TOPlist

Andy Rubin: pět faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

Dnešní díl našeho seriálu věnujícího se slavným osobnostem IT scény bude patřit Andymu Rubinovi. Otci Androidu, nepříteli Steva Jobse a v neposlední řadě zakladateli nadějné společnosti Essential.

Andy Rubin není tak všeobecně známý, jako třeba Bill Gates, ale jeho životní příběh rozhodně zaslouží zařazení do tohoto seriálu.



Bill Gates na snímku z roku 2017



Nepřehlédněte

Bill Gates: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Pojďme se podívat na pět faktů, které jste o Andym možná nevěděli!

1) Je posedlý moderními technologiemi, zejména pak robotikou

Andrew E. Rubin vyrůstal v domácnosti plné nejmodernějších technologií a přístrojů, což ho zřejmě ovlivnilo na zbytek života. Jeho otec totiž vlastnil marketingovou firmu specializující se na propagaci elektroniky, takže se mladý Andy neustále setkával s novinkami mířícími na trh.

Jeho dětské nadšení se rozvinulo na vysoké škole Utica College ve státě New York, kde získal titul z počítačových věd a informačních technologií.

Eric Schmidt, Andy Rubin a Hugo Barra na akci k představení Nexusu 7 (Zdroj)

Relativně krátce po ukončení školy nastoupil do robotické divize firmy Carl Zeiss AG, kde pracoval jako inženýr. Zde si také zřejmě vypěstoval až lehkou posedlost robotikou, které si lze povšimnout už na zápraží Andyho domu.

Místo klasického zámku na klíč totiž najdete na dveřích skener duhovky, a protože s největší pravděpodobností nejste v seznamu autorizovaných uživatelů, budete muset zazvonit. A zvonek je skutečně netradiční — jedná se o robotickou ruku, která po stisknutí tlačítka uchopí paličku a uhodí s ní do velkého gongu, čímž dá vědět o vaší přítomnosti.

2) Práci v Applu získal jako vděk za „záchranu“ zaměstnance společnosti na ostrově

Andy Rubin je neodmyslitelně spjatý s Androidem, ale kariéru začínal v Applu. A okolnosti získání zaměstnání v této firmě jsou značně netradiční.

Andy byl na dovolené na Kajmanských ostrovech, když tu jednoho dne narazil na psychicky otřeseného muže, jemuž nabídl ubytování ve své chatě. Ukázalo se, že se jedná o inženýra Applu Billa Caswella, kterého zrovna jeho přítelkyně po hádce vyhodila z chaty, v níž v letovisku žili.

Jobs Rubina obviňoval z kopírování svého stylu, jistá podobnost by se asi našla. (Zdroj: Joi Ito)

Caswell si dobrého skutku Rubina vážil a když zjistil, že má zájem o práci v Applu, slíbil mu ji pomoci získat, což také učinil.

V Applu následně Rubin pracoval necelé tři roky, během nichž si ostatní zaměstnanci stihli všimnout jeho nadšení pro robotiku. Získal tak přezdívku Android, kterou později hrdě využil pro název své firmy a operačního systému.

3) Google musel zásadně přepracovat první telefon s Androidem, iPhone byl totiž lepší, než čekali

Android Inc. vznikl jako samostatný startup v roce 2003, ale už po dvou letech ho „pohltil“ Google za cenu okolo 50 milionů dolarů (cca 1,06 miliardy Kč).

Firma Android několik měsíců před akvizicí opustila záměr vytvořit operační systém pro videokamery a zaměřila se na tvorbu systému pro chytré telefony, který měl konkurovat zejména dnes již mrtvému Symbianu.

V Googlu se tedy tvrdě pracovalo na vývoji nového systému a v roce 2006 média spekulovala o tom, že již brzy představí internetový gigant svůj vlastní telefon. V témže roce vznikl i první prototyp, jenž minimálně vzhledem připomínal zařízení Blackberry.

Jeden z prvních prototypů HTC s Androidem (Zdroj)

Ovšem v roce 2007 přišel iPhone s na tu dobu zcela revolučním přístupem, který byl jednoduše o několik kroků dál, než snahy Googlu.

Rubin popisuje, že sledoval online přenos konference Applu při jízdě v taxíku. Když viděl, s čím Apple přišel, donutil řidiče zastavit a beze slova představení dokoukal. Pak prý pronesl něco ve smyslu, že „tedy ten telefon asi představovat nebudou“.

A skutečně nepředstavili, prvním zařízením s Androidem se stalo až HTC G1 o rok později. Google přitom samozřejmě věděl, že Apple přijde se smartphonem, ale jednoduše nečekali, že bude tak dobrý. V porovnání s ním prý připravovaný model Googlu vypadal dle Rubina „jako z devadesátek“.

4) Steve Jobs nebyl z Androidu nadšený, Rubina nazval „arogantním z**dem“

Když konečně HTC ve spolupráci s Googlem telefon představilo, Jobs byl prý vzteky naprosto bez sebe. Vedoucí trio Larry Page, Sergey Brin a Eric Schmidt totiž Jobsovi tvrdili, že Android bude úplně odlišný a nebude se jednat o přímou konkurenci iPhonu. A Steve jim z nějakého důvodu až do představení HTC G1 věřil.

Jobs dokonce údajně nazval před přáteli Rubina „velkým arogantním z**dem“ a Android „zk**rvenou kopií jejich práce“. Problém se rozhodl řešit svoláním společného jednání vedení obou společností, na nějž skutečně obě strany dorazily.



Steve Jobs



Nepřehlédněte

Steve Jobs: osm faktů, o kterých jste možná nevěděli

Přesný záznam o průběhu jednání neexistuje, ale svědci později líčili, že celý průběh byl velmi osobní. Jobs při něm prý řval na Rubina, že ho absolutně kopíruje, snaží se vypadat jako on, mluvit jako on, mít ten stejný sestřih, stejné brýle a identický styl.

Možná i tato agresivita přiměla Google v podstatě „kývnout“ na všechny požadavky Applu, takže z Androidu byly odstraněny některé multitouch funkce (třeba pinch–to–zoom), byl změněn způsob odemykání a podobně. Jobs si údajně i diktoval, jakým způsobem je přesně má Google nahradit.

Tato „kapitulace“ Googlu naštvala pro změnu Andyho Rubina, který byl přesvědčen, že Apple nevymyslel to, co si nárokuje, a Google to má jak dokázat. Celá roztržka málem vyvolala i odchod Rubina z Googlu.

Rubin řeční na obědě s novináři (Zdroj: karitsu)

Andy dokonce nějakou dobu měl ve své kanceláři protestní ceduli s nápisem „STEVE JOBS STOLE MY LUNCH MONEY“. Nutno ovšem říci, že Google nakonec dal na Rubina, a všechny sporné funkce poměrně brzy zase přidal, ačkoliv ho to stálo několik žalob.

5) Není zcela spokojen se směřováním Androidu, ale respektuje zásluhu Googlu o jeho rozšíření

Rubin stál do roku 2013 v čele vývoje Androidu, pak se rok věnoval robotické divizi Googlu a následně firmu opustil zcela, aby se mohl věnovat svým vlastním projektům, mezi něž patří například Essential.







Nepřehlédněte

Recenze Essential Phone: bezrámečková stylovka se šrámy na duši

Ke svému „dítěti“ však není nekritický, řekl například, že Google potřebuje ještě tvrdě pracovat, aby dostal Android na správnou cestu a v minulosti také nepřímo kritizoval vývoj hlasového asistenta Google.

V době, kdy Apple přišel se svou Siri totiž řekl, že si nemyslí, že by měl smartphone sloužit jako asistent uživatele. Telefon prý vždy sloužil ke komunikaci s jinou osobou na druhé straně, a nikoliv přímo s telefonem samotným. Asi tak není příliš nadšený z toho, že Google svého hlasového asistenta poměrně vehementně prosazuje nejen do chytrých telefonů.







Nepřehlédněte

Sergey Brin & Larry Page: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Jinak je ale ke Googlu velmi smířlivý a dle vlastních slov si uvědomuje, že za masivním rozšířením Androidu stojí právě Google, který dokázal zajistit udržitelný business model. V začátcích se totiž musel Android spoléhat na spolupráci s operátory, což zdaleka neposkytovalo takové příjmy, jako zisky z reklam a dalších provizí spjatých s ekosystémem Googlu.

Android navíc podle něj nyní kopírují konkurenti, což je také znakem toho, že vývoj postupuje vesměs dobrým směrem.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku