Domů » Bleskovky » Huawei HarmonyOS oficiálně: open-source řešení pro všechna zařízení

Huawei HarmonyOS oficiálně: open-source řešení pro všechna zařízení

Vzhledem k souboji mezi Huawei a Spojenými státy se není co divit, že se čínský mobilní gigant rozhodl investovat své prostředky do vlastního operačního systému. Nejen v odborných kruzích ale tyto spekulace vyvolávaly mírnou skepsi, neboť dát dohromady funkční systém, který nahradí populární Android, není žádný med. Důvěře nepomáhala ani často protichůdná prohlášení, která velká očekávání mírnila.

huawei harmonyos roadmap
Roadmapa HarmonyOS

Na každoroční vývojářské konferenci nicméně Huawei všem vyrazil dech – hned ze startu představil oficiálně svůj vlastní operační systém HarmonyOS. Podle generálního ředitele Richarda Yu, který na Huawei Developer Conference s odhalením vystoupil, se jedná o „první operační systém založený na mikrokernelu, který je určen pro všechny situace“.

Huawei Harmony OS
Huawei HarmonyOS oficiálně: open-source řešení pro všechna zařízení

Co všechno HarmonyOS umí a nahradí v blízké době Android?

Nová platforma má podporovat chytré telefony, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, auta a tablety. Yu dokonce potvrdil, že HarmonyOS podporuje zařízení s různou velikostí paměti RAM, od kilobajtových až po gigabajtové.


Harmony OS

Rovněž potvrdil kompatibilitu s HTML5, Linuxem a Android aplikacemi, „které všechny v budoucnu na našem systému poběží,“ dodal Yu. Vývojáře pak jistě potěší, že ARK Compiler v systému HarmonyOS podporuje Kotlin, Javu, Javascript, C, and C++.

Huawei Harmony OS 1
HarmonyOS bude pro všechna myslitelná zařízení

Jak to ale bude s nahrazením Androidu? K tomu se Richard Yu vyjádřil poměrně jasně: „Pokud nebudeme moci v budoucnu využívat Android, můžeme kdykoli začít využívat HarmonyOS. Migrace na novou platformu není až tak složitá.“ Prvním produktem, který v sobě bude ukrývat nový systém HarmonyOS, bude Honor Vision TV, který bude dostupný v domovské Číně od zítřejšího dne.


Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jarda
Anonym
jarda

Zajímavý počin. Může být dobrý OS, proč ne.

Martin Fabiánek
Uživatel
Martin Fabiánek

Je taky možné, že blafují a systém pro telefony není hotový, ale zase na druhou stranu bych systém rád vyzkoušel……

bkf1
Uživatel
bkf1

Jestli bude zajištěna kompatibilita Android aplikací, tak podle mě není problém. „Hujahej“ je teď dost silná společnost, aby tento svůj OS protlačila nejen do telefonů. Uvidíme…

Walda
Anonym
Walda

Huawei jako značka u mě absolutně ztratila důvěru. Nekoupil bych si od nich ani dřevěný prkno.

Tvj
Anonym
Tvj

Za to ja bych vám dal prknem.

Tak to bude
Anonym
Tak to bude

Huawei bude světová značka číslo jedna. A China si nás jednou všechny koupí a nebo obsadí.

Martin Fabiánek
Uživatel
Martin Fabiánek

Můžu vědět proč? Nebo to ani ty nevíš a jen tu žvástáš…..

Karle
Uživatel
Karle

Přece proto, že to řekl americký president, ne? Někteří lidé jsou trochu jednodušší a samostatné myšlení neprovozují – ono je to bolí…

TomOne
Anonym
TomOne

Třeba proto že je to firma provázaná na čínskou armádu a režim?
Navíc zařízení bez možnosti Root? Nechtějí dát možnost zbavit se špionský software? :)
Děkuji ale ne:)

uni
Uživatel
uni

Třeba pro porušování mezinárodních dohod (Severní Korea) nebo cokoli dalšího, co zde zazní?
Ale ano, jako společnost jsme (ČR) ještě nedospěli k morálním hodnotám. Zatím řešíme jen cenu…

shepii
Uživatel
shepii

uni: Ale tu evidentně neřešíme jen my. Spousta lidí a i firem po celém světě upřednostní cenu před morálními hodnotami, viz palmový olej atd… Na jednu stranu je to špatně, na druhou to nutí ostatní výrobce jít s cenou dolu, aby byli konkurenceschopní. Je to zvrácená logika – je to špatně, ale v konečném důsledku vlastně pro zákazníky ostatních značek dobře.