Domů » Články » LG v mobilním světě: spousta inovací a přešlapů, které vedly ke krachu

LG v mobilním světě: spousta inovací a přešlapů, které vedly ke krachu

Společnost LG dnes oznámila, že ukončuje činnost svojí mobilní divize. Nutno podotknout, že se nejedná o žádné velké překvapení; Korejci na výrobě smartphonů prodělávali nepřetržitě od 2. kvartálu roku 2015 až dodnes. Mobilní divize tak byla prodělečná téměř šest let a její ztráty mnohdy „gumovaly“ úspěchy ostatních odvětví, kterým se LG věnuje.

LG Velvet 27

Ještě na začátku loňského roku společnost sebevědomě prohlašovala, že do konce letošního roku uvidíme mobilní divizi opět v černých číslech, namísto toho však přišla studená sprcha – nejprve se začal hledat kupec nebo investor, námluvy však byly neúspěšné. LG si patrně svoji mobilní divizi cenilo na víc, než byly potenciální zachránci ochotní dát. Koneckonců, vy byste investovali velké peníze do šest let ztrátového podniku?

Značka LG přitom měla ještě před několika lety ve světě mobilních telefonů skvělý zvuk a její vývojové centrum přicházelo se zajímavými nápady; v některých oblastech dokonce LG slavilo prvenství mezi všemi značkami. Ne všechny však byly přijaté s nadšením.

Poprvé s kapacitním displejem

Vzpomeňme například na smartphone LG KE850 Prada z prosince roku 2006, který jako vůbec první přišel s kapacitní dotykovou vrstvou nad displejem. Sice ještě neuměla vyhodnocovat vícedotyková gesta, avšak oproti tehdejším odporovým obrazovkám se jednalo o obrovský skok kupředu. Bohužel pro LG byl o měsíc později odhalen iPhone a na LG Prada už si dnes vzpomene málokdo.

LG Prada 3

Nudle už v roce 2009

Drtivá většina dnešních telefonů má obrazovku přibližně o poměru stran 20:9 nebo ještě užším. I když je nastavení tohoto trendu připisováno společnosti Sony, ve skutečnosti to byla společnost LG, která už v roce 2009 představila smartphone BL40 New Chocolate s poměrem stran 21:9.

LG Chocolate

Natáčíme video. Chcete Full HD, slow motion nebo 3D?

LG se nebálo inovovat i v oblasti záznamu videa. LG KU990 Viewty z roku 2007 například dokázal zaznamenat 4× zpomalené video, a to v rozlišení 360p při 120 fps. Zajímavý smartphone byl i LG Optimus 2X z roku 2011, který jako vůbec první uměl zaznamenávat video ve Full HD rozlišení. A když už tento model zmiňujeme, věděli jste, že je zapsán v Guinessově knize rekordů jako první telefon s dvoujádrovým procesorem?

LG to zkusilo i s natáčením 3D videa, smartphone LG Optimus 3D jej dokonce uměl i zobrazit na displeji. Tato technologie se však příliš neuchytila, dokonce ani na televizorech.

Pod praporem Google

Na LG také budeme vzpomínat jako na výrobce některých legendárních smartphonů Google Nexus. Nejzajímavější byl patrně hned první Nexus 4, neboť v roce 2012 nabídl perfektní mix vlastností za rozumnou cenu – nabídl například vlajkový čipset Qualcomm Snapdragon S4 Pro a byl vůbec prvním Android telefonem s bezdrátovým nabíjením. LG následně ještě vyrobilo modely Nexus 5 a 5X.

Vlajkové smartphony plné skvělých vlastností

Z řady LG Optimus G se nakonec vyklubala vlajková řada LG Gx, která přinesla do světa smartphonů několik prvenství a skvělých vlastností. Velmi oblíbený byl například smartphone LG G3, který byl vůbec prvním široce dostupným telefonem s Quad HD displejem. Jeho nástupce byl neméně zajímavý, neboť byl variantně nabízen s velmi elegantními koženými zády. K tomu si přičtěme vysoký výkon, podporu bezdrátového nabíjení nebo slušný fotoaparát, a rázem bylo zaděláno na úspěch.

Záda, která se uměla opravit

Lehkou odbočkou z řady byl smartphone LG G Flex z roku 2013, který zaujal hned ve dvou věcech – měl prohnutý displej a také záda speciální vrstvou, která dokázala pouhým třením odstranit drobné škrábance. Je vlastně s podivem, že jsme se této technologie nedočkali i u dalších telefonů.

Modularita, která se příliš nepovedla

Pověst řady LG Gx doslova pokazil smartphone LG G5 z roku 2016, který nabídl netradiční modulární konstrukci. Výměna modulů ovšem byla dosti komplikovaná a nepřinášela žádné velké benefity, pouze přidělávala vrásky svým nepříliš povedeným zpracováním. Na druhou stranu LG G5 byl velmi dobrým fotomobilem, neboť kromě klasické 16Mpx kamery disponoval ještě širokoúhlou čočkou s úhlem záběru 135°.

Sekundární displej a Quad DAC převodník

LG zkoušelo experimenty i ve své sekundární řadě vlajkových smartphonů LG V. Hned první model LG V10 překvapil sekundárním displejem umístěným nad hlavním zobrazovačem, audiofily navíc potěšil 32bitový Hi-Fi DAC převodník. Obě položky si našly cestu i do nástupnického modelu V20, který potěšil i armádní odolností MIL-STD-810G.

Když jeden displej nestačí

V posledních letech se LG snažilo především rozšiřovat obrazovku svých telefonů, aniž by tím utrpěla jejich velikost. Prvním krokem byl sekundární displej Dual Screen, který šlo připnout k posledním vlajkovým modelům značky. Experimentální smartphone LG Wing měl dokonce sekundární displej přímo na svém těle, přičemž k jeho odhalení byla použita velmi netradiční otočná konstrukce.

lg wing 12

Dalším krok rozšiřování základní obrazovky měl přinést rolovací displej u chystaného modelu LG Rollable, ovšem toho se už bohužel nedočkáme.

LG Rollable 2
LG Rollable v otevřeném stavu

Ani to všechno nakonec nestačilo

Jak je z textu výše patrné, LG se rozhodně nebálo ve světe mobilních telefonů experimentovat a nabízet ve svých zařízeních hromady inovací. Bohužel ani to však nestačilo mobilní divizi k ziskovosti, což má na svědomí hned několik faktorů.

Jedním z nich je například takřka neviditelný marketing a omezená dostupnost telefonů na některých trzích včetně toho českého. Vlajkové smartphony LG sice nabízely velmi atraktivní poměr ceny a výkonu, ovšem právě na úkor výdajů do marketingu. Lidé, kteří mobilní svět příliš nesledují, prakticky vůbec neměli tušení, že LG ještě vůbec mobily vyrábí.

LG to také příliš neumělo ve střední třídě, ve které telefony korejské značky nedokázaly bojovat s dravou čínskou konkurencí. Zatímco ostatní značky se snaží zúročovat v levných telefonech technologie ze starších vlajek, střední třída od LG byla velmi nemastná a neslaná a v konkurenci zanikala. Společnost LG také nebyla příliš pružná v softwarové podpoře, byť tato oblast patrně není pro běžného uživatele příliš podstatná.

Na konec přidám ještě osobní pohled na životnost telefonů LG. Když po dvou až třech letech obvykle měním telefon, snažím se vdechnout tomu stávajícímu ještě druhý život – pošlu jej dál v rodině nebo jej nabídnu na bazaru. S telefony LG se mi to ovšem nepovedlo ani jednou:

 • LG G4 mi po záruce umřel na bootloop problém, kdy jej nebylo možné kvůli nekonečné smyčce restartů spustit. Jednalo se o výrobní problém telefonů LG s čipsetem Qualcomm Snapdragon 808, kvůli kterému byla firma v USA dokonce žalována.
 • U LG Nexus 5X se mi nafoukla baterie do takových rozměrů, že se od telefonu začal oddělovat zadní kryt od displeje.
 • U LG V30 mi nejdřív přestal fungovat jack (řešením bylo zakoupení bezdrátových sluchátek), poté se začaly objevovat problémy s citlivostí dotykové vrstvy displeje, které vygradovaly v totální nepoužitelnost telefonu – stačilo, aby centimetr nad displejem proletěla moucha, což bylo vyhodnoceno jako dotyk.

Nevím, jak na tom jsou telefony LG s životností obecně, ale pokud má většina uživatelů podobnou zkušenost jako já, patrně by si po první nebo druhé zkušenosti další telefon této značky nekoupili.

Budeš nám chybět, LG

I přes tyto zkušenosti vnímám konec LG v mobilním světě jako velkou ztrátu. Telefony této korejské značky přinášely zajímavé inovace, a v posledním roce to vypadalo, že se mobilní divize LG nadechuje k novému životu. Smartphony LG Velvet nebo Wing byly recenzenty dobře přijaté a velké naděje vzbuzoval i chystaný rolovací telefon. Bohužel vedení LG zlomilo nad svojí mobilní divizí hůl a namísto další nejisté restrukturalizace se odhodlalo k ráznému kroku. Budeš nám chybět, LG.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Díky za tento článek, pěkné shrnutí o jedné z ikon mobilní historie. I když jsem LG nikdy nevlastnil, tak určitě zaslouží uznaní za inovace, narozdíl od čínských kopírek

 2. nevím, nevím...

  Paráda, že si někdo dal s tímhle práci.

 3. Tak tedy sbohem LG, měl jsem tu značku rád. Ale to co poslední roky předváděli bylo na flákanec.

 4. Som zvedavý ako dopadne trh o 5-10 rokov, ktorá tradičná značka vymizne z trhu…Sony sa drží zubami nechtami, HTC už je teraz mŕtve..Samsung s Applom vyzerajú byť nesmrteľné avšak čo sa týka inovácií tak je to ich slabé miesto a oveľa viac ich začína prinášať Xiaomi a Oppo…

  PS ku LG: Škoda že ich nikto neodkúpil, možno by sme sa dočkali smartfónov s lepšou SW podporou.

  • A kdo by je měl odkoupit? Samsung , Microsoft? Ani jeden to nemá zapotřebí… a aby je odkoupil Foxconn a ta značka naprosto ztratila důstojnost, jako třeba Nokia nebo Blackberry… je lepší, když umře.

  • Suhlasim- Sony je dalsi adept.

  • Co prinasi Xiaomi a Oppo za inovace, kde Samsung a Apple stagnuje?

  • lukass71: notch :D

  • Johny: Jakoze to vysouvaci reseni nebo ta polofunkcni pod displejem? :D

  • Ano, Lg nám bude chybět, ne všem ale mě určitě ano. Mám s jejich telefony dobrou zkušenost a tento komentář píšu na tabletu LG G Pad 8.3 který mi stále funguje i po 8 letech, stejně tak LG G4 které mi stále funguje po 6 letech a ano i u mě se projevil bootloop a to 11 dní po záruce.Tak jsem telefon vzala do LG shopu v Praze na Harfě a požadovala opravu kvůli výrobní vadě a bylo mi vyhověno a za 14 dní telefon s novou základovou deskou a displejem vrácen s tím že byla reklamace uznána.Takže jako zákazník jsem byla spokojena a další 4 roky telefon používala.Ano i já jsem na chvíli od Lg utekla když místo krásné LG G8 k nám poslali G8s s obludným výřezem v displeji tak jsem koupila Xiaomi mi 9t. To byl sice kvalitně zpracovaný telefon ale Miui mě trápilo každý den a navic mi telefon sám nahrával hovory a při telefonování se vždy nevypnul displej a spouštěli se různé aplikace atd. Dnes je to tři týdny co jsem koupila LG Wing a upřímně ikdyz nemá 120hz displej tak to je pecka a nelituji ani jediné koruny co jsem za něj dala.LG je unikátní v tom že si jelo vždy svojí cestou ,jejich telefony nejsou stejné placky jako stovky jiných. A dalo mobilnímu průmyslu hodně inovací jen si vzpomeňte kdo první v telefonech používal širokouhlé foťáky a jak dlouho trvalo konkurenci než je začaly dávat také a dnes je mají téměř všechny mobily a to je jen jeden příklad.
   Takže moje telefony LG G2, LG G4 , LG Wing bohužel poslední,snad mi dlouho vydrží. Xiaomi už nikdy nekoupím po roční zkušenosti i kdyby byl ze zlata.

 5. Nebudes nam chybet. Sam jsem mel zminicany LG Optimus 2X a ac to byl super telefon, pohrbilo ho LG naprostou absenci aktualizaci. Vlajkova lod a na update se cekalo tak dlouho, az to clovek vzdal. To same se opakovalo pozdeji. Jedinej obstojnej byl snad G2, G3 a G4 ale opet pouze po strance samotneho telefonu, aktualizace mizerie. No a dale uz to byly jen nesmysly, padla a predrazena padla bez aktualuzaci. Plus posledni roky total bez reklamy, nebyli u operatoru, proste nic. Nedivim se, ze skoncili a vlastne me to ani moc nemrzi, u me osobne byli mrtvi tak 2 roky…

  • LG a predrazene?? To je hadam to jedine co LG nie je. Pri uvedeni na trh boli boli vzdy bud lacnejsie alebo kopirovali cenu Samsungu. A po roku boli vzdy najlepsou kupou. Novu G7 som po roku od jej vydania kupil za 270€. A pred mesiacom som kupil novu V60 s dual displejom za 600€.

  • Posledni nepredrazene LG bylo G2. Pak LG ztratilo soudnost.

 6. Já myslím, že to bylo právě tím, jak se LG snažilo inovovat a být jiný. Jenže BFU nemá rád přílišné změny, proto se Applu a Samsungu tak daří.

  • No já spíš myslim, že to bylo tím, že telefony vždycky představovali jako první a kdokoliv přišel po nich, tak je vždycky předběhnul co do výkonu, foťáku atp. Spousta z těch inovací, jako 3D, nerezistentní displeje… To LG vždycky vyvinulo a pak přišel někdo další, kdo to klidně celý vzal a nacpal to do svýho telefonu s lepšími parametry.

 7. Můžu potvrdit. G3 i G6 samej problém.

 8. Software podpora toť otázka, v současné době zcela nezbytná věc, obrovské hrozby že všech stran, jen obyčejné bezpečnostní záplaty zcela určitě nestačí, životnost zejména top modelů smartfonů musí být delší a né jen 2 roky, ceny jsou již příliš vysoké a nadale stoupají. Proto např firma Samsung přistoupila na změnu v aktualizacich. Nemohu souhlasit, že softwarové aktualizace jsou nepodstatné.

  • Jakub Karásek

   Však já netvrdím, že softwarové aktualizace jsou nepodstatné. Toto tvrzení platí z pohledu běžného Franty uživatele (BFU), který se každé aktualizace spíš bojí a je rád, když jej telefon ničím neobtěžuje. Těch, kdo si nekoupili telefon LG kvůli nepružné aktualizační politice, je minimum.

 9. Nojo, LG G4.. pamatuju jak se mi na něm strašně líbily ty kožený záda, nakonec sem si ho koupil a po asi třech měsících se mi kůže začala totálně olupovat a nakonec stejně chcípnul na bootloop. Od tý doby sem si říkal, že koženej kryt na telefonu nemůže přece nikdy vydržet každodenní nošení v kapse, ale nakonec sem si koupil originál kryt na iPhone, za tehdy podle mě absurdních 1200 korun a myslel si, že vydrží nejspíš podobně dlouho. Drží už ale přes čtyři roky neustálýho nošení a bez jedinýho poškození, což doteď nechápu :D

 10. Škoda, LG jsem měl rád a doufal jsem, že zase přijdou s mobilem, který si budu chtít koupit. Roky jsem měl G3 a spokojeně užíval, dodnes funkční, ač už jen uskladněný. Stávajícím telefonem je V30 s kterým jsem také spokojen a s ohledem na situaci na trhu se bude nahrazovat těžko.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).