TOPlist

Recenze Samsung Galaxy A9 (2018): čtyři fotoaparáty úspěch nezaručí

Samsung Galaxy A9 recenze

Jedním z trendů letošních smartphonů jsou fotoaparáty s více objektivy. I ty nejlevnější kousky často nabízejí minimálně duální fotoaparát a u dražších kousků není výjimkou ani trojice objektivů. Zářným příkladem je například Huawei Mate 20 Pro (recenze).

Společnost Samsung si tento trend nechce nechat ujít. První vlaštovkou se třemi objektivy se stala letošní generace modelu Samsung Galaxy A7 (recenze). Jihokorejský gigant ale zašel ještě dále a připsal si jedno prvenství. Novinka nesoucí označení Samsung Galaxy A9 je totiž první smartphone na světě, který má hlavní fotoaparát s celkem 4 objektivy. A právě na tento kousek se podíváme v dnešní recenzi.

Samsung Galaxy A9 recenze: krasavec na první pohled

Kvalitní konstrukce je základem každého úspěšného smartphonu. V tomto případě je tělo o celkových rozměrech 162,5 × 77 × 7,8 milimetrů a hmotnosti 183 gramů opravdu precizně zpracované.

Samsung Galaxy A9 recenze

Čelní straně vévodí pochopitelně displej, na který se zaměříme v následující kapitole. Do úzkého rámečku nad ním se vešel reproduktor pro telefonní hovory, potřebné senzory a čelní 24megapixelová kamera se světelností f/2,0. Ta může sloužit nejen pro pořizování selfies, ale i pro rozeznávání obličeje uživatele. Rychlost odemykání je slušná, ale na konkurenci zatím Samsung stále ztrácí.

Spodní hrana je domovem datového konektoru USB-C, mřížky hlasitého reproduktoru a sluchátkového výstupu. Pravý bok obsahuje tlačítko pro spuštění a kolébku pro ovládání hlasitosti. Opačný bok skýtá ještě jedno tlačítko sloužící pro vyvolání chytrého asistenta Bixby. Na horní hraně se ukrývá slot pro dvojici karet nanoSIM a paměťovou kartu microSD.

Skleněná záda telefonu jsou nejvýraznějším designovým prvkem Samsungu Galaxy A9. Na první pohled nejvíce zaujme lehce vystouplý modul se čtyřmi objektivy doplněný o přisvětlující diodu. V horní třetině zad sídlí čtečka otisků prstů. Její rychlost a přesnost si zaslouží pochvalu. Čtečku otisků jsem pro odemykání telefonu osobně používal častěji než rozpoznávání obličeje. Ve většině případů je totiž tento způsob zabezpečení rychlejší a ve výsledku tak i pohodlnější.

Mě osobně na telefonu nejvíce zaujalo jeho barevné provedení. Testovaná barevná varianta s označením Vitality Blue má kovový boční rámeček zbarvený do modrého odstínu a barva zad přechází ze zelené do modré. V tomto ohledu se Galaxy A9 podobá některý smartphonům Huawei nebo Honor.

Celková ergonomie bohužel lehce pokulhává. Kvůli velkým rozměrům (hlavně šířce), mohou mít uživatelé s menšími dlaněmi problémy s držením telefonu. A to nemluvím ani o ovládání dotykového displeje, které je jednou rukou v podstatě nereálné.

Displej: tradičně perfektní podívaná

Samsung displeje zkrátka umí. Panely typu Super AMOLED z produkce jihokorejského giganta se řadí ke špičce již několik let. I nový Samsung Galaxy A9 dostal do výbavy tento typ displeje.

Úhlopříčka displeje činí 6,3 palců, což v kombinaci s rozlišením 1080 × 2220 pixelů znamená výslednou jemnost 392 pixelů na palec. Zobrazovací vlastnosti jsou na špičkové úrovni, a to včetně čitelnosti i na přímém slunci. Celá přední strana je kryta odolným sklem. Displej bude jednoznačně jedním z největších lákadel testované novinky.

Hardwarová výbava: nezklame ani nenadchne

Vzhledem k doporučené ceně telefonu, která činí 14 990 korun, by se dala očekávat velmi slušná hardwarová výbava. Osm procesorových jader čipsetu Qualcomm Snapdragon 660 nabízí celkem solidní výkon. V benchmarku AnTuTu jsme naměřili skóre lehce přes 138 tisíc bodů. Společně s grafickým čipem Adreno 512 si budete moci užít i většinu mobilních her. Konkurence však nabízí často za podobnou cenu ještě o něco vyšší výkon.

Operační paměť je ale pro změnu lehce nadstandardní. 6 GB RAM vám musí stačit snad opravdu na vše. Vnitřní úložiště má kapacitu velmi slušných 128 GB a je dále rozšiřitelné prostřednictvím paměťových karet formátu microSD.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy A9 (2018)

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 660, octa-core, 4× 2,2 GHz + 4× 1,8 GHz, GPU: Adreno 512, RAM: 6 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 162,5 × 77 × 7,8 mm, hmotnost: 183 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,3", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2220 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3800 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 24 Mpx, f/1.7, 27mm, 1/2.8", 0.9µm, PDAF, druhý: 10 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 52mm, 1/3.9", 1.0µm, AF, 2× optický zoom, třetí: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.4, 12mm, 1/4.0", 1.12µm, čtvrtý: 5 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 nebo plná podpora českých LTE pásem jsou již samozřejmostí. Galaxy A9 dále nabízí NFC pro mobilní platby a nechybí dokonce ani FM rádio. Určený polohy je otázkou několika okamžiků. Novinka totiž může využívat geolokační systémy GPS, GLONASS, BDS a GALILEO.

Baterie a výdrž: Samsung Galaxy A9 potěší

Větší rozměry těla umožnily implementaci akumulátoru s nadprůměrnou kapacitou 3800 mAh. Ten se podílí na slušné celkové výdrži. Při běžném používání jsem se Samsungem Galaxy A9 zamířil k nabíječce jednou za dna dny. Ani při opravdu náročném používání smartphonu jsem nemusel hledat elektrickou zásuvku dříve jak pozdě večer.

Nabíjení dodávaným adaptérem trvá lehce přes hodinu a půl. Na bezdrátové nabíjení si bohužel budete muset nechat zajít chuť. Tuto funkci si výrobce schovává pro prémiovou modelovou řadu Galaxy S a Galaxy Note.

Operační systém: nic nového pod sluncem

Rozepisovat se podrobněji o operačním systému Galaxy A9 nemá smysl. Raději vás odkáži na recenzi levnějšího modelu Galaxy A7, kde se dočtete vše potřebné. Obě novinky totiž nabízí v podstatě totožný systém.

Jen pro úplnost – jedná se o systém Android ve verzi 8.0 Oreo, který je doplněný o nadstavbu Samsung Experience. Co se týče celkové optimalizace, tak ta je na velmi dobré úrovni. Během testování jsem se nesetkal se zásekem nebo dokonce pádem aplikace.

Fotoaparát: velká očekávání zůstala nenaplněna

Hlavní fotoaparát je snad vůbec největší lákadlo Samsungu Galaxy A9. Jak jsem se již zmiňoval na úplném začátku recenze, testovaná novinka je vůbec první smartphone vybavený hlavním fotoaparátem se čtyřmi objektivy.

Začneme popisem jednotlivých objektivů. Úplní vrchní je širokoúhlý objektiv. Jeho světelnost činí f/2.4, úhel záběru je 120 stupňů a rozlišení 8 megapixelů. Hned pod ním je umístěn 10megapixelový fotoaparát doplněný objektivem s dvojnásobným přiblížením a světelností f/2,4.

Až třetí fotoaparát od shora je primární senzor. Ten má rozlišení 24 megapixelů a velmi dobrou světelnost f/1.7. Poslední fotoaparát v sestavě má rozlišení jen 5 megapixelů a slouží pro záznam hloubky obrazu.

Galaxy A9 má o jeden objektiv více, než nedávno testovaný špičkový smartphone Huawei Mate 20 Pro (recenze). Objektiv pro snímání hloubky obrazu ale není tak důležitý jako ty ostatní. Nutno říci, že konkurenční Huawei umí své tři fotoaparáty využít lepším způsobem, protože je výsledná fotografie vždy složena z dílčích obrazových dat ze všech objektivů. To Samsung v tomto případě nevyužívá.

Aplikace s umělou inteligencí

Čtveřici fotoaparátů obsloužíte prostřednictvím povedené aplikace. V té je k dispozici celá řada snímacích režimů, včetně manuálního. Vůbec nejzajímavější je ale režim, kdy telefon prostřednictvím umělé inteligence sám rozpozná snímanou scénu a zvolí nejideálnější možné nastavení.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, a to je hodnocení kvality výsledných fotografií. A právě tady přichází zklamání. Kvalita fotografií je vzhledem k ceně zkrátka podprůměrná. Snímky mají sice slušné barevné podání, ale vykreslení detailů ani hladina šumu příliš nepotěší. A to se týká obrazového výstupu ze všech fotoaparátů.

Na to, jak se výrobce fotoaparátem u modelu Galaxy A9 chlubí téměř všude, je výsledek zklamáním. Kromě špatné obrazové kvality jsem velmi často bojoval se zaostřováním. U některých scén zkrátka telefon nemohl zaostřit, a to ani při několika opakování. Novinku jsem si vzal jako druhý telefon na fotodokumentaci stavby a po opakovaných problémech se zaostřováním jsem jej odložil a raději jsem si vzal vlastní Samsung Galaxy S9, který fotil spolehlivě a kvalitněji.

Záznam videa

U záznamu videa je maximem rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Po obrazové stránce se videa řadí k průměru. Natáčet můžete buď primárním objektivem anebo teleobjektivem. Širokoúhlý fotoaparát se pro záznam videa využít bohužel nedá.Stabilizace obrazu je v tomto případě pouze elektronická, ale funguje relativně spolehlivě.

Recenze Samsung Galaxy A9: závěrečné hodnocení

Na testování Samsungu Galaxy A9 jsem byl velmi zvědavý. Těšil jsem se především na jeho fotoaparát s celkem čtyřmi objektivy. A právě ten mě zklamal nejvíce. Jeho kvalita totiž ani zdaleka neodpovídá prodejní ceně 14 990 korun. I levnější konkurenti s menším počtem objektivů jednoduše fotí lépe a tím pádem mi pořízení Galaxy A9 příliš smysl nedává.

Jedním z mnoha konkurentů je třeba čínské Xiaomi Mi 8 (recenze). Tento smartphone se řadí k těm nejlepším na trhu a zástupce od Samsungu se mu nevyrovná jak po stránce výkonu, tak hlavně v kvalitě fotografií. A to je dokonce Xiaomi ještě o nějakou tu tisícovku levnější.

Samsung Galaxy A9 to bude mít na trhu hodně těžké. Pokud se výrobci nepovede softwarovými aktualizacemi zlepšit kvalitu fotoaparátu, nebude mít novinka čím zákazníky nalákat. Částečnou náplastí by mohlo být alespoň snížení ceny, která je vzhledem k výbavě dost přemrštěná.

Samsung Galaxy A9 (2018)

Samsung Galaxy A9 (2018)
7.8

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

8.1/10

Hardwarová výbava

7.9/10

Kvalita fotografií a videa

6.6/10

Výdrž baterie

8.2/10

Klady

  • pěkný design a kvalitní zpracování
  • špičkový displej
  • slušná výdrž baterie
  • povedená optimalizace systému
  • vyvážená hardwarová výbava

Zápory

  • průměrná kvalita fotoaparátu
  • horší ergonomie
  • vysoká cena
  • chybí odolnost vůči vodě a prachu
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku