Domů » Recenze » Recenze Fitbit Charge 2: Chytrý náramek, který vás udrží v kondici

Recenze Fitbit Charge 2: Chytrý náramek, který vás udrží v kondici

Charge 2 je více než vydařený nástupce původního a velmi oblíbeného modelu. Přináší atraktivnější design, nové funkce a také delší výdrž. A v úvodu si dovolím ještě jednu osobní vsuvku: platformu Windows 10 Mobile podporuje jen několik málo výrobců, takže je v případě fitness trackerů nutné pečlivě vybírat. Jedním z výrobců, který na mobilní Windows pořád myslí je právě Fitbit. Všechny její výrobky lze provozovat s Androidem, iPhonem i smartphonem s Windows Phone/Mobile.

Jednoduchý displej

U modelu Charge 2 vsadil Fitbit hlavně na jednoduchost a osvědčená řešení. Nenajdeme zde sice tolik funkcí jako u konkurenčních chytrých hodinek, náramek je ale mnohem menší, lehčí a příjemněji se nosí. Největší omezení nejspíš představuje malý nedotykový černobílý AMOLED displej s úhlopříčkou 1.5 palce; výrobce bohužel neudává jeho rozlišení, ale pixely jsou jasně viditelné. K ovládání slouží jediné tlačítko na boku a dále vestavěný akcelerometr, který dokáže detekovat poklepání prstů druhé ruky na přístroj.

Fitbit uvádí, že Charge 2 má „Tap display“, což považuji z části za klamání zákazníka. Rozpoznávání dotyků pomocí vestavěného akcelerometru není podle mě vlastnost displeje. Ostatně akcelerometr poklepávací gesto rozpozná i při jiných nárazech, třeba když s rukou, na kterém mám Charge 2, poklepu prsty do stolu. Displej zůstává po většinu času zhasnutý rozsvítí se po stisknutí tlačítka na boku, dvojitém poklepání nebo při natočení zápěstí ruky.

Bohužel zatím nedokáže zůstat trvale rozsvícený ani během cvičení, ale je možné, že to vyřeší nějaký softwarový update. Z týdenního testování usuzuji, že uváděná výdrž 5 dní odpovídá realitě, na čem má patrně lví podíl právě skromný displej. Náramek se dobíjí ve speciálním skřipci, který se zapojuje do USB portu. Dobití trvá asi hodinu.

Váš celodenní tracker

Všechny trackery Fitbit dokáží změřit počet ušlých kroků během dne díky akcelerometru. Charge 2 má navíc i optický snímač tepové frekvence, která se přepočítává na spálené kalorie během dne. Dále se v průběhu dne měří počet nastoupaných pater pomocí tlakoměru a počet aktivních minut. Charge 2 zobrazuje i počet ušlých kroků v aktuální hodině a vibracemi upozorňuje, když během hodiny ujdete méně než 250 kroků, že byste se měli více hýbat. Mě ale tato funkce nevyhovovala a záhy jsem ji vypnul.

Fitbit Charge 2 rozhodně není vodotěsný, nicméně výrobce udává, že mu nevadí stříkající voda či pot, avšak po každém namočení je důležité zařízení osušit. Pokud vám tedy náramek zmokne při běhání, nebo se více zpotíte, Fitbitu to neuškodí. V diskuzních fórech jsem našel řadu zkušeností od ostatních uživatelů, kteří se s Fitbitem už několik měsíců sprchují a na funkčnost to nemá vliv, nicméně v případě poruchy byste s navlhnutým čidlem uvnitř zřejmě příliš neuspěli.

Jdeme sportovat!

Charge 2 lze přepnout do sportovního režimu. Na výběr je několik druhů sportu, přičemž u každého se ukazují jiné statistiky. U běhu se dozvíte třeba čas potřebný na poslední uběhnutý kilometr, u posilování zase počet spálených kalorií. Tepová frekvence ještě naznačí, zda jsem v zóně spalování tuků, kardio cvičení nebo vrcholového výkonu. Trochu mi vadilo, že si nemohu sestavit vlastní sportovní režim s parametry, které zajímají mě – musím se vejít do nějaké z přednastavených šablon.

Na displeji je vždy jen čas trvání cvičení plus další veličina, kterou lze přepínat. Když jsem třeba v posilovně, kde jsou hodiny na stěně, tak mě čas na hodinkách tolik nezajímá, raději bych tam viděl něco jiného – třeba naráz tepovou frekvenci a spálené kalorie. Displej mi přijde také dost nevyužitý, když zobrazuje jen 2 čísla, pokud třeba kontroluji kalorie, tak nevím, v jaké cvičím zóně. Jiné náramky umí na změnu zóny upozornit vibracemi, ale Charge 2 nikoliv.

FitBit Charge 2 není vodotěsný, ale stříkající voda či slabý déšť mu nevadí, stejně jako pot. Jen je dobré jej po postříkání ihned usušit.
FitBit Charge 2 není vodotěsný, ale stříkající voda či slabý déšť mu nevadí, stejně jako pot. Jen je dobré jej po postříkání ihned usušit.

Za pěknou vlastnost náramku považuji automatickou detekci sportování. Pokud třeba na nádraží vyskočím z vlaku a běžím do práce, nemusím v davu vystupujících lidí nic mačkat ani nastavovat. Charge 2 sám zjistí od kdy do kdy jsem běžel a zapíše záznam do seznamu mých sportovních aktivit. Automatická detekce druhu sportovní aktivity v mém případě moc nefungovala, zkoušel jsem různé druhy sporů, ale pokaždé se mi detekovala jen chůze. Na závadu to příliš není, protože druh aktivity mohu nastavit i později na mobilu, a navíc správné nastavení není pro nic důležité.

Automaticky probíhá i měření spánkové aktivity. To je na jednu stranu dobré, protože před usnutím není potřeba nic nastavovat. Na druhou stranu se ale náramek nedá přepnout do nočního režimu, takže třeba po natočení zápěstí se může během noci nečekaně zapnout displej. Vyhodnocení kvality spánku pak najdete v mobilní aplikaci.

Další funkce

Charge 2 lze používat jako stopky. Zatím jsem nenarazil na situaci, kde bych to využil, běžci ale využití jistě najdou. Další režim použití je relaxační, kdy Charge 2 měří tepovou frekvenci a dýchání. Ten mi přijde spíš jako zbytečnost, relaxovat dokážu i bez náramku. Poslední funkcí v hlavním menu náramku je zobrazení nadcházejících vibračních budíků. Budíky musíte nastavit přes mobilní aplikaci, Charge 2 je umí pouze zobrazovat.

Čidlo pro měření srdečního tepu je umístěné ve spodní části

Pásky mnoha barev

Z Charge 2 je poznat, že Fitbit má s výrobou sportovních trackerů už mnohaleté zkušenosti a vytvořil už slušný počet modelů. Veškerá elektronika se vešla pod sklíčko hodinek, není tedy potřeba umísťovat baterie pod zápěstí nebo po stranách jako v případě náramků Band 2 od Microsoftu (recenze). Nejenže takový náramek je mnohem menší a pohodlnější, ale má i zásadní vliv na spolehlivost.

V případě mechanického namáhání pásků nedojde k poškození elektroniky. Tato slabina prý vedla k ukončení prodeje Bandu 2, protože mnoho uživatelů náramek opakovaně reklamovalo kvůli přerušeným vodičům v pásku. Osobně s tím mám stejné zkušenosti, Band 2 mi dvakrát přestal fungovat pokaždé zhruba po 2 měsících užívání.

Díky absenci elektroniky se pásky u Charge 2 dají snadno vyměnit a Fitbit je prodává i samostatně. Na výběr jsou čtyři základní varianty gumového pásku (černá, azurová, fialová a modrá), které si můžete zvolit při nákupu základní Charge 2. Dále je v prodeji speciální edice s černým a růžovým gumovým páskem, která má barevně sladěné i kovové tělo přístroje.

fitbit_pasky

Pouze samostatně se prodávají kožené pásky v šedé, hnědé a béžové barvě. Gumový pásek by měl být odolnější vůči potu než kožený. Kromě barvy pásku je potřeba zvolit ještě velikost mezi S a L. S velmi omezenou dostupností lze sehnat i velikost XL. Výměna pásku je otázkou pár sekund a nepotřebujete k ní žádné nářadí. Naopak ze začátku mi trochu dělala potíže bezpečnostní pojistka při a rozepínání zapínání pásku, pak jsem si na ni ale zvykl.

Mobilní aplikace

Za jednu z největších výhod Fitbitu považuji, že si firma vybudovala celý ekosystém přístrojů pro měření sportovních a zdravotních veličin. Kromě náramků můžete používat i krokoměry, které schováte v kapse nebo i chytrou váhu s připojením na WiFi. Veškeré naměřené hodnoty pak můžete dohromady prohlížet v celku povedené mobilní aplikace, která je každých pár týdnů aktualizována a vylepšována.

Po spárování s Facebookem dokáže vyhledat přátele, kteří také vlastní Fitbit tracker, a můžete s nimi závodit v počtu ušlých kroků za týden či víkend. Za mimořádný sportovní výkon vás pak aplikace odmění některým z virtuálních odznaků. Aplikace Fitbitu mi po všech stránkách přijde lepší než třeba mobilní aplikace Microsoft Health, která slouží k párování Microsoft Bandu.

Co uživatelé Windows 10 Mobile vyzkoušet nemohou?

Pokud máte telefon s operačním systémem Android nebo iOS, můžete si na Charge 2 nechat posílat upozornění příchozích hovorů, SMS a události kalendáře, uživatele Windows 10 Mobile však mají smůlu. Podle vyjádření Fitbitu Windows 10 Mobile nepodporuje standard GATT Server, který je nutný pro posílání notifikací na Charge 2. Náramek Band 2 sice notifikace zobrazovat uměl, ale jen díky proprietárnímu řešení Microsoftu.

Další funkcí, která je uživatelům telefonů od Microsoftu zapovězena je sdílení GPS. Samotný náramek GPS nemá, nicméně se dokáže připojit k telefonu a pravidelně získávat souřadnice z něho. Pokud tedy chodíte běhat s telefonem v kapse, můžete si později nechat vykreslit proběhnutou trasu do mapy.

Introducing Fitbit Charge 2™

Přístroje Fitbit jsou určitě dobrou volbou pro někoho, kdo uvažuje o změně mobilní platformy, dokáží bez problému fungovat téměř s jakýmkoliv chytrým telefonem. V posledním roce se prodej chytrých hodinek výrazně propadl, naopak prodej polochytrých přístrojů na zápěstí stále rostl. Charge 2 sleduje současný trend, kdy lidé dávají přednost lehkému zařízení s vysokou výdrží i za cenu absence některých funkcí.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Fitbit Charge 2 se na českém trhu prodává v cenovém rozpětí od 3 490 Kč do 4 699 Kč. Jednotlivé verze se od sebe funkcemi neliší, avšak výsledná cena se odvíjí od použitého řemínku. Za zhruba 1 600 Kč navíc výrobce nabízí i několik kožených pásků, které potěší zejména zástupkyně něžného pohlaví. Pro sport bychom je ale příliš nedoporučili – tam se jasně hodí některý ze základních pryžových pásků.

Jiří Danihelka