Recenze iPhone 6: Větší displej naláká, vysoká cena odradí

Apple konečně pochopil, že poptávku po větších telefonech nesmí ignorovat. iPhone 6 přichází s úhlopříčkou 4,7″ a jako celek funguje perfektně. Budou ale uživatelé i nadále tolerovat přemrštěnou cenu?

Applu nelze upřít jednu věc – každý jeho nový model se těší obrovské mediální pozornosti a o tom, že jablečný gigant představil nový telefon většinou ví dokonce i laická veřejnost. Loni jsme se dočkali modelů iPhone 5s (recenze) a iPhone 5c (recenze), které si zachovaly stejnou úhlopříčku displeje, ale letos už Applu došlo, že čtyři palce prostě nebudou stačit. iPhone 6 tak dostal do vínku 4,7″ panel s jemností 326 ppi, což je shodné číslo jako v případě loňského modelu.

-

Jemnost displeje tedy zůstala stejná, ale pokud narostla úhlopříčka, musel se logicky zvýšit počet pixelů. Zatímco iPhone 5s disponoval rozlišením 640 x 1136 px, „šestka“ nabízí 750 x 1334 px. Ortodoxní zastánci iPhonů s menší úhlopříčkou displeje pravděpodobně iPhonu 6 nedají šanci, ale pro ty, kterým velikost zobrazovacího panelu u modelu 5s nevyhovuje, bude novinka ideálním nástupcem. V mém okolí jsem po dobu testování narazil na celou řadu přátel, kteří po představování tvrdili, že 4,7″ je zbytečných a že zatím zůstanou u iPhone 5s. Když ale měli možnost osahat si iPhone 6 naživo, rychle změnili názor.

Displej je sice větší, ale díky extrémně tenkému tělu a zaobleným hranám nový model skvěle padne do ruky. Povrch hliníkového těla je tak jemný, že občas při neopatrné manipulaci hrozí vypadnutí telefonu z ruky. Pro lepší ochranu tedy většina uživatelů rychle sáhne po ochranném pouzdru. Apple má zatím v nabídce dva druhy – kožené (45 EUR) a silikonové (35 EUR), které pro základní ochranu postačí.

-

My jsme si pro testování pořídili zelené silikonové pouzdro. Telefon do něj skvěle zapadne, ale vzhledem k vysoké ceně bychom čekali trochu líbivější zpracování. „Šestka“ v něm totiž vypadá tak nějak obyčejně a ihned ztrácí šmrnc. Podobných krytů bude brzy na nejrůznějších čínských stránkách k sehnání stovky, a za několikanásobně nižší ceny. U koženého pouzdra, které si pořídil kolega, je dojem o něco lepší.

- -

iPhone 6 dostal nový procesor. Apple vsadil na vlastní 64bitový čip A8, který má být o 25 % výkonnější než jeho předchůdce. Kromě toho má disponovat lepším grafickým výkonem a lepší energetickou optimalizací. Ve srovnání s iPhonem 5s je zde vidět rozdíl kupředu, ale při porovnání výdrže baterie nečekejte žádný markantní rozdíl.

Největší slabinou nové „masovky“ od Applu je opět jeho cena. 64GB variantu jsme v německém Apple Store zakoupili za 799 EUR, což je zhruba 22 450 Kč. Pro úplnost přikládáme tabulku s přepočtem německých cen dalších variant, včetně většího iPhone 6 Plus s 5,5″ displejem. V České republice zatím iPhone 6 není oficiálně dostupný a neznáme tedy ani ceny, za které se u nás novinka bude prodávat.

  iPhone 6 iPhone 6 Plus
16GB verze 699 EUR (19 640 Kč) 799 EUR (22 450 Kč)
64GB verze 799 EUR (22 450 Kč) 899 EUR (25 260 Kč)
128GB verze 899 EUR (25 260 Kč) 999 EUR (28 080 Kč)

Ve srovnání s konkurenčními modely, které mají často mnohem lepší hardwarovou výbavu, působí ceny nových iPhonů hodně nadneseně, ale zatím to vypadá, že zákazníky to příliš netrápí, protože Apple po prvním víkendu od zahájení prodeje opět překonal další rekord, kdy prodal přes 10 milionů kusů.

Klady (+)

 • design a zpracování, tenké tělo
 • dobře padne do ruky
 • větší displej s výborným podáním barev
 • bleskové reakce při používání
 • kvalita fotografií a videa
 • HD video až při 240 fps
 • nové funkce v iOS 8
 • přesnější čtečka otisků prstů (Touch ID)
 • lepší výdrž než v případě iPhone 5s

Zápory (-)

 • velmi vysoká cena
 • díky hladkému povrchu může snadno vyklouznout z ruky
 • absence optické stabilizace obrazu (oproti iPhone 6 Plus)
 • v nabídce chybí 32GB varianta
 • NFC u nás zatím k ničemu nevyužijeme
 • výdrž baterie při vysoké zátěži
 • chyby v iOS 8, občasné problémy se stabilitou

Pokud bychom chtěli být extrémně hnidopišští, dala by se iPhonu 6 vytknout celá řada dalších vlastností, které konkurence nabízí i u mnohem levnějších modelů, a které Apple už dlouhou dobu úspěšně ignoruje. Jmenovat můžeme například infračervený port pro ovládání domáci elektroniky, bezdrátové nabíjení, FM rádio, chybějící podporu USB Mass Storage (ano, pro přesun souborů do zařízení je stále potřeba iTunes), uživatelsky vyměnitelnou baterii nebo slot na paměťové karty. V případě, že je pro vás některá z uvedených vlastností klíčová, pravděpodobně iPhone rychle zavrhnete.

Videorecenze iPhone 6

iPhone 6: Videorecenze

Obsah balení: Nenápadná krabička

Krabička má velmi minimalistický design. Kromě nápisu iPhone a vytlačeného obrysu telefonu na horním víku na ni mnoho zajímavého nenajdeme (informační štítek na zádech nepočítám). Při prvním pohledu na krabičku to skoro vypadá, jako by Apple chtěl ušetřit za barevný potisk. V horním patře se nachází telefon samotný zabalený do ochranné fólie.

-

Po odstranění plastové vaničky, ve které mimochodem nechybí ani malý výřez pro lehce vystouplou čočku fotoaparátu, se dostanete ke klasické obálce. Ta obsahuje kovovou sponku pro vysunutí slotu na nano SIM kartu, příručku pro rychlý start a dvě samolepky s bílým nakousnutým jablíčkem.

-

Výčet balení uzavírá klasický adaptér nabíječky s USB výstupem, samostatný USB kabel s oboustranným Lightning konektorem a kvalitní sluchátka Apple EarPod, která hrají opravdu skvěle. Já jsem však musel sáhnout po jiných, jelikož mi kvůli svému tvaru prostě nedržela v uších a při pohybu rychle vypadávala. Na těle kablíku najdeme ještě malé ovládací centrum s tlačítky pro regulaci hlasitosti & přijetí hovoru, které doplňuje mikrofon pro telefonování.

Design a dílenské zpracování: Kouzla s hliníkem

Přední strana iPhone 6 nápadně připomíná předchozí model 5s, odlišnosti najdeme až na bočních hranách a zádech. Pokud se chcete podívat na 3D srovnání těchto modelů, mrkněte se na tuto stránku. Tělo je opět hliníkové a první co vás překvapí, když telefon uchopíte do ruky, budou příjemné rozměry a dobrý pocit při držení. Svůj podíl na tom má velmi tenké tělo (6,9 mm), nízká hmotnost (129 gramů) a zaoblené okraje. iPhone 6 skvěle padne do ruky, ovšem jak jsem avizoval v předchozí kapitole – díky velmi jemnému povrchu hrozí při manipulaci vyklouznutí, proto je dobré se mít na pozoru. Vzhledem k většímu displeji iPhone 6 ve výšce narostl na 138,1 mm, na šířku má 67 mm.

-

LG a někteří další výrobci nám ukázali, že umějí vytvořit zařízení s tenkým rámečkem okolo displeje. V případě iPhonu mám ale pocit, že by rámeček mohl být ještě o něco tenčí, čímž by se dalo ještě několik milimetrů na šířce ubrat. Na druhou stranu, pokud byste iPhone 6 umístili do některého z originálních Apple pouzder, okraj by pak zasahoval až do displeje. Rozhodně bych tedy nepatrně větší šířku rámečku nebral jako výtku, ale spíše drobný postřeh. Zvláštností přední strany je, že je po okrajích mírně zkosená a plynule přechází v zaoblené hrany telefonu.

 - -

Pod displejem má své místo kruhové tlačítko Home, která má přesný stisk. Zároveň je v něm integrovaná čtečka otisků prstů nové generace (Touch ID), která funguje naprosto přesně a využít ji můžete nejen k odemykání telefonu, ale třeba také k potvrzení nákupu v App Store. V horní části najdeme telefonní reproduktor, přední kamerku s rozlišením 1,2 Mpx, světelné čidlo a proximity senzor.

- - -

- - -

Výrazně odlišná jsou záda. Opět jim dominuje hliník, do kterého je zasazené nakousnuté jablíčko. Jednotlivé části od sebe ale oddělují výrazné plastové linky (pro lepší propustnost signálu jednotlivých modulů – telefon, Wi-Fi, Bluetooth, GPS…), které narušují jinak povedený design a skoro by se nám chtělo věřit, že nepocházejí z pera některého z designerů v Applu.

- - -

Trnem v oku po představení byla vystouplá čočka fotoaparátu, která vystupuje zhruba o milimetr. Sám jsem se tohoto řešení trochu obával, ale ve výsledku to zas tak hrozné není a díky zkosené hraně obroučky nedochází k žádnému nepříjemnému zachytávání, například při vytahování z kapsy. A pokud telefon budete nosit v pouzdru, nevšimnete si výstupku vůbec. Vedle čočky má své místo sekundární mikrofon a duální přisvětlovací dioda.

- -

Na levém boku nechybí klasický přepínač mezi tichým a hlasitým profilem a dvě klávesy pro regulaci hlasitosti. Na pravé hraně má své místo tlačítko Power a zásuvka na nano SIM kartu. Zatímco středové tlačítko má poměrně jednoduchý stisk a příliš síly k tomu nebudete potřebovat, u bočních kláves je tomu přesně naopak a ke stisku je potřeba vynaložit mnohem více úsilí.

- -

Na horní hranu designéři z Applu neumístili vůbec nic; 3,5mm jack pro připojení sluchátek, primární mikrofon a otvor pro Lightning konektor najdeme na spodní hraně. V pravé části je pod osmi drobnými otvory ukrytý hlavní systémový reproduktor, který nehraje vůbec špatně. Ve srovnání se stereo reproduktory, které najdeme u HTC One (M8), je zde samozřejmě stále výrazný rozdíl, nicméně hliníkové HTC zatím v oblasti reprodukce hudby nenašlo přemožitele a důležité je, že repráček u iPhone 6 podává výsledky, za které se nemusí stydět.

-
iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Design iPhonu 6 je povedený, ale rozhodně si dejte pozor na jemný povrch, kvůli kterému je novinka náchylnější na vypadnutí z ruky. A asi vám nemusíme připomínat, jak citlivý je hliník na případné pády, které do konstrukce navždy zapíší nepříjemné škrábance. I z tohoto důvodu se hodí pořídit si ochranné pouzdro.


iPhone 6, iPhone 6 Plus a iPad Mini

-  
Srovnání: iPhone 6 (4,7″) vs Galaxy S5 (5,1″), Xperia Z3 (5,2″) a Galaxy Alpha (4,7″)

Zaoblené okraje trnem výrobců ochranných fólií?

Displej na přední straně je krytý ochranným sklem Gorilla Glass 3. generace, takže by něco měl vydržet, ale investici do ochranné fólie vám také rozmlouvat nebudeme, i když kvůli zaobleným okrajům přední strany nebude uchycení vůbec jednoduché. Podle informací, které se nám povedlo získat od jednoho z výrobců, se fólie budou vyrábět o něco menší než je plocha přední strany (zhruba o 1,2 mm méně od každého okraje), jelikož při nanesení na zaoblenou část by hrozilo větší nebezpečí samovolného odlepení.

Apple telefon opět vyrábí ve třech barevných kombinacích – Silver (bílá přední strana a stříbrná záda), Gold (bílá přední strana a zlatá záda) a Space Gray (černá přední strana a šedivá záda), nicméně někteří výrobci už brzy začnou nabízet ochranné polepy s motivy na zadní stranu. My jsme krátce otestovali karbonový vzhled a musíme uznat, že telefonu celkem sluší, a na rozdíl od ochranné fólie na přední straně dobře obepíná zaoblené hrany.

Hardwarová výbava: Pro potřeby iOS plně dostačující

Pokud si hardwarovou výbavu iPhone 6 srovnáme s telefony s Androidem, můžou parametry působit trochu zastarale, nicméně systém iOS 8 pro svižný běh nepotřebuje čtyřjádrové nebo osmijádrové procesory a obrovské množství operační paměti. iOS 8 je oproti Androidu navržený o něco úsporněji a Apple má především výhodu v tom, že jej nemusí optimalizovat na tisíce diametrálně odlišných zařízení, ale pouze na několik produktů ve svém portfoliu. Použitý čip Apple A8 je rovněž horkou novinkou a poprvé byl použit právě u iPhone 6/iPhone 6 Plus.


Výsledek z 3DMarku (Ice Storm Unlimited test): 17 555 bodů

Někdo by mohl namítat, že vzhledem k ceně by zařízení mělo nabízet alespoň quad-core čip, full HD displej a 3 GB RAM, ale není to potřeba. Na displeji při použité úhlopříčce stejně jednotlivé pixely neuvidíte a vlastní dual-core čip Apple A8 (64bitový, ARM v8) je dostatečně výkonný, což jsme otestovali na řadě náročných her z App Store (Real Racing 3, Zen Garden, Beach Buggy racing…), a ani v jednom případě se nám iPhone 6 nepodařilo zadýchat. Reakce jsou vždy bleskové a na nic nečekáte. Grafickou akceleraci zajišťuje quad-core čip PowerVR GX6450.

Kouzla s pamětí

Je pravda, že 1 GB RAM by mohl být do budoucna trochu limitující a Apple mohl zvolit větší kapacitu operační paměti, ale zatím vás to nijak omezovat nebude. iPhone 6 se vyrábí ve třech paměťových verzích – 16, 64 a 128 GB. 32GB varianta v nabídce zcela chybí. U 16GB verze máte volných zhruba 12,7 GB, což opravdu není mnoho. U 64GB varianty je po prvním spuštění k dispozici 52,5 GB.

Pozastavili jsem se nad tím, proč má 16GB model obsazené 3,3 GB a 64GB celých 11,5 GB. Vysvětlení je ale jednoduché – v případě 64GB a 128GB iPhone totiž Apple v základu dodává kancelářské aplikace Pages, Numbers, Keynote a nástroje iMovie a GarageBand, iTunes U a další. Co je ale zajímavé – pokud provede kompletní obnovu továrního nastavení, nebudete už mít po dalším nastavení a spuštění 64/128GB iPhone 6 tyto aplikace v základu, ale budete mít možnost si je zdarma (dodatečně) stáhnout z App Store. Asi nemusím zdůrazňovat, že pokud je nainstalujete do 16GB modelu, zůstane vám volných jen okolo 9,5 GB.

 
Pokud odstraníte aplikace od Applu, dostanete se u 64GB verze na 55 GB volného místa

Koupi 16GB verze iPhone 6 tak doporučíme pouze opravdu nenáročným uživatelům, v opačném případě totiž budete bojovat s nedostatkem volné paměti. Stačí si stáhnout několik náročnějších her, pořídit větší množství fotografií a videa, a už narazíte.

NFC a čtečka otisků prstů

V iPhone 6 sice konečně najdeme NFC, ale v našich končinách zatím bude pouze pro ozdobu. Apple jej do telefonu integroval především kvůli platebnímu systému Apple Pay, který ale zatím bude fungovat pouze v USA a neočekáváme, že bychom se v dohledné době dočkali rozšíření do Evropy. Pokud si říkáte, že přes NFC alespoň půjde inicializovat přenos souboru z jednoho zařízení do druhého, zklameme vás – tohle iPhone 6 (& iOS 8) stále neumí.

Co naopak funguje perfektně, je odemykání pomocí Touch ID (otisk prstu). Senzor pro snímání je novější než v iPhone 5s a jeho citlivost a schopnost rozpoznat otisk je výborná. Maximálně lze uložit pět odlišných otisků, které využijete nejen při odemykání telefonu, ale třeba také při potvrzení nákupů v App Store. Nově k Touch ID mohou přistupovat aplikace třetích stran, perfektně integrace funguje třeba s populárním nástrojem 1Password a dá se očekávat, že podpora se bude rychle rozšiřovat.

-
Ve středovém tlačítku je integrovaná nová generace Touch ID, která funguje velice spolehlivě

V případě, že je displej vypnutý, stačí stisknout středové tlačítko, rovnou na něm po stisku zhruba na vteřinu nechat přiložený prst a iPhone se odemkne. Úspěšnost odemčení je velmi vysoká a já sám jsem si na Touch ID navykl opravdu rychle. Citlivost Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) je výborná a žádné problémy jsem nezaznamenal ani při používání GPS. Bluetooth 4.0 jsem otestoval s bezdrátovými sluchátky od LG a i tady vše šlapalo jako po másle. Připomínky nemám ani ke kvalitě hovorů – zvuk byl vždy dostatečně hlasitý a čistý, a ani protistrana si nestěžovala na nějaké rušivé elementy.

Displej: Skvělé barvy a dobrá čitelnost

Přední straně dominuje 4,7″ IPS LCD panel s oleofobní vrstvou, rozlišením 750 x 1334 px a jemností 326 pixelů na palec. Jak jsem avizoval výše, o ochranu se stará Gorilla Glass 3. generace a jednotlivé pixely okem skutečně nejsou viditelné a obraz je tedy dostatečně jemný. Pochválit musím fantastické podání barev a skvělou čitelnost na venkovním sluníčku (při maximální úrovni jasu).

-
Srovnání displejů: iPhone 6 a Galaxy S5 (oba na maximální úroveň podsvícení)

Na displej se vážně pěkně dívá a pokud nemáte extrémně titěrné ruce, bez problémů telefon zvládnete ovládat jednou rukou. V případě, že byste k horním okrajům nedosáhli, stačí dvakrát poklepat na středové tlačítko a obsah na displeji se posune směrem dolů. Když Apple tuhle funkci ukazoval na keynote, nepřipadala mi příliš užitečná, ale nakonec jsem ji přišel na chuť, avšak především u většího iPhone 6 Plus, který aktuálně také testujeme.

- - -

Podsvícení zobrazovacího panelu je rovnoměrné a na maximální úroveň velmi silné. Regulovat jej lze buď ručně nebo můžete tuhle funkci svěřit automatice v podobě světelného čidla, která funguje spolehlivě.

 
Pokud dvakrát kliknete na středové tlačítko, nabídka na displeji sjede o něco níže, abyste na jednotlivá tlačítka při držení v jedné ruce lépe dosáhli

Baterie a výdrž: Jednodenní jablíčko s překvapením

Přiznám se, že když jsem se dozvěděl kapacitu akumulátoru v iPhone 6, byl jsem poměrně skeptický. Kapacita 1810mAh nepůsobí příliš důvěřivě, ale výsledek mě celkem překvapil. iPhone 6 rozhodně ve výdrži netrhá rekordy a u drtivé většiny uživatelů opět půjde o jednodenní smartphone, ale například ve srovnání s iPhonem 5s je na tom lépe. Při běžném používání zvládne jeden den provozu a ještě vám nějaké to procento zbyde, u méně náročnějších uživatelů nebude problém dostat se na 1,5 dne.

Velký dopad na celkovou výdrž má samozřejmě intenzita podsvícení displeje a také to, jaké aplikace používáte. Je jasné, že pokud spustíte GPS navigaci nebo budete hrát hry, bude se výdrž počítat v jednotkách hodin. A pokud spustíte nějaký opravdu náročný titul, budou procenta baterie klesat velice rychle.

 

Při nepřetržitém načítání webové stránky (interval obnovení 1 minuta) přes Wi-Fi připojení s maximální úrovní jasu se telefon přihlásil o nabití po 8 hodinách a 16 minutách. V případě přehrávání videa v HD rozlišení, opět s maximálním jasem, jsme baterii vybili po 7 hodinách a 20 minutách. Obě dvě naměřené hodnoty jsou vzhledem ke kapacitě baterie poměrně slušné a je vidět, že kombinace dobře optimalizovaného systému a vlastního čipu A8 nese své ovoce. Z nuly na sto iPhone 6 nabijete za 1 hodinu a 45 minut.

iOS 8: Spousta funkcí a nepřehledná nabídka nastavení

Systém iOS 8 jsem na iPadu mini s Retina displejem používal od první bety, a stejně tak jsem v minulosti sledovat vývoj starších verzí. V případě iOS se tedy považuji za pokročilého uživatele a bohužel se nemohu ubránit dojmu, že se nám z jednoduchého a přehledného systému s posledními verzemi stává trochu nepřehledný moloch, který má navíc občas problémy se stabilitou. Zrovna, když píši tyto řádky, přestalo mi fungovat vytažení notifikační nabídky a spodního panelu s rychlým nastavením – pomohl až softwarový restart. A takové problémy jsem dříve s iOS nemíval.

 

Upřesním, že na iPhone 6 mám nainstalovanou aktuální verzi iOS 8.0.2, která přišla den po vydání nešťastné aktualizace na iOS 8.0.1 – tu sice Apple během několika desítek minut stáhl, ale uživatelům, kteří si ji na iPhone 6/iPhone 6 Plus nainstalovali, způsobovala problémy se ztrátou signálu a znefunkčnila Touch ID. A to pro první aktualizaci systému iOS 8 vážně nebyla moc pěkná vizitka, iOS 8.0.2 už ale naštěstí vše napravil. Dost často jsem se také setkával s padáním aplikací, a to dokonce i těch systémových. Několikrát mi spadl kalendář při vytváření nové upomínky, Safari při prohlížení stránek nebo hudební přehrávač. Tady musí Apple ještě hodně zapracovat.

 
Vzhled dialogového okna se k celkové grafice iOS 8 příliš nehodí, stejně jako fialová šipka umístěná do textu

Rozvržení hlavních nabídek zůstalo stejné – máme zde obrazovku uzamčeného zařízení, hlavní plochu, notifikační oblast, nabídku s rychlými zástupci a nastavení. A právě nastavení na mě působí trochu rozpačitě. Často se mi stávalo, že jsem potřeboval změnit nějakou volbu, ale musel jsem dlouze přemýšlet, v které nabídce nebo podnabídce je schovaná. Jasně, časem si zvyknete, ale méně zkušení uživatelé si často iPhony kupovali právě pro jednoduché prostředí, ve kterém se snadno zorientují, což ale rozhodně nelze říct o aktuální podobně nabídek v nastavení iOS 8.

 
Klasický a zvětšený režim v iOS 8

Hlavní plochy tvoří nabídky s aplikacemi nebo tematicky vytvořenými složkami, do kterých si jednotlivé aplikace lze třídit. Celkem se na plochu vejde 28 ikon ve standardním zobrazení, případně 20 ikon ve zvětšeném režimu. Čtyři spodní ikonky jsou společné pro všechny obrazovky a zpravidla se do nich hodí umístit ty nejčastěji používané aplikace.

Vylepšená notifikační oblast a správce spuštěných aplikací

Notifikační oblast je rozdělena na dvě sekce – Dnes & Oznámení. V první najdete seznam informací z nejrůznějších aplikací, které se vztahují k aktuálnímu datu. Zobrazují se zde také nadcházející události z kalendáře, informace o akciích nebo počasí, a prostoru mohou využívat také aplikace třetích stran (pokud vývojáři přidají podporu pro samostatný widget). Karta oznámení zobrazuje všechny nové notifikace a zmeškaná upozornění. V nastavení iOS lze opět vybrat, jakým způsobem má daná aplikace využívat notifikací a jak hodně na sebe má upozorňovat, což chválím. V případě, že chcete, aby vás neotravovala vůbec, jednoduše jí všechny upozornění zatrhnete.

 
Panel Dnes a nastavení zobrazení jednotlivých widgetů

Při dvojitém stisknutí (neplést s poklepáním) středového tlačítka se zobrazí seznam naposledy spuštěných aplikací. Tahem prstu odspodu nahoru aplikaci ukončíte, klepnutím se do ní přepnete. V horní části se nově zobrazují kruhové ikonky oblíbených kontaktů a případně také osob, se kterými jste naposledy komunikovali (lze vypnout nebo upravit v nabídce nastavení).


Interaktivní oznámení, na která můžete okamžitě reagovat

Novinkou jsou tzv. interaktivní oznámení, kdy se vám v horní části displeje zobrazí proužek s notifikací (nová zpráva, pozvánka na schůzku či e-mail, komentář na Facebooku…). Po kliknutí na proužek lze u textových zpráv rovnou odeslat rychlou odpověď, u pozvánky potvrdit její přidání do kalendáře a u Facebooku například dát Like nebo přidat komentář, aniž byste museli odcházet z právě otevřené aplikace nebo rozehrané hry. I v tomto případě mají vývojáři možnost přidat do svých aplikací podporu pro tato interaktivní oznámení.

 
Zmeškané události a nabídka s rychlými přepínači

Konečně vlastní klávesnice

V iOS 8 konečně najdeme podporu pro softwarové klávesnice třetích stran. Z App Store lze stáhnout třeba z Androidu populární SwiftKey, té ale zatím bohužel chybí podpora českého a slovenského jazyka. To samé platí pro Swype,Fleksy nebo TouchPal klávesnice, takže jsem stále zůstal u té výchozí od Applu. U SwiftKey by se prý naše mateřština měla v nabídce objevit brzy.

 

Kromě klasických textových zpráv máte s jinými uživateli iOS zařízení (a počítačů s OS X) možnost využívat populární iMessage, které se objevily v iOS 7. Systém sám detekuje, zda má adresát své telefonní číslo (nebo e-mail) přiřazené k Apple ID, a pokud ano, zprávu pošle přes datovou síť/Wi-Fi a nikoliv klasicky jako SMS. Kromě textu lze takto odesílat obrázky videa a  zvukové záznamy. Asi není potřeba zdůrazňovat, že k provozu je tedy potřeba aktivní internetové připojení.

 
Apple klávesnice v landscape režimu & konfigurace jednotlivých vstupních metod

Vzhledem k velikosti displeje se mi na klávesnici psalo mnohem lépe než v případě iPhone 5s. Ve srovnání se Samsungem Galaxy S5 to stále není tak pohodlné a jejich klávesnice mi k srdci přirostla více, ale je to dané tím, že jsem zvyklý používat zařízení s větší úhlopříčkou displeje. Na velkém iPhone 6 Plus se mi píše velmi dobře. Po přetočení telefonu naležato lze samozřejmě klávenici používat v landscape režimu, kdy se na displeji objeví ještě několik dalších užitečných kláves.

iCloud Drive, Handoff a Continutity: Čekáme na OS 10.10 Yosemite

V případě, že chcete pracovat s dokumenty na více zařízeních současně, případně máte rozdělanou editaci tabulky na Macu a chcete v práci pokračovat třeba ve vaně na iPhonu, určitě využijete nové služby iCloud Drive, na kterou lze nahrávat dokumenty, tabulkové soubory, PDF, prezentace, obrázky a další typy souborů. iCloud Drive klient je mimochodem nově dostupný také pro systém Windows, což je trochu úsměvné, jelikož na aktuálním OS X 10.9 Mavericks službu iCloud Drive využívat nelze; podpora přijde až s OS X 10.10 Yosemite. Apple se s iCloud Drive snaží konkurovat DropBoxu či OneDrive, nicméně je škoda, že zdarma máte k dispozici jen 5 GB prostoru.


