Domů » Články » Špičkový Mate 30 Pro je obětí obchodní války: jaké má Huawei možnosti s Androidem bez služeb Googlu?

Špičkový Mate 30 Pro je obětí obchodní války: jaké má Huawei možnosti s Androidem bez služeb Googlu?

Obchodní válka mezi Čínou a USA přinesla další oběti, kterými jsou čerstvě představené smartphony Huawei Mate 30 a 30 Pro. Jakkoliv se jedná o nadstandardně vybavené telefony s dechberoucími parametry, jejich premiéra s sebou od začátku nesla jakousi hořkou pachuť – největší otazníky totiž od počátku visely nad použitým operačním systémem. Odpověď jsme sice dostali, ovšem otazníků neubylo.

Android 10 bez Google map, Google Pay a obchodu Play

Společnost Google počátkem tohoto měsíce oznámila, že telefony Huawei Mate 30 a 30 Pro nemohly kvůli velkému americkému zákazu získat certifikaci k použití systému Android s Google službami, což se na dnešní tiskové konferenci potvrdilo. Huawei sice vyvíjí vlastní řešení nazvané Harmony OS, ovšem tato platforma patrně ještě není v takovém stavu, aby mohla být nasazena do smartphonů. Huawei tak nezbylo než vsadit na open source verzi Androidu, na kterou se sice žádné zákazy díky volně šiřitelné licenci nevztahují, ovšem tato verze je ochuzena o veškeré aplikace a služby Google včetně těch klíčových.

google services

V Huawei Mate 30 a 30 Pro tak nenajdete populární aplikace jako Google Mapy, YouTube, Google Pay, Google Fotky a hlavně obchod Google Play. Huawei má sice pro některé aplikace vlastní alternativy, ovšem v některých případech služby Google jednoduše nahradit nelze. Studnicí aplikací v nových telefonech se stane již existující vlastní obchod AppGallery, ani v něm však aplikace od Google nenajdete; jedinou možností je jejich neoficiální instalace z třetích zdrojů, ovšem bez záruky bezchybného fungování.

huawei services 2

Na telefonech Huawei totiž bude chybět klíčová základní služba Google Mobile Services (GMS), kterou čínská firma musela nahradit vlastní službou Huawei Mobile Services (HMS), tzn. že veškeré aplikace třetích stran využívající služeb Google (například v přístupu k mapám nebo jen k notifikacím) nebudou fungovat korektně či nebudou fungovat vůbec. Leda by jejich autoři veškerá propojení s Google službami vyměnili za přístup ke službám Huawei, ovšem do této hry se bude patrně chtít jít málokomu.

huawei services

Huawei do rozvoje svých služeb investuje miliardu dolarů

Čínská firma pochopitelně bude chtít vývojáře motivovat, na tiskové konferenci zaznělo, že do financování rozvoje a marketingu vlastních služeb investuje více než 1 miliardu dolarů a vývojáři se mohou těšit na 85 % z prodejní částky aplikace; u ostatních platforem je to přitom pouze 70 %. V současné době využívá integraci se službami Huawei zhruba 45 tisíc aplikací, patrně však spíše asijského původu.

huawei services 1

Šéf Huawei také připustil, že zvažuje možnost vpustit do svého systému obchody aplikací třetích stran, jako Aptoide nebo F-Droid. Agentura Reuters uvádí, že společnost Huawei poskytne rozhraní, které umožní přístup k některým aplikacím Google, ovšem prozatím není jasné, jak toho dosáhne. Google totiž značně omezil možnost doinstalování svých aplikací a služeb „bokem“, i necertifikovaných zařízení dokonce experimentoval s blokováním.

Huawei bude spoléhat zejména na čínský trh

I když se Huawei Mate 30 a 30 Pro budou prodávat ve vybraných částech Evropy, patrně jejich prodeje nebudou nijak slavné. Čínská firma po květnovém zákazu zaznamenává na západních trzích velký pokles maloobchodních prodejů, a tak se bude patrně více soustředit na domácí trh, na kterém jsou služby Google blokovány, takže koncový uživatel prakticky nic nepozná. Nad AOSP verzí Androidu totiž stále běží prostředí EMUI, které je známé ze všech smartphonů Huawei.

Huawei tak v současné situaci bude přemlouvat vývojáře k plnění vlastního obchodu aplikací, a zároveň pracovat na vývoji vlastního operačního systému Harmony OS, který by mohl toto dočasné řešení nahradit. Stále však existuje možnost, že se znepřátelené mocnosti domluví a na smartphonech Huawei se opět objeví Android s Google službami. Do té doby se však Huawei bude muset spoléhat na loajální zákazníky, kteří budou ochotní investovat nemalé peníze do smartphonů, které jsou o služby Google ochuzeny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Asi nejhorší horrorshow, kterou jsem kdy sledoval. Nevěřil jsem uším.

  • Michal: Ano, Google Play jsem na stažení aplikací použil, ale ve stínu jposledních zpráv jsem se díval a to co používám je vesměs ke stažení i přes Huawei AppGalery. Gmail aplikaci jsem nepoužil nikdy, protože používám E-mail na Centrum.cz a YouTube občas pustím, ale to si pouštím klasicky přes webový prohlížeč, jak jsem zvyklý na PC – ta apka mi prostě nesedí :)

 2. Tohle je opravdu celkem problém a jde vidět že Trump dosáhl svého zatím. Můžu doufat že se to nedotkne androidu 10 co je slíbený pro můj Mate 10 ale i to se může stát. Jinak znamená to že tyhle modeli se tu tedy asi prodávat nebudou že? (jen tak že zvědavosti)

  • Tvrdí se, že dosud uvedených modelů se restrikce na Android 10 netýká.
   Jinak mám takový pocit, že Huawei na to jde i tak trochu chytře. Prozatím vypustí Mate 30 na svůj trh bez Google. Takže nebude tolik tratit. Až se dohodnou s Googlem, pak se vsadím, že do Mate 30 začlení Google a vypustí opožděně i na jiné trhy.

   • Snad to tak nějak bude. Všechno je to zbytečná komedie.

   • Bude tratit, největší zájem je první měsíc po představení, proč by někdo čekal, když může mít nějaký note 10 se vším všudy.

   • Já bych teda čekal. Sice naštvan, ale dal bych tomu do konce roku čas. Pak S11+ a nebo Note 11+.

    Jojo, Huawei čekají krušné chvíle… sotva se dostali na špici, tak se stane toto.

   • Já bych teda čekal. Sice naštv%an, ale dal bych tomu do konce roku čas. Pak S11+ a nebo Note 11+.

    Jojo, Huawei čekají kruš%né chvíle… sotva se dostali na špi%ci, tak se stane toto.

   • Michal: Tak je jasné, že bude tratit, ale díky tomu, že má silný domácí trh, tak nebude tratit tolik, jako jiní. Je lepší vydat a vydělat nějaké prachy, než nic nevydat a nemít nic. A čekat klidně mohou. Je jedno, zda bude vydán za týden, za měsíc nebo po novém roce. Ostatně někteří to tak i praktikuji, že představí a do prodeje se dostane až za pár měsíců. Komu se Mate 30 zamlouvá, tak si klidně počká. Kdo chce Note 10, co mu jako bráni si to koupit už dnes, když už ví, jaký Mate 30 je.

   • Nemám problém si koupit telefon bez služeb Googlu. Stejně je nepoužívám ani teď. Naopak znám lidi, který by takový telefon koupily taky. Za Google jsou alternativy, a mnohdy lepší než originál.

   • Huawei těchto drahých telefonů prodává pomálu, drtivou většinu jeho prodejů tvoří levné telefony okolo pěti tisíc, nejsou to zrovna telefony, na čem Huawei vydělává. Za tu prvotní vysokou cenu je kupuje pár nadšenců. Začnou se prodávat až jejich cena spadne na 12 tisíc, jako se nyní prodává mate 20 pro, ale tam už zase není žádný zisk.

   • Já osobně služby Google nepoužívám vůbec. Nyní mám Huawei Mate10 pro, telefon využívám opravdu hodně a jsem nadmíru spokojen. A za celou tu dobu, co ho mám jsem prakticky nikdy z Google aplikací nepoužil – snad jen ke stažení mobilního bankovnictvi, ale jak jsem zjistil, tak aplikace 3 stran mají být nadále plně kompatibilní, jelikož ty telefony stejně běží na Androidu :)

   • Obchod play, youtube, jsi opravdu nepoužil? Odkud stahuješ aplikace? Gmail jsi taky nepoužil? Nemáš tedy telefon připojený k účtu? Naopak, ty ty služby googlu používáš, jen si to neuvědomuješ.

   • Michal: Ano, Google Play jsem na stažení aplikací použil, ale ve stínu jposledních zpráv jsem se díval a to co používám je vesměs ke stažení i přes Huawei AppGalery. Gmail aplikaci jsem nepoužil nikdy, protože používám E-mail na Centrum.cz a YouTube občas pustím, ale to si pouštím klasicky přes webový prohlížeč, jak jsem zvyklý na PC – ta apka mi prostě nesedí :)

  • Michal: Ano, Google Play jsem na stažení aplikací použil, ale ve stínu jposledních zpráv jsem se díval a to co používám je vesměs ke stažení i přes Huawei AppGalery. Gmail aplikaci jsem nepoužil nikdy, protože používám E-mail na Centrum.cz a YouTube občas pustím, ale to si pouštím klasicky přes webový prohlížeč, jak jsem zvyklý na PC – ta apka mi prostě nesedí :)

 3. Až na tu absenci GP a možná youtubu jsou to všechno zbytečnosti bez kterých se většina lidí obejde tak nevím proč to tak hortí. A že mi nebuou chodit otravný notifikace akždý blbosti co se kde na telefonu stane? Jedině dobře!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).