TOPlist

Zakladatel Virgin Group Richard Branson: šest faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

Osobností, které se dnes budeme věnovat, je britský miliardář Sir Richard Charles Nicholas Branson. Proslavil se zejména díky své korporaci Virgin Group, která stojí za nepřeberným množstvím projektů, včetně například letů do vesmíru.

Sedmašedesátiletý Branson nepochází z úplně chudých poměrů – narodil se do rodiny baletky a právníka – ale jeho začátky rozhodně nenasvědčovaly tomu, že by se jednou měl stát velmi úspěšným podnikatelem oceněným rytířským řádem.

Pojďme se podívat na šest faktů, které jste o Richardovi Bransonovi možná nevěděli!

1) studovat přestal v šestnácti

Richardova matka Eve Branson údajně již od mala o svém nejstarším synovi tvrdila, že se jednou stane britským premiérem. Tato „věštba“ se (minimálně zatím) nevyplnila, ale Richard bezpochyby úspěšným mužem je.

Zdroj: David Shankbone

Ovšem v jeho dětství to tak vůbec nevypadalo a nezlomnou důvěru v něj tak měla zřejmě právě jen jeho matka. Ve škole totiž měl velmi špatné výsledky (z části možná kvůli obtížím způsobeným dyslexií) a po dokončení základní školy svou akademickou dráhu v podstatě ukončil. Nějakou dobu sice ještě navštěvoval soukromou střední školu, ale v pouhých 16 letech studií nadobro zanechal.

V den (předčasného) ukončení školy bylo Richardovi sděleno další „proroctví“, tentokrát však přesnější. Oceněný hrdina druhé světové války Robert Drayson, v té době již ředitel školy, mu sdělil, že „jednoho dne buď skončí ve vězení, nebo se stane milionářem“. Naštěstí pro Richarda došlo k druhé eventualitě, ačkoliv ani ta první nebyla v jednu dobu úplně vyloučena.

2) podnikat začal ihned po opuštění školy, během několika let vydělal dost na založení Virgin Records

Zajímalo by vás, co může dělat šestnáctiletý kluk, který se rozhodl opustit školu? Branson se rozhodl založit vlastní časopis. Vydávat ho začal s podporou místního kostela pod názvem Student, což je vzhledem k jeho neslavné akademické dráze poněkud paradoxní.

Obrovské štěstí a zjevné podnikatelské nadání vedlo k tomu, že Richard nějakým „zázrakem“ dokázal do svého časopisu pořídit rozhovory s mnoha osobnostmi té doby, jako byl například psychiatr Ronald Laing nebo zpěvák Mick Jagger. To mu samozřejmě značně zvýšilo čtenost, čehož Richard využil a začal inzerovat populární hudební alba.

Nahrávky prodával nejprve korespondenčním stylem a později si otevřel i kamenný obchod v Londýně. Klíčem k úspěchu zde byl prodej za výrazně nižší ceny, než bylo tehdy ve „značkových“ obchodech zvykem. V té době totiž platily určité dohody limitující možnosti prodeje ve slevách, což Richard obešel tím, že začal prodávat nosiče určené na export.

Richard Branson při spuštění Virgin Media (Zdroj: William Murphy)

To bylo ovšem dvousečné ostří, protože nízké ceny kromě zákazníků přilákaly také pozornost úřadů a Richard tak v roce 1971 musel čelit výslechům. Podezření z krácení daní naštěstí nikdy nedospělo až před soud, což by mohlo mít poměrně katastrofické následky pro jeho kariéru. Procesu se Branson vyhnul mimosoudní dohodou, v níž slíbil zaplacení všech „chybějících“ daní a pokut.

Na zaplacení celé částky Richard neměl dost peněz, ale naštěstí mu pomohla jeho matka, která zastavila rodinný dům a půjčila si na něj peníze. To se brzy ukázalo jako prozřetelné rozhodnutí, neboť již o rok později měl Richard dost peněz na založení vlastní nahrávací společnosti.

Za peníze z prodeje nahrávek Richard spolu s Nikem Powellem zakoupil venkovskou usedlost, v níž zbudoval nezávislé nahrávací studio Virgin Records, první opravdový základ jeho budoucího impéria.

3) studio nahrávalo pro Sex Pistols i Rolling Stones a vlastnilo dokonce gayklub, Branson prodej oplakal

Rok po založení studia Virgin Records v něm vzniklo dnes již legendární album Tubular Bells Mika Oldfielda, které opanovalo přední příčky britských žebříčků. Richard se ale nebál spojit jméno své společnosti ani s v té době velmi kontroverzními skupinami, jako byli třeba Sex Pistols. Nahrávací kontrakt podepsal také s Rolling Stones a spolupracoval i s obskurními německými skupinami Faust a Can hrajícími experimentální rock.

Sázka na mnohdy (v kontextu tehdejší doby) šokující hudbu vyšla a Virgin Records se stalo největším nezávislým hudebním studiem na světě. Na vrcholu své slávy se studio řízené naším dnešním „hrdinou“ začalo pouštět i do dalších oblastí podnikání – provozovalo například noční gayklub v Londýně. Branson také vstoupil do konsorcia, které se neúspěšně pokusilo převzít několik televizních kanálů britské sítě ITV.

Když se v roce 1992 dostala do finančních problémů další Richardova společnost Virgin Atlantic Airways, dospěl k nelehkému rozhodnutí své nahrávací studio prodat. Prodej značky Virgin Records známému labelu EMI vynesl 500 milionů liber (14,5 miliardy Kč), což dokázalo aerolinky zachránit.

Branson říká, že dokončení prodeje obrečel, protože tím přišel o základní kámen svého impéria Virgin Group. S prodejem se zřejmě nikdy plně nesmířil a již v roce 1996 založil nástupce jménem V2 Records, ačkoliv i tuto firmu v roce 2007 nakonec prodal.

4) patří mu soukromý ostrov, na nějž za ním jezdí politici i celebrity

Když v roce 1978 Richard Branson zjistil, že jsou některé z Britských Panenských ostrovů na prodej, odletěl tam na dovolenou, na níž si chtěl „vyhlédnout“ nějaký perspektivní. Na místě mu byly prezentovány všechny prodávané ostrovy a jeden z nich se mu skutečně zalíbil.

Vyhlédnutým ostrovem byl třicetihektarový Necker Island, který si prodejce cenil na 6 milionů dolarů (123,7 milionů Kč). Branson nemohl nabídnout více než 100 000 USD (cca 2 miliony Kč), což prodejce zřejmě vnímal jako urážku a veškerá jednání ihned ukončil a Branson putoval domů.

Už o rok později se mu ale stejný prodejce ozval s tím, že od jeho návštěvy nikdo jiný o odlehlý neobydlený ostrov zájem neprojevil a souhlasil s prodejem za 180 000 USD (3,7 milionu Kč). Na to Richard „kývl“ a ostrov zakoupil, ovšem se závazkem britské vládě, že do čtyř let na ostrově vybuduje rekreační středisko. Kdyby tak neučinil, ostrov by propadl státu.

Hlavní budova na ostrově v roce 2011 po zásahu bleskem shořela, následně byla v mírně rozšířené podobě obnovena. V průběhu roku 2017 byla opět zničena hurikánem Irma, v současné době už je z většiny zrekonstruována. (Zdroj)

Vybudování střediska a vůbec kompletní infrastruktury „spolklo“ 10 milionů dolarů (206,2 milionů Kč), ale závazek byl splněn. Na ostrově je tak v současnosti k dispozici resort s kapacitou 30 lidí, který si můžete pronajmout za „lidovou cenu“ 65 000 USD (1,3 milionu Kč) na den.

Zajímavé je, že ostrov můžete teoreticky navštívit i zdarma – ačkoliv je totiž plně v soukromém vlastnictví, stále zde platí právo Britských Panenských ostrovů. A to stanovuje, že veškerá zem pod úrovní maximální hranice vody (typicky tedy pláže) je královskou doménou a je tak otevřena veřejnosti.

Ostrov se stal také děním několika mezinárodních konferencí a soutěží, zejména těch technologických. Za zmínku však stojí především setkání v roce 2008 týkající se globálního oteplování, jehož se kromě Bransona účastnil také bývalý britský premiér Tony Blair, spoluzakladatel Wikipedie Jimmy Wales, nebo Larry Page z Googlu. Ostrov v roce 2017 na Bransonovo pozvání navštívil také bývalý americký prezident Barrack Obama se ženou.

5) podle WikiLeaks plánoval změnu režimu v Ugandě, později alespoň vyzýval k bojkotu

Uganda v roce 2013 schválila tvrdé zákony potírající homosexualitu, což Branson veřejně odsoudil a vyzval k bojkotu země ze strany firem a turistů a sám šel samozřejmě s Virgin Group příkladem. K věci vydal prohlášení, v němž se píše, že „podporovat tuto zemi by bylo proti mému svědomí“ a také že „vlády si musí uvědomit, že by lidem mělo být umožněno milovat kohokoliv chtějí“.

Podle dokumentů zveřejněných serverem WikiLeaks však Branson s jednáním Mugabeho režimu silně nesouhlasil již v roce 2007. Dokumenty ukazují, že tehdy tajně financoval iniciativu, jejímž cílem bylo sjednotit politickou opozici v Ugandě a vyvinout tlak na prezidenta Mugabeho, což mělo vést k jeho rezignaci a zhroucení dosavadního režimu. Snaha o nenásilnou „diplomatickou revoluci“ však selhala a Mugabe svou moc ztratil až koncem roku 2017, kdy v zemi moc převzala armáda.

6) je zakladatelem nebo členem mnoha charitativních organizací a aktivistických sdružení

Richard Branson kromě svého podnikání věnuje také spoustu pozornosti a prostředků nejrůznějším dobročinným a aktivistickým organizacím – nějakým způsobem figuruje ve více než dvaceti, některé i zakládal.

Jednou z jeho nejznámějších iniciativ je mezinárodní centrum na pomoc ztraceným a zneužívaným dětem ICMEC. Cílem je pomoci hledat unesené a jinak ztracené děti a pomoci dětským obětem nejrůznějších forem zneužívání.

Financoval také projekt Virgin Startup, jehož cílem bylo zajistit dostupné a férové půjčky mladým podnikatelům ve Spojeném království.

Na konferenci v Norsku… (Zdroj: Jarle Naustvik)

Brenson finančně podporuje také skupinu The Elders založenou Nelsonem Mandelou, která se pohybuje na pomezí charity a aktivismu. Jejím cílem je řešit velké problémy současnosti, jako je chudoba, AIDS, nedodržování lidských práv a podobně, ale také prosazuje některé politické cíle, jako je silnější OSN, větší vstřícnost k Íránu, nebo ukončení blokády Pásma Gazy, které ovládá teroristická organizace Hamás.

Jeho podpis najdeme i mezi signatáři pro některé možná poněkud utopického projektu Global Zero, jehož cílem je totální eliminace veškerých jaderných zbraní.

V poslední době pak výrazně vystupoval proti Brexitu a ostře se pustil také do předsedy Labouristické strany Jeremyho Corbyna, kvůli jeho výrokům o nutnosti zestátnit britské železnice (na nichž Virgin Group provozuje soukromé vlaky).

Ačkoliv některé projekty podporované Brensonem můžeme označit za poněkud kontroverzní, nic to nemění na tom, že je za svou podporu neziskovým organizacím ověnčen celou řadou cen a uznání.

Další díly seriálu Neznámá fakta o známých osobnostech digitálního světa

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku