Domů » Bleskovky » Huawei HarmonyOS oficiálně: open-source řešení pro všechna zařízení

Huawei HarmonyOS oficiálně: open-source řešení pro všechna zařízení

Vzhledem k souboji mezi Huawei a Spojenými státy se není co divit, že se čínský mobilní gigant rozhodl investovat své prostředky do vlastního operačního systému. Nejen v odborných kruzích ale tyto spekulace vyvolávaly mírnou skepsi, neboť dát dohromady funkční systém, který nahradí populární Android, není žádný med. Důvěře nepomáhala ani často protichůdná prohlášení, která velká očekávání mírnila.

huawei harmonyos roadmap
Roadmapa HarmonyOS

Na každoroční vývojářské konferenci nicméně Huawei všem vyrazil dech – hned ze startu představil oficiálně svůj vlastní operační systém HarmonyOS. Podle generálního ředitele Richarda Yu, který na Huawei Developer Conference s odhalením vystoupil, se jedná o „první operační systém založený na mikrokernelu, který je určen pro všechny situace“.

Huawei Harmony OS
Huawei HarmonyOS oficiálně: open-source řešení pro všechna zařízení

Co všechno HarmonyOS umí a nahradí v blízké době Android?

Nová platforma má podporovat chytré telefony, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, auta a tablety. Yu dokonce potvrdil, že HarmonyOS podporuje zařízení s různou velikostí paměti RAM, od kilobajtových až po gigabajtové.

Harmony OS

Rovněž potvrdil kompatibilitu s HTML5, Linuxem a Android aplikacemi, „které všechny v budoucnu na našem systému poběží,“ dodal Yu. Vývojáře pak jistě potěší, že ARK Compiler v systému HarmonyOS podporuje Kotlin, Javu, Javascript, C, and C++.

Huawei Harmony OS 1
HarmonyOS bude pro všechna myslitelná zařízení

Jak to ale bude s nahrazením Androidu? K tomu se Richard Yu vyjádřil poměrně jasně: „Pokud nebudeme moci v budoucnu využívat Android, můžeme kdykoli začít využívat HarmonyOS. Migrace na novou platformu není až tak složitá.“ Prvním produktem, který v sobě bude ukrývat nový systém HarmonyOS, bude Honor Vision TV, který bude dostupný v domovské Číně od zítřejšího dne.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jarda
Anonym
jarda
Offline

Zajímavý počin. Může být dobrý OS, proč ne.

Martin Fabiánek
Uživatel
Martin Fabiánek
Offline

Je taky možné, že blafují a systém pro telefony není hotový, ale zase na druhou stranu bych systém rád vyzkoušel……