TOPlist

Recenze Ticwatch E: chytré hodinky s Wear OS za hubičku

Ticwatch E recenze

Čínský startup Mobvoi sice vznikl teprve před šesti lety, nicméně za tak krátkou dobu si stihl vydobýt slušnou reputaci. Produkty této progresivní společnosti zaujaly i širší masy, především díky filozofii zaměřené na dobrý poměr cena/výkon. V mnohých ohledech jsou produkty od Mobvoi revoluční, což svým způsobem platí také pro chytré hodinky TicWatch E.

Ticwatch E recenze
Good Design Award si hodinky bezesporu zaslouží

Ty vznikly na základě crowdfundingu jako první pokus společnosti o vytvoření chytrých hodinek postavených na platformě Android Wear. Společně s druhým modelem TicWatch S vybraly okolo 3 milionů dolarů od více než 19 000 lidí. Jsou TicWatch E konkurenceschopné? Nabízí dobrý poměr cena/výkon? Vyplatí se do nich investovat? Nejen to se dozvíte v této recenzi.

Balení a konstrukce: žádné výstřelky se nekonají

TicWatch E dorazily v hezké kovové krabičce, která je svým designem velmi hravá. Uvnitř kromě hodinek najdete také nabíjecí kabel a nezbytné manuály. Krabice je v ostrém kontrastu se samotnými hodinkami. V našem případě jsou hodinky zcela černé, existují ale také odvážnější barevné kombinace, jako je bílá či limetková.

Ačkoli lze hodinky považovat za designově povedené, na mysl mi pořád přichází také jiné slovo – nudné. Polykarbonátové tělo s klasickým kulatým ciferníkem a silikonovým páskem zkrátka nepřitáhne pozornost náhodných kolemjdoucích a k slavnostnějšímu oblečení se také příliš nehodí. Rozměrově na tom jsou poměrně dobře; průměr je 44 mm, tloušťka 13,55 mm a váha se zastavila na příjemných 41,5 gramech.

Ticwatch E recenze
Nemožnost kontinuálního měření tepu je mírnou nevýhodou

I přes použitý plast se ale nedá říci, že by hodinky působily levně. Konstrukce je pevná a robustní. Pásky lze vyměňovat s pomocí dnes již standardního mechanismu za jiné, takže pokud vám nevyhovuje silikon, můžete jej vyměnit třeba za kožený či látkový řemínek.

Hardware: někde se šetřit muselo

TicWatch E jsou, jak jsem zmínil v minulé kapitole, vyrobeny z polykarbonátu. Bohužel pod kapotou to také není žádná hitparáda, nízká cena se holt projevila ve všech aspektech hodinek. Uvnitř můžete naleznete dvoujádrový procesor Mediatek MT2601 s taktem 1,2 GHz. Tomu sekunduje 512 MB RAM a 4 GB vnitřní paměti. Pokud jde o displej, nachází se v hodinkách 1,4” OLED panel s rozlišením 400 x 400 pixelů.

Z dalších vymožeností je k dispozici WiFi ve standardu 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 s podporou Low Energy, trojice polohových systémů GPS/Glonass/Beidou, akcelometr, gyroskop, proximity senzor, e-kompas, mikrofon i reproduktor. Výhodou je také zvýšená odolnost proti prachu a vodě IP67. Škoda je, že hodinky nedostaly rovnou odolnost IP68. Samozřejmě nechybí ani senzor srdečního tepu. Velkým mínusem je absence NFC, takže na mobilní platby rovnou zapomeňte.

Nabíjení probíhá skrze proprietární konektor, který se magneticky přichytává k pinům na spodní straně. Nabíjení probíhá rychle a pohodlně, i když s univerzálním konektorem by bylo nabíjení bezesporu lepší. Což mě přivádí k tématu baterie. Její kapacita je 300 mAh a podle výrobce vydrží hodinky nabité až dva dny. Budu upřímný – s tím vůbec nepočítejte. TicWatch E jsou klasickým zástupcem jednodenních hodinek a to i v případě, že je budete šetřit.

Systém a funkce: pod taktovkou Wear OS

Chytré hodinky dělá chytrými především použitý operační systém. V případě TicWatch E se jedná o Wear OS v nejnovější verzi 2.1. V krabici ovšem tuto verzi nehledejte, ihned po rozbalení je potřeba aktualizovat, přičemž na poslední verzi se hodinky dostaly zhruba za den. Aktualizace se zkrátka neobjevily všechny najednou.

Ovládání hodinek probíhá především skrze dotykovou obrazovku a jedno tlačítko, které nalezneme netradičně na levé straně. Osobně jsem s tím neměl problém, někomu to ale může vadit, stejně jako trochu tužší stisk. Bohužel Mobvoi nenasadil do svých nejlevnějších hodinek dotykovou hranu, která jejich hodinky proslavila, či jiný alternativní způsob ovládání. Taková otočná luneta, jakou do svých hodinek dává Samsung, by jistě byla příjemným zpestřením ovládání.

Assistenta lze vyvolat podržením tlačítka, nebo hlasovým povelem

V rámci systému si můžete užít všechny novinky, které Wear OS 2.1 nabízí. Ať je to rychlý přístup k údajům od Google Assistant tahem z levého okraje, notifikacím ze spodního okraje či nastavení, které se vyvolá tahem ze shora. Zcela záměrně jsem vynechal tah od pravého okraje.

Zde se totiž místo Google Fit, který se také dočkal důležitého updatu na Material Theme, jež přinesl pohybové minuty a kardio body, nachází aplikace od výrobce TicExercise. Ne že by to byla špatná aplikace, jen bych zkrátka raději viděl Google Fit, který aktivně používám.

Vzhledem k použitému hardwaru je systém svižný, byť když mu dáte zabrat, tak se umí nepříjemně kousnout. Ideální stav pro hodinky je, když používáte jen jednu aplikaci a nic navíc na pozadí. Nutno podotknout, že plynulost systému zlepšil update v průběhu testování. Trochu zlobilo také rozpoznání gest, konkrétně toho nejdůležitějšího, tedy rozsvícení displeje při pohybu před obličej.

Hodinky mě zklamaly v cca 35 % případů, především když jsem to potřeboval nejvíce. Proto jsem aktivoval ambientní režim, který mi čas ukázal vždy, když jsem to potřeboval. Výdrž baterie se sice snížila, nicméně nijak dramaticky.

Na sluníčku jsou TicWatch E dobře čitelné

Velmi mě mrzela absence automatického jasu. Jas jsem sice u hodinek neměnil tak často, ale při přechodu mezi interiérem a exteriérem se stávají občas hodinky nečitelné. Další zradou bylo kontinuální měření srdečního tepu. Ten hodinky zvládají pouze během cvičení, nicméně změřit mi tep třeba jednou za hodinu, to bohužel neumí. Ani externí aplikace nepomohou, výrobce jim bohužel neumožňuje normálně fungovat.

Aplikace: chudý příbuzný, co umí překvapit

Operační systémy v chytrých hodinkách můžeme dělit na otevřené a uzavřené, vždy podle toho, zda výrobce umožňuje aplikace třetích stran doinstalovat. Wear OS se řadí mezi standardní zástupce otevřených operačních systémů. K dispozici máte Obchod Play, ve kterém najdete nejen aplikace, ale také různé druhy ciferníků. Aplikací je dostatek, nicméně žádná sláva to není.

Hodinky umí ve výchozím stavu docela dobře pracovat s notifikacemi z telefonu, proto spousta aplikací jako WhatsApp nebo Messenger ztrácí smysl. Aplikace pro Google Mapy je sice povedená, nicméně než se načtou mapové podklady, většinou už dávno zjistíte vše potřebné z telefonu. Mezi ty užitečnější patří Google Keep, baterka, kalendář nebo počasí. Osobně jsem více nepotřeboval, nicméně Obchod Play nabízí spoustu možností.

Aplikací je spousta, používat jich budete ale jen pár

Přes obchod si také můžete stahovat různé ciferníky. To sice na první pohled zní dobře, nicméně po otevření obchodu se dostavilo zklamání; většina ciferníků si je podobná jako vejce vejci a upřímně za moc nestojí. I tak se dají ale najít solidní kousky jako například Pear Watch nebo Vreme. Zvláštní kategorií jsou pak externí obchody s aplikacemi, z nichž je nejvíce nabušený obsahem Facer. V něm naleznete nepřeberné množství zajímavých designů. Bohužel pocitově na TicWatch E to nebylo to pravé ořechové, neboť hodinky citelně zpomalily.

Sportovní funkce: kohout se dvěma hlavami

Chytré hodinky si spousta lidí pořizuje také kvůli sportovním funkcím. Sportovce mezi námi TicWatch E jistě dostatečně uspokojí. Na maraton sice zapomeňte, nicméně jízdu na kole či ranní běh zvládnou měřit v pohodě. Díky tomu, že hodinky mají GPS, můžete nechat mobil doma. GPS je poměrně přesná a zafixuje polohu uživatele rychle, což jistě oceníte. Proč tedy dvouhlavý kohout?

Konzervativní barvy doplňuje odvážná limetková

Jednoduše kvůli aplikacím. Výrobce totiž do hodinek propašoval své řešení v podobě TicExercise a doprovodných aplikací, které uživatelům tlačí, kde se dá. K tomu je ještě přítomný Google Fit, který zastane práci v mnohých ohledech lépe. Aby toho nebylo málo, můžete si ještě doinstalovat aplikace třetích stran jako Strava nebo Runtastic. Váš požitek ze sportovních aktivit se tak odvíjí od toho, po které aplikaci sáhnete. Osobně jsem vyzkoušel TicExercise, Google Fit i Stravu a můžu říct, že všechny splní svůj úkol.

Doprovodná aplikace: příliš okatá kopie Applu

K hodinkám se váže také doprovodná aplikace na iOS a Android přímo od Mobvoi. Tu k fungování hodinek sice nepotřebujete, nicméně při používání budete neustále narážet na různá zákoutí, která se vás pokusí přimět aplikaci stáhnout. Asi nejmarkantnějším donucovacím prostředkem je nahrazení Google Fit při potažení z pravé strany. Pokud se rozhodnete výzvy Mobvoi neignorovat a aplikaci si do svého telefonu nainstalujete, nečeká vás bohužel žádný zázrak.

Aplikace se totiž především stará o fitness funkce. Svou denní aktivitu můžete sledovat skrze uzavírající se kruhy, které až nápadně připomínají ty z Apple Watch. Ne že by uzavření kruhu nebyla dostatečná motivace – jen by to chtělo trochu originality. Statistiky jsou poměrně detailní, nicméně pokud používáte Google Fit nebo jakoukoli jinou fitness aplikaci, bude ta od Mobvoi jen zbytečně zabírat místo. Zklamáním je také přítomnost reklam, byť na vlastní produkty.

Recenze Ticwatch E: závěrečné hodnocení

Kdybychom se na TicWatch E podívali přísným okem kritika, tak by neobstály příliš dobře. Výdrž na jedno nabití by mohla být větší, nahrazená aplikace Google Fit v systému vlastním řešením, chybějící automatický jas a NFC nebo nepříliš spolehlivá gesta výsledný dojem kazí. Tyto neduhy spojené se slabším hardwarem, který neobstojí v konkurenčním srovnání, by jistě nejednoho potenciálního zákazníka odradily.

Na druhou stranu je nutno zmínit cenu. Ta je 160 euro (zhruba 4 100 korun), což sráží celkovou hodnotu všech argumentů proti. Pokud nejste vyloženě hnidopich, spoustu neduhů hodinkám odpustíte či nad nimi přimhouříte oko. Ve finále se totiž nejedná o žádné zásadní chyby, které by činily z TicWatch E nepoužitelný kus hardwaru. Spousta výtek by dávala smysl v případě, kdy by hodinky stály o polovinu více či dvojnásobek. V této cenové hladině se však jedná o dobrý kauf.

Solidní chytré hodinky za hubičku – to jsou TicWatch E

Hodinky lze doporučit všem nenáročným uživatelům, kteří si nejsou jistí, zda jsou chytré hodinky něco, co chtějí, potřebují, či zda pro ně mají jiné využití. Jako startovní či zkušební hodinky totiž slouží velmi dobře, což byla i situace, se kterou jsem do těchto hodinek šel. Pro náročné uživatele, kteří chtějí to nejlepší či jen mají vyšší nároky, budou TicWatch E zklamáním.

TicWatch E

TicWatch E
7.5

Design a zpracování

7.9/10

Funkce a výbava

7.4/10

pohodlnost nošení

8.4/10

výdrž baterie

6.1/10

Klady

  • příjemný design
  • poměr cena/výkon
  • dostatečný maximální jas
  • zvýšená odolnost IP67

Zápory

  • výdrž baterie
  • absence NFC
  • aplikace od výrobce
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku