Společnost LG má dlouhodobě problémy s odbytem svých telefonů, avšak korejská firma zatím svoji mobilní divizi nehází do žita. Začátkem května byl představen smartphone LG Velvet, který lze vnímat jako první vážný pokus o restart. V LG se tedy rozhodli, že řady G a V zcela zruší a nahradí je novými modely s odlišným designem a zapamatovatelnějšími jmény. LG Velvet tak sází na velmi protáhlý displej a atraktivní design.
Novinka spadá do segmentu vyšší střední třídy a zaujme podporou 5G sítí, rychlým drátovým i bezdrátovým dobíjením, voděodolností s krytím IP68 a armádní certifikací MIL-STD-810G, 3,5mm audio výstupem pro sluchátka nebo trojicí zadních fotoaparátů.
- LG Velvet sází na protáhlé tělo a atraktivní design
- Má slušnou výbavu, voděodolné tělo, bezdrátové dobíjení a podporu 5G
- Snapdragon 765G bohužel nepatří mezi špičku, stejně jako doplňkové fotomoduly
LG Velvet se na našem trhu prodává za doporučenou cenu 15 999 Kč včetně DPH. Jaké další vlastnosti smartphone nabízí, jak fotí a jaký na nás udělal dojem? To a mnohem víc se dozvíte v naší podrobné textové i video recenzi.
Videorecenze LG Velvet
Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu
Obsah balení
Prodejní balení nabízí vše potřebné. V krabičce se nachází samotný telefon, metr dlouhý USB-C kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu a 16,2W napájecí adaptér.
Povedený design a v hlavní roli protáhlé tělo
V úvodu jsem zmínil, že se značka LG snaží o jakýsi restart své mobilní divize, což s sebou přináší i změnu designu. Troufám si tvrdit, že Velvet poznáte na první pohled, ba co víc, tento smartphone vás svým vzhledem opravdu zaujme. Výrobce vsadil na trochu nezvykle podlouhlé tělo, které tak trochu připomíná Sony Xperia 1 II. Za netradiční proporce (167,2 x 74,1 x 7,85 mm) může především displej s poměrem stran 20,5:9, ale také o něco tlustší spodní i horní rámeček nad zobrazovačem.
Bystrý čtenář si jistě povšimne, že delší okraje obrazovky jsou mírně zakřivené, což při používání nijak nevadí, a navíc takovéto mírné zaoblení působí velice elegantně. O něco méně potěší kapkovitý výřez v displeji pro selfie kamerku. Nad ní je ještě umístěn sluchátkový reproduktor, jenž rovněž slouží jako stereo doplněk k hlavnímu reproduktoru.
Rám telefonu je kovový a působí dosti prémiově. LG musím pochválit za symetrii, která je viditelná na mnoha místech. Již jsem zmínil rámečky okolo displeje, ale také přední a zadní sklo má identické zaoblení po stranách, což nejen skvěle vypadá, ale také díky tomu telefon perfektně padne do ruky. Kovové strany zařízení jsou díky tomu příjemně tenké.
Prémiový vzhled a voděodolné tělo
V rozích je rám rozšířen, což přidává telefonu na hranatosti. Stejně tak jsou spodní a horní strany rovné, což opět dotváří hranatější vzhled, který se mě osobně velice líbí. Vespodu potěší přítomnost 3,5mm audio výstupu na sluchátka, zdířky USB-C a hlasitého reproduktoru.
Rozložení hardwarových tlačítek je klasické, avšak na levém boku se nachází jedno navíc, jehož stiskem se aktivuje hlasový asistent Google. Na horní straně ještě našel své místo šuplíček pro jednu nanoSIM a jednu paměťovou microSD kartu, takže tento smartphone bohužel není dual SIM.
Záda jsou skleněná a mají příjemný sametový povrchy, avšak i ten je dost kluzký a lesklý, takže na něm rády ulpívají otisky prstů. Telefon se velice dobře drží v ruce a pochválit musím za velice příznivou hmotnost 180 gramů a tenké tělo. Výrazným prvkem zad je trojice fotoaparátů, kde dva z nich jsou schovány přímo pod zadním sklem.
Hlavní fotoaparát vystupuje nad povrch jen nepatrně. Doplním, že telefon je voděodolný a prachuvzdorný s certifikací IP68 a také splňuje vojenský standard MIL-STD-810G. LG Velvet by měl být na českém trhu dostupný v námi testované bílé variantě a dále v šedé a zelené barvě.
Na displej je radost pohledět
LG Velvet nabízí obrovský 6,8palcový displej s protáhlým poměrem stran 20,5:9. Rozlišení Full HD+ (2340 x 1080 pixelů) je více než dostatečné (jemnost 395 pixelů na palec). Cinematic OLED panel je po delších stranách mírně zakřivený, což je velice příjemné. Displej je chráněn odolným krycím sklem Gorilla Glass 5, podporuje HDR10+ a zabírá slušných 88,6 % přední plochy.
Zobrazovací schopnosti displeje jsou naprosto perfektní a nemám k nim žádné výhrady. Výborné jsou pozorovací úhly, čitelnost na přímém světle, barevná věrnost a kontrast. Nechybí automatická regulace jasu, pohodlný vzhled (filtr modrého světla), noční (tmavý) režim prostředí nebo vylepšení pro videa pro jasnější a živější barvy.
Telefon lze probudit dvojím poklepáním na displej a uvítáte i možnost přizpůsobit si teplotu barev a režim displeje. Také nechybí oblíbený Always-On displej, který si lze libovolně přizpůsobovat tak, aby zobrazoval vše, co potřebujete (například i rychlé přepínače, včetně ikonky pro spuštění fotoaparátu nebo svítilny). Displej je opatřen dotykovou vrstvou, která podporuje stylus od Wacomu s rozpoznáváním 4 096 úrovní přítlaku.
Čtečka otisků prstů v displeji by mohla být rychlejší
Telefon disponuje optickou čtečkou otisků prstů v displeji. Snímač je na můj vkus umístěn dost nízko, což při odemykání není příliš pohodlné. Čtečka také není příliš rychlá, respektive představoval bych si odemykání o něco rychlejší.
Občas se také stává (cca jednou z deseti pokusů), že čtečka váš prst nerozpozná a někdy dokonce i několikrát za sebou. Přívětivé je, že na senzor nemusíte nijak tlačit. Pokud byste chtěli odemykat telefon pomocí skenu obličeje, tak vás musím zklamat, protože touto funkcí Velvet nedisponuje.
Hardwarová výbava na slušné úrovni
LG osadilo tento smartphone 7nm procesorem vyšší střední třídy – Qualcomm Snapdragon 765G (1 x 2,4 GHz Kryo 475 Prime, 1 x 2,2 GHz Kryo 475 Gold a 6 x 1,8 GHz Kryo 475 Silver). Čipset doplňuje grafický čip Adreno 620 a plně dostačujících 6 GB operační paměti. Úložiště nabízí kapacitu 128 GB, které je dále možné rozšířit o microSD kartu.
Smartphone jistě nepatří k těm nejvýkonnějším v dané cenové relaci, což dokazuje i benchmark AnTuTu (v8), ve kterém Velvet získal něco přes 297 tisíc bodů. I přesto musím říct, že na většinu úkonů je výkon dostatečný a chválím za perfektně optimalizovaný systém.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 167,2 × 74,1 × 7,9 mm, hmotnost: 180 g, zvýšená odolnost: IP68 a MIL-STD-810G
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
LG Velvet podporuje sítě 5G, což ve vyšší střední třídě není zcela běžné, nicméně u kusů z volného trhu zatím 5G nevyužijete (neplatí pro telefony od operátorů) Zřejmě jde o stejný problém, se kterým se potýkají například modely Realme 7 5G, X50 Pro 5G, X50 5G či Poco F2 Pro z volného trhu. Všechny sice sítě páté generace podporují, ale softwarově jsou blokovány.
Podle mých informací za toto omezení mohou chybějící výsledky aukce, jelikož pouze pro DSS (Dynamic Spectrum Sharing) se to výrobcům nevyplatí dělat – pak by 5G fungovalo jen v pásmech sdílených se 4G. Částečně to tedy může záležet i na tuzemské legislativě (jakmile bude otestované i 5G SA, měli bychom se dočkat aktualizace, která 5G zpřístupní). Výše uvedené neplatí pro kusy prodávané přímo u operátorů, u nich 5G funguje.
Dále nechybí GPS, Wi-Fi 5, nové Bluetooth 5.1 a NFC. Velvet také velice slušně hraje a navíc je doplněn o LG 3D Sound Engine, který pomocí umělé inteligence analyzuje přehrávaný zvuk k dosažení co nejlepšího zvukového zážitku a věrné reprodukce.
Dlouhá výdrž i podpora bezdrátového nabíjení
Uvnitř zařízení se ukrývá akumulátor s poměrně vysokou kapacitou 4 300 mAh. Díky němu telefon zvládá i při náročnějším používání jeden den na jedno nabití. Při běžném provozu se dostanete na výdrž okolo jednoho a půl dne a méně nároční uživatelé budou nabíjet ob den. Správa napájení mimo jiné funkce nabízí základní a maximální úsporný režim.
Telefon také podporuje rychlé 25W nabíjení Quick Charge 4.0, avšak v balení se nachází pouze 16,2W napájecí adaptér, které telefon nabije z 0 na 50 % za 45 minut a do plna to trvá další hodinu a 20 minut. Velice chválím, že smartphone podporuje bezdrátové nabíjení s maximálním výkonem 9 W, avšak reverzní nabíjení chybí.
Android 10 s povedeným uživatelským prostředí
LG Velvet běží na operačním systému Android 10 s vlastní uživatelskou nadstavbou. Systém je bleskurychlý a vzhledově velice povedený. Prostředí lze ovládat gesty a nechybí v něm několik funkcí a aplikací navíc.
Vedle užitečných nástrojů je v telefonu předinstalováno několik her a dalších aplikací (např. Booking.com). Hráči uvítají Centrum her, které jim nabízí několik užitečných herních nástrojů. Prostředí je opravdu velmi uživatelsky přívětivé a také máte možnost si jej přizpůsobovat k obrazu svému.
Desktop mode à la Samsung DeX
Vítanou funkcí je tzv. Desktop Mode, což je menší napodobenina režimu DeX, jenž můžete znát ze smartphonů Samsung. Tento režim vám umožňuje připojit telefon k monitoru skrze redukci z USB-C na HDMI.
Poté stačí připojit klávesnici a myš a můžete pracovat na velké obrazovce monitoru s Android aplikacemi v oknech jako na klasickém desktopovém systému. Nicméně na pohodlnou práci tento režim zatím není, ono se není čemu divit, když běží na telefonu s nižším výkonem.
Oproti DeX je tento mód (zatím) o dost pozadu, protože se občas seká a nenabízí tolik funkcí, avšak designově se k němu velice blíží. Mnohem příjemnější na používání je funkce pro zrcadlení obrazovky telefonu na monitor.
Fotoaparát a záznam videa
LG Velvet nabízí na zadní straně hned tři fotoaparáty. Hlavní se může chlubit vysokým rozlišením 48 MPx a velmi dobrou světelností f/1.8, avšak chybí mu optická stabilizace obraz, což se projevuje zejména za horších světelných podmínek.
Dále se na zádech nachází 8MPx širokoúhlý fotoaparát (120°) se světelností f/2.2 a fixním ostřením. Třetí je 5MPx hloubková kamerka.
Přední selfie kamerka dostala rozlišení 16 MPx (f/1.9). Hlavní fotoaparát nabízí „vylepšení“ pomocí umělé inteligence, HDR, portrétní režim, režim nálepka (3D AR), noční vidění a ruční fotoaparát (profesionální mód).
Hlavní fotoaparát
Narovinu říkám, že jediným použitelným fotoaparátem je ten hlavní. Širokoúhlý snímač, není příliš kvalitní a svými snímky tak příliš neohromí. „Širokáč“ je holt taková „nouzovka“, když chcete vyfotit nějaký rozměrný objekt.
Kvalita fotografií z hlavního fotoaparátu je ale za dobrých světelných podmínek dosti slušná. Velmi dobře si vedou makro snímky, u kterých hlavní snímač umí krásně a přirozeně rozmazat pozadí. U makro snímků musím pochválit i slušnou míru detailů. Hlavní fotoaparát volí přirozené barvy, i když někdy je obloha trochu modřejší. Občas se také stává, že fotografie není ostrá po celé své ploše.
Rychlost ostření je přijatelná. Snímky s HDR jsou na první pohled dosti odlišné od těch bez vysokého dynamického rozsahu. Osobně se mi některé HDR snímky líbí, ale mnohé jsou dosti „vyumělkované“. Při použití umělé inteligence, která je ve výchozím stavu zapnutá, jsou fotky o poznání živější.
Fotografie pořízené portrétním režimem jsou obstojné, ale ne perfektní – chybí jim zejména věrnost a míra detailů. V aplikaci fotoaparátu je přítomný i přepínač pro dvojnásobné přiblížení, které lze považovat za jakýsi hybridní zoom, protože se jedná o upravený výřez z hlavního snímače. Dvojnásobné přiblížení je vcelku ucházející a je překvapivě detailnější než obyčejný výřez z hlavního fotoaparátu.
Focení v noci a “noční vidění”
Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera se u fotografií začíná objevovat poměrně dost šumu a neostrosti, protože hlavní snímač není opticky stabilizován. V aplikaci fotoaparátu nenajdete klasický noční režim, ale noční vidění.
Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde
V tomto režimu se vyfotí fotografie za stejný časový okamžik, avšak s o něco lepšími výsledky, které ale na první pohled nejsou příliš viditelné. V tomto módu lze také zvyšovat a snižovat intenzitu jasu, což se může v některých situacích hodit. Celkově se ale noční snímky nemohou rovnat s konkurencí.
Slušný záznam videa
LG Velvet zvládá nahrávat video maximálně ve 4K rozlišení při 30 fps, ve kterém bylo pořízené i testovací video. Nicméně o něco lepších výsledků dosáhnete při Full HD rozlišení (30fps), kdy je velice účinná stabilizace obrazu a můžete využít i širokoúhlého fotoaparátu. Nechybí ani funkce pro super stabilizaci, avšak tím dojde ke snížení kvality videa, protože se při této funkci používá „širokáč“.
Telefon také disponuje funkcí pro přiblížení a zvýraznění zvuku. Ultra detailní zvuk dokáže uspokojit i fanoušky ASMR. Funkce Voice Bokeh a AI Noise Recognition umí oddělovat hlas od okolního šumu. Obecně je kvalita záznamu z hlavního fotoaparátu dobrá, video má pěkné barvy a ostrost a šum jsou v přijatelné rovině. Menší výtku mám k rychlosti přeostřování a k ostření obecně, které by mohlo být u videa rychlejší a přesnější.
Závěrečné hodnocení
LG Velvet mne příjemně oslovil. Líbí se mi zejména jeho netradiční a atraktivní design, který zahrnuje kvalitní zpracování, voděodolnost IP68, certifikaci MIL-STD-810G nebo špičkový displej. K němu nemám žádné výhrady, snad jen rámečky by mohly být o něco tenčí a výřez se také nemusí každému líbit.
Čtečka otisků prstů by mohla být rychlejší a stejně tak mi vadí absence skenu obličeje, na který jsem si již u většiny smartphonů zvykl. Na druhou stranu musím pochválit za zachování 3,5mm audio výstupu a za slušně hrající stereo reproduktory.
Výdrž baterie je výborná a náročnější den jsem s tímto telefonem vždy bez problémů zvládl. Dalším plusem je podpora rychlého a bezdrátového nabíjení, avšak velmi zamrzí pomalejší nabíječka v balení. Plno uživatelů ocení i slot na paměťové karty, akorát druhou SIM kartu tento telefon nepodporuje. I přes větší rozměry se Velvet pohodlně drží a příjemná je zejména tloušťka a hmotnost zařízení.
Operační systém je velmi rychlý a uživatelské prostředí velice přívětivé. Hlavní fotoaparát fotí a natáčí vcelku dobře, ale v dané cenové kategorii se najdou i lepší fotomobily. Širokoúhlý fotoaparát nepodává nejlepší výsledky a fotografie za horších světelných podmínek také nejsou nejlepší.
Celkově je LG Velvet určen pro zájemce, kteří hledají velký telefon se super displejem, s atraktivním vzhledem a bohatou výbavou a příliš nelpějí na nejlepším fotoaparátu a nejvýkonnějším čipsetu. Mezi hlavní konkurenty patří Samsung Galaxy S10+, Google Pixel 3XL, Motorola Edge, Xiaomi Mi Note 10 (Pro), Realme X3 SuperZoom, OnePlus 7T, Sony Xperia 5 nebo očekávaný Xiaomi Poco F2 Pro.
LG Velvet
Klady
- atraktivní design a výborné zpracování
- perfektní displej
- zvýšená odolnost, příznivá hmotnost a tloušťka
- rychlé i bezdrátové nabíjení
- stereo reproduktory a 3,5mm audio výstup
- rychlý a přívětivý systém
- výdrž baterie
- podpora 5G
Zápory
- pomalejší čtečka otisků prstů
- absence skeneru obličeje
- pouze jeden slot na SIM kartu
- pomalejší nabíječka v balení
- fotoaparát(y) mezi špičku nepatří
- méně výkonný procesor
- pro někoho větší rozměry a výřez