TOPlist

Špičkový Mate 30 Pro je obětí obchodní války: jaké má Huawei možnosti s Androidem bez služeb Googlu?

Mate 30 Pro halo

Obchodní válka mezi Čínou a USA přinesla další oběti, kterými jsou čerstvě představené smartphony Huawei Mate 30 a 30 Pro. Jakkoliv se jedná o nadstandardně vybavené telefony s dechberoucími parametry, jejich premiéra s sebou od začátku nesla jakousi hořkou pachuť – největší otazníky totiž od počátku visely nad použitým operačním systémem. Odpověď jsme sice dostali, ovšem otazníků neubylo.

Android 10 bez Google map, Google Pay a obchodu Play

Společnost Google počátkem tohoto měsíce oznámila, že telefony Huawei Mate 30 a 30 Pro nemohly kvůli velkému americkému zákazu získat certifikaci k použití systému Android s Google službami, což se na dnešní tiskové konferenci potvrdilo. Huawei sice vyvíjí vlastní řešení nazvané Harmony OS, ovšem tato platforma patrně ještě není v takovém stavu, aby mohla být nasazena do smartphonů. Huawei tak nezbylo než vsadit na open source verzi Androidu, na kterou se sice žádné zákazy díky volně šiřitelné licenci nevztahují, ovšem tato verze je ochuzena o veškeré aplikace a služby Google včetně těch klíčových.

google services

V Huawei Mate 30 a 30 Pro tak nenajdete populární aplikace jako Google Mapy, YouTube, Google Pay, Google Fotky a hlavně obchod Google Play. Huawei má sice pro některé aplikace vlastní alternativy, ovšem v některých případech služby Google jednoduše nahradit nelze. Studnicí aplikací v nových telefonech se stane již existující vlastní obchod AppGallery, ani v něm však aplikace od Google nenajdete; jedinou možností je jejich neoficiální instalace z třetích zdrojů, ovšem bez záruky bezchybného fungování.

huawei services 2

Na telefonech Huawei totiž bude chybět klíčová základní služba Google Mobile Services (GMS), kterou čínská firma musela nahradit vlastní službou Huawei Mobile Services (HMS), tzn. že veškeré aplikace třetích stran využívající služeb Google (například v přístupu k mapám nebo jen k notifikacím) nebudou fungovat korektně či nebudou fungovat vůbec. Leda by jejich autoři veškerá propojení s Google službami vyměnili za přístup ke službám Huawei, ovšem do této hry se bude patrně chtít jít málokomu.

huawei services

Huawei do rozvoje svých služeb investuje miliardu dolarů

Čínská firma pochopitelně bude chtít vývojáře motivovat, na tiskové konferenci zaznělo, že do financování rozvoje a marketingu vlastních služeb investuje více než 1 miliardu dolarů a vývojáři se mohou těšit na 85 % z prodejní částky aplikace; u ostatních platforem je to přitom pouze 70 %. V současné době využívá integraci se službami Huawei zhruba 45 tisíc aplikací, patrně však spíše asijského původu.

huawei services 1

Šéf Huawei také připustil, že zvažuje možnost vpustit do svého systému obchody aplikací třetích stran, jako Aptoide nebo F-Droid. Agentura Reuters uvádí, že společnost Huawei poskytne rozhraní, které umožní přístup k některým aplikacím Google, ovšem prozatím není jasné, jak toho dosáhne. Google totiž značně omezil možnost doinstalování svých aplikací a služeb „bokem“, i necertifikovaných zařízení dokonce experimentoval s blokováním.

Huawei bude spoléhat zejména na čínský trh

I když se Huawei Mate 30 a 30 Pro budou prodávat ve vybraných částech Evropy, patrně jejich prodeje nebudou nijak slavné. Čínská firma po květnovém zákazu zaznamenává na západních trzích velký pokles maloobchodních prodejů, a tak se bude patrně více soustředit na domácí trh, na kterém jsou služby Google blokovány, takže koncový uživatel prakticky nic nepozná. Nad AOSP verzí Androidu totiž stále běží prostředí EMUI, které je známé ze všech smartphonů Huawei.

Huawei tak v současné situaci bude přemlouvat vývojáře k plnění vlastního obchodu aplikací, a zároveň pracovat na vývoji vlastního operačního systému Harmony OS, který by mohl toto dočasné řešení nahradit. Stále však existuje možnost, že se znepřátelené mocnosti domluví a na smartphonech Huawei se opět objeví Android s Google službami. Do té doby se však Huawei bude muset spoléhat na loajální zákazníky, kteří budou ochotní investovat nemalé peníze do smartphonů, které jsou o služby Google ochuzeny.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku