TOPlist

Vánoční speciál: vybíráme chytré hodinky a fitness náramky

Vánoce dárek

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Nicméně bez dárků by to tak úplně nešlo, proto se vám v našem seriálu pokusíme pomoci s výběrem zajímavého příslušenství a mobilních telefonů, které udělají radost malým i velkým, technologickým nadšencům i laikům, mužům i ženám. V tomto díle se podíváme na chytré hodinky a náramky, které využije ostřílený sportovec i víkendový nadšenec. Doufáme, že vám náš výběr pomůže a usnadní orientaci ve vánočním mumraji :-)

Chytré náramky jsou levnou vstupenkou

Pakliže nechcete investovat velký balík do chytrých hodinek, či se jen spokojíte s něčím malým a nenáročným, pak jsou pro vás vhodné chytré náramky. Většina z nich zvládne naprostý základ jako je měření kroků, tepové frekvence či spánku. Krom toho fungují také jako prodloužená ruka chytrého telefonu, takže vám žádná notifikace neunikne. Jejich výhoda spočívá v malých rozměrech, dlouhé výdrži na baterii a jisté diskrétnosti. Nevýhodou je pak často nereprezentativní vzhled nebo často pouze orientační měření.

Xiaomi Mi Band 3 je hitem mezi sportovními náramky

Králem chytrých fitness náramků je bezesporu Xiaomi Mi Band 3. Elegantní náramek za svou cenu 990 korun nabídne měření kroků, srdečního tepu a spánku, zobrazení notifikací, buzení pomocí vibrací nebo měření všemožných sportovních aktivit. Konkurentem z opačného cenového spektra je starší Fitbit Flex 2, který pořídíte za 2 080 korun. Ten sice není funkcemi tak nebušený jako Mi Band 3, zato mu nelze upřít jistou dávku elegance. Třetím v pořadí je Honor Band 3, který rovněž za cenu 990 korun odvede poctivou práci.

Chytré hodinky mohou být cenově dostupné

Synonymem pro chytré hodinky často bývá také vysoká cena. Ta ovšem nemusí platit vždy, což nám dokáží i následující adepti. Ti si berou z chytrých náramků to nejlepší, přičemž přidají i něco navíc. Často bývá výhodou operační systém nebo GPS, která dobře poslouží především rekreačním sportovcům. Práce s notifikacemi zvládnou i ty nejlevnější kousky často na jedničku, a z pravidla lépe, než chytré náramky. I to z nich dělá hodnotnější společníky.

Ticwatch E jsou dostupné hodinky s Wear OS

Dominantní roli mezi levnými hodinkami hraje bezesporu Xiaomi Amazfit Bip. Uzavřený operační systém, transreflektivní displej, podpora GPS a výdrž na jedno nabití až neuvěřitelných 45 dní dělá z těchto hodinek za cenu 1 990 korun v podstatě bestseller. I přes uzavřenou platformu lze s trochou kutilství hodinky obohatit o nové funkce či ciferníky, což nejeden kutil jistě ocení. Alternativou s Wear OS jsou Mobvoi Ticwatch E, které za sympatickou cenu 160 euro (cca 4 150 korun) nabídnou otevřenou platformu, barevný displej a větší škálu fitness funkcí.

Střední třída, která neurazí

Pokud nechcete to nejlevnější, ale zároveň nemíříte do prémiového segmentu, pak je střední třída ta pravá volba pro vás. Okolo pěti tisíc se dají pořídit zajímavé kousky, které na první pohled vypadají reprezentativně, zároveň jsou ale také napěchovány funkcemi, za které by se nemusely stydět ani kousky z vyšší třídy.

Povedený kousek od Huawei nese název Watch GT

Střední třída je opravdu našlápnutá, proto spousta výrobců míří se svými kousky právě sem. Za pozornost stojí opět hodinky od Xiaomi, konkrétně Amazfit Stratos 2. Ty za cenu 5 290 korun přináší transreflektivní displej do střední třídy, což zvyšuje energetickou úspornost, aniž by Stratos přišly o nějakou podstatnou funkci.

Pokud nejste fanoušky uzavřených platforem, potom můžeme doporučit černého koně od Samsungu, konkrétně Gear S3 Frontier, které za cenu 5 990 korun zaujmou také svým vzhledem především mužskou část populace.

Fitbit Versa není zdaleka jen pro ženy

Naopak pro ženy jsou jako stvořené Fitbit Versa, které kromě standardních fitness funkcí kladou důraz také na sledování ženského zdraví, což za cenu 5 149 korun není zrovna špatná investice. O své místo na slunci se hlásí také Huawei Watch GT, které jsou na trhu žhavou novinkou, nicméně i tak v ceně 5 186 korun dokázaly, že s jejich koupí určitě neprohloupíte.

Vyšší třída pro ty, co si rádi připlatí

V nejvyšším segmentu je v podstatě jeden jediný král – Apple Watch. Ty se na trh letos dostaly ve své čtvrté verzi, která zaujme především prémiovou cenou 12 090 korun. Očekávaných funkcí jako měření EKG se u nás pravděpodobně nedočkáme, proto můžete s klidem sáhnout také po loňské generaci, která se s cenovkou 8 590 korun může stále směle řadit do nejvyšší třídy. I když loňský model nemá nejnovější funkce, rozhodně se nejedná o špatnou investici, pakliže nemusíte mít vždy ten poslední model.

Apple Watch 4 – to nejlepší od Applu

Z konkurentů se vybarvil především Samsung, který do boje o nejvyšší příčky nasadil své Galaxy Watch. Za cenu 8 490 korun se jedná o skvělou volbu (recenze); a dokonce jsou dostupné i ve verzi s eSIM. Třetím pánem na holení jsou hodinky Fitbit Ionic, které prorazily cestu k chytrým hodinkám společnosti Fitbit. I přes některé neduhy se dá říci, že se jedná o prémiový kousek, který s cenou 7 967 korun své uživatele nenechá ve štychu.

Pro sportovce jen to nejlepší

Všechny zmíněné hodinky jsou sice dobrými měřiči sportovní aktivity a umí skvěle spravovat notifikace, nicméně pravověrní sportovci nad tímto výběrem ohrnou nos. Pro ty aktivnější mezi námi, kteří neběhají jen pro zábavu a výlet do posilovny je součástí jejich každodenního rituálu, je tady speciální kategorie, ve které dominuje především jeden výrobce.

Garmin Fenix5X Plus je to nejlepší, co může Garmin nabídnout

Tím je, jak jistě tušíte, Garmin. Firma, která se proslavila svými autonavigacemi, potřebovala s nástupem chytrých telefonů najít svou druhou mízu. Tou se staly právě chytré hodinky, které jsou určeny především pro sportovce. Mezi špičku patří Garmin Fenix 5, které za cenu 11 990 korun nezklamou žádného náročného uživatele. Opravdu náročným outdoorovým nadšencům ale nezbývá než doporučit Fenix5X Plus, které s cenovkou 21 490 korun sice mohou někoho zaskočit, ale časem na ně jistě nedáte dopustit. Alternativou jsou poté Polar Vantage V, které jsou s cenou 12 990 Kč dostupnější, ale svou práci odvedou na jedničku.

Hybrid není sprosté slovo

Mezi chytrými hodinkami se vyskytují také takzvané hybridní hodinky. Jedná se o klasické ručičkové hodinky, které jsou vhodně doplněné o chytré funkce. Konkurence mezi výrobci na tomto poli není velká, nicméně pro ty z vás, kteří považují hodinky především za stylovou záležitost a ukazatel času, jsou naprosto ideální volbou. Funkčně se často jedná o spojení fitness náramku a klasických hodinek, nicméně pokud je diskrétnost vaši prioritou, jsou hybridní hodinky skvělá volba.

Firma Withings je pro mnohé synonymem hybridních hodinek

Mezi nejvýraznější zástupce patří francouzská společnost Withings, která se po menší epizodě s Nokií opět vrátila původnímu majiteli. Jako první výrobek ve znovu francouzské společnosti vydala firma nový model Steel HR Sport, který je určen nejen pro sportovce.

Kvalitní kovové tělo, malý černobílý LCD displej a senzor srdečního tepu s měřením VO2 Max dělá z těchto hodinek za cenu 5 290 korun žhavého adepta na hybridní hodinky roku. Konkurencí může být již dříve zmíněný Garmin se svým modelem Vivomove HR, který rovněž nabídne diskrétní displej a dobrý vzhled za podobnou cenu 4 990 korun.

Další díly našeho vánočního speciálu

Zaujalo vás něco z našeho výběru? Máte nějaké vlastní tipy na Vánoce? Dejte nám i ostatním tip do komentářů :-)

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku