TOPlist

Recenze Sony Xperia L2: obhájí svou cenu?

Jednou z nedávno představených novinek japonského Sony je zástupce nižší střední třídy s označením L2, který oproti předchozímu modelu Xperii L1 nabízí například čtečku otisků prstů, větší kapacitu baterie nebo dvojnásobnou velikost interní paměti. Výrobce si za něj účtuje zhruba 5 600 Kč a pokud se podíváte na parametry, dojde vám, že za tuhle cenu se dají sehnat mnohem lépe vybavené modely; Xperia L2 to tedy nebude mít vůbec jednoduché. Zda-li je „el-dvojka“, která je určena pro méně náročné uživatele dostatečnou motivací k přechodu, si ukážeme v recenzi.

Konstrukce a design: stále ta samá písnička

Po stránce designu nový model od předchozí generace nijak zásadně nevybočuje. Plastová konstrukce je téměř totožná s minulou generací: rozměry 150 x 78 x 9,8 mm a hmotnost 178 gramů, což je vyšší hodnota, než je běžné a při používání je vyšší váha znát. Ani displej o úhlopříčce 5,5 palce s HD rozlišením se nedočkal žádných změn, pokud tedy nepočítáme boční rámečky, které jsou nyní překvapivě větší. Horní část nad displejem zdobí notifikační dioda a selfie kamera s rozlišením 8 megapixelů. Prostor nad displejem se podařilo o pár milimetrů srazit, na spodní části je typická „soňácká brada“, která je beze změny.

Zadní strana představuje několik novinek. Čočka 13megapixelového fotoaparátu se přestěhovala z rohu do středu. Doprovod ji dělá přisvětlovací dioda a nově i čtečka otisků prstů. Na stranách nalezneme už jen zamykací tlačítko, regulátor hlasitosti a slot na dvě SIM karty a paměťovou kartu. Slot dovoluje najednou používat obě karty SIM a microSD kartu, což je velké plus. Spodní strana je vyhrazena konektoru USB-C, mikrofonu a výstupu reproduktoru.

Displej: slabý podprůměr

Osobně jsem očekával, že po roce bude čas na obměnu, ale nestalo se tak. Výrobce použil totožný IPS panel stejně jako v předcházejícím modelu. Rozlišení displeje (720 x 1280 pixelů) a kombinace 5,5 palce nedává příliš jemný obraz a při bližším ohledání lze rozpoznat jednotlivé pixely. Poměr stran si drží klasický formát 16:9. Když vezmeme v potaz, že už za podobnou cenu seženeme zařízení s rozlišením Full HD +, displej rozhodně nepovažuji za hlavní přednost.

Naopak musím vyzdvihnout podání barev nebo pozorovací úhly, které si rozhodně nedrží špatné hodnoty. V nastavení je možné si přizpůsobit podání bílé barvy, spořič obrazovky a nechybí ani funkce inteligentního podsvícení. Proti vnějším vlivům je displej chráněn sklem Gorilla Glass 4.

Výkon, hardware a výdrž baterie

Smartphone pohání procesor Mediatek MT6737T s frekvencí frekvencí 1,45 GHz v kombinaci s 3 GB RAM. Nejedná se o žádného trhače benchmarků (AnTuTu výkon ocenil na 44 630 bodů), ale pro klasické používání je naprosto dostačující a během testu jsem nezaznamenal žádné větší záseky, škobrtnutí nebo přehřívání. Samozřejmě u náročnějších herních titulů budete muset oželet detailní grafiku. Odladěnost systému je u Sony jednoduše vždy na dobré úrovni. Z vnitřní 32GB interní paměti je po zapnutí k dispozici zhruba 23 GB, v případě nutnosti lze díky mircoSD kartě rozšířit paměť až o dalších 256 GB.

O dostatek šťávy se postará vestavěná baterie o kapacitě 3300 mAh, což je oproti loňskému modelu s 2620 mAh vskutku pozitivní hodnota. Stejně tak hodnotím samotnou výdrž v praxi. Jedná se o více než jednodenní telefon, ke konci vytíženějšího dne jsem měl k dispozici běžně kolem 30 procent. Neměl bych problém ani s dvoudenní výdrží, zde je ovšem potřeba počítat s omezenější konektivitou, snížením jasu a dalších ústupků. Samozřejmostí je úsporný režim Stamina. Samotné dobití do plné kapacity je záležitost cca 1 hodiny a 40 minut.

Operační systém: starý dobrý Nougat

Výrobce pro chod systému použil starší Android 7.1.1 se zabezpečením z listopadu 2017, na který tradičně navlékl vlastní uživatelské prostředí. Seznam před nainstalovaného balastu čítá například antivir Avast nebo čtečka a nákupní aplikace od Kindle. Naštěstí je možné omezit funkčnost a pak vás nebudou nijak omezovat. Dále je zde pár nativních aplikací pro čtení zpráv, sledování a úpravu videa nebo fotek. Jak už bylo řečeno, systém běží bez problémů hezky svižně.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní čočka má rozlišení 13 megapixelů se světelností f/2.0, přední kamera produkuje snímky v 8megapixelovém rozlišení a také v širokoúhlém záběru 120°. To je v dané třídě postačující hodnota. Na pomoc ve špatných podmínkách je vám k dispozici jednotónová přisvětlovací dioda.

Co se týče kvality snímků, ve dne nebo na dobrém světle jsou na tom velice dobře, byl jsem celkem spokojený s vykreslením detailů nebo barevným podáním. Bohužel to tolik neplatí při nočních snímcích, kdy je zřetelný šum a horší ostrost. Kromě automatického nastavení lze zvolit manuální, kde si můžete dle libosti nastavit ISO, nastavení bílé, HDR a podobně. Škoda, že zde chybí hardwarová spoušť, kterou najdeme například u modelu Xperie XA2 Ultra.

Video umí Xperia L2 natáčet ve Full HD rozlišení při frekvenci 30 snímků za vteřinu. Bohužel zde nenajdeme optickou ani digitální stabilizaci obrazu. Také bych více ocenil větší plynulost obrazu, občas totiž dochází k poklesu snímkovací frekvence pod udávanou hodnotu 30 fps.

Závěrečné hodnocení recenze Sony Xperia L2

Sony Xperia L2 je šikovný telefon pro lidi, kteří od něj neočekávají nejnovější funkce nebo obrovský výkon. Jako plus bych vyzvedl výdrž baterie nebo čtečku otisků prstů, což jsou nejspíše nejhlavnější důvody, proč by si mohli majitelé starší Xperie L1 novinku pořídit. K tomu přidejme ještě o něco větší výkon a úložiště. Největší zklamání pro mě je displej, který by si zasloužil minimálně rozlišení Full HD. Závěrečné plus bych udělil USB-C konektoru, který ani v dané cenové kategorii není vždy samozřejmostí.

Sony Xperia L2

Sony Xperia L2
7.6

design a zpracování

7.2/10

výkon a optimalizace

7.9/10

hardwarová výbava

7.2/10

kvalita fotografií a videa

7.3/10

výdrž baterie

8.2/10

Klady

  • rychlá čtečka otisků prstů
  • svižný systém
  • výdrž baterie
  • USB-C konektor
  • dual SIM i slot na microSD

Zápory

  • HD rozlišení displeje
  • kvalita nočních snímků
  • větší rámečky kolem displeje
  • vyšší cena
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku