TOPlist

Sundar Pichai: sedm faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Dnešní díl našeho seriálu o významných osobnostech IT průmyslu bude patřit současnému šéfovi Googlu, Sundaru Pichaovi.



Steve Ballmer (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Steve Ballmer: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Jeho životní příběh totiž není příliš známý, i když je velmi zajímavý z lidského i kariérního hlediska.

Pojďme se podívat na sedm faktů, které jste o CEO Googlu možná nevěděli!

1) Pochází z velmi skromných poměrů

Sundararajan Pichai, jak zní jeho plné jméno, se narodil roku 1972 v jeden a půl milionovém indickém městě Madurai. Jeho matka byla stenografka a otec pracoval jako technik v General Electric.

To sice v tehdejší Indii řadilo Pichaiovu rodinu do střední třídy, ale na naše poměry se jednalo o velmi chudou domácnost. Žili ve dvoupokojovém bytě, neměli televizi, telefon si pořídili až když bylo Sundarovi 12 let a místo auta měli rodinný skútr. Z vyprávění o jeho rodině dokonce víme, že když bylo potřeba pořídit skútr nový, jeho otec na něj musel šetřit tři roky.

Bez nadsázky se tak dá říct, že Sundar žije opravdový americký sen – z chudých poměrů se dokázal vypracovat na šéfa jedné z největších firem současnosti a ročně vydělává násobně víc, než by v Indii vydělala jeho rodina za celý život.

2) Je vystudovaný metalurg

Čekali byste, že bude mít člověk na takto vysoké pozici vzdělání z oboru? Sundar Pichai potvrzuje, že v IT zažitá pravidla neplatí.

Vystudované má sice tři školy, ale žádná z nich nemá s jeho aktuálním zaměstnáním mnoho společného. Vzděláním je totiž metalurg a titul má i z Material Sciences and Engineering.

Do Googlu ho tak v roce 2004 nepřivedlo vzdělání, ale zájem o technologie, který ho provází odmala. Jeho otec tvrdí, že na tom má jisté zásluhy on, protože s ním od dětství rozmlouval o své práci a moderních technologiích.

3) Jeho stopy můžeme najít u většiny produktů Googlu

Na Pichaovi je zajímavé, že ačkoliv je CEO teprve od roku 2015, významný vliv na vývoj Googlu měl již mnoho let předtím.

Stojí totiž například za vznikem prohlížeče Chrome – když do Googlu v roce 2004 nastoupil, měl být součástí týmu vyvíjejícího Google lištu pro ostatní prohlížeče. Sundar navrhl, že by mohla společnost vytvořit vlastní prohlížeč. To bylo sice nejprve zavrhnuto, ale vedení se nakonec k návrhu vrátilo a roku 2008 spatřila světlo světa první verze nyní zcela dominantního prohlížeče.

Vystoupení na Mobile World Congress v Barceloně (Zdroj)

Sundar ale taktéž do značné míry stojí za vznikem a současnou podobou Google Disku, pomohl významně vylepšit Gmail a Google Mapy a v roce 2009 také poprvé představil operační systém Chrome OS.

Významnou stopu zanechal i v Androidu, jehož vývoj roku 2013 převzal po Rubinovi. Můžeme mu tak vděčit například za projekt Android One, který byl poprvé spuštěn právě v Indii.

4) Získat se ho snažil Twitter i Microsoft

To, že je v současnosti Pichai CEO Googlu, není žádná samozřejmost, zájem o něj v minulosti projevilo hned několik firem, mezi nimiž nechybí ani Twitter nebo Microsoft.

Zatímco angažmá v Twitteru Sundara příliš nezaujalo, pozice CEO Microsoftu už pro něj byla hodně lákavá. V roce 2014 to i chvíli vypadalo, že se jím skutečně stane, což se ovšem Google rozhodl nedopustit a dal mu pádný důvod neodcházet.

Oním důvodem je roční plat v hodnotě 50 milionů USD, tedy něco přes jednu miliardu Kč. „Hotově“ dostává 200 milionů dolarů, zbytek je v akciích Googlu.

Celkem už tak jeho majetek činí 1,2 miliardy amerických dolarů, což je téměř 26 miliard korun.

5) Má fotografickou paměť na čísla

Sundar Pichai si prý pamatuje téměř jakékoliv číslo, na jaké se podívá. Svůj talent objevil, když si v jeho 12 letech konečně mohli rodiče dovolit telefon. Jednalo se o model s rotačním vytáčením, které mu prý pomáhalo zapamatovat si čísla.

Sundar Pichai hovoří na setkání s komunitou ve Vietnamu (Zdroj)

Teď si údajně pamatuje každé telefonní číslo, co někdy vytočil. A to se prý týká i čísel z doby před více než 10 lety!

6) Je velmi skromný a oblíbený mezi zaměstnanci

Navzdory svému vysokému postavení a bohatství není Pichai údajně nikterak povýšený, ba naopak. Se zaměstnanci údajně udržuje velmi přátelské poměry a je tak ve firmě až na výjimky oblíbený.

Jeho skromnost se projevuje i v dalších oblastech – i přes obrovské časové vytížení pravidelně nachází čas na videokonference se studenty indické univerzity, kterou navštěvoval.

Nepotrpí si ani na přehnanou okázalost, jeho kancelář je podle redaktora Dietera Bohna z The Verge velmi uspořádaná, strohá a spartánsky zařízená. Jedinou známku luxusu tak lze pozorovat v jeho výběru aut, oblíbil si modely značky Range Rover.

7) Osobně odpověděl sedmileté holčičce žádající o práci

Chloe Bridgewater má na svůj věk pouhých sedmi let trochu netradiční zájmy. Její vášní jsou totiž roboti a technologie.

Jednoho dne se prý zeptala svého otce, kde je nejlepší vzhledem k jejím zájmům pracovat. Ten jí řekl, že nejlepší by bylo pracovat v Googlu, protože tam může sedět na sedacích pytlích či jezdit po klouzačce a obecně je tam skvělé prostředí.

Málokteré sedmileté dítě asi může říct, že dostalo dopis od CEO Googlu. (Zdroj)

Pan Bridgewater dokonce neváhal dát své sedmileté dceři radu, aby poslala do Googlu motivační dopis.

Tip: podívejte se na další díly našeho seriálu Neznámá fakta o známých IT osobnostech

Ta tak dopisem začínajícím slovy „Dear google boss“ učinila. Jaké asi pak bylo její překvapení, když o několik dní později dostala ručně podepsanou odpověď od Sundara. Ten jí sice nenabídl práci, ale podpořil ji v následování jejích snů a nakonec dodal, že se těší na její žádost o práci po dokončení školy.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku