TOPlist

Xiaomi Mi Note 10: 108 megapixelů a skvělá výdrž [recenze]

Xiaomi Mi Note 10 00

Čínská společnost Xiaomi před měsícem představila svůj nový vlajkový smartphone Mi Note 10 (v Číně se prodává jako Mi CC9 Pro). Odhaleny byly i vlastní chytré hodinky Mi Watch, které rovněž lákají na velmi dobrou výbavu a příznivou cenu. Samotný Mi Note 10 zaujme především špičkovým 108Mpx fotoaparátem, kterému dělají doprovod fotoaparáty s 2x a 5x optickým přiblížením, širokoúhlý snímač a také makro kamerka. Díky tomu nedávno Mi Note 10 opanoval první místo žebříčku DxOMark a také se stal pomyslným rekordmanem v počtu fotoaparátů a megapixelů.

Kromě toho láká na skvělou hardwarovou výbavu, velmi vysokou kapacitu baterie, rychlé 30W nabíjení a na velký, po stranách zakřivený displej s integrovanou čtečkou otisků prstů. Navíc čínský gigant představil i variantu Mi Note 10 Pro, která nabízí vyšší kapacity pamětí a lehce vylepšený fotoaparát. Novinka je dostupná v námi testované zelené barvě, dále v bílé a v černé.

Telefon se na českém trhu prodává za doporučenou cenu 14 990 Kč. Je 108Mpx fotoaparát tak kvalitní, že můžeme Mi Note 10 označit za v současnosti nejlepší fotomobil? Může být novinka od Xiaomi nakonec adeptem na nejzajímavější smartphone tohoto roku? To a mnohem víc se dozvíte v naší recenzi Xiaomi Mi Note 10.

Videorecenze Xiaomi Mi Note 10

Obsah balení

Obsah balení nabízí jen základní výbavu. V krabičce se nachází samotný telefon, metr dlouhý USB-C kabel pro napájení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu pro dvě nanoSIM karty, uživatelské příručky, průhledný gumový obal a pochválit musíme za přibalený 30W napájecí adaptér.

Xiaomi Mi Note 10
Xiaomi Mi Note 10 a obsah balení

Okopírovaný, ale stále artaktivní design

Xiaomi se při návrhu vzhledu tohoto telefonu příliš nezapotilo, protože poněkud nápadně připomíná design konkurenčního Huawei P30 Pro. Přední straně dominuje velký displej s výřezem pro selfie kamerku. Ten není kdovíjak elegantní, ale naštěstí jej lze softwarově schovat. Notch můžete skrýt se stavovým řádkem i bez.

Xiaomi Mi Note 10

Jelikož jde o vlajkovou loď a jedná se o prémiové zařízení, je displej po stranách mírně zakřivený. Výrobce musím pochválit za téměř symetrické rámečky okolo displeje.

V horní části nad selfie kamerkou se akorát ukrývá podlouhlý výdech telefonního reproduktoru, který bohužel neslouží jako stereo doplněk k hlavnímu reproduktoru, což je škoda. Stejně tak na telefonu nenajdete notifikační diodu. Displej se pohodlně ovládá a při troše snahy jej obsáhnete i jednou rukou.

Mi Note 10 je pořádný telefon

Spodní i horní bok telefonu je rovný, díky čemuž, při troše vůle, dokáže smartphone samovolně stát na stole. Na barevných kovových stranách z hliníku nalezneme vespodu hlasitý mono reproduktor, zdířku USB-C, a dokonce i 3,5mm výstup na sluchátka.

Xiaomi Mi Note 10

Na pravém boku jsou tradičně umístěna ovládací tlačítka a slot pro dvě nanoSIM karty. Na horní straně potěší infraport pro ovládání domácí elektroniky.

Mi Note 10 je opravdu velký telefon a ihned po uchopení pocítíte hmotnost 208 gramů. Celkové rozměry zařízení jsou 157,8 x 74,2 x 9,7 mm. Ano, v pase není Note 10 žádný střízlík, za což může především baterie s velkou kapacitou a vystupující modul fotoaparátu.

Skleněná záda zaujmou barvami i počtem fotoaparátů

Zadní strana telefonu je skleněná (Gorilla Glass 5) a v námi testované barvě Aurora Green vypadají záda naprosto fantasticky. Někdy je barva hodně temná, jindy zas světlounce modrá s přechodem zelené. Na výběr jsou ještě další dvě varianty – konzervativní Midnight Black a Glacier White s decentním nádechem do růžové a světle modré.

Xiaomi Mi Note 10
Xiaomi Mi Note 10 se prodává v celkem třech barevných variantách

Na zádech je nejvýraznějším prvkem semaforový modul se třemi fotoaparáty, který výrazně vystupuje nad povrch, ale naštěstí je kryt kovovým rámečkem a odolným sklem. Nicméně při položení na stůl se telefon velmi houpe, což může vyřešit gumový obal z balení, který zadní stranu srovná do roviny.

Pod trojicí objektivů si lze povšimnout ještě dvou osamocených fotoaparátů, kde ten větší (ultra-širokoúhlý objektiv) nepatrně vystupuje z těla. Makro kamerka je schovaná pod zadním sklem, stejně jako čtveřice přisvětlovacích diod. Doplním, že smartphone není vybaven žádnou zvýšenou odolností.

Zakřivený displej s kapkovitým výřezem

Mi Note 10 disponuje velkým 6,47 palcovým displejem s poměrem stran 19,5:9. Jeho rozlišení Full HD+ je dostatečné (2340 x 1080 pixelů), což znamená jemnost 398 pixelů na palec. AMOLED panel je kryt odolným sklem Gorilla Glass 5 a zabírá 87,8 % přední plochy. Příjemně působí zakulacené rohy a zaoblené hrany displeje.

Xiaomi Mi Note 10

Maximální jas zobrazovače je 600 nitů, což je skvělá hodnota a díky tomu je displej perfektně čitelný i na přímém slunci. Displej je naprosto perfektní a nemám nic, co bych mu vytkl. Nabízí syté barvy, výborné pozorovací úhly, podporu HDR a skvělou čitelnost za jakýkoliv podmínek.

Využít můžete i ambientní zobrazení k neustálému zobrazení informací a nechybí ani automatická regulace jasu nebo čtecí režim (filtr modrého světla). Telefon lze probudit dvojím poklepáním na displej a uvítáte i možnost si přizpůsobit teplotu barev a režim zobrazení.

Čtečka otisků prstů v displeji

Na přední straně ještě našla své místo čtečka otisků prstů, která je integrována přímo v displeji. Optický snímač je vhodně umístěn a na displeji je i vizuálně zobrazen, takže palec na něj pohodlně přiložíte. Čtečka je většinou vcelku svižná, ale občas se jí nedaří otisk rozpoznat. Plocha čtečky není příliš velká, takže se musíte přesně trefit. Navíc je často potřeba víc přitlačit, což snižuje celkový dojem z pohodlného používání.

Poslední aktualizace ale rychlost odemykání velice urychlila. Vhod přijde i 2D odemykání obličejem, které je pohodlné a rychlé. Rozpoznání funguje při jakémkoliv natočení telefonu (například v režimu naležato) a dokonce i za horší světelných podmínek (při protisvětle nebo ve tmě), akorát musíte počítat s větší prodlevou.

Hardwarová výbava je na slušné úrovni

Xiaomi Mi Note 10 je poháněn osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 730G (2x 2,2 GHz Kryo 470 Gold, 6x 1,8 GHz Kryo 470 Silver), který je vyráběn 8nm procesem. K ruce mu je grafický akcelerátor Adreno 618 a 6 GB operační paměti (8 GB u verze Pro). Interní úložiště má kapacitu 128 GB (256 GB u varianty Pro), což je hodnota konečná, protože telefon nedisponuje slotem pro paměťové karty.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi Note 10

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 730G, octa-core, 2× 2,2 GHz Kryo 470 Gold + 6× 1,8 GHz Kryo 470 Silver, GPU: Adreno 618, RAM: 6 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 157,8 × 74,2 × 9,7 mm, hmotnost: 208 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,47", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5260 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 108 Mpx, f/1.7, 25mm, 1/1.33", 0.8µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.0, 50mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, 2× optický zoom, třetí: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.0, 1.0µm, PDAF, OIS, 3.7× optický zoom, 5× hybridní zoom, čtvrtý: 20 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 1/2.8", 1.0µm + pátý fotoaparát 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, Full HD video, HDR

Výkon telefonu je zcela dostatečný, bez problémů zvládá většinu dnešních her a aplikací. Samozřejmě by smartphonu slušel i výkonnější čipset Snapdragon 855, ale holt se muselo šetřit ve prospěch lepšího fotoaparátu. Ve výbavě nechybí podpora všech lokálních LTE standardů, GPS, Wi-Fi, FM rádio, infraport pro ovládání domácí elektroniky, nejnovější Bluetooth 5.0 nebo NFC.

Baterie s vysokou kapacitou a 30W nabíjení

Uvnitř zařízení se ukrývá baterie s úctyhodnou kapacitou 5 260 mAh. Díky ní telefon zvládá i při náročnějším používání 1 a půl dne na jedno nabití. Při běžném provozu se dostanete na výdrž okolo dvou až tří dnů a při méně náročném používání by se dalo vydržet na jedno nabití i přes tři dny.

Xiaomi Mi Note 10

Telefon také podporuje rychlé 30W nabíjení, díky čemuž telefon za 30 minut dobijete na 58 % kapacity, do plna za přibližně 65 minut. I přes skleněná záda Mi Note 10 nenabízí bezdrátové dobíjení, což je škoda. Správa napájení nabízí jen základní spořič baterie, optimalizaci využití baterie nebo nastavení zapnutí/vypnutí napájení.

Android 9 a nadstavba MIUI 11

V telefonu najdeme operační systém Android 9.0 Pie, který je doplněn o uživatelskou nadstavbu v nové verzi MIUI 11. Je tedy škoda, že Mi Note 10 nepřichází rovnou z výroby s nejnovějším Androidem 10. Prostředí je ale pěkně zpracované, vše je designově úhledné, uživatelsky přívětivé a hlavně rychlé. Samozřejmě se v systému najde hned několik funkcí navíc. U AMOLED displeje přijde vhod možnost přepnutí prostředí do tmavých barev, což sníží zatížení baterie a uleví vašim očím.

Využít můžete i ovládání gesty, témata prostředí (ta změní vzhled ikon apod.), nechybí ovládání jednou rukou, režim Game Turbo nebo funkce Druhý prostor (např. pro oddělení firemních a soukromých věcí). Xiaomi vybavilo telefon i aplikací Mi Community, AliExpress, Netflix, WPS Office, FM rádio a několika dalšími nástroji. Bohužel zde najdete i několik her a skrytých reklam.

Aplikace fotoaparátu

Výrobce přidal i vlastní aplikaci fotoaparátu, která nabízí ovládání gesty pro přepínání mezi mnoha režimy, tlačítka pro rychlé přepínání mezi fotoaparáty a mnoho dalších funkcí. Nicméně přepínání (mezi fotoaparáty i mezi režimy) není vždy úplně plynulé, stejně tak při fotografování v nočním režimu aplikace zamrzne, dokud není výsledná fotografie zpracována.

Xiaomi Mi Note 10

Doufejme, že se vše spraví s jednou z budoucích aktualizací. Aplikace nabízí i živé tipy, které vás dokáží upozornit na špinavou čočku fotoaparátu, na orientaci fotoaparátu nebo vám nabídne tip, jaký fotoaparát máte zvolit pro lepší zachycení scény.

NepřehlédněteXiaomi Mi Note 10: podrobný test 108Mpx fotoaparátu

Fotoaparát a záznam videa

Největším lákadlem Xiaomi Mi Note 10 je bezesporu hlavní fotoaparát s úctyhodným počtem megapixelů. 108Mpx snímač se v telefonu objevil vůbec poprvé. Celkem se na zadní straně Mi Note 10 nachází pět fotoaparátů:

  • Hlavní má rozlišení 108 Mpx, světelnost f/1.7 a optickou stabilizaci obrazu (čip ISOCELL Bright HMX)
  • 12Mpx teleobjektiv se světelností f/2.0 a dvojnásobným optickým přiblížením bez OIS
  • 5Mpx teleobjektiv (ve skutečnosti se jedná o 8Mpx snímač s 3,7x optickým přiblížením) s pětinásobným optickým a desetinásobným hybridním přiblížením (s OIS, f/2.0)
  • 20Mpx ultra-širokoúhlý snímač s úhlem záběru 117 stupňů (f/2.2)
  • 2Mpx makro objektiv (f/2.4)

Xiaomi Mi Note 10

Čínská verze s označením Xiaomi Mi CC9 Pro Premium edition (neboli Xiaomi Mi Note 10 Pro) aktuálně vévodí žebříčku DxOMark se 121 body, čímž dorovnal skóre Huawei Mate 30 Pro. Verze s přídomkem Pro se oproti základnímu modelu Mi Note 10 liší pouze vyšší interní a operační pamětí, ale také tím, že disponuje tzv. 8P čočkou fotoaparátu, což znamená, že má o jednu plastovou čočku v hlavní fotoaparátu více, což zaručuje o něco lepší kvalitu výsledných fotografií.

Přední selfie kamerka dostala vysoké 32Mpx rozlišení a stejně jako zadní fotoaparát nabízí vylepšení pomocí umělé inteligence, HDR, portrétní režim, a navíc několik filtrů a vylepšení tváře. Mezi funkcemi hlavního fotoaparátu nechybí i noční režim, profesionální mód, Google Lens, panorama nebo možnost fotografovat v plném 108Mpx rozlišení.

108Mpx fotoaparát patří ke špičce na trhu

Co mě osobě jako první napadlo, jestli má velmi vysoký počet megapixelů nějaký smysl, jestli se nejedná jen o další z marketingových triků. Hned po prvních testovacích snímcích a porovnání s mým osobním telefonem Samsung Galaxy S10 jsem usoudil, že vyšší počet megapixelů má rozhodně cenu.

Telefon exceluje v míře detailu a ve velmi nízkém digitálním šumu. Největší rozdíl jsem samozřejmě viděl ve fotografiích zachycených v budově za horších světelných podmínek. Při zvětšení fotografie mě až překvapilo, jak jsou detaily u Mi Note 10 ostré a bez větší šumu. Telefon zvládá i poměrně přesně odhadovat hloubku scény a na základě toho vytvářet přirozený bokeh efekt.

Fotografie za dobrých světelných podmínek jsou špičkové, ale oproti konkurenci takřka žádný rozdíl, zde jsou síly většinou vyrovnané. Mi Note 10 perfektně volí barvy a vše ve velkém detailu a ostrosti. Jako menší nevýhodu beru trochu pomalejší ostření, což se projevuje zejména při horších světelných podmínkách.

Makro snímky jsou na té nejvyšší úrovni, nechybí jim přirozené rozostřené pozadí a ostré detaily. Hlavní fotoaparát disponuje i „vylepšením“ fotografií pomocí umělé inteligence, která rozpozná fotografovanou scénu a následně snímek upraví. Tyto fotografie mají poté živější barvy.

Další funkcí je portrétní režim, který obstarává kýžený bokeh efekt. Využít jej můžete bohužel jen u teleobjektivu s dvojnásobným optickým přiblížení a u selfie kamerky. V obou případech se jedná o softwarový efekt, který si navíc můžete měnit. U hlavního fotoaparátu je trochu limitující menší dynamický rozsah, občasná ztráta ostrosti u okrajů snímků a někdy se vyskytující fialové fleky v nebi.

Fotografovat se dá i v plném 108Mpx rozlišení. Poté má fotografie rozlišení 12032 x 9024 a zabírá mnohdy i 30 MB. Vytvoření takovéhoto snímku trvá o něco déle. Výhodou je mnohem větší detail a možnost přiblížení například pro oříznutí, ale naopak fotografie jako taková nedosahuje takových kvalit jako snímek pořízený v automatickém režimu v rozlišení 6016 x 4512 px, což odpovídá 27 megapixelům.

Čím víc fotoaparátů, tím víc…?

V aplikaci jsou šikovně dostupné přepínače pro výběr jakéhokoliv fotoaparátu. Makro snímač lze použít pro pořizování záběrů až z dvou centimetrů a výsledky jsou velmi dobré. Pochválit musím zejména kvality teleobjektivu s 2x optickým přiblížením, který dokáže pořídit kvalitní snímky za každé situace. Škoda jen, že nemá i optickou stabilizaci obrazu.

Tu můžete naopak využít u fotoaparátu s pětinásobným optickým přiblížením, což je určitě dobře. Nicméně tento snímač se hodí jen v některých situacích, kdy je fotografovaný objekt až příliš vzdálený, a to zejména při dobrém osvětlení.

Širokoúhlý snímač (0,6x zoom) je vhodný pro zachycení krajiny, budov nebo větší skupiny lidí. Širokoúhlé záběry jsou vcelku detailní, ale jen za dobrých světelných podmínek. Malou pochvalu si zaslouží i korekce snímků, díky níž nejsou okraje fotografií až tolik zkreslené a neostré.

Horší světelné podmínky a noční režim

Za nedostatečných světelných podmínek v budově nebo za šera se u fotografií začíná vyskytovat horší ostrost, ale snímky si stále zachovávají dobrou úroveň šumu. Bohužel nejsou snímky tak moc prosvětlené jako u konkurence, ale obecně se jedná o velmi slušný výsledek.

Noční režim velmi dobře stabilizuje světlo, zvýrazní obrysy a vytáhne konturu, takže fotografie působí o něco lépe. Snímky jsou o poznání světlejší a živější, při zachování nízké míry šumu. Celkově se ale nejedná o úplně agresivní noční režim, což může být výhoda. Určitě potěší, že noční režim lze použít i u teleobjektivu s 2x přiblížením.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Při natáčení videa využijete všechny snímače, ale bez přepínání

Xiaomi Mi Note 10 zvládá natáčet v maximálním rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu. U záznamu videa nechybí elektronická stabilizace obrazu. Natáčet lze i desetisekundová super zpomalená videa při frekvenci 960 snímků za sekundu v HD (720p) rozlišení.

Pro natáčení můžete použít všechny fotoaparáty, kromě makro snímače, bohužel ale mezi nimi nelze přepínat během natáčení. Kvalita videí z hlavního fotoaparátu je špičková a nejde jim takřka nic vytknout, akorát za tmy o něco hůře ostří a po spuštění natáčení se obraz malinko trhá. Teleobjektiv s 2x přiblížením umí pořizovat také obstojné záběry, ale s ubývajícím světlem jde kvalita dolů.

Pětinásobné přiblížení využijete jen při natáčení statických objektů a při dobrém světle, jinak není kvalita videí oslnivá. Širokoúhlé záběry mě mile překvapily, hlavně za dobrých světelných podmínek jsou vcelku kvalitní a použitelné, bohužel při horších světelných podmínkách jde kvalita a použitelnost rapidně dolů.

Xiaomi Mi Note 10 je perfektní fotomobil za příznivou cenu

Xiaomi Mi Note 10 je velice povedený smartphone, který zaujme především soustavou fotoaparátů včele se 108Mpx snímačem, baterií s vysokou kapacitou a rychlým nabíjením. Vyzdvihnout musím i elegantní design se skleněnými zády, který sice není příliš originální, ale skutečně se povedl a obzvlášť v námi testované variantě Aurora Green. Displej Mi Note 10 je také špičkový a nemám k němu žádné výhrady.

Xiaomi Mi Note 10

Telefon zaujme i čtečkou otisků prstů v displeji a využít můžete i odemykání tváří. Škoda jen výřezu pro selfie kamerku, který lze naštěstí softwarově schovat. Hardwarová výbava je na slušné úrovni, a i výkon zařízení je zcela dostatečný. Nechybí populární NFC, 3,5mm audio výstup, škoda jen chybějící voděodolnosti, notifikační diody a bezdrátového nabíjení.

Pár kompromisů ve výbavě se najde

Operační systém je rychlý a nadstavba MIUI 11 hodně povedená. Prostředí nabízí mnoho funkcí a užitečných nástrojů navíc. Upřímně pro mě byla největším zklamáním hmotnost a tloušťka zařízení, což je daň za velmi dlouhou výdrž baterie.

O fotoaparátu toho bylo napsáno již dost, ale abych to nějak shrnul. 108Mpx fotoaparát má rozhodně smysl a celá soustava fotoaparátů podává velmi dobré výkony. Celkově se Mi Note 10 bezesporu řadí k nejlépe fotícím smartphonům na trhu, o něco horších výsledků dosahuje video.

Xiaomi Mi Note 10

Cena Xiaomi Mi Note 10 z oficiální české distribuce je stanovena na 14 990 Kč. Mezi největší konkurenty patří Huawei P30 nebo OnePlus 7/7T. Pokud byste sháněli telefon s podobně kvalitním fotoaparátem, musíte se poohlédnout po dražších modelech, které jsou zpravidla o lépe vybavené. Namátkou můžeme zmínit Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10 nebo OnePlus 7 Pro.

Xiaomi Mi Note 10

Xiaomi Mi Note 10
9

Design a zpracování

9.1/10

Výkon a optimalizace

8.7/10

Hardwarová výbava

8.5/10

Kvalita fotografií a videa

9.4/10

Výdrž baterie

9.2/10

Klady

  • výborné zpracování a elegantní design
  • soustava fotoaparátů na zadní straně, špičkový 108Mpx fotoaparát
  • kvalitní displej, ambientní zobrazení
  • skvělá výdrž baterie a super rychlé nabíjení
  • infraport, NFC a 3,5mm výstup na sluchátka
  • rychlé a pěkné prostředí systému
  • příznivá cena

Zápory

  • vyšší hmotnost a tlustší tělo
  • čtečka otisků prstů by mohla být rychlejší
  • žádná odolnost vůči vodě
  • absence bezdrátového nabíjení
  • chybí slot na paměťové karty
  • horší optimalizace aplikace fotoaparátu
  • slabší čipset
  • hodně vystupující fotomodul
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku