TOPlist

Recenze Meizu Pro 7: když jeden displej nestačí

Zaujmout v dnešní době mezi smartphony je těžké. Design drtivé většiny telefonů je totiž v podstatě totožný a jednotliví výrobci se od sebe navzájem inspirují a v některých případech dokonce kopírují. Společnost Meizu, která začátkem dubna oficiálně vystoupila na český trh, se bude snažit zaujmout nové zákazníky se svým smartphonem Meizu Pro 7. Tento smartphone byl sice představený již loni v létě, na český trh se ale dostává až teď. Novinka se na českém trhu prodává za cenu kolem 8 tisíc korun a hlavní zbraní je jednoznačně netradiční vzhled a výbava v čele s dvojicí displejů. Jak si tento model vede, prozradí naše Meizu Pro 7 recenze.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: v hlavní roli kov

Meizu Pro 7 měří 147,6 × 70,7 × 7,3 milimetrů a váží 163 gramů. Hlavním materiálem těla se stal kov, který dodává celé konstrukci výbornou pevnost a tuhost. Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni a novinka tak opět potvrzuje, že prémiové zpracování těla už není výsadou pouze nejdražších smartphonů.

Spodní hrana těla obsahuje mřížku hlasitého reproduktoru, datový a napájecí konektor USB-C a sluchátkový výstup (3,5mm jack). Tlačítko pro spuštění telefonu a kolébka pro ovládání hlasitosti mají své místo na pravém boku. Levý bok ukrývá pouze slot pro dvojici karet nanoSIM. Paměťové karty telefon bohužel nepodporuje.

Přibližně 72 procent čelní strany vyplňuje displej, kterému se budeme věnovat v následující kapitole. V rámečku nad displejem se ukrývá čelní 16megapixelová kamera, bílá notifikační dioda a samozřejmě reproduktor pro telefonní hovory. Meizu Pro 7 nabízí i čtečku otisků prstů. Ta je součástí tlačítka Domů pod displejem. Tento hardwarový spínač bohužel nemá příliš jistý chod a je otázkou, jak se bude chovat po několika měsících používání. Senzorové tlačítko by bylo lepší volbou.

Záda ukrývají překvapení

Nejzajímavější částí Meizu Pro 7 jsou záda. Na nich sídlí duální fotoaparát doplněný o přisvětlující diodu, ale hlavně se zde nachází také sekundární displej. Jeho úhlopříčka činí 2 palce a rozlišení je 140 × 536 pixelů. Jedná se o panel typu AMOLED s velmi dobrými zobrazovacími vlastnostmi. Většinu času je sekundární displej vypnutý. K jeho aktivaci dojde až pokud telefon položíte zády vzhůru, případně pokud telefon natočíte zády směrem k obličeji.

Sekundární displej je sice zajímavý nápad, jak se odlišit, ale na druhou stranu nemá příliš velké využití. Meizu Pro 7 totiž může na sekundárním displeji zobrazovat pouze datum a čas, počet ušlých kroků, předpověď počasí, kartu se jménem uživatele a jeho telefonním číslem, případně některou z pohyblivých tapet.

Asi vůbec nejužitečnější funkcí, kterou sekundární displej nabízí, je náhled při fotografování. Pro pořizování selfies tak můžete využíti i kvalitnější hlavní duální fotoaparát. Na druhou stranu, kvalita čelní kamery je na velmi dobré úrovni a na fotografování selfies bohatě postačí.

Je škoda, že výrobce nevyužil potenciál druhého displeje. Nepochopitelná je například doba svitu displeje maximálně 5 minut. Můžete jej samozřejmě jednoduše aktivovat dvojitým poklepáním prstu, ale i tak je 5 minut opravdu krátká doba. Další nepochopitelný nedostatek se týká upozornění na notifikace. Pokud vám například někdo volá, na sekundárním displeji se zobrazí pouze ikona zvonku s nápisem „Ringing“, ale jméno volajícího už ne. Podobné je to i u ostatních notifikací. Meizu tedy přišlo se zajímavým prvkem, ale hrubě nevyužilo jeho potenciál. Třeba se dočkáme rozšíření funkcí v některé ze systémových aktualizací. V současném stavu je sekundární displej dobrý snad jen pro oslnění vašich přátel.

Displej: Super AMOLED s tradičním poměrem stran

Hlavní displej s úhlopříčkou 5,2 palců nabízí rozlišení 1080 × 1920 pixelů. V Meizu se nenechali unést současným trendem a stále vsází na poměr stran 16 ku 9. Výsledná jemnost displeje činí 423 bodů na palec.

Pro 7 disponuje panelem typu Super AMOLED, který se pyšní výbornými zobrazovacími vlastnostmi. Barevní podání, čitelnost i pozorovací úhly jsou v dané cenové hladině obdivuhodné. High-endové smartphony nabízí parametrově ještě lepší panely, ale Meizu Pro 7 je v tomto ohledu velmi příjemným překvapením. Je škoda, že smartphone nenabízí ambientní režim displeje, který se díky panelu Super AMOLED přímo nabízí.

Výkon nenadchne

Výpočetní výkon obstarává rok starý čipset MediaTek Helio P25. tento čip nabízí celkem osm procesorových jader (4 × Cortex-A53 s taktem 1,6 GHz a 4 × Cortex-A35 s taktem 1,6 GHz) a grafické jádro Mali-T880MP2. Jak již napovídají nižší frekvence, použitý čipset není žádný „trhač asfaltu“. Pro běžné aplikace jeho výkon postačí, náročnější hry nebo programy mu však mohou nadělat problémy.

Operační paměť má kapacitu 4 GB, do vnitřního úložiště můžete uložit 64 GB dat. Rozšíření kapacity úložiště paměťovou kartou bohužel není možné. Pokud vám nebude kapacita úložiště stačit, musíte se spolehnout na některé z cloudových úložišť.

Meizu Pro 7 podporuje všechna česká LTE pásma, Wi-Fi, Bluetooth i NFC. Bohužel, Wi-Fi je pouze jednopásmová a Bluetooth je zde ve starší specifikaci 4.2. Telefon pro určení polohy využívá jak GPS, tak i GLONASS a BDS. U čipsetů od MediaTeku je však určení přesné polohy přeci jen o něco pomalejší, než je tomu u konkurence.

Operační systém: starší Android, který chce vyladit

Smartphone disponuje operačním systémem Android ve verzi 7.0 Nougat. Výrobce si neodpustil úpravu prostředí svým vlastním grafickým rozhraním. To vsází na jednoduchý grafický styl, který můžete navíc upravit podle svých představ díky podpoře motivů.

Součástí systému jsou pouze nezbytné systémové programy a sada aplikací od Googlu. Nic navíc naštěstí výrobce zákazníkům nenutí a nechává instalaci dalších programů plně v jejich kompetenci. Relativně „čistý“ systém je příslibem rychlých reakcí na povely. Předpoklad se ale bohužel nepotvrdil. Během používání jsem se velmi často setkával s pomalejšími reakcemi na povely a občas i s pádem aplikací. Pomalejší reakce by se daly přisoudit slabšímu čipsetu, pády aplikací ale ne.

Abych ale systém pouze nekritizoval, musím pochválit podporu ovládacích gest. Při vypnutém displeji stačí nakreslit požadované gesto a telefon provede nastavenou akci. O případné aktualizaci na novější verzi systému Android zatím výrobce mlčí. Vzhledem ke stáří telefonu se ale bojím, že bude Android 7.0 Nougat pro Meizu Pro 7 konečnou destinací. Alespoň co se týče oficiální podpory.

Baterie a výdrž: průměr s rychlým dobíjením

Akumulátor s kapacitou 3000 mAh je v dnešní době standardem. Jak jistě tušíte, telefon s dvojicí displejů a postarším čipsetem nebude patřit zrovna k nejúspornějším. Při běžném používání jsem musel vyhledat nabíječku každý večer. Delší výdrže se dá dosáhnout jen s velmi omezeným používáním.

Výdrž tedy příliš nenadchne, potěší alespoň velmi rychlé nabíjení. S dodávaným napájecím adaptérem (12 V / 2A) dobijete akumulátor z prázdného stavu do plna za necelou hodinu a půl. Už za půl hodiny na nabíječce hlásil telefon přibližně 40 procent stavu akumulátoru.

Fotoaparát a záznam videa

Meizu Pro 7 se pyšní duálním fotoaparátem doplněným o duální přisvětlující diodu. Oba senzory mají shodné rozlišení 12 megapixelů i shodnout světelnost objektivů – f/2,0. Výrobce využívá sekundární senzor pro záznam rozdílné hloubky obrazu, což se může hodit například při focení portrétů.

Aplikaci pro obsluhu fotoaparátu disponuje manuálním režimem. V tomto módu si můžete navolit vlastní hodnoty vyvážení bílé, citlivosti ISO, čas závěrky a další. Aplikace tak pokročilejším uživatelům dovolí dostat z fotoaparátu opravdové maximum.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Kvalita fotografií odpovídá ceně telefonu. Během dne pořídíte slušně kvalitní fotografie, které potěší svým věrným barevným podáním, nízkou hladinou šumu a slušným dynamickým rozsahem. Snad jen vykreslení detailů by mohlo být lepší. Při fotografování v noci je nutné počítat s horší kvalitou snímků. Naplno se totiž projevuje velké množství digitálního šumu.

Maximální rozlišení videa je pouze Full HD při frekvenci 30 snímků za sekundu. Za 8 tisíc korun bych čekal už rozlišení 4k. Obrazová kvalita pořízených videí je na slušné úrovni. Občas měl telefon trochu problém se zaostřováním, ale vůbec největším nedostatkem je chybějící stabilizace obrazu. Natočená videa tak zkrátka budou roztřesená.

Závěrečné hodnocení: zajímavý, ale s nedostatky

Meizu Pro 7 je bezesporu zajímavý smartphone. Displej z obou stran těla je na českém trhu ojedinělý, ale to je taky jediné, čím novinka doopravdy zaujme. Ani fotoaparát si nevede zle a výkon sice není nijak vysoký, ale spoustě uživatelů postačí. Testovaný kousek však sráží nevyladěnost. Operační systém není příliš dobře optimalizovaný a často jsem se setkával se záseky.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Sekundární displej je sice zajímavý prvek, v praxi jej však příliš nevyužijete. Po týdnu používání jsem ani neregistroval, že má telefon jiný displej než ten hlavní, protože jsou jeho funkce značně omezené. Pokud se přes nedostatky dokážete přenést a hledáte smartphone, kterým zaujmete své okolí, může být pro vás Meizu Pro 7 zajímavá volba.

Meizu Pro 7

Meizu Pro 7
7.2

Design a zpracování

8.1/10

Výkon a optimalizace

6.7/10

Hardwarová výbava

7.3/10

Kvalita fotografií a videa

7.1/10

Výdrž baterie

6.9/10

Klady

  • sekundární displej
  • výborný primární displej
  • duální fotoaparát
  • kvalitní zpracování
  • rychlé nabíjení
  • slušné možnosti konektivity

Zápory

  • pokulhávající optimalizace systému
  • průměrná výdrž
  • nevyužitý potenciál sekundárního displeje
  • chybí stabilizace obrazu
  • záznam videa pouze ve Full HD
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku