Když prezident Donald Trump vyeskaloval obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou, asi málokdo čekal, že jeho činy budou mít pro Huawei větší efekt, než zákaz prodejů na americkém území. Jeho výkonné nařízení nicméně velmi rychle nabylo účinnosti, která může mít na druhého největšího výrobce mobilních telefonů fatální dopad.

Konec podpory Googlu totiž znamená nejen absenci jeho služeb v chytrých telefonech čínského giganta, ale také nedostupnost Obchodu Play, aktualizací softwaru či bezpečnostních aktualizací.
Jinými slovy, ačkoli Huawei o Android jako takový nepřijde (systém je open-source), služby Google z něj zmizí. V domovské Číně lze tuto absenci odpustit, neboť zde Google nemá na růžích ustláno, nicméně mimo Čínu nedává Android bez služeb Googlu smysl.

Čína Huawei s nejvyšší pravděpodobností nespasí
Někteří výrobci to v minulosti zkoušeli bez Googlu a představovali své alternativy, nicméně žádná z nich se zkrátka neuchytila. V době, kdy má 100 % chytrých telefonů přístup ke službám Googlu, nepomůže vyšším prodejům ani sebelepší hardware.
Vývoj kauzy den po dni
- 20. května: USA chce zničit Huawei: nesmí používat Android se službami Googlu
- Kauza Huawei podrobně: jak se dotkne současných a budoucích zařízení?
- 21. května: Huawei dostává 3 měsíce k dobru, úplný zákaz začne platit až od srpna
- 22. května: Huawei Mate 20 Pro přišel o možnost testovat Android Q
- 22. května: Vždycky může být hůř: Huawei může přijít i o svoje čipsety Kirin
- 23. května: Huawei hledá náhradu za obchod Google Play. Známe možného favorita
- 24. května: Z webu Android.com zmizely telefony Huawei. Značka rovněž nesmí používat paměťové karty
- 24. května: Naděje na lepší zítřky: Huawei je hrozba, ale můžeme se dohodnout, tvrdí Trump
I krátký výpadek se bezesporu negativně podepíše na prodejích a těžce vydobytých pozicích. Ačkoli má v Číně Huawei podíl okolo 30 %, s nejvyšší pravděpodobností firmě navyšování tohoto podílu nenahradí ztrátu z globálního trhu.