Domů » Články » Steve Ballmer: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Steve Ballmer: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

V dnešním díle seriálu o slavných osobnostech IT přišla řada na bývalého ředitele Microsoftu Steva Ballmera. Jeho osobnost je zejména kvůli krokům vykonaným ke konci jeho působení v Microsoftu poměrně kontroverzní, nicméně určitě se jedná o jednu z nejdůležitějších postav technologické scény.

Pojďme se podívat na šest méně známých faktů, které vás možná překvapí.

Steve Ballmer hovoří na CES 2010 (Zdroj)

1) Jeho vztah s Billem Gatesem není právě idylický

Steven Anthony Ballmer zná zakladatele Microsoftu Billa Gatese již od studií na Harvardu, kde s ním dokonce hrával poker. Mohlo by se tak zdát, že jejich vztah bude kamarádský a harmonický, ovšem realita je podstatně jiná.

Když se Ballmer stal v roce 2000 po 20 letech působení v Microsoftu ředitelem, nenesl to Gates úplně dobře. Celý proces přechodu hlavní autority společnosti od Gatese k Ballmerovi jejich vztahy vyhrotil natolik, že je z jejich následujícího soužití ve firmě zaznamenáno několik příležitostí, kdy na sebe při schůzích křičeli a jednou prý Gates dokonce naštvaně meeting opustil se slovy, že Ballmera sice využije, ale potřebovat ho nikdy nebude.

Gates Ballmera kritizoval i po svém odchodu z vedení Microsoftu, protože se mu nelíbil důraz, který Ballmer kladl na vývoj vlastních hardwarových zařízení. Neusmířili se dokonce ani poté, co Ballmer opustil pozici CEO. Obě osobnosti Microsoftu spolu prý v současné době ani nemluví.

2) Nesnáší Apple…

V podstatě po celou dobu působení v čele Microsoftu Balmmer nešetřil kritikou konkurenčního Applu. Jablečná zařízení dokonce zakázal používat své rodině. O nyní dospělých dětech jednou prohlásil, že ačkoliv ve spoustě věcí neposlouchají, podařilo se mu „vymýt jim mozek“, aby nepoužívali iPod.

V roce 2007 se Ballmer nechal slyšet, že iPhony nikdy nezískají významný podíl na trhu, jsou prý bez šance. Toto proroctví se příliš nepodařilo, iPhony sice v porovnání s Androidem skutečně nedrží nijak závratný podíl na trhu, ovšem nad téměř zaniklými mobilními Windows vítězí jasně.

Dětem prý zakázal používat nejen iPody, ale i Google. (Zdroj)

Nepříliš dobře odhadl i odhodlanost fanoušků Applu platit prémiové ceny za jejich výrobky. V roce 2009 prohlásil, že si myslí, že politika „nalepit na počítač za 500 USD logo a přidat k ceně dalších 500 USD“ v dnešní době fungovat nebude a otočí se proti Applu. Tato strategie ovšem evidentně funguje a Apple se dnes už nebojí nasadit tuto cenu dokonce ani na smartphone.

3) …a v lásce nemá ani Google

Ovšem ani druhý klasický rival Google není Ballmerovi zrovna po chuti. Když bývalý vice prezident Microsoftu v roce 2005 odešel do Googlu, Microsoft reagoval žalobou. Google prý najmutím bývalého zaměstnance porušil smlouvu o ročním zákazu zaměstnání u konkurence.

Kauza se dostala před soud, kde svědčil i další z bývalých zaměstnanců Microsoftu, Mark Lucovsky. Ten pod přísahou popsal příhodu, kdy oznamoval svůj odchod do Googlu on.

Ballmer se ho prý zeptal: „Řekněte mi, že to není Google?!“ když Lucovsky odvětil, že tomu tak skutečně je, Ballmer prý mrštil židlí přes místnost a křičel, že „Zas***ý Eric Schmidt (tehdejší CEO Googlu)“ je „zku****ý srab“ a že ho „pohřbí“. Na závěr pak podle Lucovskyho přidal výhružku, že „k***a zabije Google“. Ballmer následně reagoval, že Lucovskyho svědectví bylo značně přehnané.

4) Koupil basketbalový klub za 43 miliard korun

Když v květnu 2014 tehdejší majitel Los Angeles Clippers Donald Sterling kvůli svým rasistickým výrokům přišel o svůj klub, koupil ho v dražbě právě Steve Ballmer. Nabídnutá cena 2 miliardy amerických dolarů z obchodu rázem udělala druhý nejdražší nákup v historii sportovních akvizic v USA.

Cena nabídnutá za klub působí dost vysoce i v kontextu celkového majetku Ballmera, který činí 33,1 miliard USD. (Zdroj)

Několik měsíců po nákupu Ballmer v rozhovoru řekl, že svému týmu zakázal používání produktů Applu a nahradí je zařízeními Microsoftu. Konkrétně se mělo jednat o iPady.

5) Open source považoval za rakovinu a osobně lobboval u starosty Mnichova za Windows

K našemu prodlužujícímu se seznamu věcí, které Ballmer nemá (či v tomto případě neměl) rád patří i zdarma šířený software a open source. V roce 2000 označil volnou dostupnost Linuxu za komunismus a o rok později už dokonce neváhal říct, že Linux je rakovina, která se připojí ke všemu, čeho se dotkne. Narážel tak na to, že licence GNU, pod níž je kernel Linuxu šířen, vynucuje použití stejného či kompatibilního licencování i pro všechny odvozené projekty.

Ve svém odporu k Linuxu a zdarma dostupnému softwaru zašel dokonce tak daleko, že roku 2003 přerušil lyžařskou dovolenou ve Švýcarsku a odjel do Mnichova, kde osobně přesvědčoval starostu, aby nepřecházel na Linux. Jeho návštěva (a nabídka 35% slevy na produkty Microsoftu) ale starostu nepřesvědčila a Mnichov tak používá vlastní distribuci Linuxu LiMux.

Na rozdíl od Applu a Googlu však vzal v roce 2016 Linux na milost a vyjádřil podporu postupu Satya Nadelly, který některý software Microsoftu mění na open source.

6) Libuje si v extravagantních vystoupeních

Ačkoliv je Microsoft tradičně považován za nejseriózněji vystupující firmu ze „svaté trojice“, Ballmer je výjimka. Při mnoha příležitostech překvapil své okolí nějakým nečekaným činem.

Například při 25. výročí založení Microsoftu (tou dobou už byl pět let CEO) najednou uprostřed party vyskočil z obrovského dortu. Na jednom meetingu v Japonsku zase podle dostupných informací vykřikoval slovo Windows s takovým zápalem, že si poškodil hlasivky.

Některé jeho výstupy jsou dokonce zachycené na video, takže se jimi můžeme potěšit na vlastní oči. Zde například Ballmer provádí cosi, co americká média označila za „opičí tanec“:

Zajímavá podívaná je také na notně zpoceného ředitele Microsoftu, kterak na pódiu opakovaně vykřikuje slovo developers, tedy vývojáři:

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Olq
Anonym
Olq

Já ho tak neměl rád. Ke konci svého působení s snažil keynoty mít ve stylu Jobs. Klidný, vyjadřoval se pomalu…

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Oproti indickemu Nutellakovi to byl clovek na svem miste.

Karle
Uživatel
Karle

Přesně. MS jde vpřed ke stále horším šéfům.

qasl
Anonym
qasl

JE to od 10 k peti. Ballmer byl Crazy ind zas vypada jako normalni covek zas neumi vest firmu

xjohny
Uživatel
xjohny

To bych si úplně nebyl tak jistý. Přijde mi, že Ballmer se spíš snažil poškodit pověst a zesměšnit firmu, což se mu ostatně docela vedlo. Nadella je takový spíše nenápadný. Nicméně cílem akciové společnosti je růst a generování zisku, což se projevuje i v akciích. Takže se podívejte, co se dělo s akciemi od roku 2000, kdy nastoupil Ballmer a jak teď výrazně rostou, zejména díky nárustu výnosů z cloudových služeb. Microsoft jde správným směrem, ač se vám to vedení líbí či nelíbí. A to že Visty byly dobrý systém, to nechápu jak někdo může vůbec vypustit do klávesnice. Jen… Číst vice »

qasl
Anonym
qasl

Urcite se nesnazil poskodit firmu. Proste je jaky je.

xjohny
Uživatel
xjohny

Tak jasně, to byla trošku nadsázka. Já jen reaguju na to, jak tady lidi lamentujou nad Nadellou a přitom to od počátku vypadá, že je pro firmu přínosnějším CEO, než kdy byl Ballmer.

Tedy
Uživatel
Tedy

To je bohužel pravda,na tím souhlasím.

l0lz
Uživatel
l0lz

Ballmer mal aspoň vizie, na rozdiel od Nutelly ktorý každý pol rok tvrdí uplny opak toho čo predtým. Príde mi ako šašo ktorý ani nevie čo má robiť.

Tedy
Uživatel
Tedy

Měl nějaké vize a cíle, za kterými tvrdě šel, Nadella mi připadá, že někdy ani neví kam a jak.

ijon
Uživatel
ijon

Podivný člověk, mistr špatných strategických rozhodnutí. Asi nikdy pořádně nepochopil mobilní technologie, jeho naprostým majstrštykem byla koupě Nokie (jen na tomto obchodě provařil zhruba 7,5 miliardy – dolarů). Ale on sám na tom rozhodně netratil.
Dále si tak například vzpomínám na jeho fanatickou obhajobu Windows Vista…
Nadellovi můžeme nadávat, ale jeho Azure strategie je zatím až neuvěřitelně úspěšná.

kadol
Uživatel
kadol

Koupě Nokie nebyl špatný tah. Špatný tah bylo to, že hned po odkoupení Nokie se změnilo vedení Microsoftu, které nedalo mobilní divizi vůbec šanci a začali postupně rušit modely a propouštět lidi.
Když Microsoft Nokii kupoval, měla v Evropě podíl kolem 10% smartphonů a pak už to šlo jen dolů. A nebylo to tím že byly windows tak špatné, ale proto, že nebylo co koupit.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Visty byly zcela ok, potrebovaly jen lepsi hw a hlavne ram.Propadak z toho delali vyrobci notebooku, kdyz tento os cpali na sva „zeleza“ s 512 nebo 1GB ram, coz byl nesmysl.

qasl
Anonym
qasl

Jiri ma pravdu :)

Tedy
Uživatel
Tedy

Jo Vista byl propadák, tohle jsem od něj taky nepobral.
Za nejlepší Windows považuji XP a sedmičky.

Karle
Uživatel
Karle

Jenže XP byly jen dodělaná Vista, vlastně service pack. V té době ale už byla běžná technika s větším množstvím RAM, takže proklínané „omalovánky“ fungovaly vcelku slušně.

Petr2
Anonym
Petr2

Mas v tom totalni hokej, chlape. tady si nastuduj historii Win, at se tady neztrapnujes hlaskama, ze XP byly dodelana Vista. XP tady byly davno pred Vistou, vime?

[odkaz]

Karle
Uživatel
Karle

Jo, sorry, sedmičky byly dodělaná Vista. Holt jsem rychleji psal, než myslel.

l0lz
Uživatel
l0lz

typujem že si mal namysli „7 byly jen doďelaná Vista“ čo je vlastne pravda

qasl
Anonym
qasl

Microsoft nemuzeza neuspech Vist. Probirali jsme to I v IT v programku. Mohli za to vyrobci. Vista sama o sobe byla v poh o OS. V ==Uz jen Windows 7 je jen upravena Vista.

zkill
Anonym
zkill

Sice nevím co jste v IT probírali, ale neúspěch Vist šel výhradně na úkor Microsoftu. Z původně slibovaných funkcí v Longhornu zbylo pouze torzo (žádný nový TCP/IP stack, bez slibovaného nového souborového systému, nedotažené UAC, atd.). Microsoft stanovil nereálně minimální hardwarové požadavky na Visty a výrobci low-cost to dotáhli do konce, když takové „plečky“ uvedli na trh.

kubik
Anonym
kubik

Jenže Ballmer chtěl telefony s WP povznést, ten indický z….d ro dělá naopak. Prodávají se na Store S8 s děravým droidem a s aplikacemi od MS a žádný vývoj mobilních W10 není vidět.

Petr2
Anonym
Petr2

Telefony s Windows nikdo nechce a nechtel. Pos*ali to s dlazdcemi, kdyz se lidem znazili vnutit jednotne ovladani na ruznych zarizenich – to muze napdnout jenom ergonomickeho analfabeta. Dalsi vec, neustale zmeny API, nespolehlivost, nekolikrat natvrdo zariznuti platformy. To nastvalo uzivatele i vyvojare a neni divu ze se jim na to vsichni vykaslali.

To o tom deravem droidu ti vypravel nejaky tvu kamarad na windowsmania? Ach boze….

Karle
Uživatel
Karle

Pěkná blbost. Měl jsem je a je to nejlepší šmatlafounový OS všech dob, jednoduchý, rychlý a spolehlivý. To, že je Nutella zabil, byl podraz všech podrazů. Vždyť už měly v Evropě 11% – víc, než iPhony – a v některých zemích lezly přes 19%. Stačilo vydržet s podporou ještě rok a byl by to zlatý důl.

Android je proti nim šílený zbastlenec. Jenže co holt naděláme…

Petr2
Anonym
Petr2

Karle, zjevne to moc nesledujes. Nastuduj si fakta at se tady neztrapnujes, prosimte. Njelepsi OS, o ktery nikdo nestal. Bravo. Tohle je hlaska roku. Nejis ty nahodou alterego mistniho sasuly HTCJirky? ten pise podbne nesmyslsy.

iii
Anonym
iii

Karel Endler: „je to nejlepší šmatlafounový OS“ – nikoliv „je“ ale „byl“. Minuly cas, historie, lonsky snih.

Kdyby byl nejlepsi tak neskoncil takovym fiaskem.

qasl
Anonym
qasl

VHS Beta byly take lepsi nez klasicke VHS a co nakonec melo vetsi podil?

qasl
Anonym
qasl

oprava nikoliv Beta. Betamax se to jmenavalo

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Kdepak, prave nejpouzivanejsi veci (napr. Android, nejposlouchanejsi radio Impuls apod.), jsou tim nejvetsim hnojem.Kvalita ma vzdy mensi a minoritni zastoupeni.

mposvar
Uživatel
mposvar

Neblábolíme – makáme!

SLOVovca
Anonym
SLOVovca

Nevím co stále máte proti systému Windows Mobile.
Vlastním Lumii 950 a od výrobce mám na další 2 roky zajištěnou podporu, takže mám dost času pro co se později rozhodnu.
Jedná se nejlepší, nej …, nej … atd systém na světě. Škoda že skončil.
Uživatelé celého světa jsou hlupáci, nechápou, že se jedná o nejlepší, nej …, nej … atd systém na světě.

Filip
Anonym
Filip

@htcjirka: Jeste bych k tomu hnuju pridal desktopova Windows :D S majoritou jeste vetsi nez Android s impulsem dokopy bude jeste vetsi hnuj. Vzdy se musim smat kdyz zarytej uzivatel nejpouzivanejsiho systemu vubec zacne mluvit o tom jak ma kvalita mensi zastoupeni:D Nebo pouzivas linux? Linux = nejmensi zastopeni = nejvetsi kvalita

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Filipe i to do toho hnoje muzes pridat, je to bez vyjimky.

Filip
Anonym
Filip

OK, pridavam, netusil jsem ze se dobrovolne specifikujes jako hnojar :D

SLOVovca
Anonym
SLOVovca

Když jsme u těch systému, tuším že někdy kolem roku 1990 jsme měli na „notebooku“ co vážil asi 10kg systém CP/M, je to ten nejlepší systém na světě !!! Ale hlupáci uživatelé to nechápou, stejně jako Windows Mobile. přitom ho používala jen hrstka lidí.

Filip
Anonym
Filip

Asi tak, staci vyvinout nedodelek, ktery nema sanci se prosadit, a jeho minoritni postaveni bude dukazem kvality. Pak asi nejkvalitnejsim smartphohen alespon za poslednich 10 let by NuAns, ktereho se prodalo 500 kusu. A jako bonus byl pohanen nejkvalitnejsim systemem na svete, protoze v te dobe mel Wx podil jiz pod 0.5%

l0lz
Uživatel
l0lz

Filip, SLOVovca. Takže podla vášho meritka je Windows 10 uplne že top, a Mac OS uplny hnoj :D ? Zaujimave

Nie vždy všetko najpouživanejšie je najlepšie a zase opačne. A tiež zaleži na tom kto čo preferuje…

qasl
Anonym
qasl

Obcas proste ma vetsi podil horsi varianta. Je to nepochopitelne, jenze je to tak.

Michal
Anonym
Michal

Plácáš, betamax se neprosadil kvůli ceně, byl prostě dražší než VHS. WP se vnucovaly za dumingove ceny a přesto je nikdo nechtěl. Vetsina modelu byla pod 5 tisíc a vlajkové lodě pod 10k. Nejprodavanejsi model byl vždy ten nejlevnější, vzpomeňme si na hit s L520. Byly proste mnohem horší. To že pár nenáročným BFU stačí, na tom nic nemění. Stejně jako existují lidé kteří dnes budou tvrdit že Dacia je nejlepší auto

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

On WP8 byl skvely system a mel vychytavky, ktere zadny jiny system nemel. Misto aby MS vyhle vychytavky vylepsoval (treba podpora FB … neverim, ze by se MS nedokazal za nejake $ a prisliby dohodnout s FB na dalsim pouziti), tak je zariznul a udelal z toho …. jak to rict slusne … mrzaka, ktery nenabizi nic navic oproti jinym systemum.

Tedy
Uživatel
Tedy

Viz zmínka ó rádio impuls, ano to je břečka to se asi shodneme
Svého času jsi ale stejně spinil Blaník a to není pravda (mám tušení že spadá také pod lagaarde), ještě nápis že podobný názor máš na CRo a jeho několik stanic a svůj názor na tebe nikdy nezměním.

NoMore
Uživatel
NoMore

Jo kdyby po koupi Nokie šli hned na android je na tom dneska MS jinak. Oni místo toho stvořili nejhorší systém všech dob a diví se proč se nechytil. Dneska Nokia dělá telefony s androidem a mají větší úspěch než celý lumie haha.

Matko
Uživatel
Matko

Ballmer bol v podstate reklama zadarmo, na tom, že hodnota MS je v súčasnosti tak vysoko môže rovnako on. Pamätám sa ako bol na VŠE v Prahe a hovoril nám, že MS ma 70% všetkvch svojich vyvojarov nasadených na cloud software a to bol rok 2009 alebo 2008. Rovnako išiel dobrým smerom s mobilnými Windows, škoda, že Nadella ho nechal pochovať.

Standa
Uživatel
Standa

No, tak jsem myslel, že se tu o Ballmerovi dozvím opravdu zajímavé věci, ale cílem článku bylo hlavně si kopnout a to za pomoci notoricky známých a do nekonečna opakovaných špeků. Blokátory reklam nepoužívám, ale přesně tento typ hnojtextů mě už brzy přemluví je používat.