Domů » Články » Steve Ballmer: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Steve Ballmer: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

V dnešním díle seriálu o slavných osobnostech IT přišla řada na bývalého ředitele Microsoftu Steva Ballmera. Jeho osobnost je zejména kvůli krokům vykonaným ke konci jeho působení v Microsoftu poměrně kontroverzní, nicméně určitě se jedná o jednu z nejdůležitějších postav technologické scény.

Pojďme se podívat na šest méně známých faktů, které vás možná překvapí.

Steve Ballmer hovoří na CES 2010 (Zdroj)

1) Jeho vztah s Billem Gatesem není právě idylický

Steven Anthony Ballmer zná zakladatele Microsoftu Billa Gatese již od studií na Harvardu, kde s ním dokonce hrával poker. Mohlo by se tak zdát, že jejich vztah bude kamarádský a harmonický, ovšem realita je podstatně jiná.


Když se Ballmer stal v roce 2000 po 20 letech působení v Microsoftu ředitelem, nenesl to Gates úplně dobře. Celý proces přechodu hlavní autority společnosti od Gatese k Ballmerovi jejich vztahy vyhrotil natolik, že je z jejich následujícího soužití ve firmě zaznamenáno několik příležitostí, kdy na sebe při schůzích křičeli a jednou prý Gates dokonce naštvaně meeting opustil se slovy, že Ballmera sice využije, ale potřebovat ho nikdy nebude.

Gates Ballmera kritizoval i po svém odchodu z vedení Microsoftu, protože se mu nelíbil důraz, který Ballmer kladl na vývoj vlastních hardwarových zařízení. Neusmířili se dokonce ani poté, co Ballmer opustil pozici CEO. Obě osobnosti Microsoftu spolu prý v současné době ani nemluví.

2) Nesnáší Apple…

V podstatě po celou dobu působení v čele Microsoftu Balmmer nešetřil kritikou konkurenčního Applu. Jablečná zařízení dokonce zakázal používat své rodině. O nyní dospělých dětech jednou prohlásil, že ačkoliv ve spoustě věcí neposlouchají, podařilo se mu „vymýt jim mozek“, aby nepoužívali iPod.

V roce 2007 se Ballmer nechal slyšet, že iPhony nikdy nezískají významný podíl na trhu, jsou prý bez šance. Toto proroctví se příliš nepodařilo, iPhony sice v porovnání s Androidem skutečně nedrží nijak závratný podíl na trhu, ovšem nad téměř zaniklými mobilními Windows vítězí jasně.

Dětem prý zakázal používat nejen iPody, ale i Google. (Zdroj)

Nepříliš dobře odhadl i odhodlanost fanoušků Applu platit prémiové ceny za jejich výrobky. V roce 2009 prohlásil, že si myslí, že politika „nalepit na počítač za 500 USD logo a přidat k ceně dalších 500 USD“ v dnešní době fungovat nebude a otočí se proti Applu. Tato strategie ovšem evidentně funguje a Apple se dnes už nebojí nasadit tuto cenu dokonce ani na smartphone.

3) …a v lásce nemá ani Google

Ovšem ani druhý klasický rival Google není Ballmerovi zrovna po chuti. Když bývalý vice prezident Microsoftu v roce 2005 odešel do Googlu, Microsoft reagoval žalobou. Google prý najmutím bývalého zaměstnance porušil smlouvu o ročním zákazu zaměstnání u konkurence.

Kauza se dostala před soud, kde svědčil i další z bývalých zaměstnanců Microsoftu, Mark Lucovsky. Ten pod přísahou popsal příhodu, kdy oznamoval svůj odchod do Googlu on.

Ballmer se ho prý zeptal: „Řekněte mi, že to není Google?!“ když Lucovsky odvětil, že tomu tak skutečně je, Ballmer prý mrštil židlí přes místnost a křičel, že „Zas***ý Eric Schmidt (tehdejší CEO Googlu)“ je „zku****ý srab“ a že ho „pohřbí“. Na závěr pak podle Lucovskyho přidal výhružku, že „k***a zabije Google“. Ballmer následně reagoval, že Lucovskyho svědectví bylo značně přehnané.

4) Koupil basketbalový klub za 43 miliard korun

Když v květnu 2014 tehdejší majitel Los Angeles Clippers Donald Sterling kvůli svým rasistickým výrokům přišel o svůj klub, koupil ho v dražbě právě Steve Ballmer. Nabídnutá cena 2 miliardy amerických dolarů z obchodu rázem udělala druhý nejdražší nákup v historii sportovních akvizic v USA.

Cena nabídnutá za klub působí dost vysoce i v kontextu celkového majetku Ballmera, který činí 33,1 miliard USD. (Zdroj)

Několik měsíců po nákupu Ballmer v rozhovoru řekl, že svému týmu zakázal používání produktů Applu a nahradí je zařízeními Microsoftu. Konkrétně se mělo jednat o iPady.

5) Open source považoval za rakovinu a osobně lobboval u starosty Mnichova za Windows

K našemu prodlužujícímu se seznamu věcí, které Ballmer nemá (či v tomto případě neměl) rád patří i zdarma šířený software a open source. V roce 2000 označil volnou dostupnost Linuxu za komunismus a o rok později už dokonce neváhal říct, že Linux je rakovina, která se připojí ke všemu, čeho se dotkne. Narážel tak na to, že licence GNU, pod níž je kernel Linuxu šířen, vynucuje použití stejného či kompatibilního licencování i pro všechny odvozené projekty.

Ve svém odporu k Linuxu a zdarma dostupnému softwaru zašel dokonce tak daleko, že roku 2003 přerušil lyžařskou dovolenou ve Švýcarsku a odjel do Mnichova, kde osobně přesvědčoval starostu, aby nepřecházel na Linux. Jeho návštěva (a nabídka 35% slevy na produkty Microsoftu) ale starostu nepřesvědčila a Mnichov tak používá vlastní distribuci Linuxu LiMux.


Na rozdíl od Applu a Googlu však vzal v roce 2016 Linux na milost a vyjádřil podporu postupu Satya Nadelly, který některý software Microsoftu mění na open source.

6) Libuje si v extravagantních vystoupeních

Ačkoliv je Microsoft tradičně považován za nejseriózněji vystupující firmu ze „svaté trojice“, Ballmer je výjimka. Při mnoha příležitostech překvapil své okolí nějakým nečekaným činem.

Například při 25. výročí založení Microsoftu (tou dobou už byl pět let CEO) najednou uprostřed party vyskočil z obrovského dortu. Na jednom meetingu v Japonsku zase podle dostupných informací vykřikoval slovo Windows s takovým zápalem, že si poškodil hlasivky.

Některé jeho výstupy jsou dokonce zachycené na video, takže se jimi můžeme potěšit na vlastní oči. Zde například Ballmer provádí cosi, co americká média označila za „opičí tanec“:

Zajímavá podívaná je také na notně zpoceného ředitele Microsoftu, kterak na pódiu opakovaně vykřikuje slovo developers, tedy vývojáři:

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Olq
Anonym
Olq

Já ho tak neměl rád. Ke konci svého působení s snažil keynoty mít ve stylu Jobs. Klidný, vyjadřoval se pomalu…

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Oproti indickemu Nutellakovi to byl clovek na svem miste.

Karle
Uživatel
Karle

Přesně. MS jde vpřed ke stále horším šéfům.

qasl
Anonym
qasl

JE to od 10 k peti. Ballmer byl Crazy ind zas vypada jako normalni covek zas neumi vest firmu

xjohny
Anonym
xjohny

To bych si úplně nebyl tak jistý. Přijde mi, že Ballmer se spíš snažil poškodit pověst a zesměšnit firmu, což se mu ostatně docela vedlo. Nadella je takový spíše nenápadný. Nicméně cílem akciové společnosti je růst a generování zisku, což se projevuje i v akciích. Takže se podívejte, co se dělo s akciemi od roku 2000, kdy nastoupil Ballmer a jak teď výrazně rostou, zejména díky nárustu výnosů z cloudových služeb. Microsoft jde správným směrem, ač se vám to vedení líbí či nelíbí. A to že Visty byly dobrý systém, to nechápu jak někdo může vůbec vypustit do klávesnice. Jen… Číst vice »

qasl
Anonym
qasl

Urcite se nesnazil poskodit firmu. Proste je jaky je.

xjohny
Anonym
xjohny

Tak jasně, to byla trošku nadsázka. Já jen reaguju na to, jak tady lidi lamentujou nad Nadellou a přitom to od počátku vypadá, že je pro firmu přínosnějším CEO, než kdy byl Ballmer.

Tedy
Uživatel
Tedy

To je bohužel pravda,na tím souhlasím.

l0lz
Uživatel
l0lz

Ballmer mal aspoň vizie, na rozdiel od Nutelly ktorý každý pol rok tvrdí uplny opak toho čo predtým. Príde mi ako šašo ktorý ani nevie čo má robiť.