TOPlist

Recenze LG G3: Už jen krůček k dokonalosti

Novinka od LG zaujme v každém směru. Láká na výkonný hardware v čele s ultra jemným Quad HD displejem a povedeným fotoaparátem. Překvapivě dobrá je také cena. Stane se bestsellerem mezi high-endy?

Právě v těchto dnech se na českém trhu začíná prodávat nový vlajkový model společnosti LG. Obrovské pozornosti se mu dostávalo už několik měsíců před jeho oficiální premiérou, která proběhla na konci května v Londýně, a hned v úvodu recenze prozradím, že tento zájem byl zcela oprávněný. Nový LG G3 je telefonem, který nenechá nikoho chladného.

-
LG G3 jsme pro vás otestovali ve všech třech barevných variantách. Jak totiž v dalších kapitolách zjistíte, rozdíly nejsou pouze v barvě.

Pokud vám přišel velký už Samsung Galaxy S5, LG G3 budete považovat za obra, avšak s velmi příjemnou hmotností. Dlouhou dobu se vedly debaty o tom, zda zadní kryt bude kovový – nakonec padla volba na plast se speciální povrchovou úpravou, která má imitovat právě kov. Charakteristickým znakem loňského LG G2 (recenze) byla tlačítka na zadní straně. U „gé-trojky“ LG tento trend zachovalo, avšak klávesy nám nyní přijdou mnohem více ergonomické a dobře přístupné.

-

Novinka na první pohled zaujme prostorným displejem, ale ta správná podívaná nastane až po jeho zapnutí. Jak už asi většina z vás ví, o zobrazování se v tomto případě stará IPS panel s vysokým Quad HD (1440 x 2560 pixelů). V redakci jsme se shodli na tom, že pro dnešní potřeby chytrých telefonů stále naprosto dostačují displeje s Full HD rozlišením, nicméně při pohledu na panel u LG G3 poznáte rozdíl. Do jisté míry můžeme takto jemný displej považovat za dobrý marketingový tah, a také za technologickou ukázku toho, jakým směrem se panely budou v budoucnu ubírat.

Tak nějak bychom očekávali, vzhledem k hardwarové výbavě a špičkovému displeji, že si LG za tyto vlastnosti (a prvenství na českém trhu) nechá náležitě zaplatit. Opak je ale pravdou a startovací cena modelu G3 je mnohem nižší, než u konkurenčních telefonů jako jsou Xperia Z2, Galaxy S5 či HTC One (M8). LG G3 dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele, a nemusí přitom nutně vyluxovat jejich peněženky.

Doporučená koncová cena u 16GB verze byla stanovena na 16 199 Kč, u 32GB, která navíc disponuje 3 GB RAM, pak 17 199 Kč. Tyhle částky ale jako by neplatily a všichni prodejci telefon při zahájení prodeje nabízeli za mnohem výhodnější ceny. Konkrétně 16GB startovala na 13 990 Kč, 32GB na 14 990 Kč. Při srovnání s cenami konkurenčních modelů je jasné, kdo je vítěz.

Jihokorejské LG má tak skvěle našlápnuto k tomu, aby se model G3 stal světovým bestsellerem. Skutečně totiž nemá mnoho chyb a my v redakci jej hodnotíme jako jeden z nejpovedenějších smartphonů tohoto roku. Ptáte se proč? Na to vám odpovíme v následujících odstavcích.

Klady (+)

  • výborná hardwarová výbava
  • Quad HD displej s velmi tenkým rámečkem
  • design a dílenské zpracování
  • výborný poměr cena & výkon
  • výkon, rychlost a optimalizace
  • bonusové funkce uživatelského prostředí
  • ovládací tlačítka na zadní straně
  • kvalita fotografií a videa, záznam ve 4K rozlišení
  • výdrž baterie při přehrávání videa
  • kryt pro bezdrátové dobíjení v základu
  • 3 GB RAM u 32GB varianty
  • zvukový výstup do sluchátek

Zápory (-)

  • větší rozměry nemusí každému vyhovovat
  • výdrž baterie při běžném používání
  • horší čitelnost displeje na sluníčku
  • příliš jemný povrch zadního krytu

Obsah balení

LG G3 se prodává ve třech barevných variantách – černé, bílé a zlaté. V případě černé barvy se dočkáme sluchátek, nabíječky a USB kabelu ve stejné barvě, u světlé a zlaté verze se naopak dočkáme příslušenství v bílé barvě. Už samotná krabička je velmi pěkně zpracována a působí hodnotným dojmem.

-

Kromě telefonu a baterie uvnitř najdete zmíněný adaptér nabíječky, USB/microUSB kabel, špuntová sluchátka QuadBeat 2 a uživatelskou příručku. Sluchátka poskytují nadprůměrný zvuk a na své si přijdou zejména příznivci výraznějších basů; QuadBeaty duní opravdu slušně.

-

Na plochém kabelu najdeme plastové ovládací centrum s tlačítky pro regulaci hlasitosti, mikrofonem a klávesou pro přijetí hovoru – bez problému s nimi tedy můžete telefonovat. Pokud by vám výchozí velikost gumových špuntů nevyhovovala, máte možnost nahradit je dalšími dvěma rozměry. Sluchátka mi v uších dobře seděla i při běhání, což se také přiliš často nestává.

-

Nesmím také zapomenout zmínit, že zadní kryt u „gé-trojky“ se už v základu pyšní podporou pro bezdrátové nabíjení (stadnard Qi). Máte-li doma bezdrátovou nabíječku, stačí na ni telefon pouze položit a ihned se začne dobíjet.

-

Podrobný videopohled na LG G3

Design a dílenské zpracování: Pozor na kluzká záda

Jak jsem nakousl v úvodní kapitole, LG G3 na první pohled od ostatních poznáte díky absenci jakýchkoliv tlačítek na přední straně a bocích. Díky tomu je design čistý a bez výraznějších výstřelků. Přední straně dominuje prostorný displej s úhlopříčkou 5,5″, který má velice tenký rámeček a skoro to tedy vypadá, jakoby zasahoval až k okrajům telefonu. Podle údajů od výrobce zobrazovací panel zabírá celých 76,4 % přední strany.

-

- - -

Nad displejem má své místo telefonní reproduktor, 2,1Mpx kamerka, světelné čidlo a proximity senzor. Nezapomnělo se ani na malou signalizační diodu, kterou najdete kousek u levého okraje. Levý a pravý bok je naprosto čistý, pouze je zde patrné mírné zkosení do náběhu zadního krytu.

- - -
LG G3 ve všech barevných variantách – zlaté, bílé a černé

Ve spodní hraně najdeme microUSB konektor, primární systémový mikrofon a 3,5mm výstup pro připojení sluchátek. Druhý mikrofon je umístěný na protější hraně a kousek vedle něj výrobce umístil infračervený port, který díky speciální aplikaci můžete využívat pro ovládání domácích spotřebičů.

- - -

- - -

Zadní strana bývá u většiny testovaných zařízení celkem nudná, tady je tomu ale přesně naopak. Ve spodní části je ukrytý primární systémový reproduktor (1W), jehož hlasitost je dostatečná, ale ocenili bychom o něco výraznější basovou linku. V horní části na nás vykukuje objektiv 13Mpx fotoaparátu, kterému dělá na levém boku společnost laserová dioda, jež přispívá k rychlejšímu ostření. Na protější straně najdeme duální přisvětlovací diodu.

- - -

- - -

- - -

V oválu s jemně vroubkovaným povrchem narazíme na dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, které lze zároveň používat jako spoušť fotoaparátu a nastavit mu lze i akci na dlouhý stisk. Uprostřed je nenápadné kolečko, které funguje jako tlačítko Power. Na atypické umístění ovládacích prvků si zřejmě budete muset chvíli zvykat, pak už vám ale tato změna přijde jako naprosto normální a za sebe mohu říci, že mi rozložení kláves na zadní straně přirostlo k srdci mnohem více než klasické umístění na ostatních smartphonech.

- - -

- - -

Když například držíte telefon u ucha, snadno nahmatáte klávesy hlasitosti. U loňského modelu LG G2 uměly okraje tlačítka Power svítit a notifikovat na nové události. Snadno jste díky tomu odhalili nová upozornění i v případě, že byl telefon položený displejem dolů. Tak nějak jsem očekával, že tuhle prima funkci najdu také u „gé-trojky“, ale bohužel se na ni zapomnělo a spokojit se tak musíte pouze s notifikační diodou nad displejem.

 
Bílá LG G3 vs. bílý LG G2

Pod odnímatelným zadním krytem najdeme baterii, slot na microSIM kartu a microSD kartu (až 128 GB). Dílenské zpracování je na příkladné úrovni a zadní kryt k tělu telefonu perfektně lícuje a nevrže ani při silnějším promačkání.

- -
LG G3 a Samsung Galaxy S5

Drobnou výtku mám pouze k povrchu zadní strany – na pohled i dotek působí příjemně, nicméně je až příliš jemný. U malého telefonu by to nevadilo, ale u takto velkého zařízení (146,3 × 74,6 × 8,95 mm) už je to trochu problém. Když telefon nebudete v ruce držet příliš pevně, hrozí zejména při chůzi jeho snadné vyklouznutí. Kdyby byl povrch trochu drsnější, rozhodně by byl úchop jistější. I přes větší rozměry je LG G3 pocitově poměrně lehký telefon a rozhodně váží méně, než na kolik vypadá (149 gramů).

Hardwarová výbava: Bez kompromisů

LG vsadilo na osvědčený a velice svižný procesor Snapdragon 801 od Qualcommu, který se pyšní čtyřmi jádry s taktem 2,5 GHz (jádra Krait). Doplňuje jej grafický akcelerátor Adreno 330 a zkušenější už tedy tuší, že tenhle rychlík se hned tak něčeho nezalekne. Levnější verze se 16GB interním úložištěm je osazena 2 GB operační paměti RAM. Dražší verze s 32GB úložištěm nabízí 3GB operační pamět. Rozdíl v ceně je jen 1000 Kč, takže bych s příplatkem za vybavenější verzi příliš neváhal.

 
Aplikace lze ve správci přesouvat na pam. kartu. Příchozí hovor a další činnosti lze obsluhovat pomocí speciálních gest.

U 16GB verze je uživatelsky přístupných 10,51 GB, u 32GB zhruba 24,12 GB. Potěšující je, že nainstalované aplikace lze přesouvat na paměťovou kartu. V případě operační paměti je u levnější varianty (2 GB RAM) volných okolo 794 MB, u dražší (3 GB RAM) zhruba 1,8 GB. Při běžném používání, spouštění aplikací/her jsou oba modely shodně rychlé, rozdíl ale poznáte v benchmarcích. Verze se 2 GB RAM dosáhla v AnTuTu 29 812 bodů a v 3D Marku (Ice Storm Unlimited) 16 210 bodů. Varianta se 3 GB RAM získala v AnTuTu 34 700 bodů a v 3D Marku 17 341 bodů.

 
Výsledky benchmarků (3D Mark Ice Storm Unlimited a AnTuTu) u verze se 3 GB RAM

 
Výsledky naměřené u varianty se 2 GB RAM

Při pohledu na hardwarové parametry je jasné, že tenhle telefon bude svižný, což se potvrzuje i v samotné praxi. Reakce v uživatelském prostředí jsou okamžité, jen občas (například při aktualizaci aplikací na pozadí) se objeví drobné zaškobrtnutí. Pokud bychom měli srovnat optimalizaci se Samsungem Galaxy S5, vede LG G3 na plné čáře.

 

Uživatelskou paměť lze rozšířit díky slotu na microSD karty až o dalších 128 GB. K telefonu jsme zkusili přes microUSB konektor připojit 32GB USB Flash disk a ani zde při rozpoznávání nenastaly problémy. Výbavu uzavírá dostatečně citlivá Wi-Fi s podporou standardů 802.11 a/b/g/n/ac, infračervený port, Bluetooth 4.0, NFC, LTE (pásma 800/900/2100 a 2600 MHz), GPS/Glonass a FM rádio.

 
V telefonu najdete také krokoměr. Není ale příliš přesný – na pásu nám při nastavené vzdálenosti 1 km naměřil téměř 1,6 km. Využít jej můžete pro měření nejrůznějších aktivit (běh, jízda na kole, chůze), ale na jeho optimalizaci by LG mělo ještě hodně zapracovat. 

Rychlost fixace pozice je při aktivních datech blesková a ani bez nich netrvá zaměření nijak dlouho. Pro poslech FM rádia je nutné připojit sluchátka, která slouží jako anténa. Zajímavé je, že LG dovoluje aplikaci FM rádio ze systému odinstalovat. Důvody vám asi nemusíme zmiňovat. Výborná je také kvalita a hlasitost telefonního hovoru – zvuk je krásně čistý, a ani protější strana si nestěžovala na nějaké komplikace.

Displej: Poznáte rozdíl mezi Full HD na první pohled?

LG G3 je vůbec prvním telefonem s Quad HD displejem, který se oficiálně prodává v České republice. 5,5″ IPS panel s rozlišením 1440 x 2560 px (534 ppi) nabízí neskutečně jemnou podívanou (mimochodem, můj 27″ iMac, na kterém tuto recenzi píšu, má úplně stejné rozlišení). Nabízí se ale otázka, zda není takhle vysoké rozlišení u mobilního telefonu už zbytečné? Oproti Full HD panelům, které už jsou sami o sobě energeticky náročné, je Quad HD ještě výraznějším zápřahem na baterii. Není tedy jedno z největších lákadlem modelu G3 také zároveň jeho největším záporem? Záleží, jak se na to budeme dívat.

-

Zastavme se nejprve u toho, zda na první pohled rozdíl mezi Full HD a Quad HD rozpoznatelný? Když jsem LG G3 poprvé vzal do rukou (předtím jsem používal Galaxy S5), nijakého extra výrazného rozdílu jsem si nevšiml. Test dopadl stejně také u dalších šesti lidí, kterým jsem Galaxy S5 a G3 ukázal. Nicméně pokud se na displej podíváte podrobněji a z větší blízkosti, rozdíl už nejde přehlédnout.

Ikonky jsou mnohem jemnější a vyhlazenější, a jakmile si toto uvědomíte, rázem rozdíl mezi rozlišením poznáte. Když jsem se po 14 dnech s „gé-trojkou“ vracel na Galaxy S5, musel jsem si chvíli zvykat na to, že ikonky nejsou tak vyhlazené. Je to podobné, jako když používáte MacBook Pro a posléze si pořídíte verzi s Retina displejem.

- -

V Galerii LG pro nové majitele připravilo 2 videoklipy ve vysokém rozlišení, které mají demonstrovat možnosti displeje. Každý, komu jsem tyto klipy pustil, na ně zíral s otevřenou pusou – opravdu to byla moc pěkná podívaná. Několik osob mi dokonce tvrdilo, že takhle jemný obraz působí až nereálně. Počítejte ale s tím, že obsah v takhle vysokém rozlišení něco zabere, a až s ním naplno oceníte kvality takto jemného rozlišení.

-

Technologie IPS poskytuje výborné podání barev. Ve srovnání se Super AMOLED panely působí barvy mnohem reálněji, výborné jsou také pozorovací úhly. I když se v interiéru může zdát maximální úroveň jasu dostatečná, při používání na přímém sluníčku už situace tak dobrá není a připravte se na to, že displej LG G3 je venku o něco hůře čitelný než třeba u Samsungu Galaxy S5. Neznamená to, že na něm nic neuvidíte, ale ruka pro stínění se vám v tomto případě bude hodit.

A ještě jeden postřeh: Když jsem venku nahrával testovací 4K video a počasí celkem přálo, objevila se po chvíli hláška, kterou mě telefon upozorňoval, že maximální úroveň jasu byla z důvodů vysoké teploty stažena na 90 % a 100% hodnotu nebylo možné nastavit zpět. 15 minut v místnosti telefonu prospělo a pak se opět umoudřil.

Baterie a výdrž

Li-Ion baterie je uživatelsky přístupná a vyměnitelná (stačí pouze sundat zadní kryt). Její kapacita je 3000mAh, což se na první pohled jeví jako velice slušná kapacita. Jak jsem ale už několikrát zmiňoval, tak vysoký počet pixelů u zobrazovacího panelu zkrátka musí být energeticky mnohem náročnější, a proto při aktivním používání s nikterak silnou výdrží nepočítejte.

 

Při běžném používání jsem LG G3 dobíjel každý den; už někdy okolo 18. hodiny večerní jsem bojoval s tím, aby mi telefon ještě chvíli vydržel a nemusel jsem hledat nabíječku. Podobným stylem jsem používal i Galaxy S5, a tam jsem neměl problém dostat se s výdrží lehce přes 1 den. Každý samozřejmě telefon používá trochu jinak a využívá jiné aplikace/služby, ale přesto se připravte na to, že G3 je v zápřahu maximálně jednodenní smartphone, a někdy ani to ne.

 

Do velké míry lze výdrž ovlivnit nastavením úrovně podsvícení. Automatika funguje spolehlivě, i když v interiérech občas nastavuje zbytečně vysoké hodnoty. Vhod může přijít také úsporný režim, při kterém se sníží takt procesoru a navíc lze vypnout synchronizaci dat na pozadí, Wi-Fi, Bluetooth, vibrace, snížit jas a zkrátit interval vypnutí displejem (jednotlivé položky lze aktivovat/vypnout nezávisle na sobě). Schválně jsem zkusil aktivovat úsporný režim – ponechal jsem aktivní synchronizaci na pozadí + Wi-Fi, jas jsem nastavil na 50 %. Výdrž se v tomto stavu přehoupla téměř na dva dny, avšak čitelnost displeje venku byla dost tragická. Budoucí majitel si tedy bude muset najít vhodný kompromis mezi slušnou výdrží a dobrou čitelností displeje.

-
Dobíjet můžete jakoukoliv bezdrátovou nabíječkou standardu Qi. Tato červená je od Nokie.

- -

Při přehrávání videa v HD rozlišení s maximální úrovní jasu, aktivní SIM, Wi-Fi, synchronizací dat a 50% hlasitostí v připojených sluchátkách se telefon o dobití přihlásil po 7 hodinách a 50 minutách, což je velmi slušný výsledek. Díky rychlému nabíjení trvá dobití baterie z nuly na sto 1 hodinu a 58 minut, přičemž za první hodinu se baterie dobila na 67 %. Po hodině a 28 minutách už byla baterie nabitá na 90 %. Posledních 10 % kapacity potom trvalo rovných 30 minut. Díky speciálnímu krytu, který výrobce v základním balení dodává, můžete telefon dobíjet také bezdrátově. V tomto případě je ale doba potřebná pro nabití podstatně delší.

Operační systém a uživatelské prostředí

LG G3 se dostal do prodeje s Androidem ve verzi 4.4.2, tedy téměř tou nejaktuálnější verzí. Podoba hlavní obrazovky na první pohled připomíná čistý Android, ale jakmile otevřete jakoukoliv nabídku nebo třeba jen vysunete notifikační nabídku, okamžitě poznáte, že tomu tak není. Stejně jako u minulých modelů, i v tomto případě LG vsadilo na vlastní uživatelskou nadstavbu, která je velice komplexní a systém mění k nepoznání, navíc přidává i celou řadu bonusových funkcí.

 
Hlavní obrazovka má kompletně průhledné lišty

U komplexních nadstaveb často bývá problém v samotné optimalizaci. Největší problémy s tím má Samsung, jeho uživatelské prostředí TouchWiz často laguje i na velmi výkonném hardwaru. V LG se zřejmě optimalizaci věnovali pečlivěji, jelikož jejich prostředí je podstatně svižnější a nepatrné zaseknutí se objeví opravdu jen zřídka. Jinak jsou ale reakce bleskové a na nic nečekáte.

 
Obrazovka uzamčeného zařízení a nabídka Nastavení

Softwarová tlačítka ve spodní části i horní notifikační lišta mají průhledné pozadí, takže kopírují obsah na obrazovce a působí příjemně minimalisticky. Celkově LG vsadilo na transparentní nabídky – ty vidíme například u miniaplikací a různých přepínačů, a jako celek to působí velmi pěkně. Screenshot obrazovky pořídíte klasickou kombinací klávesy Power + Volume Down (což chce vzhledem k umístění na zadní straně trochu cviku). Vzhledem k vysokému rozlišení displeje se ale připravte na to, že jeden takový snímek může zabírat od 200 kB až po 6 MB.

 
LG G3 rovněž nabízí tzv. jednoduchý režim s velkým číselníkem

Široké možnosti přizpůsobení

V případě, že by vám výchozí rozmístění trojice softwarových tlačítek nevyhovovalo (Zpět, Domů a Naposledy spuštěné aplikace), můžete si jejich pořadí upravit k obrazu svému. Mně například výchozí pozice tlačítka Zpět na levém okraji příliš nelíbila, tak jsem jej přesunul k pravému okraji.  A to není všechno, k výchozí trojici systémových kláves lze přidat ještě další dvě. Spokojit se ale budete muset jen s těmi od LG (notifikace, dvojité okno, QSlide a QuickMemo+). Vlastního zástupce na požadovanou funkci do této lišty nelze přidat.

 
LG G3 nabízí široké možnosti přizpůsobení softwarových tlačítek

Pozadí pod softwarovou lištou může být bílé (na domovské obrazovce je transparentní), bílé s gradientem, černé a černé s gradientem. Zároveň si lze navolit aplikace, u kterých se softwarová tlačítka budou skrývat. Kdykoliv se k nim ale dostanete „vytažením“ od okraje obrazovky. Tuhle volbu jsem si celkem oblíbil u přehrávače videa, webového prohlížeče Chrome a her.

 
Notifikační nabídka a konfigurace přepínačů v horní části

Notifikační nabídka v horní části nabízí rychlé přepínače pro jednotlivé moduly a další systémové funkce. Nabídku si opět můžete přeskládat podle svého gusta. V horní části lze zobrazovat i posuvníky pro regulaci jasu a hlasitosti. Zbývající část nabídky už je určena pouze notifikacím.

 
Odemčení telefonu skrze Knock Code

LG do systému integrovalo nový režim odemykání Knock Code. Ten funguje tak, že si na displeji zvolíte určité odemykací body ve čtyřech sektorech. Pokud na ně poklepete ve správném (vámi nastaveném) pořadí, telefon se odemkne. V opačném případě zůstane uzamčený. Nápad je to skvělý, ale přiznám se, že po 2 dnech používání jsem Knock Code deaktivoval. Odemykání vyťukáváním mi přišlo celkem dost zdlouhavé a raději jsem zůstal u klasického gesta. V případě, že vás odemykání obtěžuje, můžete jej v nastavení zcela deaktivovat. Displej lze rovněž aktivovat nebo vypnout dvojitým poklepáním.

 
Vzhled uživatelského prostředí i softwarové klávesnice lze změnit díky motivům, které zdarma najdete v obchodě Smart World od LG.

Z telefonů značky Samsung známe funkci, kdy přední kamerka sleduje, zda se díváte na displej a pokud vyhodnotí že ano, nezhasne vám podsvícení. Tuhle vlastnost nově nabízí i LG G3 a za dobrých světelných podmínek funguje spolehlivě. Potěší také možnost nastavení efektu při vypnutí displeje (retro TV, černá díra a zeslabení).

 
Některé systémové notifikace jsou řešeny skrze plovoucí boxy. Podobu ikonek na hlavní obrazovce si můžete přizpůsobit k obrazu svému.

K dispozici jsou také plovoucí miniaplikace pod označením QSlide, které můžete spustit nad jakoukoliv nabídkou. Velikosti jejich okna můžete měnit, stejně tak průhlednost. Jedná se o doplňky jako webový prohlížeč, přehrávač videa, kalendář, kalkulačka, telefon, zprávy, správce souborů nebo poznámky. Bohužel zde stále zůstalo omezení z loňského modelu a nelze mít tedy aktivní více než 2 plovoucí okna najednou.

 
Více než dvě plovoucí aplikace není možné používat

Nechybí zde ani možnost zobrazit si na displeji dvě aplikace najednou. Nefunguje to ale se všemi, pouze z několika vybranými (Zprávy, E-mail, Gmail, Galerie, Chrome, YouTube, Mapy, Hangouts, Správce souborů). Žádná ze jmenovaných aplikací ale nezvládne dvě instance nezávisle na sobě (což například prostředí TouchWiz od Samsungu umí). Mezi některými aplikacemi funguje interakce – z Galerie například snadno přetáhnete fotografii do Zpráv (MMS) nebo E-mailu. Do Gmailu už ale nikoliv.

 
Práce se dvěma otevřenými okny aplikací najednou

Quick Remote je aplikace využívající infračervený port, kterým můžete ovládat televizi nebo další zařízení. Nastavení je jednoduché a zabere pár vteřin, funguje spolehlivě, ale je třeba přesněji mířit než u klasického dálkového ovladače, který dostanete k vaší televizi. Aplikace Quick Remote je dostupná i v notifikační liště v podobě widgetu a můžete tak rychle přistupovat k požadovaným funkcím.

 
Práci se textem a obrázky vylepšuje funkce Clip Tray, která slouží jako správce schránky pro kopírování, takže vidíte poslední označené texty a automaticky se do ní ukládají také screenshoty obrazovky.

 
Nabídka naposledy spuštěných aplikací nabízí 3 režimy zobrazení. Přepínáte se mezi nimi multidotykovým gestem.

Užitečný je rovněž režim Host, který najde uplatnění například u rodičů, kteří půjčují telefon svým dětem. Aktivujete jej při odemykání obrazovky speciálním gestem – máte tak nastavené vaše vlastní a pak druhé pro případ zapůjčení telefonu. V omezeném režimu je možné používat jen předem vybrané aplikace, nedostanete se do menu, k notifikacím, widgetům a není možné měnit nastavení.

Bonusové aplikace, softwarová klávesnice

V systému najdeme již zmíněné aplikace jako je Správce souborů, Stahování, Správce úloh, Budík, Kalkulačka, Počasí, Záznamník, QuickMemo+ pro psaní a kreslení poznámek, ThinkFree Viewer pro prohlížení dokumentů či antivirový program McAfee Security. U LG G2 jej bylo možné odinstalovat, letošní vlajková loď ale se současnou verzí firmwaru tuto možnost nenabízí. Naštěstí lze alespoň nepotřebné aplikace skrýt.

 
Nastavení akce na dlouhý stisk tlačítek na zadní straně. Aplikace pro dálkové ovládání.

V telefonu se nachází i slušně vybavený přehrávač videa, který si poradí s nejběžnějšími formáty včetně DivX, Xvid a MKV. Nechybí ani podpora českých titulků.

 

Široké možnosti přizpůsobení nabízí softwarová klávesnice od LG. V portrait režimu lze dokonce nastavit její výšku (od 1/3 do 1/2 displeje), barevné téma (světlé nebo tmavé) a do spodního řádku si dokonce lze přidat až tři vlastní klávesy (já si zde umístil symbol pro napsání čárky, jelikož ten je standardně dostupný až mezi sekundárními znaky). Vhod přijde i režim rozpůlení klávesnice či připnutí k jednomu okraji pro pohodlnější psaní jednou rukou.

 

Fotoaparát a záznam videa

LG G3 se pyšní 13Mpx snímačem se světelností F2.4, optickou stabilizací obrazu (OIS+) a duální přisvětlovací diodou. Velikost snímače je standardní, tedy 1/3.06″. Hned v úvodu prozradíme, že „gé-trojka“ produkuje velmi dobré fotografie a výsledné snímky nás příjemně překvapily.


Prostředí aplikace pro fotografování nabízí pouze základní nastavení

Telefon je vybavený laserovým autofocusem, který má pomáhat s rychlejším zaostřováním. Původně jsme si mysleli, že jde jen o marketingové lákadlo výrobce, ale není tomu tak; při focení opravdu poznáte rozdíl a ve srovnání s konkurencí je rychlost ostření mnohem vyšší. Před pořízením snímku s jednoduše vyšle laserový paprsek a software pak snadno zjistí vzdálenost objektu v záběru, na který se následně doostří. Využít lze také selektivního focusu, kdy jednoduše kliknete v hledáčku na objekt, na který chcete zaostřit.

-

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Při focení za dobrého světla jsou snímky ostré, s reálnými barvami a bez nežádoucího šumu. V tomto směru skutečně nemám nic, co bych LG vytkl. Velmi dobrá je kvalita i při focení v šeru a za horších světelných podmínek. Zde už je sice patrnější digitální šum, ale rozhodně ne v takové míře, jako u konkurence. Výborně si optika poradí s pořizováním makra, kdy je kresba fotografie opět pěkně detailní.

-

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

-

Při focení na 13Mpx je rozlišení fotografie 4160 x 3120 px, fotit ale lze i na širokoúhlých 10Mpx (4160 x 2340 px). V nastavení lze aktivovat dynamický HDR režim, hlasovou spoušť (stačí vyslovit příkaz Cheese, LG, Smile…), časovač a zobrazení mřížky v hledáčku.

- - -

- - -

Pokud bychom LG G3 měli srovnat s konkurencí, určitě se nabízí Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy S5, HTC One (M8) a Sony Xperia Z2. Za dobrých světelných podmínek podává celé kvarteto velmi podobné výsledky, jen HTC One (M8) zůstává trochu opodál. Markantní rozdíly nastanou až při focení za špatného světla. Zde na plné čáře prohrává Galaxy S5. U Xperie Z2 a LG G3 jsou výsledky mnohem lepší – „gé-trojku“ bychom zařadili na 2. místo hned za Lumii 1020. Na SmartManii pro vás připravujeme podrobný srovnávací test fotoaparátu, ve kterém své síly změří právě výše jmenované modely.

- - -

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Kromě režimu automatiky, který funguje celkem spolehlivě, se nabízí ještě panoramatický mód a dvojitý režim, kdy se fotí hlavní i přední kamerou současně. To oceníte například při focení skupiny přátel, kdy se do snímku jednoduše doplní i váš obličej. Je škoda, že LG pro náročnější fotografy nepřipravilo manuální režim.

Video lze nahrávat až v Ultra HD (4K) rozlišení, tedy 3840 x 2160 px při 30 snímcích za vteřinu. Jedna minuta záznamu má v tomto případě zhruba 215 MB. Natáčet lze také Full HD rozlišení (opět ale jen při 30 FPS, podpora pro 60 FPS chybí, což je velká škoda. Poslední volbou u nastavení videa je HD rozlišení (30 FPS), a HD slow-motion při 120 FPS.

Ukázkové video pořízené ve Full HD rozlišení

Kvalita videa opět spadá do nadprůměru, a to nejen za dobrých světelných podmínek, ale i v horším světle. Zvuk se nahrává stereo a u standardních scén je kvalita výborná. Pozor ale při nahrávání na koncertech – zejména pokud budete stát blízko aparatury, basy se promění v nepříjemné chrčení. Při záznamu koncertu z větší vzdálenosti od pódia už je výsledný zvuk lepší, ale na Lumii 1020 to má stále ještě daleko.

Test kvality záznamu v prostředí s výraznými basy (Ultra HD rozlišení)

Sečteno a podtrženo – 13Mpx snímač u LG G3 podává nadprůměrné výsledky, a to nejen za dobrého světla, ale také v šeru. Je škoda, že v nastavení nenajdeme manuální režim a také bychom ocenili lepší filtraci nahrávaného zvuku na koncertech, stejně jako 60FPS režim pro Full HD video.

Konkurence

Mezi největší konkurenty pro nový vlajkový model od LG patří Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2 a HTC One (M8). Každý ze jmenovaných má něco do sebe, nicméně „gé-trojka“ mezi nimi zcela po právu vyčnívá. Nabízí sice podobné hardwarové parametry, ale k tomu přidává výborný fotoaparát, dobře odladěný systém, displej s velmi jemným rozlišením a do toho také nízkou cenu, která je často tím nejdůležitějším faktorem při rozhodování.

Samsung Galaxy S5 (recenze)

Letošní top model Samsungu se rozhodně povedl. Je tu však několik „ale“. V recenzi jsme chválili výbornou hardwarovou výbavu, slušnou výdrž, povedený fotoaparát a množství bonusových funkcí. Oproti LG G3 nabízí navíc čtečku otisků prstů a čidlo pro měření srdečního tepu. Velkou výhodou je voděodolné tělo (stupeň krytí IP67), což ocení nejen sportovně aktivní jedinci.


Galaxy S5 se vody rozhodně nebojí

Jihokorejský tahoun má ale i své zápory. Tím největším je vysoká cena, která byla v době uvedení na trh stanovena na 18 490 Kč, a to je zkrátka hodně. Ve srovnání s prostředím v LG G3 je TouchWiz také o něco hůře optimalizovaný, nabízí ale několik bonusových funkcí navíc. V horších světelných podmínkách 16Mpx snímač fotí výrazně hůře a postrádáme také optickou stabilizaci obrazu.

  

V Jižní Koreji se v průběhu léta začne prodávat vylepšený Galaxy S5 LTE-A, který má hardwarově k LG G3 nejblíže. Také nabízí displej s jemným rozlišením (Super AMOLED, 1440 x 2560 px), a díky úhlopříčce 5,1″ se dostáváme na jemnost 577 bodů na palec (ppi). Ve výbavě dále najdeme 3 GB RAM a nejnovější procesor Snapdragon 805. Galaxy S5 LTE-A je ale určený výhradně pro jihokorejský trh a zatím nemáme informace o tom, že by se připravovala mezinárodní verze.

Sony Xperia Z2 (recenze)

Xperia Z2 rovněž láká na podobné hardwarové parametry. Mezi její hlavní lákadla patří prostorný displej s Full HD rozlišením, příkladně odladěný systém, kvalitní dílenské zpracování a velmi dobrá výdrž baterie. Navíc se pyšní stupněm krytí IP58, takže ji také nevadí voda. Stejně jako Samsung, i Sony si za svůj top model nechá náležitě zaplatit – startovací cena byla 18 990 Kč.

HTC One (M8) (recenze)

Tchajwanské HTC má mezi nejvýkonnějšími smartphony zástupce v podobě nové generace modelu One (M8). Ten nabízí skvěle odladěný systém, povedený displej s Full HD rozlišením, výborný výstup do sluchátek a hlasité stereo reproduktory na přední straně.

Pyšnit se může hliníkovým tělem a celkově velmi zdařilým designem. Ve srovnání s konkurencí ale zaostává s průměrným fotoaparátem a vyšší cenou.

Závěrečné hodnocení

LG nám opět ukázalo, že umí vyrábět povedené telefony. Už loňský model G2 jsme v recenzi hodnotili kladně, a v případě „gé-trojky“ je naše nadšení ještě větší. Po dlouhé době tu máme smartphone s nekompromisní hardwarovou výbavou, který vám v peněžence neudělá průvan. LG G3 se na českém trhu prodává teprve krátce a rozhodně bude zajímavé sledovat, jak na tuto cenovou politiku zareagují ostatní výrobci a zda se zlevnění dočkáme i u výše popisovaných smartphonů.

-

V útrobách telefonu najdeme skutečně výkonný hardware. V případě nákupu bychom doporučili investici do 32GB varianty, která je sice o 1000 Kč dražší, ale kromě většího interního úložiště získáte i 3 GB RAM. Quad HD displej nabízí parádní podívanou, avšak nejvíce jeho kvalit doceníte v případě prohlížení obsahu ve stejném rozlišení. Škoda jen o něco horší čitelnosti na venkovním sluníčku.

Největší lákadlo se ale zároveň podepisuje na jednom z nejvýraznějších záporů – jemný displej zkrátka spotřebuje mnohem více energie, a výdrž při aktivním používání rozhodně nepatří mezi silné stránky. Neplatí to ale při přehrávání filmů, kde jsou naměřené hodnoty nadprůměrné. Potěší také rychlé nabíjení a podpora pro bezdrátové dobíjení v základu.

Kvůli 5,5″ displeji mohou řadu zájemců od koupě odradit větší rozměry. LG G3 je skutečný obr mezi smartphony a je potřeba s tím počítat. Vůbec bychom se nezlobili, kdyby byl zadní kryt z trochu drsnějšího povrchu, aby tolik neklouzal v ruce. Pokud bychom chtěli být opravdu velcí hnidopiši, dali bychom do záporů také to, že nedisponuje voděodolným tělem, což už konkurenční Sony a Samsung nabízí. Ale alespoň má LG prostor pro další inovace, třeba pro budoucí model G4.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku