Recenze Nexus 4: Svému jménu dělá čest, dokonalý ale není

Nexus 4 se na český trh teprve chystá, nicméně čekání už by nemělo být dlouhé. Nový referenční telefon Google se povedl, ale k dokonalosti mu ještě něco chybí.

LG Nexus 4 je, jak číslovka v názvu napovídá, čtvrtým referenčním modelem s operačním systémem Android a LG je po HTC a Samsungu třetím výrobcem, který dostal možnost pro Google telefon vyrobit. Telefon byl představen na konci října loňského roku a do prodeje se ve vybraných zemích dostal 13. listopadu výhradně prostřednictvím obchodu Google Play, kde byl velmi rychle vyprodán a dodávky dalších kusů vázly. Nexus 4 se na Google Play prodává ve dvou verzích, s 8 GB a 16 GB interní paměti, za velmi zajímavou cenu 299 USD (8 GB), respektive 349 USD za 16 GB model.

 

Na český trh si Nexus 4 ani po dvou měsících zatím nenašel cestu, i když české zastoupení LG již před časem oznámilo, že jeho prostřednictvím bude v lednu dostupná 16 GB varianta za doporučenou cenu 12 000 – 12 500 Kč, která bohužel vůbec nekoresponduje s příznivou cenou za kterou se LG Nexus 4 prodává v zahraničí a to i po zohlednění DPH. Tady rozhodně palec dolů. A druhý palec dolů za (ne)dostupnost, protože tu máme polovinu února a Nexus 4 na našem trhu stále ještě oficiální cestou není k dispozici. Změnit by se to ale mělo velice brzy…

 

Klady (+)

 • kvalitní displej s HD rozlišením
 • výkon, rychlost a stabilita
 • nejnovější verze Androidu (4.2.2)
 • slušná výdrž
 • kvalitní dílenské zpracování
 • notifikační LED dioda

Zápory (-)

 • aktuální nedostupnost v ČR
 • chudý obsah balení
 • průměrný fotoaparát
 • vyšší cena oproti Google Play
 • kryt je náchylný na otisky prstů

Obsah balení: Jen to nejnutnější

Nexus 4 se prodává v balení, které vzhledem nijak nevybočuje ze zažitých standardů. Horší je to s jeho obsahem, protože kromě síťového adaptéru, USB kabelu, přípravku pro vysunutí šuplíčku na microSIM, záručního listu a stručné příručky v něm nic jiného nenajdete. Chybějí dokonce i sluchátka. Podotýkám, že máme k dispozici americkou verzi prodejního balení, takže strohost jeho obsahu lze omluvit cenou, za kterou se LG Nexus 4 na americkém trhu prodává. Pokud bude stejný obsah (což lze předpokládat) také na českém trhu, lze to s oznámenou cenou považovat za faux pas.

- -

LG Nexus 4 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Videopohled na Nexus 4

Design a zpracování: V jednoduchosti je krása

Vzhled Nexusu 4 je rafinovaně jednoduchý, ale přesto elegantní. Celá přední strana je vyrobena z tvrzeného skla Gorilla Glass 2, které je po levé a pravé straně zaoblené směrem k bokům. Díky absenci hardwarových nebo senzorových kláves působí čelní strana velmi elegantně a jediné co narušuje celistvost, je přední 1,3Mpx kamerka pro videohovory a mřížka telefonního reproduktoru.

- - -

- - 

Senzory, notifikační LED dioda a z velké části také displej, splývají s čelní plochou a podtrhují elegantní černý vzhled. Pokud je displej vypnutý, celá přední plocha je čistě černá. Přední část má po obvodu plastový rámeček v barvě černého chromu, navazující na pogumované boky, svažující se k zadní straně, díky kterým se telefon drží jistě v ruce.

- - -

Záda telefonu jsou kryta, stejně jako přední část, tvrzeným sklem, které v sobě obsahuje jakýsi holografický dekor. Ten obsahuje body, které s měnícím se úhlem dopadajícího světla zajímavě světélkují. Určitě je to mnohem efektnější, než kdyby byla zadní část nudně černá. Zbývá dodat, že rozměry telefonu jsou 133,9 x 68,7 x 9,1 milimetrů a hmotnost včetně (nevyměnitelného) akumulátoru sympatických 140 gramů.

- - - 
Zadní strana při dopadu světla vytváří zajímavý efekt, dobře si jej můžete prohlédnout v našem videopohledu

- -

Dílenské zpracování je příkladné, telefon ani při promačkání nevydává žádné pazvuky, snad jen přemíra tvrzeného skla v konstrukci ve mně vyvolávala obavy, co by se stalo, kdyby telefon upadl. Naštěstí jsem tuto variantu testu neabsolvoval. Díky povrchu jsem čekal, že telefon bude magnetem na otisky prstů, ale skutečnost nebyla překvapivě tak hrozná. Oleofóbní vrstva na displeji odvádí dobrou práci a otisky prstů se na něm prakticky neusazují, navíc je povrch displeje příjemný na dotek a telefon se díky tomu dobře ovládá. Zadní strana na otisky prstů trpí více, ale měnící se mozaika je dokáže šikovně skrývat.

- - -

Trochu nešťastné je umístění hlasitého reproduktoru na zadní straně, která je úplně rovná a snadno tak dojde k jejímu zakrytí a utlumení zvuku. Pokud položíte telefon na rovnou plochu, mohli byste s ním hrát stolní curling, protože po desce stolu Nexus 4 krásně klouže, ale hned tak se nepoškrábe. 

- - 
Srovnání s Apple iPhone 5

Hardware a výbava: Žádné kompromisy

Nexus 4 je vybaven quad-core procesorem Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ8064, jádra Krait) s taktem 1,5 GHz pro každé jádro, který doplňuje výkonný grafický akcelerátor Adreno 320. Operační systém Android 4.2.1 má k dispozici slušné 2 GB RAM, interní úložiště o kapacitě 16 GB bohužel není možné rozšířit paměťovou kartou a pro uživatelská data zbývá dostupných 12,4 GB.

-  - -

O zobrazení se stará 4,7″ True HD IPS+ displej (768 x 1280 px, 320 ppi, 15:9), který chrání ochranné sklo Gorilla Glass 2. generace. Displej nabízí věrné podání barev, výborné pozorovací úhly a díky citlivé dotykové vrstvě se skvěle ovládá, k tomu výrazně přispívá úzký rámeček po stranách a jeho zaoblený přechod do boků přístroje. Podsvícení nepostrádá automatickou regulaci jasu, která odvádí dobrou práci a reaguje rychle a přiměřeně. Kromě tohoto čidla nechybí ani proximity senzor, gyroskop či podpora NFC. Ve výbavě dále najdeme WiFi 802.11 a/b/g/n, GPS a Bluetooth 4.0. Potěšila nás výborná citlivost na WiFi signál, stejně tak rychlá fixace GPS. Kvalita hovoru během telefonování je rovněž na výborné úrovni, zvuk je dostatečně hlasitý a čistý.

   
Výsledky benchmarků: Výkonu má Nexus 4 dostatek

Po představení Nexusu 4 se spekulovalo o tom, proč Nexus 4 nepodporuje sítě LTE. Jak jsme vás informovali v této bleskovce, lze podporu LTE pomocí speciálního kódu aktivovat. Po zadání kódu se dostanete do testovacího menu a kromě nastavení jaké sítě má telefon používat, lze zobrazit informace o baterii, WiFi a provádět různé testy. Pozor však, pokud jste si LTE aktivovali a chystáte se aktualizovat na nedávno uvolněný Android 4.2.2, o LTE opět přijdete, Google tento „tweak“ zablokoval.

   
Hlavní obrazovka, informace o paměti a verze systému

   
Servisní menu, ve kterém můžete aktivovat podporu LTE (Android 4.2.1)

S výše popsaným hardwarem není pochyb o tom, že zařízení nedostatkem výkonu rozhodně netrpí, naopak, může mu ho závidět leckterá počítačová sestava, i když samozřejmě na jiné platformě. Je to nejrychlejší telefon s operačním systémem Android, jaké jsem měl zatím v ruce a mé HTC One X při porovnání viditelně ztrácelo, jak při procházení menu tak při spouštění aplikací.

   

O dostatečné množství energie se stará uživatelsky nevyměnitelný akumulátor s kapacitou 2100 mAh. S výdrží se Nexus 4 řadí do běžného průměru, i když samozřejmě záleží, jak moc jej vytěžujete. Při aktivním používání zvládne v klidu jeden den bez zbytečného stresu, jestli k večeru nebudete hledat nejbližší nabíječku nebo záložní zdroj. Slabší provoz natáhne výdrž od rána, do večera následujícího dne.

  

Při testu přehrávání HD videa (720p) se telefon přihlásil o dobytí po 7 hodinách a 15 minutách, což je velmi slušný výsledek. Nabíjení téměř vyždímaného telefonu na plnou kapacitu trvalo bezmála tři hodiny, ale berte tento údaj s rezervou, protože jsme nepoužívali dodávanou nabíječku (US verze). Příjemným bonusem je podpora bezdrátového nabíjení Qi.

Operační systém: Vždy nejnovější Android bez zbytečného balastu

Android 4.2 přinesl některá vylepšení, která zlepšují uživatelský komfort. Jedním z nich je možnost vkládání widgetů na obrazovku uzamčeného zařízení. Mezi aplikacemi které používám, ale není zatím ani jedna, která by tuto novinku podporovala. Zatím jsem se musel spolehnout na několik widgetů nativních aplikací operačního systému. Bohužel zvyk je železná košile a to že mám na uzamčené obrazovce dostupné widgety jsem si obvykle uvědomil, až když jsem telefon odemkl. Je potřeba delší čas, aby si uživatel tuto funkci zažil a naučil se jí používat.

   

Velkou proměnou prošla notifikační lišta, která nově nabízí možnost přepnutí do tzv. rychlého nastavení pro možnost aktivace některých často používaných služeb. Dostanete se k němu buď tlačítkem v notifikační liště nebo přímo, pokud jí stáhnete dvěma prsty místo standardního stažení jedním prstem. V praxi mě tato novinka trochu zklamala, protože v rychlém nastavení nenajdete rychlé přepínače, na jaké jsme zvyklí z nástaveb jiných výrobců, ale pouze zkratky ke konfiguraci jednotlivých služeb, toto by se však mělo změnit po aktualizaci na Android 4.2.2. Stejně tak bych uvítal ovládání jako u tabletové verze systému, tedy pokud stáhnu lištu na displeji vlevo, dostanu se k notifikacím, pokud vpravo, získám přístup k rychlému nastavení. Při rostoucích úhlopříčkách dnešních telefonů postrádá smysl rozdílné ovládání lišty na tabletu a telefonu.

  

Další novinkou je vylepšená klávesnice, která nově podporuje metodu zadávání tažením po displeji, podobnou (rozumějte stejnou) jako u klávesnice Swype. Pokud jste na tento typ zadávání textu zvyklí, budete s touto novinkou spokojeni, je opravdu skvěle použitelná a funkční. Jediné co mě na nativní klávesnici už delší dobu vadí, je že v některých aplikacích (Google Talk, Zprávy…) zobrazí nabídku smajlíků, ale dalších aplikacích nikoliv.

   
Google Mapy nově obsahují také informace o MHD (více informací)

Vylepšení se dočkala také služba Google Now, které nás v našich končinách zatím nemusí příliš zajímat, protože její použití je omezené. Mezi další novinky patří funkce „Bezdrátový displej“, která dovolí sdílet obsah displeje vašeho telefonu či tabletu na televizi. Televizi budete muset připojit přes HDMI bezdrátovým adaptérem, poté už můžete bezdrátově sdílet obsah vašeho displeje.

  

Jediným dostupným prohlížečem v telefonu je Chrome. integrovaný prohlížeč, který známe ze starších verzí už je minulostí. Prohlížení stránek je pohodlné a načítání díky výkonnému hardwaru rychlé. Jen si nechejte zajít chuť na podporu Flash objektů.

Fotoaparát a záznam videa: Čekali jsme lepší výsledky

Prostředí fotoaparátu bylo kompletně přepracováno a přibyly nové funkce. Nabídka nastavení je situována do kruhu a vyvoláte jí buď kliknutím na její nabídku v pravém horním rohu nebo položením prstu kdekoli na displej, přejedete prstem na symbol funkce, kterou chcete upravit a znovu přejedete na požadovanou hodnotu. Na místo kde nabídku vyvoláte potom fotoaparát také ostří. Vše je jednoduché a intuitivní, textová nabídka se v nastavení smrskla na výběr scénického režimu, vypnutí či zapnutí Úložiště a nastavení velikosti fotografií nebo videa. Nastavit lze všechny běžné funkce jako vyvážení bílé, expozice, aktivaci blesku, HDR a dalších.

   

Úplně novou funkcí je Photo Sphere, pomocí které můžete vytvářet 360° panoramata, podobná těm které známe z Google Street View. Fotografie má v takovém případě rozlišení 4248 × 1698 pixelů a při nahrání na Google+, kde si 360° výsledek můžete prohlédnout, se zmenší na 2804 x 1121 pixelů. Naši testovací Photo Sphere fotografii si můžete prohlédnout zde.

Nexus 4: Holiday Photo Sphere

Za dobrých světelných podmínek jsou fotografie celkem ucházející, i když se přiznáme, že u referenčního modelu Google jsme přece jenom čekali lepší výsledky. Problémy telefonu nedělá ani focení makra, ostřit na určitý bod můžete tapnutím na displej. V šeru jde ale kvalita snímků rapidně dolů, objevuje se výrazný šum a chybí ostrost.

- - -

- - -
Další fotografie pořízené Nexusem 4 si můžete prohlédnout v naší galerii

Video lze nahrávat maximálně ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Kvalita je opět průměrná, ale jen v případě dobrých světelných podmínek. Podprůměrná je kvalita záznamu zvuku, ten trpí výraznými výškami na úkor basů. Nepočítejte tedy s tím, že Nexus 4 při koncertech poslouží jako ideální zařízení pro záznam. V tomto směru jsme jej porovnali s iPhone 5 a Samsungem Galaxy S III a Nexus 4 při záznamu hlasitého zvuku dopadl naprosto nejhůře a výsledek byl téměř neposlouchatelný.

Nexus 4: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)

Google Nexus 4 1080p Full HD Kamera Test

Hudební přehrávač

Pro přehrávání hudby slouží nativní aplikace Hudba Play od Googlu, ve které můžete přehrávat buď hudbu z telefonu nebo uloženou v této službě na webu. Přehrávač zobrazuje seznamy skladeb, alba, interprety, v nastavení je k dispozici ekvalizér. FM rádio v menu telefonu nenajdete (telefon nemá hardwarový FM modul), je třeba si nainstalovat některou z aplikací pro poslech webových rádií. Zvukový projev hlasitého reproduktoru je podprůměrný, postrádá basový základ, výstup do sluchátek je na tom podstatně lépe, ale zaleží samozřejmě na kvalitě vašich sluchátek.

   

Základní přehrávání videa má na starost přehrávač, který je součástí Galerie a nelze od něho očekávat žádné zázraky. Přehrávání základních podporovaných formátů a sdílení je vše co zvládne. Pro širší podporu formátů a titulků je potřeba instalace některého osvědčeného přehrávače z Google Play.

   

Závěrečné hodnocení

LG Nexus 4 je bezpochyby vynikající zařízení na kterém budete chyby hledat velmi těžko; výkonu má rozdávání, jistotu rychlých a hlavně dlouho dostupných aktualizací operačního sytému. Snad jediné co může někoho odradit, je maximální velikost úložiště a nemožnost jeho rozšíření, a také průměrné výsledky fotoaparátu. Je smutné, že na zahájení prodeje v České republice stále čekáme a ještě smutnější je oznámená cena, za kterou se u nás Nexus 4 má prodávat. Na to, že je na hony vzdálená ceně ve Spojených státech už jsme si zvykli, ale 12 000 – 12 500 Kč je i tak částka o dost větší, než za kterou si Nexus 4 mohou čeští zákazníci malou oklikou koupit na německém Google Play (návod naleznete zde).

Graf ceny produktu LG Nexus 4 16GB poskytuje server Heureka.cz

Pokud se vám Nexus 4 líbí a máte možnost nechat si jej dovézt z USA či jiné země, kde je dostupný skrze Google Play, pak neváhejte. Až se Nexus 4 začne prodávat v České republice, bude cenově velmi blízko konkurenci a bude těžší se rozhodnout, zda dát přednost bohatšímu balení, většímu úložišti či lepšímu fotoaparátu některého z modelů jiných výrobců. Navíc se brzy na českém trhu objeví první telefony s fullHD displejem a ještě lepší výbavou (Sony Xperia Z, HTC One…), které Nexusu 4 slušně zatopí. Je ale pravda, že oproti nim bude mít Nexus 4 i s naší „českou“ cenou pořád výhodu a bude o několik tisícovek levnější.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku