Domů » Recenze » Sony Xperia 10 & 10 Plus recenze: protáhlí dlouháni střední třídy

Sony Xperia 10 & 10 Plus recenze: protáhlí dlouháni střední třídy

Japonská společnost Sony na barcelonském veletrhu MWC představila dvojici nových smartphonů střední třídy. Novinky nesoucí označení Sony Xperia 10 a 10 Plus se na českém trhu začínají prodávat za cenu 8 990 korun, respektive 10 990 korun. Budou mít smartphony dostatek předností, aby zaujaly zákazníky více než silná konkurence? To prozradí naše dnešní recenze.

Videorecenze: Sony Xperia 10 a 10 Plus

Sony Xperia 10 a 10 Plus: recenze

Konstrukce a vzhled: protáhlí elegáni

Už při pohledu na tiskové snímky je jasné, že se Xperia 10 a Xperia 10 Plus od ostatních smartphonů značně liší. Nejvýraznějším prvkem je totiž širokoúhlý displej s poměrem stran 21 ku 9. Díky němu jsou oba telefony nezvykle vysoké. Menší z novinek měří 155,7 × 68 × 8,4 milimetrů a váží 162 gramů. Model s přídomkem Plus je o něco větší. Měří 167 × 73 × 8,3 milimetrů a váží 180 gramů.

Sony Xperia 10 recenze

Protáhlé tělo se dobře drží v ruce. Horší je to ale s celkovým ovládáním. Displej je velmi vysoký a pokud držíte smartphone v jedné ruce, tak palcem nedosáhnete do jeho horní části. Oba telefony naštěstí podporují režim pro ovládání jednou rukou, kdy stačí dvakrát poklepat na domovské tlačítko a celé prostředí se výrazně zmenší.

Sony Xperia 10 recenze

Tělo je v obou případech plastové, ale působí robustním dojmem. Zásluhu na tom má použitý polykarbonát, který na první pohled vypadá jako kov. Bohužel musíte zapomenou na zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu. Tuto přednost si výrobce schovává pro své vlajkové modely.

Na displej se podrobněji zaměříme v následující kapitole. V prostoru nad ním je umístěný reproduktor pro telefonní hovory, čelní 8megapixelová kamera, notifikační dioda a potřebné senzory. Horní rámeček je výrazně větší než ty zbývající, ale na druhou stranu není v displeji výřez, který někteří uživatelé nemají rádi.

Spodní hrana obsahuje datový konektor USB-C (standard USB 2.0) a dvojici mřížek. Reproduktor je však ukrytý pouze pod pravou z nich, což je škoda. Stereoreproduktory by telefonům slušely více. Na horní hraně těla sídlí standardní sluchátkový výstup se slušnou kvalitou zvukového přednesu. Pro zlepšení kvality zvuku můžete využít i připravené softwarové vylepšení DSEE HX nebo ClearAudio+. Kvalita zvukového přednesu reproduktoru bohužel příliš nenadchne.

Sony Xperia 10 recenze

Pravý bok těla je domovem tlačítka pro spuštění, čtečky otisků prstů a kolébky pro ovládání hlasitosti. Se čtečkou na boku těla jsme se mohli u Sony setkat již v minulosti, ale v tomto případě bohužel není kombinovaná s tlačítkem pro spuštění. Co výrobce k tomuto kroku vedlo nám není úplně jasné. Útěchou je alespoň to, že je čtečka slušně rychlá i přesná. Jiné (biometrické) možnosti zabezpečení novinky nenabízí.

Kolébka pro ovládání hlasitosti i tlačítko pro spuštění jsou dost zapuštěné do bočního rámečku a jejich stisk není úplně nejjistější. Pod krytkou na levém boku těla se schovávají dva sloty pro karty nanoSIM. Menší Xperia 10 má slot pro druhou SIM kombinovaný se slotem pro paměťovou kartu, větší novinka jej má samostatně.

Sony Xperia 10 recenze

Na polykarbonátových zádech je v obou případech umístěný modul duálního fotoaparátu, doplněný o duální přisvětlující diodu. Bohužel u obou testovaných smartphonů je modul s fotoaparáty vystouplý nad povrch zad a při položení telefonu na podložku tak může poměrně snadno dojít k poškrábání krycího sklíčka.

Displej: protáhlé IPS na filmy i na web

Displeje mají u Xperia 10 i u většího sourozence Xperia 10 Plus netradiční poměr stran 21 ku 9. Tento formát je známý hlavně ze světa kinematografie – většina dnešních filmů je právě v tomto širokoúhlém formátu. Sony pro své displeje proto používá označení CinemaWide.

sony xperia 10

Menší Xperia 10 vsází na panel s úhlopříčkou 6 palců, sourozenec s přídomkem plus má úhlopříčku displeje o půl palce větší. Rozlišení v obou případech činí 1080 × 2520 pixelů. Panel typu IPS se v obou případech pyšní velmi dobrým barevným podáním i slušnou čitelností i na přímém slunci. Celý předek chrání odolné sklo Gorilla Glass páté generace.

sony xperia 10 15

Výrobce ve svých propagačních materiálech vyzdvihuje výhody širokoúhlých displejů především při sledování videí, ale i při běžných činnostech. Je pravda, že třeba při prohlížení webu je větší výška displeje příjemná. Také při psaní zabírá softwarová klávesnice méně plochy displeje, než je tomu u jiných smartphonů. V některých situacích ale může být široký poměr stran spíše škodlivý.

Výbava a výkon: střední třída každým coulem

V oblasti výpočetního výkonu se obě novinky od sebe lehce liší. Zatímco „obyčejná“ Xperia 10 spoléhá na starší čipset Qualcomm Snapdragon 630 s osmi jádry Cortex-A53 o frekvenci 2,2 GHz, model Xperia 10 Plus má lehce novější Qualcomm Snapdragon 636 s osmi jádry Kryo 260 a taktem 1,8 GHz.

sony xperia 10

Rozdíl ve výkonu je mírný, což naznačuje i skóre v benchmarku AnTuTu – 89 649 bodů vs. 117 234 bodů. Na běžné operace a hraní méně náročných her je výkon dostatečný, ale konkurence nabízí přeci jen o něco vyšší výkon. Kromě čipsetů se liší i kapacita operační paměti. Zatímco menší model si musí vystačit se 3 GB RAM, větší sourozenec dostal o 1 GB operační paměti více. Kapacita interního úložiště je v obou případech stejná a činí 64 GB. Další rozšíření je možné prostřednictvím paměťové karty formátu microSD.

Hardwarové parametry Sony Xperia 10
Systém: Android 9.0
Rozměry: 155,7 x 68 x 8,4 mm, Hmotnost: 162 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 630, octa-core 2,2 GHz Cortex-A53
RAM: 3 GB, Interní paměť: 64 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 6", Full HD+, 1080 x 2520 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 8 Mpx, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 2870 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:
Hardwarové parametry Sony Xperia 10 Plus
Systém: Android 9.0
Rozměry: 167 x 73 x 8,3 mm, Hmotnost: 180 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 636, octa-core 1,8 GHz Kryo 260
RAM: 4 GB, Interní paměť: 64 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 6,5", Full HD+, 1080 x 2520 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 8 Mpx, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3000 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Datová konektivita je příkladná. Novinka si rozumí se všemi českými LTE pásmy, podporují dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 a pro bezkontaktní platby můžete využít funkci NFC. Jedinou vadou na kráse je jen starší standard USB 2.0 v případě datového konektoru. Určení polohy je rychlé a přesné díky podpoře GPS a GLONASS.

Baterie a výdrž Xperia 10 a 10 Plus potěší

Vzhledem k celkovým rozměrům mají oba smartphony spíše menší akumulátory. Xperia 10 čerpá energii z akumulátoru s kapacitou 2870 mAh, větší sourozenec je na tom nepatrně lépe – 3000 mAh.

sony xperia 10 18

Vzhledem pouze k průměrné kapacitě akumulátoru jsem se obával špatné výdrže. Mé předpoklady se ale naštěstí nevyplnili a obě Xperie mě příjemně překvapily. I při náročném používání se nemusíte obávat, že byste museli během dne vyhledávat elektrickou zásuvku.

sony xperia 10 6

Během nižšího víkendového vytížení jsem nabíjel jednou za dva dny. Sony zkrátka umí s energií hospodařit velmi dobře, a i s menším akumulátorem dokáže divy. K testovaným kouskům bohužel nebyl přiložen napájecí adaptér. S 18W adaptérem je ale možné nabít oba telefony z prázdného stavu do plna za zhruba hodinu a půl.

Operační systém: téměř čistý Android

Operační systém smartphonů značky Sony prošel proti předchozím létům výraznou odtučňovací kůrou. Zatímco dříve měl výrobce systém značně upravený, v dnešních telefonech se nachází Android jen s minimálními změnami proti čisté verzi. A nejinak je tomu i u nových Xperií.

sony xperia 10 8

Systém Android 9.0 Pie využívá výchozí launcher a jediné změny proti čisté verzi systému jsou některá vylepšení. Tím nejvíce viditelným je funkce Boční snímač. Na pravé straně displeje je ukrytá nepatrná lišta, na kterou stačí dvakrát poklepat prstem a otevře se speciální nabídka. Ta obsahuje nejčastěji používané aplikace a funkce. Jedná se v podstatě o obdobu bočních panelů, které nabízí Samsung. Osobně jsem této funkci příliš na chuť nepřišel, a proto jsem ji raději deaktivoval.

Nabídka předinstalovaných aplikací je poměrně bohatá. Kromě užitečných systémových nástrojů se setkáte i s několika aplikacemi, které pravděpodobně nevyužijete. Naštěstí je lze snadno odinstalovat a získat několik megabajtů prostoru ve vnitřním úložišti.

Celková optimalizace systému je na slušné úrovni. Ještě před začátkem testování dorazila na oba kousky aktualizace. Během používání jsem občas narazil na pomalejší reakce na povel, ale nešlo o nic hrozného. Pevně doufám, že následné aktualizace tento drobný nedostatek odstraní.

Sony Xperia 10 a 10 Plus: fotoaparát a záznam videa

Přesto, že oba dva testované kousky disponují duálním fotoaparátem, jejich konfigurace se výrazně liší. Začneme nejprve u modelu Sony Xperia 10. Tento telefon spoléhá na primární senzor s rozlišením 13 megapixelů a světelností f/2,0. Sekundární 5megapixelový čip se světelností f/2,4 slouží pro záznam rozdílné hloubky obrazu.

sony xperia 10 13

To primární čip u Xperia 10 Plus má sice lehce nižší rozlišení 12 megapixelů, ale zato jeho světelnost je f/1,8. Sekundární 8 megapixelový čip má rozlišení 8 megapixelů a je překrytý objektivem s dvojnásobným přiblížením. Bohužel ani jeden z telefonů nedisponuje optickou stabilizací obrazu a spokojit se tak musíte jen se softwarovým řešením.

Sony Xperia 10 testovací snímky

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu je v obou případech shodná. Mezi řadou snímacích režimů stojí vyzdvihnout dva z nich – manuální mód, kde si můžete ručně upravit parametry snímání a režim AR. Ten jistě není majitelům telefonů značky Sony neznámý. Po aktivaci tohoto režimu si telefon prostřednictvím fotoaparátu zmapuje okolní povrch, na který následně zobrazí různé postavy nebo objekty.

Sony Xperia 10 Plus testovací snímky

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Kvalita fotografií je v obou případech spíše průměrná. Xperia 10 dokáže během ideálních světelných podmínek pořídit snímky se slušným barevným podáním i kvalitním vykreslením detailů. Rychlost zaostřování bohužel není nejlepší a naplno se tento problém projeví při horších světelných podmínkách. Společně s tím musíte počítat i s vysokou hladinou šumu.

Sony Xperia 10 Plus je na tom s kvalitou fotografií dost podobně. I u tohoto kousku mě zklamalo pomalé zaostřování, a to především u sekundárního fotoaparátu. Navíc se dost často stalo, že telefon nebyl vůbec schopný s dvojnásobným přiblížením správně zaostřit. Tohle by měl výrobce ještě napravit.

Sony Xperia 10 a 10 Plus: camera demo (4k, 30 fps)

Záznam videa probíhá u obou kousků v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. U natočených videí jsem byl s obrazovou kvalitou spokojený. Jen občas obě novinky náhodně přeostřovaly, což je bohužel neduh spousty konkurenčních smartphonů. U obou telefonů slouží pro záznam videí výhradně primární fotoaparát, což je hlavně u Xperie 10 Plus škoda. Dvojnásobné optické přiblížení by se pro záznam videí hodilo.

Sony Xperia 10 (Plus) recenze: závěrečné hodnocení

Sony se nedá upřít velká snaha o prosazení se. Xperia 10 a Xperia 10 Plus budou na trhu vyčnívat díky nezvyklému poměru stran u displeje. Otázkou je, zda to bude stačit. Hardwarová výbava nebo třeba kvalita zpracování jsou na velmi dobré úrovni, ale většina konkurentů je na tom stejně.

Když už je řeč o konkurenci, tak ta ne v cenové hladině kolem 10 tisíc korun opravdu velmi silná. Třeba takový Honor 10 (recenze) se může pochlubit vyšším výkonem, konstrukcí z kovu a skla a v neposlední řadě výrazně lepším fotoaparátem. Xiaomi Mi 8 (recenze) převálcuje novinky od Sony snad ve všech ohledech. No a pokud toužíte po čistém Androidu a srovnatelné výbavě jako mají nové Xperie, tak se můžete zaměřit na Xiaomi Mi A2 (recenze). Tento smartphone můžete pořídit za cenu kolem 5 tisíc korun. Nové Xperie to tak budou mít se současnou cenou na trhu velmi těžké.

Sony Xperia 10 (Plus)

7.4

Design a zpracování

8.6/10

Výkon a optimalizace

6.8/10

Hardwarová výbava

7.7/10

Kvalita fotografií a videa

6.7/10

Výdrž baterie

7.1/10

Klady (+)

 • Širokoúhlý displej (21:9)
 • Systém Android s minimem úprav
 • Pevné tělo a kvalitní zpracování
 • Slušná výdrž
 • Kvalitní sluchátkový výstup
 • Široké možnosti konektivity

Zápory (–)

 • Pouze průměrný fotoaparát
 • Vysoká cena
 • Průměrný výkon
 • Systém by chtěl ještě lépe optimalizovat
 • Příliš zapuštěná tlačítka na boku

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

22 komentářů

 1. Jak ten telefon mohl dostat 7,4? Vždyť za tu cenu je to absolutně neprodejné. Podívejte se na Redmi Note 7… telefon úplně o něčem jiném s cenou poloviční :D Sony fail.

  • Ne každý chce Číňana, který vypadá a funguje dobře jenom na papíře. Jedno Xiaomi už jsem měl a nikdy víc.

  • I kdyby člověk koupil Mi A2 s 660 a čistým Androidem, udělá 100x líp :)
   Nebo koupit Mi 8, flashnout Pixel Experience a to už je opravdu jiná liga než tady ten paskvil od Sony.

 2. Tie telefóny sú tak obrovské, že ani netuším akým sposobom by som ich mal nosiť. Musia prekážať pri akejkoľvek činosti

  • Jé, tak je nesleduj a užívej nějaký kompaktnější model. Co je to za nesmysl pod každý velký telefon, kombi auto, velké TV, apod. psát, jak je to pro tebe nevyhovující?

  • Co je to za nezmysel pindat s tvojimi blabolmi pod kazdy jeden clanok? Plus casty offtopic, nezmysly, ospevovanie tvojej jablcnej modly a pod. Pokial sa ako BFU nevyznas do vacsiny tematik, tak bud zticha a nedavaj svoju malost najavo este viac, nez je vidno doteraz.

 3. Za mě super, telefony do leta zlevní, potom už to bude dobrá koupě, co jsem četl sony pracuje na aktulizaci fotaku, kde by mely byt dostupné optimalizace a i nejake nove funkce…
  A pro ty co pisou ze je nejake Xiaomi lepší, můžu říct ze neni je možná levnější ale aktulizace jen zhoršují celkovy chod telefonu (vlastní zkušenost) u sony je to právě naopak, nemluvě o levných soucastkach které Xiaomi používá, s telefonem od Sony vydržíte i pet let s levnym suntem max pul roku..

  • Tak Sony nedotuje výroby zařízení z reklam v zařízení, takže to srovnání je samozřejmě zcela mimo. Ne že by tedy Sony neumělo reklamu ve své aplikaci, to je také fakt…

  • Naprostý souhlas, lidi vidí jenom papírové parametry, ale to, že si xiaomi telefon zaplatí sledováním reklam v aplikacích, to už nikdo nevidí.

 4. nudlovitý displej 21:9 je výhodou těchto telefonů?? Já bych ho určitě dal do mínusů

  • Souhlas, je to naopak velké mínus.

  • Proto máš na S9 19:9…

  • Ano, má 18,5 : 9 a nikoliv 21:9, to už je úlet.

  • On je úlet i ten samsung…

  • Nastesti jeste ne takovy. Trend nudlovosti je nasazen a u novych stroju se mu nevyhnes. Jestli 21:9 zakotvi casem u vsech tak potes, to uz bude radna taranka/ovladac na televizi. Zajimala by me ta hranice.

  • htcjirka: No další krok je 32:9, ale k tomu snad už nedojde:) Jinak díky bohu za tatranky, v kapse se to nosí rozhodně lépe než tabulky čokolád nebo cihla.

 5. Rozhodne lepsi nez kdejaky cinan za ty prachy.
  Ale….za launch cenu urcite ne,kdyz si clovek muze koupit lonskou/predlonskou vlajkovou lod …np.LG V30 atd.Starsi model nevadi ale porad to bude o svetelne roky lepsi nez NOVY low end.

  Cekam na Xperii 1,tu beru a pak Mate 30 pro

 6. Ten foťák je klasicky podprůměrný – f/2.0, bez OIS a výsledky dle očekávání (na úrovni Z3C z roku 2014). Kdysi jsem měl Sony rád, ale dnes bych o tuto značku už nezavadil – nenabízí nic oproti konkurenci, cena přepálená, atd..

 7. Foťák je průměr ale moje xperia ač papírové horší dělá solidní fotky a především videa, každý máme jiné nároky.
  Optimalizaci systému podobné jako u osmart 2019 od H vyřeší první nebo druhý větší či menší update, naopak cena je hodně nasazena a kdo vi kdy a na jakou hranici spadne, u Sony to nebývá až tak zvykem.
  Zase ale Sony a pár dalších se podílejí přímo na vývoji jako takovém a ten is nechají postupně zaplatit, většina čínských výrobců je pak kopíruje bohužel… Proto mají cen yjake mají s tak je to se vším.
  Nezní to moc hezky ale mě jako zákazníkovi ač není příjemne tedy, když se mi nějaký čínský telefon zalíbí jako nedávno sekundární a spíš náhrada mini tabletu prostě si ho koupím a věci v pozadí neřeším, své peníze jim dám a zas tak levně čínské lepší značky nejsou.
  V tomhle případě šlo o honor 10lite a jsem z něj příjemné překvapen

 8. Trochu si vzpomínám na svůj první Digital tehdy v czc snad 2004 FujiFilm Finepix A120 od czc a ještě nějakou jejich speci xd kartu na svoji dobu jsem byl nadšený acy byly lepší, takže asi tak

 9. Je to odporný ty nudle nakonec bude můj 16:9 displej nejlepší a vy budete brečet že to nemáte kam dát a bude vám to čouhat z kapes jelikož tohle už se nedá kam posunout než do délky :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).