TOPlist

Recenze Xiaomi Mi A2 Lite: Pixel pro všechny?

Čínská společnost Xiaomi se řadí k vůbec největším výrobcům smartphonů na světě. Za poslední čtvrtletí se prodalo celkem 31,9 milionů telefonů nesoucí logo Xiaomi. Společnost už oficiálně působí i na našem trhu, a i v našich končinách se jedná o oblíbené telefony. Jedním z nejnovějších přírůstků v nabídce jsou modely Xiaomi Mi A2 a Mi A2 Lite.

Obě novinky toho mají spoustu společného. Největším lákadlem bude především čistá verze systému Android, kterou mají například i smartphony Google Pixel. V dnešní recenzi se podíváme na model s označením Mi A2 Lite, který se na našem trhu prodává za zajímavou cenu 4 990 korun.

Videorecenze

Konstrukce a design: nízká cena není znát

Konstrukce levných smartphonů nemusí být nutně špatná. Základem Mi A2 Lite je sice plastový rámeček, ale v tomto případě se vyznačuje velmi solidní pevností i tuhostí. Nezapomnělo se ani na kov, který tvoří většinu zad. Plastová je jen horní a spodní část zad, což je prostor, kde jsou umístěny antény. Celkové rozměry těla jsou 149,3 × 71,7 × 8,8 milimetrů, hmotnost je 178 gramů.

Xiaomi Mi A2 Lite recenze

Na spodní hraně se nachází datový konektor microUSB. Je velká škoda, že se výrobce nerozhodl pro novější rozhraní USB-C. Na výsledné ceně by se změna neprojevila a většina zájemců by měla radost. S tímto novým rozhraním se tak setkáte až u „plnohodnotné“ verze Mi A2.

Spodní hrana dále obsahuje dvojici mřížek. Hlasitý reproduktor je umístěný pod pravou z nich a jeho přednes se řadí k běžnému průměru. Xiaomi nezapomnělo ani na sluchátkový výstup, který má své místo na horní hraně těla. Kromě 3,5mm jacku zde najdete ještě okénko infraportu pro dálkové ovládání domácích spotřebičů.

Pravá strana obsahuje tradiční dvojici – tlačítko pro spuštění a kolébku pro ovládání hlasitosti. Na opačném boku těla je ukryt slot pro dvojici karet nanoSIM a pro paměťovou kartu microSD. Nejedná se o kombinovaný slot, takže můžete využívat obě karty SIM a zároveň si i rozšířit úložiště paměťovou kartou.

Xiaomi Mi A2 Lite recenze

V horní třetině kovových zad sídlí kruhová čtečka otisků prstů. V rychlosti a přesnosti snímání si nezadá ani s dražšími smartphony, za což si zaslouží výrobce pochvalu. Hlavní dominantou zad je však duální fotoaparát. Čočky jsou uspořádány vertikálně nad sebou a mezi sebou mají umístěnou přisvětlovací diodu. Celý modul je bohužel umístěný lehce nad rovinu zad, a proto je potřeba si dávat pozor, kam zrovna telefon pokládáte.

Xiaomi Mi A2 Lite recenze

Největší část čelní strany zabírá pochopitelně displej, kterému se budeme věnovat ještě později. Displej se řídí aktuálním trendem a má výřez ve své horní části. Ve výřezu se našlo místo pro reproduktor pro telefonní hovory a čelní 5megapixelovou kameru. Levý spodní roh ukrývá bílou notifikační diodu.

Na test nám dorazila černá varianta telefonu. K dostání bude i modrá a zlatá verze. Po konstrukční stránce nemá Xiaomi Mi A2 lite žádné vážné nedostatky. Telefon velmi dobře padne do ruky a jeho zpracování je výtečné.

Displej: na vlně aktuálního trendu

Xiaomi Mi A2 Lite dostalo do výbavy IPS panel s úhlopříčkou 5,84 palců a rozlišením 1080 × 2280 pixelů. I přes to, že se jedná o levný smartphone, jsou zobrazovací parametry displeje úctyhodné. Líbilo se mi věrné barevné podání, pozorovací úhly a slušná byla i čitelnost na přímém slunci, byť v tomto ohledu si přeci jen vedou dražší kousky lépe.

Displej se drží aktuálních trendů – jeho poměr stran je 19 ku 9 a v horní části se nachází výřez. Boční rámečky jsou poměrně tenké. Využití čelní strany činí necelých 80 procent. Celá čelní strana je kryta blíže nespecifikovaným odolným sklem.

Výkon z let minulých

Nízká cena se zkrátka musí někde projevit. Výrobce ušetřil na čipsetu, protože zvolil dva a půl roku starý Qualcomm Snapdragon 625. Tento čip disponuje celkem osmi jádry Cortex-A53 s maximálním taktem 2 GHz a grafickým čipem Adreno 506. I když se jedná o „vysloužilý“ čipset, po stránce výkonu stále pro základní operace stačí. Operační paměť testovaného kousku má kapacitu 4 GB a do vnitřního úložiště se vejde až 64 GB dat. Takto vybavená varianta se na českém trhu prodává za přibližně 6 tisíc korun. Pokud si vystačíte se 3 GB RAM a 32GB úložištěm, můžete ještě tisíc korun ušetřit.

Datová konektivita bývala dříve kamenem úrazu všech smartphonů tohoto čínského giganta. Řeč je pochopitelně o podpoře LTE pásem, kde chyběla podpora frekvence 800 MHz. Tuto frekvenci stále využívají operátoři pro pokrytí venkova rychlým mobilním internetem a pro spoustu uživatelů se tak jednalo o výrazný nedostatek. Xiaomi už nějakou dobu představuje „globální“ verze svých smartphonů, které již potřebné frekvence podporují. Potěší také dvoupásmová Wi-Fi (802.11 a/b/g/n).

Hardwarové parametry Xiaomi Mi A2 Lite

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 625, octa-core, 8× 2,0 GHz, GPU: Adreno 506, RAM: 3/4 GB, interní paměť: 32/64 GB, pam. karta:
Rozměry: 149,33 × 71,68 × 8,75 mm, hmotnost: 178 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,84", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2280 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/2.2, 1.25 μm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.2, selfie kamera: 5 Mpx, Full HD video, auto-HDR

Zamrzí přítomnost staršího standardu Bluetooth 4.2, ale vzhledem k ceně to můžeme tolerovat. Potěší infračervený port pro dálkové ovládání domácích spotřebičů. Určení polohy je bleskurychlé a telefon pro tyto účely využívá služby GPS, GLONASS a BDS.

Operační systém: Oreo v ryzí čistotě

Jednou z hlavních zbraní testované novinky je operační systém Android 8.1.0 Oreo v čisté podobě. Touto výsadou se mohou pochlubit snad jen telefony Google Pixel, Nokie a OnePlus.

Systém je vybaven jen základní sadou aplikací. Instalace dalších programů je plně v kompetenci uživatele. Mi A2 Lite má v podstatě jen tři „bonusové“ aplikace. Jedná se o aplikaci pro dálkové ovládání spotřebičů, jednoduchý správce souborů a Mi Drop, což je jednoduchá utilita pro sdílení souborů s jinými telefony.

Čistý systém Android bez zbytečných nadstaveb a úprav se v tomto případě pojí s výbornou optimalizací. Telefon zkrátka během testování šlapal jako hodinky. V tomto ohledu se novinka vyrovná i daleko dražším konkurentům a čistý Android je dobrá a osvědčená volba. O aktualizaci na novou verzi Androidu se zatím výrobce nezmínil, ale dá se předpokládat, že dorazí velmi brzy.

Baterie a výdrž

Uvnitř kvalitně zpracovaného těla se ukrývá akumulátor s kapacitou 4000 mAh. Ten se nejvíce podílí na celkové výborné výdrži. Xiaomi Mi A2 Lite jsem během testování nabíjel jednou za dva dny, a to mi ještě zbývala zhruba čtvrtina kapacity baterie.

Výborná výdrž tak bude dalším z řady lákadel této novinky. Lví podíl bude mít jistě i čistý systém Android Oreo. S dodávaným napájecím adaptérem (5V / 2 A) trvá nabíjení z prázdného stavu do plna přibližně 1 hodinu a 40 minut.

Fotoaparát a záznam videa

Duální fotoaparát není výsadou pouze nejdražších telefonů a Mi A2 Lite toto pravidlo potvrzuje. Primární senzor se pyšní maximálním rozlišením 12 megapixelů, sekundární si musí vystačit pouze s 5 megapixely. Jeho úlohou je však jen záznam rozdílné hloubky obrazu a pro tyto účely by mohlo nižší rozlišení dostačovat. Optika obou snímačů má shodnou světelnost f/2,2 a při fotografování v horších světelných podmínkách lze využít přisvětlující diodu.

Aplikace pro fotografování příliš mnoho možností pro konfiguraci nenabízí. V nastavení chybí například i možnost volby rozlišení fotografií (jsou zde na výběr jen tři různé úrovně kvality). Manuální mód je sice přítomen, ale ani ten mnoho voleb neobsahuje. Změnit si můžete jen hodnotu citlivosti ISO a vyvážení bílé.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Kvalita fotografií se řadí k průměru. Při dobrém okolním osvětlení dokážete vykouzlit povedené snímky, které vás potěší svým barevným podáním i vykreslením detailů. S ubývajícím světlem jednotlivé detaily splývají a objevuje se značné množství šumu. Vzhledem k ceně je ale kvalita fotografií na slušné úrovni.

To samé se dá říci i o kvalitě videa. Mi A2 Lite umožňuje nahrávání videosekvencí v maximálním rozlišení FullHD při frekvenci 30 snímků za sekundu. Na optickou stabilizaci zapomeňte, spokojit se musíte s elektronickou. Ta sice není příliš účinná, ale lepší než žádná. Je škoda, že novinka nenabízí záznam 4k videí. To nabídne až vybavenější model Mi A2.

Závěrečné hodnocení

Pokud hledáte smartphone s čistým systémem Android a zároveň nechcete utrácet za telefony typu Google Pixel, můžete přestat. Xiaomi Mi A2 Lite je vaším ideálním kandidátem. S cenou začínající na hranici 5 tisíc korun láká zákazníky kromě systému i na velmi dobré dílenské zpracování, slušný výkon, výbornou výdrž, a i celkem povedený fotoaparát.

Novinka má samozřejmě i několik nedostatků jako je například starý konektor microUSB, jednopásmová Wi-Fi nebo záznam videa pouze ve Full HD. To jsou ale věci, které díky nízké ceně rádi odpustíte. Pokud se bez některých vyjmenovaných vlastností neobjedete, porozhlédněte se po vybavenějším Xiaomi Mi A2. Recenzi tohoto kousku vám přineseme již brzy.

Xiaomi Mi A2 Lite

Xiaomi Mi A2 Lite
7.6

Design a zpracování

7.9/10

Výkon a optimalizace

7.3/10

Hardwarová výbava

7.1/10

Kvalita fotografií a videa

7.0/10

Výdrž baterie

8.9/10

Klady

  • kvalitní zpracování
  • povedený displej s výřezem
  • výborná výdrž
  • čistý systém Android Oreo
  • nízká cena
  • duální fotoaparát

Zápory

  • starší konektor microUSB
  • starší čipset
  • průměrný fotoaparát
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku