Mark Zuckerberg: osm faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

V dnešním díle tradičního čtvrtečního seriálu o významných osobnostech IT přijde řada na Marka Elliota Zuckerberga, teprve třiatřicetiletého zakladatele Facebooku.

I přes svůj relativně nízký věk už stihl zažít hodně věcí a jeho životní příběh rozhodně není o nic méně pestrý, než u jeho starších kolegů z branže.

Pojďme se podívat na osm faktů, které jste o něm možná nevěděli!Nepřehlédněte

Sundar Pichai: sedm faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

1) Vytvořil hudební přehrávač, o nějž projevil zájem Microsoft

Prvním větším počinem Marka Zuckerberga bylo vytvoření na tu dobu revolučního hudebního přehrávače Synapse Media Player. Oproti jiným přehrávačům uměl Synapse automaticky generovat playlisty na základě oblíbených písní uživatele, což je mechanismus, který nyní můžeme vidět u většiny streamovacích služeb.

Přehrávač vytvářel se svým kamarádem v posledním ročníku střední školy. Většina středoškoláků, o jejichž program by projevil zájem Microsoft a nabídl jim zaměstnání, by pravděpodobně příliš se souhlasem neváhala. Zuckerberg s Adamem D’Angelo ale Micorosoft odmítli, na program získali patent a místo budování kariéry v Microsoftu šli studovat na vysokou školu (kterou Mark kvůli Facebooku nedokončil).

2) Facebook je modrý, protože Mark je barvoslepý

Napadlo vás někdy, proč je Facebook kompletně zbarven do charakteristického odstínu sytě modré? S designem to nemá příliš společného, modrá je zkrátka barva, kterou zakladatel této sociální sítě vnímá jako nejbohatší barvu spektra.

Trpí totiž formou barvosleposti, která mu neumožňuje vnímat zelené a červené odstíny, zatímco modrou vidí zcela normálně. A z tohoto důvodu je modrý nejen Facebook, ale i interiér Markova domu.

Podle redaktora New Yorkeru, který byl u Zuckerberga na návštěvě, jsou všechny místnosti v domě vymalovány různými odstíny modré a béžové, výjimkou je jen kuchyň, která je prý jasně žlutá.

3) Zuckerberg je relativně malý, všechny fotky jsou pečlivě aranžovány

Na většině fotek působí CEO Facebooku normálně vysoký a rozhodně by vás nenapadlo, že má jen 170 cm. Na svém vzezření si totiž dává velmi záležet a tak chodí s nepřirozeně vypjatou hrudí a rovnými zády, díky čemuž opticky vypadá větší.

Zajímavé je se také zaměřit na kompozici fotografií s Markem. Velmi často totiž jakoby náhodou stojí ze všech aktérů nejblíže kameře, což opět opticky prodlužuje jeho postavu.

Konkrétní případy můžete vidět v tomto tweetu:

4) Velmi si chrání své soukromí

Ačkoliv je to pro zakladatele sítě do značné míry omezující soukromí poněkud paradoxní, Mark si velmi cení toho svého. A pro jeho ochranu neváhá dělat i poměrně kontroverzní kroky.

Přelepená webkamera a mikrofon na jeho notebooku ještě nejsou nijak výstřední záležitostí, ovšem to, že utratil 30 milionů amerických dolarů (zhruba 646 milionů Kč) za čtveřici domů svých sousedů v kalifornském Palo Alto a následně se je pokusil nechat zbourat, už si pozdvižené obočí vyslouží.

Ještě dál zašel u své rezidence na Hawaii. Zde zakoupil pozemek o rozloze necelých 3 km² a částečně ho obehnal více než 180 cm vysokou zdí i přes silné protesty místních obyvatel.

Nějakou dobu se dokonce chtěl soudit s majiteli dědičné půdy zasahující do jeho pozemků, na niž mají podle starého, ale stále platného, zákona z roku 1850 potomci původních obyvatel Hawaie nárok. Po protestech však zřejmě kvůli obavám ze špatného PR sérii žalob stáhl.

5) V roce 2011 jedl maso jen ze zvířat, která osobně zabil

Mark Zuckerberg každý rok vyhlašuje nějaké novoroční předsevzetí, které je více či méně podivné.

Jedním předsevzetím bylo třeba uběhnout 365 mil, dalším zase nosit každý den roku kravatu.

Mark Zuckerberg hovoří na keynote Facebooku (Zdroj)

Ovšem to nejzvláštnější předsevzetí se týkalo roku 2011, kdy dal na svém soukromému facebookovém profilu zhruba osmi stovkám přátel vědět, že bude jíst pouze zvířata, která vlastnoručně zabije.

A svému závazku také dostál, dohledat se dá, že během roku zabíjel kozy, prasata a kuřata. Jak správně zvířata porážet zjistil od místních farmářů, kteří mu pomohli podříznout krk první koze.

Na Facebooku poté sdílel příspěvek ve znění „právě jsem zabil kozu a prase“, což vyvolalo velmi smíšené emoce.

Minimálně jedno se mu ale musí nechat, ze zvířat použije téměř vše, pochlubil se například, že z jednoho kuřete snědl i srdce a ledviny.

6) Na Facebooku si ho nezablokujete

Profil zakladatele Facebooku můžete přestat sledovat, ale zablokovat nejde. Při pokusu o zablokování obdržíte generickou chybovou hlášku a tím vaše snaha skončí.

Záběr z filmu Social Network, vizitku s tímto nápisem ovšem skutečně kdysi používal.

Co k tomu dodat – snad jen to, že se to poměrně shoduje s nápisem, který měl Mark na první sadě svých vizitek: „I’m CEO, Bitch.“. A CEO nikdo blokovat nebude!

7) Je nejvlivnějším Židem světa

Mark se narodil do židovské rodiny zubaři Edwardu Zuckerbergovi a psychiatričce Karen Kempnerové.

Ve třinácti letech tak jakou většina židovských chlapců podstoupil proces bar micva, čímž se stal „nábožensky dospělým“.

V současnosti se označuje za ateistu, avšak to nezabraňuje izraelskému deníku The Jerusalem Post ho opakovaně vyhlašovat nejvlivnějším Židem světa.

8) V roce 2005 se neúspěšně pokusil Facebook prodat za 75 milionů USD, o rok později odmítl nabídku na miliardu USD

Představy o budoucnosti Facebooku se v začátcích zřejmě u Marka dosti rapidně měnily.

Ještě v roce 2005 se totiž svůj výtvor pokusil prodat tehdy populární sociální síti Myspace za 75 milionů amerických dolarů (cca 1,6 miliardy Kč), ale byl odmítnut.

O pouhý rok později v roce 2006 o Facebook projevilo zájem Yahoo a nabídlo astronomickou částku jedné miliardy amerických dolarů (cca 21,5 miliardy Kč). To už ale tehdy 22letý Mark Zuckerberg odmítl, protože prý nevěděl, co by s takovou částkou dělal a stejně by jen začal vyvíjet další sociální síť.

Tip: podívejte se na další díly našeho seriálu Neznámá fakta o známých IT osobnostech

Zpětně ale vidíme, že rozhodnutí Facebook neprodat bylo správné, k letošnímu roku totiž majetek Zuckerberga dosahuje téměř 70 miliard dolarů, což z něj činí aktuálně pátého nejbohatšího člověka světa.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku