TOPlist

Recenze Xiaomi Mi A2: tenký, elegantní a s čistým Androidem

Xiaomi Mi A2 recenze

Smartphony čínské společnosti Xiaomi jsou v našich končinách stále oblíbenější. Hlavními lákadly jsou slušné hardwarové parametry a zároveň velmi příznivá cena. Poznávacím znakem těchto telefonů je také operační systém Android s nadstavbou MIUI. Pokud nejste příznivci upravených systémů a raději máte „čistý“ Android, tak by vás jistě mohly zajímat smartphony z modelové řady Xiaomi Mi A.

Před nedávnem jsme se zaměřili na model Mi A2 Lite (recenze), který si rozhodně nevedl špatně. Kvůli nízké ceně ale musel výrobce na některých místech šetřit. Pro náročnější zákazníky si ale v Xiaomi připravili vybavenější model Mi A2, na který se podíváme v dnešní recenzi.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Videorecenze Xiaomi Mi A2

Konstrukce a vzhled: více kovu, méně plastu

Vybavenější model se sice na první pohled podobá svému levnějšímu sourozenci, ale zároveň se v mnohém liší. Začít mohu například celkovými rozměry. Ty totiž dosahují hodnot 158,7 × 75,4 × 7,3 milimetrů, což je o něco více než u modelu s přídomkem Lite. Hmotnost je ale překvapivě lehce nižší – 166 gramů.

Xiaomi Mi A2 recenze

Další rozdíl pocítíte při uchopení do ruky. Menší tloušťka totiž v tomto případě znamená ostřejší boky. Nejedná se naštěstí o žádné vyloženě ostré hrany, které by byly při uchopení nepohodlné, ale ve srovnání s modelem Mi A2 Lite je zkrátka menší tloušťka znát.

V případě konstrukce hraje hlavní roli kov. Ten totiž tentokrát tvoří boční rámeček, na který plynule navazují i celokovová záda. Plastové jsou jen předěly ve spodní a horní části zad. V našem případě jsme měli zapůjčenou matnou černou variantu, ale na trhu budou k dostání ještě modrá a zlatá barevná verze.

Xiaomi Mi A2 recenze

Záda jsou domovem nejen duálního fotoaparátu, na který se zaměříme později, ale zároveň i rychlé a přesné čtečky otisků prstů. Spodní hrana obsahuje datový konektor a mřížku hlasitého reproduktoru. Výrobce tentokrát konečně použil konektor USB-C, což v redakci rozhodně chválíme. Co už si tolik chvály nezaslouží, je absence standardního sluchátkového výstupu.

Tlačítko pro spuštění a kolébka pro ovládání hlasitosti jsou na pravé straně těla. Opačná strana skýtá jen slot pro dvojici karet nanoSIM. Paměťové karty telefon bohužel nepodporuje. Horní hrana ukrývá už jen okénko infraportu pro dálkové ovládání spotřebičů.

Většinu čelní strany zabírá pochopitelně displej. V tomto případě je ale využití předku lehce nižší než u levnějšího sourozence – 77,4 vs 79,5 procent. Rámečky jsou u obou smartphonů přibližně stejné, ale model Lite získává díky výřezu v horní části displeje. Plnohodnotná Mi A2 jej poněkud překvapivě postrádá. V rámečku nad displejem se nachází reproduktor pro telefonní hovory a čelní 20megapixelová kamera.

Celková kvalita zpracování je na výborné úrovni. Ještě před několika lety se stejnou kvalitou zpracování mohly pochlubit jen vlajkové modely. A dnes se jí může pochlubit i testované Xiaomi Mi A2, které se na českém trhu začíná prodávat za částku od 5 990 korun.

Displej Xiaomi Mi A2: bez módních výstřelků

Displej s úhlopříčkou 5,99 palců se pyšní rozlišením 1080 × 2160 pixelů (poměr stran 18 ku 9). Výrobce vsadil na panel typu IPS s velmi dobrými zobrazovacími vlastnostmi. Líbilo se mi věrné barevné podání a velmi dobré pozorovací úhly. Vylepšit by si zasloužila snad jen čitelnost na přímém slunci.

Je až s podivem, že se v Xiaomi rozhodli zvolit panel bez výřezu v horní části. Neříkám, že je to špatná volba. Naopak si myslím, že se najde spoustu zákazníků, kteří hledají právě smartphone bez výřezu. V dnešní době jde ale spíše o výjimku a trendem letošního roku jsou jednoznačně telefony s vykousnutým displejem. V tomto ohledu se tak výrobce drží spíše konzervativnějšího směru.

Hardwarová výbava Xiaomi Mi A2

U modelu Mi A2 Lite směřovala jedna z našich výtek ke staršímu použitému čipsetu. U tohoto kousku se výrobce poučil a zvolil novější Qualcomm Snapdragon 660. Tento čip disponuje celkem osmi procesorovými jádry (4 × Kryo 260 s taktem 2,2 GHz a 4 × Kryo 260 s taktem 1,8 GHz) a grafickým čipem Adreno 512. Výkon čipsetu je vzhledem k ceně telefonu velmi dobrý. Nemusíte se bát ani mobilních her, i když náročné tituly si na plné detaily spíše nevychutnáte.

Operační paměť má kapacitu 4 GB a do vnitřního úložiště se vejde 64 GB dat. Další rozšíření paměti bohužel není možné, protože telefon nedisponuje slotem pro paměťové karty. Naštěstí je na trhu k dostání verze se 128GB úložištěm, která se zároveň pojí i se 6 GB RAM. Za tuto verzi ale zaplatíte zhruba 8 tisíc korun.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi A2

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 660, octa-core, 4× 2,2 GHz + 4× 1,8 GHz, GPU: Adreno 512, RAM: 4/6 GB, interní paměť: 32/64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,7 × 75,4 × 7,3 mm, hmotnost: 168 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,99", LTPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2160 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3010 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 1/2.9", 1.25µm, druhý: 20 Mpx, f/1.8, 1/2.8", 1.0µm, PDAF, selfie kamera: 20 Mpx, f/2.2, Full HD video, auto-HDR

Datová konektivita obsahuje vše co je v dané třídě standardem. Dříve problematická podpora LTE pásem u smartphonů značky Xiaomi je naštěstí minulostí. Globální verze telefonů, které se dovážejí i na náš trh, si totiž poradí se všemi „českými“ frekvencemi. Samozřejmostí je i dvoupásmová Wi-Fi a Bluetooth ve verzi 5.0. Co jsem však postrádal je technologie NFC pro bezkontaktní mobilní platby.

Baterie a výdrž: jeden den s jistotou

Do poměrně tenkého těla se povedlo výrobci vměstnat akumulátor s kapacitou 3010 mAh. Není to žádná závratná hodnota a v dnešní době se jedná o běžný průměr. Celková doba výdrže se také řadí k průměru – telefon vydrží celý den i při náročném použití, více od něho však nečekejte.

S dodávaným napájecím adaptérem trvá nabíjení z prázdného stavu do plna přibližně hodinu a tři čtvrtě. Bezdrátové nabíjení telefon bohužel nenabízí, ale vzhledem k ceně a kovovým zádům se to dalo očekávat.

Operační systém: čistota v hlavní roli

Jak jsem již zmiňoval v úvodu recenze, modelová řada smartphonů Xiaomi Mi A se vyznačuje operačním systémem Android v čistém stavu bez jakýchkoliv úprav. Mi A2 aktuálně disponuje systémem Android 8.1.0 Oreo.

Čistota systému je znát i v nabídce aplikací. V telefonu jsou totiž z výroby pouze základní systémové nástroje, vybrané aplikace od Googlu a jen tři aplikace z produkce Xiaomi. Jedná se o jednoduchý správce souborů, utilitu pro sdílení souborů Mi Drop a aplikaci pro dálkové ovládání spotřebičů, která využívá integrovaný infraport.

Čistý Android je předpokladem pro rychlý a optimalizovaný systém a v tomto případě je předpoklad naplněný. Během doby testování jsem se nesetkal snad s jediným zásekem nebo snad dokonce pádem aplikace. Android Oreo v čistém stavu bude bez pochyby jedním z největších lákadel testované novinky.

Xiaomi Mi A2: takhle fotí a nahrává video

Na zádech těla umístěný modul fotoaparátu disponuje celkem dvěma objektivy. Primární senzor se pyšný rozlišením 12 megapixelů a světelností objektivu f/1,8. Stejnou světelnost má i sekundární 20megapixelový fotoaparát sloužící pro záznam rozdílné hloubky obrazu a své využití najde i při fotografování během špatných světelných podmínek. Mezi oběma objektivy se nachází přisvětlující dioda. Celý modul fotoaparátu je bohužel poměrně výrazně vystouplý nad povrch zad. V tomto případě si opravdu budete muset dávat pozor, kam telefon zrovna položíte, abyste fotoaparát nepoškrabali.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu obsahuje vše potřebné – od několika scénických režimů až po plně manuální mód. Na rozdíl od modelu Lite má „plnohodnotná“ verze manuální režim daleko obsáhlejší. Ručně si můžete upravit vyvážení bílé, hodnotu citlivosti ISO, rychlost závěrky a můžete i ručně zaostřovat.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Kvalita pořízených fotografií je na velmi dobré úrovni. Spokojený jsem byl s barevným podáním, vykreslením detailů i slušným dynamickým rozsahem. Ostrost se směrem od středu lehce vytrácí, ale nejedná se o nic hrozného. Mi A2 zkrátka fotí velmi pěkně. Toto tvrzení platí i pro snímky pořízené během horších světelných podmínek, kde se ale samozřejmě objevuje poměrně dost digitálního šumu.

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Přítomna je i stabilizace obrazu (elektronická), která je ovšem funkční až od nižšího rozlišení Full HD. Kvalita videí je velmi slušná a potěší i spolehlivé automatické zaostřování. S tím mají občas problém i daleko dražší smartphony.

Závěrečné hodnocení recenze Xiaomi Mi A2

Xiaomi Mi A2 má obrovský potenciál zaujmout širokou oblast zákazníků. Uvnitř výborně zpracovaného těla se nachází slušně výkonná hardwarová výbava v čele s povedeným displejem, nadprůměrným fotoaparátem nebo moderním čipsetem. Telefon zaujme i po stránce softwarové. Čistý systém Android Oreo je velmi dobře odladěný a svižný.

Za cenu, která startuje na částce 5 990 korun budete prostě jen velmi těžko hledat lepší telefon. Pokud chcete levnější telefon, doporučím vám přečíst si recenzi modelu s přídomkem Lite. Ten ve většině oblastí lehce zaostává, ale na druhou stranu nabízí o poznání lepší výdrž. Volba je tak čistě jen na vás.

Xiaomi Mi A2

Xiaomi Mi A2
7.8

Design a zpracování

8.2/10

Výkon a optimalizace

8.1/10

Hardwarová výbava

7.7/10

Kvalita fotografií a videa

7.6/10

Výdrž baterie

7.3/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • slušná hardwarová výbava
  • povedený duální fotoaparát
  • čistý systém Android Oreo
  • nízká cena
  • dobré možnosti konektivity

Zápory

  • chybí NFC
  • průměrná výdrž
  • absence slotu pro paměťové karty
  • chybí standardní sluchátkový výstup
  • vystouplý fotoaparát
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku