Domů » Bleskovky » Qualcomm představil vlajkový čipset Snapdragon 855 a ultrazvukovou čtečku otisků prstů

Qualcomm představil vlajkový čipset Snapdragon 855 a ultrazvukovou čtečku otisků prstů

V noci na dnešek odstartoval výroční summit Qualcommu, úvodní tisková konference přinesla pouze stručný souhrn toho, co nás v následujících dnech čeká. Důraz byl kladen zejména na sítě 5G.

Qualcomm Snapdragon 855

Odhalen byl nový vlajkový čipset, se kterým se budeme setkávat ve většině vlajkových smartphonů příštího roku. Co se parametrů týče, Qualcomm moc sdílný nebyl; detailní specifikace bude zveřejněna v následujících dnech. Ze včerejší prezentace víme, že čipset bude vybaven vlastními AI (umělá inteligence) a XR (rozšířená realita) jednotkami, které mají poskytnout výrazný posun ve výkonu. Čtvrtá generace AI procesoru bude oproti minulé verzi 3× výkonnější a zatopit má i čipsetu Apple A12.

Díky novému ISP (Image Signal Procesor) má být významně zlepšeno zpracování obrazových záznamů, funkce Snapdragon Elite Gaming má zase zajistit kvalitní herní zážitek.

Podpora 5G

Snapdragon 855 byl také prezentován jako vůbec první komerčně dostupný mobilní procesor, který podporuje multigigabitovou konektivitu 5G, Qualcommu se totiž podařilo přímo do čipsetu integrovat vlastní 5G modem Snapdragon X50. V nabídce však budou i varianty Snapdragonu 855 bez tohoto modemu.

Na tiskovce zaznělo mnoho slov od operátorů, kteří se na příchod 5G sítí poctivě připravují, stejně tak jsou připraveni výrobci zařízení. Operátor AT&T například přislíbil příchod prvního smartphonu Samsung Galaxy s podporou 5G už v prvním pololetí příštího roku. Pravděpodobně se bude jednat o Galaxy S10, jehož prototyp byl na prezentaci k vidění, byť finální verze nabídne zcela určitě jiný design.

Ultrazvuková čtečka otisků prstů

Galaxy S10 také dostane ultrazvukovou čtečku otisků prstů integrovanou přímo do displeje. I ta je dílem Qualcommu, podle zástupců společnosti bude výrazně přesnější a rychlejší než současné optické čtečky.

3D Sonic Sensor bude snímat povrch prstu včetně hloubky papilárních linií a vytvoří jeho 3D obraz, přičemž překážkou nebudou ani mokré prsty.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments