velmi spokojen. Verze 7 je z mého pohledu úlet podpořený větším než velkým množstvím LSD. Mně osobně se tenhle grafický styl prostě nelíbí. Ani trochu. A považuji to za obrovskou chybu. Předchozí verze možná nebyly už tak líbivé, možná působily nemoderně až zastarale. Ale uživatelé na ně byli zvyklí, fungoval s nimi a málokdo si stěžoval. Tak proč takovouhle brutální změnu?

  
Přepínání mezi aplikacemi a webový prohlížeč Safari v nové verzi

Ať už se vám prostředí iOS 7 líbí nebo ne, nutno uznat, že nakonec si na něj zvyknete a po pár týdnech se vám pravděpodobně dostane pod kůži. Novinky (viz článek výše) jsou opravdu ku prospěchu a nejde o nepraktické nesmysly.

 

Nové notifikační centrum, které dokáže zobrazit výrazně více informací, včetně možnosti filtrovat pouze dnešní, je opravdu praktické. Je přesně to, co chybí současnému Windows Phone. Lišta s přepínači (Control Center), ovládáním audia, jasu, AirDrop a rychlým přístupem k několika funkcím je super. Máte ji vždy a všude po ruce.

 
Kalendář v portrait a landscape režimu

Multitasking s náhledem na běžící aplikace je také krokem kupředu. A spoustu dalších a dalších změn oceníte až po několika dnech a spíše týdnech používání. Jenže ten vzhled. Ten prostě nesedne každému. A pokud jste ze „staré školy“ a neradi si zvykáte na novoty, tak obzvlášť Kalendář, Zprávy nebo Kontakty se vám líbit nebudou.

 

Nicméně jako největší nedodělek vnímám klávesnici. Někde se vám zobrazuje ta nová, z iOS 7, jinde zase ta stará, z předchozí verze systému (to platí především pro aplikace z App Store, které vývojáři ještě nestihli optimalizovat na iOS 7). Nicméně to rozhodně nezapadá do preciznosti, kterou v podání Applu známe a nedělá to dobrý dojem. Naopak to působí tak, že v Cupertinu chybí „element“, který by držel otěže pevně v rukou. Co je Steve v Pánu, není to ono.

iPhone má i učité drobnosti, které ho staví dále před konkurenci, například hlasovou asistentku Ta je velmi inteligentní, dobře rozumí tomu, co po ní chcete, učí se a dá se s ní i celkem dobře pokecat. Jenže ne česky. A zatím ani není známo, kdy a jestli vůbec se podpory našeho jazyka dočkáme.
Je to škoda, protože Siri je podle mě inteligentnější a použitelnější než konkurenční asistenti, nemluvě o tom, že občas prohodí i nějaký ten vtípek. Pokud vám tedy nečiní problémy mluvit na telefon anglicky, německy nebo jiným světovým jazykem, vřele doporučuji.

Konkurence

iPhone je stále a pořád kategorie sama pro sebe. Pokud už uvažujete nad jeho koupí, pravděpodobně nebudete mít ve výběru nějaký Android či Windows Phone. Nejvážnější konkurencí tak nakonec bude opět iPhone. Pokud nechcete plast, rádi si připlatíte za exkluzivní novinku v podobě iPhone 5s a nebo se spokojíte se starším modelem iPhone 5. Ten sice oficiálně nekoupíte nový, ale internet se jimi hemží až až.

- - -
Konkurence pro iPhone 5c: Samsung Galaxy S4, HTC One a LG G2

Pokud byste ale přeci jen do výběru zahrnuli i jiné platformy, pak nejspíš budete iPhone 5c porovnávat s modely jako jsou Samsung Galaxy S4, HTC One, LG G2, LG Nexus 4 & Nexus 5, Sony Xperia Z1, Nokia Lumia 925 nebo Nokia Lumia 1020. Tedy všechny současné top smartphony, ale porovnáváme takřka neporovnatelné.

- - -
Další alternativy najdeme v modelech Xperia Z1, Lumia 925 & Lumia 1020

Všechny zmíněné jsou citelně větší a tedy ne tak kompaktní a na ovládání pohodlné jako iPhone. Cenově se jim však iPhone 5c vyrovná, protože jeho úvodní cenovka byla oproti všem předpokladům nasazena hodně vysoko. Tim Cook však tvrdí, že iPhone není levný, ale jde o smartphone střední třídy. Znamená to snad, že můžeme čekat další, ještě levnější model?

Závěrečné hodnocení

iPhone 5C je kvalita. Bez diskuse. Nicméně záleží na úhlu pohledu. A těch je podle mě několik.

Jedním pohledem je iPhone 5c fajn novinka, „levná“, která iPhone více „zlidšťuje“. Bere si to nejlepší z předchozí generace a balí to do líbivého těla, které zaujme i mladší generaci. Je sice dražší, ale je to přeci iPhone.

Druhým pohledem je 5c jen „bouda“ na stávající a potenciální nové majitele.  Apple vzal starší pětku a tak jak byla, ji strčil do plastového krytu. Tvrdí, že dal lepší baterku, ale věřte mu to, když se k ní nedostanete.

Jiný pohled zase tvrdí, že iPhone 5c je určitě dobrý, ale nesmyslně drahý a kdyby stál kolem 10 tisíc, prodával by se lépe. Pravda. To je ale svým způsobem pohled český, protože jinde nemusí být iPhone tak drahý. Ať už díky dotacím ze strany operátorů nebo faktu, že 15 tisíc Kč a přepočtený ekvivalent v jiné měně může mít díky ekonomické situaci také jinou hodnotu.

Podívejte se, kde lze iPhone 5c koupit nejlevněji?

Pokud už iPhone máte, není to tak jednoduché. Máte-li model 4S a starší, novinka by pro vás mohla být dobrou volbou. Pokud máte předchozí „pětku“, dostanete navrch jen kus plastu a kvůli tomu se měnit a připlácet nemalou částku nevyplatí.

Nakonec je jedno, jakým pohledem se na iPhone 5c díváte. Fakta jsou jasná. Opravdu si bere to nejlepší z pětky a opravdu to balí do líbivého kabátku. Cena je vyšší, ale opravdu je to pořád iPhone. A proto se nakonec bude nejspíš dobře prodávat. I když Steve odpočívá, v Applu pořád vědí co dělají, ačkoli to nepůsobí tak jistým dojmem jako za Jobse. iPhone 5c je prostě dobrý a vzhledem k ceně iPhone 5s je i dostupnější. Skoro by se chtělo napsat, že s ním Apple díky pestrým barvám cílí na mladé, ale pro ty bude většinou cenově úplně mimo. A zkušenější uživatelé zase raději sáhnou po hliníkové „pětce“ nebo novém iPhone 5s.

Marek Hajn

123 komentářů

 1. teekex (neregistrovaný)

  No jsem zvedavy na kvartalni prodeje, jinak je to ale opravdu „napad“ vzit stary model a narvat jej do noveho sasi – at uz je opravdu uplne stejny hw a nebo tam jsou nejake drobne zmeny.

  • uni (neregistrovaný)

   Prodeje budou takové, co vyrobí-to prodají. Je to novinka a je nejsilnější kvartál.

   Zlevnili tím výrobu „předešlé generace“, kterou tak navíc i více vizuálně oddělili od nové generace. Z pohledu výrobce naprosto logický a dobrý krok. Pro uživatele je otázka druhá.

   Ostatně, např. výrobci GPU to praktikují již několik let.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Co vyrobí-to prodají…. vzhledem k tomu že se jim nepodařilo doprodat iPhone 4 , 4S a 5.

   Ohledně slevy starých? No ono by to ani nešlo prodávat 8GB verzi za plnou cenu že?

   Výrobci GPU rozhodně reagují pružněji a nový model má aspoň byď je to podobný chip má vyšší výkon.

   5C rozhodně nemá vyšší výkon, tak aby to bylo možné rovnat se světem grafických karet.

  • uni (neregistrovaný)

   Výrobu 5s mají vytíženou na 100%, všechny kusy jsou okamžitě k zákazníkům. Nelimituje je tak trh, ale výrobní kapacita.

   Ad GPU, nevíš o čem mluvíš:-)

  • marcoama (neregistrovaný)

   co vyrobi prodaji a proto snizovali vyrobu 5C, ze ano.

   UNI vy jste iOvci zadarmo, nebo jste za to placen?

  • uni (neregistrovaný)

   a navýšili 5s

 2. barberry.pha (neregistrovaný)

  Apple vždycky pri uvedení nového modelu, stávající slevní zhruba o 2tisíce. Stejně jako je to v případě 5S a 5C. Takže za stejnou cenu za jakou byste loni dostali 4S při uvedení 5, dostane trochu pozměněnou 5 v novém kabátku.

  Osobně si myslím že je to proto že se Applu nepovedla loňská černá verze iphonu 5, a tak ji raději přestal dělat. I ipadu mini bez retinu jsou teďka dělané v barvě Space Grey. A tak než prodávat pouze bílou 5 nebo ji dělat ve SpaceGrey, to takhle zahalil do nového kabátku.

  Co se týka výdrže, tak je na tom 5C lepé než 5. Mám bílou verzi a na te škrábanec vidět nejsou, ani po 3 týdnech nošení bez jakéhokoliv obalu.

  Jinak zmiňovat iTunes jako nevýhodu, už mi přijde trochu zbytečné, když ho dneska už není vůbec potřeba, a za celou dobu co budu iphone mít ho nemusím vůbec použít.

  Další omezení ať už uzavřenost iOs či nepodbora MassStorage je už proste normální věc u Applu a divím se že se nad tím ještě někdo pozastavuje. Ještě když WP jdou podobným směrem.

  • uni (neregistrovaný)

   Pozastavovat se nad nepřítomností UMS je opravdu jen honění slov ve Wordu, toto nenabízí žádný systém, min. „made by jeho vývojář“.

   Bylo by fajn, když už recenzent zmíní jako nevýhodu iTunes aplikaci zmínit jinou (a tedy lepší-výhodu), která se lépe stará o synchronizaci, zálohu, přehrávání, přístup k marketu atd… Říci, že A je špatné a neříci, které B je lepší je dost na prd, když není srovnání.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Nemyslím si, že by iP5/32GB slevnil tak jak píšete proti iP5C 32GB . Případně 4S proti 5….

  • Knoxx (neregistrovaný)

   UNi: A ono je něco lepšího než itunes?

  • uni (neregistrovaný)

   Knoxx: No to by mě právě zajímalo, tak kritika (nemyslím příp konkrétně tuto recenzi), jak je příšerný iTunes. Ale když si vybavím Kies (starý/nový), HTC Sync, Windows Media Center, Zune, Creative cosi, ActiveSync… tak mám pocit, že furt nějak nevím, co že je lepší než ten zlej a ošklivej iTunes:-)

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Jo softwary k telefonům byli vždy hrozné balasty, ale to nemění na faktu nic, že mi apple vnucuje hudební přehrávač a obchod, kterej já opravdu nechci zvlášť v tak zaekané a pomalé formě jako pro windows..

  • maxxz (neregistrovaný)

   iTunes na Windows jsou strašné, pod Mac OSX to jde. Jen by mohl Apple povolit i jednodušší kopírování podle nějakého protokolu bez synchronizace jako je MTP.

  • uni (neregistrovaný)

   Knoxx: Už nějakou tu generaci iVěcí nevnucuje, můžeš danou věc rozjet zcela bez jakéhokoli připojení k PC nebo Macu. To platilo dříve, že jsi to zapnul a viděl-připojte. Což btw. mělo něco do sebe…

   maxxz: No vidíš, recenzent si stěžuje na nepřítomnost UMS, přitom ten rozdíl oproti konkurenci je ve skutečnosti v nepřítomnosti MTP:-) Ano, přítomnost MTP by byla fajn, na druhou stranu, kdo chce krmit iPhone mimo iTunes App, může, i bez JB, takže je to jen takové už vybledlé strašátko….

  • maxxz (neregistrovaný)

   Nevím jestli používáš Windows, ale tam je prostě iTunes hrozné, pomalý moloch… Což je velká nevýhoda, nepřítomnost protokolu jako MTP mi přijde v dnešní době docela zarážející, zvláště, když Apple něco podobného nabízí pro fotky, nicméně je to velmi pomalé…

  • uni (neregistrovaný)

   jj, jedny mám i na „serveru“ (Atom sra….) a tam je to tedy ukrutně pomalé (stejně mi to jen na pozadí synchronizuje a zálohuje, takže je mi to vcelku i jedno), ale tam je pomalé všechno. Věřím, že kdybych si to dal na velké PC, tak mi to pojede stejně jako Total Commander, Firefox atd. Tedy bez nějakého zdržovacího lagování.

   Ale stále se nedozvídám, co je tedy lepší než iTunes:-)

   Pro fotky-PTP. Takový spíše zoufalý protokol. Snad to má smysl jen pro připojení přímo na tiskárny, ale tam byl nějaký pojem Picture Bridge…ani nevím.

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Tak apple byl vždy pozadu při nasazování podobných standardů, jako to můžeme vidět dnes při NFC.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Neříkám, že jě něco lepšího na synchronizaci. Jen říkám, že iTunes nejsou dle mě dostatečně pod Windows dobré, aby si mohli u Applu obhájit nepřítomnost nějakého standardizovaného rozhraní pro jednodušší správu dat v telefonu.

  • uni (neregistrovaný)

   Knoxx: No pozadu, tak PTP nepotřeboval, nevím jestli je dostupný na MacOS, nahrazoval ho od počátku dostupnosti iVěcí (iPod) aplikací iTunes. Tedy ne až tak pozadu, jako prostě jinak. Ostatně, byl MTP protokol třeba v Win XP? NFC podobně, na co NFC, když BT 4.0 LE (Smart) může cca posloužit podobně (a zvláště ve spojení s TouchID)? Nebo jsou i jiné cesty pro sdílení obsahu mezi zařízeními (nově iOS obsahuje Air Drop).

   No je otázka, na kolik je jendodušší se ručně zabývat jednotlivými položkami (soubory, složky) přes MTP (např. přes příšerný Průzkumník) a na kolik prostě v iTunes zmáčknout „Synchronizace/Záloha“:-)

  • mceza (neregistrovaný)

   Uni: 1) U Win XP stačilo mít Windows Media Player 10 a vyšší a MTP podpora byla.

   Synchronizace/Záloha je pěkná věc, ale už Apple umí synchronizovat jeden telefon s více zařízeními?

   A že NFC je zbytečné a téměř to samé zvládne Bluetooth? Víš ty vůbec, co je to NFC? Evidentně ne. Větší pitomost si tu na fóru snad ještě nevypustil!

  • uni (neregistrovaný)

   mceza: WMP100 jako výhra nad iTunes? Ale notak:-)

   Ne, k čemu? Všude se hovoří o „postPC“ éře a ty chceš, aby to uměl rozsévat soubory na více PC, tvůj boj proti vývoji?:-)

   A copak umí NFC tak exkluzivního? Myslíš že nevím, co má má S4ka? No možné to je, ale i přes to, zrovna toto bych o sobě netvrdil.

  • mceza (neregistrovaný)

   Teda Uni, ty máš opravdu hodně slabší chvilku. Psal si, že nevíš, zda XP měly podporu MTP. Já odpovídám, že s WMP10 měly. O náhradě iTunes jsem vůbec nic nepsal.

   Ohledně synchronizace s více zařízeními jsi také nepochopil – mám tři počítače a v každém nějakou muziku. Ze všech bych to chtěl prát do iPhonu. Už to umí? Za dob, kdy jsem měl iPod se synchronizoval jen s jedním iTunes na jednom počítači. S více to nešlo.

   A co umí NFC exkluzivního? Na to ti odpovídat nebudu, taková debilní otázka je pod mou úroveň…

  • uni (neregistrovaný)

   mceza: Téma je, co je lepší než iTunes app, stále jsem se nedozvěděl.

   Přístup k databází z více přístrojů-iTunes Match

   NFC-asi ti uchází, že je to jen specifikace bezdrátové komunikace, nikoli funkce.

 3. Petr (neregistrovaný)

  Docela mě překvapila kvalita fotografií. Na čtvrtině z nich je hodně znatelný růžový flek uprostřed. Myslel jsem že to má na svědomí použití blesku, ale je to i na dlažebních kostkách což je zřejmě focené venku na dobrém světle. No ty fotky nic moc… to mě docela zklamalo.

 4. uni (neregistrovaný)

  Do kladů bych se nebál zařadit sluchátka, pokud totiž vyhovují (konstrukčně, zvukovým projevem-oboje univerzální specifikace), je jejich případná kvalitativní náhrada až někde nad 1500,-, což je relativně „v ceně“ iPhone. A rozhodně to není std. u jiných přístrojů.

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   S tím souhlasím, v konceptu jsme je měli, ale při závěrečné korekci mi ze seznamu vypadly (opraveno).

  • barberry.pha (neregistrovaný)

   Ty sluchátka se prostě provedly, dával jde je zkoušet více lidem a každý byl překvapený jak dobře hrajou a že jsou součásti balení. Mám i štěstí že mi drží i při běhání, takže využívá denně a pořád i , po roce, drží :)

 5. mceza (neregistrovaný)

  Co je tohle za hroznou recenzi? Už jen z kladů a záporů se mi udělalo nevolno. V kladech je polykarbonát a v záporech taky, protože je náchylný ke škrábancům? Tak co? Je to teda výhoda nebo nevýhoda?

  Nebo jak je možné dát do kladů fotoaparát a do záporů, že fotí narůžověle?

  Ovšem smekám přod autorovým výrazem pro předražený telefon: „má sebevědomou cenu“…

  Zajímavé, že například v recenzi vybavenější Lumie 820 Marek Hajn nadává na vysokou cenu (12 tis.) a tady je cena v pořádku…

  Pak najednou kecy o tom, že parametry nejsou důležité, že co tam je funguje a není třeba si honit triko před kamarády. A hned další odstaveček cosi o jednom z nejlepších displejů na trhu… Tak jak?

  „Co je Steve v Pánu, není to ono.“ …no comment…

  No já nevím, něco je napsáno pěkně, ale celkový dojem z toho mám spíš špatný…

  • barberry.pha (neregistrovaný)

   Hlavně co se týká naružovělého focení, tak mám 5C a nic takového nepozoruji. Takže buď vadný kus nebo to tam dělalo nějaké světlo.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Taky mě dost šokovalo, že je v záporech i kladech polykarbonát. Informační hodnota o subjektivní názoru o iOS 7 mi připadá trošku utrousená mimo, stačilo říct, že je subjektivně na každém jedinci, zda-li se mu líbí či nikoliv, některé věci snad do recenze dle mě nepatří a mohl si je autor nechat pro své Twitter bláboly…

   Nadruhou stranu musím zase říct, že jsem to přečetl a úplně špatné to není až na pár nesrovnalostí.

   Osobní názor na iPhone 5C mám ale jiný, rendery vypadají o kus lépe než v realitě… působí na mě dost lacině, rozhodně mohli prodávat loňský model 5 místo tohoto…

  • uni (neregistrovaný)

   maxxz: Vyrobit 5c je jistě levnější než 5 (jiné materiály, menší nároky na sestavení, asi i lehce pozměněná PCB, atd. Pokud nechceš „lacině“ vyhlížející iPhone, máš tu 5s v 3 kapacitách a 3 barevných variantách.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Do uvedení 5C jsem si nemusel vybírat mezi lacině vypadající 5C a 5S, ale mezi dvěma elegantními telefony iPhone 5 a iPhone 4/4S.

   Nevěřím ani tak tolik tomu, že je pro Apple levnější vyrábět polykarbonátová 5C, spíš naopak.

  • Johny (neregistrovaný)

   barberry.pha: Alespoň recenzenti by totiž už mohli pochopit, že narůžovělé středy nejsou vadou telefonu, ale vadou jednotlivých foťáků – u všech telefonů (objevují se klasicky i u kompaktů). Je to daň za to, že chcete fotit s tak malým čipem. Zatim to žádný výrobce nepřiznal, protože tato technologie neumožňuje 100% výrobu a tak v mnoha případech by padaly reklamace jen kvůli foťákům a ta vada je tak rozšířená, že by to byl obrovský problém. Takže se o tom diskrétně mlčí. Ale snad kromě fotomobilů jako je 1020 se to objevuje naprosto u všech značek a modelů. Úvádět to jako vadu ještě v roce 2013 mi přijde trochu krátkozraké :D

 6. Knoxx (neregistrovaný)

  Hrozně ošklivý, barvy děsný i tvar hrozný, vypadá to jako dětské hračky. Lumie proti tomu jsou nádherný..

  • barberry.pha (neregistrovaný)

   A to soudíte dle fotek nebo jste měl možnost ho vyzkoušet naživo?

  • Tom (neregistrovaný)

   Knoxax ma ale pravdu, tie plasty vyzeraju v reale este horsie. Prist s takym designom za 15 tisic Samsung, tak sa tu zosypu zastupy apple fans s posmeskami na detsku hracku. Rozhodne plast v podani Nokie, Sony alebo niektorych HTC vyzera podstatne hodnotnejsie.

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Ta bílá vypadá jediná trochu k světů ty pastelové barvy tomu strašně škodí akorát zvýrazňují zaoblená záda což je strašně hnusný..

  • mceza (neregistrovaný)

   Zajímavé, že stačí jen trochu jiný odstín a telefony se mi líbí – viz. právě Lumie. iPhone mi proti Lumiím přijde takový ošklivě vyblitý a to mě opravdu neoslovuje.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tom: souhlasim, Sony má krásné plasty a i když mi android nevyhovuje, u mě mají obrovskej klobouček za to, jak strašně jdou dopředu. Na těch telefonech je vidět jak skvělý design, tak hodně dobré zpracování a i to co dávají dovnitř jsou prostě pecky. To že přidávaj příslušenství, jako ty aditivní objektivy, to už je jen třešnička.

   mceza: Hele ty tu zas neoxiduj s těma svejma lumiema. Když někdo začne s iP pod WP, tak tě může trefit šlak :D Na druhou stranu máš v mnoha ohledech pravdu. Je to hodně dáno firemníma barvama. Pastelové jsou prostě vyblité. Někomu se to líbí, někomu ne. Největší horror je ale ten bumper. To bych dal tomu designerovi a všem co to odkejvali ránu na solar.

  • mceza (neregistrovaný)

   Reaguju na téma o Lumiích, které tu začal Knoxx. A protože se bavíme o barevném polykarbonátovém těle, tak nejvíc jsou v poslední době vidět Lumie. Pak trochu na okraji s podobným konceptem Sony, ale ty Lumie, pokud dojde na srovnávání polykarbonátů, tak do srovnání prostě patří.

   Není moje chyba, že Apple udělal nepovedenou kopii Lumie 620…

 7. Olda (neregistrovaný)

  Dnes už je mu konkurencí i Xiaomi M2S. Možná by stálo tento telefon také zmínit.

  • uni (neregistrovaný)

   lol, když se tak na tu „konkurenci“ podívám např. do Heureky….:-D

  • Olda (neregistrovaný)

   Nechápu tvůj příspěvek.

  • Jiri (neregistrovaný)

   UNI: Drzel si ho vubec v ruce? Soude podle tveho ‚prispevku‘ ne

  • maxxz (neregistrovaný)

   Myslím si, že mu jde spíš o dostupnost, která u modelu Xiaomi není bůhví jaká. Taky servisní sít apod. zde není.

   Ale uznávám, že model MI2S je velmi povedené kompaktní zařízení s výborným HW.

  • uni (neregistrovaný)

   Jiri: a koukal jsi se na tu Heureku? Soude podle tveho ‚prispevku‘ ne

  • Olda (neregistrovaný)

   UNI: já ho tam vidím, je skladem a se zárukou :) , má dobré recenze, takže furt nechápu tvůj příspěvek.

  • uni (neregistrovaný)

   Olda: Tak jukni viz „maxxz“.

  • Olda (neregistrovaný)

   dostupnost: skladem, reklamace a servis: přímo v ČR, prodejce drží termíny dané zákonem …. tak co jsi měl na mysli??

  • uni (neregistrovaný)

   Olda: Ježkovy voči, ten je zabedněnej:-)

   Dej si vyhledat to Xiaomi a ten Apple. Kolik ti vyběhne prodejců. A teď si uvědom, jakou silou asi tak to Xiaomi stojí za zmínění. Snad už uzavřeno.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Servisní síť v EU ? Žádná, oficiální prodejce je dováží přímo z Číny, reklamace řeší buď tím co kde seženu, nebo vybrakuje z jiného nefunkčního nebo zařízení vymění a zbytek si nechá na díly. Podpora v ČR ? Žádná, ano, lze jej koupit, ale to neznamená kvalitu servisu, kterou zrovna srovnávat s Applem je velmi úsměvné.

  • Olda (neregistrovaný)

   UNI: Demagogie …

   Xiaomi Mi2S nabízí skladem jeden z největších prodejců v ČR. Nabízí k němu stejné služby jako u jiných telefonů (zboží), 2 roky záruku, servis a reklamace přímo u něj. Jako zákazník mám tedy stejné služby pro iPhone, Mi2S, HTC One, Samsung S4 … mohu si vybrat, který telefon mi vyhovuje více a ten si koupit. Mi2S je nyní s výše uvedenou službou jasnou konkurencí ostatním zmíněným. Pokud ne, argumentuj.

   MAXXZ: Kvalita servisu je daná zákonem, 30 dní na vyřešení reklamace. Pro všechny výrobky je to stejné.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Kvalita servisu je dána zákonem ? Promiňte, já jsem úplně stupidní idiot, zákony vlastně určují kvalitu servisu a servisních sítí…

   Až odjedete do zahraničí a někde se Vám Xiaomi zakucká a vyplivne totálně, tak jsem zvědavý jak budete rád až zjistíte, že jedinou možností je to zaslat k prodejci v ČR a ne si zajít do značkové prodejny, kde Vám jej vymění/opraví napočkání.

   Omluvte mě, že jsem natvrdlý hňup a tyto vaše naprosto „logické“ závěry jsem neodhalil dříve.

   Úsměvné.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Xiaomy , Zopo , Oppo jsou dnešní hype. Způsob jak se blejsknout, že mám něco co jiní nemají a není potřeba k tomu tolik peněz.

   Reálny dopad na trh v EU ( nejen ČR) to nemá. Ty telefony mají dost nestálou kvalitu produkce, nemají tu oficiální distribuční síť, tedy ani servisní. Některé dokonce nemají ani kompatibilní chipset pro evropské 3G/4G. Nebo drobný detail že nejsou přeloženy ani nemají ČR\SK klávesnici…

  • uni (neregistrovaný)

   Olda: Tak chápu příp. vaši potřebu obhajoby třeba z pozice distributora, ale buďme realisté a uvědomme si, kam a jak míří tento článek/server a jak na trhu figuruje Xiamo vs Apple. Jednou to budou třeba rovnocenné značky na trhu, aktuálně je to muška vs čelní sklo kamionu. Rozhodně nic, co by se nutně musel objevovat jako alternativa k iPhone, na to tu jsou přeci jen jiné kanóny, Sony, HTC, Nokia…

  • Olda (neregistrovaný)

   MAXXZ: oprava na počkání :-)

 8. marcoama (neregistrovaný)

  takto zaujatou recenzi jsem už dloho nečetl, gratuluji iRedaktorovi!!! Tohle opravdu spldil někdo, kdo slepě věří iBohu:

  Nebudu vás dál zatěžovat výčtem technických parametrů a jejich hodnocením. To je nuda. A hlavně, iPhone není Android smartphone, u kterého se úzkostlivě sledují jednotlivé parametry, pixely na displeji, pixely u fotoaparátu, palce úhlopříčky, jádra procesoru, gigabajty operační paměti a podobně. iPhone má vždy jasně dané parametry a většina jeho uživatelů je neřeší. Proč? Protože iPhone funguje. Takřka vždy a všude, takřka za všech okolností. A o tom to je, to je na tom to nejdůležitější. Chcete-li si honit triko v hospodě před kamarády, jak vybavený máte smartphone, iPhone není pro vás. Ten funguje a nemusí si hrát na něco, co není a co ve finále mnohdy ani nefunguje jak má.

  Jak tohle může někdo napsat, kdo se tváří jako redaktor na „odborném serveru ke smartphonům“ je opravdu na pováženou.

  No nic, vy si věřte čemnu chcete a já budu rád, že nám trh nabízí rozmanitější alternativy a volbu enžli jen starý, nebo nový avšak v podstatě stále stejný výrobek jen s vyšší cenou. Jsem moc rád, že nemusím pracovat se systémy, které mne omezují a diktují mi co je dobré a co ne.

  • mceza (neregistrovaný)

   Ten citovaný odstavec totiž není recenze, ale kvalitní reklamní slogan…

  • uni (neregistrovaný)

   Ty to nechápeš.

   To je jako by jsi do nekonečna rozebíral, jaká střeva má XBOX nebo PS3 a to srovnával s miriádou PC. Které mají jiný systém a je to jiný segment trhu. XBOX si nevybíráš na základě tech. parametrů, kupuješ ho s tím, že to, co je pro XBOX určené, na tom bude fungovat. Obdobně je to u iPhone. Nekupuješ ten nebo ten iPhone, neměníš v něm tyhle parametry, tamty.

   Koupíš iPhone a předpokládáš, že min. rok na bude pro iPhone určené fungovat.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Toho jsem si ani v recenzi nevšiml :D stranu 2 jsem asi nepřečetl celou, tak to je slušný objektivní „výkon“ :D

  • mceza (neregistrovaný)

   Uni: Tvoje myšlenka lze napsat nestranně.

   „Proč? Protože iPhone funguje. Takřka vždy a všude, takřka za všech okolností. A o tom to je, to je na tom to nejdůležitější. Chcete-li si honit triko v hospodě před kamarády, jak vybavený máte smartphone, iPhone není pro vás. Ten funguje a nemusí si hrát na něco, co není a co ve finále mnohdy ani nefunguje jak má.“

   Nezlob se na mě, ale tohle není o tom, že na iPhonu rozběhneš všechny aplikace pro iPhone, ale o tom, že Android stojí zaprd (což si osobně myslím taky, ale do oficiální recenze bych si to nedovolil napsat).

  • maxxz (neregistrovaný)

   No zvláštní je, že Marek Hajn snad používá Android zařízení, ne ? Co jsem četl, tak jsem si všiml, že dělá i LGmanii a na Twitter pořád házel něco o Huawei P6 a další Android zařízení.

   Tak proč by říkal, že je Android na prd ? I když to tak vyznívá.

  • Geary (neregistrovaný)

   No je to telefon střední třídy a s cenou pod deset tisíc by se mu nedalo nic vytýkat, ale když nakouknu třeba do maxshopu a vidím vedle sebe xperii z1, xperii ultra a note3 za stejnou cenu jako iPhone 5c, tak je to strašný. Konec konců i ta lumia 920 za skoro třetinovou cenu má ten hardware lepší.Přitom za opravdu skvělý iPad Air si Apple řekne mnohem míň.

  • uni (neregistrovaný)

   Geary: tjn, koncová cena na volném trhu (ČR) je skutečně strašná a nekonkurenční. Je třeba si ale uvědomit, kam ale tenhle model míří. Dotace u operátorů, kde 5c stojí 1/2 toho, co 5s. A je zde srovnáván s Galaxy S4 mini apod. Hned je poměr cena/výkon někde jinde.

   Jak se obecně u nás říká, když už máš na 5c, máš na 5s. Rozdíl je procentuálně malý. U operátora je cenový rozdíl ale 100%.

  • Olda (neregistrovaný)

   UNI: U jakého operátora je prosím rozdíl v ceně 100%? :-)

  • uni (neregistrovaný)

   Olda: No v ČR to trochu vázne:-) Ale to není problém Apple, ale operátorů, resp. bohužel v důsledku náš:-/

  • Geary (neregistrovaný)

   No právě, u nás to nemá cenu kupovat ani u operátora.

 9. FantomasMan (neregistrovaný)

  Realita : Ja mám u svojho operátora ceny na Iphone nasledovne : 5C – 329 Euro 5S – 429 Euro. Čiže tá 5C je na zamyslenie. Hlavne pre manželku. Ale ja osobne by som bral jedine 5S.

  PS. Nakoniec si aj tak vyberiem 925 – 235 Euro.

 10. Shift (neregistrovaný)

  Recenze není příliš objektivní, svůj názor na systém a že se to autorovi nelíbí to do recenzi nepatří. Klady a zápory též nesmyslné – fotoaparát je plus i múnus? jaká konkrétní omezení iOS7 autor myslí? to už v recenzi nepíše…

  Celkově tímto u mě Smartmánie dost klesla vydání takovéto recenze…

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Děkuji za váš komentář. To, že jsou v recenzi autorovi subjektivní dojmy snad ničemu nevadí, ostatně pokud sledujete zahraniční testy zařízení, je to úplně běžné. Souhlasím, že text by měl být objektivní, ale svůj názor a dojmy do textu recenzent snad přidat může. Alespoň je text pestřejší a není to jen suchý popis.

   A to, že je nějaká věc v kladech i záporech je pochopitelné – fotoaparát jako celek fotí dobře (+), nicméně u některých snímků, zejména v horších světelných podmínkách, se objevuje růžový „střed“, proto (-).

  • Marek Hajn (neregistrovaný)

   Od kdy nemůže recenze obsahovat subjektivní názor autora?

   Opravte mě, ale pokud by recenze (obecně) neobsahovaly subjektivní názory těch, co zařízení/auta/knihy/aplikace/filmy atp. testují, půjde jen o suchý popis a výčet faktů. Pak by stačilo jen papouškovat tiskové zprávy výrobců. To by se vám líbilo víc?

  • mceza (neregistrovaný)

   Jde spíše o to, že bych čekal recenzi z většího nadhledu. Takto silně přízemně subjektivní to působí velmi špatně.

  • Marek Hajn (neregistrovaný)

   Recenze je subjektivní a možná i emotivní, ale to se vztahuje k recenzovanému předmětu.

   iPhone není moc racionální volba. Je to věc emocí. A emoce vzbuzuje vždy a všude, však se podívejte na tuto diskusi ;)

  • maxxz (neregistrovaný)

   Emoce způsobuje tak maximálně tato recenze, nikoliv tento produkt.

  • Marek Hajn (neregistrovaný)

   Jasně. A proto se na iPhone, jako na jediný smartphone pořád stojí po světě fronty :D

  • maxxz (neregistrovaný)

   Jasně, emoce = stání front na iPhone. Možná tak demence lidí vyvolává fronty ala fronta na banány a Apple si tyhle dementy ještě přikrmuje, protože jich nemá dost a ve frontách tedy stojí lidi i přes noc… Mám rok 1970 nebo 2013 ?

 11. Marek Hajn (neregistrovaný)

  Prošel jsem si diskusi a zase nevycházím z údivu…

  Nebudu komentovat a rozporovat vše, co tu padlo, protože s některými notorickými vyvolávači flamewars nemá smysl diskutovat, protože si stále a dokola slepě melou svou, hlava nehlava. S některými vašimi výtkami však souhlasím a sypu si popel na hlavu, stejně tak přiznávám určitě rozpory mezi klady a zápory, které byly doplněny ex post při korektuře. Vždy vítám konstruktivní kritiku. Bohužel, obecně, české diskuse pod články jsou spíš protkány výkřiky do tmy, než přínosnou kritikou.

  Z diskuse mi vyplývá, že jsem:

  – iOvce

  – marketér Applu

  – nenávidím Android

  vcelku úsměvné :-)

  Zároveň mě udivuje neschopnost některých pochopit, že svět není černo-bílý a že některé věci/komponenty/funkce mohou mít kladné i záporné vlastnosti.

  iPhone byl, je a bude svým způsobem samostatnou kategorií. Je jiný než Android smartphony. A proto i trochu odlišný způsob hodnocení.

  Dále by mě zajímalo, jak si představujete „objektivní recenzi“ a co vlastně „objektivní recenze“ je.

  Když se podívám do zahraničí, na kvalitní recenze (nesrovnávám své recenze se zahraničními, tak si ušetřete práci, že byste mi tento výrok vložili do úst), jsou ještě subjektivnější než ty naše. A je to v pořádku.

  Předem díky za rozumné názory.

  Edit: Ještě doplním, že dokud budete někteří iPhone 5C srovnávat s Note 3, Xperia Z Ultra a dalšími, které jsou z jiné kategorie a míří na jinou cílovku, asi se jen těžko dohodneme.
  Také vám vadí, že Mini Cooper stojí stejně jako vybavený Superb? Nebo 911 Carerra jako cca 3ks Chrysler Voyager?

  • Michael Krahulec (neregistrovaný)

   Nezbývá mi nic jiného než souhlasit!

  • Ladas (neregistrovaný)

   Rozumne napsane. Objektivni recenze je blabol. Vzdycky bude subjektivni. De o to, jestli vice nebo mene.

  • maxxz (neregistrovaný)

   iPhone je mobilní telefon jako každý jiný, žádná speciální kategorie to není.

   iPhone 5C je převlečený loňský model iPhone 5 a prodávaný v novém obalu tzv. recyklát.

   Srovnávat telefon značky Apple se nesmí, protože je samostatná kategorie ? Tzv. iPhone je horší než konkurence v HW parametrech, ale prodáván za prémiovou cenu, ale srovnání s jiným zařízení ve stejné ceně nelze, protože je to samostatná kategorie. ?!

   Názor autora je v pořádku, ve Vašem případě si myslím se dalo ale mírně v článku své názory brzdit, nebo zestručnit.

   Polykarbonátová záda jsou + ale zároveň mínus, protože se lehce poškrábou, nerozumím co kromě barvy je tedy na nich + ?

   Nic jiného mě teď nenapadá, znechucen recenzí nejsem, naopak jsem již několikrát byl překvapen recenzemi od Vás jejich kvalitou, ale některé věci mi v článku nepřipadají správné.

  • Geary (neregistrovaný)

   Marek Hajn- a tobě snad ta vysoká cena nevadí? Tak proč jí dáváš do záporů? Nevím, na jakou cílovku tenhle telefon míří, ale ve světě je dáván k těm nejlevnějším tarifům za pár šupů a na to nejspíš míří. V tomhle případě se nedá mluvit o nějaký stylovce, je to běžný spotřební zboží , vůbec ničím vyjímečný na rozdíl od těch aut.

  • Marek Hajn (neregistrovaný)

   Maxxz: Ano, iPhone je telefon jako každý jiný. V základu. Ale svým způsobem je výjimečný a od ostatních se odlišuje, protože:

   – iOS

   – jeden model (teď tedy dva)

   – ekosystém + aplikace

   – Apple -> značka, můžeme říci, že i prémiová

   Jen velmi těžko se srovnává s ostatními.

   Netvrdím, že iPhone výbavou obhájí svoji cenu. Čistě dle parametrů ani náhodou. Zároveň mi taky vadí, že je to jen pětka strčená do plastového krytu. Ale pořád je to Apple a i když několika jedincům tady se to nelíbí, lidi to budou dál kupovat a velké množství z nich jen kvůli tomu, že je to Apple. Prostě značka. V čem jsou LV kabelky lepší než ty obyčejné? V ničem. Proč se prodávají a za tak nehorázné ceny? protože LV.

   Díky za názor a i za to, že ne se vším souhlasíte. Kdyby ano, bylo by to divně a nebylo by o čem mluvit.

   GEARY: Vysoká cena je záležitost úhlu pohledu, jak píšu v závěru. Nicméně nesouhlasím, iPhone pořád ještě je a bude stylovka. Na tom se zatím nic nezměnilo a pro spoustu lidí je jakýmsi výrazem jejich sociálního postavení. Teď bude (můj názor) akorát díky barvám zajímavější pro mladší generaci.

  • maxxz (neregistrovaný)

   V tomhle s Vámi prostě nesouhlasím. Je jedno, že je to Apple, srovnání by mělo být objektivní bez ohledu na značku. Sony, Samsung, Nokia i další se srovnávat smí, nemají ekosystém ? Nemají aplikace ? Neběží na operačním systému ? O co jde. Rýpnutí do notifikačního centra Windows Phone v recenzi na iPhone 5C mi také nepřipadá vůbec podstatné, ačkoliv je pravdivé.

   Ale jak říkám v tomhle se neshodneme. ¨

   Třeba u jiné recenze se shodneme…

  • Geary (neregistrovaný)

   Tenhle plastovej je spíš lacině vyhlížející hračka, i když kvalitně zpracovaná. Ten , kdo vnímá svůj telefon, jako výraz sociálního postavení, tak jeho duševní zdraví je na pováženou. Já když si koupil iPad Air , tak jen proto, že je to zkrátka nejlepší tablet, ne že je to Apple a z jeho cenou žádný problém nemám a je zajímavý, že je dokonce jeho cena výhodnější, než třeba u Samsungu.

  • Marek Hajn (neregistrovaný)

   Maxxz: My si spíš nerozumíme. Neříkám, že se to nesmí srovnávat. Ale pokud budeme srovnávat, tak srovnávejme zařízení se stejnými parametry a pokud srovnáváme podle ceny, tak u iPhone je potřeba brát v potaz, že je to určitým způsobem prestižní produkt. Trochu ho v tomto ohledu s některými produkty dohání Samsung, ale ostatní ani náhodou.

   Rýpání mám v oblibě a rýpu do všech produktů/OS/výrobců plošně.

   2GEARY: Váš subjektivní pohled. A máte pravdu, že „kdo vnímá svůj telefon, jako výraz sociálního postavení, tak jeho duševní zdraví je na pováženou“, jenže tak to bohužel je.

   iPad Air spolu můžeme probrat. Již v pondělí v testu ;)

  • maxxz (neregistrovaný)

   Čím je prestižní ? Cenou? Pak ano. Nic víc prestižního na iPhone 5C není. A není možné nahlížet na Apple produkty jinak kvůli tomu, ze změnili do jisté míry směr vývoje. To už je historie.

  • blickyn (neregistrovaný)

   Ale jistě ze je možné „nahlížet na Apple produkty jinak“. Již Vám to bylo několikrát naznačeno příkladem jiných prestižních produktu v podobě aut kabelek atd atd. Ovsem zda se ze nejste smířen s realitou dnešního světa a Vás problém je spíše filosofický až anarchistický a zřejmě to nejste ochoten pochopit. Ale takto to hold na světe chodí pane MAXX. Ve vší úctě tedy ;)

  • maxxz (neregistrovaný)

   Tak pokud chcete tuto analogii použít, pak jste hloupý, ve vší úctě k Vám p. BLICKYN. Takto nahlížet člověk nezaujatý a nestranný na věci nemá. Rozhodně ne v recenzi produktu. Takto na to můžete nahlížet Vy v komentáři.

   podívejte v zahraničí třeba 5C nepovažují za premium produktu.

   viz. „Despite the solid build quality, this is the first Apple smartphone since the iPhone 4 not to have that premium in-hand feel that the brand has been highly praised for.“

   GSMarena.

   To, že je to Apple neznamená vždy, že je premium a nedotknutelný.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Pokud si chcete přečíst závěr, který si myslím je dost objektivní, pak prosím [odkaz] a srovnání se tam s jinými značkami nebojí ani parametrově.

  • blickyn (neregistrovaný)

   Predevsim děkuji za přívlastek „hloupý“. Víte co říkal Fores G. o hlupacich ne?

   PS. Jediné co muže byt nezaujaté, nestranné a taky nesubjektivni jsou parametry ne však recenze.

   Jinak recenze Marka Hajna me zaujala prave tím, ze sám není tuším min. přes rok uživatel Apple věci a těší me jaky dojem na nej plastový iPhone udělal.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Jsem rád, že se Vám recenze líbí a že z ní máte radost.

   Ale jsou tu i jiní, kteří mají výtky a jsou i takové recenze kde se nebojí srovnání s jinými značky v ohledu parametry/cena a taky necítí z toho produktu žádný prémium feel jako se mi zde snažíte namluvit pořád a srovnáváte tedy Apple s LV, tedy módní značkou, nikoliv s výrobcem HW a SW.

  • mceza (neregistrovaný)

   „iPhone je potřeba brát v potaz, že je to určitým způsobem prestižní produkt.“

   A proč je to prestižní produkt?

   Protože má lepší materiály? Ne, polykarbonát má dneska každej druhej.

   Protože má lepší zpracování? Ne, ta čínská továrna chrlí stejně kvalitní telefony jako je spousta jiných.

   Protože má lepší software? Ani iOS není dokonalý. Každý OS má své klady a zápory. Kdyby nějaký zápory neměl, máme tu jen jeden.

   Protože má lepší výbavu? Ne, jde o recyklát iPhonu 5 a ještě se tváří (byť to tak není) jako levnější model.

   Protože má lepší cenu? Za ty prachy pořídím ojeté auto a nový, mnohem vybavenější telefon.

   Tak proč je teda prestižní? Protože se na něj redaktoři zpravodajských serverů dívají jako na prestižní! Kdybyste to napsal s větším nadhledem e neopakoval pořád, jak je iPhone, iOS a ekosystém výjimečný, tak by výjimečným nebyl…

   Je to jen telefon. Telefonů jsou tisíce. Některé kvalitnější a některé horší než iPhone…

  • Johny (neregistrovaný)

   Co třeba proto, že iOS je přímo na míru dělaný na zařízení? Co třeba proto, že má spoustu příslušenství, jsou na něj optimalizovány už i automobily? Co třeba proto, že má největší portfolio aplikací? A ano, je to i cenou, kterou si ne všichni můžou dovolit, je to i tím, že iPhone je jeden. Prostě WP má každý, Android má každý, ale iOS(iPhone) má jen někdo, protože je to jen jedno zařízení. Je to postavené na hlavu, ale lidi to tak chápou. Pokud vyndáte na stůl lumii, samsung, nevzbudí to takový zájem jako iPhone. Je to prostě tak a můžeme se tu stavět na hlavu jak chceme, můžeme brečet jako GEARY že kdo to takle má je hloupí, ale nadělat s tim nemůžeme vůbec nic.

   Pro tvojí útěchu ale dodám, že podobné prestiže dosahuje často i NOKIA. Dokázala to s N8, docela si to dává s 1020. Ještě ale je třeba počkat až bude design za něco stát (a teď prosím, chápej to tak, že až design bude odpovídat ceně, protože jinak lumii 800 po stránce vzhledu třeba považuji za top) a bude z něj zřejmé, že se jedná o drahé zařízení, což telefon ke 20 000 je.

  • Geary (neregistrovaný)

   Nevím kde se pohybuješ, ale naposledy iPhone vzbuzoval pozornost v době, kdy to byl jediný dotykáč tohoto druhu, dnes už si nikdo nevšimne a tohoto plastového většina strčí do jednoho pytle s kdejakou lumií.

  • uni (neregistrovaný)

   Geary: Nevím kde se pohybuješ, ale aktuální iPhone 5s s 64bit a ToucID budí pozornosti mnoho a mnoho:-) A redefinuje celý trh;-)

   S iP5c máš pravdu.

  • Geary (neregistrovaný)

   A jak se ta pozornost projevuje? To někdo vytáhne iPhone a všichni k němu přiběhnou? Když vybereš deset náhodných lidí, tak budeš rád, když jeden z nich pozná , že se jedná o 5s, ostatní si přečtou, že je to iPhone. Větší pozornost už z principu vždycky vzbudí rozsvícený pádlo, než tenhle skřet.

  • uni (neregistrovaný)

   Geary: Jo ty myslíš „v hospodě“, tak to jsem nepochopil.

  • torong (neregistrovaný)

   Čo je to také redefinuje Kefalín? (teda UNI). To jakože nikdo jiný nevyvíjí mobil 64bit? A čtečka prstů, která byla prolomena týden po svém uvedení?

  • Geary (neregistrovaný)

   Uni- no jasně, u operátora jsem se na ně byl taky podívat.

  • uni (neregistrovaný)

   torong: To nevím co kdo vyvíjí, Apple to před měsícem uvedl 64bit na trh a budí tím pozornost (pointa). TouchID, resp. jeho princip je prolomený už mnoho let. To není žádná novinka a ani cíl zabezpečení (neprolomitelnost), tak se na dané úrovni (kde je vyžadována) přeci jen dělá jinak:-)

  • mceza (neregistrovaný)

   A těch 64 bitů nebo TouchID je tam někde vidět? Zatím jsem akorát všechny zaujal blbostí jako je double tap u Lumie 920, ale fakt netuším, jak se ve firmě, když si na stůl položím 64bit telefon, dokáže vzbudit pozornost.

  • uni (neregistrovaný)

   mceza: Ježíš už jsem psal, že jsem nepochopil, že jde o „wow“ efekt do hospody, to mám ještě slibovat, že už to nikdy neudělám?:-/

 12. žbrenda wolš (neregistrovaný)

  Plast je najlepší materiál pre spotrebnú elektoroniku a môžu sa ísť všetci po sr ať. Mám iPhone 5 a ten hliník je nepríjemný – chladný, má ostré neergonomické tvary, človek sa bojí, že sa prehne, odlupne farba a podobobne. Viac – než +. 5c sa drží omnoho lepšie v ruke (skúšal som), lebo má ergonomický tvar vaničky alebo mydla. Nikto nevyvráti, že to lepšie padne do dlane. Praktičnosť a ergonomia musia byť na prvom mieste a bodka. Nik ma nepresvedčí o opaku.

 13. mberdych (neregistrovaný)

  Diskuze tady me bavi vic a vic, zvlaste nekterych WP fans. Sorry, ale napsat, ze L920 (jak tu nekdo psal) je HW lepsi nez iPhone (a to i 5c) je nesmysl. Ano, oba maji 2 jadra a 1GB RAM, ale to je tak vse. Me osobne je to jedno, ale vy to chcete neustale srovnavat na frekvencich, jadrech a gigabajtech. Kdyz vysla klasicka iP5, tak drtila ve vsech benchmarcich tehdejsi android 4-jadra. Stejne je to ted s 5s, drti vykonem radu papirove vyrazne silnejsich souperu. Tak prosim stale nereste kolik to ma jader, skutecne jde o to jak to funguje a tady iPhone stale nema konkurenci (byt je rada ostatnich vyrobcu blize nez kdy driv).

  Ad Ekosystem, ne prominte, ale nikdo Apple stale nedotahl. Minimalne z pohledu CR (coz me zajima). Knihy muzu (Google take, MS nic), hudbu muzu (Google nove take, MS nic), Filmy muzu (Googe nic, MS nic), Aplikace maji vsichni. iCloud nabizi zajimave spojeni s ostatnim Apple svetem (iPady, Macy), nemusim se o nic starat (byt pripoustim, ze Skydrive/Google drive maji neco do sebe, jenom to neni tolik zaintegrovane primo do aplikaci a tim bezbolestne. iPhone je proste komponenta celeho sveta Apple a tak je treba to brat. A opravdu nikdo zatim stale nic podobneho nenabizi (prinejmensim v CR, ale v teto forme ani jinde). Takze chcete si koupit telefon a pouzivat ho vicemene nezavisle? Vybirejte cokoli Vam vyhovuje. Mate ostatni Apple produkty, pak je iPhone skvele doplnuje a tezko se vybira neco jineho (verte mi, uz jsem se neco navyzkousel s konkurenci).

  Pak jsou tu dalsi kriteria, ktere nikdo nevidi. Napriklad, Lumia 1020, kdyz chci synchronizovat rekneme 10GB hudby po kabelu, trva i to klidne 10 minut, iPhone se stejnym ukolem to da za polovicni cas. Ano oba maji stejnou pamet, ale vysledek je nesrovnatelny. Nemluve o tom, kdyz tam budu chtit zkopirovat film. Takze ano, oba maji USB2, ale oba nejsou ani zdaleka stejni v rychlosti kopirovani. Nemluve o ruznych droidech s pametovou kartou. Tam je to ocistec neco nakopcit.

  Ad iTunes. Opet, aktivni iTunes Match, iTunes nepotrebuju kdyz nechci. Ale samozrejme je muzu vyuzit. Jdeme dal, plna zaloha telefonu do iCloudu (pres Wifi). Konecne to ma nekdo dalsi od dob starsich Blackberry (byt tam to bylo pouze o nastavenich a ne aplikacich). Koupim novy telefon, po zapnuti vyberu zalohu z iCloudu a za hodinku mam telefon jak byl pred tim. Zadne pripojovani k PC, zadne iTunes.

  Rikejte si co chcete, ale HW parametry jsou jen jeden argument pro koupi telefonu. Jsou veci, ktere mi na iPhonu vadi a treba jednou prejdu jinam, ale dokazu ocenit duvody, co ma Apple vyborne a co do znacne miry ospravedlnuje vyssi ceny.

  Uz toho necham, kdo to nechce slyset, neuslysi. Proste jsem se musel taky vyjadrit.

  • mceza (neregistrovaný)

   Mě přijde naprosto stupidní porovnávat výkon mezi iOS, WP a Androidem. To je přece zcela irelevantní věc. K čemu je takové srovnání, když je to stejně pouze na teoretické úovni? Nebo na na iPhonu rozjedu aplikace z Windows Phone? Nebo na Windows Phone rozjedu Android aplikace?

   Důležité je to, zda na systému běží vše pro ten systém bez problému.

  • Geary (neregistrovaný)

   Ano, to jsem psal já, že hardware lumie 920 je lepší a psal jsem pouze o hardware. Ten lumie 920 vyniká nad iphonem 5c zejména v oblasti fotoapárátu, plus výbava navíc jako nfc a bezdrátový nabíjení, kvalitnější a hlasitější reproduktor a schopnost nahrávat poměrně kvalitní zvuk třeba na koncertě. Displej mají podobně kvalitní, tak v čem má iPhone5 v hardware navrch? Já vím, že takhle se to nemá srovnávat, jde ještě o software, o cenu značky atd. Ale iPhone 5c je zkrátka střední třída, nejedná se o žádnou špičku.

  • Marek Hajn (neregistrovaný)

   MBERDYCH: Dobře napsáno a vystihl jste podstatu věci. Díky za doplnění. Přiznám se, že takto a možná ještě obšírněji to mohlo být vysvětleno v recenzi, ale to co píšete se týká iPhone a Apple ekosystému obecně, ne jen iP5C.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Jenže HW Applu nemá vyšší výkon než ty čtyřjádra u Androidu a dalších, nelze ani objektivně přeci výkon čipu porovnávat na jiné platformě.

   Když bychom chtěli objektivně porovnat výkonost čipu tak bychom museli přece porovnávat na stejném systému, tyhle crossplatform benchmarky jsou k ničemu na porovnání výkonu.

   Informace tohoto typu o drtiči ostatních čipů jsou směšné a výsledky benchmarku srovnávané s jinou platformou jsou taky směšné. To jsou informace, se kterými si můžeme všichni tak maximálně utřít zadky.

  • barberry.pha (neregistrovaný)

   Klasika klasik, když už se neví co, tak se to přece nemůže srovnávat :D

   Někdo tady napsal realnou zkušenost a funkčnost s praxe, a když se to nehodí do krámu tak se to nemůžu srovnávat. Ale řešít tady pořád že má takový HW a že stojí hodně a porovnávat to s ostatními, to nevadí.

   Pro mě je Apple premiový tím jak dokázal provázat svůj Ekosystém a zařízení a že u toho A proč nejde srovnávat OS? když se může srovnávat HW, protože najednou na tom nadupadém HW ten OS tak nějak pokulhává, App se načítají nějak déle … ale to se přece do srovnání nehodí.

   iphony beru jako součast Ekosystému Applu. Pokud si někdo koupí iphone jenom jako pozérství a nevužije ani 80% jeho potenciálu, tak je to jeho problém a jeho peníze.

   U mě si Apple tu cenu obhájil tím, jak je tento systém propojený a můžu ho 100% využívat na všech zařízeních.

   Kdyby Apple nevydal 5C ale jako v minulých letech slevnil pouze 5 a měl pak 5S, tak to nikdo neřeší, tady najednou chtěl každý 5C za 10k s HW 5, jako proč? Nebo to spíše bylo zbožné přání některých lidí. A ono to C holt neznamenalo Cheap ale Colours

  • torong (neregistrovaný)

   Sorry, ale „ekosystém“ za 60 000,- (NTB,tablet,telefon) je pořád neuvěřitelně předražený. Stejně funkční „ekosystém“ fungjící pod WIN za cca polovinu ceny. Jediné v čem je ještě Apple lepší je množství a vychytanost appek v telefonu.A to se smázne časem…

  • uni (neregistrovaný)

   torong: Wintel v podobné kvalitě za polovinu? Ale no tak….trochu soudnosti kolego. Jen tablet s Win (pokud se nebavíme o lowendu) je za 20k…

  • torong (neregistrovaný)

   macbook pro 13: 32490; iPAD 15490; iPHONE 5S 19990;celkem 67970,-

   DELL Vostro 3460 22290; DELL Latitude 10 13815; NOKIA 925 10111; celkem 46216,-

   Dobrá uznávám, ne polovina, ale 2/3 ceny. Každopádně ušetřených 20000,-

  • barberry.pha (neregistrovaný)

   MacBook White 25000,- iPad mini 7000,- iPhone 5 10000,- cca 42000,-

   Všechno bylo kupovano jako nové s dvouletou zárukou. Takže jsem ušetřil ještě 4000,- za které bych mohl mít třeba 32gb verzi iPadu mini.

  • barberry.pha (neregistrovaný)

   A uvádět ceny 32GB verzi u iPadu a iPhonu. Někomu stačí mini a i bez retiny a pak je ten váš součet najednou o 10000,- nižší a proč na práci Pro když mi stačil Air -5000,- a nebo mi stačí doma nepřenosný pc a mám miniho za 16000,- a pak to je všechno jinak

   Takže pro Vás by to byl ekosystém za 60000,- pro mě dostačují do 40000,-

  • torong (neregistrovaný)

   Bral jsem srovnatelné zařízení. Pokud bych bral podle Vás pak se dostanu na polovinu Vaší sumy. Ntb seženu za 10k, telefon za 6k a tablet 8 palců za 7k a to pořád neberu to nejlevnější…

   Mac bude vždy podstatně dražší a když k tomu přidám hry tak ani němá co nabídnout…

  • Longer (neregistrovaný)

   Torongu, muzes se distat na pulku ceny a porad nebudes mit ekosystem, budes mit jen 3 zarizeni ktere lze pri trose stesti spolu sesyncnout, ale nebude to „seamless“ jako na Applu , a to rikam jako clovek co si prosel vsim na trhu a ac nerad, tak musim konstatovat, ze na Apple BOHUZEL, stale nikdo nema :(

   Coz me osobne dost stve.

 14. mberdych (neregistrovaný)

  At si klidne nekdo vykon porovnava. Je to jeho vec. I me to prijde nesmyslne. Nicmene, jestli je 5c stredni ci neni je v podstate fuk. Ja spis reagoval na to, jak nekdo porad resi cenu. Apple si to za nej rika a ja rikam, ze cenu neurcuje jen soupis komponent, ale take nektere dalsi prvky. Nic vic nic min. I me prijde 5c drahy, ale zaroven rikam, ze to neni jen cena za HW, ale za vse kolem. I tak me prijde drahy, ale to je holt hlavne v kontextu Evropy. Chapu ze byl primarne vytvoren aby nabidl vyhodnejsi alternativu na trzich, kde se masivne dotuje. Lumia 1020 mi prijde taky draha, ale nijak zvlast to neresim. Bud za to ty penize dam a nebo ne. Nic vic za tim neni.

 15. Ladislav (neregistrovaný)

  [odkaz]

 16. Patriot (neregistrovaný)

  Nevím, co Smartmania sleduje angažováním těchto pseudoautorů. Hajn je nekompetentní diletant a idiot, který neumí objektivně popsat, co vidí, a ještě k tomu neumí ani pořádně česky. Jeho stylistika je největší profackování našeho jazyka od dob obrozenců. Korektor (pokud tu vůbec něco takového existuje) pak musel být sjetej, jak Hajn nevtipně píše „větším než větším množstvím LSD“, nebo je to naprostý ignorant. Za nula je i Hajnův (ne)odborný nadhled, maskovaný za vyvolávání Jobsova ducha. Čas potvrdil, že podobný paskvil je neprodejný. Tato snůška blábolů zase potvrdila, že Smartmanii už mezi českými technologickými weby nemá smysl sledovat.

  • Marek Hajn (neregistrovaný)

   Krásný příspěvek :) Jen co je pravda. Z vas by obrozenci jistě měli radost, jak barvitou češtinu používáte.

   Jen by to příště chtělo o něco více konstruktivní kritiky a o něco méně blábolů. Pak by váš jinak zbytečný příspěvek měl alespoň nějakou úroveň a vypovídací hodnotu. Předem díky ;)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel