Domů » Recenze » Recenze Microsoft Band 2: Chytrý náramek se zakřiveným displejem

Recenze Microsoft Band 2: Chytrý náramek se zakřiveným displejem

Druhá generace chytrého náramku dospěla po všech stránkách. Nabízí hezčí design, nové funkce a podrobné měření vaší aktivity či spánku. Jen škoda, že v ČR jej oficiální cestou neseženete.

Na začátku října Microsoft představil novou generaci svého chytrého náramku Band 2, který nabízí řadu zajímavých funkcí. V České republice se však oficiálně neprodává a pokud si jej chcete pořídit, je nutné jej objednat ze zahraničí. Jde to ale i z Velké Británie skrze český Microsoft Store. Já sám jsem si Band 2 objednával už dříve rovnou z USA (jak na to, najdete v tomto návodu), kde se začal prodávat o tři týdny dříve než v Anglii; tam prodeje začaly až 19. listopadu.


Microsoft Band 2 vypadá v reálu ještě lépe než na renderech

V době psaní recenze Band 2 používám už déle než dva týdny. V ostatních evropských zemích se zatím neprodává. Nápovědu, kde by se mohl Band 2 v budoucnu prodávat, najdeme v seznamu podporovaných regionální formátů náramku, kde je 21 zemí: Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Hongkong, Irsko, Itálie, Holandsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Singapur, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a USA.

Počáteční nastavení náramku bylo překvapivě snadné, pouze jsem vybral jazyk (angličtinu) a operační systém na mém mobilu, všechny další potřebné údaje si pak Band získal z telefonu z aplikace Microsoft Health. Podpora české lokalizace Bandu 2 opět chybí, ale se zobrazením diakritiky si naštěstí náramek poradí bez ztráty kytičky.

Oproti první generaci představené o rok dříve (recenze), se změnil hlavně design a hardwarová výbava. Řemínek náramku je vyrobený ze speciální gumy a nosí se pohodlně. V porovnání s běžnými náramkovými hodinkami mi přijde, že Band mi na ruce drží hlavně díky tlaku mezi kovovou částí s displejem a přezce s integrovanou baterií, na bocích mi pásek moc nepřiléhá. Nejspíš to ale bude tím, že mám moc úzké zápěstí.

 

Zařízení se nosí displejem dolů, ale pokud byste chtěli, můžete jej používat také obráceně. Displej Bandu 2 je mírně větší a má rozlišení 320 x 128 pixelů, navíc je zakřivený a typu OLED, který lemuje kovové tělo doplněné dvěma tlačítky na boku. Uvnitř náramku se nachází haptický motorek, který vás vibracemi upozorní na nejrůznější události. Aplikace z prvního Bandu jsou kompatibilní kromě několika málo, jež nastavují tapetu úvodní obrazovky, protože ta měla dříve rozměry jen 320 x 106 pixelů.

Zakřivený displej je krytý odolným sklem Gorilla Glass 3. V senzorové výbavě nechybí čidlo srdečního tepu, barometr, akcelerometr, gyroskop, GPS, mikrofon, senzor okolního osvětlení, senzor galvanické vodivosti kůže a čidlo UV záření.

Microsoft sice uvádí, že zařízení bylo testováno a splňuje standard IPX7, což v praxi znamená, že by Band 2 měl vydržet ve vodě v hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut, nicméně ihned v manuálu dodává, že zařízení není voděodolné a v případě reklamace z důvodů vniku tekutiny nebude záruka uznána (více informací).

Nabíjení a výdrž

Band 2 se nabíjí v kolébce přes magnetickou zapínací přezku. Napájecí konektory tak nejsou na rozdíl od první generace v kontaktu s kůží během nošení, nešpiní se a nedráždí. Při běžné používání vydrží Band na baterii dva dny. Z vlastní zkušenosti bych však doporučoval nabíjet každý den, zvláště pak pokud sportujete nebo používáte vestavěnou GPS, protože v takovém případě kapacita akumulátoru mizí rychleji. Nabití z 0 na 100 % trvá okolo 90 minut.

Za hlavní výhodu náramku považuji celodenní měření pohybové a sportovní aktivity. Díky vestavěnému akcelerometru Band počítá vaše kroky a ušlou vzdálenost, a nutno dodat, že velice přesně. Vestavěný senzor tepu na základě celodenního měření určí celkové množství spálených kalorií. Nově Band 2 dokáže měřit i nadmořskou výšku díky vestavěnému barometru, spočítá vám tak i počet pater, které během dne vystoupáte. Pokud někdy během dne nebudete mít Band nasazený, počty kroků se určí pomocí akcelerometru ve vašem mobilu.

Notifikace a upozornění

Za druhou nejdůležitější funkci považuji upozornění na nejrůznější události. Často se mi stávalo, že jsem nepostřehl vibrování telefonu při příchozím hovoru, protože jsem byl třeba v tramvaji, která v tu dobu vibrovala celá. S Bandem je to mnohem spolehlivější, dobře funguje i upozornění na příchozí hovory na Skype. Dosah Bluetooth je i přes několik místností, takže máte o všem přehled, i když je telefon v nabíječce nebo v šatně tělocvičny. Stejně spolehlivě fungují také SMS zprávy, zprávy ze Skype zatím ne, ale to by se mohlo změnit s příchodem Windows 10 Mobile.

  

S počáteční nedůvěrou jsem přistupoval k funkci vibračních notifikací na příchozí emaily. Hlasité nebo vibrační notifikace na mobilu jsem před několika lety zkoušel a považuji za otravné a rušící. S Bandem jsem byl ale příjemně překvapen, příchozí e-mail mi jemně zavibruje na zápěstí a během vteřiny mohu z několika prvních slov zjistit, jestli se jedná o něco urgentního, nebo to může počkat na později. Vše proběhne tak rychle, že si nepřetrhnu pomyslnou nit myšlenek nad aktuálním úkolem.

Dokonce jsem si zvykl pracovat vypnutým Outlookem, protože notifikace na Bandu jsou pro mě mnohem příjemnější než ty Outlookové. Také jsem si všiml, že notifikace e-mailu na Bandu, který se synchronizuje s mobilem, se mi zobrazí několik sekund před notifikací v Outlooku na počítači.

Za velmi praktický považuji kalendář se seznamem nadcházejících schůzek. Často se mi předtím stávalo, že jsem třeba v posilovně, kde s sebou nenosím mobil, nevěděl, kolik mám ještě času do další schůzky. Band tento problém řeší – tedy alespoň částečně. Při aktivaci sportovního režimu jsou ostatní aplikace nedostupné, takže bez přerušení cvičení nelze kalendář zkontrolovat, což považuji za problém. Naštěstí alespoň v tomto režimu fungují notifikace 15 minut před začátkem schůzky. Výhrady mám i k rychlosti synchronizace kalendáře. Na rozdíl od e-mailů musím někdy čekat desítky minut, než se nová událost v kalendáři objeví – hlavně se jedná o případy, kdy mi někdo pošle pozvánku na událost emailem přes Exchange Server.

Sportovní režimy

Sportovní režimy jsou na Bandu celkem čtyři – běh, jízda na kole, posilovna a cvičení s trenérem na telefonu. Osobně bych si vystačil jenom s režimem posilovna. Band potom začne zobrazovat tepovou frekvenci, počet spálených kalorií od spuštění režimu a dobu trvání cvičení. V ostatních režimech ještě měří pomocí GPS trasu běhu a zobrazuje počet uběhnutých kilometrů.

 

Trochu mě zklamala při představení propagovaná funkce měření VO2Max (maximální rychlost spotřeby kyslíku). Nezobrazuje se totiž na Bandu ani v aplikaci Microsoft Health, ale je zastrčená ve webové službě Health Valut, která slouží jako centrální uložiště naměřených hodnot. Pro měření je navíc potřeba určitou dobu cvičit na hranici maximální intenzity, což se mi zatím nepodařilo.

Z aplikací pak občasně používám předpověď počasí pro následujících 5 dní. Další je aplikace pro měření času, která kombinuje stopky, časovač (například pro vaření) a připomenutí v určitý čas – třeba pět minut před tím, než bude odjíždět autobus do práce. Pokud budete Band používat místo náramkových hodinek, můžete si zapnout funkce, která na krátkou dobu zobrazí čas na displeji pokaždé, když akcelerometr zjistí, že Band natáčíte tak, abyste se na něj podívali. Velmi mi to připomíná funkci Glance Screen z Windows Phone.

Měření spánkové aktivity

Měření spánkové aktivity jsem si vyzkoušel a po několika dnech, kdy jsem si na nošení už zvykl. Režim spánku buď můžu zadat manuálně, když jdu večer do postele, nebo ho Band může zjistit sám, podle toho, že se dlouho dobu nehýbu. V druhém případě mi ale nezměří, jak dlouho mi trvá, než usnu. S rezervou je potřeba brát i změřený počet probuzení v noci, protože se určuje na základě údajů z akcelerometru. Pokud tedy během probuzení nepohnu rukou, Band to ho nedetekuje.

 

Díky funkci Smart Alarm vás dokáže Band probrat, když se nacházíte v nejlehčí fázi spánkového cyklu během půl hodiny před stanoveným časem. Pro mě to ale příliš dobře nefungovalo, jsem zvyklý vstávat každý den ve stejný čas a nastavil jsem budík Bandu o 15 minut později, tak abych se vzbudil o 15 minut dříve nebo později, než jsem byl zvyklý. Zatím to pokaždé dopadlo tak, že jsem se vzbudil sám a Band začal vibrovat až poté, co jsem vylezl z postele. Příliš jsem se toho nedozvěděl ani z reportů spánkové aktivity v aplikaci Microsoft Health – pouze to, že spím dobře bez dalších doporučení.

Hlasová asistentka

Hlasová asistentka Cortana mě prozatím moc nezaujala. Na Bandu najdeme jednak její dlaždici, kde jsou aktuální upozornění, a dále je možné z kterékoliv obrazovky aktivovat hlasové příkazy po dlouhém stisku menšího ze dvou tlačítek pod displejem. Rozpoznávání hlasu se uskutečňuje až po jeho přenesení na mobil, takže trvá výrazně déle. Rychlejší pro mě je vytáhnout mobil z kapsy. Většinu odpovědí mi navíc Cortana nedokázala na Bandu zobrazit, takže jsem se na ně stejně musel podívat na telefonu. Uživatelé Andoidů nebo iPhonů, kde Cortana zatím není, tak z mého pohledu nebudou o mnoho ochuzeni.

Na Bandu si můžete v jednu chvíli aktivovat maximálně 13 dlaždic aplikací. Od začátku máte k dispozici 20 aplikací od Microsoftu a další lze doinstalovat od jiných vývojářů. To znamená, že některé se na Band nevejdou. Je se vzdal napříkad aplikace pro golf, který nehraju a sledování stavu akcií. Aplikace pro sledování UV záření mi také nepřišla příliš užitečná.

Omezená nabídka aplikací

Z aplikací pro přístup k sociálním sítím zde nechybí Facebook, Twitter a Facebook Messenger. Tyto aplikace ale zobrazují pouze notifikace například na příchozí zprávy, nikoliv nové příspěvky, takže se bez nich obejdu, snad jen Messenger by měl smysl, pokud ho hodně používáte. Dále Band dokáže zrcadlit notifikace ostatních aplikací v notifikačním centru Windows Phone, ale to také nevyužívám, protože nebývají urgentní a k vyřízení je stejně potřeba telefon.

Nabídka dalších aplikací pro Band je zatím omezená. Na Windows Phone existuje zhruba 150 aplikací třetích stran. Největší problémem jsou značně omezené možnosti aplikací pro Band, které jsou dány zvláštním proprietární operačním systémem optimalizovaným pro nízkou spotřebu energie. Pokud by Microsoft v další generaci Bandu použil například Windows IoT, který umí spouště univerzální aplikace z telefonů a tabletů, byla by nabídka jistě mnohem širší. V současné době nemají aplikace pro Band zvláštní kategorii ve Windows Store, takže je musíte buď hledat ručně, nebo můžete použít šikovnou aplikaci Band Store, která obsahuje katalog existujících Band aplikací.

Microsoft Band skvěle poslouží jako prodloužená ruka k vašemu telefonu, a nemusíte se přitom spoléhat jen na platformu Windows Phone/Windows 10 Mobile. Microsoft totiž nabízí i aplikaci pro Android a iOS, i když na maximum si náramku a funkcí užijete jen s mobilními Windows. Velmi dobře Band 2 poslouží také pro monitorování vaší aktivity a spánku. Českého uživatele může odradit vyšší cena (s poštovným počítejte zhruba s částkou okolo 8 000 Kč).

Microsoft Band 2

7.3

Design a zpracování

7.0/10

Funkce a výbava

8.5/10

Výdrž baterie

7.0/10

Pohodlnost nošení

6.5/10

Klady (+)

 • design a zpracování
 • velký a dobře čitelný displej
 • množství senzorů
 • integrovaná GPS
 • funguje také s Androidem a iOS

Zápory (–)

 • vyšší cena
 • nedostupnost v ČR
 • tělo stále není voděodolné
 • některé funkce by mohly být propracovanější
 • omezená funkčnost s Androidem a iOS

Jiří Danihelka

19 komentářů

 1. Dakujem za recenziu, dnes som si ho objednal tak sa môžem tešiť :)

 2. Taky díky, a při odpovídani na SMS funguje na klávesnici česky slovník? Diky

  • Zkoušel jsem to a nefunguje, jen angličtina. Na druhou stranu mi to vůbec nevadí do nedávna neuměl Band první generace klávesnici vůbec a šlo ho taky používat.

 3. Nevíte někdo, jestli má to párování přes BT nějaké priority? Např. mám spárovaný telefon s náramkem, ale když si sednu do auta, určite bych chtěl, aby se telefon primárně spároval s handsfree v autě, aniž bych to musel nějak explicitně přepárovávat.

  • Párování funguje až pro 8 věcí naráz.

  • Viktor (neregistrovaný)

   Teoreticky ano, ale zrovna Band 2 mi v tomto s handsfree v aute dost zlobi.

  • Band ale s HF nijak neinteraguje. Pánem je telefon. HF, HS, Band, repro, atd. jsou sluchové. Pokud něco blbne, tak daná funkce telefonu. Třeba to, že Band chce něco, s čím telefon nepočítá, výrobce musí opravit. Pokud máš MS telefon, MS Band, vzal bych to a řekl u jejich „Genius baru“, fix pls. U jiného výrobce telefonu (Android) se ale asi dostaneš do Bermudskeho trojúhelníku výrobce telefonu – OS – Bandu, vcelku klasika.

  • Viktor (neregistrovaný)

   Bohužel mám S6,zatím s ničím nebyl BT problém, ale s Bandem je něco v nepořádku.

  • V autě používám Parrot MKi9200, mimo auto bondovku Nokia BH-9 a s Band2 nemám ohledně párování žádný problém. Vše funguje jak má. Tel L1020.

 4. Prosím, kde najdu ten smart alarm, resp. nastavím probuzení dle spánkového cyklu? Nikde to nevidím.

 5. Za ty prachy? Gear Fit toho sice neumí tolik ale na baterii vydrží skoro 3x déle s hlavně se dá koupit za něco málo přes 2 tis.

 6. „Druhá generace chytrého náramku dospěla po všech stránkách“ – dovolím si nesouhlasit s touto větou. Komenty jsou toho důkazem. Navíc chybí dnes už nezbytná a do budoucna nejvíc žádaná funkce volání. Zde Microsoft zaspal dobu. Desingově se moc povedli. Děkuji za hezkou recenzi.

 7. Ahoj, mám Microsoft band 2, jen mi vadí jedna věc. Při vybíjení baterie se neukazují procenta zbytku baterie. Při nabíjení pohoda, je vidět, kolik procent zbývá do úplného nabití, ale to samé bych uvítal i při vybíjení. Alespoň v aplikaci Mocrosoft Healt se mohlo ukazovat kolik baterie bandu 2. Nevíte někdo o nějakém zahraničním fóru, kam by se daly psát nějaké připomínky? Děkuji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).