TOPlist

Recenze Realme X3 SuperZoom: fotí skvěle a s cenou to nepřehání

Realme X3 SuperZoom 01

Značka Realme evropským zákazníkům před několika týdny představila nový smartphone, který láká na funkce známé z vlajkových modelů, a přitom se vám při pohledu na jeho cenu nezkřiví úsměv. Řeč je o telefonu X3 SuperZoom, jenž, jak z názvu napovídá, je vybaven periskopickým fotoaparátem s 60násobným zoomem. Smartphone zaujme i hlavním fotoaparátem, vysokým výkonem, elegantním vzhledem a dlouhou výdrží na baterii s 30W nabíjením.

Displej disponuje vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz pro plynulé animace systému, kterým je Android 10 s povedenou uživatelskou nadstavbou Realme UI. Pro bezpečné a rychlé odemykání je připravena čtečka otisků prstů na boku.

  • Realme X3 SuperZoom je skvěle vybavený a cenově dostupný 
  • Fotí skvěle a může se pochlubit až 60násobným zoomem
  • Nicméně se najde několik nedostatků, kde se šetřilo

Realme X3 Super Zoom se na našem trhu prodává za doporučenou cenu 14 990 Kč včetně DPH. Jaké další vlastnosti smartphone nabízí a jaký na nás udělal dojem? Jak fotí, natáčí a je „super“ zoom použitelný v praxi? To a mnohem víc se dozvíte v naší podrobné textové i video recenzi.

Videorecenze Realme X3 SuperZoom

Tip: nenechte si ujít naše další videa a přihlaste se k odběru YouTube kanálu

Obsah balení

Prodejní balení nabízí vše potřebné. V krabičce se nachází samotný telefon, tlustší metr dlouhý USB-C kabel pro nabíjení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu, kouřový gumový obal a 30W napájecí adaptér.

Realme X3 SuperZoom 02

Design a zpracování

Realme dělá designově atraktivní modely a X3 SuperZoom je dalším z nich. Po vzhledové stránce se tento smartphone vskutku povedl, ačkoliv se možná v dnešní záplavě podobných telefonů snadno ztratí. Přední strana mě ale příliš neoslovila. Ano tenčí rámečky okolo displeje by mohly být, ale nejvíce mi vadila jejich nesymetrie. Narážím tím hlavně na tlustší spodní bradičku.

Realme X3 SuperZoom 04

Displej podle posledních trendů disponuje výřezem v podobě drobného oválu, jenž ukrývá hned dvě selfie kamerky. Výrobce si v systému kolem něj připravil (po vzoru Samsungu) i pěkné světelné efekty. Také berte na vědomí, že Realme X3 SuperZoom je opravdu velký telefon a displej jednou rukou zkrátka neobsáhnete.

Elegantní záda s vystupujícím fotoaparátem

Přijde mi, že Realme se při návrhu zad příliš nezapotilo. Zadní strana mi dosti připomíná nedávno testovaný Xiaomi Mi 10 Pro, avšak i ten originality příliš nepobral. Záda jsou skleněná (Gorilla Glass 5), nicméně jejich povrch (stejně jako u Mi 10) není lesklý, ale matný. Zadní strana je opravdu velice příjemná na omak a za to musím výrobce pochválit.

Realme X3 SuperZoom 05

Tento povrch také mnohem lépe odolává otiskům prstů, ale je stejně kluzký jako klasické sklo (nebo možná o trochu kluzčí), takže se si musíte dávat pozor, aby vám telefon nevypadl z ruky. Ačkoliv jsou záda primárně bílá, dokáží vrhat krásné duhové odlesky. Kromě námi testované arktické bíle, je dostupná ještě ledovcově modrá.

Dominantním prvek zad je podlouhlý modul se čtyřmi fotoaparáty, ale o nich až v samém závěru recenze. Bohužel fotomodul výrazně vystupuje nad povrch, ale naštěstí je kryt kovovým rámečkem a odolným krycím sklem. Nicméně při položení na stůl, nebo na jiný rovný povrch, se při používání nepříjemně naklání, a to už odspodu do dvou třetin.

Záda jsou po delších stranách příjemně zaoblena, což dopomáhá k lepšímu úchytu a dobré ergonomii. I když se může zdát, že rám telefonu je vyroben z hliníku, musím vás zklamat, protože je vyroben z plastu. I přesto působí velice pevně, tuze a zároveň dosti elegantně.

Čtečka otisků prstů na boku a žádná zvýšená odolnost

Vespodu se nachází slot na karty, konkrétně do něj můžete vložit až dvě nanoSIM, zdířka USB-C a hlasitý reproduktor, který hraje překvapivě dobře, ale škoda, že telefon nenabízí stereo reproduktory. Na pravém boku telefonu je umístěno výrazné tlačítko Power, ve které je zároveň ukrytá čtečka otisků prstů.

Ta je velmi rychlá, přesná a vhodně umístěná. To, že smartphone nedisponuje čtečkou v displeji mě nijak nevadilo a věřím, že pro plno uživatelů bude čtečka na boku naopak pohodlnější. Telefon nabízí i odemykání 2D skenem obličeje, které je také rychlé a pohodlné.

Rozměry telefonu činí 163,8 x 75,8 x 8,9 mm, takže nejde o žádného drobečka. Hmotnost se zastavila na 202 gramech, což je na poměry telefonů stálé přijatelné, ale na druhou stranu to není málo a při přenášení v kapse o něm budete vědět. Více zamrzí absence jakékoliv zvýšené odolnosti vůči vodě a prachu a také chybějící 3,5mm výstup pro připojení sluchátek.

Displej se 120Hz obnovovací frekvencí

Realme X3 SuperZoom nabízí velký 6,6palcový IPS LCD displej s poměrem stran 20:9. Rozlišení Full HD+ (2400 x 1080 pixelů) je více než dostatečné (jemnost 399 pixelů na palec). Panel je kryt odolným sklem Gorilla Glass 5, zabírá úctyhodných 84,7 % přední plochy a disponuje 120Hz obnovovací frekvencí. Tu lze zapnout pro plynulejší animace, ale pro úsporu energie lze zvolit i standardní frekvenci 60 Hz.

Realme X3 SuperZoom 14

Displej nabízí skvělou čitelnost za jakýkoliv podmínek, ale při jeho používání mě trochu zklamala barevná věrnost a trochu horší pozorovací úhly. Nechybí automatická regulace jasu, ochrana zraku (filtr modrého světla) nebo tmavý režim prostředí. Telefon lze probudit dvojím poklepáním na displej a uvítáte i možnost přizpůsobit si teplotu barev a režim displeje.

Hardwarová výbava na nejvyšší úrovni

Realme osadilo tento smartphone starším, ale velice výkonným 7nm čipsetem Qualcomm Snapdragon 855+ (1 x 2,96 GHz Kryo 485, 3 x 2,42 GHz Kryo 485 a 4 x 1,78 GHz Kryo 485). Upřímně jsem za tento krok od výrobce moc vděčný, že nevsadil na nějaký Snapdragon „sedmičkové řady“ a zároveň špičkový procesor z minulého roku je levnější než letošní Snapdragon 856.

Hardwarové parametry Realme X3 SuperZoom

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 855+, octa-core, 1× 2,96 GHz Kryo 485 + 3× 2,42 GHz Kryo 485 + 4× 1,78 GHz Kryo 485, GPU: Adreno 640, RAM: 8/12 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 163,8 × 75,8 × 8,9 mm, hmotnost: 202 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,6", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4200 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 64 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/1.72", 0.8µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/3.4, 124mm, PDAF, OIS, 5× optický zoom, třetí: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.3, 119˚, 16mm, 1/4.0", 1.12µm, čtvrtý: 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx (f/2.5) + 8 Mpx (f/2.2, širokoúhlý), Full HD video, EIS, panorama

Čipset doplňuje grafický čip Adreno 640 a úctyhodných 12 GB operační paměti. Chlazení je zde řešeno tenkou heat pipou s chladící kapalinou, proto když dáte telefonu pořádně zabrat, zůstanou jeho záda jen přijatelně teplá.

Realme X3 SuperZoom 13

V bechmarku AnTuTu (v8) smartphone dosáhl na vynikajících 478 tisíc bodů. Výkon telefonu je tak na špičkové úrovni a reakce systému byly při používání vždy perfektní. Telefon disponuje i štědrou kapacitou úložiště – 256 GB. Bohužel to dále nelze rozšířit o paměťové karty. Ve výbavě dále nechybí LTE, GPS, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 a NFC.

Dlouhá výdrž baterie a rychlé 30W nabíjení

Uvnitř zařízení se ukrývá akumulátor s vysokou kapacitou 4 200 mAh. Díky němu telefon zvládá i při náročnějším používání jeden den na jedno nabití. Při běžném provozu se dostanete na výdrž okolo jednoho a půl až dvou dnů. Správa napájení nabízí režim výkonu, základní úsporný režim a funkce pro optimalizaci výdrže.

Realme X3 SuperZoom 03

Telefon také podporuje velmi rychlé 30W nabíjení, díky čemuž telefon za 10 minut dobijete na 30 % kapacity, do plna pak za pouhých 55 minut, což je skvělý výsledek. Plno uživatelů nepotěší absence bezdrátového nabíjení, což je jedním z dalších ústupků, který vedl ke snížení ceny.

Android 10 se sympatickým UI

Realme osadilo tuto novinku operačním systémem Android 10 s vlastní nadstavbou Realme UI. Systém je bleskurychlý a vzhledově velice podobný čistému Androidu, avšak několik změn se v něm nachází. Prostředí sází na vlastní design ikon (jejich vzhled si dále můžete přizpůsobovat) a některých částí systému (např. notifikační lišty nebo nastavení).

Potažením dolů na hlavní stránce sjede nabídka pro rychlé vyhledávání, a naopak potáhnutím nahoru vyjede klasický „šuplík“ s aplikacemi. V systému naleznete i několik předinstalovaných aplikací (Facebook, OfficeSuite a internetový prohlížeč Opera). Realme nainstalovalo i několik svých vlastních nástrojů.

Mezi funkcemi mě zaujal Chytrý boční panel, který je trochu podobný Okraji obrazovky u smartphonů Samsung. Další zajímavou funkcí jsou gesta na vypnuté obrazovce, stačí např. nakreslit písmeno O a ihned se spustí fotoaparát. Hráče potěší pomůcka Game Space, která usnadňuje správu her a nabízí užitečné prvky při hraní her (nahrávání obrazovky apod.)

Fotoaparát: umím až 60x zoom

Jedním z největších lákadel Realme X3 SuperZoom je jednoznačně fotoaparát. Jak již z názvu napovídá, tak tento model vsází především na schopnosti přiblížení, ale už nyní mohu prozradit, že to není jeho jedinou předností. Na zádech se totiž nacházejí hned čtyři fotoaparáty:

  • Hlavní má vysoké rozlišení 64 Mpx, skvělou světelnost f/1.8, ohniskovou vzdálenost 26 mm, fázový autofokus a 1/1,72palcový senzor
  • 8Mpx periskopický teleobjektiv se světelností f/3.4, pětinásobným optickým přiblížením (ohnisková vzdálenost 124 mm), fázovým autofokusem a optickou stabilizací
  • 8Mpx ultra-širokoúhlý snímač se záběrem 119° a světelností f/2.3
  • 2Mpx makro kamerka

Realme X3 SuperZoom 17

Hlavnímu fotoaparátu schází optická stabilizace obraz, což se negativně projevuje zejména za horších světelných podmínek. Výrobce musím pochválit, že OIS je přítomná u teleobjektivu, u kterého ji budete obzvláště potřebovat.

Realme X3 SuperZoom 18

Hlavní přední selfie kamerka dostala vysoké 32Mpx rozlišení (f/2.8). Druhá do počtu je 8Mpx ultra-široká kamerka (f/2.2) s úhlem záběru 105°. Hlavní fotoaparát nabízí „vylepšení“ pomocí umělé inteligence, HDR, portrétní režim, 64Mpx mód, noční scénu a profesionální režim.

Skvělé fotografie za jakýchkoliv podmínek

Kvalita fotografií z hlavního fotoaparátu je výborná. Velmi dobře si vedou makro snímky, u kterých hlavní snímač umí krásně a přirozeně rozmazat pozadí. U makro snímků musím pochválit i vysokou míru detailů. Pochválit musím i za rychlost ostření, ta je vynikající a není tak problém zachytit jedoucí auto nebo tekoucí vodu.

Fotky nabízí velmi dobrou ostrost s minimem šumu, a i dynamický rozsah je slušný, obzvlášť při zapnuté funkci HDR. Ve srovnání s realitou mi ale snímky připadají trochu živější, a to jsem nefotil se zapnutou AI, ta dokáže barvy ještě více oživit.

Vyzdvihuji makro snímky pořízené hlavním fotoaparátem, ale „X-trojka“ má ještě speciální makro kamerku, která dokáže zachytit předměty už ze 4 centimetrů. Avšak snímky v jejím podání jsou otřesné a řekl bych i nepoužitelné, to je opravdové zklamaní.

Další funkcí je portrétní režim, který obstarává kýžený bokeh efekt. Je příjemné, že jej lze použít i pro fotografování jiných objektů než jen lidí. I když se jedná o softwarový efekt, tak jsou fotografie dosti povedené. U tohoto režimu můžete navíc využít i dvojnásobné přiblížení.

Širokoúhlé fotografie a možnosti přiblížení

Širokoúhlý snímač je vhodný pro zachycení krajiny, budov nebo větší skupiny lidí. Akorát svou kvalitou příliš neohromí, zejména při okrajích bývají snímky dosti neostré a s vysokým šumem.

Do přibližování scény Realme zapojuje hned tři snímače. Styčným bodem je však periskopická kamera, která je schopná až 60× přiblíženého snímku. V aplikaci jsou šikovně dostupné přepínače pro výběr jakéhokoliv fotoaparátu. Pochválit musím zejména kvality teleobjektivu s 5x optickým přiblížením, který dokáže pořídit kvalitní snímky za každé situace.

Dostupné je i tlačítko pro hybridní desetinásobné přiblížení, které nabízí také slušné snímky. V aplikaci je dostupný přepínač i pro dvojnásobné přiblížení, ale v tomto případě se jedná o pouhý výřez z hlavního fotoaparátu.

Nicméně na rovinu říkám, že dále než za 10x hybridní zoom už bych raději nechodil, protože poté nejsou snímky už příliš kvalitní. I tak se ale za dobrý světelných podmínek dá poměrně dobře “zoomovat”. Při vyšším než 10x přiblížení už je ale těžké zaměřit se na fotografovaný předmět.

Focení v noci a noční režim

Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera se u fotografií začíná objevovat poměrně dost šumu a neostrosti, což mě trochu překvapilo a očekával jsem lepší výsledky. Dalo se to ale předpokládat, protože hlavní snímač není opticky stabilizován.

Zatímco u vlajkových lodí se pomalu začíná ztrácet rozdíl mezi nočními fotografiemi pořízené na automatiku a na noční režim, tak zde je rozdíl viditelný na první pohled.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde

Noční režim musím pochválit, protože zvýrazní kontury, obrysy jsou lépe čitelné, světelné zdroje stabilizované (nejsou přepálené), scéna je ostřejší a bez výraznějšího šumu. Tento mód se hodí nejen pro focení za tmy, ale i za šera nebo v budově při nedostatku světla. Navíc se dá použít i pro širokoúhlý fotoaparát a pro 2x, 5x a 10x přiblížení.

Záznam videa

Realme X3 SuperZoom zvládá nahrávat video maximálně ve 4K rozlišení při 60 fps a to s využitím elektronické stabilizace obrazu. Pro záznam skrze širokáč a teleobjektiv je nutné využít rozlišení Full HD a snímkování 30 fps. V aplikaci jsou při natáčení dostupné ještě přepínače pro 2x a 5x přiblížení (u 4K/60 fps), ale kvalita 4K videa není při zoomování příliš kvalitní, protože se jedná o digitální zoom. A nechybí ani funkce pro super stabilizované video.

Telefon zvládá i ultra-zpomalené záběry v HD rozlišení při frekvenci 960 snímků za sekundu. Dále je možné ve Full HD/30 fps využívat bokeh efektu (rozmazání pozadí) při natáčení osob. Obecně je kvalita záznamu z hlavního fotoaparátu dobrá, video má pěkné barvy a ostrost a šum jsou v přijatelné rovině. Menší výtku mám k rychlosti přeostřování a k ostření obecně, které by mohlo být u videa rychlejší a přesnější.

Závěrečné hodnocení

Realme X3 SuperZoom mne velice mile překvapil. Jedná se o velmi výkonný smartphone se slušnou hardwarovou výbavou a povedeným designem. Zpracování telefonu je výborné a příliš mi nevadil ani plastový rám. Ovšem zamrzí absence zvýšené odolnosti nebo bezdrátové nabíjení. Drátové nabíjení je ale vskutku rychlé a pochválit musím i za dobrou výdrž na baterii. Plno uživatelů ocení i slot na dvě nanoSIM, akorát slot na paměťové karty chybí.

Realme X3 SuperZoom 19

I přes větší rozměry se telefon dobře drží, jen záda jsou trochu kluzčí. Hmotnost telefonu je mírně vyšší, s čímž se musí počítat. Čtečka otisků prstů na boku je vhodně umístěná, rychlá a spolehlivá. Přední strana mě příliš neoslovila. Vadí mi tlustší spodní bradička a trochu horší kvalita displeje, zejména pak jeho nízký kontrast a v některých oblastech výraznější modrý nádech. Naopak jsem velice rád za vysokou obnovovací frekvenci 120 Hz.

Přečtěte si takérecenze Realme 6 Pro: zaděláno na bestseller

Operační systém je velmi rychlý a uživatelské prostředí velice přívětivé. Hlavní fotoaparát fotí a natáčí velmi dobře, ale makro kamerka je úplně zbytečná, širokoúhlý fotoaparát také nepodává nejlepší výsledky a periskopický snímač je použitelný do desetinásobného přiblížení a jen za dobrých světelných podmínek.

Realme X3 SuperZoom 20

Podtrženo sečteno. V součtu je Realme X3 SuperZoom velice schopným konkurentem ve vyšší střední třídě. Atraktivní je zejména cena, protože za necelých 15 tisíc korun se jedná o velmi výkonný a dobře vybavený smartphone, jenž dokáže v mnohém zaujmout. Hlavním konkurentem je Xiaomi Mi Note 10 (Pro), OnePlus 7T, Oppo Reno3 Pro nebo očekávaný Xiaomi Poco F2 Pro.

Realme X3 SuperZoom

realme x3 superzoom 4
9

Design a zpracování

8.8/10

Výkon a optimalizace

9.0/10

Hardwarová výbava

8.7/10

Kvalita fotografií a videa

9.1/10

Výdrž baterie

9.3/10

Klady

  • design zadní strany a příjemný povrch
  • výkon (Snapdragon 855+) a rychlost systému
  • kvalitní hlavní fotoaparát a dobré přibližovací schopnosti
  • výdrž baterie a rychlé dobíjení + 30W nabíječka v balení
  • rychlá a přesná čtečka otisků prstů
  • 120Hz obnovovací frekvence displeje
  • podpora dualSIM
  • příznivá cena

Zápory

  • tlustší spodní brada pod displejem
  • žádná zvýšená odolnost
  • chybí bezdrátové nabíjení
  • absence slotu na paměťové karty
  • špatná makro kamerka a horší širokoúhlý fotoaparát
  • větší rozměry a vyšší hmotnost
  • někomu může vadit plastový rám
  • absence 3,5mm audio jacku
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku