Domů » Recenze » Recenze Apple Watch Series 4: parťák do každé situace

Recenze Apple Watch Series 4: parťák do každé situace

Apple na zářijové keynote představil v pořadí již čtvrtou generaci chytrých hodinek Apple Watch. Letošní novinka přichází v novém designu a řadou vylepšení, které z Apple Watch Series 4 dělají ještě lepšího společníka pro měření sportovních aktivit a zdraví. Rozdíl vůči předchozím modelům je skutečně značný, což se logicky projevilo na zvýšené zájmu ze strany uživatelů. Společně s Apple Watch Series 4 byl představen také nový iPhone Xs (Max), jehož recenzi naleznete zde.

Video recenze Apple Watch Series 4

Apple Watch Series 4: recenze

Konstrukce a design Apple Watch Series 4

Konstrukce Apple Watch Series 4 sdílí stejné designové prvky jako předešlé modely. Při bližším pohledu však narazíte na řadu detailů, které z nich dělají docela jiné zařízení. Samotné pouzdro se nepatrně zvětšilo, nicméně hodinky jsou také o něco tenčí. Pocit při nošení 44mm varianty jsem tak měl naprosto stejný, jako u předešlých modelů. Bavíme se tu sice o desetinách milimetru, ovšem v praxi je to až nečekaně znát.

Co se týče materiálů, jde opět o stejnou slitinu hliníku, jakou Apple používá posledních několik let. Ve světě můžete narazit ještě na verzi s ocelovým pouzdrem, nicméně ta je vyhrazena pouze pro model s integrovaným LTE modulem, který se u nás bohužel neprodává. Zde je vhodné dodat, že pokud vyrazíte právě pro tuto verzi například německým sousedům, je třeba počítat s tím, že LTE konektivita je vázaná na síť operátorů v dané zemi. Nákup v zahraniční tak nedává příliš velký smysl a osobně doporučuji počkat na to, až se Apple dohodne s naší operátorskou trojkou.

Další věci co si všimnete je masivnější výdech reproduktoru a mikrofon přestěhovaný na opačnou stranu. U této změny se na chvilku zastavím, jelikož má zásadní vliv na kvalitu hlasových hovorů. Díky o 50 procent hlasitějšímu reproduktoru už nemusíte mít během telefonování ruku tak blízko ústům.

Nejzásadnější změna se pak odehrála u displeje, který je o třicet procent větší. Konkrétně jde o LTPO OLED panel s úhlopříčkou 1,78“ (448 x 368 px) a integrovanou technologií Force Touch. Svítivost až 1000 nitů pak zaručuje skvělou čitelnost i na přímém slunci. Displej má zaoblené hrany a konečně i tenčí rámečky. Ochranu zobrazovače má na starosti tvrzené Ion-X sklíčko. To sice nenabízí takovou odolnost jako safír u varianty z ocelovým pouzdrem, ale z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pár menších ťukanců o futra také přežije.

Technologiemi našlapaná digitální korunka

Ovládací prvky se sice nezměnily, ale ani tak neunikly vylepšení. Boční tlačítko pro vyvolání Docku už nevystupuje nad okolní konstrukci a tím pádem nenarušuje uhlazenost designu. Signifikantním prvkem všech Apple Watch je digitální korunka. V případě Apple Watch Series 4 došlo ke kompletnímu přepracování. Přestože je celý mechanismus miniaturnější, inženýrům se do ní podařilo dostat ještě více součástek.

Nově tak při listování v nabídkách cítíte zpětnou vazbu, kterou doprovází decentní cvakání. Je to sice detail, ale ve finále má zásadní vliv na celkové vnímání produktu. Jde tak o názornou ukázku toho, jak se Apple snaží o propojení bezduché elektroniky s mechanikou, která je od počátků spjatá s hodinářským průmyslem.

Apple Watch Series 4 recenze

Do korunky se také nastěhoval senzor, který pomáhá s měřením EKG. Bohužel na tuto funkci budeme muset v Evropě na nějaký čas zapomenout. Minimálně do té doby, než Apple na starém kontinentě získá potřebná povolení a certifikace.

Dolní část hodinek je částečně z keramiky a skla, které chrání optický snímač tepové frekvence. V porovnání s předchozí generací nabídne přesnější měření a dokáže také rozpoznat nebezpečné odchylky srdečního rytmu.

Jak moc jsou odlišné Apple Watch Series 4 poznáte až ve chvíli, kdy je vyměníte za některou z předchozích generací. Díky tenčí konstrukci je jejich nošení pohodlnější, větší displej se lépe ovládá a zvládne zobrazit více informací. Ano, je to pořád ten samý kvádřík, ale když spojíte všechny ty drobné detaily, rozdíl to je obrovský.

Konečně použitelné aplikace

Osobně jsem měl možnost používat všechny modely doposud představených Apple Watch. S každým uvedením nového modelu byl znát posun vpřed, ale teprve až Apple Watch Series 4 si troufnu doporučit svému okolí. Může za to zbrusu nový čipset S4. Kouzlo této unikátní architektury je v tom, že naprosto všechny komponenty tvoří jediný celek – SiP (Silicon in Package).

Samotný procesor je 2x rychlejší než ten předchozí. A rozdíl je to vážně pořádný. Jestli mě něco na minulých Apple Watch vážně štvalo, tak to byla odezva při spouštění aplikací. Apple Watch Series 4 jsou v tomto ohledu úplně někde jinde. Reakce na povely jsou téměř okamžité, což výrazně mění charakteristiku používání.

Když jste chtěli na minulých Apple Watch spustit nějakou náročnější aplikaci, bylo to někdy o nervy. Apple Watch Series 4 v tomto směru mění od základů pravidla hry. Například když otevřete nativní aplikaci Mapy, obrazová data se načtou buď okamžitě, nebo v horším případě do několika málo vteřin. Zkuste něco podobného na Apple Watch Series 2 a pochopíte, o jak markantní posun se jedná.

Nové ciferníky a vysílačka

Z většího displeje a výkonu pochopitelně těží i uživatelské rozhraní, které dostalo několik nových ciferníků. Pokud jste měli rádi modulární vzhled, tak doslova u vytržení budete z Infografu. Ten dokáže zobrazit až devět různých komplikací. V galerii najdete ještě pár dalších ciferníků s efektní grafikou přírodních živlů, které naplno využívají zobrazovací schopnosti displeje.

Apple Watch Series 4 běží na poslední verzi operačního watchOS 5, kde přibylo několik zajímavých novinek. Objevila se zde například aplikace vysílačka, která rozšiřuje komunikační možnosti. V podstatě jde o upravenou verzi FaceTime hovoru, který se hodí například když chcete oslovit kolegu ve vedlejší kanceláři, nebo při svolávání rodiny k nedělnímu obědu.

Další novinkou je detekce pádu. V praxi to funguje tak, že pokud s Apple Watch upadnete a do určité doby se nezvednete, hodinky začnou automaticky vytáčet tísňové kontakty.

Opomenout nelze ani funkci pro automatické rozpoznávání cvičení. Odpadají tak situace, kdy začnete s tréninkem, ale zapomenete spustit aplikaci. Jakmile hodinky rozpoznají zvýšenou aktivitu a srdeční tep, decentně vám zaklepají na ruku s dotazem, zda nechcete spustit některou z aktivit.

U výdrže zázraky nečekejte

Co se týče výdrže, tak zde žádné zázraky nečekejte. Apple v oficiálních materiálech hovoří o osmnácti hodinách na jedno nabití. V praxi je situace ještě o něco lepší. Můj běžný den začíná po šesté hodině ranní a končí kolem půlnoci. Během testování se mi ani jednou nestalo, že bych Apple Watch ukládal na nabíječku zcela vybité, vždy zbývalo minimálně 25 procent energie.

Když vynecháte aplikace využívající GPS, dokážu si představit, že s nimi hravě přežijete víkend. Když ale vyrazíte na půldenní cyklovýlet se zapnutou Stravou, tak počítejte s tím, že večer se přihlásí o připojení k nabíječce. Ve většině případů nebudete mít s výdrží žádný problém, ale osobně si dokážu představit o něco lepší výsledky. Typicky může jít o víkend strávený na festivalu či v přírodě, kde se z nabíjení každého dalšího zařízení stává další starost navíc. Konkurence je v tomto směru zkrátka dál.

Sbírku řemínků rušit nemusíte

Když Apple představil Apple Watch Series 4, tak mě upřímně a zároveň velmi překvapilo, že zachoval kompatibilitu s předchozími řemínky. Mechanismus připínání zůstává identický s předešlými modely a vy tak nemusíte rušit vaši pečlivě budovanou sbírku.

Systém výměny řemínků považuji za důležitý prvek všech Apple Watch. Přestože jde o jednoduchý element, je až s podivem, že s ním jako první přišel Apple, respektive jako první dokázal tuto funkcionalitu prosadit. Hodinky jsou od pradávna považovány za modní doplněk a něco takového jako je obyčejná výměna řemínku dokáže zcela změnit jejich vzhled.

Závěrečné hodnocení recenze Apple Watch Series 4

Teprve až po odevzdání Apple Watch Series 4 a návratu k předchozí generaci jsem si uvědomil, jak velký pokrok v Applu udělali. Nárůst výpočetního výkonu je skutečně obrovský. Jakkoli to může znít drsně, tak všechny předchozí modely vedle nich působí jako laciná hračka z tržnice.

Zatímco první generaci Apple Watch jsme měli brát jako prodlouženou ruku smartphonu, teď je jejich hlavní role úplně někde jinde. Apple o svých hodinkách mluví jako o sportovním kouči a asistentovi, který hlídá naše zdraví. Podle mě je tohle ta jediná správná cesta, jakou by se měla nositelná elektronika ubírat. Apple Watch Series 4 jsou zároveň prvními hodinkami od Applu, které s klidným svědomím doporučím svému okolí.

Za zapůjčení děkujeme iWant.cz, kde si nové Apple Watch Series 4 můžete zakoupit

Míra použitelnosti se konečně dostala na takovou úroveň, že dává smysl, aby nad nimi začali přemýšlet i běžní uživatelé. Je pouze škoda, že si alespoň zatím neužijeme všech jejich vymožeností v čele s měřením EKG či podpory eSIM.

Apple Watch Series 4

8.5

Design a zpracování

8.7/10

Funkce a výbava

8.9/10

Pohodlnost nošení

9.0/10

Výdrž baterie

7.5/10

Klady (+)

 • fantastický displej
 • výkonný hardware, rychlost
 • přesnost měření aktivit
 • nabídka aplikací třetích stran
 • systém vyměnitelných pásků
 • pohodlné telefonování (přes iPhone)
 • provázanost s ostatními Apple produkty

Zápory (–)

 • vyšší cena
 • eSIM nefunguje v ČR
 • měření EKG zatím není dostupné
 • výdrž baterie by mohla být lepší
 • kompatibilita pouze s iOS

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

37 komentářů

 1. Pardon, ale pokud si někdo hraje na žurnalistu, měl by do toho vnést i trochu objektivity a hlavně i nadhled. Už id prvního odstavce mi to prišlo jako blogísek nějakého Apple fanatika… :\

  • Proč bych měl „narazit“ na řadu detailů? Za ty kačky čekám něco, co tu cenu odůvodní :) Asi to vidím špatně…

 2. AW4 mám zhruba 2 týdny a můžu je jenom doporučit – fungují dokonale a výdrž je ok – vydrží mi 2-3 dny což mi stačí. Pro majitele iPhone užitečná věc.

 3. Nevím no. Působí ta recenze dost nekriticky. Jako zápisek fanouška Applu o prvních dojmech z nových Apple Watch asi dobré, jako objektivní recenze nic moc.

  Jinak moc nechápu tu poznámku o tom, že s výměnnými řemínky přišel první Apple. Většina ostatních výrobců podporuje řemínky standardní v hodinářském odvětví a to úplně od začátku, takže kromě toho, že tam má člověk řemínky přímo od výrobce, si může vybrat z tisíců dalších. Jediné, v čem je Apple rozdílný, je to, že má jako téměř u všeho nekompatibilní mechanismus upevnění na hodinky se všemi ostatními.

  • Co si budeme nalhávat, mechanismus u Apple přeci jen více nahrává tomu měnit řemínky dle potřeby. U běžného mechanismu s osičkou i tom můžeme obtížně hovořit.
   Pro AW je možné koupit adaptér pro využití std. řemínků.

  • Já vím, že výměna je o cosi jednodušší, ale raději dávám přednost té kompatibilitě a výrazně většímu výběru než té jednoduchosti. Náramky si taky měním denně a mám to hotové za půl minuty. S Apple Watch bych to měl třeba za 15 sekund, ale to už pro mě 1-2 za den opravdu není podstatná úspora. A to patřím spíš k extrému, neznám kolem sebe nikoho, kdo by si řemínky měnil denně (já to dělám kvůli tomu, že hodinky mám jak do společnosti, tak jako sporttester).

  • Jo apple to má super, žádné trápení se složitou výměnou u hodinare, vyminat originál reminky je u apple požitek. S různými reminky vypadaji skvele. Nelituji peněz za apple watch klidně bych dal víc.

  • to Karel: jaká výměna u hodináře? Ano, Apple Watch to mají pohodlnější a asi to člověk zvládne o krapet rychleji, ale na Gear S3 mám řemínky vyměněné tak za půl minuty, nepotřebuji na to nic kromě rukou, natož abych s tím musel jít k hodináři.

  • „Já vím, že výměna je o cosi jednodušší, ale raději dávám přednost té kompatibilitě a výrazně většímu výběru než té jednoduchosti. “

   Muzes si koupit jen ty nastavce a dat reminky svoje vlastni :)

 4. Hodinky jsou super! Řekl bych že nejlepší na trhu. Mají pouze 2 nevýhody, kvůli kterým si je nekoupím : 1) nutné mít IPhone! 2) katastrofální výdrž baterie.. Jo a jen tak mimořečí – @ Uni, ty seš ten největší internetový tragéd co znám.. Nemusím vysvětlovat proč. Pokud umíš psát, měl bys na to přijít sám.

  • ZaCoMeTrestas?

   Co furt melete vsichni o desny vydrzi, vecer des spat a fouknes hodinky na nabijecku, jako bonus mas nightstand. A rano jsou nabity. Nepamatuju si, kdy naposled jsem videl na mejch AW nouzovej rezim. A to ani ve dnech s treninkem.

  • Tento režim je docela naprd, když chceš, aby ti hodinky sledovaly spánek, což, přiznejme si, není úplně neobvyklý požadavek od chytrých hodinek :)

  • @ Franta – přesně tak. Funkce sledování spánku je tím pádem k ničemu. Může tě sledovat tak z nočního stolku.

  • ZaCoMeTrestas?

   Sledovat spanek? od hodinek za 12k+, jako, ze si je skripnu nekde v posteli? Na to snad existuji jina reseni. a nebo je holt nabijej, az pujdes do sprchy…

  • ZaCoMeTrestas?: Jak jako „skřípnu“? Snad je mám na ruce, ne?

  • Peťa: Nevím o jaké hrozné výdrži mluvíte, ale přešel jsem z Apple Watch na Samsung Galaxy a výdrž stejná. Pátek ráno nabiju a vydržím do neděle večer. Podle mě je 2-3 dny standard trhu a nikoliv tragédie.

  • @MrViki- Já vlastní zkušenosti nemám, ale čerpám snad ze všech recenzí, které jsem četl, ze zkušeností z blízkého okolí a z keynote, kde Apple zaručoval až 18h výdrže na baterku ?

  • To je možné, já jsem je 2 roky měl a 2 dny vydržely vždy ať jsem dělal cokoliv, spíše 3. 18 hodin je podle mě nějaká teoretická hodnota při neustále zaplém displeji, GPS a volání, ale v reálu to člověk nepoužívá tak intenzivně.

  • nechápem, pridem z roboty ,damn na nabíjačku, oprchujem alebo sa motám okolo auto moto domu rodiny , za 2 hodky je doplna určite dam na ruku idem spať celý den v práci a ,znova dookola

  • @kakaovník – To je přesně to, co spousta lidí nechce dělat.. Každý den ten samý scénář – sundat po příchodu z práce, dát nabíjet! Motat se kolem domu, auta, moto.. Beru.. Ale to je taky aktivita. Příklad: děláš dřevo na baráku, umýváš auto/motorku, sekáš zahradu, sbíráš jablka, švestky atd. To je aktivita, kterou chceš mít na konci dne sečtenou! Ne tam mít 2-3 hodiny díru (neříkám, že se tak dlouho nabíjí, ale nezapínáš stopky po zahájení nabíjení, abys za určitý čas musel letět zpátky domů, protože právě tvoje hodinky dosáhli sta procent), prostě nasadíš je, až budeš mít čas a cestu kolem.. Hodinky by měli být pomocníkem a neměl by ses pořizovat ty jim.. Proto nechápu tyto vaše přehlíživé argumenty, že je to vlastně v pohodě, nabíjet hodinky každý den.. Není.. Ale Apple uživatel si jak se zdá, zvykne na všechno.. Ještě jednou zdůrazňuji, že se mi hodinky líbí, jsou suprové, ale skrz výdrž nikdy nebudou moje..

  • Klidně se mi snažte to vyvrátit, ale nabíjet každý den je nepraktická hovadina! A když přehlídnete ty jabka před očima a podíváte se na to zdravým rozumem, tak na to přijdete taky!

  • Peto, tohle nejsou jen hodinky..

  • THC dirka (neregistrovaný): Myslíš že pochopí?:)

  • Chápu to, nebojte.. Asi už toho chci moc a jsem hodně troufalý, když chci, aby mi chytré hodinky vydržely alespoň 4 dny bez nutnosti zapínat úsporný režim, černobílé zobrazení atd. Tak teda pardon, omlouvám se že nechci být otrokem „hodinek“ a každý den je nabíjet.. To zas asi nepochopíte vy.. ? Ale proti gustu, žádný dišputát.. Když vám to tak vyhovuje

  • Jo a Uni – Ty se moc nevyjadřuj ohledně pochopení něčeho. Sleduji tě tu dlouho a mám pocit, že máš problém pochopit, kam zmizelo sluníčko, když zmizelo za obzor ? Natož pak něco jiného, zvlášť pokud ti někdo sahá na Apple produkty ? Tak klídek.

  • Peťa (neregistrovaný): Ale to samé téma máš přece u mobilu. Hloupý telefon pod týden neutaháš, prostě nemáš čím. Smartphone za den lehne. Hodinky ti vydrží měsíce, smart hodinky max. dny.

  • Právě že už mám telefon, který nabíjím denně, když se hodně krotím tak 1x za 2 dny. Nechci mít další zařízení, které nabíjím denně. Nicméně teď se bavíme o hodinkách, telefony sem teď vůbec nepleť.

 5. A mame tu dalsie hodinky, ktore bude uni ospevovat a nikdy si ich nekupi :-(

 6. pekne si mu dal JP23 normálne nechápem takých d€m€ntov,ono chapať človeka čo si kupy android ani nejde

  • Takisto nejde chapat ani hlupakov, ktori bezdovodne urazaju niekoho ineho, kvoli vyberu telefonu a pritom sami nevedia ani pisat.

  • Zvlastni, ty to tady delas minimalne 5x denne pod kazdym komentarem od uniho..

 7. Z tých hodiniek mám taký pocit,že sú iba pre ženy. Keď ich má na ruke muž,tak to vypadá divne. Pripadajú mi skôr také ženské

 8. kupte si vy vocasove poradny breitlingy a nebudete je muset nabijet

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).