TOPlist

Recenze iPhone 8 Plus: klame tělem i duší

Apple je pravděpodobně jediná firma na světě, která může čtyři roky po sobě představovat telefon, který na první pohled vypadá zcela stejně a stále je schopna jej prodávat za dostatečně vysokou cenu a s dostatečně vysokou marží. Přesně to je totiž příběh letošních iPhonů 8 (recenze) a 8 Plus. První jablečný telefon s tímto designem (iPhone 6) byl totiž světu představen už v ruce 2014. Pak následovaly verze 6s, 7 a letos přišla „osmička“.

Osvědčené duo letos doplnil ještě třetí iPhone X, u kterého Apple konečně vsadil na zcela nový design. Má jít o výroční model při příležitosti deseti let od uvedení prvního iPhone (římská X – deset), nicméně „xko“ rozhodně nebude pro každého. Vždyť cena základního modelu se 64GB pamětí startuje na 29 990 Kč a za 256GB verzi zaplatíte bezmála 35 tisíc korun.

Všechny tři letošní modely, tedy klasická „osmička“, 8 Plus a X jsou dostupné pouze v 64GB a 256GB variantě. Příliš nerozumím tomu, proč výrobce vypustil 128GB verzi, která je mezi uživateli nejoblíbenější. Za 64GB iPhone 8 Plus zaplatíte 23 990 Kč, 256GB verze vás vyjde na 28 490 Kč. K dispozici jsou tři barevné varianty – stříbrná, zlatá a vesmírně šedá.

Měl jsem možnost osahat si všechny tři barvy a nejvíce se mi líbila stříbrná, která má v reálu nádech do bílé a působí velice elegantně a čistě. Líbivá je také zlatá a i když má trochu nádech do růžové a měděné, bát se ji nemusí ani muži (nejvíce jsem s ní ale bodoval u něžného pohlaví). Vůbec nejobyčejnějším dojmem na mě působí vesmírně šedá barva.

Skleněná záda: méně otisků a bezdrátové dobíjení

Hliníkový kryt na zadní straně u osmičky nahradilo sklo. Díky němu je úchop jistější, než u loňské generace, ale pokud máte často suché dlaně, bude v nich telefon klouzat jako po másle. Ideální je v takovém případě sáhnout po nějakém ochranném obalu. Skleněná záda mají ještě jedno opodstatnění – díky nim je konečně možné využívat bezdrátového nabíjení; to ale rozhodně nepatří mezi nejrychlejší.

S námi testovanou bezdrátovou Qi nabíječkou od Samsungu se telefon za prvních 30 minut nabil jen o 18 procent, za hodinu jsme byli na 42 %. Šušká se také o tom, že bychom se v budoucnu díky softwarové aktualizaci mohli dočkat zrychlení bezdrátového nabíjení, Apple to však nijak nekomentoval (a tedy ani nijak nepotvrdil).

Na skleněných zádech se snadněji usazují otisky prstů, nicméně díky oleofobní vrstvě to není tak výrazné, a zejména u světlých variant nejsou otisky téměř vidět. Nepočítejte s tím, že by iPhone 8 Plus byl nějaký střízlík. Hmotnost stoupla na 202 gramů, rozměry také nepatrně narostly (158,4 x 78,1 x 7,5 mm), takže při vkládání do některých typů pouzder určených pro loňské modely mohou nastat komplikace.

iPhone 8 a iPhone 8 Plus ve všech barevných variantách
iPhone 8 a iPhone 8 Plus ve všech barevných variantách

Trendem letošních smartphonů je bezrámečkový design. Na téhle vlně se snaží svézt výroční iPhone X, ale u modelu 8 Plus opět najdeme ony široké a nevzhledné rámečky. I kvůli tomu patří tento telefon k jedněm z největších smartphonů na trhu. Galaxy S8+ má sice nepatrně větší výšku a tloušťku, ale zase je užší, a co je důležité, v takto velkém těle nabízí 6,2″ displej, zatímco iPhone 8 Plus má jen 5,5palcový panel, ostatně přesvědčte se sami v tomto srovnání. Díky stupni krytí IP67 se telefon nezalekne vody (garantována je výdrž v hloubce 1 metru po dobu 30 minut), nicméně pozor, na případné poškození vlivem tekutiny se záruka nevztahuje. Apple to v následujícím znění uvádí přímo na svých stránkách.

„iPhone 8 a iPhone 8 Plus jsou odolné proti polití, vodě a prachu a byly testovány v kontrolovaných laboratorních podmínkách s hodnocením IP67 podle normy IEC 60529. Odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Nepokoušej se nabíjet mokrý iPhone; pokyny k čištění a sušení najdeš v příručce. Poškození tekutinou není kryté zárukou.“

Zbytek vlastností už znáte z loňska – chybí 3,5mm výstup pro připojení sluchátek (v balení alespoň najdete redukci z Lightningu na 3,5mm), tlačítko pod displejem s Touch ID není mačkací, ale senzorové (na což si velice rychle zvyknete) a stereo reproduktory hrají skvěle (na to se také dobře zvyká). Odemykání skrze čtečku otisků prstů je bleskové. Není potřeba zapínat displej, pouze stačí přiložit prst a během zlomku vteřiny jste na hlavní obrazovce.

Displej: opět radost pohledět

V éře Quad HD panelů působí Full HD rozlišení (1080 x 1920 px) trochu zastarale, nicméně pro zobrazování zcela postačí a alespoň displej není energeticky tolik náročný. IPS LCD zobrazovač nabízí věrné barvy a dobrou čitelnost na přímém sluníčku, a nově zde najdeme technologii True Tone, která automaticky upravuje teplotu barev podle okolních podmínek. Na noc si pak ještě můžete aktivovat Night Shift režim s filtrem modrého světla, abyste tolik nedráždili oči před spaním a lépe se vám usínalo.

Čip Apple A11: kouzla pod kapotou

Letošní iPhony dostaly do výbavy nový šestijádrový čip Apple A11 Bionic (10nm, 64 bit), který nabízí velmi vysoký výkon a navíc využívá strojového učení. Dvě hlavní výkonná jádra doplňují čtyři úsporná a systém iOS 11 hospodaří se třemi gigabajty operační paměti RAM. Z pohledu uživatele Androidu se to může zdát jako nedostatečné, zvláště když jde o vlajkový model, ale nenechte se zmást, systém iOS s pamětí hospodaří o poznání úsporněji a 3 GB RAM jsou zcela dostačující.

iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy S8+
iPhone 8 Plus a Samsung Galaxy S8+

Tip: Kompletní parametry iPhone 8 Plus najdete v našem katalogu smartphonů. Zde najdete porovnání s iPhone X a iPhone 7 Plus, pod tímto odkazem najdete srovnání s Galaxy S8+.

Apple svůj software ladí přímo na jednotlivé iPhony a není zde taková roztříštěnost, jako v případě zařízení s Androidem, tudíž je optimalizace mnohem důslednější a letošní modely díky tomu opět patří k jedněm z nejrychlejších smartphonů na trhu. V AnTuTu benchmarku jsem se průměrem tří měření dostal na hodnotu 210 314 bodů, což je rekordní výsledek.

Benchmarkovací nástroje umějí iPhone 8 Plus pěkně roztopit
Benchmarkovací nástroje umějí iPhone 8 Plus pěkně roztopit

Mimochodem, když benchmark pustíte několikrát po sobě, případně telefon ještě potrápíte v 3D Marku, jeho tělo se celkem pěkně zahřeje. Při běžném hraní her se ale ničeho takového bát nemusíte, testovací programy přece jenom hardware žďímou podstatně důkladněji.

Výdrž potěší, rychlé nabíjení vás bude něco stát

I když se tím Apple nikde nechlubí, v útrobách telefonu najdeme akumulátor s kapacitou 2675 mAh. V porovnání s telefony s Androidem to opět není nijak dechberoucí hodnota, ale díky použitému procesoru a optimalizacím systému přesto iPhone 8 Plus ve výdrži konkurenční vlajkové modely překonává.

Při aktivním používání nemám problém vydržet jeden celý den s rezervou, při méně náročném provozu se dá dostat i na dva dny provozu. I když Apple konečně ohlásil podporu pro rychlé nabíjení (na 50 % kapacity za 30 minut), v základu si ho neužijete.







Nepřehlédněte

iOS 11: praktické tipy pro zvýšení výdrže vašeho iPhonu

Se základní nabíječkou trvá nabití z nuly na sto zhruba 3 hodiny, což je v dnešní době naprosto šílená hodnota. Už u loňského iPhone 7 Plus byla řešením originální 12W nabíječka pro iPad, se kterou se „pluskové“ modely dokázaly nabít za necelé dvě hodiny.

Měříme časy nabíjení

Ani s nabíječkou pro iPad se ale nedostanete na ono ultra rychlé nabíjení, kterým se Apple chlubil na keynote. Abyste se skutečně dostali na 50 % kapacity za 30 minut, budete potřebovat minimálně 29 W adaptér s USB-C vstupem a k tomu samozřejmě příslušný kabel s USB-C rozhraním na jedné straně a Lightning rozhraním na straně druhé. Není nutné, abyste využívali pouze originální adaptéry Applu, použít můžete i nástroje třetích stran, těch ale zatím na trhu mnoho není.

Se základní nabíječkou si rychlého nabíjení neužijete…
Se základní nabíječkou si rychlého nabíjení neužijete…

Pokud se však rozhodnete pro originální příslušenství, bude vás to stát poměrně dost peněz. 29 W adaptér vás vyjde na 1490 Kč, nicméně ten má USB-C výstup. Budete tedy ještě potřebovat dokoupit USB-C => Lightning kabel, který Apple prodává za 799 Kč v metrové verzi, případně za 1 090 Kč s délkou 2 metry. Doufejme, že se brzy objeví rychlé nabíječky od dalších výrobců, které tak draze vycházet nebudou.

S tímto řešením už můžete využívat rychlého nabíjení. Připravte se ale na investici ve výši téměř 2 300 Kč.
S tímto řešením už můžete využívat rychlého nabíjení. Připravte se ale na investici ve výši téměř 2 300 Kč.

Využil jsem adaptéru od redakčního 12″ MacBooku, ke kterému jsem pořídil originální Apple USB-C => Lightning kabel (2m) a tradá, rychlé nabíjení bylo na světě. Z nuly na sto se tak iPhone 8 Plus s 29 W adaptérem dobije za zhruba 90 minut. Že to ale trvalo, Apple! A mimochodem, 1,5 hodiny už není o tolik více – s 12 W iPad adaptérem se rychlost nabíjení pohybuje okolo 1 hodiny a 50 minut.

iOS 11: zase o kus dospělejší

V pořadí již jedenáctá verze jablečného systému na iPhone nepřináší žádné revoluční funkce, ale přesto přidává řadu zajímavých nápadů, které usnadní používání. Ať už jde o upravenou obrazovku pro odemykání, nový vzhled většiny systémových aplikací, předělané ovládací centrum, nové ikonky signálu či ukazatele baterie. Celkově lze počet změn počítat ve stovkách, některé ale nejsou tolik vidět.

Inovace v iOS 11 nejvíce pocítí uživatelé iPadů, pro které se jedná o doposud největší update v historii. Přibyla například funkce Drag and Drop pro přetahování obsahu mezi okny v režimu Split View. Snadno si tak můžete do e-mailu nebo poznámek přetáhnout obrázky nebo text z rozečteného článku v Safari, a stejně elegantně můžete z galerie přetáhnout fotografie do e-mailu. Škoda, že na iPhone tento režim nenajdeme.

Nová verze systému využívá strojového učení, což v praxi znamená, že se systém „učí“, jak jej používáte a především jaké aplikace nejčastěji spouštíte. Na základě toho je schopný lépe optimalizovat práci s aplikacemi, což se pozitivně projeví nejen na rychlosti, ale i na energetické náročnosti.

ARKit: nová generace aplikací využívajících rozšířené reality

iPhone si zatím s virtuální realitou příliš nerozumí, s tou rozšířenou ale ano. A to nejen „osmička“, ale i všechny starší iPhony, které je možné aktualizovat na iOS 11. Právě ten totiž přináší vývojářům podporu pro ARKit, což je framework, ve kterém mohou vytvářet aplikace využívající reálného prostředí, do kterého se zasazují virtuální objekty. Využít se to dá u různých edukačních aplikací, her či nástrojů pro měření vzdáleností. Zatím je nabídka AR aplikací trochu omezenější, ale za pár měsíců bude situace zcela odlišná a rozhodně se máme na co těšit.







Nepřehlédněte

S ARKitem od Applu můžete řídit Teslu nebo navrhovat byt. Vývojáři představují první ukázky

iOS 11 měl rovněž přinést synchronizaci iMessage zpráv přes iCloud. V prvních beta verzích systému tahle možnost byla dostupná, do finální verze ji ale Apple nakonec nepřidal. Zřejmě ještě vše nefungovalo na 100 % a dočkat bychom se tedy měli až s některou z dalších systémových aktualizací.

Co mě v iOS 11 zaujalo?

  • když vytvoříte screenshot, v levém spodním rohu se zobrazí jeho zmenšený náhled. Kliknutím na něj se dostanete do editoru, ve kterém do něj můžete kreslit nebo jej oříznou, a samozřejmě nechybí ani nabídka pro rychlé sdílení. A pokud vytvoříte několik screenshotů za sebou, budou se vám v levém spodním rohu automaticky vrstvit na sebe.
  • v hudebním přehrávači a službě Apple Music můžete se svými přáteli sdílet své playlisty
  • a když už jsme u té hudby, iOS 11 přidává podporu pro bezztrátový formát FLAC.
  • kompletně přepracovaná je grafika Siri. Té se navíc nemusíte ptát jen hlasově, ale nově také textově. A překvapí vás i zcela nový hlas, který zní o poznání přirozeněji. Nově také Siri využívá strojového učení, takže umí lépe předvídat vaše dotazy a na základě toho vám poskytne relevantnější výsledky.
  • cloudový správce souborů: přistupovat skrze něj můžete k dokumentům i multimediálním souborům, a stejně jako u Finderu v macOS lze soubory označovat barevnými štítky. Navíc obsahuje koš, ve kterém vidíte naposledy smazané soubory. Přesto nejde o plnohodnotného správce souborů, který známe například z Androidu – to ostatně struktura systému iOS neumožňuje.
  • v aplikaci Fotoaparát najdete řadu nových kreativních efektů, kterými můžete vylepšit své snímky.
  • při nahrávání videa se používá HEVC kodek (H.265), při ukládání fotografií zase pokročilý formát HEIF, který zajistí výrazně lepší kvalitu snímku při menší datové náročnosti, než v případě JPEG.
  • konečně! Součástí aplikace Fotoaparát je čtečka QR kódů.
  • při psaní můžete využít rozložení výchozí klávesnice pro zadávání textu jednou rukou. Stačí přidržet prst na ikonce glóbusu a vybrat ukotvení k pravému či levému okraji.
  • v Ovládacím centru si můžete nastavit, které položky zde chcete zobrazovat a které se mají skrýt. Změnit lze i jejich pořadí.
  • většina systémových aplikací má nové ikonky.
  • v konfiguraci Ovládacího centra najdete novou položku pro nahrávání toho, co se děje na obrazovce. Navíc si můžete navolit, zda se během záznamu má ukládat zvuk z mikrofonů.
  • NFC lze nově využívat také pro čtení dat.
  • Velkých změn doznaly Apple Mapy. Ve vybraných světových metropolích podporují navigaci v obchodních domech (indoor navigace) a také na letištích.
  • iOS 11 umí mazat aplikace, ale vaše uživatelská data je možné zachovat.
  • hesla k Wi-Fi sítím lze sdílet s přáteli ve vašem okolí

Fotoaparát a záznam videa: opět na špici

Pokud se podíváte na specifikace fotoaparátů u iPhone 8 Plus a iPhone 7 Plus, nenajdete žádné změny. Přesto letošní model fotí lépe. Může za to nová generace fotočipů od Sony, které Apple u „osmičky“ použil. Snímky díky tomu mají reálnější barvy a ještě lepší detaily, a to i v horších světelných podmínkách. Nový čip najdeme také u přední selfie kamerky, rozlišení ale zůstalo shodné s loňskou generací, stejně jako světelnost objektivu (7 Mpx, f/2.2, Full HD video).

Novinkou je možnost nahrávat 4k video při 60 fps a zpomalené záběry ve Full HD až při 240 fps a výsledná kvalita záznamu je opět fantastická, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených ukázek.

Všechny snímky v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

Na zadní straně tradičně najdeme dva objektivy. Primární fotoaparát nabízí 12Mpx snímač (28mm senzor) s šesticí optických členů, objektiv se světelností f/1.8 a optickou stabilizaci obrazu. Druhý 12Mpx teleobjektiv (56 mm senzor) se světelností f/2.8 pak slouží pro focení s dvojnásobným optickým přiblížením. Je škoda, že optickou stabilizaci obrazu na druhém objektivu nenajdeme, to je až výsadou iPhone X, který má stabilizované oba zadní fotoaparáty, stejně jako Galaxy Note8 (recenze).

Porovnání: klasický snímek vs. dvojnásobný zoom

Nejen za dobrého světla, ale i v horších světelných podmínkách produkuje 8 Plus nadprůměrné fotografie s věrným barevným podáním, výbornou ostrostí a detaily. Špičkové výsledky optika poskytuje i při focení makro snímků, kdy jsou opět pěkně jednotlivé detaily. Rozlišení snímků je 4 032 x 3 024 px, poměr stran 4:3 a fotit můžete i do RAW.

Pro přisvětlení scény se nabízí čtyřbarevná True Tone dioda, která je neúčinnější zhruba do vzdálenosti 3 metrů. Příjemně mě překvapilo nízké množství šumu právě u snímků pořízených v horším světle. Při podrobném zkoumání už si všimnete o něco hůře prokreslených detailů, ale i tak je kvalita snímků v šeru nadprůměrná a iPhone 8 Plus patří k jedněm z nejlépe fotících smartphonů na trhu. Jen škoda absence OIS na teleobjektivu.

Režim Portrét a nové efekty

Při běžném focení je aktivní pouze hlavní fotoaparát, sekundární se nepoužívá. Tento způsob focení označuje Apple jako režim „1x“. Pokud ale budete chtít fotit v režimu dvojnásobného zoomu „2x“, aktivuje se teleobjektiv. Volba jednotlivých režimů se provádí gesty přímo na displeji telefonu v aplikaci Fotoaparát. Při focení se navíc využívá speciální Flicker senzor, který dokáže eliminovat blikání umělého osvětlení, což opět vede k lepšímu výsledku.

Portrétový režim dokáže za dobrého světla vykouzlit skvělé snímky
Portrétový režim dokáže za dobrého světla vykouzlit skvělé snímky

Dvou objektivů se využívá i v režimu Portrét, kde se využívá hrátek s hloubkou ostrosti. Výsledné snímky tak mají rozmazané pozadí za zaostřeným objektem (Bokeh). Navíc zde přibylo několik efektů (přirozené/studiové/obrysové a jevištní světlo), kterými lze snímky v režimu Portrét obohatit.

iOS 11 fotí a točí do formátů HEIF/HEVC

Až do příchodu iOS 11 (a macOS High Sierra) využíval Apple pro kompresi videa standard H.264 a pro ukládání fotografií využíval formátu JPG. Kvalita záznamu se nicméně rok od roku zlepšuje, což vyžaduje buď navyšování kapacity úložiště zařízení, nebo využívání efektivnější komprese dat. Apple postupně vsází na obě možnosti – nejen, že neustále zvětšuje kapacity pamětí ve svých zařízeních, od iOS 11 se rozhodl ve výchozím stavu videa komprimovat v HEVC (High Efficiency Video Coding) a fotografie ukládat ve formátu HEIF. Díky této volbě mají výstupy z fotoaparátu zabírat o 50 procent méně prostoru, aniž by došlo ke ztrátě kvality.

A rozdíly jsou skutečně výrazné; velikost průměrné JPG fotografie byla okolo 3 MB, s HEIC je to polovina. A to samé platí pro video (H.264 vs. HEVC), nehledě na výrazně vyšší kvalitu obrazu. A nemusíte se bát, pokud budete snímky někomu posílat na starší verze iOS, nebo třeba e-mailem, systém automaticky vytvoří JPG kopii, kterou použije. Vy tak ve výsledku ani nepoznáte, že nepracujete s JPG, ale s HEVC – systém si vše řídí sám.

Závěrečné hodnocení recenze iPhone 8

Před zahájením testování a psaním recenze jsem si říkal, že popisovat poněkolikáté telefon, který už nám v předchozích generacích několikrát prošel redakcí bude hrozná nuda. Ale nebyla. Design je okoukaný, o tom žádná a i když skleněná záda vypadají pěkně, nijak ho společně s novými barvičkami nespasí a doufám, že příští rok už Apple konečně přijde s novým vzhledem po vzoru iPhone X. Popáte už by to totiž s úspěšnými prodeji nemuselo vyjít ani tomuhle gigantovi z Cupertina.

Tip: textovou recenzi menšího iPhone 8 včetně videopohledu naleznete zdePodívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Svižný procesor, slušná výdrž baterie, výborný fotoaparát, stabilní operační systém a kvalitní aplikace… to všechno jsou věci, které dělají telefon telefonem. A Apple tohle prostě zvládá setsakramentsky dobře. Pro majitele iPhonu 7 Plus asi zas tak velký důvod k upgradu nebude, ale vlastníci starších Plusek už důvod k přechodu mají, tedy pokud nečekají na iPhone X.

Za zapůjčení děkujeme iWant.cz, kde si iPhone 8 můžete zakoupit

iPhone 8 Plus opět přichází s velmi sebevědomou cenou, nicméně na tu už jsme si u jablečných telefonů zvykli a jsem zvědavý, co budu ohledně ceny psát, až v následujících budu připravovat recenzi modelu X. Jako celek jednoduše funguje… na jedničku a jediné, co budete při nákupu muset překousnout je fakt, že kupujete telefon s designem, který tu v téměř nezměněné podobě máme už od iPhonu 6 z roku 2014. Alespoň že samotné dílenské zpracování je prvotřídní.

iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus
8.9

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

9.5/10

Hardwarová výbava

8.9/10

Kvalita fotografií a videa

8.9/10

Výdrž baterie

8.6/10

Klady

  • skvělý fotoaparát a záznam videa
  • stereo reproduktory
  • rychlé & bezdrátové nabíjení
  • skleněná záda
  • voděodolné tělo
  • displej, režimy True Tone & Nigh Shift
  • výkon a optimalizace systému
  • novinky v iOS 11, ARKit

Zápory

  • okoukaný design
  • vyšší cena
  • absence 3,5mm jacku
  • rychlé nabíjení za příplatek
  • větší rozměry a hmotnost
  • na poškození vodou se záruka nevztahuje
Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku