Domů » Recenze » Recenze Nexus 5X: S čistým štítem

Recenze Nexus 5X: S čistým štítem

Model 5X je po dlouhých dvou letech plnohodnotným nástupcem oblíbeného Nexusu 5. Jde o velmi dobře vybavený smartphone za rozumnou cenu, který nabídne čistý Android v nejaktuálnější verzi. Poučil se z chyb předchůdce?

Nexus 5X se často označuje jako telefon vyrobený na míru podle požadavků příznivců systému Android. Od uvedení populárního Nexusu 5 (recenze) totiž uběhly již více než dva roky a Nexus 6 (recenze) se vzhledem k velikosti za přímého nástupce považovat nedal. Před dvěma měsíci nicméně Google odhalil dnes testovaný model, o jehož výrobu se i tentokrát postaralo jihokorejské LG.

Oproti Nexusu 5 je zde samozřejmě pořádná porce vylepšení, v mnoha ohledech jsou si však obě zařízení podobná. Mimo přítomnost čistého a aktuálního Androidu je to také výhradní použití plastů, jednoduchý design a Full HD displej. Novinka však mírně narostla, dostala lepší hardware, fotoaparát a v neposlední řadě také velmi rychlou čtečku otisků prstů.

 
Nexus 5X v černé a bílé variantě

Nexus 5X nepatří mezi nejlépe vybavená zařízení na trhu, nechybí mu však nic podstatného a cena základní 16GB varianty činí necelých 13 tisíc korun. Pokud tak toužíte výkonném, ale zároveň praktickém smartphonu, pak se teoreticky jedná o velmi žhavého kandidáta.

  

Obsah balení

Balení se nese v podobně minimalistickém duchu jako samotný telefon. Uvnitř nenápadné bílé krabičky tak mimo něj naleznete pouze sponku na vyjmutí šuplíčku pro SIM kartu, stručnou brožuru a nabíječku s oddělitelným USB-C kabelem. Ocenil bych, kdyby byl o něco delší, větším problémem je ale skutečnost, že kabel má tento konektor na obou stranách a k běžnému počítači tak prostřednictvím něj telefon nepřipojíte.

 

Redukce je přitom otázkou pár korun a výrobce ji tak mohl přibalit k telefonu a ušetřit uživateli starosti. Bohužel se na ni nedostalo stejně tak ani například na sluchátka či pouzdro – výčet obsahu je tedy kompletní.

 

Videopohled (první dojmy)

Nexus 5X: První dojmy

Konstrukce a design: Nevybočuje z řady

Zařízení Nexus designově nikdy příliš nevybočovala z řady a model 5X v tomto ohledu není výjimkou. Konstrukce je výhradně plastová, materiály jsou však příjemné na dotek a působí bytelně.

 

Zpracování jako takové je taktéž na dobré úrovni, jedinou výhradu máme k úzké mezeře mezi sklem a rámečkem na přední straně, v níž s rády zachytávají drobné nečistoty, což nevypadá příliš hezky a rozhodně by to konstrukčně mohlo být vyřešeno lépe.

Displej s úhlopříčkou 5,2 palce má za následek skutečnost, že telefon není zrovna kompaktní. Výška 147 milimetrů a šířka 72,6 mm jsou rozměry, které pro osoby s menšími dlaněmi již mohou být nad limitem. Příjemná je ale tloušťka 7,9 mm – nejedná se tedy o nejtenčí telefon na trhu, z hlediska úchopu nám to ale přijde ideální.

  

Ergonomicky je na tom Nexus 5X v rámci možností dobře. Lehce pogumovaný povrch zajistí, že vám zařízení nebude vyklouzávat z ruky a na tlačítka na pravém boku dosáhnete bez potíží. Naopak ovládání jednou rukou je obtížnější a v porovnání s Nexusem 5 je to znát. O tom, jestli je oněch 0,2 palce ku prospěchu věci či naopak, si nicméně každý musí rozhodnout sám.

  

Drobná výtka směřuje k vystouplému fotoaparátu na zadní straně, kvůli čemuž je sklíčko potenciálně náchylnější k poškrábání a navíc zařízení není při položení na stůl úplně rovně. Černá varianta je navíc dost náchylná na zachytávání nečistot a otisků, bílá verze je na tom z tohoto hlediska lépe.

Čtečka otisků prstů

Jednou z novinek oproti předchůdci je čtečka otisků prstů. Ta našla své útočiště na zadní straně pod fotoaparátem, což je velmi praktické a s trochou cviku telefon odemknete již během vyndavání z kapsy. Trochu ke škodě je to však ve chvíli, kdy máte telefon položený na stole. K funkčnosti jako takové nicméně nemáme výhrady – nastavení je rychlé a jednoduché a přesnost naprosto prvotřídní.

Android 6.0 Marshmallow také přinesl hlubší integraci této funkce do systému a nyní tak pomocí otisku můžete například potvrzovat nákupy v Obchodě Play nebo třeba platby skrze službu Android Pay, která však u nás zatím ještě využitelná není.

Displej: Nadprůměrný standard

Nexus 5X dostal oproti předchůdci o 0,2″ větší displej a celková úhlopříčka tak činí 5,2 palce. Rozlišení Full HD (1080 x 1920 px) znamená výslednou jemnost 424 pixelů na palce a to je více než dostačující hodnota. Výborné je u zobrazovacího panelu typu IPS také barevné podání a pozorovací úhly.

 

Automatická regulace jasu funguje bez potíží a s maximální hodnotou lze z obrazovky něco vyčíst i na přímém světle. Příjemným překvapením bylo naopak nejnižší nastavení, které je ideální pro používání ve tmě, ba dokonce i tehdy jsem občas musel posuvníkem lehce pohnout doprava.

 

O ochranu proti škrábancům se stará krycí sklíčko Gorilla Glass 3 a díky oleofobní vrstvě není povrch příliš náchylný na zachytávání otisků prstů. Celkově tak můžeme displej u Nexusu 5 jen a jen chválit a kvalitou se bezpochyby řadí k nadprůměru.

Hardware a zvuk: Nebojuje o první místo

Nexus 5X nebyl vyvíjen jako absolutní high-end, čemuž odpovídá jak cena, tak i výbava. V jeho útrobách tepe šestijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 808 schopný pracovat na frekvenci až 1,8 GHz. Sekunduje mu grafický akcelerátor Adreno 418 a operační paměť s kapacitou 2 GB.

Nejde tedy o vrchol současné nabídky, jedná se nicméně o specifikace dostatečně výkonné pro veškeré myslitelné úkony a díky čistému Androidu není problém ani s velikostí RAM. Telefon je k sehnání ve dvou paměťových variantách, kdy jedna nabídne 16 GB místa, druhá dvojnásobek. V našem případě bylo ze 32 GB volných 24,9 GB. Jak je u zařízení řady Nexus zvykem, paměťová karta se nekoná ani tentokrát.

Hrubý výkon jsme změřili pomocí trojice benchmarků a to s těmito výsledky:

 • AnTuTu: 49 288 bodů 
 • GeekBench 3: 1 234 single-core, 3 494 multi-core
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 18 579 bodů

Přední strana navozuje dojem, že se na ní nachází stereoreproduktory. Bohužel, horní mřížka ukrývá pouze sluchátko a hlasitý zvuk vychází pouze z té spodní. Jeho kvalita je spíše průměrná, dokáže nicméně vyvinout poměrně působivou hlasitost a účel tak splňuje.

Kvalita výstupu do sluchátek je bezproblémová – projev je čistý a bez znatelného šumu. Běžný posluchač tak bude naprosto spokojen. I zde je potřeba vyzdvihnout maximální hlasitost, jejíž používání si upřímně nedokážu představit.

Baterie a výdrž: Jednodenní smartphone

Akumulátor s kapacitou 2700 mAh spadá do lehčího nadprůměru, čemuž odpovídá také výdrž. Při běžném používání s aktivním využíváním internetových služeb se bez nabíječky obejdete i s mírnou rezervou jeden celý den. Pokud se trochu uskromníte a aktivujete úsporný režim, dosáhnete i na dva, delší čas už by ale vyžadoval dosti střídmé používání. Oproti Nexusu 5 se nicméně jedná o pokrok, zde si totiž onou jednodenní výdrží můžete být jistí i tehdy, kdy na přístroj kladete vyšší nároky.

Dobře je na tom telefon s rychlostí nabíjení, z nuly na sto procent se nabije za 95 minut, přičemž na 45 % baterie se dostanete už za půl hodiny. Zbývající procenta už jsou ale o něco pomalejší, přesto je hodina a půl velmi slušný výsledek.

Výtka naopak směřuje k bezdrátovému nabíjení, které jednoduše chybí. Původní Nexus 5 jej přitom měl, Google nicméně usoudil, že USB-C je dostatečnou náhradou. Pravdou jest, že zapojit konektor je o poznání jednodušší, než u tradičního micro-USB a na svém místě také drží o dost lépe, přesto tento postoj považujeme za poněkud nepochopitelný.


Oboustranný USB-C kabel v balení je poměrně omezující. Zejména v případě, pokud nemáte doma žádné zařízení kompatibilní s tímto konektorem. V případě, že budete chtít Nexus 5X připojit do USB 2.0 portu, budete si muset pořídit nový kabel nebo sehnat redukci.

Jednou z novinek u Androidu 6.0 je funkce „Doze“, která rozpozná, kdy telefon není používán a následně jej uvede do hibernace, respektive deaktivuje procesy, které nutně nejsou vyžadovány. Pokud jej tak máte například položený na stole vedle postele, spotřebovává naprosté minimum energie.

Výdrž jsme také otestovali standardizovaným testem, který zahrnuje přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Utrum nastal po 5 hodinách a 50 minutách, což je spíše podprůměrná hodnota, avšak potvrzuje výše napsané.

Systém, prostředí a aplikace: Android v té nejčistší podobě

Nebyl by to Nexus, kdyby nevstoupil na trh s nejnovější verzí systému Android, v tomto případě tedy 6.0 Marshmallow. Ten je samozřejmě přítomen v základní podobě bez předinstalovaných aplikací a je tak na každém, jak si jej uzpůsobí.

Odladění je tradičně bezchybné a se zaváháními se setkáte jen výjimečně. Telefon reaguje na povely okamžitě a to i v případě přepínání aplikací či provozování nějakých náročnějších činností. U každého Nexusu máte navíc zaručenou prvotřídní podporu minimálně po dva roky po představení.

 

Prostředí je velice podobné Android 5.0/5.1 a podrobně jej popisovat tak poněkud pozbývá smyslu. Pojďme se spíše zameřit na to, co je zde nového. Již v kapitole věnující se čtečce otisků prstů jsme zmínili její hlubší integraci a můžete ji tak nyní využít například místo zadávání hesla v Obchodě Play. Vždy, když se naskytne možnost, telefon ji signalizuje malou ikonkou.

Relativně novou záležitostí je také nabídka aplikací, která je nyní opět vertikální a scrollujete tak odshora dolů. Nejde ale tak úplně o výsadu Androidu 6.0, jako spíše Google Now launcheru. První řádek obsahuje čtveřici nejpoužívanějších programů, zbytek je řazen abecedně. Posuvníkem na pravé straně můžete dojet ke konkrétnímu písmenu či lze vyhledávat prostřednictvím řádku v horní části obrazovky.

 

Asi tou nejzajímavější ze všech nových funkcí je „Now On Tap“. Bohužel, pro český jazyk v současnosti není dostupná, nicméně do budoucna se to může změnit. V každém případě jsme ji vyzkoušeli alespoň v angličtině. Její funkcí je analyzovat obsah na obrazovce a následně nabídnout pomoc s jeho doplněním – pokud vám tak kamarád pošle název restaurace, v níž se sejdete, Now On Tap vám rovnou nabídne zobrazení v Mapách Google a tak podobně. Zatím ještě funkce není úplně dokonalá, do budoucna má nicméně velký potenciál znatelně změnit způsob, jakým používáme naše smartphony.

Android 6.0 ukrývá ještě jednu zajímavou novinku, ačkoliv ta zůstane většině uživatelů skryta. Jde o nabídku s různými pokročilejšími možnostmi nastavení prostředí, tu si však musíte podobně jako vývojářské nastavení nejprve odblokovat. Tak učiníte podržením tlačítka nastavení v notifikační liště.

 

Následně zde můžete vybrat, jaké informace se zobrazí ve stavovém řádku, upravit rozložení přepínačů v notifikační liště či přidat procenta u ukazetele baterie. Pokud by tak vývojáři nabídku trochu zpřehlednili, nevidím důvod, aby nebyla normálně dostupná všem. Do budoucna by zde nicméně možnosti měly přibývat.

 

Další příjemnou funkcí je pohybové gesto, kdy telefon stačí zvednout například ze stolu a na obrazovce se ihned rozsvítí čas a zmeškaná upozornění. S AMOLED displejem by to sice mělo ještě přidanou hodnotu v podobě úspory energie, i tak si na to ale rychle zvyknete.


Jakmile Nexus 5X uchopíte, senzory rozpoznají pohyb a rovnou vám na několik vteřin aktivují displej, kde se zobrazí nové notifikace a informace o datu & čase

Tím, že jde o telefon s čistým Androidem, v něm nenaleznete takřka žádnou aplikaci nad rámec standardu. Základní softwarová výbava tak spočívá především v aplikacích od Googlu, ať už se bavíme o Dokumentech, Fotkách či poznámkovém bloku Google Keep. Obchod Play nicméně umožní všechny případné nedostatky rychle napravit a nám je tento přístup rozhodně sympatičtější, než ten, kdy je telefon hned po startu zahlcen bloatwarem.

Telefonování, zprávy, konektivita

V oblasti telefonování a posílání zpráv žádnou revoluci nečekejte. Plusem je rozhodně sluchátko, které dokáže vyvinout velmi dobrou hlasitost a protistranu tak uslyšíte i v rušnějším prostředí. Obdobně je na tom i reproduktor a vyzvánění při patřičném nastavení není lehké přeslechnout.

K psaní je poté připravena standardní Google klávesnice a pokud vám nevyhovuje novější motiv známý z Androidu Lollipop, můžete si nastavit i starší Holo Design. Jinak zde nechybí podpora všech pokročilejších funkcí jako psaní tahem či automatické opravy. Bohužel, několikrát se mi stalo, že klávesnice nereagovala příliš ochotně a psaní je v takové situaci poněkud o nervy, nejde však o nic častého a do budoucna to pravděpodobně zmizí úplně.

 

Notifikační dioda se stejně jako u předchůdce nachází pod obrazovkou, umí blikat mnoha barvami a je velmi výrazná, o zmeškaných událostech se tak vždy dozvíte aniž byste museli rozsvěcet dsplej.

Jak už jsme zmínili, výrobce tentokrát opomněl bezdrátové nabíjení. Jinak zde ale nic podstatného nechybí. Samozřejmostí je WiFi, Bluetooth 4.0 a GPS, jejíž citlivost je velmi slušná a pro účely navigace Nexus 5X poslouží výtečně. Pochopitelně nechybí podpora všech evropských LTE sítí či NFC.

Fotoaparát a video: Konečně Nexus, který fotí znamenitě

Jedním z největších vylepšení oproti modelu z roku 2013 prošel fotoaparát, který nyní nabídne rozlišení 12,3 Mpx. Z dalších parametrů stojí za zmínku světelnost objektivu f/2.0 a pixely o nadprůměrné velikosti 1,55 mikronů, což má teoreticky za následek lepší výkon za horšího světla. Tomu napomáhá i relativně silná dvoutónová LED dioda.

V praxi fotoaparát příjemně překvapil. Snímky jsou ostré, detaily hezky vykreslené a dobré jsou také barvy, ačkoliv by místy mohly být trochu živější. Překvapivě dobře vypadají snímky pořízené v HDR režimu. Situace není vyloženě špatná ani za horšího světla, kde už je sice často patrný šum, ne však v nijak extrémní míře. Při focení v horším světle doporučuji pořídit několik snímků s různou expozici, případně ručně přeostřit dotykem na displej – výsledek pak může být nesrovnatelně lepší.

-

- -

 - - -
Dalšní snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

-

- -

Díky laserovému ostření navíc telefon umí tento úkon provést velmi rychle, ačkoliv má občas drobné potíže při makro snímcích. Škoda, že výrobce nepřidal optickou stabilizaci, pak by naše výhrady směrem k fotoaparátu byly vskutku minimální.

- - -

- - -

S Nexusem 5X zaznamenáte také video ve 4K rozlišení při 30 fps. I to je jako celek podařené, plynulé a dostatečně ostré. Natáčet můžete také ve Full HD při 30 a 60 fps, potažmo slow-motion záběry v HD rozlišení (720p) se 120 snímky za vteřinu.

Nexus 5X: Camera demo (Full HD)
Ukázkové video ve Full HD rozlišení

Aplikace fotoaparátu působí na první pohled přehledně a nepřehání to ani s množstvím funkcí. V horní části naleznete rychlé přepínání HDR režimu, samospouště a blesku. Dále je k dispozici několik rmódů fotografování – Photo Sphere umožní vytvořit 3D panorama a výsledek vypadá podobně jako StreetView. Dále je k dispozici klasické Panorama a tzv. Rozostření objektivu, jež pohybem nahoru umožní rozostřit okolí objektu fotografovaného zblízka.

Nexus 5X: Camera demo (4k)
Testovací video ve 4k rozlišení

Ocenili bychom ještě manuální režim, alespoň co se týče nastavení citlivosti ISO a vyvážení bílé. Chybí nám také možnost vypnout zvuk závěrky, naštěstí je velmi decentní. Telefon je nicméně připraven pro alternativní aplikace a s nimi umožní i ručně ostřit či manuálně volit čas závěrky.

Nexus 5X (2015) 120fps Slow Motion Video Test
Slow-motion video pořízené Nexusem 5X

Závěrečné hodnocení

Sečteno podtrženo, Nexus 5X se povedl. Výrobce naslouchal uživatelům a přinesl jim konečně tolik žádaného plnohodnotného nástupce staršího modelu, aby následně odstranil jeho největší problémy. Tím narážíme především na fotoaparát, který je kvalitní a s předchůdcem nesrovnatelný. Zařízení si nicméně vede dobře i na ostatních frontách – příkladná je kvalita zpracování, ergonomie a povedený je také displej. Další plusové body získává za skvěle fungující čtečku otisků prstů a příkladně odladěný Android 6.0 v čisté podobě.

Nexus 5X

Nedostatků věru není mnoho, přesto se však nějaké najdou. Absence paměťových karet je u Nexusů tradicí, je tak lepší sáhnout po 32GB variantě, jelikož menší 16GB nabídne pouze necelých 11 GB prostoru, což rozhodně nemusí stačit každému.

Neprakticky je provedená nabíječka, která má na těle také USB-C konektor a současně kvůli oboustrannému USB-C kabelu nepřipojíte Nexus 5X k běžnému počítači. Zamrzí absence bezdrátového nabíjení, obzvlášť s přihlédnutím k faktu, že předchůdce jej měl. Výdrž sice není nikterak kritická, ale stále je dobré počítat s tím, že se jedná o jednodenní smartphone a zázraky od něj v této oblasti nečekejte.

Nexus 5X je kvalitní smartphone, který potěší nejen příznivce čistého Androidu, ale i uživatele hledající jednoduchý a svižný přístroj za rozumné peníze. Nějaké nedostatky se sice najdou, přednosti je však bohatě vyvažují.

Nexus 5X

7.4

Design a zpracování

6.5/10

Výkon a optimalizace

9.0/10

Hardwarová výbava

7.5/10

Kvalita fotografií a videa

7.5/10

Výdrž baterie

6.5/10

Klady (+)

 • skvěle odladěný čistý Android v nejnovější verzi
 • bezchybně fungující čtečka otisků prstů
 • dobré dílenské zpracování
 • povedený Full HD displej
 • rychlé nabíjení
 • kvalita fotografií, 4k video
 • notifikační dioda

Zápory (–)

 • oboustranný USB-C kabel
 • absence bezdrátového nabíjení
 • chybí podpora paměťových karet
 • jednodenní smartphone (výdrž baterie)

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

12 komentářů

 1. Trinitror (neregistrovaný)

  musím souhlasit s recenzí. Mám 5x od minulého týdne a nejvíc nadšený jsem z rychlosti a kvality fotek. Baterka by mohla být lepší ale třeba si to ještě sedne, den mi naštěstí vydrží. A za ten oboustrannej usbC kabel by někdo zasloužil nakopat, to nemůžou dát do balení s normálním USB konektorem na druhej straně? :)

 2. mysak (neregistrovaný)

  zdravim, 4k video je pouze ve formátu h.264 ? nebo i h.265 ?

  • Dobrý den, Nexus 5X umí hardwarově dekódovat i H.265, nicméně samotný záznam videa probíhá v H.264. Bitrate je okolo 42 Mb/s.

 3. Zdenek (neregistrovaný)

  Všude mezi plusy píší rychlonabíjení díky novému USB-C, ale současně si lidé stěžují na to, že kabel má na obou stranách USB-C konektor. Proč to asi tak je? :-) Co třeba proto, že by v případě kombinování konektorů starý-nový nemohlo rychlo nabíjení fungovat. Mimochodem telefon perfektní, naprostá spokojenost!

  • Sebrof (neregistrovaný)

   Však tady mají rychlonabíjení taky mezi plusy., ale zároveň upozorňují na problémy s připojením k většině PC co usb-C nemají – to je snad fér ne nebo co se ti nelíbí?

  • Zdenek (neregistrovaný)

   Ona je to spíše reakce na první z příspěvků této diskuze a obecně na reakci lidí na tento „problém“. Většina recenzentů tohoto telefonu píše, že tento problém nastal, ale důvody už zpravidla lidem nesdělí. To, že nepřibalil výrobce v této době, kdy USB-C není běžné a standardní, alespoň redukci zamrzí.

  • asdgfhh (neregistrovaný)

   Jeste lepsi je, ze 6p ma USB-C/USB-A, takze moc nechapu, proc to nema i 5x. Uprimne 5x za ty penize nema moc vyznam, uz je daleko lepsi priplatit si za 6p nebo koupit Oneplus X. za polovinu.

 4. Koukám, že se USB-C už docela rozjelo. Kabeláž za 200 kila (i OTG), řadič za litr, záslepky za pár set. Už se pomalu můžeme přestat děsit „proboha, tam je divnej konektor“:)

 5. USB-C prúd 3A , USB 2.0 prúd 0,5A to hovorý za všetko prečo to je tak ako je v balení

  • Martin (neregistrovaný)

   U lg v10 je nabíječka usb 2.0 9V 1,8A

  • Martin (neregistrovaný): nabíječka bude těžko USB 2.0, co by s tím dělala:) Asi spíše myslíš USB-A. Tady je USB-C. USB 2.0 v PC pak dává 0,5A. USB 3.0 a USB 3.1 pak více (přes USB-A/USB-C).

  • Většina pc na USB 2.0 zvládne 1 nebo i 1,5A takzvaný Charging port, pokud nemáč pc z roku 2005 :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).