Dnešní díl seriálu o slavných osobnostech IT přinese několik zajímavých faktů o muži, kterého pravděpodobně většina lidí v našich končinách nezná.
Jack Ma je však člověk, kterého byste znát měli. Je jedním z nejbohatších mužů Číny a s majetkem 42,4 miliard USD (877 miliard korun) patří i do vrcholné dvacítky nejbohatších lidí světa. Vysoce se umístil i v žebříčku nejvlivnějších lidí světa časopisu Forbes, kde na 28. příčce předstihl například Sergeye Brina, Tima Cooka nebo Baracka Obamu.
Jak to vše dokázal? Založil internetového giganta Alibaba, v jehož čele stojí doteď. A Alibaba je společnost, která svou hodnotou soupeří se jmény, jako Apple, Google, Amazon a Microsoft.
Jeho cesta k úspěchu však nebyla vůbec jednoduchá a provází ji spousta zajímavých momentů. Pojďme se podívat na sedm faktů, které jste o něm možná nevěděli!
Jack Ma je jméno, které tento podnikatel používá zcela běžně a najdete ho pod ním i v nejrůznějších publikacích a zdrojích. Zajímavé však je, že se tak ve skutečnosti nejmenuje. Abychom pochopili, jak se ze jména Ma Yun stal Jack Ma, musíme se vrátit až do jeho dětství.
Už jako dvanáctiletý byl Jack totiž fascinován angličtinou, kterou se toužil za každou cenu co nejlépe naučit. To však v Číně koncem sedmdesátých let nebylo zřejmě jednoduché, což ho vedlo k rozhodnutí se v angličtině zdokonalovat formou konverzace s anglicky hovořícími turisty.
Pravidelně tak na svém kole jezdil po ránu čtyřicetiminutovou trasu k místnímu mezinárodnímu hotelu, kde čekal na turisty, jež pak zdarma prováděl po okolí. Tato „záliba“ mu vydržela několik let, během nichž se spřátelil s jedním Australanem v jeho věku. A ten ho právě přejmenoval na Jacka, jelikož měl problémy vyslovovat jeho čínské jméno.

S Australanem Davidem Morleym udržoval písemnou komunikaci a v roce 1985 ho jeho rodina pozvala na měsíční pobyt do Austrálie. Tam skutečně odcestoval a jak sám říká, změnilo mu to život. Když vzpomíná na svůj první výlet „na Západ“, mluví hlavně o jakémsi kulturním šoku. V Číně byl vychován v tvrzení, že jeho domovina je nejbohatší a nejšťastnější země na světě a až v Austrálii zjistil, že tomu tak úplně není. To mu prý zcela změnilo způsob myšlení, což mu pravděpodobně pomohlo vybudovat i globálně úspěšnou společnost.
2) nemohl se dostat na žádnou univerzitu…
Navzdory tomu, že angličtinu měl díky výše zmiňovaným důvodům poměrně dobrou, nemohl se dlouhou dobu dostat na žádnou vysokou školu. V přijímacích zkouškách neuspěl čtyři roky za sebou, až byl nakonec přijat na Učitelský institut v Hangzou, což jak sám uznává, byla v té době nejhorší vysoká škola v této části Číny.
Školu však vystudovat zvládl a v roce 1988 získal bakalářský titul z angličtiny. Zhruba pět let se pak věnoval profesi učitele angličtiny a přednášel také mezinárodní obchod. V roce 2006 si vzdělání doplnil ještě o magisterský titul na soukromé univerzitě v Pekingu a v nedávných letech obdržel i čestný doktorát.
V rozhovoru pro Business Insider také prozradil ještě jednu zajímavost související se vzděláním. Za život se prý celkem desetkrát hlásil na Harvard, ale vždy byl odmítnut.
3) …a získat nemohl ani práci
Jack Ma říká, že se hlásil na celkem 30 různých pracovních pozic a s výjimkou onoho učitelského postu žádnou z nich nezískal.
Hlásil se například k policii, kde mu řekli, že „je k ničemu“. Snížil tak nároky a pokusil se získat práci v nově otevřeném KFC, kde o práci žádalo spolu s ním 24 lidí. Manažer prý přijal 23 z nich, můžete si tipnout, kdo byl ten jediný nepřijatý.

K velkému zlomu v jeho profesním životě došlo na přelomu let 1994 a 1995, kdy poprvé uslyšel o internetu a odletěl s přáteli do USA, kde si ho i na vlastní kůži vyzkoušel – mimochodem jeho první vyhledávaný termín prý bylo „pivo“.
Při prvotním brouzdání po rozvíjejícím se internetu zjistil, že neexistují téměř žádné čínské weby. S pomocí kamaráda z USA tedy vytvořil první webovou stránku, která se týkala Číny. Na uvedenou emailovou adresu prý pár hodin po spuštění webu přišlo několik emailů od čínských uživatelů, kteří se s ním chtěli spřátelit. To byl prý moment, kdy si naplno uvědomil, jak obrovský má internet potenciál.
V dubnu roku 1995 tedy spolu se ženou a jedním kamarádem dali dohromady 20 000 USD (413 000 Kč) a založili firmu nazvanou China Yellow Pages, tedy Čínské Zlaté Stránky. Společnost vytvářela webové prezentace různým čínským podnikatelům a během tří let vydělala 800 000 USD (16 milionů Kč).
Společnost později opustil a následně založil Alibabu.
4) první počítač si koupil až ve 33 letech a byl pyšný na to, že svým přátelům dokázal, že internet existuje
Abychom si lépe představili internetový pravěk, který v Číně v době spuštění jeho Zlatých Stránek panoval, je dobré si přečíst Jackův popis jakési oslavy v den připojení jeho domácnosti k internetu.
Když byl jeho dům připojen k internetu, pozval spoustu přátel, a dokonce i televizních reportérů, kterým se rozhodl ukázat, jak internet funguje. To demonstroval pokusem o načtení webových stránek jeho čerstvě založené společnosti.
Pokusil píšeme proto, že tvrdí, že po třech a půl hodinách se na jeho extrémně pomalém vytáčeném připojení načetla pouze polovina stránky. Prý to ale vůbec nevadilo – s hosty mezitím popíjeli, sledovali televizi a hráli karty. Pocity, které Jack po načtení poloviny stránky zažíval, popisuje takto: „Byl jsem velmi pyšný. Dokázal jsem svým hostům, že internet existuje“.
Ačkoliv v Číně rozhodně působil jako průkopník internetu, vlastní počítač si pořídil až ve 33 letech a na jedné konferenci dokonce přiznal, že nikdy samostatně nenapsal ani řádek kódu. Internetovému podnikání obecně rozumí spíše z teoretického hlediska – v rozhovoru s Charlie Rosem totiž řekl, že na počítači umí pouze procházet web a pracovat s emaily.
O kousek výše jsme psali, jak se v roce 1995 Jack během výletu do USA poprvé setkal s počítačem. Tento výlet měl však jeden nečekaný zvrat, jehož průběh popsal časopis Forbes ve svém článku Alibaba Saga.
Ačkoliv cesta s přáteli měla být jakousi obchodní „exkurzí na Západ“, Jack měl i jeden poněkud diskutabilní úkol. A tím bylo pokusit se od jistého amerického podnikatele z Kalifornie získat peníze, které onen byznysmen odmítal splatit jednomu Jackovu kamarádovi.

Stručně řečeno, vymáhání nešlo dobře. Podnikatel byl napůl šílený a Jacka uvěznil ve svém domě, kde se ho s pistolí v ruce pokoušel přesvědčit, že žádný dluh vlastně neexistuje.
Jack odsouhlasil všechny jeho požadavky a pokoušel se přijít na způsob, jak se ze situace dostat. To se mu povedlo až poté, když ho z blíže neurčených důvodů šílený Američan donutil odcestovat s ním do Las Vegas. Zde mu Jack utekl, avšak problém byl, že u sebe neměl téměř žádné peníze – osobní majetek zůstal v domě podnikatele.
Kombinace zoufalství a atmosféry „hlavního města hazardu“ vedla k tomu, že několik zbylých dolarů naházel do výherních automatů. A co se nestalo, vyhrál. Částku okolo 600 USD využil k zakoupení letenky zpátky do Seattlu, kde na něj čekali přátelé, s nimiž do USA přiletěl.
Jack Ma i po letech říká, že kdykoliv si vzpomene na kalifornské L.A., kde tento těžko uvěřitelný příběh začal, má noční můry.
6) název Alibaba zvolil jen proto, že je to známé jméno
Napadlo vás někdy, jak je zvláštní, že se čínská společnost jmenuje po postavě ze středověké arabské sbírky pohádek Tisíc a jedna noc? Nejste sami, stejnou otázku totiž položil i jeden uživatel na dnes již nedostupném diskuzním fóru, kde mu Jack Ma bez okolků vše vysvětlil.
Jednoho dne prý seděl v kavárně v San Franciscu a přemýšlel, jak pojmenovat plánovanou společnost. Chtěl přijít s nějakým jménem, které bude snadno zapamatovatelné a globálně pochopitelné. Najednou ho prý napadlo, že jméno Alibaba zní docela dobře. A hned se zeptal servírky, jestli ho zná. Ta mu odvětila, že ano a dokázala z paměti vydolovat i oblíbenou průpovídku „Sezame otevři se“, což Jacka utvrdilo v tom, že Alibaba je ideální volba.
Stejnou otázku prý později položil zhruba 30 náhodným chodcům, mezi nimiž bylo i několik cizinců, a každý prý věděl, o čem je řeč. Jacka navíc zaujal také fakt, že slovo Alibaba nemá nikdo problém vyslovit, což je samozřejmě z marketingového hlediska plus.
7) o svůj majetek se štědře dělí
Jack Ma svůj obrovský majetek neváhá používat na dobročinné účely a obecně ho lze označit za docela štědrého člověka. Poměrně velkou část velmi hodnotných akcií společnosti například věnoval svým 18 spolupracovníkům, s nimiž kdysi Alibabu zakládal.
Finančně i osobně se angažuje také v různých (nejen) čínských projektech na boj s chudobou a následky přírodních katastrof.

Roku 2010 také oznámil, že celá skupina Alibaba bude ročně dávat 0,3% svých výdělků na ochranu přírody, zejména pak na zlepšení kvality vodních zdrojů a čistoty vzduchu – dvou pro Čínu velmi palčivých problémů. Tři desetiny procenta se nemusejí na první pohled zdát jako mnoho, ale když si uvědomíme, že Alibaba v lednu tohoto roku krátce překonala svou hodnotou Amazon a někteří analytici předpovídají, že se roku 2020 stane první internetovou firmou s hodnotou převyšující bilion dolarů, dojde nám, že to nejsou žádné „drobné“.
Kromě žebříčků nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa tak jeho jméno figuruje i v žebříčku nejvíce respektovaných byznysmenů a asijská odnož Forbesu ho dokonce vyhlásila „Hrdinou filantropie“ roku 2010.
Další díly seriálu Neznámá fakta o známých osobnostech digitálního světa
- Elon Musk: šéf Tesly a zakladatel SpaceX
- Steve Jobs: zakladatel Applu
- Tim Cook: současný CEO Applu
- Steve Wozniak: spoluzakladatel Applu
- Mark Zuckerberg: zakladatel a šéf Facebooku
- Sergey Brin & Larry Page: zakladatelé Googlu
- Sundar Pichai: současný CEO Googlu
- Andy Rubin: otec Androidu
- Steve Ballmer: bývalý šéf Microsoftu
- Bill Gates: zakladatel Microsoftu
- Edward Snowden: odhalení aktivit NSA
- Jeff Bezos: zakladatel a šéf Amazonu
- Jack Dorsey: zakladatel Twitteru
- Travis Kalanick: spoluzakladatel Uberu
- Julian Assange: zakladatel WikiLeaks
- Robert Kyncl: vysoce postavený Čech v YouTube
- Lei Jun: zakladatel a CEO Xiaomi
- Ren Zhengfei: zakladatel a CEO Huawei
- Satya Nadella: současný CEO Microsoftu
- Marissa Mayer: bývalá CEO Yahoo a manažerka Googlu