Domů » Články » Snapdragon 855 kompletně odhalen. Zlepšení přichází na všech frontách

Snapdragon 855 kompletně odhalen. Zlepšení přichází na všech frontách

Společnost Qualcomm v těchto dnech na Havaji koná technologický summit, na kterém představuje svoje novinky pro příští rok. Předevčírem večer jsme se na úvodní tiskové konferenci dočkali obecného souhrnu, v noci na dnešek jsme se dozvěděli to, co nás nejvíce zajímá – kompletní parametry čipsetu Snapdragon 855, který bude pohánět většinu vlajkových smartphonů příštího roku.

Netradiční uspořádání procesoru

Snapdragon 855 je postaven moderním 7nm procesem, o jeho výrobu se stará společnost TSMC, která vyrábí i konkurenční čipsety Apple A12 a Huawei Kirin 980. Qualcomm slibuje, že nový Snapdragon v určitých oblastech svoji konkurenci překoná, v ukazování čísel byl však opatrný.

Procesorovou jednotku Snapdragonu 855 tvoří celkem osm jader rozdělených do třech clusterů. Hlavní hybnou silou je jedno výkonné jádro s taktem 2,84 GHz, následují tři jádra s taktem 2,4 GHz a čtveřice efektivních jader s taktem 1,8 GHz. Procesor souhrnně pojmenovaný Kryo 485 má nabídnout o 45 procent větší výkon než jeho předchůdce. Procesorovou jednotku může doplnit až 16 GB RAM typu LPDDR4x.

Hraní v HDR

O grafické operace se stará nový čip Adreno 640, který slibuje mezigenerační nárůst výkonu až o 20 procent. Čip má do her přidat novou úroveň hraní, zejména díky podpoře Vulcan 1.1, HDR (10bit) a renderování na základě fyziky. HDR lze využívat až v rozlišení 4K, a to dokonce na dvou displejích.

Qualcomm Snapdragon 855
Qualcomm Snapdragon 855 (zdroj fotografie: cnews.cz)

7x rychlejší umělá inteligence

Pro strojové učení překvapivě Qualcomm neintegroval speciální NPU, ale využívá heterogenní výpočty tvořené trojlístkem Kryo 485, Adreno 640 a koprocesorem Hexagon 690. Tato AI jednotka pak zvládne vypočítat až 7 bilionů operací za sekundu, což je třikrát více než v minulé generaci, a dvakrát více než u konkurence.

Záznam fotografií a videa

Inovace neminuly ani obrazový procesor, kterým je Spectra 380 ISP. Podporovány jsou fotočipy do rozlišení 48Mpx, popř. 22Mpx u duálních fotoaparátů. Záznam videa je možný až ve 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu, a to i v portrétním režimu (nastojato) včetně HDR (HDR+, HDR10+ a HLG). Akcelerované je pořizování snímků v HEIF a videa v HEVC (H.265). Na hardwarové úrovni je také řešena redukce šumu ve videu a elektronická stabilizace.

Po stránce audia jsou podporovány technologie Aqstic, aptX (aptX, aptX HD a aptX adaptive) a TrueWireless Stereo Plus.

Podpora 5G pouze za příplatek

Qualcomm také prezentuje Snapdragon 855 jako první komerčně dostupný čip s podporou sítí 5G. Ta však bude pouze volitelná a bude vyžadovat použití separátního modemu Snapdragon X50, který podporuje rychlosti stahování až 5 Gbps. Přímo do čipsetu je integrován modem Snapdragon X24, který pracuje v sítích 4G a zvládne přenášet data rychlostí až 2 Gbps. Oba modemy dokáží fungovat v případě potřeby současně.

Z ostatních bezdrátových sítí jmenujme podporu Wi-Fi 6 (801.11ax) a Bluetooth 5.0.

Bezpečnost

Snapdragon 855 také myslí na bezpečnost a přináší podporu technologie 3D Sonic Sensor, což je nová ultrazvuková čtečka otisků prstů, kterou lze instalovat pod displej. Oproti dosavadním optickým čtečkám umí novinka číst hloubku papilárních linií a naskenovat prst uživatele trojrozměrně, což zvyšuje jak přesnost, tak i bezpečnost. K čipu lze ale připojit i starší technologie, jako běžné čtečky otisků prstů, čtečky duhovky, apod.

Dostupnost

Qualcomm Snapdragon 855 se objeví v koncových zařízeních v první polovině příštího roku. Nejprve zřejmě dorazí verze bez podpory 5G, první telefony s ní zřejmě uvidíme už v únoru na tradičním barcelonském veletrhu MWC.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments