Domů » Články » Snapdragon 855 kompletně odhalen. Zlepšení přichází na všech frontách

Snapdragon 855 kompletně odhalen. Zlepšení přichází na všech frontách

Společnost Qualcomm v těchto dnech na Havaji koná technologický summit, na kterém představuje svoje novinky pro příští rok. Předevčírem večer jsme se na úvodní tiskové konferenci dočkali obecného souhrnu, v noci na dnešek jsme se dozvěděli to, co nás nejvíce zajímá – kompletní parametry čipsetu Snapdragon 855, který bude pohánět většinu vlajkových smartphonů příštího roku.

Netradiční uspořádání procesoru

Snapdragon 855 je postaven moderním 7nm procesem, o jeho výrobu se stará společnost TSMC, která vyrábí i konkurenční čipsety Apple A12 a Huawei Kirin 980. Qualcomm slibuje, že nový Snapdragon v určitých oblastech svoji konkurenci překoná, v ukazování čísel byl však opatrný.

The Qualcomm Snapdragon 855 Mobile Platform is ushering in the 5G era

Procesorovou jednotku Snapdragonu 855 tvoří celkem osm jader rozdělených do třech clusterů. Hlavní hybnou silou je jedno výkonné jádro s taktem 2,84 GHz, následují tři jádra s taktem 2,4 GHz a čtveřice efektivních jader s taktem 1,8 GHz. Procesor souhrnně pojmenovaný Kryo 485 má nabídnout o 45 procent větší výkon než jeho předchůdce. Procesorovou jednotku může doplnit až 16 GB RAM typu LPDDR4x.

Hraní v HDR

O grafické operace se stará nový čip Adreno 640, který slibuje mezigenerační nárůst výkonu až o 20 procent. Čip má do her přidat novou úroveň hraní, zejména díky podpoře Vulcan 1.1, HDR (10bit) a renderování na základě fyziky. HDR lze využívat až v rozlišení 4K, a to dokonce na dvou displejích.

Qualcomm Snapdragon 855
Qualcomm Snapdragon 855 (zdroj fotografie: cnews.cz)

7x rychlejší umělá inteligence

Pro strojové učení překvapivě Qualcomm neintegroval speciální NPU, ale využívá heterogenní výpočty tvořené trojlístkem Kryo 485, Adreno 640 a koprocesorem Hexagon 690. Tato AI jednotka pak zvládne vypočítat až 7 bilionů operací za sekundu, což je třikrát více než v minulé generaci, a dvakrát více než u konkurence.

Záznam fotografií a videa

Inovace neminuly ani obrazový procesor, kterým je Spectra 380 ISP. Podporovány jsou fotočipy do rozlišení 48Mpx, popř. 22Mpx u duálních fotoaparátů. Záznam videa je možný až ve 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu, a to i v portrétním režimu (nastojato) včetně HDR (HDR+, HDR10+ a HLG). Akcelerované je pořizování snímků v HEIF a videa v HEVC (H.265). Na hardwarové úrovni je také řešena redukce šumu ve videu a elektronická stabilizace.

Po stránce audia jsou podporovány technologie Aqstic, aptX (aptX, aptX HD a aptX adaptive) a TrueWireless Stereo Plus.

Podpora 5G pouze za příplatek

Qualcomm také prezentuje Snapdragon 855 jako první komerčně dostupný čip s podporou sítí 5G. Ta však bude pouze volitelná a bude vyžadovat použití separátního modemu Snapdragon X50, který podporuje rychlosti stahování až 5 Gbps. Přímo do čipsetu je integrován modem Snapdragon X24, který pracuje v sítích 4G a zvládne přenášet data rychlostí až 2 Gbps. Oba modemy dokáží fungovat v případě potřeby současně.

Z ostatních bezdrátových sítí jmenujme podporu Wi-Fi 6 (801.11ax) a Bluetooth 5.0.

Bezpečnost

Snapdragon 855 také myslí na bezpečnost a přináší podporu technologie 3D Sonic Sensor, což je nová ultrazvuková čtečka otisků prstů, kterou lze instalovat pod displej. Oproti dosavadním optickým čtečkám umí novinka číst hloubku papilárních linií a naskenovat prst uživatele trojrozměrně, což zvyšuje jak přesnost, tak i bezpečnost. K čipu lze ale připojit i starší technologie, jako běžné čtečky otisků prstů, čtečky duhovky, apod.

Dostupnost

Qualcomm Snapdragon 855 se objeví v koncových zařízeních v první polovině příštího roku. Nejprve zřejmě dorazí verze bez podpory 5G, první telefony s ní zřejmě uvidíme už v únoru na tradičním barcelonském veletrhu MWC.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).