Společnost Sony na letošní berlínský veletrh IFA přivezla novinku v podobě modelu Xperia 5, která nabízí klíčovou výbavu vlajkové Xperie 1, avšak v kompaktnějším provedení. Xperii 5 lze v portfoliu Sony chápat jako takzvaný „kompaktní model“, které japonská společnost uvádí společně s vlajkovými modely již od roku 2014 od modelu Xperia Z1 Compact.
Kromě elegantního designu se může telefon pochlubit CinemaWide displejem s poměrem stran 21:9. Skvělé zpracování doplňuje odolnost vůči vodě a prachu IP65/IP68. Novinka láká i na tři zadní fotoaparáty s mnoha funkcemi, které znáte i z fotoaparátů Sony Alpha. O výkon se stará výkonný čipset Snapdragon 855 a pod kapotou dále najdeme baterii o kapacitě 3 140 mAh s rychlým dobíjením.
Sony Xperia 5 je na českém trhu dostupná od 7. října v námi testované černé variantě, v elegantní modré, v stylové bílé a v atraktivní červené barvě za cenu 19 990 korun. To je celkem sebevědomá částka, za kterou pořídíte i vlajkové modely konkurence. Je nová Xperia skutečně kompaktní a tak dobrá, aby stála za koupi? A jaké další vlastnosti a funkce novinka nabízí, vám prozradí naše recenze Sony Xperia 5.
Obsah balení
V prodejní krabičce se nachází samotný telefon, 18W nabíjecí adaptér, metr dlouhý kabel pro nabíjení či přenos dat, redukce z USB-C na 3,5mm audio konektor, špuntová sluchátka s 3,5mm výstupem a plno návodů.

Konstrukce a design: tělo jako nudle
Xperia 5 je smartphone, který svým vzhledem opravdu zaujme. Japonci se rozhodli od konkurence odlišit, což je znát hned při prvním pohledu na telefon. Nová Xperia 5 je totiž nezvykle vysoká, za což může protáhlý displej s netradičním poměrem stran. Celkové rozměry činí 158 × 68 × 8,2 milimetrů a hmotnost je příjemných 164 gramů.

Díky atypickému poměru dostanete smartphone s vcelku klasickou šířkou, ale s nestandardní výškou. Ergonomie ale není zcela ideální, protože na horní čtvrtinu displeje zkrátka pohodlně palcem nedosáhnete. Chvíli jsem si musel zvykat i na poněkud jiný pocit z nošení telefonu v kapse, zejména při ohýbání mi děla výška telefonu potíže.
Displej zabírá přední stranu téměř z 81%, rámečky na bocích jsou příjemně tenké, ale povšimnout si lze tlustší spodní bradičky a ještě o něco širšího čela. Nad displejem se ukrývá notifikační dioda, čelní selfie kamerka, sluchátkový reproduktor a nezbytné senzory.
Na kovových stranách z hliníku se vespodu nachází zdířka USB-C konektoru a výdech hlasitého reproduktoru, kterému dělá stereo doplněk telefonní sluchátko. Ve spojení s funkcí Dolby Atmos je výsledkem velmi kvalitní zvukový přednes. Xperia 5 také nabízí doplnění zvukového přednesu o dynamické vibrace. Po zapnutí této funkce začne telefon vibrovat v rytmu aktuálně přehrávané hudby.
Dílenské zpracování a ergonomie
Na pravém boku tradičně najdeme dvoupolohovou spoušť fotoaparátu, vypínací tlačítko, čtečku otisků prstů a dvoutlačítko pro regulaci hlasitosti. Upřímně mi poloha tlačítek příliš nevyhovovala. Spoušť je příliš nízko a vadila mi při držení telefonu v ruce, taktéž vypínací tlačítko by mohlo být až nad čtečkou. Rozpoznání otisků prstů je vcelku rychlé, ale je potřeba se na správné umisťování prstu zvyknout.
Na levém boku se ještě schovává kombinovaný slot pro dvojici karet nanoSIM nebo místo jedné nanoSIM lze vložit paměťovou microSD kartu. Slot lze vyjmout pouhým prstem, a i přesto byla zachována zvýšená odolnost vůči vodě a prachu. Certifikace IP 68 zaručuje, že smartphone přežije bez újmy pobyt pod vodou v hloubce 1,5 metru po dobu nejméně 30 minut.
Hlavní dominantou skleněných zad je modul fotoaparátu připomínající semafor. Bohužel mírně vystupuje z těla zařízení, ale je naštěstí kryt kovovým rámečkem a odolným sklem. Kromě něj a senzorů pro zaostřování se na zádech nachází už jen logo výrobce. Celá záda i přední stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass šesté generace.
Displej vhodný na web, multitasking i sledování filmů
Displej je jednoznačně jedním z lákadel Sony Xperia 5. Panel s úhlopříčkou 6,1 palců využívá technologii OLED, která je zárukou výborného barevného podání, pozorovacích úhlů i čitelnosti. Rozlišení displeje je Full HD+ (1080 x 2520 pixelů), tedy dostatečná jemnost 449 ppi. Poměr stran 21 ku 9 je netradiční, ale pro Sony není ničím úplně novým. Setkat jsme se s ním mohli už u vlajkové lodi Xperia 1 nebo u modelů Sony Xperia 10 a 10 Plus.
Protáhlý displej se hodí hlavně při sledování nových filmů, které jsou natáčené s poměrem stran 21 ku 9. A nechybí ani podpora HDR nebo režim autora, který se stará o věrnou reprodukci obrazu tak, jak zamýšlel sám autor. Sony také udává, že telefon disponuje desetibitovou hloubkou barev, díky čemuž nabízí skvělé podání hlubokých odstínů černé.
Vysoký displej jsem ale ocenil i v jiných situacích, jako je třeba prohlížení webových stránek nebo psaní zpráv. Softwarová klávesnice totiž zabere méně místa než u jiných telefonů. Z hlediska ergonomie a ovládání je vysoký displej spíše na škodu, ale Sony nabízí režim pro ovládání jednou rukou, kdy se celé prostředí zmenší, aby jej bylo možné jednoduše ovládat. Příkladný je také multitasking, kdy můžete mít pohodlně spuštěné dvě aplikace nad sebou, respektive vedle sebe.
Okraje citlivé na dotyk
Tím se dostávám k jedné z dalších novinek tohoto telefonu. Je jím funkce Boční snímač. Dotykové snímače při levém a pravém okraji obrazovky usnadňují používání zařízení jednou rukou. Ve výchozím nastavení zobrazíte dvojím ťuknutím navržené aplikace podle využití zařízení.
Přejetím prstu nahoru přejdete do režimu více oken a přejetím prstem dolů se vrátíte o krok zpět. Zvyknout si na tuto funkcionalitu chce trochu času, ale pokud se s ní naučíte, je ovládání telefonu o něco pohodlnější a rychlejší. Můžete si samozřejmě nastavit i citlivost a grafické zvýraznění při okraji
Hardwarová výbava a výdrž baterie
K vlajkovým lodím patří i prvotřídní výbava. Sony Xperia 5 je poháněna procesorem Qualcomm Snapdragon 855 s celkem 8 procesorovými jádry (1 × Kryo 485 s taktem 2,84 GHz, 3 × Kryo 485 s taktem 2,42 GHz a 4 × Kryo 485 s taktem 1,78 GHz) a grafickým čipem Adreno 640.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 158 × 68 × 8,2 mm, hmotnost: 164 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3140 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Čipsetu sekunduje 6 GB operační paměti a do vnitřního úložiště se vejde zhruba 115 GB dat. Xperia 5 se tak nezalekne žádné mobilní aplikace ani náročné hry, vše běhá jako po másle. Ve výbavě dále nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, Wi-Fi 5 (o novém značení jsme psali zde), Bluetooth 5.0, GPS a NFC.
Jednodenní výdrž a rychlé nabíjení
Smartphony od Sony nikdy příliš nevynikaly kapacitou akumulátoru. Výjimkou není bohužel ani nová Xperia 5, která disponuje akumulátorem s kapacitou 3 140 mAh. Na dnešní dobu se jedná pouze o průměrnou hodnotu a mezi aktuálními vlajkovými modely dokonce o lehce podprůměrnou. Jedná se tak o klasický jednodenní smartphone.
Potěší podpora rychlého 18W nabíjení, takže telefon se nabije z nuly na 50% zhruba za půl hodiny a do plna to trvá dalších 50 minut. I přes skleněná záda tu bohužel nenajdeme bezdrátové nabíjení, které by mělo být u high-endových modelů už dobrým zvykem.
Operační systém: Android 9.0 bez zbytečností
V Sony se před nějakým časem rozhodli zbavit se své klasické nadstavby a osekat tak operační systém Android od zbytečných nadstaveb nebo aplikací. Xperia 5 konkrétně spoléhá na systém Android 9 Pie, ale brzy bychom se měli dočkat aktualizace na Android 10.
Systém se svým vzhledem velice blíží čisté verzi Androidu a změn je zde jen několik. Jednou z přidaných vychytávek je například již zmiňovaný režim ovládání jednou rukou, kdy stačí dvakrát po sobě stisknout domovské tlačítko. Celé prostředí se následně zmenší tak, že na veškeré prvky snadno dosáhnete.
Předinstalovaných aplikací je jen několik a většinou se jedná o systémové nástroje nebo programy z produkce Googlu. Je zde ale i několik „bonusových“ aplikací. Některé jdou odinstalovat, jiné bohužel pouze deaktivovat. Proti dřívějším létům jich je ale jen opravdové minimum. Celková optimalizace systému je na špičkové úrovni.
Sony Xperia 5: fotoaparát a záznam videa
Na zádech sídlí modul hlavního fotoaparátu doplněný o senzory pro zaostřování a přisvětlující diodu. Fotoaparáty jsou stejné jako u modelu Xperia 1 a jsou celkem tři:
- Hlavní s rozlišením 12 megapixelů, světelností objektivu f/1.6 a pětiosou optickou stabilizací
- Sekundární s rozlišením 12 Mpx, objektivem s dvojnásobným optickým přiblížením se světelností f/2.4 a pětiosou optickou stabilizací
- A 12Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.4 s fixním ostřením

Selfie kamerka dostala 8Mpx rozlišení a světelnost f/2.0, při natáčení videí ji nechybí pětiosá elektronická stabilizace obrazu.
Telefon dokáže souvisle fotografovat rychlostí až 10 snímků za vteřinu s automatickým ostřením a nastavením expozice. Díky tomu je telefon schopen přesně zaostřit rychle pohybující se objekty. Nechybí ani funkce automatického ostření na oči, kterou můžete znát z fotoaparátů Sony Alpha.
Xperia 5 dále přináší novinku v podobě funkce „Photography advice“. Jedná se o různá upozornění, která pomáhají eliminovat nedostatky při fotografování. V praxi to funguje tak, že když si omylem zastíníte objektiv fotoaparátu nebo člověk na snímku zavře oči, funkce vás na to včas upozorní.

Aplikace pro ovládání fotoaparátu obsahuje bohaté možnosti. Kromě několika snímacích režimů se můžete těšit i na manuální mód, kde si můžete ručně upravit parametry snímání pro dosažení co nejlepších výsledků. V aplikaci můžete samozřejmě také plynule přepínat mezi jednotlivými objektivy.
Fotoaparát: tři oči víc vidí
Hlavní fotoaparát potěší kvalitou snímků za dobrých světelných podmínek. Fotografie mají pěkné barvy s velkým detailem. Hlavní snímač ostří rychle a bát se nemusíte ani scén s protisvětlem, velkým dynamickým rozsahem nebo zataženou oblohou. Makro snímky jsou také na vysoké úrovni, nechybí jim ostré detaily, ani přirozené rozostřené pozadí.
Pochválit musím i dvojnásobné optické přiblížení (za horších světelných podmínek jde kvalita snímků dolů). Trochu rozpačité pocity mám ze širokoúhlých záběrů. Je pravda, že objektiv dokáže pojmout mnohem větší scénu, ale okraje snímků jsou často neostré.
Portrétní režim, který obstarává kýžený bokeh efekt, umí pořídit pěkné snímky. Při jejich pořizování je nutné stát maximálně dva metr od fotografovaného objektu. Okraje objektů jsou často neostré, ale u fotografie stromku si můžete povšimnout přirozeného přechodu, bohužel daný snímek ruší neostrý pruh při levém okraji.
S horšími snímky musíte počítat při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě. Při nedostatečném světle se objevuje více šumu a horší ostrost. Ke zlepšení snímků mírně dopomáhá delší snímání scény při špatných světelných podmínkách.
Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde
4K video a zpomalené HD záběry ve 120 fps
Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Využít můžete i zpomalených záběru se snímkováním 120 fps v HD rozlišení (720p). Obrazová kvalita videí je velmi dobrá, video má pěkné barvy, akorát je znát občasné mírné cukání obrazu. Přeostřování funguje naprosto spolehlivě a stabilizace obrazu bezpečně eliminuje třes rukou.
Jediným výrazným nedostatkem je nemožnost se přepínat na širokoúhlý objektiv během záznamu. Pro přepnutí je nutné nejprve ukončit nahrávání. Naštěstí mezi primárním fotoaparátem a teleobjektivem lze přepínat i při natáčení. Pokročilí uživatelé mohou využít speciální aplikaci Cinema Pro pro záznam videa. V aplikaci si můžete ručně navolit použitý objektiv, různé barevné filtry a další nastavení a s Xperií poté můžete natočit opravdu zajímavě vypadající videa.
Závěrečné hodnocení
Sony Xperia 5 je zdařilým smartphonem, který dokáže zaujmout v mnoha ohledech. Musím vyzdvihnout výborné zpracování, voděodolnost a špičkovou hardwarovou výbavu. Design je věc vkusu, ale osobně jsem rád, že se Sony nebojí experimentovat. Ergonomie telefonu mi ale nepřijde úplně zdařilá, ať už jde o výšku zařízení nebo o umístění ovládacích prvků. Displej jako takový je perfektní a nemám k němu žádné výhrady.

Výraznějším mínusem ve výbavě je nízká kapacita baterie a s tím spojená i výdrž, která je při běžném používání jednodenní. Menší kompenzací je rychlé nabíjení, ale opět to trochu kazí absence bezdrátového nabíjení, které je v této cenové kategorii očekávané. Pochválit musím rychlost operačního systému, který je doplněn jen o několik málo funkcí a aplikací.
Schopnosti hlavního fotoaparátu jsou skvělé, umí pořídit kvalitní fotografie téměř v jakýkoliv podmínkách. Vhod přijde i dvojnásobné optické přiblížení nebo portrétní režim. Bohužel jsem byl mírně zklamán z širokoúhlých záběrů, díky zkreslení při okrajích fotografií a nemožnosti přepnout se na něj během natáčení. I když jsou snímky vydařené, na konkurenci to stále nestačí.

Sony Xperia 5 bohužel nepotěší ani svou cenou 19 990 Kč, která je nepřiměřená vzhledem k výbavě a hodnocení smartphonu. Mezi největší konkurenty patří Samsung Galaxy S10e, Galaxy S10, potažmo Note 10, Huawei P30 Pro, Apple iPhone 11 nebo OnePlus 7 Pro, respektive nový OnePlus 7T Pro.
Sony v rámci předobjednávek k telefonu zdarma přidávalo i sluchátka Sony WF-1000XM3 v hodnotě 6 500 Kč. Tato akce byla nyní prodloužena a platí do vyprodání zásob (platí pouze u vybraných prodejců). Pokud tedy o nákupu Xperie 5 uvažujete, se sluchátky už se nákup vyplatí mnohem více. Bez nich se ale za cenu 19 990 Kč jedná o poměrně předražený smartphone.
Sony Xperia 5

Klady
- kvalitní zpracování a voděodolnost
- vysoký výkon a výborná HW výbava
- rychlý operační systém a přidané funkce
- hlasité a kvalitní stereoreproduktory
- perfektní displej a ambientní zobrazení
- kvalita fotografií i záznamu videa
Zápory
- průměrná výdrž baterie
- absence bezdrátového nabíjení
- nelze přepínat na širokoúhlý objektiv při natáčení videa
- rozmístění ovládacích prvků
- vysoká cena