Continuity: Hovor z iPhonu přijmete na Macu nebo iPadu

S příchodem finální verze OS X Yosemite se uživatelé jablečných zařízení dočkají ještě dvou povedených funkcí – Handoff a Continutity. Ty vám u celé řady činností, které provádíte na deskopu, MacBooku, iPadu nebo iPhonu, dovolí snadno přecházet mezi jednotlivými zařízeními. V případě, že máte iPhone připojený na nabíječce ve vedlejším pokoji a někdo vám zrovna volá, můžete díky Handoff přijmout hovor na iMacu nebo třeba iPadu.


Handoff v praxi

Skrze funkci Continuity budete podobným způsobem moci obsluhovat textové zprávy, e-maily, otevřené webové stránky v prohlížeči Safari nebo rozpracované dokumenty v kancelářských aplikacích Pages, Number a Keynote. Abyste Handoff & Continuity mohli používat, je kromě systému OS X Yosemite nutné, aby všechna zařízení byla připojena ve stejné Wi-Fi síti. A pokud není Wi-Fi dostupná, lze propojení mezi iPhonem/iPadem a Macem realizovat skrze Wi-Fi hotspot.

Na redakčním MacBooku Air systém OS X Yosemite v testovací verzi používáme, ale zatím je znát, že se ještě nejedná o finální verzi, jelikož funkce ještě nefunguje tak, jak by se očekávalo, ale například předávání hovoru mezi zařízeními (Handoff) je bezproblémové a dokonce ani není potřeba nic nastavovat. Když jsme do redakce přivezli iPhone 6 a připojili jej do Wi-Fi sítě, tak aniž bychom cokoliv dalšího nastavovali, při prvním příchozím hovoru začal kromě iPhonu překvapivě „zvonit“ také iPad mini (rovněž s iOS 8).

Fotografie na každém zařízení

Aplikace Obrázky nově nabízí lepší provázání se službou iCloud Drive. Pořízené fotografie, videa a nahrané snímky se mohou okamžitě odesílat do cloudu, takže aktuální verzi souboru máte vždy přístupnou na všech zařízeních. Pokud budete nějakou fotografii upravovat (k dispozici je zbrusu nový editor), změny se po uložení opět velice rychle projeví ve všech zařízeních. Samozřejmě jste vždy limitování rychlostí internetového připojení, ale jako celek tato funkce působí velmi dobře.

Apple na keynote avizoval, že díky synchronizaci obsahu na iCloud Drive můžete šetřit paměť ve vašem zařízení. To je sice pravda, ale očekávali bychom, že se díky této novince, a zvláště s podporou videa, které se ukládá v původní velikosti, navýší také základní prostor, který má uživatel zdarma k dispozici (5 GB). To se ale nestalo. Naštěstí není upgrade na více místa nijak drahý, za 20 GB zaplatíte 0,99 eur/měsíc, za 200 GB pak 3,99 eur/měsíc. Maximální prostor, který lze na iCloudu využívat, je 1 TB (19,99 eur za měsíc).

 

Fotoaparát a záznam videa

iPhone 6 disponuje 8Mpx fotoaparátem s velmi rychlým ostřením (phase detection autofocus) a duální přisvětlovací diodou. Velikost snímače je 1/3″, velikost pixelu potom 1,5µm, světelnost objektivu f/2,2. Stejné rozlišení a velikost snímače nabízel už iPhone 5s, nicméně v případě „šestky“ jsme se dočkali výrazného vylepšení. iPhone 6 se sice pyšní digitální stabilizací obrazu, která funguje velmi dobře, ale stále mi nejde do hlavy, proč vyšší model iPhone 6 Plus dostal do výbavy také optickou stabilizaci (OIS).


Prostředí aplikace pro fotografování a záznam videa je přehledné a jednoduché

Fotografie lze pořizovat v maximálním rozlišení 3264 x 2448 px a za dobrých světelných podmínek iPhone 6 podává výborné výsledky a dobře si poradí také s protisvětlem. Snímky mají reálné barvy, výbornou ostrost a minimum digitálního šumu. Na lepší ostrosti má podíl právě rychlejší autofocus (Apple tuto technologii označuje jako Focus pixels). V některých případech jsem měl pocit, že by saturace mohla být o něco méně výraznější, čehož si můžete všimnout u několika přiložených snímků.

-

- - -

- - -
Další fotografie z iPhone 6 najdete v naší galerii

Při focení drobného textu nebo makra jsou výsledky rovněž nadprůměrné a překvapila mě také kvalita fotografií pořízených v šeru nebo ve tmě. V tomto případě je telefon nutné pevně držet, jinak bude výsledek rozmazaný, ale pokud se to naučíte brát v potaz, budete s výsledky spokojeni. Je samozřejmě nutné počítat s výrazně vyšší úrovní šumu, ale pokud kvalitu srovnáme například se Samsungem Galaxy S5, překoná jej iPhone 6 na plné čáře. S Lumií 1020 si stále síly měřit nemůže, ale rozhodně se řadí mezi jedny z nejlépe fotících telefonů.

- - -

- - -

Během fotografování lze klepnutím na požadované místo na displeji rychle přeostřit, tažením prstu nahoru nebo dolů se upravuje expozice. Přepínače u okraje vám umožní vypnout blesk, HDR režim, aktivovat časovač spouště (3 nebo 10 vteřin) a případně se přepnout na přední kamerku, která za dobrého světla nefotí špatně, ale je nutné počítat s horší ostrostí. V šeru už příliš použitelná není.

-

- - -
Další fotografie z iPhone 6 najdete v naší galerii

- - -

Kromě standardního režimu se nabízí možnost využít čtvercový mód případně panorama, kdy se snímek uloží v rozlišení 43 megapixelů. Ve výchozím stavu je HDR nastaveno na automatiku, tzn. že pokud software uzná, že byste u zabírané scény dosáhli lepšího výsledku s HDR, pořídí jej společně s klasickým snímkem a vy si pak v galerii vyberete ten, který se vám bude více líbit (v nastavení lze tuto volbu vypnout).

- - -

- - -

Nahráváme video

iPhone 6 rovněž nabízí tři typy záznamu videa. Podporu pro 4K zde nehledejme, maximální rozlišení, ve kterém lze video pořizovat, je full HD při 30 nebo 60 fps. Datový tok při 30 fps se průměrně pohybuje okolo 17 Mbps. Pokud se spokojíte s HD rozlišením, lze využívat až 120 nebo 240 fps, což ocení zejména příznivci slow-motion videa.


Prostředí při nahrávání videa

Kvalita videa je výborná a ostudu vám telefon neudělá ani při nahrávání v šeru nebo ve tmě. Zlepšila se také kvalita nahrávaného zvuku – iPhone 6 jsem otestoval i v klubu při velmi hlasité hudbě s výraznými basy a výsledek mě mile překvapil (ukázku najdete v přiloženém videu). Je ale veliká škoda, že se zvuk nenahrává stereo.

iPhone 6: Camera demo (full HD)

Ukázkové video ve full HD rozlišení

Kromě klasického záznamu a zpomaleného snímání (120/240 fps) aplikace nabízí také možnost tvorby časosběrných videí (time lapse) ve full HD rozlišení.

iPhone 6: Camera demo (slow motion, HD, 240 fps)
video (240 fps)

iPhone 6 Time-lapse footage
lapse video ve full HD

Zdraví: Monitorování vaší aktivity a zdraví

Po vzoru povedeného nástroje S Health, který Samsung používá ve svých smartphonech, integroval Apple do iOS vlastní aplikaci Zdraví. V té si jednoduše vytvoříte profil a vyplníte celou řadu údajů. Zdraví bude samozřejmě komunikovat s programy třetích stran, takže zde uvidíte třeba statistiky z RunKeeperu, Nike+ a dalších. Stejně tak budou různé sportovní aplikace moci přistupovat k údajům (výška, hmotnost, věk) právě z nástroje Zdraví.

V případě, že používáte některé z podporovaných příslušenství pro měření tepové frekvence, monitoringu spánku, spálených kalorií, cukru v krvi, cholesterolu a dalších, budete si opět zaznamenaná data moci načítat do Zdraví. Je ale škoda, že bez externích aplikací a příslušenství si aplikace příliš neužijete.

 

Vylepšené vyhledávání přes Spotlight

Systémový vyhledávač Spotlight se nově nesoustředí jen na lokální obsah v zařízení, ale do vyhledávání zahrnuje také výsledky z Wikipedie, zprávy, blízká místa ve vašem okolí, alba a knihy z iTunes, hry v App Store nebo webové stránky. Z hlavní plochy se do něj dostanete tahem prstu odshora dolů. Vyhledávání samotné je velice rychlé a pokud potřebujete vyhledal libovolný obsah z telefonu (zpráva, aplikace, hudba, kontakt, e-mail, událost, záznam, připomínky…), se Spotlightem to bude otázka několika málo vteřin.

 

Galerie: Prohlížení a editace fotografií

V operačním systému iOS 8 najdeme novou verzi aplikace Obrázky. Ta je rozdělena do třech záložek. Pod první najdete všechny pořízené snímky organizované podle data a místa pořízení (přepínat se lze mezi denním, týdenním, měsíčním nebo ročním náhledem). Druhá záložka zobrazuje fotografie, které jste sdíleli skrze iCloud (pokud sdílení nepoužíváte, nabídka v záložkách nebude vidět). Další drobnou novinkou je integrace vyhledávače fotografií přímo do aplikace.

 

Pod položkou Alba najdete několik výchozích složek (Naposledy přidáno & smazáno, videa…) a samozřejmě si zde lze vytvářet alba vlastní. V případě, že nějakou fotografii nebo video omylem smažete, můžete se k němu po dobu 30 dní vrátit (nebo jej smazat trvale).


Editor fotografií

Součástí prohlížeče obrázků a videí je výrazně vylepšený editor. Ten podporuje základní funkce jako je ořez, změna barevného tónu či úprava jasu, saturace barev či černobílých barev. K dispozici je také funkce pro automatické vylepšení snímku či redukce červených očí. V případě, že se po dokončení a uložení upraveného obrázku chcete vrátit k originálu, stačí pouze kliknout na červené tlačítko Vrátit. Přímo z aplikace lze fotografie sdílet na sociální sítě, odeslat e-mailem nebo třeba přes AirDrop.

Hudební přehrávač, multimédia & video

Hudební přehrávač v iOS byl vždy pěkně graficky zpracovaný a nabízel všechny potřebné funkce. Jinak tomu není ani v iOS 8. Synchronizované skladby lze kategorizovat podle seznamů, které si vytvoříte v iTunes nebo přímo v zařízení, umělců nebo alb. V pokročilých filtrech nechybí třídění podle žánru, kompilací nebo skladatelů.

 

U jednotlivých položek se zobrazuje obrázek alba (pokud je k dispozici). V případě, že iPhone přetočíte do landscape režimu (naležato), zobrazí se pás s obrázky jednotlivých alb. Hudbu, video, zvuky, filmy a další multimediální obsah standardně do telefonu dostanete jen přes iTunes, což nemusí vyhovovat každému. Na výbornou kvalitu zvukového výstupu jsme u Applu už zvyklí a jinak tomu není ani u současné generace.


Synchronizace skladeb a dalšího obsahu v iTunes

iPhone 6, respektive systém iOS 8 stále nepodporuje režim USB Mass Storage, což v praxi znamená, že po připojení k PC do něj soubory jednoduše nenakopírujete. Pro Windows i Mac existují programy, skrze které lze hudbu nebo video nahrát, aniž byste museli použít iTunes, ale to zkrátka není tak pohodlné jako třeba u Androidu. V případě, že na PC nemáte nainstalovaný iTunes, připojí se iPhone 6 v režimu MTP (Media Transfer Protocol), kdy lze z interní paměti pouze kopírovat fotografie a videa.

 

Výchozí přehrávač videa opět zvládne přehrávat pouze obsah, který jste synchronizovali skrze iTunes + zakoupený obsah v iTunes Store. To mi opravdu nepřijde jako ideální řešení a nepotěší ani omezená podpora formátů. Na této aplikaci by Apple měl ještě hodně zapracovat, protože aktuálně ji využijete opravdu jen na základní sledování videí.

 
Výchozí přehrávač videa v iOS 8 příliš mnoho pokročilých funkcí nenabízí

Na App Store se naštěstí dá najít celá řada alternativních přehrávačů s mnohem lepší podporou formátů a podrobnými možnostmi nastavení. Některé z nich podporují stahování obsahu z internetu, což může být další možnost, jak audio či video obsah do zařízení dostat, pokud zrovna nemáte po ruce iTunes.

Webový prohlížeč: Proklatě rychlé Safari

Safari na iOS 8 je velmi rychlý a povedený prohlížeč. Zkoušel jsem otestovat maximální limit pro počet otevřených stránek, ale u 30 jsem to vzdal. Kromě klasického režimu prohlížeč nabízí i anonymní režim. Využít lze také iCloud synchronizace záložek a otevřených stránek mezi zařízeními (iPhone/iPad…) a desktopovým Safari.

 

V případě potřeby lze webové stránky přidat „do seznamu četby“ pro offline prohlížení, případně přidat zástupce na plochu, do záložek či sdílených odkazů. Novinkou je podpora pro rozšíření aplikací třetích stran. Vyzkoušeli jsme to s populárním správcem hesel 1Password, jehož zástupce si jednoduše přidáte do nabídky prohlížeče a v případě požadavku na vyplnění hesla otevřete nabídku a kliknete na ikonku. Dalo by se to udělat ještě o něco lépe (rozumějte optimalizovat celkový počet kliknutí), a Apple má tedy alespoň nad čím přemýšlet pro další verze.

 
Do Safari už lze integrovat rozšíření z jiných aplikací; režim čtení

Safari rovněž nabízí speciální režim pro čtení, kdy z webové stránky vyfiltruje pouze text článku a obrázky, které ještě přeformátuje do vlastního stylu zobrazení, takže vás pak při čtení neruší žádná reklama a další prvky webové stránky. Pro přecházení o krok Zpět nebo Vpřed se ještě nabízí využití gest, kdy prstem jednoduše přejedete po displeji v požadovaném směru.

Závěrečné hodnocení: Přesvědčí větší displej k nákupu?

iPhone 6 jako celek funguje skvěle, ale přesto je tady několik výrazných omezení, u kterých se uživatelé Androidu musejí pousmát. Jak jsem již zmiňoval v úvodu, operační systém iOS 8 nepotřebuje k běhu osmijádrový procesor a obrovské množství operační paměti. Apple má svůj vlastní ekosystém a na použitém hardwaru vše běhá maximálně svižně. Svůj podíl na tom samozřejmě má i nový 64bitový čip Apple A8, který je dostatečně výkonný, ale zároveň umí být energeticky úsporný.

-

V případě, že očekáváte, že váš nový telefon nabídne bezdrátové nabíjení, FM rádio, USB Mass Storage nebo třeba slot na paměťové karty, pravděpodobně se iPhonu vyhnete obloukem. Troufám si tvrdit, že většinu současných uživatelů Androidu „šestka“ prostě nedokáže přesvědčit, a to ještě nezmiňuji naprosto přehnanou cenu.

- -

iPhone 6 naopak bude skvělou volbou pro současné majitele některého z jablečných telefonů, kteří prahnou po větším displeji. Počáteční obavy s větších rozměrů pravděpodobně rychle opadnou, jakmile si telefon vezmete do ruky. Mohou za to především zakulacené okraje a malá tloušťka. Designově se telefon prostě povedl a odpustit se mu dá i mírně vystouplá čočka fotoaparátu.

Podívejte se, kde aktuálně seženete 16GB iPhone 6 za nejlepší cenu

Spokojeni budete také s bleskovými reakcemi v systému iOS 8, Apple by ale měl hodně zapracovat na stabilitě a padání aplikací. 8Mpx fotoaparát podává nadprůměrné výsledky i v horších světelných podmínkách a bavit vás bude také slow motion video. Zamrzí snad jen absence optické stabilizace obrazu, kterou má až větší iPhone 6 Plus. Rychle si zvyknete i na vylepšené Touch ID (čtečka otisků prstů), a to zejména při odemykání nebo nákupu aplikací.

Kde koupit nejlevněji 64GB iPhone 6?

U 16GB modelu se interní paměť dá poměrně rychle zaplnit a je škoda, že v nabídce chybí 32GB verze. Stejně tak nerozumím tomu, proč výrobce využívá NFC jen pro platební systém Apple Pay, který bude od příští měsíce fungovat stejně jen na území USA, a v našich končinách tak NFC bude jen pro parádu.

Pro náročné: Kde nejvýhodněji pořídíte 128GB model?

Největší slabinou iPhone 6 je jeho cena. U nejlevnější 16GB varianty se po přepočtu pohybuje okolo hranice 19 500 Kč včetně DPH, a to je ve srovnání s konkurencí opravdu hodně. 128GB verze se v Německu prodává za více než 25 000 Kč a očekáváme, že podobné ceny budou platit také pro Českou republiku, kde by se snad iPhone 6 oficiálně mohl objevit v průběhu října.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku