TOPlist

Huawei Mate 30 Pro: dechberoucí parametry, 5G a omezený Android

huawei mate 30 pro 1

Společnost Huawei dnes v Mnichově představila své nové vlajkové smartphony určené na předvánoční trh. Odhalení se odehrálo dříve než v minulých letech, pravděpodobně proto, aby zájemci o nový telefon nepodlehli mámení konkurence od Samsungu a Apple, jejichž podzimní vlajkové telefony již mají svoji premiéru za sebou. Na jaké inovace bude novinka od Huawei lákat?

Mate 30 Pro halo

Huawei Mate 30 Pro: zakřivený displej s výřezem

Zatímco jarní vlajková řada Huawei P je z hlediska designu poměrně konzervativní, u řady Mate se Huawei nebojí alespoň trochu odvázat. Mate 10 Pro měl na zadní straně přes fotoaparáty vodorovný lesklý proužek, Mate 20 Pro zaujal čtvercovým fotomodulem se třemi čočkami, řadu Mate 30 zase bude definovat obří černý kruhový fotomodul s lesklým okružím.

Tento vzhled Huawei nazývá Halo Ring design. Fotoaparát je vsazen do skleněných zad s postranním zaoblením, zaoblené je i sklo na čelní straně včetně displeje pod ním. Telefon váží 198 gramů a splňuje odolnost podle krytí IP68.

Displej od loňské generace decentně narostl, a to z 6,39 na 6,53 palců, díky drobné redukci okolních rámečků přesto rozměry telefonu zůstaly prakticky stejné – 158,1 × 73,1 × 8,8 mm. Redukci rámečků odnesl sluchátkový reproduktor, na místo něj telefon disponuje funkcí Acoustic Display, kdy zvuk vychází přímo ze samotného displeje.

huawei mate 30 pro 3

Huawei u modelu Mate 30 Pro vsází na “Horizon Display”, který přetéká přes obě delší stany až do úhlu 88°. Tomuto panelu musela ustoupit postranní tlačítka, ta nahrazují neviditelné virtuální klávesy, přičemž uživatel si sám bude moci navolit jejich polohu na libovolné straně, popřípadě na obou.

touch gestures

Samotný zobrazovač je typu OLED, který má nabídnout velmi přesné zobrazení barev (pokrytí 100 % gamutu DCI-P3). Rozlišení displeje překvapivě mezigeneračně pokleslo na 1 176 × 2 400 pixelů (poměr stran 18,4 : 9), obnovovací frekvence bohužel zůstává na 60 Hz.

Mate 30 pro 9

Přímo do displeje je zabudována optická čtečka otisků prstů, druhý způsob biometrického ověření uživatele zajišťuje systém 3D Face Unlock pro skenování obličeje (a dalších objektů) ve 3D. Sestava všech potřebných senzorů je umístěna do poměrně širokého výřezu v horní části displeje, kde najdeme i 32Mpx selfie kamerku s optikou o světelnosti f/2.0. Díky systému 3D Depth Sensing Camera má telefon excelovat při tvorbě portrétních snímků s přesným zmapováním hloubky scény.

 

2x 40 megapixelů a slow-motion při 7 680 fps

Zajímavější je bezesporu fotoaparát na zadní straně, který na sobě opět nese punc značky Leica. V kruhovém fotomodulu se nachází hned čtyři čočky fotoaparátů, jejichž konfigurace je následující:

  • 40Mpx opticky stabilizovaný snímač o velikosti 1/1.54″ s optikou o světelnosti f/1.6
  • 40Mpx senzor o velikosti 1/1.7″ s ultraširokoúhlou optikou o světelnosti f/1.8
  • 8Mpx kamerka s 3násobným optickým přiblížením (5x hybridní zoom), optickou stabilizací a clonovým číslem f/2.4
  • 3D hloubkový senzor

Oproti Huawei P30 Pro chybí periskopická kamerka s 10× hybridním přiblížením, i tak věříme, že se opět bude jednat o jeden z nejlépe fotících smartphonů na trhu. Mate 30 Pro totiž bude k pořizování fotografií používat informace z obou 40Mpx snímačů, které díky své fyzické velikosti nabídnou vysokou citlivost a tedy i skvělé výsledky za zhoršených světelných podmínek či při tvorbě portrétních snímků s rozmazaným pozadím.

camera 1

Huawei Mate 30 Pro zaujme i jako videokamera, standardně bude natáčet video v rozlišení 4K při 60 fps, s rozšířeným dynamickým rozsahem, o jeho stabilizaci se bude starat umělá inteligence. Huawei slibuje vysokou citlivost, klasický snímač nabídne ISO až 51 200, širokoúhlá kamerka dokonce 409 600.

mate 30 pro

Dechberoucí mají být zpomalené záběry, telefon je totiž schopen natáčet slow-motion videa ve Full HD při 960 fps, nebo dokonce ultra slow-motion videa v HD rozlišení s 7 680 snímky za vteřinu, což znamená neuvěřitelné 256násobné zpomalení.

Nejnovější Kirin 990 s integrovaným 5G modemem

Smartphone běží pod taktovkou čipsetu Kirin 990, který byl představen tento měsíc na veletrhu IFA. Těšit se tak můžeme na vysoký výkon, zejména v oblasti umělé inteligence. Procesorová jednotka Kirinu 990 je tvořena osmi jádry, grafické operace má na starosti 16jádrový čip Mali G76. Kirin 990 je také vůbec první čipset s integrovaným 5G modemem, ten však bude nabízen pouze za příplatek.

Hardwarové parametry Huawei Mate 30 Pro

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: HiSilicon Kirin 990 (5G), octa-core, 2× 2,86 GHz Cortex-A76 + 2× 2,36 GHz Cortex-A76 + 4× 1,95 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G76 MP16, RAM: 8 GB, interní paměť: 256 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,1 × 73,1 × 8,8 mm, hmotnost: 198 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,53", OLED, rozlišení: Full HD+, 1176 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ad (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 40 Mpx, f/1.6, 27mm, 1/1.7", PDAF, OIS, druhý: 8 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 80mm, 1/4.0", PDAF, OIS, 3× optický zoom, třetí: 40 Mpx, širokoúhlý, f/1.8, 18mm, 1/1.54", PDAF, čtvrtý: TOF 3D, hloubkový senzor, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.0, 4K video

Huawei Mate 30 Pro bude nabízen ve dvou paměťových konfiguracích, a to buď se 128 nebo 256GB úložištěm, kapacita RAM bude v obou případech 8 GB.V oblasti bezdrátové komunikace je telefon zcela bez kompromisů, do telefonu lze vložit buď dvojice nano SIM karet nebo jedna SIM karta a jedna paměťová karta formátu NM Card. Kabelové spojení je odkázáno na konektor USB-C, sluchátkový jack tradičně chybí.

kirin

Telefon disponuje akumulátorem o kapacitě 4 500 mAh, přičemž podporováno je ultrarychlé dobíjení s výkonem až 40 Wattů, či bezdrátově s výkonem až 27 Wattů. Nechybí ani bezdrátové reverzní dobíjení chytré elektroniky, které je 3x rychlejší než u předchozí generace.

4500mah

Operační systém: postaveno na čistém Androidu

Jednoznačně nejkomentovanějším tématem u řady Mate 30 se stal operační systém. Čínský výrobce totiž kvůli svému umístění na černé listině spojených států nezískal pro nové telefony certifikaci od Google, takže nemůže využívat systém Android s integrovanými Google aplikacemi a službami.

Z tohoto důvodu v Huawei vsadili na open source větev Androidu (AOSP), která je o veškeré služby Google (včetně obchodu Play) ochuzena. Nad systémem běží tradiční prostředí EMUI 10, které přináší spoustu novinek – tmavý režim, nové magazínové rozhraní, barevný Always-on displej, ovládání telefonu pokročilými gesty. Novinka dokonce disponuje funkcí Smart Rotate, která chyte otáčí obraz podle toho, z jakého směru se zrovna díváte na displej.

Mate 30 Pro gesta
Huawei Mate 30 Pro disponuje bezdotykovým ovládáním s podporou celé řady gest

Šéf Huawei na tiskové konferenci vyzdvihoval přednosti Huawei Mobile Services a vlastní obchod aplikací App Gallery, který v právě představených novinkách nahrazuje Google Play Store. Čínská firma má za většinu aplikací od Google vlastní náhrady, ostatní služby a aplikace však musí dodat vývojáři.

Cena a dostupnost

Huawei Mate 30 půjde na trh ve čtyřech barvách – bílé, černé, zelené a fialové, kromě toho bude v nabídce i speciální Vegan Leather edition v oranžové a zelené barvě.

Mate 30 pro 2

Evropská cena Huawei Mate 30 Pro činí 1 099 EUR (asi 28 500 korun) za variantu 8 + 256 GB. Bohužel zatím není jasné, v jakých zemích bude prodáván.

Série Huawei Mate 30 totiž nejprve bude nejprve uvedena na čínském trhu oficiálně 26. září, přičemž smartphony bude možné předobjednat již dnešního dne. Na trhy asijsko-pacifického regionu včetně Malajsie, Filipín, Singapuru a Thajska by série Mate 30 bude uvedena od listopadu. Později se dostane i na další trhy. O dostupnosti na českém trhu ještě nebylo rozhodnuto.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku