Domů » Články » Tim Cook: sedm faktů, o kterých jste možná nevěděli

Tim Cook: sedm faktů, o kterých jste možná nevěděli

V dnešním dílu našeho seriálu věnujícího se minulým i současným postavám IT scény přišla řada na současného CEO Applu Tima Cooka.

Sedmapadesátiletý Cook se na rozdíl od spousty svých kolegů ve vedoucích pozicích IT firem sice nemusel potýkat s „garážovými“ začátky a vystudoval dokonce dvě vysoké školy, ale i tak je jeho životní příběh zajímavý a plný nečekaných zvratů.

Proto se pojďme podívat na sedm faktů, o nichž jste možná ještě neslyšeli!

1) Pochází ze skromných poměrů

Timothy Donald Cook, jak zní celé jméno CEO Applu, se narodil roku 1960 v Alabamě do poměrně chudých poměrů. Jeho otec byl totiž přístavní dělník a matka pracovnice ve farmacii. Ta ale zůstávala většinu Timova dětství v domácnosti, aby se mohla plně věnovat malému Cookovi.

Cook hovoří na WWDC 2012 (Zdroj)

V Alabamě vystudoval střední školu a následně i získal bakalářský diplom z průmyslového inženýrství, který mu pomohl získat práci v IBM, kde následně strávil téměř 12 let.

Americký stát Alabama na svého rodáka nezapomněl a roku 2015 ho zařadil do stovky nejvýznamnějších žijících občanů.

2) Nesouhlasí s některými zásadními rozhodnutími Applu

Ačkoliv je od odchodu Jobse nejvýše postaveným představitelem Applu a i předtím byl v nejužším vedení, ne vždy evidentně souhlasí se směrem, kterým se jablečná společnost ubírá či ubírala.

Hned po svém přesunu do pozice CEO totiž například začal řešit špatné pracovní podmínky zaměstnanců, o nichž evidentně musel vědět i dříve, jen neměl dostatečnou „moc“ prosadit jejich zlepšení.

Tim Cook také nesouhlasil s rozhodnutím soudit se v patentovém sporu se Samsungem, protože si uvědomoval, že Samsung dodává velkou část životně důležitých součástek pro iPhone a iPad, tedy jejich nejpopulárnějších výrobků.

Nejzajímavějším rozdílem mezi směřováním Applu a názorem Cooka je pak zřejmě jeho přesvědčení, že OLED displeje nejsou dostatečně kvalitní. Tento názor samozřejmě asi otevřeně neinterpretuje nyní, když displej stejného typu najdeme na vlajkovém iPhonu X, ale v minulosti se s ním nikterak netajil.

Když si začaly OLED displeje nacházet cestu do stále většího množství telefonů s Androidem, Cook prohlásil, že nemají dobré barvy a pozorovací úhly. V tom mimochodem sdílel názor se zakladatelem Applu Stevem Jobsem.

3) Navzdory svému bohatství žije relativně skromným životem

Majetek Tima Cooka dosahuje v současnosti hodnoty okolo 785 milionů amerických dolarů (necelých 17 miliard Kč), ale na jeho životním stylu to nepoznáte.

Když si v roce 2010 kupoval nový dům v kalifornském Palo Alto, rozhodl se pro nemovitost v hodnotě „jen“ 1,9 milionů USD (41 milionů Kč), což není na poměry zmiňovaného města a muže jeho postavení skutečně nikterak vysoká částka. V ještě o něco skromnějších podmínkách žijí jeho rodiče, kteří dle dostupných informací obývají stále rodný dům Tima Cooka v alabamském Mobile.

Ohlášení spolupráce s ACC (Zdroj: Austin Community College)

Nikterak okázalé nejsou ani koníčky Cooka, který prý nejraději tráví čas cyklistikou a výlety v amerických národních parcích.

Většinu svého majetku plánuje navíc v budoucnu věnovat na charitativní účely, které podporuje již nyní.

4) Když byl Steve Jobs diagnostikován s rakovinou, nabídl mu část svých jater

Když byl Jobs v roce 2003 diagnostikován se vzácnou formou rakoviny slinivky, odmítal po několik měsíců léčbu a spoléhal na nefunkční alternativní medicínu. I když poté chirurgický zákrok podstoupil, v roce 2009 se komplikace vrátily, tentokrát v játrech.

Steve Jobs: osm faktů, o kterých jste možná nevěděli

A jeho tehdejší spolupracovník Tim Cook neváhal nabídnout Jobsovi část svých jater k transplantaci. Ten to však navzdory shodě ve vzácné krevní skupině až naštvaně odmítl, přičemž prý křičel, že „to Cooka nikdy nenechá udělat a on by to také nikdy neudělal“.

Jobs stejného roku transplantaci podstoupil, avšak od jiného dárce.

5) Je dlouhodobý podporovatel Demokratické strany, byl zvažován na pozici viceprezidenta USA

Cook se nijak netají svým politickým přesvědčením a po mnoho let sponzoruje různé kandidáty za americkou Demokratickou stranu. Podporoval senátory i prezidentské kandidáty, včetně první kampaně minulého prezidenta Barracka Obamy.

Tim Cook na večeři s tehdejším americkým velvyslancem v Indii (Zdroj: U.S. Embassy New Delhi)

Přispěl i na loňskou kampaň neúspěšné kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové, jejíž tým ho dokonce podle WikiLeaks v jednu chvíli zvažoval jako kandidáta na viceprezidenta, od čehož bylo ale následně upuštěno.

Po vítězství Donalda Trumpa kritizoval kroky jeho administrativy vedoucí k ochraně hranic a snížení ilegální migrace, konkrétně se zastával programu DACA umožňujícího na území USA pobývat dětem ilegálních přistěhovalců.

6) Svou homosexuální orientaci považuje za dar od boha, v Rusku kvůli ní odstranili památník Jobse

Svou homosexuální orientaci potvrdil Tim Cook pro Bloomberg Business v roce 2014 a označil ji za jeden z největších darů, které od boha získal. Od té doby se aktivně věnuje podpoře LGBT skupin a v několika žebříčcích amerických časopisů pravidelně obsazuje přední pozice nejvlivnějších homosexuálů USA.

O jeho orientaci se však spekulovalo již mnoho let předtím. Při panelové diskuzi v televizi CNBC moderátor dokonce řekl, že „Tim Cook nijak neskrývá, že je gay“, což vedlo k trapnému tichu, jelikož v té době ještě CEO Applu svou orientaci veřejně nepotvrdil.

Veřejné „přiznání“ homosexuality mělo za následek zdánlivě nesouvisející událost, a to sice odstranění památníku Steva Jobse z prostor univerzity v Petrohradě.

Steve Jobs iPhone monument dismantled in St.Petersburg

V Ruské federaci totiž platí zákon o „LGBT propagandě“, jenž zakazuje veřejně propagovat „nestandardní“ vztahy mezi lidmi, zejména pak mládeží. A představitelé města se obávali, že památník — byť jen vzdáleně související s Timem Cookem — porušuje místní zákony.

Jeden z tvůrců zmiňovaného zákona dokonce veřejně vyzval, aby byl Cookovi kvůli jeho orientaci zakázán vstup na území Ruské federace.

7) Byla mu chybně diagnostikována roztroušená skleróza, což prý „změnilo jeho pohled na svět“

V roce 1996 byl Tim Cook chybně diagnostikován s roztroušenou sklerózou, podle jeho slov se později ukázalo, že symptomy byly pouze dočasné a způsobené „přenášením neuvěřitelně těžkých zavazadel“.

I tak ale incident a dočasný strach z diagnózy „změnil jeho pohled na svět“, jak řekl v jednom rozhovoru. Od té doby nejen pravidelně přispívá na výzkum léčby této nemoci, ale také pravidelně cvičí, chodí na horské túry a jezdí na kole.

Kromě zápalu pro zdravý životní styl klade velký důraz také na ekologické směřování „své“ firmy, což dal několikrát poměrně jasně najevo. V roce 2013 například do společnosti najal bývalou šéfku americké federální Agentury pro ochranu životního prostředí, která nyní vykonává funkci šéfky enviromentálního rozvoje Applu.

Ještě dál zašel o rok později, kdy otevřeně vyzval všechny akcionáře nesouhlasící s ekologickou agendou, aby se zbavili svých podílů v Applu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

19 komentářů

 1. Stacilo napsat ze to je buzna, vice nema smysl psat:)

  • Nemá smysl psát něco, co každý ví.
   On se k tomu otevřené hlásí, není to žádné tajemství že je homosexuál, navíc tohle je čistě každého věc.

  • Jeho sexuální orientace je známá poměrně dlouho, ne? Nadpis je „Tim Cook: sedm faktů, o kterých jste možná nevěděli“. Takže jde o klasický skřek opice.

  • I kdyz je to znama vec, porad je to stejne nechutne, ty opico. Asi budes ze stejneho duhoveho testa.

  • Hmm, moudrá reakce. Jenom jsi potvrdil můj odhad, že budeš/jsi jedna z těch tupějších opic.

  • @JP23: Podivej se svoji reakci, h1upaku. Nekdo si dovolil napsat pravdu o tvem bohu, tak tady plives zluc. Sam vis ze Cook to priznal, tak na rozdil od tebe jsem psal jenom overene fakta, a ne urazky.

  • Jenom pokračuj, já se bavím :)) Pravdu o mém bohu? Nebyl to náhodou Tim Cook, který otevřeně přiznal svoji sexuální orientaci hafo měsíců zpátky? Tím, žes nahodil ten pokus o dehonestaci hned v 1. komentu, jsi ze sebe udělal tupou opici. Gratuluji.

  • Ale no tak, přiznej si konečně sám sobě, že jsi taky latentní buzna a nebudeš muset ostentativně dávat najevo svou homofobii ;-)

 2. Chudák Jobs, ten musí v tom hrobě rotovat..

 3. „Nesouhlasí s některými zásadními rozhodnutími Applu“
  Já zase nesouhlasím s většinou jeho rozhodnutí v Applu. Za Jobse měl Apple jakési kouzlo, za Cooka je z toho jen další Samsung chrlící několik nepřekvapivých zařízení ročně. To, že se to pořád prodává je dozvuk kouzla od Jobse, nikoliv jeho zásluha.

 4. Diskuze jak na novinkach.. pogratulujte si, ze se umite tak kvalitne vyblit na netu lidi. Je mi vas lito.

 5. 8)Je to pěknej vycook

 6. Lidé typu j by nikam psát neměli, protože urážky a sprosťárny do diskuzí nepatří. Každý si pak o takovém j udělá obrázek sám

 7. Řekněme ANO Trumpovi

  Jardovi
  Naopak takový lidé by tady měli psát. To co by see zde nemělo psát v článcích jsou teplousci. Psani o buznach je ve většině světa chápáno jako podpora homosexuality a takovou iniciativu teďka před volbami opravdu nepotřebujeme.

  • „Psani o buznach je ve většině světa chápáno jako podpora homosexuality a takovou iniciativu teďka před volbami opravdu nepotřebujeme.“
   wot?????

 8. Homosexualita mi nevadí ale slovo buzna v našem státě zrovna podporu homosexuálů neznamená. Každý to chápe jako urážku, možná na několik v jímek.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).