Domů » Recenze » Recenze Apple iPhone 5c: Vážně jen „pětka“ v plastu?

Recenze Apple iPhone 5c: Vážně jen „pětka“ v plastu?

Možná tak trochu jiná recenze, protože v testu nemáme novinku, ale telefon, který se již rok prodává. Nebo to tak není a 5c je nový model? Pojďme to zjistit v našem dnešním testu.

Apple iPhone můžeme směle označit za fenomén dnešní doby a také legendu, která obrátila svět mobilních telefonů vzhůru nohama. A nejen ten, ale svým způsobem i naše životy. Vůbec náš pohled na mobilní telefony, přístup k nim a styl jejich využití. Dotykový displej, ovládání prsty, aplikace a další. To vše tu bylo již dříve, ale přiznejme si, že to nebylo tak pohodlné, tak intuitivní. Steve Jobs měl v jednom pravdu. „We really reinvented the phone,“ řekl na své dnes již legendární keynote, kde světu představil první generaci iPhone.


iPhone 5c láká na polykarbonátové kryty v několika pestrých barvách

Od té doby uplynulo šest let a iPhone stále patří k nejprodávanějším smartphonům na světě. O ziskovosti Applu jako takového nemluvě. Konkurence se snaží nabourat teritorium Applu, ale zatím neúspěšně. Stále a pořád se na trhu neobjevil smartphone, který by byl opravdovým konkurentem a iPhonu zatopil. Ano, jsou tu skvělé smartphony, které jsou mnohdy technologicky pokročilejší než iPhone, jejich parametry jako by září do dáli, ale žádný z nich nikdy neměl kolem sebe tu auru luxusu a výjimečnosti, jako stále a pořád má iPhone. Můžete ho milovat, můžete ho nenávidět, ale to nic nemění na tom, že iPhonu vděčíme za to, jak a jaké smartphony dnes používáme.


Dvě nová jablka od Applu: iPhone 5c a iPhone 5s (vpravo)

A teď jsou tu dva. Svým způsobem jde o malou revoluci. Doposud byl vždy představen jeden iPhone a předchozí model se doprodával souběžně s novým za nižší cenu a třeba i v nižší specifikaci, hlavně co se paměti týče. Letos je ale vše jinak a Apple na své tradiční keynote představil iPhony dva. „Drahý“ iPhone 5s (videopohled), jehož recenzi chystáme a „levný“ iPhone 5c, jehož recenzi právě čtete.

Zlí jazykové tvrdí, že iPhone 5c je jen předchozí iPhone 5, který Apple obalil do plastového krytu a v podstatě se nic nezměnilo. A také si za to Apple nechá řádně zaplatit. Realita ale není vždy tak jednoznačná. iPhone 5c je opět iPhone jak má být. Buď ho budete milovat nebo nenávidět. Nic mezi tím. A je jedno, jestli je obalený do plastu, kovu, dřeva nebo něčeho jiného. Je to prostě nový iPhone. Pojďme se mu společně podívat na zoubek.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu smarty.cz, kde si iPhone 5c můžete zakoupit

Klady (+)

 • kompaktní rozměry a dílenské zpracování
 • polykarbonátová záda, pestré barvy
 • rychlý a stabilní systém
 • perfektní displej s dobrou čitelností na sluníčku
 • dobrá výdrž
 • fotoaparát a záznam videa
 • novinky v iOS 7
 • kvalitní sluchátka v balení

Zápory (-)

 • minimum inovací vůči iPhone 5
 • polykarbonát je náchylný k vlasovým škrábancům
 • bez iTunes se neobejdete
 • omezení iOS 7, absence USB Mass Storage
 • slot na nanoSIM kartu
 • některé fotografie mají růžový nádech uprostřed
 • zbytečně vysoká cena

Obsah balení: Plastové vajíčko

Balení tvoří krabička z tvrdého plastu, uvnitř adaptér do zásuvky, USB kabel s koncovkou Lightning a sluchátka EarPods, stejná jako u iPhone 5, takže velmi kvalitní. Pak nějaké ty návody a nezbytnou samolepku v podobě loga Apple.

- - -

Právě sluchátka EarPods, která mě příjemně překvapila svou kvalitou. Až doposud jsem k testovaným telefonům používal své „špunty“ Sennheiser CX 300, protože mám rád výrazné basy. Sennheisery mi navíc velmi dobře seděly v uších, což jsem ocenil zejména při běhání. EarPody od Applu dle mého hrají téměř stejně jako „senny“, mají však odlišnou konstrukci.

-

Videopohled na iPhone 5c

Design a zpracování: Pevný polykarbonát s výraznými barvami

Opět si musím posypat hlavu popelem, že vynáším unáhlené soudy a dám na předsudky. Ale snad se mnou budete souhlasit, když řeknu, že na fotkách iPhone 5c vypadá prostě divně a plastově. Při představení mě vůbec nezaujal a podobně na tom byli i další členové redakce.

- - -

Na oficiálních snímcích od Applu vypadá moc pouťově a nevyzařuje z něj punc výjimečnosti jako z předchozích iPhonů. Ano, 3G a 3GS byly taky plastové, ale to bylo ještě před tím, než ve větší míře dorazilo sklo a kovy. Možná proto iPhone 5c, plastový, teď působí divně a možná levně. Ale není takový.

-

Apple si na vzhledu a zpracování svých produktů dává záležet. Tedy i plastový, respektive polykarbonátový iPhone v reálu vypadá dobře a nemáte z něj pocit, že byste v ruce drželi levný telefon. Realita je skutečně jiná než na produktových fotografiích. Polykarbonát na bocích a zádech je sice lesklý, ale nezůstávají na něm otisky tolik jako na plastech používaných konkurencí.

- - -

Vadou na kráse je vyšší náchylnost plastu k oděrkám. Nevšiml jsem si, v jakém stavu telefon dorazil, protože už byl používaný, ale po více jak týdnu se na zádech objevily nepěkné vlasové škrábance. Jsou vidět jen pod přímým světlem a jen z určitých úhlů, ale jsou tam. A to u telefonu s poměrně seběvědomou cenou zamrzí.

- - -

Až na polykarbonátové boky a záda je iPhone 5c stejný jako iPhone 5. Což samozřejmě nahrává teoriím, že je to jen pětka vložená do plastového krytu. Změnily se rozměry, lehce, o milimetry. Další fakt ve prospěch výše uvedené teorie. Také vzrostla hmotnost, o zhruba 20 gramů. Na internetu jsem viděl fotky iPhone 5c „vyloupnutého“ z plastových zad. A byla to starší pětka tak, jak ji všichni známe. Těžko říct, jestli to byl podvrh či ne, ale červíček už hlodá, že?

-

Nic to ale nemění na tom, že iPhone 5c v reálu vypadá opravdu dobře. Zvolené barvy jsou atraktivní a věřím, že o tuto novinku bude zájem, ale rozhodně ne tak enormní jako v případě iPhone 5 či iPhone 5s. Z pohledu ergonomie mu není moc co vytknout. Vzhledem k celkovým rozměrům nevadí tlačítko pro zapnutí/vypnutí na horní hraně.

- - -

Určitě je potřeba pochválit mechanický přepínač vyzvánění a vibrací, má ale poměrně tuhou aretaci a k přecvaknutí je potřeba vynaložit více síly… minimálně do doby, než se mechanismus trochu vychodí. Drobnou vadou na kráse pro někoho může být umístění 3,5 mm jacku na spodní hranu. Je to trochu nezvyk a mnozí uživatelé toto řešení považují za nepraktické, včetně mě.

-

Pozor je potřeba si dát na jednu věc. Čočka fotoaparátu v levém horním rohu zad, je moc u kraje a často se stane, že si ji při focení částečně zakryjete prstem.

Hardwarová výbava: Nic nového pod sluncem

Na hardwaru se oproti iPhone 5 nezměnilo nic. Ale vůbec nic. Ani ťuk. Apple vzal osvědčený a úspěšný koncept a použil ho znovu. Opět tu tedy máme čip Apple A6 (dual-core, 1,3 GHz) a 1 GB RAM zajišťující velmi svižný chod a interní paměť 16 nebo 32 GB, kterou samozřejmě nelze nijak rozšířit. U 16GB verze máte volných okolo 13 GB pro vaše data. Kdo by čekal 64GB verzi iPhone 5c, bude zklamán, tu Apple ve svém portfoliu nenabízí. Telefon je opravdu svižný a věrný rozšířenému podvědomí, že iPhone je rychlý, neseká se a nepadá. Je to pravda, do posledního puntíku.

GPRS, EDGE, HSPA, LTE, WiFi data ve všech podobách, v jakých je dnes můžete komerčně využít. Příjem signálu jak ze sítě operátora, tak lokální WiFi je vynikající. Souběžně jsem testoval další smartphony s Androidem, a v tomto ohledu byl iPhone 5c králem. A vězte, že LTE na něm „lítá jak z praku“.

Kromě podpory GPS zde najdeme i Glonass. Satelity se fixují velmi rychle, signál nevypadne ani v husté městské zástavbě. Horší je to s mapovými podklady od Apple, ale to je na debatu do jiné kapitoly. A naštěstí můžete pro navigaci používat i jakýkoliv jiný program včetně povedených Google Map. Akcelerometr, gyroskop, kompas a proxmity senzor jsou dnes již standardem. Konkurence umí víc, ale o využitelnosti a praktičnosti bychom mohli sáhodlouze diskutovat.

-
D
isplej u iPhone 5c je stejný jako u hliníkové „pětky“, přesto je na něj radost pohledět

Nebudu vás dál zatěžovat výčtem technických parametrů a jejich hodnocením. To je nuda. A hlavně, iPhone není Android smartphone, u kterého se úzkostlivě sledují jednotlivé parametry, pixely na displeji, pixely u fotoaparátu, palce úhlopříčky, jádra procesoru, gigabajty operační paměti a podobně. iPhone má vždy jasně dané parametry a většina jeho uživatelů je neřeší. Proč? Protože iPhone funguje. Takřka vždy a všude, takřka za všech okolností. A o tom to je, to je na tom to nejdůležitější. Chcete-li si honit triko v hospodě před kamarády, jak vybavený máte smartphone, iPhone není pro vás. Ten funguje a nemusí si hrát na něco, co není a co ve finále mnohdy ani nefunguje jak má.

- -

Zastavme se nakonec u displeje. Čtyřpalcový IPS panel s rozlišením 640 x 1 136 pixelů jasně patří k tomu nejlepšímu, co na současném trhu pořídíte. Ne velikostí, ale tím, jak zobrazuje to, co zobrazovat má. Věrně, jasně, dobře… čitelnost na přímém sluníčku je příkladná, stejně tak pozorovací úhly a podání barev. A kdo chce zařízení s větší úhlopříčkou, pravděpodobně se iPhonu vyhne. Tady si budeme muset počkat až na představení dalšího modelu (příští rok), který už snad s větším displejem přijde.

Baterie a výdrž: Malý, ale vydrží

Na výdrž předchozího iPhone 5 si uživatelé velmi často stěžovali a osobně znám případy, kdy majitel musel k nabíječce s vybitým telefonem i 3x denně. Nic příjemného. Apple si tuto vadu zjevně uvědomil a iPhone 5c dostal do vínku baterii s vyšší kapacitou, i když ne o moc. 1 510 mAh oproti původním 1 440 mAh z iPhone 5. Větší změny se ale nejspíš udály jinde „pod kapotou“, konkrétně v optimalizaci samotného iOS 7. iPhone 5c totiž i při vyšší zátěži nemá problém vydržet celý jeden den. To je vzhledem k mizerné výdrži předchozí generace opravdu úspěch.


Náhled pod kapotu aneb baterie z iPhone 5, iPhone 5s a iPhone 5c (vpravo)

Vyšší denní zátěž znamená synchronizaci 4 e-mailových účtů, zhruba hodinu hovorů, Twitter, WhatsApp, a surfování po webu. I tak máte večer k dispozici kolem 35 % baterie, na „takové to večerní brouzdání“.

Přehrávání HD videa s polovičním jasem zvládne iPhone 5c necelých 7 hodin. Hudbu pak 18 hodin a hry necelých 6 hodin. Zkusil jsem jeden zajímavý test.Vložil jsem do iPhone 5c SIM kartu pouze na volání, vypnul jsem datové přenosy, WiFi a GPS. Pouze s voláním a SMS telefon vydržel na jedno nabití celých 5 dnů v provozu či spíše v pohotovostním režimu.

Fotoaparát a záznam videa

iPhone je již nějakou dobu považován za jeden těch lepších fotomobilů. Pětka se posunula zase o kus dál a z toho těží i dnes testovaný 5c, který má zcela stejný fotoaparát. 8Mpx snímač typu BSI od Sony o velikosti 1/3,2“ pořád patří k tomu lepšímu, co se prodává. Parametry jsou jedna věc, výsledky však druhá. Jak tedy „levný“ iPhone fotí?


Přepínání mezi jednotlivými režimy (focení, video, panoramatický snímek a čtvercová fotografie)

Dejte mu dobré světlo a pořídí vám kvalitní fotky i video. Není to sice to nejlepší, co dnes můžete z fotomobilu dostat, ale rozhodně vás svými výsledky neurazí. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami výsledky neklesají tak rapidně jako u konkurence. Dejte mu tedy horší světlo a pořád vám naservíruje uspokojivé výsledky. Za špatných světelných podmínek se nemůže rovnat top Lumiím od Nokie, ale pořád fotí vcelku dobře, i když je potřeba počítat s menší ostrostí a výraznějším šumem. Případně vám pomůže silná přisvětlovací dioda, která funguje zhruba do vzdálenosti 4 metrů. S jejím použitím mají pak obrázky mírný nádech do modra.

- - -

- - -
V některých situacích (zejména v horších světelných podmínkách) se ve středu snímku objevuje nepříjemný růžový nádech

S iOS 7 se změnilo i prostředí fotoaparátu. To postrádá veškeré moderní finesy, které aktuálně nabízí Samsung, LG, Sony nebo Nokia. Pro základní focení ale iPhone stačí bohatě. Kromě standardních fotografií a až fullHD videa zvládne i HDR obrázky, panorama nebo různé barevné filtry.

- - -

- - -
Další snímky najdete v naší galerii, kde najdete i odkaz pro stažení v plném rozlišení

Pokud jste s iPhonem nikdy nefotili, překvapí vás rychlost, s jakou snímky pořizuje. Rychlost spouště (softwarová na displeji nebo tlačítko ovládání hlasitosti) reaguje okamžitě a dokáže sázet jeden snímek za druhým. Pomalejší je pouze režim HDR, ale to je vcelku logické. iPhone 5c kromě výše uvedených zvládne pořizovat také makro snímky. Nejmenší vzdálenost je zhruba 8 cm. Nemusíte nic zapínat, pouze telefon přiblížíte k fotografovanému objektu, zaostříte a hotovo.

- - -

Video můžete natáčet ve fullHD s frekvencí 30 snímků za vteřinu, respektive 29. Během natáčení můžete zároveň pořizovat snímky. Zároveň iPhone po celou dobu natáčení průběžně zaostřuje, můžete doostřovat prstem a problémy mu nedělají ani rychlé přechody mezi světlými a tmavými místy. Vyrovná se s nimi rychle. K pořizování videa si můžete zapnout přisvětlení diodou, ale záběry jsou pak umělé a přesvětlené. Občas se mi ale stávalo, že optika při záznamu videa přeostřovala až zbytečně moc často, což se negativně projevilo na výsledném záznamu.

iPhone 5c rozhodně není fotošpička. Nenabídne portfolio pokročilých funkcí, ale fotí a natáčí dobře pro běžné každodenní použití. Pracuje rychle a bez jediného zaváhání.

Operační systém, prostředí a software

iPhone 5c přišel na náš trh s novým iOS 7 (testovaný kus konkrétně s verzí 7.0.3). Ten si prošel poměrně masivním beta testováním na uživatelích, než byl představen a nasazen oficiálně. Pokud vám iOS 7 a rozsáhlé změny v něm nic neříkající, podívejte se na náš dřívější článek.

 
Obrazovka s ikonami v iOS 7 a nová nabídka Control Center, do které se dostanete tahem prstu odspoda nahoru

Nevím, jestli jsem ten správný člověk na hodnocení nového iOS 7. Nějak si nedokážu udržet objektivní odstup. iOS jsem používal na iPhone a iPad od verze 4 a byl jsem velmi spokojen. Verze 7 je z mého pohledu úlet podpořený větším než velkým množstvím LSD. Mně osobně se tenhle grafický styl prostě nelíbí. Ani trochu. A považuji to za obrovskou chybu. Předchozí verze možná nebyly už tak líbivé, možná působily nemoderně až zastarale. Ale uživatelé na ně byli zvyklí, fungoval s nimi a málokdo si stěžoval. Tak proč takovouhle brutální změnu?

  
Přepínání mezi aplikacemi a webový prohlížeč Safari v nové verzi

Ať už se vám prostředí iOS 7 líbí nebo ne, nutno uznat, že nakonec si na něj zvyknete a po pár týdnech se vám pravděpodobně dostane pod kůži. Novinky (viz článek výše) jsou opravdu ku prospěchu a nejde o nepraktické nesmysly.

 

Nové notifikační centrum, které dokáže zobrazit výrazně více informací, včetně možnosti filtrovat pouze dnešní, je opravdu praktické. Je přesně to, co chybí současnému Windows Phone. Lišta s přepínači (Control Center), ovládáním audia, jasu, AirDrop a rychlým přístupem k několika funkcím je super. Máte ji vždy a všude po ruce.

 
Kalendář v portrait a landscape režimu

Multitasking s náhledem na běžící aplikace je také krokem kupředu. A spoustu dalších a dalších změn oceníte až po několika dnech a spíše týdnech používání. Jenže ten vzhled. Ten prostě nesedne každému. A pokud jste ze „staré školy“ a neradi si zvykáte na novoty, tak obzvlášť Kalendář, Zprávy nebo Kontakty se vám líbit nebudou.

 

Nicméně jako největší nedodělek vnímám klávesnici. Někde se vám zobrazuje ta nová, z iOS 7, jinde zase ta stará, z předchozí verze systému (to platí především pro aplikace z App Store, které vývojáři ještě nestihli optimalizovat na iOS 7). Nicméně to rozhodně nezapadá do preciznosti, kterou v podání Applu známe a nedělá to dobrý dojem. Naopak to působí tak, že v Cupertinu chybí „element“, který by držel otěže pevně v rukou. Co je Steve v Pánu, není to ono.

iPhone má i učité drobnosti, které ho staví dále před konkurenci, například hlasovou asistentku Ta je velmi inteligentní, dobře rozumí tomu, co po ní chcete, učí se a dá se s ní i celkem dobře pokecat. Jenže ne česky. A zatím ani není známo, kdy a jestli vůbec se podpory našeho jazyka dočkáme.
Je to škoda, protože Siri je podle mě inteligentnější a použitelnější než konkurenční asistenti, nemluvě o tom, že občas prohodí i nějaký ten vtípek. Pokud vám tedy nečiní problémy mluvit na telefon anglicky, německy nebo jiným světovým jazykem, vřele doporučuji.

Konkurence

iPhone je stále a pořád kategorie sama pro sebe. Pokud už uvažujete nad jeho koupí, pravděpodobně nebudete mít ve výběru nějaký Android či Windows Phone. Nejvážnější konkurencí tak nakonec bude opět iPhone. Pokud nechcete plast, rádi si připlatíte za exkluzivní novinku v podobě iPhone 5s a nebo se spokojíte se starším modelem iPhone 5. Ten sice oficiálně nekoupíte nový, ale internet se jimi hemží až až.

- - -
Konkurence pro iPhone 5c: Samsung Galaxy S4, HTC One a LG G2

Pokud byste ale přeci jen do výběru zahrnuli i jiné platformy, pak nejspíš budete iPhone 5c porovnávat s modely jako jsou Samsung Galaxy S4, HTC One, LG G2, LG Nexus 4 & Nexus 5, Sony Xperia Z1, Nokia Lumia 925 nebo Nokia Lumia 1020. Tedy všechny současné top smartphony, ale porovnáváme takřka neporovnatelné.

- - -
Další alternativy najdeme v modelech Xperia Z1, Lumia 925 & Lumia 1020

Všechny zmíněné jsou citelně větší a tedy ne tak kompaktní a na ovládání pohodlné jako iPhone. Cenově se jim však iPhone 5c vyrovná, protože jeho úvodní cenovka byla oproti všem předpokladům nasazena hodně vysoko. Tim Cook však tvrdí, že iPhone není levný, ale jde o smartphone střední třídy. Znamená to snad, že můžeme čekat další, ještě levnější model?

Závěrečné hodnocení

iPhone 5C je kvalita. Bez diskuse. Nicméně záleží na úhlu pohledu. A těch je podle mě několik.

Jedním pohledem je iPhone 5c fajn novinka, „levná“, která iPhone více „zlidšťuje“. Bere si to nejlepší z předchozí generace a balí to do líbivého těla, které zaujme i mladší generaci. Je sice dražší, ale je to přeci iPhone.

Druhým pohledem je 5c jen „bouda“ na stávající a potenciální nové majitele.  Apple vzal starší pětku a tak jak byla, ji strčil do plastového krytu. Tvrdí, že dal lepší baterku, ale věřte mu to, když se k ní nedostanete.

Jiný pohled zase tvrdí, že iPhone 5c je určitě dobrý, ale nesmyslně drahý a kdyby stál kolem 10 tisíc, prodával by se lépe. Pravda. To je ale svým způsobem pohled český, protože jinde nemusí být iPhone tak drahý. Ať už díky dotacím ze strany operátorů nebo faktu, že 15 tisíc Kč a přepočtený ekvivalent v jiné měně může mít díky ekonomické situaci také jinou hodnotu.

Podívejte se, kde lze iPhone 5c koupit nejlevněji?

Pokud už iPhone máte, není to tak jednoduché. Máte-li model 4S a starší, novinka by pro vás mohla být dobrou volbou. Pokud máte předchozí „pětku“, dostanete navrch jen kus plastu a kvůli tomu se měnit a připlácet nemalou částku nevyplatí.

Nakonec je jedno, jakým pohledem se na iPhone 5c díváte. Fakta jsou jasná. Opravdu si bere to nejlepší z pětky a opravdu to balí do líbivého kabátku. Cena je vyšší, ale opravdu je to pořád iPhone. A proto se nakonec bude nejspíš dobře prodávat. I když Steve odpočívá, v Applu pořád vědí co dělají, ačkoli to nepůsobí tak jistým dojmem jako za Jobse. iPhone 5c je prostě dobrý a vzhledem k ceně iPhone 5s je i dostupnější. Skoro by se chtělo napsat, že s ním Apple díky pestrým barvám cílí na mladé, ale pro ty bude většinou cenově úplně mimo. A zkušenější uživatelé zase raději sáhnou po hliníkové „pětce“ nebo novém iPhone 5s.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
Subscribe
Upozornit na
guest
123 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments