TOPlist

Recenze Honor 7S: cenou potěší, optimalizací odradí

Čínská značka Honor vypustila od světa nový přírůstek v podobě modelu Honor 7S, který se řadí do kategorie levných telefonů pro ty nejméně náročné uživatele. I přes velmi nízkou cenu, kterou se v době uvedení na trh pohybovala okolo hranice 2 800 Kč, nabízí moderní vzhled a kvalitní displej. Jen ta optimalizace systému a celková odezva pokulhává. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem testoval takhle pomalý telefon. Více vám prozradí naše Honor 7S recenze.

Obsah balení: jen nutný základ

Světle modrá krabička obsahuje jen pár základních položek v podobě dobíjecího adaptéru, kabelu microUSB, uživatelského manuálu a sponky na vytažení šuplíčku pro SIM karty a paměťovou kartu.

Honor 7S recenze

V dané cenové kategorii je výčet položek adekvátní, bohatší příslušenství by bylo spíše překvapením, ale je škoda, že se v krabičce nenašlo místo alespoň na ochranné pouzdro. U Honoru jsme byli zvyklí také na přítomnost ochranné fólie přímo z výroby, ale ani ta se nekoná. Tady se zkrátka šetřilo, kde se dalo.

Konstrukce a vzhled: nudný předek a líbivá zadní strana

Telefon s displejem o úhlopříčce 5,45 palce je díky příznivým proporcím velmi příjemný do ruky a taktéž ovládání je bezproblémové. Tloušťka zařízení je 8,3 milimetrů a váha se zastavila na 142 gramech, což z něj dělá aktuálně nejlehčí model z portfolia značky Honor.

Přední stranu obsadil displej s tenkými rámečky a moderním poměrem stran 18:9. Kromě displeje se zde nachází přední kamera s maximálním rozlišením 5 megapixelů a notifikační dioda, která je netradičně schovaná v pravém horním rohu.

Tělo telefonu je plastové s matnou úpravou, které na sobě téměř nezanechává stopy po otiscích prstů. Šuplíček umístěný na levé straně dovoluje vložení dvou nanoSIM karet a paměťové karty, takže za tuto plně duální funkci dávám výrobci velké plus. Na spodku se klasicky nachází dobíjecí microUSB konektor a výstup repráčku, na pravé straně nalezneme kolébku hlasitosti společně s vypínacím tlačítkem.

Asi nejzajímavější je zadní strana, kde se v levém rohu umístila čočka 13megapixelového fotoaparátu s přisvětlovací diodou a logo výrobce uprostřed. Konstrukce působí poměrně pevně, na zpracování si dal Honor záležet. Námi testovaná modrá barva se mi líbí, připadá mi svěží a moderní. Zvláště mladším uživatelům by mohla padnout do oka; dalšími barevnými alternativami jsou černá a zlatá.

Displej: jemný obraz i dobrá čitelnost

Na dnešní poměry menší IPS displej o velikosti 5,45 palců s rozlišením HD+ (720 x 1440 pixelů) a poměrem 18:9 nabízí ve své třídě kvalitní podívanou, celkově zobrazovač pokrývá téměř 74 procent čelní strany. Jemnost činí 295 ppi bodů a v kombinaci s tenkými rámečky se v dané třídě jedná o nadprůměr. Z funkcí se nabízí filtr modrého světla nebo automatický jas. Dobře čitelný byl i na přímém sluníčku.

Honor 7S recenze

Hardware a výdrž baterie: připravte se na pomalejší reakce

Honor při výběru komponentů sáhl po čtyřjádrovém procesoru MediaTek MT6739 s taktem 1,5 GHz, kterému sekunduje 2GB operační paměť RAM. Hardwarová výbava tedy příliš neoslní a z našich zkušeností vychází, že tady výrobce rozhodně měl přidat. Ani po několika softwarových aktualizacích, které nám na Honor během recenzování přišly, se prostředí nezrychlilo a reakce jsou občas žalostně pomalé. Více o tom ale až v kapitole věnující se systému.

Interní uživatelská paměť činí 16B GB, nicméně je určitě na místě rozšíření pomocí microSD karty, jelikož v základu pro vaše data zůstane volných okolo 8,2 GB. Co se týče konektivity, nabízí Honor 7S Bluetooth 4.2, Wi-Fi, LTE a GPS. Pro poslech hudby poslouží i 3,5mm výstup na horní straně přístroje. NFC nebo infraport je této cenové kategorii zapovězen. Nejvíce se nás ale mrzí absence čtečky otisků prstů, spolehnout se tak budete muset na odemykání obličejem, nakreslení znaku či číselný kód.

O výdrž se postará vestavěný 3020 mAh akumulátor. Jak už bývá zvykem, kde telefon hardwarově pokulhává, to bohatě vynahradí výdrží baterie. Honor 7S při používání aplikací, občasných her, Spotify, sociálních sítí, pořizování snímků a nebo navigaci bezproblémově ustál jeden den a ještě měl v záloze dostatek energie.

Hardwarové parametry Honor 7S

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Mediatek MT6739, quad-core, 4× 1,5 GHz, GPU: PowerVR GE8100, RAM: 2 GB, interní paměť: 16 GB, pam. karta:
Rozměry: 146,5 × 70,9 × 8,3 mm, hmotnost: 142 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,45", IPS LCD, rozlišení: HD+, 720 × 1440 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 3020 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 13 Mpx, PDAF, selfie kamera: 5 Mpx, LED blesk

V praxi se jedná o nadprůměrnou výdrž, které lze při střídmém užívání protáhnout i na dva dny. Logicky nemůžeme očekávat nějaký systém rychlého dobíjení. Vzhledem k použitému čipsetu chybí podpora rychlejšího nabíjení; skrze microUSB konektor se plného dobití dočkáte za necelé dvě hodiny.

Systém: tohle není Honor, tohle je horor

Čínský výrobce osadil novinku aktuálním softwarem v podobě Andoridu Oreo ve verzi 8.1 s červencovým zabezpečením a prostředím EMUI 8, které do systému přidává několik nových funkcí a mírně upravuje vzhled. Nechybí zde například podpora grafických témat, možnost změny matice ikon na ploše (4 x 5 nebo 4 x 6), zobrazování puntíku u aplikací v případě nových notifikací, nabídka s dalšími možnostmi při delším přidržení prstu na ikonce aplikace nebo zobrazení všech aplikací na ploše či v samostatné nabídce.

Zajímavým lákadlem může být pro uživatele možnost odemykání telefonu pomocí obličeje, nicméně i tato funkce není nijak závratně rychlá a v horším světle ani příliš spolehlivá, takže se připravte na to, že občas budete muset zadat nastavený kód nebo nakreslit uložený znak. Až doposud to znělo celkem slibně – nejnovější Android, vylepšení od výrobce či odemykání obličejem, jenže…

Největším zklamáním z celého zařízení pro mě jednoznačně byla rychlost systému. Netuším, zda je to špatnou optimalizací, pomalým hardwarem, nebo kombinací obojího, ale nevzpomínám si, že bychom v redakci za poslední dva roky měli takhle líný telefon. Čekáte tady doslova na provedení každého úkonu, a to je skutečně více než otravné.

Při spouštění aplikací se poměrně často na několik vteřin objeví prázdná obrazovka (mrkněte na obrázky níže pod tímto odstavcem) a až pak se zobrazí požadovaný obsah, při posunu mezi plochami nebo v seznamu aplikací opět pohyb občas není plynulý a čas od času se nám stalo, že se sekal dokonce i posun stránky ve webovém prohlížeči Chrome. Trhaná je někdy i animace při odemčení obrazovky nebo listování seznamem naposledy spuštěných aplikací. A pokud se náhodou na pozadí rozjede aktualizace aplikací z Google Play, je v tu chvíli používání telefonu skutečně o nervy.

Doinstalované aplikace Facebook a Facebook Messenger byly při používání tak pomalé, že jsem se rozhodl stáhnout jejich odlehčené verze (Facebook Lite a Messenger Lite), to trochu pomohlo, ale ani u nich nebyla odezva taková, jak bych čekal. A ještě jeden postřeh přidám – když připojíte nabíječku, ozve se zvukový signál, většinou téměř okamžitě, ale někdy měl systém tak málo volných prostředků, že se zvuk ozval až zhruba 10 vteřin po připojení nabíječky, takže tady opravdu není něco v pořádku :-)

Na screenshotech výše vidíte, jak občas vypadá spouštění aplikací či načítání hlavní obrazovky. Po několikavteřinové prodlevě se obsah aplikace samozřejmě načte, ale to čekání je dost protivné. A aby se mi objevila načítací ikonka (ozubené kolečko) při vstupu do nabídky Nastavení, tak to jsem opravdu ještě neviděl. Pevně věřím, že tuhle velkou nepříjemnost výrobce postupně odladí s dalšími softwarovými aktualizacemi, protože o dobré optimalizaci tady nemůže být řeč ani náznakem.

Fotoaparát a záznam videa

Pro pořízení snímků je určen hlavní 13megapixelový fotoaparát, kterému v nepříznivých podmínkách dopomáhá přisvětlovací dioda. z výčtu funkcí fotoaparátu se klasicky nabízí například HDR, režim krásy nebo panorama, nicméně ruku na srdce, tyhle režimy jsou zde spíše do počtu, než aby našly reálné použití. Pro selfie snímky je určena přední kamera s maximálním rozlišením 5 megapixelů, zázraky od ní ale opět nečekejte.

Kvalita snímků není vyloženě špatná – za dobrého světla mají dobré a věrné barevné podání, jen by jim slušelo více ostrosti a detailů. Mám pocit, že nejlépe jde telefonu focení makra za dobrého světla, jinak ale fotoaparát zcela odpovídá ceně. U většiny fotografií optika zaostří pouze na střed a okraje už mají tendenci být rozmazané, přesvědčit se o tom můžete z ukázkových snímků.

Tip: všechny snímky pořízené Honorem 7S v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Disciplína, do které se s telefonem rozhodně nebudete chtít zapojit, je focení v šeru nebo v noci. Tady výsledné snímky postrádají jakoukoliv ostrost a počítat musíte i s velmi vysokou mírou digitálního šumu. Jinými slovy, na focení ve špatných světelných podmínkách raději rovnou zapomeňte. Videa nový Honor natáčí v rozlišení Full HD s frekvencí 30 snímků za vteřinu, ale i v tomto případě je kvalita jen průměrná.

Závěrečné hodnocení

Honor 7S měl skvěle nakročeno a na jeho test jsem se velice těšil. Díky povedené zadní straně v modré barvě telefon vypadá hodnotněji, než za kolik se prodává, do toho má celkem ucházející displej a zvládá i odemykání obličejem, i když pouze za dobrých světelných podmínek. Za cenu 2 800 Kč jsem smartphonu schopný odpustit ledacos; klidně ať špatně fotí, ať vypadá ošklivě, ale jen ať je systém použitelný.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Tady je to ale přesně naopak. Ne že by fotoaparát trhal rekordy co se kvality fotografií týče, ale za dobrého světla zejména u objektů focených z blízka umí pořídit publikovatelný snímek. Ale abych na spouštění aplikací konstantně čekal několik vteřin a aby mi kvůli tomu telefon brnkal na nervy a neustále mě zdržoval, to opravdu překousnout nemohu, a stejně tak nemohu koupi Honoru 7S doporučil minimálně do té doby, než tohle výrobce vyřeší a odladí.

Přitom i v této cenové kategorii se dá dobře optimalizovaný telefon vyrobit. Příkladem budiž model Vodafone Smart N9, případně Smart N9 Lite. Přitom Honor nepatří mezi výrobce, které by měly v minulosti s optimalizací systému problémy, ba naopak. Při testování předchozích modelů jsme výrobce téměř vždy za rychlost a odladěnost prostředí chválili.

Honor 7S

Honor 7S
5.8

Design a zpracování

7.3/10

Výkon a optimalizace

3.5/10

Hardwarová výbava

5.6/10

Kvalita fotografií a videa

5.6/10

Výdrž baterie

7.1/10

Klady

  • nízká cena
  • Android 8.1 Oreo
  • odemykání obličejem
  • možnost používat dvě SIM a microSD kartu
  • slušná výdrž baterie
  • povedený displej

Zápory

  • žalostně pomalé reakce systému
  • absence čtečky otisků prstů
  • kvalita fotografií by mohla být lepší
  • chybí rychlé nabíjení
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku