V druhé polovině září jsme se dočkali představení jednoho z nejlépe vybavených smartphonů letošního roku. Při pohledu na parametry Huawei Mate 30 Pro je jasné, že se jedná o zařízení bez kompromisů. Zároveň ale měla jeho premiéra lehce nahořklou pachuť – jde totiž zároveň o jeden z prvních smartphonů, který se stal obětí obchodní války, která už několik měsíců probíhá mezi USA a Čínou.
Čínský výrobce totiž kvůli svému umístění na černé listině spojených států nezískal pro nové telefony certifikaci od Google, takže nemůže využívat systém Android s integrovanými Google aplikacemi a službami. Objevily se sice postupy, jak Google služby neoficiální cestou do systému dostat, ale funkční vždy byly jen krátce.
V Huawei proto vsadili na open-source větev Androidu (AOSP), která je o veškeré služby Google (včetně obchodu Play) ochuzena. Nad systémem běží tradiční prostředí EMUI 10, které přináší spoustu novinek – tmavý režim, nové magazínové rozhraní, barevný AlwaysOn displej či ovládání telefonu pokročilými gesty. Huawei Mate 30 Pro jsem měl možnost krátce otestovat a zde jsou mé první dojmy.
Videopohled
Výrazný design zaujme
Zatímco jarní vlajková řada Huawei P je z hlediska designu poměrně konzervativní, u řady Mate se Huawei nebojí alespoň trochu experimentovat. Mate 10 Pro měl na zadní straně přes fotoaparáty vodorovný lesklý proužek, Mate 20 Pro zaujal čtvercovým fotomodulem se třemi čočkami, řadu Mate 30 pro změnu charakterizuje výrazný kruhový fotomodul s lesklým okružím.
Tento vzhled výrobce označuje jako Halo Ring. Fotoaparát je vsazen do skleněných zad s postranním zaoblením, zaoblené je i sklo na čelní straně včetně displeje pod ním. Díky 4 500mAh baterii a prostornému displeji hmotnost telefonu narostla na 198 gramů, což není málo a při přenášení v kapse o něm budete vědět. Přesto se v ruce drží velmi dobře. Potěší také stupeň krytí IP68, díky kterému je telefon kompletně voděodolný.
Pořádně zakřivený displej i virtuální tlačítka
Displej od loňské generace decentně narostl na 6,53″, díky drobné redukci okolních rámečků přesto rozměry telefonu zůstaly prakticky stejné – 158,1 × 73,1 × 8,8 mm. Redukci rámečků odnesl sluchátkový reproduktor, na místo něj telefon disponuje funkcí Acoustic Display, kdy zvuk vychází přímo ze samotného displeje. V reálu není kvalita zvuku během telefonního hovoru nijak degradována.
Huawei u modelu Mate 30 Pro vsází na Horizon Display, který přetéká přes obě delší stany až do úhlu 88 stupňů. Nemusíte se ale obávat, konstrukce je vyřešena dobře a při držení v rukou nedochází k nechtěným stiskům. Kvůli výraznému zakřivení displeje na bocích musela jít stranou postranní tlačítka pro regulaci hlasitosti; ta nahrazují neviditelné virtuální klávesy.
Jednoduše stačí kdekoliv na pravém či levém boku dvakrát poklepat a ihned se objeví panel s regulací hlasitosti. Z počátku jsem k tomu příliš velkou důvěru neměl, nicméně po pár minutách používání mi absence fyzických tlačítek nijak nevadila. I tohle se Huawei povedlo dobře vyřešit. Pod hranou displeje na pravém boku zůstalo pouze mechanické tlačítko Power s výrazným červeným zbarvením. Zamrzí snad jen absence stereo reproduktorů, ale i tak ten hlavní systémový hraje velmi slušně a hlasitě.
Samotný zobrazovač je typu OLED a nabízí velmi realistické zobrazení barev (pokrytí 100 % gamutu DCI-P3). Rozlišení displeje zřejmě kvůli úspoře energie pokleslo na 1 176 × 2 400 pixelů (poměr stran 18,4:9), obnovovací frekvence bohužel zůstává na 60 Hz. Jemnost panelu je stále velmi dobrá a jednotlivé pixely pouhým okem nemáte šanci zpozorovat.
Přímo do displeje je integrována svižná a přesná optická čtečka otisků prstů. Další způsob biometrického ověření uživatele zajišťuje systém 3D Face Unlock pro skenování obličeje (a dalších objektů) ve 3D. Sestava všech potřebných senzorů je umístěna do poměrně širokého výřezu v horní části displeje, kde najdeme i 32Mpx selfie kamerku s optikou o světelnosti f/2.0. Novinka dokonce disponuje funkcí Smart Rotate, která chyte otáčí obraz podle toho, z jakého směru se zrovna díváte na displej.
Špičkové fotografie i slow-motion při 7680 fps
Kromě špičkové výbavy je jedním z největších lákadel soustava fotoaparátů na zadní straně, které se opět pyšní puncem značky Leica. Ve výrazném kruhovém fotomodulu se nachází kvarteto čoček fotoaparátů s následujícími parametry:
- 40Mpx opticky stabilizovaný snímač o velikosti 1/1.54″ s optikou o světelnosti f/1.6
- 40Mpx senzor o velikosti 1/1.7″ s ultraširokoúhlou optikou o světelnosti f/1.8
- 8Mpx kamerka s 3násobným optickým přiblížením (5x hybridní zoom), optickou stabilizací a clonovým číslem f/2.4
- 3D hloubkový senzor
Huawei Mate 30 Pro při ukládání fotografie využívá informací získaných z obou 40Mpx snímačů, které díky své fyzické velikosti nabídnou vysokou citlivost a tedy i výrazně lepší výsledky za zhoršených světelných podmínek či při tvorbě portrétních snímků s rozmazaným pozadím. Kvalita fotografií je opět špičková, a to i v horších světelných podmínkách, kdy přijde vhod dedikovaný noční režim. Klasický snímač mimochodem nabízí ISO až 51 200. V rámci produkce se o vylepšování snímků stará „umělá inteligence“, která ale není nikterak agresivní a ve většině případů si s barvami poradí velmi dobře.
Klasické fotografie
Testovací snímky ze všech fotoaparátů
Automatika vs. noční režim
Tip: všechny testovací fotografie v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnout zde
Záznam videa
Huawei Mate 30 Pro zaujme i jako videokamera. Video zvládne natáčet maximálně ve 4K rozlišení při 60 snímcích za vteřinu. Potěší rozšířený dynamický rozsah či vylepšená stabilizace obrazu, která vzájemně kombinuje optickou a elektronickou stabilizaci + další softwarová vylepšení od výrobce. Video je dokonce stabilizované i při nejvyšším 4K rozlišení se 60 fps.
Velmi atraktivně působí i zpomalené záběry. Telefon totiž zvládá natáčet slow-motion videa ve Full HD při 960 fps, a především ultra slow-motion videa v HD rozlišení s 7 680 snímky za vteřinu, což je na mobil těžko uvěřitelné 256násobné zpomalení. Jak taková ukázka v praxi vypadá si můžete prohlédnout na následujícím videu.
Výkonný Kirin 990 i umělá inteligence
Hnacím motorem modelu Huawei Mate 30 Pro se stal výkonný čip Kirin 990. jehož procesorová jednotka je tvořena osmi jádry, grafické operace má na starosti 16jádrový čip Mali G76. Kirin 990 je také vůbec první čipset s integrovaným 5G modemem; ten však bude nabízen pouze za příplatek. Průměrem tří testů jsem se v AnTuTu benchmarku dostal na hodnotu 452 126 bodů.
Huawei Mate 30 Pro disponuje 256GB interní pamětí, které sekunduje 8 GB operační paměti RAM. Prodávat by se měla i verze se 128GB vnitřním úložištěm. V oblasti bezdrátové komunikace je telefon zcela bez kompromisů, do telefonu lze vložit buď dvojice nanoSIM karet nebo jedna SIM karta a jedna paměťová karta ne úplně běžného formátu NM Card. Sluchátkový jack bohužel chybí, ale alespoň v balení najdete redukci z USB-C na 3,5mm audio výstup.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 158,1 × 73,1 × 8,8 mm, hmotnost: 198 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ad (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Telefon disponuje akumulátorem o kapacitě 4 500 mAh s podporou velmi rychlého dobíjení přes USB-C s výkonem až 40 Wattů, či bezdrátově s výkonem až 27 Wattů. Nechybí ani bezdrátové reverzní dobíjení chytré elektroniky, které je 3x rychlejší než u předchozí generace. Při běžném používání není problém dostat se i na dva celé dny provozu a i když telefonu budete dávat pořádně zabrat, procenta baterie budou mizet velmi pomalu.
Z nuly na 70 % se Huawei Mate 30 Pro dobije za 40 minut. Plné kapacity baterie dosáhnete za pouhou hodinu, což je skvělý výsledek. Rychlonabíječka je součástí základního balení.
Čistý Android 10 bez služeb Googlu
Jednoznačně nejkomentovanějším tématem u řady Mate 30 je operační systém, nicméně pokud jste posledních několik týdnů nežili v jeskyni, určitě se k vám už tahle informace dostala. Huawei se totiž nachází na černé listině společností, kterou vydalo USA, a z toho důvodu není možné využívat systém Android s Google službami. Chybí dokonce i potřebná certifikace od Googlu. Proto v Huawei vsadili na open-source verzi Androidu.
Šéf Huawei na tiskové konferenci v Mnichově vyzdvihoval přednosti Huawei Mobile Services a vlastní obchod aplikací App Gallery, který v právě představených novinkách nahrazuje Google Play Store. Pro čínský trh je to přijatelné, pro ten evropský nikoliv a absence jakýchkoliv služeb od Googlu tady citelně chybí.
Nepřehlédněte – Špičkový Mate 30 Pro je obětí obchodní války: jaké má Huawei možnosti s Androidem bez služeb Googlu?
Cena a dostupnost
Huawei Mate 30 byl představen celkem ve čtyřech barvách – bílé, černé, zelené a fialové. Evropská cena Huawei Mate 30 Pro byla stanovena na 1 099 euro (přibližně 28 000 korun) za variantu 8 + 256 GB, verze s podporou 5G sítí bude stát ještě o 100 euro více (30 600 Kč).
Podle nejnovějších informací by se Huawei Mate 30 Pro bez Google služeb měl v polovině listopadu začít prodávat ve vybraných evropských zemích (Německo, Francii, Španělsko, Itálii, Spojené království a Švýcarsko). Nejedná se ale zatím o oficiální stanovisko společnosti Huawei. U českého zastoupení značky aktuálně zjišťujeme, jak to vypadá s dostupností pro náš region. Jakmile budeme mít nějaké bližší informace, do článku je doplníme.
Huawei Mate 30 Pro
Klady
- atraktivní design, zaoblený displej
- velmi výkonný hardware
- špičkové fotoaparáty, noční fotografie
- stabilizované video při 4K/60 fps
- Android 10 a EMUI 10
- voděodolné tělo
- rychlá čtečka, odemykání obličejem
- 40W rychlé nabíjení, 27W bezdrátové dobíjení
Zápory
- bez Google služeb
- vysoká cena
- vyšší hmotnost
- omezená dostupnost
- bez 3,5mm audio jacku
- chybí stereo reproduktory