TOPlist

Recenze Fitbit Ionic: sportovní chytré hodinky se sebevědomou cenou

recenze FitBit Ionic

V České republice se před pár dny začala prodávat novinka od společnosti Fitbit – chytré hodinky Ionic. Díky kompletně voděodolnému tělu, dlouhé výdrži baterie a řadě režimů pro monitoring aktivit potěší nejen sportovce. Záporem však může být vyšší cena, která se na českém trhu pohybuje okolo hranice 9 400 Kč, a to rozhodně není málo.

Chytré hodinky se prodávají ve třech barevných provedeních: stříbrno-stříbrné, modro-bronzové a temně šedivé. K nám do redakce dorazila na testování poslední zmíněná varianta, která podle názoru mého i okolí vypadá velice elegantně, na druhou stranu, u některých může design vzbuzovat lehce kontroverzní reakce, protože ruku na srdce, nijak futuristicky rozhodně nevypadá. Tělo hodinek je tvořeno z hliníku, řemínky jsou ze silikonu. Další řemínky lze přikoupit: k mání jsou kožené nebo z prodyšného silikonu, který ocení zejména sportovci.

Navíc se pro fanoušky připravuje speciální edice Adidas, která by měla být k mání do konce roku. Chválu si zaslouží výrobce za dodání řemínků ve dvou velikostech, takže sednou úplně každému. Poslední položkou v balení kromě příruček je magnetický nabíjecí kabel.

Fitbit se prodává ve třech barevných provedeních

Displej o úhlopříčce 1,42 palce a rozlišení 348 x 250 pixelů je chráněn odolným sklíčkem Gorilla Glass 3. Zobrazení je jemné (301 PPI), čitelnost na přímém slunci je bezchybná. Jas je možné nastavit automaticky podle okolí nebo manuálně. K ovládání slouží kromě dotykového displeje tři tlačítka umístěná na bocích – to na levé straně slouží vždy jako krok zpět, zbývající dvě na pravé straně pak slouží jako volba “nahoru” a “dolů”. Na zadní straně se nachází port na nabíjení a snímač srdečního tepu. Váha činí 45 gramů.

Multifunkční pomocník

Jelikož se jedná o sportovní hodinky, nabídnou klasické funkce jako počítání kroků, počet vyšlapaných pater, spálené kalorie, ušlou vzdálenost, spánkový režim nebo měření tepové frekvence. Mezi další a zajímavější funkce se řadí např. hudební přehrávač, počasí, možnost bezkontaktních plateb (u nás je zatím nevyužijete), budík, měřič spánku nebo osobní trenér.

Testovaná novinka běží na vlastním operačním systému Fitbit OS. Díky tomu je možné instalovat i aplikace třetích stran – prozatím je k dispozici pouze Strava. Uvidíme, zda-li bude pro vývojáře nový systém dostatečně zajímavým a jestli se dočkáme dalšího rozšíření.

Výrobce se chlubí odolností proti vodě, a to až do hloubky 50 metrů, bez újmy přežila testovací kolo v bazénu. Nechybí ani plavecký režim, který zobrazí v reálném čase počet uplavaných bazénů.

Pro správné fungování hodinek je třeba synchronizovat telefon skrz aplikaci, která je kompatibilní s iOS, Androidem a dokonce i Windows Mobile/Phone. Aplikace se nedočkala českého překladu, budete se tedy muset spokojit s angličtinou. Po připojení se vám zobrazí všechny údaje o vaší tělesné aktivitě včetně spánku, pokud máte náramek nasazený i v noci.

Samozřejmostí jsou notifikace na příchozí SMS, hovory, e-maily, události z kalendáře nebo příspěvky ze sociálních sítí. Bohužel na jejich vyřízení budete muset použít telefon – odepsat na zprávu nebo zvednout hovor hodinky nedokáží.

Líbí se mi široká možnost přizpůsobení “ciferníku”. Aktuálně je k dispozici nabídka 17 různých motivů a počet témat se bude jistě časem rozšiřovat. Škoda jen, že nelze měnit i barevné schéma v menu, barva pozadí je vždy černá.

Počasí – Fitbit Ionic zvládne ukázat předpověď počasí v místě vaší polohy, popřípadě si můžete oblast definovat manuálně. Lokalit může být samozřejmě více. Předpověď ukazuje základní údaje o současném stavu, času západu slunce, vlhkosti a průměrných denních a nočních teplotách. Jen nastavení nebylo úplně ideální, protože aplikace moc nechtěla spolupracovat při vyhledávání.

Bezkontaktní platby Fitbit Pay – zabudované NFC slouží k provádění bezkontaktních plateb. Bohužel pro Českou republiku bude funkce zpřístupněna nejdříve příští rok.

Hudební přehrávač – díky vestavěné kapacitě 2,5 GB si můžete do hodinek nahrát své oblíbené playlisty z iTunes nebo Windows Media Playeru. Podporované formáty jsou MP3, MP4 i WMA. Díky integrovanému Bluetooth ve verzi 4.0 potěší možnost konektivity s bezdrátovými sluchátky. Je škoda, že není možné poslat do hodinek např. playlisty ze Spotify nebo hudbu uloženou v telefonu.

Sportovně založení jedinci ocení vestavěného tréninkového sparinga Coach, který nabídne různé cviky na posilování těla. Pro chvíle odpočinku je tu režim Relax, který je velmi podobný józe.

Skutečný trenér v mobilu

Synchronizace s aplikací probíhá přes Bluetooth. Po jejím spuštění se vám ukáže denní přehled s hlavními aktivitami, jakými jsou počet kroků, vyšlapaných pater, ušlá vzdálenost, spálené kalorie nebo tzv. aktivní minuty. Zařízení Fitbit totiž umí rozeznat činnost, která je intenzivnější než běžná chůze (např. běh, kardio…) a začne ji počítat jako aktivitu. Aplikace samozřejmě synchronizuje data i zpětně, takže si můžete prohlédnout statistiky za předešlé týdny i měsíce a ukáže vám jednotlivé průměrné jednotky.

Pro opravdové sportovní nadšence existuje mobilní aplikace Fitbit Coach, která vám bude skutečným osobním trenérem. Nabízí zásobník tréninkových plánů včetně video návodů na správné technické provedení. Většina jich je ale placených.

Překvapivě dobrá výdrž

Vestavěná baterie má udávanou výdrž až 5 dní. Samozřejmě záleží na četnosti synchronizace a používání jednotlivých funkcí. Já jsem prováděl synchronizaci dat přibližně jednou za den včetně monitorování spánku a baterie se dožadovala dobití zhruba po jednom týdnu. Nabíjení trvá přibližně 1 hodinu.

Dobíjí se přes magnetický kabel

Závěrečné hodnocení

Hodinky Fitbit Ionic ve mě zanechaly velice dobrý dojem. Kromě obvyklých funkcí nabídne také bonusy v podobě bezkontaktních plateb (i když si budeme muset počkat), předpovědi počasí nebo integrovaného trenéra. Oceňuji širokou podporu zařízení, včetně mobilních Windows.

Tip: přečtěte si naše další recenze produktů od Fitbitu – náramku Fitbit Alta HR, či vybavenějšího FitBit Charge 2. A pokud se vám nechce utrácet, nabízí se jako alternativa levný náramek Mi Band 2 od Xiaomi (recenze).

Na druhou stranu se mi dvakrát stalo, že z nepochopitelného důvodu zmizely ikonky z hlavního menu – řešením byl restart hodinek, jednou jsem musel přistoupit k hard resetu. Také vyhledání lokality při nastavení Počasí nebylo úplně hladké. Nicméně tyto záležitosti se dají poměrně snadno vyřešit softwarovou aktualizací.

Hodinky jsou na českém trhu dostupné od listopadu a jejich cena se pohybuje lehce nad 9 tisíci korunami, což může být pro případné zájemce překážkou. První měsíc prodeje jsou k sehnání exkluzivně na CZC.cz, od prosince je budou nabízet i další prodejci.

Fitbit Ionic

Fitbit Ionic
8.2

Design a zpracování

8.2/10

Funkce a výbava

8.6/10

Pohodlnost nošení

7.6/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • elegantní design
  • dobrá výdrž baterie
  • odolnost proti vodě
  • funkce Trenér
  • široká podpora zařízení
  • slušná výdrž baterie

Zápory

  • prozatím nefunkční platby
  • komplikovanější nahrávání hudby
  • vyšší cena ve srovnání s konkurencí
  • design neosloví každého
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku