Domů » Recenze » Recenze Fitbit Charge 2: Chytrý náramek, který vás udrží v kondici

Recenze Fitbit Charge 2: Chytrý náramek, který vás udrží v kondici

Charge 2 je více než vydařený nástupce původního a velmi oblíbeného modelu. Přináší atraktivnější design, nové funkce a také delší výdrž. A v úvodu si dovolím ještě jednu osobní vsuvku: platformu Windows 10 Mobile podporuje jen několik málo výrobců, takže je v případě fitness trackerů nutné pečlivě vybírat. Jedním z výrobců, který na mobilní Windows pořád myslí je právě Fitbit. Všechny její výrobky lze provozovat s Androidem, iPhonem i smartphonem s Windows Phone/Mobile.

Jednoduchý displej

U modelu Charge 2 vsadil Fitbit hlavně na jednoduchost a osvědčená řešení. Nenajdeme zde sice tolik funkcí jako u konkurenčních chytrých hodinek, náramek je ale mnohem menší, lehčí a příjemněji se nosí. Největší omezení nejspíš představuje malý nedotykový černobílý AMOLED displej s úhlopříčkou 1.5 palce; výrobce bohužel neudává jeho rozlišení, ale pixely jsou jasně viditelné. K ovládání slouží jediné tlačítko na boku a dále vestavěný akcelerometr, který dokáže detekovat poklepání prstů druhé ruky na přístroj.

Fitbit uvádí, že Charge 2 má „Tap display“, což považuji z části za klamání zákazníka. Rozpoznávání dotyků pomocí vestavěného akcelerometru není podle mě vlastnost displeje. Ostatně akcelerometr poklepávací gesto rozpozná i při jiných nárazech, třeba když s rukou, na kterém mám Charge 2, poklepu prsty do stolu. Displej zůstává po většinu času zhasnutý rozsvítí se po stisknutí tlačítka na boku, dvojitém poklepání nebo při natočení zápěstí ruky.

Bohužel zatím nedokáže zůstat trvale rozsvícený ani během cvičení, ale je možné, že to vyřeší nějaký softwarový update. Z týdenního testování usuzuji, že uváděná výdrž 5 dní odpovídá realitě, na čem má patrně lví podíl právě skromný displej. Náramek se dobíjí ve speciálním skřipci, který se zapojuje do USB portu. Dobití trvá asi hodinu.

Váš celodenní tracker

Všechny trackery Fitbit dokáží změřit počet ušlých kroků během dne díky akcelerometru. Charge 2 má navíc i optický snímač tepové frekvence, která se přepočítává na spálené kalorie během dne. Dále se v průběhu dne měří počet nastoupaných pater pomocí tlakoměru a počet aktivních minut. Charge 2 zobrazuje i počet ušlých kroků v aktuální hodině a vibracemi upozorňuje, když během hodiny ujdete méně než 250 kroků, že byste se měli více hýbat. Mě ale tato funkce nevyhovovala a záhy jsem ji vypnul.

Fitbit Charge 2 rozhodně není vodotěsný, nicméně výrobce udává, že mu nevadí stříkající voda či pot, avšak po každém namočení je důležité zařízení osušit. Pokud vám tedy náramek zmokne při běhání, nebo se více zpotíte, Fitbitu to neuškodí. V diskuzních fórech jsem našel řadu zkušeností od ostatních uživatelů, kteří se s Fitbitem už několik měsíců sprchují a na funkčnost to nemá vliv, nicméně v případě poruchy byste s navlhnutým čidlem uvnitř zřejmě příliš neuspěli.

Jdeme sportovat!

Charge 2 lze přepnout do sportovního režimu. Na výběr je několik druhů sportu, přičemž u každého se ukazují jiné statistiky. U běhu se dozvíte třeba čas potřebný na poslední uběhnutý kilometr, u posilování zase počet spálených kalorií. Tepová frekvence ještě naznačí, zda jsem v zóně spalování tuků, kardio cvičení nebo vrcholového výkonu. Trochu mi vadilo, že si nemohu sestavit vlastní sportovní režim s parametry, které zajímají mě – musím se vejít do nějaké z přednastavených šablon.

Na displeji je vždy jen čas trvání cvičení plus další veličina, kterou lze přepínat. Když jsem třeba v posilovně, kde jsou hodiny na stěně, tak mě čas na hodinkách tolik nezajímá, raději bych tam viděl něco jiného – třeba naráz tepovou frekvenci a spálené kalorie. Displej mi přijde také dost nevyužitý, když zobrazuje jen 2 čísla, pokud třeba kontroluji kalorie, tak nevím, v jaké cvičím zóně. Jiné náramky umí na změnu zóny upozornit vibracemi, ale Charge 2 nikoliv.

FitBit Charge 2 není vodotěsný, ale stříkající voda či slabý déšť mu nevadí, stejně jako pot. Jen je dobré jej po postříkání ihned usušit.
FitBit Charge 2 není vodotěsný, ale stříkající voda či slabý déšť mu nevadí, stejně jako pot. Jen je dobré jej po postříkání ihned usušit.

Za pěknou vlastnost náramku považuji automatickou detekci sportování. Pokud třeba na nádraží vyskočím z vlaku a běžím do práce, nemusím v davu vystupujících lidí nic mačkat ani nastavovat. Charge 2 sám zjistí od kdy do kdy jsem běžel a zapíše záznam do seznamu mých sportovních aktivit. Automatická detekce druhu sportovní aktivity v mém případě moc nefungovala, zkoušel jsem různé druhy sporů, ale pokaždé se mi detekovala jen chůze. Na závadu to příliš není, protože druh aktivity mohu nastavit i později na mobilu, a navíc správné nastavení není pro nic důležité.

Automaticky probíhá i měření spánkové aktivity. To je na jednu stranu dobré, protože před usnutím není potřeba nic nastavovat. Na druhou stranu se ale náramek nedá přepnout do nočního režimu, takže třeba po natočení zápěstí se může během noci nečekaně zapnout displej. Vyhodnocení kvality spánku pak najdete v mobilní aplikaci.

Další funkce

Charge 2 lze používat jako stopky. Zatím jsem nenarazil na situaci, kde bych to využil, běžci ale využití jistě najdou. Další režim použití je relaxační, kdy Charge 2 měří tepovou frekvenci a dýchání. Ten mi přijde spíš jako zbytečnost, relaxovat dokážu i bez náramku. Poslední funkcí v hlavním menu náramku je zobrazení nadcházejících vibračních budíků. Budíky musíte nastavit přes mobilní aplikaci, Charge 2 je umí pouze zobrazovat.

Čidlo pro měření srdečního tepu je umístěné ve spodní části

Pásky mnoha barev

Z Charge 2 je poznat, že Fitbit má s výrobou sportovních trackerů už mnohaleté zkušenosti a vytvořil už slušný počet modelů. Veškerá elektronika se vešla pod sklíčko hodinek, není tedy potřeba umísťovat baterie pod zápěstí nebo po stranách jako v případě náramků Band 2 od Microsoftu (recenze). Nejenže takový náramek je mnohem menší a pohodlnější, ale má i zásadní vliv na spolehlivost.

V případě mechanického namáhání pásků nedojde k poškození elektroniky. Tato slabina prý vedla k ukončení prodeje Bandu 2, protože mnoho uživatelů náramek opakovaně reklamovalo kvůli přerušeným vodičům v pásku. Osobně s tím mám stejné zkušenosti, Band 2 mi dvakrát přestal fungovat pokaždé zhruba po 2 měsících užívání.

Díky absenci elektroniky se pásky u Charge 2 dají snadno vyměnit a Fitbit je prodává i samostatně. Na výběr jsou čtyři základní varianty gumového pásku (černá, azurová, fialová a modrá), které si můžete zvolit při nákupu základní Charge 2. Dále je v prodeji speciální edice s černým a růžovým gumovým páskem, která má barevně sladěné i kovové tělo přístroje.

fitbit_pasky

Pouze samostatně se prodávají kožené pásky v šedé, hnědé a béžové barvě. Gumový pásek by měl být odolnější vůči potu než kožený. Kromě barvy pásku je potřeba zvolit ještě velikost mezi S a L. S velmi omezenou dostupností lze sehnat i velikost XL. Výměna pásku je otázkou pár sekund a nepotřebujete k ní žádné nářadí. Naopak ze začátku mi trochu dělala potíže bezpečnostní pojistka při a rozepínání zapínání pásku, pak jsem si na ni ale zvykl.

Mobilní aplikace

Za jednu z největších výhod Fitbitu považuji, že si firma vybudovala celý ekosystém přístrojů pro měření sportovních a zdravotních veličin. Kromě náramků můžete používat i krokoměry, které schováte v kapse nebo i chytrou váhu s připojením na WiFi. Veškeré naměřené hodnoty pak můžete dohromady prohlížet v celku povedené mobilní aplikace, která je každých pár týdnů aktualizována a vylepšována.

Po spárování s Facebookem dokáže vyhledat přátele, kteří také vlastní Fitbit tracker, a můžete s nimi závodit v počtu ušlých kroků za týden či víkend. Za mimořádný sportovní výkon vás pak aplikace odmění některým z virtuálních odznaků. Aplikace Fitbitu mi po všech stránkách přijde lepší než třeba mobilní aplikace Microsoft Health, která slouží k párování Microsoft Bandu.

Co uživatelé Windows 10 Mobile vyzkoušet nemohou?

Pokud máte telefon s operačním systémem Android nebo iOS, můžete si na Charge 2 nechat posílat upozornění příchozích hovorů, SMS a události kalendáře, uživatele Windows 10 Mobile však mají smůlu. Podle vyjádření Fitbitu Windows 10 Mobile nepodporuje standard GATT Server, který je nutný pro posílání notifikací na Charge 2. Náramek Band 2 sice notifikace zobrazovat uměl, ale jen díky proprietárnímu řešení Microsoftu.

Další funkcí, která je uživatelům telefonů od Microsoftu zapovězena je sdílení GPS. Samotný náramek GPS nemá, nicméně se dokáže připojit k telefonu a pravidelně získávat souřadnice z něho. Pokud tedy chodíte běhat s telefonem v kapse, můžete si později nechat vykreslit proběhnutou trasu do mapy.

Introducing Fitbit Charge 2™

Přístroje Fitbit jsou určitě dobrou volbou pro někoho, kdo uvažuje o změně mobilní platformy, dokáží bez problému fungovat téměř s jakýmkoliv chytrým telefonem. V posledním roce se prodej chytrých hodinek výrazně propadl, naopak prodej polochytrých přístrojů na zápěstí stále rostl. Charge 2 sleduje současný trend, kdy lidé dávají přednost lehkému zařízení s vysokou výdrží i za cenu absence některých funkcí.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Fitbit Charge 2 se na českém trhu prodává v cenovém rozpětí od 3 490 Kč do 4 699 Kč. Jednotlivé verze se od sebe funkcemi neliší, avšak výsledná cena se odvíjí od použitého řemínku. Za zhruba 1 600 Kč navíc výrobce nabízí i několik kožených pásků, které potěší zejména zástupkyně něžného pohlaví. Pro sport bychom je ale příliš nedoporučili – tam se jasně hodí některý ze základních pryžových pásků.

Jiří Danihelka

32 komentářů

 1. Za ty peníze bez GPS nic pro mě.

 2. Mam doma Fitbit Surge, a absolutne to nezvlada s aplikaciou od fitbitu ani jednu notifikaciu, ci uz na 8.1 alebo na 10. Ale docital som sa na fitbit strankach a fore zameranych na vyrobky fitbit, ze sa s MS uz dohodli na tom GATT Servery a malo by sa to zmenit v nejakom najblizsom vacsom update po novom roku, na jar alebo skor.

  • Zkuste si na Google play najít Fit notifications (for Fitbit). Díky tomu se mi na mém Fitbit Alta zobrazují notifikace skoro ze všeho co mám v mobilu nainstalované.

 3. Já jsem manželce pořídil Fitbit Alta. Měl jsem několik parametrů: vzhled (manželka nosí kostýmky), synchronizaci s W10 a pak samozřejmě základní sportovní měření jako chůze, běh, schody. Měření tepu a GPS by bylo supr, ale není nutné. No a když jsem prolustroval nabídku zjistil jsem, že na výběr moc není. Tedy je, ale skoro všechny náramky jsou sportovně laděné a nebo vypadají jako dětská hračka. Fitbit Alta je opravdu decentní, vydrží minimálně 5 dní. K černému gumovému pásku jsem ji přikoupil i kožený a musím říct, že náramek vypadá poměrně luxusně.
  Teď čekáme až Microsoft povolí notifikace. Co je ale opravdu hrozné, je aplikace. Je to klasický port z iOS, takže omalovánky, nepřehledné nastavení, pomalé načítání. Zlatá aplikace Microsoft Band.

  • Nad Fitbit Alta taky uvazuji. Muzu se zeptat jak je na tom s citelnosto displeje na slunci? Diky.

  • Čitelnost na slunci je v pohodě. Co ovšem vyžaduje chvilku cviku je ovládání displeje. Jak je napsáno v článku, informace se přepínají postupným mačkáním tlačítka a přepíná se mezi 5 informacemi. Displej nesvítí stále, ale pouze při reakci na dotyk. Alta je trošku odlišná v tom, že nemá tlačítko, ale displej se rozsvítí při poklepání na něj a nebo nakloněním ruky. Takže v praxi to vypadá tak, že zvedneš ruku před obličej a zápěstím otočíš z vodorovné polohy do svislé ( v nastavení volíš pravou nebo levou ruku) a potom se rozsvítí displej. Posun mezi informacemi pak ovládáš poťukáním na displej.

 4. U mě teda detekce sportů funguje korektně. I když je fakt, že provozuju jen „chodivé“ sporty. Tzn. chůzi, běh a elipťák. Každopádně u nich je rozpoznání na 100% spolehlivé.
  Jinak zkusil jsem lecos z wearables, ale nakonec jsem vždycky skončil u Fitbitu. Z pohledu celodenního nošení jsou to super přístroje se skvělým ekosystémem. Beru ho ovšem jako celodenní měřič aktivity, na běh používám Polar, takže třeba absence GPS je pro mě u Charge plus.

 5. Skôr ako sa rozhodnete pre kúpu tohoto zariadenia sa uistite, či ho bude možné spárovať s vašim smartfónom. Zoznam podporovaných zariadení má výrobca na stránke a bohužiaľ je pomerne krátky. Takže v mojom prípade radosť z nového zariadenia trvala len chvíľu :-(

  • Martine, pocita vam fitbit spravne kroky? Mne pocicta fitbit kroky navíc i při myti rukou!
   V porovnani s aplikaci v mobilu mi ukazuje o 50% kroku vice a kroky skutecne nejsou realne.

 6. Dobrý den, mám takový problém…koupila jsem si náramek Fitbit Charge 2, ale můžete mi prosím zjistit zda jde synchronizovat s mým telefonem (samsung galaxy gt-s7275) a pokud ne, jak to jde přes notebook (tam mi to píše, že to chce nějaký hardwarový klíč), problélel je i angličtina :-(
  Děkuji za ochotu

 7. Dobrý den, můžete mi prosím napsat, zda je Fitbit charge 2 kompatibilní s telefonem Huawei P8 lite. Vůbec se v tom nevyznám. Na oficiálních stránkách fitbitu je Huawei P8, ale nevím jestli lite verze je problém nebo není. Děkuji za odpověď

  • Dle community fitbit je funckni pouze s Huawei P8, ne však s Lite verzi.Takze odpověď zni, zatím ne, bohužel.

 8. Dobrý den.Zajímalo by mě,když uživatelé Windows 10 Mobile mají smůlu na posílání sms a události kalendáře atd., co uživatelé windows phone 8,1?Těm to půjde spárovat s telefonem? Ptám se proto,že mám lumii 1020 a ta má windows 8,1 né 10. Předem děkuji za odpověď.

 9. Mám Fitibit Charge HR, vyplatí se investovat a pořídit novější model? Upřímně tam nevidím moc důvod, nebo co případně pořídit jako lepší náhradu? Ideálně od Fitbit, ale není podmínkou. Dík

 10. Dobrý den, uvítala bych ve Fitbit Charge 2 češtinu. Je šance? Děkuji za odpověď

 11. Dobry den, nezda sa vam, ze fitbit pripocitava kroky navyse? mam charge 2 a tie kroky mi proste nesedia

  • Ahoj, mně počítá přesně, ale chce ho to chvíli nechat, než se zkalibruje a naučí se na tvůj styl chůze :)

 12. Je fitbit charge 2 vodeodolný? Dakujem vopred

 13. ahoj, na nasem zdravem blogu jsme recenzovali fitbit podrobne – podivejte se na to..:) [odkaz]

 14. Dobry den mam problem s fitbit vahou od te doby co jsem pripojila fitbit charge 2 se mi vaha nechce zapnout a ukazovat ma s tim prosim nekdo zkusenosti

 15. Není tady někdo, kdo by chtěl vyměnit pásek k fitbit charge 2?Mám ho pár dní – velikost L a potřebuji rozhodně S…

 16. Ahoj,
  Nedá se do apky charge 2 nalít čeština? Diky

 17. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám fitbit charge 2 a po necelém roce se mi u něj rozbil pásek – vim, že je vyměnitelný, ale on už prostě nedrží. Co obchodě mi řekli, že to není na reklamaci, protože je to bežně opotřebení a pásek je pouze doplněk.. myslíte, že si mam reklamaci prosadit? Nebo mají pravdu? Nechce se mi úplně kupovat nový pásek, který stojí 2000, když nový hodinky bych měla tak za 3000.

  • Pokud prodávající zamítl reklamaci s odůvodněním, že vada byla způsobena užíváním, je reklamaci možné rozporovat s odůvodněním, že se nejedná o spravedlivě očekávané opotřebení např. ve vztahu k ceně, materiálu. Na obvyklé opotřebení věci se záruka nevztahuje podle § 2167 občanského zákoníku.

  • Kupte si nový pásek v Číně. Sice to trvá třeba 4 týdny než přijde, ale na Charge 2 mají plno variant designů i barev. A od cca 60 Kč.
   [odkaz]

 18. Dobry den, mam dotaz ohledne scitani kroku.Pokud mam v souctu 104 000 kroku a ten den ujdu 27 000 kroku,proc se mi v konecnem souctu objevi 118 000 (misto133 000),ci nejake podobne cislo. Dekuji

 19. Dobrý den, nevíte prosím někdo, zda Fitbit Chargé 2 komunikuje s telefonem Huawei P9 L? A co označení? Našla jsem Fitbit Charge 2Small nebo 2Large, znamená to velikost náramku? Mám velmi úzkou ruku. Díky moc. Květa

 20. Dobrý den, chci se zeptat. Cvičím celkem intenzivně a potím se , tak mám to zápěstí jak kdybych si ho potřela vodou možná a třeba tam mám kapky potu.. Nechce se mi to každých 10min otírat cvičím hodinu a půl. uškodí to náramků ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).