Domů » Články » Elon Musk: pět faktů, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli

Elon Musk: pět faktů, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli

Připravili jsme pro vás zbrusu nový seriál, ve kterém se vám každý týden pokusíme nabídnout několik méně známých faktů o některé z významných osobností IT světa.

Začneme pravděpodobně nejvýraznější osobou dnešního technologického světa, Elonem Muskem. Ačkoliv je v současnosti považován za velkého vizionáře a ve svých plánech je vesměs úspěšný, jeho životní dráha nebyla vždy jednoduchá. Pojďme se podívat na 5 faktů, které vás možná překvapí!


1) V dětství byl tvrdě šikanovaný a následky si nese dodnes

Elon se narodil roku 1971 v Jihoafrické republice a prožil zde celé své dětství – do Kanady se odstěhoval až v 17 letech. Jeho dospívání nebylo zrovna idylické – jako nejmladší a nejmenší dítě ve třídě byl neustále šikanován, což vyvrcholilo tehdy, když ho skupina dětí shodila ze schodů. Upadl do bezvědomí a skončil v nemocnici. Z celé události si odnesl následek v podobě poškozené nosní přepážky, který se zhoršoval zejména v průběhu dospívání.

Kvůli problémům s dýcháním pak v roce 2013 podstoupil chirurgický zákrok, jenž konečně po mnoha letech problémy vyřešil. V průběhu rekonvalescence také zveřejnil sérii tweetů pod vlivem léků na tlumení bolesti, v nichž mluvil o nápadech týkajících se možných projektů Tesly.

2) Na nájem si přivydělával pořádáním univerzitních večírků

V průběhu studií na Pensylvánské univerzitě bydlel Musk se svým spolužákem Adeo Ressim ve velkém desetipokojovém domě. Na placení nájmu si musel nějak vydělat a tak se rozhodl začít pořádat (zřejmě ne zcela legální) party pro ostatní studenty za drobnou úplatu.

Okna se spolubydlícím zakryli černými pytli na odpadky, vymalovali zdi pestrými barvami a začali s byznysem. U dveří vybírali poplatek pět dolarů, čímž dokonce na jedné party byla pověřena Elonova matka.

Elon v průběhu divokých večírků zásadně nepil a dával pozor, aby se mu průběh akce příliš nevymkl z rukou.

3) Jeden čas pil tři litry Coca-Coly denně. A k tomu nějakou kávu.

Podle vyjádření z roku 2007 bylo v jeho životě období, kdy pracoval 100 hodin týdně. To znamená, že musel nějak těch více než 14 hodin denně zůstat vzhůru. A zvolil tu nejjednodušší možnost – pil obrovské množství Coca-Coly bez cukru a prokládal to příležitostnou kávou.

Elon Musk si dopřává šálek kávy… (Zdroj)

Za nebezpečnou hranici bývá pro dospělého zpravidla označováno 400 mg kofeinu denně, Elon jen v Coca-Cole vypil 336 mg. Celkově tak značně převyšoval tuto hranici, což dle jeho slov vyústilo v dočasnou ztrátu periferního vidění.

4) Byl třikrát ženatý a je otcem šesti dětí

Ačkoliv jeho workoholismus jen těžko nechává nějaký prostor pro osobní život, evidentně i na něj si Musk chvíli najde. V poměrně nízkém věku 46 let už totiž stihl být třikrát ženat a rozveden, přičemž dvakrát se stejnou ženou. Tou je herečka Talulah Riley.

Všech svých šest dětí měl ovšem s první partnerkou, Justine Wilson. Jejich první syn však bohužel zemřel ve věku 10 týdnů na syndrom náhlého úmrtí kojenců. Následujících pět dětí se už narodilo za využití asistovaného oplodnění – nejprve dvojčata a poté trojčata.


5) Má tři občanství, to americké získal až v roce 2002

Jak již bylo řečeno v úvodu, Elon Musk se narodil v Jihoafrické republice, odkud odešel studovat v 17 do Kanady. K jihoafrickému občanství tak získal kvůli studiu v roce 1989 ještě občanství kanadské, k čemuž využil nárok vycházející z faktu, že jeho matka je rodilá Kanaďanka.

Tip: podívejte se na další díly našeho seriálu Neznámá fakta o známých IT osobnostech

Elona Muska ale v současné době asi naprostá většina lidí bez přemýšlení označí za Američana – koneckonců i jeho firmy sídlí v USA. Americké občanství však získal teprve před 15 lety, tedy v roce 2002. V té době však již 10 let žil ve Spojených státech.

Většinu života tedy strávil mimo svou rodnou zemi, což je také zřejmě důvod, proč se nikdy za Jihoafričana nepovažoval.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tedy
Uživatel
Tedy

Zajímavé a víc, že se tomhle dočítáme.
Čekal bych ze si své soukromí více cenní a střeží.
Každopádně si toho člověka velmi vážím, takoví lidé jsou důležitou a nepotvrdila zpráva z E15 ó tom jak je Tesla Motors ve vysoké ztrátě.

jozifek
Anonym
jozifek

doporucuju knihu Elon Musk od autora Ashlee Vance. Je tam popsano hodne detailu a cela kniha se dobre cte. Mnohem lepe se tak chapou soucasna fakt a jeho soucasne jednani.

Marek
Anonym
Marek

Kazdopadne Tesla je v p*rdeli jako jeste nikdy predtim a uz to zacina dochazet i tem tupcum, co na nej doslova hazeli sve penize.

suckme
Anonym
suckme

Zajimavy..akcie za poslednich 12 mesicu stouply skloro o 70% a voni jsou v pr…?
Asi jsou na tom Wal Streetu uplny jelita, zeptejte se Marka, on tomu rozumi!

(investuji jak prase hochu. Kdyby se vybodli na nejakej model 3, Gigafactory, Superchargery a vlastne i R/D, tak jsou v tezkym baliku.)

Tomas
Anonym
Tomas

Kde jste se dočetl takové nesmysly, dejte si pozor na weby, které zřejmě platí konkurnce a snaží se Teslu co nejvíce očernit, jako třeba lžiforum.cz (správny název nechci napsat, ale kdo zná, ví). Je to prostě nečistá hra stávajících automobilek, kterým Tesla tak trošku vypaluje rybník v mnoha oblastech. Díky bohu a Elonovi za to.

Mário
Anonym
Mário

A co dalsie ti tvoja krystalova gula predpovedala? Tesla ma problem co jej ostatny mozu zavydiet a to ze nestiha vyrabat!!! V strate je skoro od zaciatku ale ani slovo nepadlo o bankrote krachu alebo dacom podobnom. Stale nemaju problem ziskat investorov pretoze stale je docela velka pravdepodobnost ze po case zacne produkovat zisk. Ale aj keby tesla padla stale splnila svoje poslanie ale to asi ty nikdy nepochopis.

Ariel
Anonym
Ariel

Jake poslani splnila tesla? :-D

Yegor
Anonym
Yegor

Žvaní z hladu…..

trayz
Anonym
trayz

ukazat lidem moznosti a potencial plne elektrickych aut

Jirka
Anonym
Jirka

Jen takový technický detail. 400mg není nebezpečná hranice. To je pár espress.
Jako o rizikové hranici se mluví o 1000mg.
Smrtelná je 150mg/kg, pro 80kg člověka je to 12000mg.
Zamyslete se nad tím, než to píšete.