Domů » Recenze » LG Optimus 3D: Velká recenze 3D telefonu

LG Optimus 3D: Velká recenze 3D telefonu

Velká recenze dvoujádrového telefonu s 3D displejem, 3D kamerou a operačním systémem Android.

Společnost LG uvedla na trh vůbec první telefon s 3D displejem, který je zároveň vybavený dual-core procesorem a aby těch superlativ nebylo málo, přidává ještě 512 MB RAM zapojených do dual-channelu. 3D obsah s ním můžete nejen konzumovat, ale díky dvojici kamer na zadní stráně i pořizovat. Pojďme se podívat, jak obstál v našem testu a zda se investice do 3D telefonu vyplatí.

- - -

LG Optimus 3D je vůbec první telefon s operačním systémem Android, který je vybavený 3D displejem a dvoujádrovým procesorem. Dlouho se však na trhu sám neohřál, HTC mu totiž připravilo konkurenci v podobě modelu Evo 3D, na který už také připravujeme recenzi a dočkáte se i článku, kde jej s Optimem 3D porovnáme. Telefon jsme testovali s Androidem ve verzi 2.2.2 (jádro 2.6.35.7, číslo sestavení FRG83G). LG přislíbilo, že v nadcházejících měsících uvolní update na Android 2.3. Veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit.

Graf ceny produktu LG P920 Optimus 3D poskytuje server Heureka.cz

I když je telefon vybavený 3D displejem, při běžném používání to nepoznáte; 3D režim se aktivuje spuštěním speciální aplikace nebo stisknutím tlačítka na pravém boku, jinak tedy Optimus 3D můžete používat jako zcela normální smartphone a nemusíte se bát, že by na vás telefon neustále chrlil prostorový obraz :-). Je dobré vědět, že 3D efektu je dosaženo bez nutnosti používat speciální brýle a celkový dojem z prostorového obrazu je velmi dobrý. 3D obraz u tohoto telefonu je vlastně optický klam, který vytváří lidský mozek; o tom, jak to celé funguje se více dočtete v kapitole věnované displeji.

- -

- -

Klady (+)
prostorný WVGA displej s 3D zobrazením
dvoujádrový procesor, RAM v dual-channelu
3D fotografie a 3D záznam videa (720p)
stabilita a rychlost systému
fullHD záznam videa (1080p)
dílenské zpracování
 
Zápory (-)
kvalita fotografií
starší verze Androidu
vyšší hmotnost
absence FM rádia
senzorová tlačítka (podsvícení)

- - -

- - - 

Obsah balení, vzhled a zpracování

LG Optimus 3D: Obsah balení, vzhled a dílenské zpracování (videopohled)

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.2.2 Froyo + uživatelské prostředí LG (update na Android 2.3 je v plánu)
Procesor: TI OMAP 4, dual-core (2x Cortex A9, ARMv7), 1 GHz, PowerVR SGX540
Displej: 3D TFT LCD, WVGA rozlišení (480 × 800 px), 4,3 palce, kapacitní, 16 milionů barev, ochranné sklo Gorilla Glass
Paměť: 8 GB ROM (5,57 GB volných), 512 MB RAM v dual-channelu (2 x 256 MB), microSD slot (až 32 GB)
Podporované sítě: čtyřpásmový GSM modul, GPRS/EDGE třídy 12, 3G/HSDPA/HSUPA
Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n (funkce hotspot), Bluetooth 3.0 (EDR, A2DP), microUSB (USB 2.0), HDMI výstup (v1.4)
GPS: ano, A-GPS, 20 kanálů, elektronický kompas
Fotoaparát: 2 x 5 MPx (2592 x 1944 px), stereoskopické 3D fotografie, autofocus, přisvětlovací LED dioda, záznam videa ve fullHD rozlišení (1080p, 26 FPS), záznam 3D videa v HD rozlišení (720p, 30 FPS); přední VGA kamerka pro videohovory
Rozměry: 128 x 68 x 11,9 mm
Hmotnost: 167 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1 500 mAh
Další informace: podpora DLNA, pohybový senzor, proximity senzor, gyroskop a světelný senzor, speciální „3D“ tlačítko pro spuštění 3D menu

- - -

- -

Procesor, paměť a výkon
Dvoujádrové telefony mezi sebou mohou přivítat další přírůstek – LG Optimus 3D. Ten je vybavený dual-core řešením od Texas Instruments (OMAP 4, architektura ARMv7, Cortex A9) a každé jádro je schopné pracovat až na 1 GHz. Frekvenci procesoru jsem ověřoval v několika programech a podařilo se mi vysledovat, že když s telefonem neprovádíte žádné náročné úkony, podtaktuje se na nižší frekvenci (608 MHz). U výrobce se mi tuto vlastnost nepodařilo ověřit, tak snad nám data z programů nelžou, a z hlediska úspory energie by to byl celkem pochopitelný krok.

- - - - 
AnTuTu Benchmark 2.1, Linpack, Quadrant a SmartBench 2011

LG Optimus 3D není nejrychlejší telefon s dvoujádrovým procesorem, ale výsledky benchmarků jsou poměrně pozitivní a rozhodně je ostatním dual-core telefonům důstojným soupeřem. Bezpečně si poradí s 3D hrami, přehráváním fullHD videa (2D) a HD videa (3D), navíc oproti Samsungu Galaxy S II vydrží o něco déle.

Linpack SmartBench 2011 (productivity/game) Quadrant Neocore CF-Bench
LG Optimus 3D 66,772 MFLOPS 2 874/2 894 2 482 57,9 FPS 5 350
LG Optimus 2X 46,12 MFLOPS 2 819/2 623 2 436 74,8 FPS 5 541
Samsung Galaxy S II 49,22 MFLOPS 3 839/2 164 3 083 59,2 FPS 7 105
HTC Evo 3D 62,52 MFLOPS 1 956/1 668 2 040 58,4 FPS 5 246
HTC Sensation 50,88 MFLOPS 2 582/1 652 2 248 59,8 FPS 5 431

Optimus 3D nabízí 512 MB RAM, fyzicky je paměť rozdělena do dvou 256 MB modulů, jež jsou zapojeny do dual-channelu; to by v praxi mělo přinést o něco vyšší výkon a rychlejší přístup do operační paměti. V reálu má telefon k dispozici 254 MB RAM, ze kterých je pro běh aplikací po spuštění dostupných 188 MB. Nejde o nijak závratné hodnoty, ale pro běžné používání je to dostačující. Vnitřní paměť ROM má kapacitu 8 GB a při prvním spuštění je dostupných 5,57 GB (respektive 2,50 GB), protože část paměti zabírají 3D trailery a 3D hry od Gameloftu, které můžete smazat. Interní paměť telefonu pak nabízí dalších 0,9 GB pro data. Uživatelský prostor můžete ještě rozšířit díky microSD kartám až o dalších 32 GB.

- - - 

Displej: Klasika i 3D obraz
Dostáváme se k popisu toho nejzajímavějšího z celého telefonu – displeje, který dokáže zobrazovat prostorový obraz. Jak jsem již nakousl v úvodu, ve skutečnosti jde pouze o optický klam. Displej po přepnutí do 3D režimu zobrazuje dva obrazy – jeden pro levé a druhý pro pravé oko. Budeme-li displej pozorovat ze správné vzdálenosti, mozek v určitém bodě oba dva obrazy spojí, čímž je dosaženo prostorového efektu. Každé oko přitom uvidí bod v prostoru na jiném pozadí; obraz pro levé oko se zobrazuje na červeném pozadí a obraz pro pravé oko pak na pozadí modrém. Displej u LG Optimus 3D tedy po přepnutí do 3D režimu využívá pro vytvoření prostorové iluze různých pozorovacích úhlů, podobné technologie se už v minulosti objevily třeba v automobilovém průmyslu.

- - - 

Displej má prostornou úhlopříčku 4,3″, WVGA rozlišení (480 x 800 px) a zvládne zobrazit až 16 milionů barev. Chráněný by měl být odolným sklem Gorilla Glass. Při sledování 3D videa či hraní her výrobce doporučuje telefon držet zhruba 30 – 40 centimetrů od obličeje. Vždy je tedy nutné najít ideální polohu, kdy je 3D efekt nejvýraznější a nedochází ke zdvojení obrazu. LG Optimus 3D umožňuje v nastavení upravit prostorovou hloubku a stejně tak je k dispozici několik režimů přehrávání (L to R, R to L…), které oceníte v případě, že si do telefonu nahrajete vlastní 3D film a budete chtít dosáhnout nejlepšího efektu (podrobnosti naleznete v přiloženém videu). Pokud naleznete tu správnou vzdálenost, je 3D efekt opravdu zajímavý. Možnosti 3D technologie jsem ukázal několika přátelům a většině se prostorový obraz líbil, setkal jsem se ale i s jednou negativní reakcí, kdy uživatele zhruba po 30 vteřinách sledování začaly bolet oči. Někomu tedy 3D zobrazení nemusí úplně „sednout“, nicméně ve většině případů jsem se setkal s velice kladnými reakcemi a rozhodně s 3D displejem dokážete vzbudit rozruch ve svém okolí. Za denního světla počítejte s tím, že na displeji uvidíte odlesky, mnohem komfortnější je proto sledování v noci nebo alespoň za šera. 

3D nabídka a 3D video

LG Optimus 3D: Prostředí a možnosti 3D technologie (videopohled)

V telefonu najdete 3 předinstalované 3D hry (Nova 3D, Asphalt 6 3D a Let s Golf 3D), další v tuto chvíli nejsou k dispozici, ale LG by společně s Gameloftem mělo v následujících měsících nabídnout nové tituly. Hraní závodní hry Asphalt 6 3D mě příliš nebavilo, prostorové zobrazení mi v tomto případě způsobovalo více potíží než užitku a při hraní jsem se kvůli tomu velmi špatně orientoval na trati a věčně narážel do okrajů. Akční titul Nova 3D se mi hrál o poznání lépe, ale nejvíce jsem si oblíbil simulátor golfu, u kterého je 3D efekt asi nejvíce patrný.

- - - 
Čitelnost na přímém slunci by mohla být lepší; barvy jsou velmi reálné 

Telefon dokonce umí převést klasické filmy a fotografie do 3D. Stačí jen při jejich prohlížení/přehrávání stisknout 3D tlačítko na boku a obraz se rázem převede. U videa to samozřejmě funguje v reálném čase, takže můžete i klasické filmy sledovat ve 3D, efekt sice není tak výrazný, ale rozhodně jde o příjemné zpestření. Jen se sluší dodat, že zvládne bez problémů ve 3D přehrát video v HD rozlišení (1280 x 720 px), fullHD video ve 3D také přehraje (po přepočítání z 2D), avšak obraz už není plynulý. S klasickým fullHD videem pak nemá sebemenší problém.

- - 

Displej samozřejmě můžete (a po většinu času budete) používat v klasickém režimu. Jelikož se jedná o běžný TFT panel, je nutné počítat s horší čitelností na přímém slunci. Zobrazení barev je věrohodné a pozorovací úhly jsou také v pořádku. Podsvícení je rovnoměrné a můžete jej regulovat ručně nebo jej svěřit do péče světelnému senzoru, který nastaví ideální hodnotu podle okolních podmínek.

Telefonování, datové přenosy a konektivita: Zaběhnutý standard
Optimus 3D je vybavený čtyřpásmový GSM modulem s podporou GPRS a EDGE třídy 12 a nechybí mu samozřejmě ani podpora rychlých datových přenosů HSDPA a HSUPA. Na těle se nachází dvojice mikrofonů, které se starají o odfiltrování nežádoucího šumu během hovoru. Hlasitost při telefonování je dostatečná, ale celkovou kvalitu hovoru hodnotím průměrně. Občas zvuk zněl trochu utlumeně a například u modelu Optimus Black mi přišel o poznání čistější. V případě potřeby můžete použít hlasité handsfree, pak se zvuk přesměruje do zadního reproduktoru. Při telefonování skrze dodávaný headset byla kvalita dostačující, takže bych problém viděl v méně kvalitním telefonním reproduktoru.

- - - 

Wi-Fi modul podporuje standardy 802.11 b/g/n a citlivost na signál byla dostačující. Telefon mimochodem umí sdílet datové přenosy skrze funkci Wi-Fi Hotspot. Také lze ze zařízení streamovat multimediální obsah skrze technologii DLNA a aplikaci SmartShare. Výbavu uzavírá Bluetooth ve verzi 3.0, kterému nechybí podpora profilů A2DP a EDR a OPP. Multimédia lze takto odesílat přímo přes aplikace Galerie a Hudba, pro další soubory je však třeba doinstalovat správce souborů (doporučujeme Astro File Manager).

GPS navigace: Spolehlivý pomocník
Optimus 3D je vybavený dvacetikanálovým GPS modulem a nechybí ani podpora technologie A-GPS. Zařízení jsem používal jak při běhání (s aplikací RunKeeper), tak i při automobilové navigaci, kde jsem využil bezplatné aplikace Google Maps. Rychlost fixace pozice byla blesková a vždy nejpozději do 30 vteřin byla moje pozice zaměřena. Telefon mi dělal společnost i při geocachingu a bez problémů mě odnavigoval k několika keším, takže k GPS nemám žádné výhrady a funguje přesně tak, jak byste očekávali.

- - - - - 

Baterie a výdrž: Na dvoujádro slušný výsledek
U dříve testovaných telefonů s dvoujádrovým procesorem (LG Optimus 2X, Samsung Galaxy S II a HTC Sensation) byla výdrž velmi slabým článkem. U LG Optimus 3D jsem ale byl o poznání spokojenější, protože při běžném používání jsem neměl problém dostat se téměř k hranici dvou dnů bez připojení k nabíječce. Procesor OMAP4 od Texas Instruments zřejmě umí být energeticky méně náročný než konkurence, minimálně v době, kdy s telefonem nepracujete. Pokud telefon budete hodně aktivně používat (připojení na internet přes datové přenosy nebo Wi-Fi, GPS navigace), pak se připravte, že jej budete muset dobíjet každý den.

- 

Přidám jednu praktickou zkušenost – vzal jsem si s sebou telefon na chatu, v pátek večer byl plně nabitý a já se schválně rozhodl nabíječku nechat doma. Návrat byl plánovaný na nedělní podvečer a já byl zvědavý, zda telefon vydrží. Během víkendu jsem jej používal převážně k fotografování a večer nám vestavěná dioda poměrně dobře posloužila jako svítilna (stačí spustit aplikaci fotoaparát, přepnout se do režimu záznamu a aktivovat blesk). Spíše než data a volání jsem o víkendu používal multimediální funkce a zkoušel možnosti fotoaparátu. V sobotu v nočních hodinách byl ukazatel baterie na 20 % a já si říkal, že do rána Optimus 3D  nevydrží. Vypnul jsem pro jistotu datové přenosy, jas snížil na minimum, nicméně když jsem ráno po telefonu opět sáhnul, baterie ukazovala 19 %. Nebudu vás dále napínat, telefon dokázal se sníženým jasem vyřídit několik hovorů a vydržel tak až do nedělního příjezdu „zpět do civilizace“ :-). 

Provedl jsem také několik testů při přehrávání klasického a 3D videa a tady jsou výsledky:
Přehrávání klasického HD filmu, maximální jas (+ vypnuté Wi-Fi a GPS): 3 hodiny 15 minut
Přehrávání klasického HD filmu, poloviční jas (+ vypnuté Wi-Fi a GPS): 4 hodiny 25 minut

Přehrávání HD filmu ve 3D, maximální jas (+ vypnuté Wi-Fi a GPS): 2 hodiny 5 minut
Přehrávání HD filmu ve 3D, poloviční jas (+ vypnuté Wi-Fi a GPS): 2 hodiny 50 minut 

Hodnoty naměřené při přehrávání videa jsou spíše průměrné, ale při běžném používání mě telefon ve výdrži nezklamal. Když sledujete video, nedovolí vám výchozí přehrávač akumulátor úplně vybít, ale při zbývajících 5 % přehrávání sám ukončí (při 15 % se zobrazuje varovná hláška).

Fotoaparát a záznam videa: Zázraky nečekejte
Na zádech telefonu najdeme dvojici pětimegapixelových fotoaparátů, které se společně starají o pořizování 3D fotografií a záznam 3D videa. Mezi nimi je umístěna přisvětlovací dioda, kterou ale při pořizování 3D obsahu nelze používat a dostupná je tedy jen pro standardní focení a nahrávání videa.

- - 

Při normálním fotografování se používá pravý objektiv, snímky můžete pořizovat v maximálním rozlišení 5 MPx (2592 x 1944 px). Výsledná kvalita je bohužel průměrná a mám pocit, že je fotoaparát při pořizování běžných snímků vůbec nejslabším článkem telefonu. Fotografie ve většině případů postrádají ostrost a objevují se velice výrazné přepaly. Barevné podání není zas tak špatné, ale předchozí dva faktory celkovou kvalitu výrazně snižují. S focením textu si optika poradí celkem obstojně.

- - -

- - -

V nastavení můžete upravit ostření (automatické, makro, nekonečno a sledování obličeje), dále je na výběr několik scénických režimů (portrét, západ slunce a noc) a efekty, kterými můžete snímky obohatit (sépie, černobílý a negativ). Upravit dále lze vyvážení bílé barvy, aktivovat časovač (3, 5 a 10 vteřin) a případně i geopozici. Snímek můžete pořídit stisknutím softwarového tlačítka na displeji nebo skrze hardwarové 3D tlačítko na boku, které se v režimu fotoaparátu chová jako spoušť.

- - -

- - -

Při nahrávání klasického videa můžete pořizovat záznam ve fullHD rozlišení (1920 x 1080 px, datový tok se pohybuje okolo 7,5 Mbit/s, 26,15 FPS, mono zvuk), kvalita není zas tak špatná, ale občas se mi během nahrávání stalo, že se telefon na několik vteřin zasekl a bohužel se to projevilo i na uloženém záznam (na jedné z přiložených ukázek je tato chyba viditelná). U videa rovněž můžete upravit vyvážení bílé barvy a případně nastavit nižší rozlišení (1280 x 720 px, 720 x 480px, 640 x 480 px…). Pro pořizování fotografií a záznam videa lze využít i přední VGA kamerku (640 x 480 px).

- - -

- - -  

Přejděme k pořizování 3D obsahu. Prostorové fotografie telefon zvládne pořizovat maximálně v rozlišení 3 MPx (2048 x 1536 px, formát jps). Abyste si výše přiložené snímky mohli prohlédnout, je nutné vlastnit 3D displej nebo speciální brýle. V opačném případě se vám fotografie zobrazí jako dva klasické snímky vedle sebe.

Ukázkové záznamy ve 3D (720p)

LG Optimus 3D: Ukázka záznamu 3D videa
LG Optimus 3D: Ukázka záznamu 3D videa (2)

3D video je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1280 x 720 px (HD) při 30 snímcích za vteřinu (datový tok 6,5 Mbit/s, mono zvuk) a pro jeho zobrazení je opět nutné vlastnit speciální brýle nebo zařízení s 3D displejem.

Ukázkové záznamy klasického videa (1080p)

LG Optimus 3D: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení
LG Optimus 3D: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení

Operační systém: Dobře odladěný Android
Stejně jako LG Optimus Black, se i Optimus 3D dostal do prodeje s operačním systémem Android ve verzi 2.2.2, později by se měla objevit aktualizace na verzi 2.3 (září/říjen). Současná verze systému je dobře odladěná a svůj podíl na rychlosti má i dvoujádrový procesor. Veškeré reakce jsou okamžité, pouze při instalaci aplikace z Android Marketu jsem zaznamenal drobné zpomalení telefonu. Tady je hezky vidět, jak zatím Android neumí naplno využívat dvou jader, protože jedno by se mohlo starat právě o vlákno s instalací aplikace a druhé „obsluhovat“ další úkony v operačním systému. Pochválit musím dobrou stabilitu, během téměř třítýdenního testování jsem telefon nemusel ani jednou restartovat a nesetkal jsem se ani s žádnými pády systémových aplikací.

 - -

Uživatelské prostředí nenadchne ani neurazí
Optimus 3D je obohacen o vlastní uživatelské prostředí od LG, které je zcela shodné jako u modelu Optimus Black. Domovskou obrazovku může tvořit až 7 ploch, což je také základní nastavený počet. Nic vám však nebrání počet ploch snížit. Ke správě ploch se dostanete pomocí multidotykového gesta a nebo vyvoláním nabídky možností v režimu editace plochy. V tomto menu následně lze mazat či přidávat plochy, případně nastavit jednu výchozí. Editaci plochy vyvoláte podržením prstu na displeji a poté lze přidat některý z původních nebo doinstalovaných widgetů. Můžete si samozřejmě i změnit pozadí, vkládat zkratky a vytvářet složky pro aplikace.

- - - 

Dolní část obrazovky poskytuje prostor pro čtyři zástupce, které si rovněž můžete nastavit podle svého. Ve výchozím stavu skrze ně můžete přistupovat ke kontaktům, zprávám, e-mailu a aplikacím. Nabídka programů nabízí tři možnosti zobrazení. Výchozím je členění do kategorií, které lze přidávat, mazat, přejmenovávat a přeskupovat. Přeskupovat můžete také samotné zástupce programů. Další možností je rozřazení na stránky, mezi nimiž přecházíte vertikálními tahy prstu po displeji. Poslední uspořádání tvoří jmenný seznam aplikací, který po pravé straně doprovází vertikálně seřazená abeceda a kliknutím na ní se přesunete k aplikacím, jejichž název začíná na požadované písmeno; to oceníte zejména při větším počtu nainstalovaných programů.

- - - 

Velmi podobně LG vyřešilo nabídku kontaktů, která je součástí telefonní aplikace. V její horní části nalezneme čtyři ikonky pro dialpad, historii hovorů, kontakty a skupiny. Při hledání kontaktů není třeba zadávat diakritiku, telefon takové znaky automaticky zahrne do vyhledávání a posléze nabídne relevantní výsledky.

- - -

Obrazovky uzamčeného zařízení se zbavíte tahem nahoru a pokud máte zmeškanou zprávu, či hovor, zobrazíte jej tahem bubliny s událostí směrem dolů. To bohužel neplatí pro schůzky z kalendáře, které se zobrazují pouze jako ikona na notifikační liště. V případě přehrávání hudby ji můžete zastavit nebo přehrát další/předchozí skladbu. 

Drobné, avšak velice přínosné úpravy se dočkala notifikační lišta. Do vínku dostala ovládání výchozího hudebního přehrávače a také správce konektivity. Skrze něj můžeme zapnout/vypnout Wi-Fi, Bluetooth, GPS, přenos dat prostřednictvím mobilní sítě a změnit zvukový profil. Pokud navíc jeden ze „spínačů“ podržíte, otevře se nastavení dané funkce. LG také přidalo možnost změny písma v celém systému. V nabídce najdete celkem sedm fontů (výchozí DroidSans, Jungle Gothics, Láska, Hravý, Moje srdce, Balerina a Displej).

Softwarová klávesnice
Díky velkému displeji se na softwarové klávesnice z dílny LG píše velice dobře. Klávesy se zobrazují v QWERTY rozlišení, ale je zde možnost přepnutí na klasickou telefonní klávesnici (abc, def…). Při psaní mi trochu vadilo, že pro napsání čárky je nutné se přepínat do obrazovky se sekundárními symboly; zbytečně vás to zpomaluje při psaní. Naopak jako užitečné se mi jevilo automatické vložení tečky a kapitalizace následujícího písmena při dvojím stisku mezerníku.

- - - 

Zadávání znaků s diakritikou probíhá tak, že například na klávese „e“ přidržíte prst a během chvilky se objeví bublina s dostupnými znaky (v tomto případě é, ě a €). Bohužel na sekundární znak nejde rovnou přejet prstem, ale musíte jej z obrazovky nejprve sundat a pak znovu tapnout do bubliny. V obou případech můžete využívat slovníku xT9, kterému samozřejmě nechybí česká slovní zásoba, ovšem pouze s diakritikou. Nic nám však nebrání zařízení požadovaná slova doučit. Trochu nešikovné je umístění čárky, kterou najdeme až mezi sekundárními znaky. 

Bonusový software
LG si pro nás připravilo aplikaci App Advisor, která vám zobrazí seznam doporučených programů pro vaše LG. Program SmartShare slouží ke sdílení multimédiálního obsahu přes DLNA. Nalezneme zde i předinstalované aplikace sociálních sítí Facebook a Twitter, ty jsou však oproti oficiálním klientům funkčně dost omezené a raději jsem ihned v Android Marketu sáhnul po alternativách. Pro otevření a jednoduchou editaci kancelářských dokumentů je připraven balík Polaris Office. Na vzdálenou diagnostiku telefonu zase můžete využít utilitu RemoteCall a program Na cestě zobrazí panel usnadněného přístupu, který využijete zejména při řízení automobilu. Správce aplikací od LG je poměrně užitečný nástroj, který vám umožní rychle odinstalovat stažené a nahrané programy, navíc v něm vidíte informace o aktuálním stavu paměti (RAM, vnitřní úložiště). Správce aplikací dobře poslouží i jako task manager, ve kterém můžete všechny aktuálně spuštěné programy ukončovat (jednotlivě nebo všechny najednou).

- - - 

E-maily a webový prohlížeč
Mezi systémovými aplikacemi naleznete jak klasického e-mailového klienta, tak i Gmail klienta pro uživatele stejnojmenné služby. E-maily lze opět synchronizovat přes Microsoft Exchange a nebo použít IMAP/POP3 účet.  Oproti klasickému e-mailovému klientovi v čistém Androidu se ten od LG po stránce funkcí nijak neliší, upravený byl pouze jeho grafický kabátek. Gmail klient disponuje téměř všemi funkcemi, které nabízí klasická webová verze a díky push notifikacím se o nových e-mailech dozvíte okamžitě. Stejně tak oceníte vylepšenou správu štítků a přehledné uživatelské prostředí.

- - - - -

Ve webovém prohlížeči lze mít najednou otevřených až 8 záložek s různými stránkami. Skrolování a přibližování obsahu je pěkně plynulé a displej s úhlopříčkou 4,3″ je pro surfování velmi dobře použitelný. Prohlížeč umožňuje ukládat webové stránky do offline režimu, abyste si je mohli přečíst později (bez nutnosti opětovného připojení na internet). Překvapilo mě, že obsahuje jednoduchou RSS čtečku, skrze kterou můžete sledovat aktualizace na vašich oblíbených webech. Webový prohlížeč podporuje Adobe Flash objekty, které můžete nechat zobrazovat automaticky, na požádání (kliknutí) nebo je vypnout. Flash na stránkách prohlížeč nijak výrazně nezpomaluje a celkově jsem byl s jeho možnostmi velice spokojený. 

- -

Kalendář
Aplikace Kalendář umožňuje synchronizovat data skrze Google účet nebo Microsoft Exchange. V horní liště se můžete rychle přepínat mezi jednotlivými náhledy (měsíc, týden, den a agenda). Pokud vytváříte novou událost a používáte více kalendářů, určitě oceníte možnost vybrat si, do kterého se upomínka má uložit. Jednotlivé kalendáře od sebe jsou barevně odděleny a co se týče přehlednosti, nelze této aplikaci nic vytknout.

- - 

Závěrečné hodnocení
Přiznám se, že testování chytrého telefonu LG Optimus 3D mě bavilo. Po delší době jsem měl možnost používat zařízení, které nabízí něco nového – 3D displej a LG si za svůj inovátorský přístup zaslouží pochválit, i když je pravda, že nadšení z 3D technologie postupně opadlo a já Optimus 3D začal používat jako klasický telefon, takže ve mě telefon žádnou stopu závislosti na prostorovém obrazu nezanechal :-). Mezi přáteli telefon budil zaslouženou pozornost a všichni byli zvědaví, jak onen efekt vlastně funguje. Displej s úhlopříčkou 4,3″ se pro sledování filmů hodí, ale nejsem si jistý, zda bych po několika shlédnutých 3D filmech raději nedal přednost velkému plátnu v kině. Optimus 3D má ale schovaný ještě jeden trumf, kterým je pořizování 3D obsahu. Uložené fotografie a video můžete díky HDMI kabelu či technologii DLNA přehrávat na 3D televizi.

Někoho z 3D obrazu na telefonu bolí oči, další je prostorovým efektem ohromený. Já jsem k téhle technologii zpočátku přistupoval poměrně skepticky, ale ve výsledku musím říci, že mě telefon příjemně překvapil. Hraní her ve 3D mě sice příliš nezaujalo, ale sledování filmů na cestách má něco do sebe. U fanoušků 3D technologií tenhle telefon určitě bude mít úspěch, ale každý by si měl před koupí položit otázku, zda je pro něj tahle vlastnost opravdu tak klíčová a po čase vás neomrzí? Když si totiž všechny funkce spojené s 3D odmyslíme, stane se z něj poměrně „obyčejný“ dvoujádrový telefon. Je pravda, že se stále řadí mezi nejlépe vybavené telefony na trhu, ale pokud vás 3D technologie nechává chladným, určitě byste mezi high-endovými stroji našli i jiné favority.

- - - 
Největším konkuretem pro LG Optimus 3D je aktuálně HTC Evo 3D 

Je škoda, že LG nedokázalo Optimus 3D na trh uvést s nejnovější verzí Androidu a více nezapracovalo na fotoaparátu. Konkurenční HTC Evo 3D nabízí Android 2.3.4 a má také vyšší rozlišení displeje (qHD), LG tedy hned na začátek dostalo poměrně silného soupeře. Jsem zvědavý, zda se Optimu 3D podaří odstartovat revoluci v prostorovém zobrazení na mobilních telefonech nebo půjde o slepou větev, která upadne v zapomnění.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

26 komentářů

 1. Diki moc za super recenziu, dlho som na ňu čakal, kedže rozmýšlam o kúpe LG.
  Ale mám ešte pár otázok, za ktorých zodpovedanie by som bol vdačný.

  1. relatívne málo pamäte RAM, nijako nebrzdí telefon v naročnejších aplikáciach ?
  2. chystajú aj další výrobcovia 3d telefony? či kúpiť toto…alebo počkať..ale čakať môžem donekonečna
  3. ako je to presne s romkami, moc sa do toho nerozumiem..ani desire nemám rotnute, nejak som nemal nato potrebu. možno je nato skoro, ale pôjde sem nahrať napríklad aj android 2.4 ? pretože ak by bol nejak super optimalizovaný pre dualcore..tak by ma to celkom mrzelo..keby ho tam nemám

  inak format 3gp nie je brzdou v dnešných mobiloch ? najlepší zvuk vo videu mala podla mna nokia n82, pravdepobne mala stereo..ten zvuk bol fakt ako keby to počujem naživo, za to by sa mali súčasne vlajkové lode hanbiť.

  a nakoniec, teraz vlastním desire, i ked som s ním plne spokojený v podstate, iba som nadšencom nových technologii a hračiek, vyplatí sa mi podľa vás investícia do LG ? ked sa zamyslím, za 220 € získam vlastne väčší displej, čo je super pretože na desire sa mi už zdá malý, fotoaparát foti na moje potreby dostatočne a myslím že lepšie ako moje desire, rýchlejšiu odozvu pri prezeraní netu,možno aj kúsok lepšiu výdrž,o trochu viac miesta na aplikácie ( na desire mi to už lezie na nervy) a nakoniec zábavku na dosť dlhý čas..

  htc evo už dopredu nejak vylučujem, i ked som najprv túžil po ňom, ale mienka o htc u mňa klesla „vydaním“ 2.3 na desire,myslím si že lg je vykonnejší a tiež cena bude o poznanie vyššia.

  a kedy bude asi tak recenzia na htc evo ??

 2. hasufeal: Díky za komentář. Co se týče 512 MB RAM, tak konkurenční telefony nabízejí více paměti, nicméně Android si při nedostatku operační paměti sám ukončuje starší spuštěné programy, takže by k zaplnění vůbec dojít nemělo a subjektivně jsem při používání s nedostatkem RAM nemusel bojovat.

  Oficiálně zatím žádný další výrobce nic o zařazení telefonu s 3D displejem do portfolia neinformoval, ale spekuluje se, že by se časem mohl přidat Sony Ericsson, nicméně teď je aktuální pouze LG Optimus 3D a HTC Evo 3D.

  S aktualizacemi to vždy závisí na výrobci. Update na Android 2.3.x je potvrzený a zda se dočkáme i 2.4, to zatím vědí asi jen v LG. Jinak telefon neukládá video do formátu 3gp, ale mp4. Ohledně toho, zda telefon koupit nebo počkat na něco dalšího – to si musíte promyslet sám, pokud vám za to 3D displej stojí a zařízení se vám líbí, pak si myslím, že s ním budete spokojený, nicméně ani HTC Evo 3D bych nezatracoval. Začal jsem jej pořádně testovat až včera (po dokončení této recenze) a zatím se mi líbí (qHD displej, Android 2.3.4, je svižný…). Optimus 3D má sice více možností nastavení pro 3D + speciální 3D Space nabídku, nicméně u Eva 3D je díky qHD rozlišení ten obraz jemnější a ani při aktivním 3D režimu nejsou ty pixely tak výrazné. Kdy přesně vydám recenzi HTC Evo 3D zatím nevím, pokusím se do konce příštího týdne, ale potřebuji jej pořádně otestovat :-)

 3. “ i když je pravda, že nadšení z 3D technologie postupně opadlo a já Optimus 3D začal používat jako klasický telefon, takže ve mě telefon žádnou stopu závislosti na prostorovém obrazu nezanechal :-)“ – nejdůležitější část recenze, tato věta : )

 4. Ahoj,recenze pěkná díky za ní…
  jen graf z Heureky ukazuje vývoj ceny HTC 3D…sem se lek že tak Optimus3D podražil…

 5. Docela chytry napad s tim 3D resenim, znamena to tedy, ze barvy napr. v tech 3D hrach nebo pri prohlizeni fotek pri 3D modu jsou vlivem tech red/cyan filtru trochu zkreslene? (pletovka je oranzova)
  Diky za odpoved.

 6. Mňa by zaujímalo ako šlape DLNA s TV cez WiFi.
  Doteraz aj v iPhone 4 všetko, čo som skúšal, pri HD videu seká a obrázky posiela totálne nekvalitne a zmení aj pomer strán.

 7. Vyborna recenzia, dakujem.
  Chcem sa spytat, ako je to s podporou USB Host/OtG u Optimus 3D? Je mozne k telefonu pripojit USB klavesnicu, mysku, ci flashku/hdd (cez prislusnu redukciu samozrejme :D)?
  Je to pre mna podstatna funkcia, dakujem za odpoved.

 8. To Robeo: Displej mobilu zobrazuje obraz plasticky – je to napsano na zacatku clanku. Vyuziva se stejneho principu jako u lentikularni folie – kazde oko diky blizke vzdalenosti od displaye vidi trochu jiny obraz. Jinak pri pouziti anaglyphu a red/cyan bryli jsou barvy pochopitelne zkreslene. Je to ale nejdostupnejsi metoda prohlizeni stereofotek.
  Pokud by vas zajimalo vice o 3D- (spravne stereo-) fotografii, mrknete na [odkaz] nebo [odkaz] ;)

 9. kolik to mas FPS pri nenamarku2?

 10. lemurek80: díky za upozornění, graf už jsem opravil :)

  Robeo: u barev dochází opravdu jen k minimálnímu zkreslení. Mnohem více je při 3D režimu znát to „rozdělení pixelů“, vlivem kterého je obraz trochu hrubší (u HTC Evo 3D je to podobné, nicméně tam to díky qHD rozlišení je mnohem méně výrazné).

  janac_marek: bohužel nemám k dispozici televizi s podporou DLNA, takže jsem to nemohl řádně otestovat.

  Mayonyx: děkuji za pochvalu. LG Optimus 3D nepodporuje USB Host, takže k němu žádné další příslušenství nelze připojit.

  rulezzzor: NenaMark2 mi po kliknutí na tlačítko „Run“ spadne, takže FPS nezjistím.

 11. Dobrý den Chtěl bych se zeptal kdy bude video s HTC EVO 3D

 12. macok: Zdravím vás, na recenzi HTC Evo 3D aktuálně pracuji a pokud vše půjde podle plánu, vydám ji do konce týdne. Video mám v plánu točit zítra, tak se jej na YouTube kanálu SmartManie pokusím zpřístupnit dříve, ať vám ukrátím čekání :-)

 13. áá ešte mám otázku, ale to len tak viac menej pre zaujímavosť, že či by autor recenzie, ak má ešte k dispozícii telefon, nemohol doplniť recenziu o dojmy a fakty z používania lg opt3D pripojeneho cez hdmi k Tv či inému zariadeniu. či sú tam nejaké možnosti zobrazenia ako pri pc ( či je možnosť používať iba pripojene tv, alebo je obraz len zrkadlený) a či nie je problém pustiť si cez opt3D full hd film a pozerať ho na tom Tv(rozlíšenie na tv bude full hd?) a tiež skusenosti s používaním dlna by neboli zlé…Dakujem :)

 14. hasufeal: To bohužel otestovat nemohu, telefon už nemám k dispozici, musel jsem jej vrátit a jak jsem psal v recenzi, HDMI kabel LG k telefonu neposkytlo, jinak bych tuhle funkci samozřejmě otestoval.

 15. ok, tak obmedzím otázku. ked pripojím cez hdmi kabel mobil ku tv, tak na full hd Tv bude obraz vo full hd ? nevieš ? pretože by sa mi to celkom zišlo vedieť..

 16. hasufeal: Ano, z telefonu by to mělo běžet ve fullHD. V recenzi je screenshot s možností nastavení rozlišení pro HDMI a nejvyšší je právě 1080p.

 17. Rozhouji se o koupi telefonu ale zatim jsem si nejsem jist jaky mam dvo favority a to je Samsung Galaxy S2 a nebo LG Optimus 3D nevim dakazal by jste my nekdo poradit Dík

 18. Andrej (neregistrovaný)

  Dobry de. Prosimvas mam tento relefon a som s nim nadmieru spokojny. Mam na nom sice Screen Shield. Ale na internete sa diskutuje ci ma alebo nema GORILLA GLASS sklo. A to by zaujimalo aj mna. Pretoze na stranke gorilla glass ani stranke LG sa nic take nenachadza. Vie niekto pravdivu odpoved, zaujimalo by ma ci to ma alebo nema. Dakujem za odpoved

 19. Andrej (neregistrovaný)

  Dobry den. Prosimvas chcel by som vediet ako to je u tohoto mobilu s cipom DOLBY MOBILE. V specifikaciach na strankach LG aj v recenziach je uvedene ze telefon ho obsahuje no nikde v moznostiach hudobneho prehravacz nieje k dispozicii. Na rozdiel od LG O Black ktory ho tiez ma, no je aj na vyber v hudobnom prehravaci. Tak ako je to je to len chyba na mojej strane ze to neviem najst(co pochybujem lebo niesom zaciatocnik) alebo na strane LG? Dakujem za odpoved

 20. Jakub Nugát (neregistrovaný)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je pravda, že v balení je k 7GB zabudované flash paměti ještě 8GB microSD karta? Jinak Na tento telefon bude updgrade Android 4.0 (Ice Cream Sandwich). Děkuji

  • Andrej (neregistrovaný)

   Nie v baleni nieje ziadna microSD mozes si ale dokupit vlastnudo 32 GB. Telefon ma zabudovanu pamat 8 GB. Z toho nejakych 5.7 GB je pristupnych a 1 GB je na instalovanie aplikacii.No este nevysiel ani 2.3.4 ktory na dnes slubili. Inak vyborny telefon.

 21. Dominik Holeček (neregistrovaný)

  Dobrý den,napsali jste za mínus podsvícení senzorových tlačítek, 1. co mě napadlo bylo to, že je to prostě nějak špatně podsvícené a prosvicuje to, něco jako rohy u LG O2X. Pak jsem se ale podíval na vaše video a tam bylo zmiňováno jako mínus doba podsvícení senzorových tlačítek. Proto se ptám, je tam opravdu nějaká chyba u podsvícení těch senzor. tl. nebo jste mysleli dobu podsvícení senz. tlačítek ?? Pokud je to chyba s podsvícením, mohl byste mi poslat nějaké fotky ?

  Děkuji za odpověď

 22. AppleOne (neregistrovaný)

  dobrý den,zajímalo by mě jestli uz existuje aktualizace na android 2.3 nebo jestli bude alespoň do dubna 2012,děkuji :)

 23. petr (neregistrovaný)

  Schválně jsem si 3D fotky stáhnul (je potřeba vypnout javascript) a skouknul přes zatmívací brýle v programu StereoPhoto Maker. Dojem prostoru je docela mizerný, skoro žádný.. Přitom mnou vytvořené 3d fotky pomocí jedné Nokie, focené prostým posunutím vypadají 100x víc prostorově. Že by to bylo těma 2ma objektivy přílíš blízko u sebe? Každopádně tento test mě přesvědčil o tom, že nemá smysl kupovat takovéto zařízení, možná tak když je člověk slepý nebo má narušené prostorové vnímání a pozná prd. Škoda no..

 24. jaromir svitak (neregistrovaný)

  bez micro sd karty,se nemuzu dostat do galerie,pouzivat fotoaparat,jak se da zmenit uloziste?diky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).